Autor Téma: Výroba topůrek  (Přečteno 471 krát)

Offline Norman

Výroba topůrek
« kdy: Březen 24, 2019, 09:56:24 dopoledne »
Nevím, jestli už to tady někde není, nenašel jsem. Máte někdo zkušenosti s výrobou násad a topůrek? Momentálně jsem na těžbě dřeva a napadlo mě nějaký nařezat na delší kusy a usušit. Je tady dub, buk, jasan... Hodí se spíš větší průměry? A jakým způsobem vysušit? Mohl bych udělat i pár kousků pro případný zájemce. Díky!

Offline MaunaKea

• Praktikující prepper
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Výroba topůrek
« Odpověď #1 kdy: Březen 24, 2019, 10:13:34 dopoledne »
Topůrko uděláš i z 5-8 cm průměru, což je ještě velikost, která se bere jako odpad po těžbě....je třeba vybrat vhodný tvar bez suků, odkornit nahrubo natvarovat dokud je dřevo měkké a pak nechat pomalu vysychat aby se nenadělaly zbytečné trhliny, vyschlé dřevo se smrští a pak má smysl tvar opracovat a ohladit do definitivní podoby, připevnit nástroj, zaklínovat (pokud to zrovna není násada krumpáče) a napustit třeba lněným olejem....ruce budou méně třpět, než si násadu nebo topůrko samy ohladí na správných místech.....A kdo ví, proč si staří praktici před uchopením násady lopaty plivli do dlaní  ;)?

Offline Norman

« Odpověď #2 kdy: Březen 24, 2019, 10:33:19 dopoledne »
Jasan mi připadá křehkej...Ten na vidle a tak? Průměr můžu shodit jakej chci, mám volnou ruku. A sušit naležato? Ve stodole mám po předcích něco dřeva a mají tam kuláče tvrdýho dřeva, tak 7m dlouhý a daný na stojato.

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
  • Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody.
« Odpověď #3 kdy: Březen 24, 2019, 10:52:59 dopoledne »
Akát tam nemáš?

Offline Norman

« Odpověď #4 kdy: Březen 24, 2019, 11:24:54 dopoledne »
Akát tu je taky. Já tomuhle moc nerozumím, zkoušel jsem to vygooglit, ale radši bych někoho, kdo ví.

Offline Včeliš

« Odpověď #5 kdy: Březen 24, 2019, 11:29:06 dopoledne »
Moc tomu nerozumím, ale logicky zní, že každý nástroj potřebuje specifickou násadu. Podle názorů odposlouchaných v hospodě na topůrka se používá jasan a na násadu hrábí se používala nejčastěji bříza.

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
  • Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody.
« Odpověď #6 kdy: Březen 24, 2019, 11:54:56 dopoledne »
Tady jsou pěkně popsané jednotlivé druhy, i ten akát a jasan, tak na to mrkni. Děda byl sice kolář i truhlář, ale já jsem toho od něj moc nepochytila...  :)

https://lesycr.cz/drevo/charakteristika-dreva-jednotlivych-drevin/akat/

Offline Norman

« Odpověď #7 kdy: Březen 24, 2019, 12:21:35 odpoledne »
Mrknu, dík!

Offline Nalim

• Připraveným štěstí přeje
« Odpověď #8 kdy: Březen 24, 2019, 03:37:15 odpoledne »
Nic netřeba vnímat úplně dogmaticky: moje žena vyžaduje na hrábě (i vidle) jedině smrkovou násadu (je lehká), já raději bukovou (je pevná). Asi ideální bude jasan, ale ten jsem nemíval k dispozici, a i obě naše řešení byla (pro nás) bezproblémová.
Pro zajímavost: na rýč mi přijde ideální laminátová násada (neuhnije, ani ji nezlomíš).

Offline MaunaKea

• Praktikující prepper
  • Mus uni non fidit antro.
« Odpověď #9 kdy: Březen 25, 2019, 01:17:56 dopoledne »
No smrkové jsem používal násady na hrábě, tam jsou ideální - lehké a přitom pružné. A u vidlí to také nebude problém, ale u kopáče už asi ano, protože tam už si i zapáčíš a násada je vystavena pravidelným rázům. U krumpáče by byla smrková násada nesmysl, tam je opravdu na místě husté pevné dřevo (jasan, dub, buk). Ale souhlasím i s tím laminátem....mám štípací sekeru a rýč od Fiskrse a je to dobrý poměr ceny a výkonu....jejich násady vydrží opravdu hodně (já okolo výkovku ještě dělám omotávku z 6-8 mm gumolana, které přetáhnu kouskem staré duše - chrání to topůrko či násadu krumpáče, když člověku ujede ruka).

Offline Norman

« Odpověď #10 kdy: Březen 25, 2019, 10:03:07 dopoledne »
Fiskars mám a jsem spokojenej. Nicméně v případě nějaký krize, kdyby ke mě dorazilo dalších dvacet lidí, tak se nářadí s dřevěnými násadami hodí. Na nějakou větší zásobu Fiskarsu nemám peníze  :)

Offline Nalim

« Odpověď #11 kdy: Březen 25, 2019, 06:59:11 odpoledne »
Poznámka pro minimalisty: rýče, lopaty, palice i sekery s laminátovými násadami/topory dělají i Poláci i Číňani, je to zdaleka za méně, než za polovic, oproti předraženému Fiskars, a mám dlouhodobě (několik více let) vyzkoušená všechna uvedená nářadí, a kvalita/trvanlivost je - prozatím - zdá se - stejně takřka neomezená, jako Fiskars.

U kladiv mám zkušenosti horší - ale ona to byla spíš kladívka než kladiva, ale už u jednoruční palice vše OK.

Jinak naprostý souhlas, že rezerva klasického "dřevjaného" provedení na horší časy je velmi rozumná. Z vlastní zkušenosti doporučuji včas z pásoviny předpřipravit i různě tlusté ocelové klínky, "až pak" nebývá po ruce to či ono k jejich výrobě.

Offline Norman

« Odpověď #12 kdy: Březen 25, 2019, 07:10:53 odpoledne »
Hele, on to Fiskars dělá perfektně i ergonomicky. Já pěstuju zeleninu na cca 300m2 a dělám všecho ručně, a rejt to Fiskarsem nebo no name je pro mě obrovskej rozdíl. Dokonce jsem měl i Gardenu, což je, myslím, taky značka, ale ten rozdíl tam je.

Offline Nalim

« Odpověď #13 kdy: Březen 25, 2019, 08:00:40 odpoledne »
OK, nebudeme "ve-při", jen "tvrdošíjně" zopakuji, že moje zkušenosti byly určeny pro minimalisty, nikoli pro ty, co si mohou dopřávat "Mercedesy". Nic ve zlém.

Online votroubek

• Praktikující prepper
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
« Odpověď #14 kdy: Březen 26, 2019, 09:45:11 dopoledne »
určitě mi kámoš upeče topůrko i z uhlíkových vláken,ale důležitá bude sebezásobovací možnost. Tedy dle starých análů se topora k sekyře zhotovují zásadně z jasanových neb bukových větví, které se skrze příznivému vláknění nemají tendenci rozštípnout či praskout. Hrábě ze smrku štýlko, hlava z jeřabiny,kosa buk, dub se moc neužíval skrze třísloviny ve dřevě, které vadily rukám. Kladiva a kladívka se obouvaly do kdečeho, habr, jasan, buk, co bylo k mání.Důležité bylo, aby si to gazda mohl sám pomocí pořízu a max rašple sám vystrouhat a použít.

Offline Norman

« Odpověď #15 kdy: Březen 26, 2019, 09:53:22 dopoledne »
Ok, díky!

Online PooM

• Praktikující prepper
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
« Odpověď #16 kdy: Duben 11, 2019, 10:55:41 dopoledne »
Vyrábět topora mě učil hodně starý Pan Řezbář.

Jedině z jasanu a jedině ze štípanýho jasanu. O žádných větvích nechtěl ani slyšet (stejně jako o smirku - brusném papíru(plátně).
Musel se vzít velký špalek, opatrně rozštípat klíny, neměl v tom být žádný suk, zvlnění (mírné zvlnění byl ochoten přejít), nahrubo obrobit na hoblovce a pásové pile (bez elektriky poříz/rašple/pila). Neustále u toho sledoval směr letokruhů - nesmělo to být "přes léta".
Finální tvar to dostalo vlaštovkou (ta je na takovýhle práce ideální, hoblíkem se tvarovaný plochy dělají hůř, nebo se udělat nedají). Jedno mám ještě na sekyře, vydrželo mnoho čundrů a táborů, i dnes ji občas použiju. To toporo je starší než 20 let.

Oproti tomu děda byl kartáčník a "narazil cokoli na cokoli". Kalač naražený na lísce (co se vlezla do oka toho železa), ještě s kůrou, nijak to neobráběl, jen jak to sesychalo přidával klínky na zajištění. Obrobilo se to samo rukama (zkraje z toho byly mozoly, ale časem se to ohladilo). Tohle řešení vydrželo taky spoustu let a skončilo na tom, že si to půjčil strýc, vypadl mu klínek a jak to pořád narážel, rozštípal konec násady, kde se měla držet. Pak už s tím dělat nešlo.
Koště naražený na lísce jsme měli odjakživa a ještě dlouho fungovat bude.

Já se násadami předzásobil, jen když je kupuju dávám pozor jestli nejsou řezaný přes leta, ale když se dostanu k pěknýmu špalku, rozštípu si ho a schovám. Ale než se k tomu dostanu, nejspíš mi ho sežere červotoč... 

Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline Norman

« Odpověď #17 kdy: Duben 13, 2019, 08:23:05 odpoledne »
Dík za názor, PooMe, logiku to má.

Offline CyPro

« Odpověď #18 kdy: Duben 13, 2019, 10:46:54 odpoledne »
Od jednoho starého člověka jsem slyšel názor "jasan pálí v rukách". Po mnoha letech chápu, co tím myslel. Jasan je tzv. kruhovitě pórovitá dřevina. Je to tak, řídké oblasti dřeva jsou v ruce cítit. Mě osobně to poněkud vadí. Možnost zadření třísky je u jasanového topora jaksi větší. Proto mám raději buk, ten jde homogenní v celém objemu a jde skvěle vyhladit. Tvrdost téměř stejná s jasanem.  Ovšem buk má značnou nevýhodu v tom, že je málo odolný vůči vlhkosti. Nářadí s bukovými topory neukládat ve vlhkém prostředí ani nenechávat venku. Ale který prepper by se takového mrzkého skutku dopouštěl.
Na krátká topora je dobrý habr. Ale dřevo si asi bude muset najít každý sám. V obchodech nevidno. Habr je ještě tvrdší než jasan a lze jej dobře vyhladit (plazy dřevěných hoblíků jsou z habru).
Výběr topora popsal už Poom. Tedy, žádnou "zajímavou kresbu" na povrchu. Ideálně leta v celé délce rovnoběžná s osou.