Autor Téma: Co vlastně včely pijí?  (Přečteno 99 krát)

Offline sahaw

• Minimalista
Co vlastně včely pijí?
« kdy: Duben 17, 2019, 07:22:47 dopoledne »
Jakou vodu maji nejraději?

Někdy vypadá, že maji rádi bazénovou a někdy zas pěkně čistou z potoka a někdy zas z bahnitou. Nebo se včelky specializují a sbírá každá jinou vodu s příměsí?
 A ni chodí i na moč.

Tento rok zkouším napáječky pro včelky.

Offline votroubek

• Praktikující prepper
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Co vlastně včely pijí?
« Odpověď #1 kdy: Duben 17, 2019, 11:20:09 dopoledne »
Já to kdysi taky řešil, ale ve skutečnosti včelky nelítají na vodu, ale na vysokooktanový nektar, takže když někde pijou, tak ze zvědavosti. Tolik můj starý učitel včelař k žíznivým včelám, pro které jsem byl ochotný dýchat.Příkrm je jasnej.Kdybych znovu šel do včel, tak jedině přirozeným, přírodním chovem sice s malou výtěžností, ale s trvalou udržitelností.

Offline sedlák

• Včelaři sobě
  • *
« Odpověď #2 kdy: Duben 17, 2019, 03:14:01 odpoledne »
Jakou vodu maji nejraději?
Čistou.
když někde pijou, tak ze zvědavosti
Co to tady zase šíříš za nesmysly? Včely spotřebují obrovské množství vody. Napáječka by měla být co možná nejblíže úlu.

Offline martas

« Odpověď #3 kdy: Duben 18, 2019, 03:43:08 odpoledne »
Včely dávají přednost vodě obohacené o minerály (z lidského pohledu špinavé). Třeba z kaluže nebo z jezírka berou vodu raději než z čistého bazénu.
Do vody v napáječce je prý dobré přidávat trochu soli.

Offline votroubek

• Praktikující prepper
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
« Odpověď #4 kdy: Duben 18, 2019, 06:31:07 odpoledne »
Sedláku, je to snadné. Pokud máš poblíž zdroj vody, tedy potok, rybník, tůni, nebo studánku, jako já, tak se ti včely na vodu vyprdnou, jako mně, ale já byl učedníkem starého včelaře, a nepochyboval jsem o jeho slovech. Napájet jsme zkoušeli, hlavně na jaře a vůbec si vody nevšimly.Ale po letech, i když zrovna nevčelařím se dívám, jak to řeší příroda bez lidí a je mi to velikou inspirací.

Offline sedlák

• Včelaři sobě
  • *
« Odpověď #5 kdy: Duben 18, 2019, 07:48:06 odpoledne »
Já to kdysi taky řešil, ale ve skutečnosti včelky nelítají na vodu, ale na vysokooktanový nektar, takže když někde pijou, tak ze zvědavosti.
Pochopil jsem to tak, že včely nosí do úlu nektar a ne vodu. A když někde pijou, tak ze zvědavosti. Na to jsem odpovídal.
Asi na ty tvoje formulace nemám dostatečné vzdělání.
Včely dávají přednost vodě obohacené o minerály (z lidského pohledu špinavé). Třeba z kaluže nebo z jezírka berou vodu raději než z čistého bazénu.
Do vody v napáječce je prý dobré přidávat trochu soli.
Ideální samozřejmě je, když mají zdrojů vody několik a můžou si vybrat. Ne vždy je to ale možné.
Pozoroval jsem je i na močůvce, ale tu bych do napáječky nedával.

Offline Včeliš

« Odpověď #6 kdy: Duben 18, 2019, 08:36:26 odpoledne »
Podle mě včely dávají přednost vodě z našeho pohledu špinavé, naprosto nejraději mají bláto, ze kterého vodu sají. Jedinou výjimku tvoří můj bazén :D.
Jinak samozřejmě pro své činnosti v úle potřebují hodně vody. Snad jedině v hlavní snůšce jim stačí voda obsažená v nektaru, ale nevím to jistě.