Autor Téma: Zajíštění vajiček pomocí vynesených slepic  (Přečteno 1016 krát)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Zajíštění vajiček pomocí vynesených slepic
« kdy: Duben 20, 2019, 12:38:28 odpoledne »
Tak seženu vynesene slepice za 45 Kč/kus. Asi 30 kusů. Budu na nich dělat pokusy.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Zajíštění vajiček pomocí vynesených slepic
« Odpověď #1 kdy: Červen 01, 2019, 12:02:18 odpoledne »
31. května jsou už doma



Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Zajíštění vajiček pomocí vynesených slepic
« Odpověď #2 kdy: Červen 06, 2019, 07:08:16 dopoledne »
Aktualně je jich 62. Snášeji 25-30 vajiček denně. Sní asi 6,5-7kg šrotu.

Nalim

  • Host
Re: Zajíštění vajiček pomocí vynesených slepic
« Odpověď #3 kdy: Červen 06, 2019, 08:51:46 dopoledne »
Sahawe, neříkaly slípky, že se jim z vysokých kýblů blbě zobe?

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Zajíštění vajiček pomocí vynesených slepic
« Odpověď #4 kdy: Červen 06, 2019, 09:44:07 dopoledne »
Tam je voda. Jsou to 5l kýble. Jim to pořád liju vodu, tak nejdou na dno.

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Zajíštění vajiček pomocí vynesených slepic
« Odpověď #5 kdy: Červen 07, 2019, 02:58:38 odpoledne »
Vynesený slípky jsou v pohodě. Odpočinou, přeorientují se z granulí na jinou stravu a budou snášet pěkně. Několikanásobně se zaplatí (pokud budu počítat 3KČ za vejce).
Jedinou nevýhodu kterou mají je, že jsou to stejně jako třeba brojleři "finální hybridy" tzn. že když se je pokusíš množit nevíš, co z toho vzejde,jaké to bude mít "vlastnosti".
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Zajíštění vajiček pomocí vynesených slepic
« Odpověď #6 kdy: Červen 07, 2019, 07:38:09 odpoledne »
Mám vynesené slepice a budu na nich dělat pokusy. Postupně budu otázky a výsledky pokusů sem dávat.

Nebude to pitvání a mučení, ale jen metodika chovu a analyzování z pohledu ekonomiky. Už jsem dostal několik námětů např.
Prý pokud člověk sežene 100 vynesených slepic, tak vydělaji 120Kč. Dostal jsem přibližnou metodiku, kdy se koupí v tomto období a chovaji se do podzimu, kdy se sníží snáška. V tu dobu se prodaji novým majitelům za nákupní nebo o něco vyšší cenu. A mezitím třeba snesou 40 vajec jedna slepice, kde to dělá čistý získ 120 Kč. Slepice snáší jedno vajičko denně. Sní denně 200g(v létě to vypadá na 110g a oficiální čisla mluví o 120g v halách). Tak náklady na vajičko je 1Kč. Pokud se prodá za 4Kč, tak zisk je 3 Kč. Celá metodika nebyla vypsána.

Jen jsem využil, že jeden člen chtěl mít nosné slepice pro vajička, tak mi to umožnilo dělat pokusy bez potřeby investice na pokusy.





Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Zajíštění vajiček pomocí vynesených slepic
« Odpověď #7 kdy: Červen 11, 2019, 05:36:41 dopoledne »
Citace
Měli by se vajička čistit.
Vajička maji póry, které otírání se narušují a tím se dostanevzduch a nečistoty do vajička. Něco jako nanášení masti na kůži, tak je to stejný jako vlhký hadřík na vajička. Pěkně se rostírá špína do vajička. Tak opak toho co člověk chce. Proto se nemijou a dokonce nečistí vajička do líhně. Stačí jen, abys našel doma nějakou mastičku a natřel si kousek té ruky. A pozoruj co se stane. Dostaneš do kůže tu mastičku. To je princip té mastičky. Nevim jak ti to vysvětlit, že skořápka je jako kůže. Netuším jestli je to pravda, ale pár lidí mi to už řeklo, že čistit hadříkem vajička je pěkná kravina.

Pokud je vajičko obalenou pískem a bahnem, tak vajičko bylo na zemi nebo je výběh a cesta do snáškového hnízda krátka, aby slepice se zbavila znečistot. Proto je potřeba to vyřešit.

Asi 95 procent nečistot na vajičkách je jen tenká vrstvička nečistot.Něco jako povlak. Je to máznutí a žádný jíl a písek, který jde rukou odrolit. Většinou se stane, kdy jde slepice do hnízda, kde už jsou vajička a šlápne na ně. Špína se jen rozstírá.

Nejlepší je provence a pokud nějaké vajičko se zašpiní, tak se sní nebo zamrazí.  Jen lidi, kteří maji jen na prodej se čistí vodu.

Já jsem nečetl knížku čištění vajiček, tak nemohu dát citace. Ale lidi z fóra a na internetu mi řekli, že se nemyjou vajička. Jen se otíraji suchoz houbičkou nebo hadříkem. Odtraní se hrubé nečistoty, ale ty jemné neboli otisky nejdou. Možná jdou, ale asi to trhá dlouho a je tu riziko prasknutí skořápky. Tak poučování, že očištění zabere jen 10 vajec 8 minut je nesmysl.Představa, že vajička po snešení jdou nejlíp očistit je taky nesmysl. Ty šlápoty(otisky pařátů) jsou hned suché pokud ten den neprší. Tak je jedno jestli e očistí hned a nebo za pár dní suchým hadříkem. Problém je, když člověk ví, že vajičko má ochranou vrstu, že voda je médium na přenášení bakterii a stejně si myslí, že otřením vlhkým hadříkem je nejlepší způsob očištění. Našel jsem jen rady na https://www.slepicar.cz/blog/455-bezpecne-cisteni-spinavych-vajicek.html

Pak taky je potřeba dezinfikovat houbičku nebo hadr, abych snížil riziko přenášení bakteríí.


Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Zajíštění vajiček pomocí vynesených slepic
« Odpověď #8 kdy: Červen 11, 2019, 05:41:02 dopoledne »
Citace
Jak často chodit pro vajička?
Jen dvakrát. Ráno, když se otvíra kurník a dává se jim zrní a voda. Tak většinou ze zvědavosti se tam člověk podívá. Po druhé až jde kurník zavřít.  To má prázdné ruce, tak může si vzít košík. 

Reálně chodím častěji, ale je to jen zvědavost.  Ale v budoucnu kvůli času chodit sbírat jen večer.

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re: Zajíštění vajiček pomocí vynesených slepic
« Odpověď #9 kdy: Červen 11, 2019, 10:40:01 dopoledne »
Pokud je velikej pařák, vyplatí se sbírat vajíčka, hlavně kontrolovat hnízdo i okolo poledne.
Vajíčkům  vysoké teploty nesvědčí.
V hicu slepice moc nenesou, velkochovy jim do vody přidávají trošku vitaminu C (Kyselinu askorbovou).

V zimě zase vajíčka zmrznou, a prasknou.
Zmrzlé vajíčko ale můžeš v kuchyni zpracovat.
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Zajíštění vajiček pomocí vynesených slepic
« Odpověď #10 kdy: Červen 16, 2019, 10:12:11 dopoledne »
Vypadá to, že nemusím řešit náklady na krmivo cca 10 dní od přivezení slepiček.  Teď se 16 den je snáška jen cca 7 vajiček denně ze 62 slepiček. Sní 7kg, tak to začíná být ztrátové.

Umrtnost byla nula. Umřelo mi 3 při přepravě, ale to byla chyba ušlapání. Do vozíku se bude muset dát zábrany, aby v každém sektoru bylo jen cca 5-6 slepic. I když slepice měli dost prostoru, tak nebyli v klidu. Tak přemýšlím jak vytvořit levně boxy na přívěs, aby se tam veslo 100-150ks a všechny přežili. Mám na to rok, tak dost času. Bral jsem vynesenky z volného chovu, tak netuším co to přesně znamená a jaká bude ummrtnost u klecových. 

Doprava stála 150Kč. Tak náklady na jednu slepičku byli 2 Kč. Pak čas, ale to byl jen cca 2 hodky pro tu osobu co řídila a hodiny práce pro mně.:)

Zatim to vypadá, že kromě navýšení ceny 2-5Kč za slepičku. Tedy pokud by se koupili za 45Kč a prodávali se za 50Kč, tak projekt na vyzvednutí vynesených slepiček nebyl ztrátovy a mohl být udržitelný. Osoba jen vyzvedla slepičky z velkochovu a lidi by si u nich vyzvedli v době, kdy maji čas.

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Zajíštění vajiček pomocí vynesených slepic
« Odpověď #11 kdy: Červen 16, 2019, 10:52:23 dopoledne »
Boxy můžeš stouct z palet...ale využiješ je jednou do roka a pak budou jen překážet.
Takže: vezmi dvě zelinářské plastové bedny a sdrátkuj je dnem od sebe...a máš multifunkční box jako fík. Pro pět slípek. Tady se to tak dělá.

A že teď přestávají nést je jasné. Změna krmiva, odpočinek...však zase začnou  :bee:
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Zajíštění vajiček pomocí vynesených slepic
« Odpověď #12 kdy: Červen 16, 2019, 12:27:04 odpoledne »
Citace
A pořád dokola mě není jasné, z čeho ta osoba by žila, když zisk = 0
Pokud by tohle dělala jen tohle, tak umře hlady. Ale tohle je jednorázový přivydělání.  Je to jen pokud ten člověk si bere slepice i pro sebe. Tak musí pro ty slepice. A pokud místo 5-15 vezme třeba 100 kusů neboli kolik se vejde do auta, tak se sníží náklady na přivezení jeho slepic. Jedině pokud má nějaká prkna na udělaná provizorního kurníku a výběh na týden, tak zas je to většinou jen ztrávený čas. A jak šlo vidět, tak 10 dní snášeji, tak jedna slepice snese za tu dobu 5 vajiček a sní cca 1,5kg zrní. A pokud člověk chce mít slepice, tak už má zásobu zrní, které koupil po sklizni levně. Tak to zrní stojí třeba 9Kč a má 5 vajiček. A dávat zrní a vodu neni moc časově náročné.

Já jsem sondoval a zjístil jsem, že lidi jsou ochotni si připlatit pokud je někdo přivezou. Nemám auto a fakt netuším kolik vyjde 1km a jaká je reálná amortizace atd. Můžu vycházet jen z https://www.ceskybenzin.cz/zobrazit_prumerne_spotreby.php


Věnuji se teď jen zjíštování jaké jsou časové a finanční náklady. To jak na tom vydělat neni pro mně aktuální, i když pomalu sbírám informace od lidí, kteří na tom vydělávaji. Až zjístim všechny informace, tak budu vědět jaké mám ideální podmínky a jestli z toho bude zisk.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Zajíštění vajiček pomocí vynesených slepic
« Odpověď #13 kdy: Červen 16, 2019, 12:34:39 odpoledne »
Už mám jen 42  slepiček. Počítám, že do konce měsíce mi zůstane jen 20 slepic.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Zajíštění vajiček pomocí vynesených slepic
« Odpověď #14 kdy: Červenec 04, 2019, 06:15:06 dopoledne »
Tak projekt končí. Výsledky projektu zveřejním později.

Nabízím až 30 vynesených slepic(asi 12 měsíců staré) za 50 Kč(kupované za 45 Kč) v Markovice(u Čáslavi) koupené 31.5. Už přepéřují a jsou klidné. Odběr v Chedrbí(u Čáslavi). Možnost odebrat za příplatek 100 Kč v Praze(Černý most ) v určitou dobu. I Kolín(Tesco) a Kutná Hora(Kaufland) by šlo. Až bude mít nějaký člen cestu kolem.