Autor Téma: MicroSD karta jako uložiště dat  (Přečteno 1627 krát)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
MicroSD karta jako uložiště dat
« kdy: Únor 07, 2019, 11:01:24 dopoledne »
Zdravím,
máte MicroSD kartu jako uložiště dat? Jak dlouho vydrží?

Taková 32GB stojí jen 300Kč a vejde se tam všechno co je potřeba k PA.

Offline Norman

  • ***
  • Příspěvků: 193
Re: MicroSD karta jako uložiště dat
« Odpověď #1 kdy: Únor 07, 2019, 05:12:42 odpoledne »
Jak píše vvity.  Já koupil 64 GB od Kingston, po asi třech týdnech mi ji mobil přestal načítat a i když ji vyreklamovali, data byly v háji...

Offline BartH8

  • ***
  • Příspěvků: 1946
Re: MicroSD karta jako uložiště dat
« Odpověď #2 kdy: Únor 08, 2019, 03:35:57 odpoledne »
S mobilem mám stejnou zkušenost. Většinou stačí strčit do pc pomocí adaptéru. (tu kartu) Ten to přečte. Pro příště :) nebo do jiného telefonu...
Dobré časy dělají slabé muže.
Slabí muži dělají špatné časy.
Špatné časy dělají silné muže.
Silní muži dělají dobré časy.

www.no-deal.eu

SoňaR

  • Host
Re: MicroSD karta jako uložiště dat
« Odpověď #3 kdy: Únor 09, 2019, 01:24:14 odpoledne »
Ještě lepší je mít datové nosiče různého druhu.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: MicroSD karta jako uložiště dat
« Odpověď #4 kdy: Únor 12, 2019, 10:24:09 odpoledne »
Počítám, že bych nahrál pdf jen jednou na  MicroSD karta. Tak jen otvírání pdf  a načítaní  MicroSD karta neníčí?

Offline Sumo.cz

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1029
  • Po roce zpět a ještě chytřejší:)
Re: MicroSD karta jako uložiště dat
« Odpověď #5 kdy: Únor 12, 2019, 10:48:16 odpoledne »
Ty SDčka vydží hovňajs, staří blbej reprák(magnetické pole) a vymaže ti je. Radši vypálit na CD, za cenu jedné SD budeš mít X kopí. A nebo to PDF vytisknout což je asi nejjistější:)
V práci mám HW kde ovládání mám na SD a tak co rok mi karta zdechne. Některé i dříve. Soubory vidět jsou, ale velikost 0, či karta chcípne komplet.
Dostatečně pokročilou technologii nelze odlišit od magie - Arthur Charles Clarke

SoňaR

  • Host
Re: MicroSD karta jako uložiště dat
« Odpověď #6 kdy: Únor 13, 2019, 08:30:54 dopoledne »
No kdyby chtěl někdo investovat do dlouhodobého uložení dat, tak bych doporučila Blu-ray m-disk. Chce to teda extra vypalovačku, ale mají i varianty disků s vysokou kapacitou (myslím že max dělají 100 GB, což je pro mě dost zajímavé, nemusí jich pak být hromada... a tudíž potom vychází dobře i cena za 1 GB).

edit: jo a na čtení těchto disků je pak potřeba sw

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: MicroSD karta jako uložiště dat
« Odpověď #7 kdy: Únor 13, 2019, 08:54:13 dopoledne »
CD, DVD-R jsem měl. A nechci se k tomu vracet. 

Mně se líbí mobil s 32GB microSD. A možná k tomu čtečku knih. Jne nevím jestli mobil se dá pomoci wifi spojit s tečkou knih.

3 MicroSD vyjdou na 1000 Kč. Myslim, že záloha bude dobrá.

Offline Loki

  • ***
  • Příspěvků: 1235
  • I'm the Key I'm the Gate
Re: MicroSD karta jako uložiště dat
« Odpověď #8 kdy: Únor 13, 2019, 11:00:27 dopoledne »
Tak, jak o tom mluvíš je to naprosto vyhozený peníz. Nebude to fungovat, jak si myslíš. Mobil se čtečkou přímo spojit nejde. U některých modelů lze využít BT, ale většinou se to synchronizuje přes "cloud", tedy "přes internet", kde čtečku s mobilem spojí nějaká externí služba, nebo výrobce). Přímé propojení přes "air protokol" a podobné věci oficiálně nejdou.

Pokud chceš mít PA knihovnu a k tomu její zálohu, tak si kup čtečku knih od Pocket Book. Přečte prakticky všechny existující formáty dokumentů. Na jedno nabití vydrží věčnost, bez problémů nabiješ solární nabíječkou. Ve voděodolném obalu opatřeném solárním panýlkem jde v podstatě o velmi lehké a prakticky nezničitelné zařízení. Pocket book vyrábí i voděodolný model Aqua, pokud bys chtěl. Zobrazuje i fotografie (čermobíle) atd.

Osobně mám Pocketbook 631 Touch HD 2 (dnes už je k dispozici řada 632 HD 3), ale poslouží ti dobře i levnější verze. Já zvolil HD displej a výkonnější zařízení kvůli zobrazování technických výkresů a práci s velkými pdf dokumenty. 800 stránek pdf včetně obrázků jak nic. Dotyková obrazovka "zoomuje" dvěma prsty jako na mobilu, takže si můžeš přiblížit detail atd.

Umí podsvícení, takže jde číst i ve tmě. Samotná čtečka má integrovaných 8GB/3ka má 16GB paměti (ale nepodporuje SD kartu!) a mám na ní přes 6000 dokumentů a knih, aniž jsem ji zdaleka zaplnil. K tomu mám 32GB micro SD, na které tu paměť čtečky zrcadlím (a která je zastrčená do té čtečky). Kdybych nenačetl jeden dokument z její paměti, mám ještě šanci ho načíst z SD karty (a připadně ho do čtečky z ní zkopírovat).

Ta SD karta je class 10 UHS-I nevím teď z hlavy, ale je to buď SanDisk řady Extreme Pro nebo Kingston Industrial Temp, v každém případě průmyslový standard, voděodolná, pracuje od -40°C do 85°C, se zárukou 5 let. Stojí kolem 500,-

Offline Sumo.cz

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1029
  • Po roce zpět a ještě chytřejší:)
Re: MicroSD karta jako uložiště dat
« Odpověď #9 kdy: Únor 13, 2019, 11:30:09 dopoledne »
Když už zálohu tak nějakou dobrou ať se na ni dá spolehnout. Doma mám ve sklepě NAS(https://cs.wikipedia.org/wiki/Network_Attached_Storage) s daty co používám často. Síť roztáhnutou po celém domě a každá TV, mobil, čtečka, PC má k té síti přístup. Je to trochu dražší varianta, ale už to tak mám asi 8 let a disky jsou staré 10 a furt běží. A to tam mám tisíce ebooků, stovky audioknih, mraky filmů a seriálů, fotky, dokumenty, ............ Doma mi běží jednoduchej WEB přes který si vyhledáš stáhneš knihu(s informací o čem je, kdo ji napsal atd.....) do čtečky, stejně to funguje u audioknih a TV mi umí koukat na disk a přehrávat filmy, seriály, hudbu, fotky před disk.

Na NAS ti může běžet i domácí automatizace(zálivka rostlin, kamery, atd......), jde používat https://cs.wikipedia.org/wiki/RAID díky kterému ti i havárka disku nemusí vadit, jelikož jsou zrcadlena.

Jednou za dobu z zálohuji důležité data na extra disk a ty hyper důležité data si ukládám ještě na CD.

Na technologii co závisí na elektromagnetickém poli jako zálohu bych nesázel. Přepisovatelné médium co se ti může zničit při vložení do špatného přístroje se mi nezdá jako dobrá záloha. Je to sice levné, ale podle mě to jako záloha fungovat nemůže. jako primární zdroj dat jsou ty SD OK.

Co máš proti CD? Když koupíš nějaké dobré kousky a dáš je do správného prostředí tak budou OK i pár let. A jelikož jde o zálohu tak tu stejně musíš po nějaké době obnovovat. Páč když to nebudeš dělat a odejde ti primární informace, tak se může stát že až v tu dobu zjistíš, že máš zálohu v čoudu.

Trochu jsem ulétl z primárního účelu topicu, ale myslím že pro přehled se to hodí.
Dostatečně pokročilou technologii nelze odlišit od magie - Arthur Charles Clarke

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: MicroSD karta jako uložiště dat
« Odpověď #10 kdy: Únor 14, 2019, 08:04:48 dopoledne »
Nevlastnil jsem a nevlastním čtečku knih. Když jsem procházel internetový obchod, tak u čtečky jsem nenašel žádné specifikace, že se dá do ní dát microSD. A netuším jestli pomocí USB konektoru se dá připojit microSD. jako tady
USB adapter microSD

Tak mně napadlo, že by se dal pomocí wi-fi v mobilu udělat přenos dat z mobilu do čtečky.

microSD nebo za 7,4eur od Kingston

Za 25 Eur se dá koupit mobil na pdf

Když to moc zlehčím, tak budu mít 3 microSD 32Gb za 400 Kč celkem. Tak slušnou zálohu.
K tomu mobil za cca 600Kč.

Nemám averzi k CD a DVD, ale mít zapnutý počítač nebo notebook vyžaduje mít zdroj energie a to bude problém. Musel bych investovat docela dost peněz místo několika stovek.

I když mám v unibunce elektřinu, tak stále přemýšlím jako bych nebyl připojen na 230V.

Plánuji žít v chatičce, kde nebude elektřina. Musím vyřešit osvětlení a taky zábavu. Budu nejspíš číst knížky v elektronické podobě a zapisovat si co jsem jedl. Až najdou moji mrtvolu, tak zjístí čím jsem se otrávil.:)

Nejlevnější řešení je mít mobil s adriodem. Tak půjde naisntalovat pdf prohlížeč a poznámkový blog. Budu nabíjet mobil pomocí ručního dynama. Mobil bude mt i blesk, tak budu mít i osvětlení.

Uložená data budu mtí v mobilu a na sdkartě.

Offline Loki

  • ***
  • Příspěvků: 1235
  • I'm the Key I'm the Gate
Re: MicroSD karta jako uložiště dat
« Odpověď #11 kdy: Únor 14, 2019, 10:48:53 dopoledne »
sahaw - cena/výkon nejlepší na trhu je tohle a má to vše, co potebuješ:
https://www.pocketbook-int.com/cz/products/pocketbook-touch-hd-2#description

Čtečka má normání slot, kam strčíš kartu, usb a wi-fi. Knihy umí stahovat i přímo z webu, protože má i prohlížeč atd. Má TTS (text to speech - umí předčítat). Tedy perfektně v angličtině a hromadě jiných jazyků. HD 2 českou TTS jak na potvoru nemá.

Česky velice slušně čte (do sluchátek - nemá reprák) PocketBook 622 Touch (neprodává se už, ale jde sehnat za slušný peníz v bazarech).

Mobil na "čtení" nepřichází v úvahu, stejně jako "levná SD z Aliexpresu". Navíc energetická náročnost čtečky oproti mobilu je prakticky nulová.

Pokud chceš aby ta ssd "držela", tak musí být certifikovaná na class 10 UHS-I a to je kolem 500,- Buď ten Sundisk Extreme Pro, nebo ten Kingston Industrial Temp, co jsem ti říkal.

Tvoje představa, že tu knihovnu "vyřešíš" za litr a ještě budeš mít "slušnou zálohu" je zcela mylná a v praxi vyhodíš tu tisícovku do kanálu.

Čtečka, jakkoli není levná, je jedna z nejlepších věcí, s plnou návratností v okamžiku, kdy tam nahraješ prvních deset knížek z internetu, do čeho můžeš "vrazit peníze".



Offline Loki

  • ***
  • Příspěvků: 1235
  • I'm the Key I'm the Gate
Re: MicroSD karta jako uložiště dat
« Odpověď #12 kdy: Únor 14, 2019, 11:01:27 dopoledne »
Jinak tohle asi znáte, ale kdyby náhodou (jak na to, "bez moderních technologií"):

http://www.survivorlibrary.com/library-download

Offline Sumo.cz

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1029
  • Po roce zpět a ještě chytřejší:)
Re: MicroSD karta jako uložiště dat
« Odpověď #13 kdy: Únor 14, 2019, 01:04:28 odpoledne »
V příručce ke kartám máš napsáno že to rády nemají.
https://helpguide.sony.net/dsc/1520/v1/cs/contents/TP0000592364.html

Přepokládám že u toho repráku či jiného podobného zdroje se může na kartě naindukovat napětí což už by datům uškodit mohlo. Ale nechám se poučit, návody poslouchám a třeba je to totální kravina a karta to v pohodě dá:)
Dostatečně pokročilou technologii nelze odlišit od magie - Arthur Charles Clarke

Offline Sumo.cz

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1029
  • Po roce zpět a ještě chytřejší:)
Re: MicroSD karta jako uložiště dat
« Odpověď #14 kdy: Únor 14, 2019, 09:39:43 odpoledne »
Jsem poučen a děkuji. Jsem zase o něco moudřejší:)
Dostatečně pokročilou technologii nelze odlišit od magie - Arthur Charles Clarke

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: MicroSD karta jako uložiště dat
« Odpověď #15 kdy: Květen 02, 2021, 04:12:26 odpoledne »
Tak jsem zpět. Odešla mi jedna 64GB micro SD. Docela mně do zabolelo. Tak tedy půjdu do nějaké pamětovky, kterou mi doporučité. A protože jsou pěkně drahé, tak asi jen do 16GB. Je to 600 hodin mp3 neboli seriálů, tak v pohodě. Redukce na flasdisk do mobilu mi nefunguje, tak budu muset koupit jiný. Tak by mi stačila i 4GB, ale rozdíl je jen asi 70Kč.

https://www.alza.cz/verbatim-micro-sdhc-16gb-class-10-sd-adapter-d442132.htm

SoňaR

  • Host
Re: MicroSD karta jako uložiště dat
« Odpověď #16 kdy: Květen 02, 2021, 04:37:46 odpoledne »
Sahaw, zásadní otázka - jak dlouho chceš, aby ti na tom ta data vydržela? Tohle totiž nejsou zařízení pro nějaké delší "skladování" dat. Já jsem sice teď objevila 3 deset let staré karty a byly ještě čitelné, ale to považuju spíš z zázrak. Často to odchází mnohem dřív.

SoňaR

  • Host
Re: MicroSD karta jako uložiště dat
« Odpověď #17 kdy: Květen 02, 2021, 05:35:07 odpoledne »
Já jsem na tohle asi přehnaně úzkostlivá (profesionální deformace  ;D ) , osobně mám data, zálohu dat... a druhou zálohu... a chystám třetí zálohu  :D .... Čili do dat uložených na karty bych fakt nešla  :)