Autor Téma: Čištění šedé vody + využití fosforu v saponátech  (Přečteno 669 krát)

Offline Saladin

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Čištění šedé vody + využití fosforu v saponátech
« kdy: Květen 12, 2019, 09:48:04 odpoledne »
Chci používat šedou vodu k zalévání energetických / nektarodárných dřevin a ekluje se mi vypouštění saponátů rovnou ke stromům.

Poradí mi někdo, jak vyčistit šedou vodu tak, aby byla zdravotně nezávadná a zároveň aby se fosfor v saponátech transformoval do biologicky využitelné podoby?

Transformace saponátů může probíhat v nějakém dalším procesu.

Vyložená svinstva bude možno posílat spolu s výkaly a močí do tlakové kanalizace profíkům do ČOV, cca 9 km vzdálené..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

SoňaR

  • Host
Re: Čištění šedé vody + využití fosforu v saponátech
« Odpověď #1 kdy: Květen 12, 2019, 10:09:12 odpoledne »
A co na to jít jinak? Místo přemýšlení jak ty škodlivé saponáty odbourat, začít používat takové čistící prostředky, které odbourávat nemusíš  ;)

Offline Saladin

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Čištění šedé vody + využití fosforu v saponátech
« Odpověď #2 kdy: Květen 12, 2019, 10:24:20 odpoledne »
A co nějaké tipy na mýdla, kuchyňskou a úklidovou chemii?

Určitě budu tu vodu chtít schraňovat, takže se nakonec jímce nevyhnu, minimálně podzim, zima a jaro, kdy je vody v půdě dost, zalévat dřeviny bude zapotřebí asi až v červnu, červenci.. Jít formou několika komorového septiku a akumulační nádrže? Nebo tam zařadit i nějaký rybníček s rákosím (a rybičkami, aby eko kazišuci museli držet hubu) a akumulovat do poslední nádrže až přepad z rybníčku?
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Nalim

  • Host
Re: Čištění šedé vody + využití fosforu v saponátech
« Odpověď #3 kdy: Květen 12, 2019, 10:35:32 odpoledne »
Joj, kdyby to mělo být oficiálně, tak to prostě nepůjde.

Protože úředníkům stavebních úřadů na školeních vtloukají do hlav, že kořenové čističky v zimě nefungují (což je ale do jisté míry pravda), takže jsou školeni, že je nemají povolovat.

"Jiná káva" ale je, když vodu vyčištěnou na "pouhých" 97% nebudeš nikam vypouštět, ale recyklovat třeba na splachování wc, to by je nemělo trápit.

SoňaR

  • Host
Re: Čištění šedé vody + využití fosforu v saponátech
« Odpověď #4 kdy: Květen 12, 2019, 10:42:04 odpoledne »
A co nějaké tipy na mýdla, kuchyňskou a úklidovou chemii?

No to hodně záleží na tom, kolik času tomu hodláš věnovat. Nejčistší jsou čistící prostředky našich předků - sůl, ocet, soda, citrón, .... a k tomu noviny, horká voda, kartáček... a na praní mýdlo s jelenem. Takovou vodou můžeš klidně i zalívat.

Pokud chceš o něco nižší úroveň, tak zvol ekologické čistící a prací prostředky s certifikátem EŠV.

Offline Saladin

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Čištění šedé vody + využití fosforu v saponátech
« Odpověď #5 kdy: Květen 12, 2019, 10:45:53 odpoledne »
Soňo, díky..

Ve včelařském provozu budeme muset mít nějaký plán sanitace a dodržování pravidel HACCP, tam se bez profi chemie neobejdeme. Pokud bude eko, tak to bude fajn.

Nalime, hledám způsob, jak to půjde, ne proč to nejde a jak to očurat.

U včel budeme mít velkou spotřebu vody, i čisté sklenice z fabriky se musí před plněním medem vypláchnout horkou vodou - ta problémem není, půjde rovnou do nádrže ve skleníku, stejně tak voda po oplachování zeleniny nebo třeba bláta z bot, tam budu chtít bláto odfiltrovat. Jde mi ale o dlouhodobé uskladnění takové vody, třeba i 1/2 roku.

Stejně tak voda ze střechy, budou v ní nějaké ty řasy, co rostou na střešní krytině a bakterie nachytané letem z mraků na střechu.

Vyčištěnou šedou vodu budu chtít uskladňovat také dlouho.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Nalim

  • Host
Re: Čištění šedé vody + využití fosforu v saponátech
« Odpověď #6 kdy: Květen 12, 2019, 11:27:27 odpoledne »
Saladine, asi jsme si nějak nerozuměli, upřímně Ti přeji, abys našel schůdnou cestu :rose:, nemám naprosto žádný důvod přát Ti cokoli jiného.
Jen jsem Tě chtěl upozornit, že ani voda vyčištěná v ČOV na 97%, ba až na 99%, se nesmí vypouštět do přírody. Což podle mě odporuje zdravému rozumu, což ale nemá vůbec na nic vůbec žádný vliv, jen jsem měl zato, že je dobré to při plánování vědět.

Offline BartH8

  • ***
  • Příspěvků: 1946
Re: Čištění šedé vody + využití fosforu v saponátech
« Odpověď #7 kdy: Květen 13, 2019, 09:33:28 dopoledne »
Každý výrobce domácích ČOV dává seznam prostředků které neškodí breberkám co to čistí. Tím bych se možná inspiroval.
Dobré časy dělají slabé muže.
Slabí muži dělají špatné časy.
Špatné časy dělají silné muže.
Silní muži dělají dobré časy.

www.no-deal.eu

Offline martas

  • ***
  • Příspěvků: 16
Re: Čištění šedé vody + využití fosforu v saponátech
« Odpověď #8 kdy: Květen 13, 2019, 01:50:52 odpoledne »
Mám dobré zkušenosti s ekologickými čistícími prostředky (Missiva, Econea, Tierra verde). Jsou na přírodní bázi, neobsahují fosfor. Vodu s takovými čistícími prostředky proženu přes malou kořenovou čističku a s čistým svědomím s ní zalévám zahradu. Precizní čištění a skladování šedé vody mi přišlo moc nákladné, tak to řeším takhle. Ale je pravda, že od Hygieny ani Stavebního úřadu to požehnané nemám :).

Nalim

  • Host
Re: Čištění šedé vody + využití fosforu v saponátech
« Odpověď #9 kdy: Květen 13, 2019, 03:12:54 odpoledne »
Můžeš prosím trochu popsat Tvoje provedení kořenové čističky (KČOV)?
- pro kolik lidí (EO) Ti stačí jaká asi plocha?
- jaká asi hloubka "jezírka" na vstupu a jaká asi na výstupu?
- jaké hlavně rostliny jsi sázel?
Předem díky :-)


Offline martas

  • ***
  • Příspěvků: 16
Re: Čištění šedé vody + využití fosforu v saponátech
« Odpověď #10 kdy: Květen 14, 2019, 12:28:00 odpoledne »
-Plocha cca 7 m2 (tj. pro necelých 1,5 EO) - Je to na zahradě, kterou využíváme jen přes léto. V zimě je vodovod vypuštěný, do KČOV nepřitéká žádná voda.
-Dno je vodorovné, vyložené rybniční fólií. Na tom je 45 cm štěrku frakce 16/32. Hladina vody regulovatelná 5-40 cm, ale většinou je to plné.
-Rostliny: rákos (tomu se daří), orobinec (ten se neuchytil), vodní kosatec (ten živoří na okraji, kde ho ještě rákos nezlikvidoval). V provozu zatím jen 2 roky.
Není předřazen žádný septik, do KČOV jde přímo šedá voda ze dřezu, umyvadla, sprchy a zředěná moč ze separačního záchodu. Netvrdím, že voda je po průchodu KČOV super vyčištěná, ale nijak nesmrdí a klidně se s ní dá zalévat. Žádné rozbory vody jsem nenechával dělat.
Je to spíš takové hobby řešení, asi nic moc pro Saladinovy megalomanské plány :). Uváděl jsem to spíš pro podporu používání ekologických čistících prostředků.

Offline Saladin

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Čištění šedé vody + využití fosforu v saponátech
« Odpověď #11 kdy: Červen 22, 2019, 11:16:45 dopoledne »
Díky, MARTAS-i
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)