Autor Téma: Co vlastně včely pijí?  (Přečteno 565 krát)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Co vlastně včely pijí?
« kdy: Duben 17, 2019, 07:22:47 dopoledne »
Jakou vodu maji nejraději?

Někdy vypadá, že maji rádi bazénovou a někdy zas pěkně čistou z potoka a někdy zas z bahnitou. Nebo se včelky specializují a sbírá každá jinou vodu s příměsí?
 A ni chodí i na moč.

Tento rok zkouším napáječky pro včelky.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Co vlastně včely pijí?
« Odpověď #1 kdy: Duben 17, 2019, 11:20:09 dopoledne »
Já to kdysi taky řešil, ale ve skutečnosti včelky nelítají na vodu, ale na vysokooktanový nektar, takže když někde pijou, tak ze zvědavosti. Tolik můj starý učitel včelař k žíznivým včelám, pro které jsem byl ochotný dýchat.Příkrm je jasnej.Kdybych znovu šel do včel, tak jedině přirozeným, přírodním chovem sice s malou výtěžností, ale s trvalou udržitelností.

Offline martas

  • ***
  • Příspěvků: 16
Re: Co vlastně včely pijí?
« Odpověď #2 kdy: Duben 18, 2019, 03:43:08 odpoledne »
Včely dávají přednost vodě obohacené o minerály (z lidského pohledu špinavé). Třeba z kaluže nebo z jezírka berou vodu raději než z čistého bazénu.
Do vody v napáječce je prý dobré přidávat trochu soli.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Co vlastně včely pijí?
« Odpověď #3 kdy: Duben 18, 2019, 06:31:07 odpoledne »
Sedláku, je to snadné. Pokud máš poblíž zdroj vody, tedy potok, rybník, tůni, nebo studánku, jako já, tak se ti včely na vodu vyprdnou, jako mně, ale já byl učedníkem starého včelaře, a nepochyboval jsem o jeho slovech. Napájet jsme zkoušeli, hlavně na jaře a vůbec si vody nevšimly.Ale po letech, i když zrovna nevčelařím se dívám, jak to řeší příroda bez lidí a je mi to velikou inspirací.

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Co vlastně včely pijí?
« Odpověď #4 kdy: Duben 18, 2019, 08:36:26 odpoledne »
Podle mě včely dávají přednost vodě z našeho pohledu špinavé, naprosto nejraději mají bláto, ze kterého vodu sají. Jedinou výjimku tvoří můj bazén :D.
Jinak samozřejmě pro své činnosti v úle potřebují hodně vody. Snad jedině v hlavní snůšce jim stačí voda obsažená v nektaru, ale nevím to jistě.