Autor Téma: Žiji s 15 000Kč ročně + zdrávko  (Přečteno 663 krát)

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
Žiji s 15 000Kč ročně + zdrávko
« kdy: Leden 03, 2021, 11:33:00 dopoledne »
Jsem amaterský spisovatel, který se snaží napsat knížku jako fiktivní dokument o subkultuře, která žije mimo systém.

Zdravím,
je nový rok, tak jsem si řekl, že začnu psát životní náklady během roku. Poučil jsem se, že nemám na to napsat knížku, protože je to fakt obsáhle téma a bylo by to na 5000 stran. A pak je tu i temná stránka, že spoustu lidí bych naštval tou knížkou, tak bych si zkomplikoval dost život.

Tak bych napsal postupně svoje životní náklady jak to dělám na http://preppers.cz/forum/index.php/topic,14723.0.html . Snad to zvládnu.

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
Re: Žiji s 15 000Kč ročně + zdrávko
« Odpověď #1 kdy: Leden 03, 2021, 11:40:10 dopoledne »
Jeden trik jak mít nízké náklady je přesunout na někoho jiného.

Z fondu spolku se koupili knížky:

Knížka jak žít bez peněz.
https://www.knizniklub.cz/knihy/173917-muz-ktery-se-zrekl-penez-a-prezil.html

další knížka bez peněz, ale jen kecání
https://www.databazeknih.cz/knihy/zivot-bez-penez-194581

a knížka o houbaření
https://www.knizniklub.cz/knihy/56781-houby-vime-co-jime.html

Knížky budou dostupné v knihovně v Chedrbí. A já neutratil ani korunu.  Je dobré tedy využívat knihovnu ve městě.  Já využívám databázi závěrečných práci, protože mně baví čist témata o faktu a né beletrie.

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #2 kdy: Leden 03, 2021, 10:14:47 odpoledne »
Jako největší problém si lidi myslí, že je bydlení. Ale neni to tak. Bydlení neboli pozemek je to nejlehčí věcí co je.  Proto radím, aby si lidi nekupovali pozemek nebo chatu pokud to neni super výhodný nákup.

Jsou stovky až tisíce parcel, kde člověk může v ČR bydlet zadarmo. Tak v čem je háček?

Obrovský háček je ten, že tu existuje "Životní náklady". To je ten háček, který Vám sebere možnosti kdekoliv bydlet. Tak najednou z tisíce parcel zůstane třeba i nula. Je to fakt těžký to normálním lidem vysvětlit, že sami rozhodují o své svobodě.
Čím víc minimalizuje životní náklady, tak máte na vybranou. Najít kousek pozemku nebo přímo chatičku neni takový problém.viz fotka.

Já se s kýmkoliv vsadim za 20001Kč, že seženu pozemek kam si člověk bude moc bez ptaní umístit karavan. :)

Proč si tak fandim? Koupím zahradu za 20000Kč a pronajmu Vám ji.
https://www.zahradkari.cz/odborne/index.php?str=76
Citace
Přenechám podnájem zahrádky v zahrádkářské kolonii za odstupné ve výši 20 000 Kč. Krajní zahrádka na Růžovém vrchu v Karlových Varech, přímo sousedí jen s jednou zahrádkou. Voda pitná. Roční nájemné cca 1600 Kč + spotřeba vody. V případě dotazů a zájmu mě kontaktujte na email.

Offline Dag Björndal

• Praktikující prepper
« Odpověď #3 kdy: Leden 04, 2021, 12:11:42 dopoledne »
No ale za tých 20 000 si tu záhradu nekoupíš. Len zaplatíš odstupné doterajšiemu nájomcovi. A nadalej budeš platit nájom 1600kč ročne.
A na další rok ťa odtial môžu v pohode vyhodiť. Bez odstupného samozrejme...

Bývat sa síce zadara niekde dá. Ale človek okrem strechy potrebuje aj dáke sociálne zázemie. Priatelia, rodina....

Stav sa o 2001 korun, že ti zariadim doživotne bývanie, stravu, sex, lekára, služby.... úplne zdarma.  ;D https://www.vscr.cz/veznice-valdice/
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline Samotář

• Praktikující prepper
« Odpověď #4 kdy: Leden 04, 2021, 03:31:06 odpoledne »
Stav sa o 2001 korun, že ti zariadim doživotne bývanie, stravu, sex, lekára, služby.... úplne zdarma.  ;D https://www.vscr.cz/veznice-valdice/

Zdarma to není. Za výkon trestu se měsíčně platí nějaká částka, teď z hlavy si nevzpomínám na její přesnou výši, ale bude to víc než 15 000 Kč ročně. Pokud odsouzení ve vězení nepracují, vyjdou z vězení s velkým dluhem.

Ve Valdicích se docela vyznám. Už chodím sám od vnitřní brány k návštěvnickým místnostem (hlavně neztratit visačku).
Teď nedávno jsem si ve Valdicích mašíroval po liduprázdných chodbách a najednou za jedním rohem na mě jukli dva odsouzenci se smetákem. Pěkně jsem se vylekal.
Osobně mám raději věznici v Mírově.

Offline Dag Björndal

• Praktikující prepper
« Odpověď #5 kdy: Leden 04, 2021, 10:14:07 odpoledne »
Tak preto treba doživotne. Kam sa na staré kolená sťahovat?  ;D

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #6 kdy: Leden 05, 2021, 07:47:14 dopoledne »
Tento rok zaplatím 24624Kč za zdravotní pojištění jako OBZP. Je potřeba si na to dávat pozor, protože 1.1. se vždy zvyšuje.
https://www.vzp.cz/platci/informace/obzp/vymerovaci-zaklad-a-vypocet-pojistneho

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #7 kdy: Leden 05, 2021, 08:18:42 dopoledne »
Zdravím,
tak žít s 2000Kč na rok je nízkorozpočtové žití. Jen 2000Kč stačí k životu v ČR, když se rozhodnete žít mimo systém. Ale říkám, že je nesmysl žít mimo systém neboli neplatit si zdravotní pojištění. Dá se žít pěkně aníž byste pálili mosty.

Částka 2000Kč ročně má spíš šokovat lidi. Maji žasnout, že to jde. Ale je fuk kolik utratíte. Každý si tvoří sví životní náklady.

Tak proč šokuji? Šokuji normální lidi, ale nahlodaním lidem otvírám oči. Lidi, kteří si myslí, že změnou života si zlepší svůj život. Tyhle lidi pochopí, že stačí tak málo, aby byli štastný.

Za mých mladých let jsem si sám sabotoval svobodu. Podle mně to byl strach a proto jsem si házel klacky pod nohy. Ale nesmím zapomenout, že jsem moc netoužil po svobodě. Až jsem fakt začal toužit po té bajné svobodě, tak jsem udělal kompromisi a šel jsem za ní. Svoboda je jen to, že máte více času na kraviny.

Když utratíte 180Kč v restauraci, tak je to měsíc svobody. Když utratíte paušál 600Kč měsíčně za telefon, tak 3 měsíce. Když koupíte balenou vodu za 12Kč, tak jste místo ní mohl mít 2 dny volna. To je hodnota peněz. Vzdáváte se svého času kvůli věčem, které si myslíte, že jsou pro Vás cenné. Asi 30 halířů stojí Vaše hodina svobody. Co si koupíte? Svůj čas nebo blbost?

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #8 kdy: Leden 05, 2021, 09:22:08 dopoledne »
Jen s 2000Kč jsem šokoval normální lidi, ale snažil jsem i otevřít lidem oči, kteří přemýšlí o nízkonákladovém životě. Když víte, že stačí jen 2000Kč k životu, tak pokud máte v kapse 2000Kč, tak můžete být rok v klidu. Víte, že se už nikdy nemusíte bát, že umřete hladem, zimou nebo skončíte pod mostem. Dá Vám to klidný život.

Ono je fakt jedno s 2000Kč, protože je jisté, že asi nikdy nebudete řešit tu situaci. Postupně to rozepíšu.

Pokud se rozhodnete žít ve městě, tak nejsnažší cesta je prodávat plazmu. Ročně získáte asi 15000Kč neboli 700Kč za odběr jednou za 14 dní.

A pokud začnete žít na vesnici, tak to bude těžším ale těch 15000Kč taky získáte, ale háček to má, že musíte získat zákazníky. Řekl bych, že budete houbař, ale to bych mohl urazit houbaře. Tak napíšu plenitel. Budete plenit okolní lesy a louky a tím si vyděláte na život. A pak to prodávat jako na přiložené printscrennu, kde někdo prodává 1kg hub.

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #9 kdy: Leden 05, 2021, 11:32:27 odpoledne »
Plenitel
Osoba, která žije na vesnici a živí se sběrem v lese označuji plenitele. Hlavní jsou houby, ale plenitel se často nespecializuje jen na jednu věc, ale plení všechno co najde. Když říkám všechno, tak všechno. Třeba borové šišky ve velkém nebo po pár kusech.Vrbové proutky a dělat z toho třeba základ pro věnce. Šutry nebo kořeny stromů do teraria. Šípek, semena, bylinky atd. Fakt je toho hodně co nabízí příroda, ale musíte si zjístit jestli neporušujete zákon. Tak než začnete něco sbírat, tak googlovat a pátrat jestli neporušujete zákon. Myslim, že třeba kameny v potoce se nesmí brát.

Má to fakt obrovský háček, že bez spolupráce je to jen často k ničemu. Na to příjde časem každý. Můžete nadávat na překupníky, ale vytvořit si zákazníky, kteří budou brát od Vás kořen stromu je fakt ztrátové. Díky facebooku to je snažší, ale zabere to hodně času a to, že žijete na vesnici neni nic moc. Plenitel je jen sběrač a věnuje se jen tomu a díky spolupráci s překupníkem se nemusí věnovat zákazníkům.

Moje kariéra plenitele začala 4. ledna. Začal jsem v 11:44 a vrátil jsem 13:09. Našel jsem jablka, cukrovou řepu, jednu flašku od piva a spoustu odpadků.

Tak pár postřehů:
1. Nájezdy trvaji většinou 1-3 hodiny. Prodlouží se pokud je jisté, že bude jistá odměna.
2. Myslim, že hodně plenitelů sbírá odpadky.
3. Je dobré si dělat poznámky a rozdělit oblast do sektorů.
4. Upravit si kolo na plenitelské mise.

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #10 kdy: Leden 07, 2021, 07:16:34 odpoledne »
Proč by krucinál někdo chtěl žít v chatce a jíst zrní? Když člověk čte, tak mu hrůzou stojí vlasy jak to je depresivní život. Fakt je to depresní. Pokud nemáš k tomu motivaci.

Například jsem si psal s týpkem, který se uskromnil, protože toužil být profesionálním technik videozáznamu. Přeloženo střihač videí. On to zkoušel v normálním životě, ale to prostě nestíhal. Z toho měl deprese. Chtěl to dělat, ale prostě nepatří k těm lidem, kteří maji energii nonstop. Kdy ten člověk přijde z 8 hodinové práce, kde fyzicky makal a pak do půlnoci pracuje na svém koníčku. Když odbočím, tak fakt mi píšou často tyhle lidi, kteří nemaji energii na rozdávání. Tak jsem odbočil. Tak ten člověk musel něco udělat, aby si splnil svůj sen. A trvalo mu to přes 4 roky. A naučil se s videem a říkal, že si našel práci za 45tisic měsíčně. A to negativum, že jsou lidi jako já a i on, že to člověka přestane bavit. Až se dostane do cíle, tak je to nuda. Tak řekl, že s tou prací skončil po půl roce dělá jen melouchy a věnuje se další věci, kterou chce udělat. Je to jako pan Monk v seriálu, kdy chtěl být policistou a až se stal, tak zjístil, že se mu více líbí být soukromým detektivem.

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #11 kdy: Leden 13, 2021, 08:01:11 odpoledne »
Ohledně telefonu je moje životnost bohužel jeden rok. A je jedno jestli koupím nový nebo ho vyžebrám starý. Naštěstí nestojí tolik, tak mám velkou šanci žebrat nebo pokud se to nepovede, tak koupit třeba aliexpresu.
https://www.aliexpress.com/item/1005001975514825.html
nebo
https://www.aliexpress.com/item/1005001926735944.html
Je to tedy 400-600Kč.

Simkartu mám od mobil.cz, kde mne nahnali na neomezený internet zdarma. A to po čase zrušili a jen po nabití kreditu je net na měsíc 200MB, tak na emaily super.https://www.mobilmania.cz/bleskovky/mobilcz-rusi-nejvetsi-lakadlo--nekonecne-pripojeni-k-internetu/sc-4-a-1338423/default.aspx

Já jsem pasivní, tak každých 6 měsíců si nabijím simku, tak ročně utrácím 400Kč, ale kredit mi zůstane.

Kdybych chtěl šetřit, tak podle googlu to vypadá jako super nabídka tesco.

Aktuálně je to za 69Kč, když platíte kartou
https://tescomobile.cz/koupit-sim/ a získáte 150Kč. A máte neomezené volání do tesca síte. A co jsem našel, tak neomezený chatování NA DOSAH neboli i email by měl jít výjde ted na 29Kč/měsíc. https://tescomobile.cz/neomezene-volani-sms/ tady se to aktivuje https://tescomobile.cz/sms-kody/ A tam je 49Kč/měsíčně
Když zaprodáte svůje údaje a život, tak dostanete i odměnu
https://tescomobile.cz/tesco-mobile-aplikace/

Budu velmi rád, když mi dáte informaci, že existuje něco levnějšího. Myslím si, že teď je vítěz tesco pro socky.

Kdybych nebyl rozhazovačný, tak utratim za simku jen těch 60Kč ročně. Je v akci za 29Kč a funguje jako každé simky 6 měsíců https://nakup.itesco.cz/groceries/cs-CZ/products/2001020303111

Prý funguje škatulata hejbejte se pokud chcete mít svoji simkartu. Je to asi o 40Kč dražší. Koupíte si simku od jiného operátora https://www.iotlevne.cz/sim/ a k nemu převedete číslo a hned zas číslo k tomu tescu, protože máte asi svoje přátele na tescu + ten internet.

A máte záznamík u kámoše neboli on je záznámník, který nebude měnit tel. číslo a pokud Vás bude někdo schánět, tak Vám dá odkaz nebo té osobě aktuální číslo.

Pokud se jedná o telefony, tak bych je buď vysoroval/swap nebo koupil nové z číny. Kupovat v bazaru nemá smysl.

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #12 kdy: Leden 13, 2021, 08:13:39 odpoledne »
Na doporučení http://preppers.cz/forum/index.php/topic,11321.msg238639.html#msg238639
jsem si koupil termoprádlo z https://www.monaron.com/2x-shirt-2x-pants-monaron. Myslim, že ho ještě zlevnili.

Mám ho na sobě a je super. Teď je cena 243Kč, ale už L je vyprodaná, tak jen XXL a to je zbytečné moc velké. Škoda.

Dá se to bez něj fungovat. Fungoval jsem roky, ale je to snažší život. Bez termoprádla máte legíny 60-100Kč a mikiny a mikiny vysomrované a jde to.

Offline Dag Björndal

• Praktikující prepper
« Odpověď #13 kdy: Leden 14, 2021, 03:32:19 dopoledne »
... tak jen XXL a to je zbytečné moc velké. Škoda.

Tak my nesocky by sme mali problém sa do tak málo X strčit... :D

Offline Dag Björndal

• Praktikující prepper
« Odpověď #14 kdy: Leden 14, 2021, 03:45:34 dopoledne »
Ohledně telefonu je moje životnost bohužel jeden rok.....

Ja mám jeden telefón už asi piaty rok. Takže už veterán. Nejde o to, že by bol velmo lacný, alebo najlepší. Ale za tie roky sa viem spolahnúť na to, že fakt pôjde a bude slúžiť k tomu čo má, ak ho budem niekedy potrebovať. https://www.mojandroid.sk/recenzia-samsung-galaxy-xcover-3/

Citace
Samsung Galaxy Xcover 3 je, podobne ako jeho predchodcovia, určený pre používanie v tých najnáročnejších podmienkach. Nielenže vďaka certifikácií MIL-STD-810G a IP67 vydrží 30 minút pod vodou, či v prudkom daždi (v hĺbke do 1 metra), ale odolá aj pádom z výšky 1,2 metra, slanej vode, prachu, piesku, nárazom, vibráciám a extrémnym teplotám. Tomu je prispôsobené aj konštrukčné vyhotovenie a dizajn zariadenia. To má hrúbku 9,7 mm a je lemované robustným rámom, ktorý pri pádoch chráni displej, aj samotné vnútornosti. Ovládacie prvky dostatočne vystupujú a dajú sa jednoducho nahmatať aj pri použití rukavíc. Celé telo je navyše textúrované, vďaka čomu sa sa lepšie drží v ruke a nešmýka sa.

Predná strana je už typická svojimi hardvérovými tlačidlami, ktoré nahradili tie na displeji prípadne ich kapacitné varianty. Vďaka tomu je možné s nimi pracovať aj pod vodou, prípadne v hrubších rukaviciach.

Offline vvitty

• Praktikující prepper
  • a
« Odpověď #15 kdy: Leden 14, 2021, 10:22:52 dopoledne »
Ja mam telefon od roku 2002... stale stejny...je sice trosku hloupy ale zase funguje :)

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #16 kdy: Včera v 10:35:55 dopoledne »
Ja mam telefon od roku 2002... stale stejny...je sice trosku hloupy ale zase funguje :)
Jasně, že hloupé telefony by mi vydrželi déle, ale chytré mám něco jako počítač a čtečku knih.

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #17 kdy: Včera v 01:21:09 odpoledne »
Rezerva.
To je něco co většina lidí vůbec nemá. A je to jeden z důvodů proč lidi skončí na ulici. Někdo to řeší půjčkou a to pak ještě hůř dopadne.

Já mám rezervu 10000Kč. Ty peníze jsou moje ,ale nejsou. Nikdy se jich nedotknu. Tedy se jich dotknu, kdy už nebudu mít žádné jiné peníze. Pro mně to bude signál, že jsem všechno zvoral. Uvědomím si, že můj život je jeden velký problém a musím změnit svůj život. Pokud budu tak dál pokračovat, tak skončím na ulici.

Rezerva je nejlepší investice co existuje. Tedy pro mně. Ty peníze nevydělávaji a dokonce je tu inflace, tak hodnota peněz klesá. Přesto je to nejlepší investice co jsem kdy udělal. Dává mi to radost. Ano. Jsem na prachy, protože mi dělaji radost. Když víte, že máte rezervu, tak neskončíte na ulici a máte tím svobodu.

10000Kč je na 5 let života. Tedy 2000Kč na rok. Pět let je hodně, ale čas utíká rychle a mít jen roční nebo dvouletý úspory je na nic. Potřebujete se dát dokupy a né pořád přemýšlet, že dojdou peníze.

Pro mně účetní rok začíná už 1. řijna To je období, kdy už nemám kšefty, tak spočítám penízky co se mi nahromadili v kasičce a vím kolik příští rok utratím. Utratím všechno. A během roku zas dávám do kasičky penízky a zas znova. Nikdy a opakuji nikdy neberu peníze z kasičky dokud si je všechny nespočítám. To dělaji špoustu lidi a pak se diví, že jsou v dluzich a končí na ulici.
Prostě vím, že příští rok budu se mít líp a nehodlám si přilepšit z peněz hned.

Optimální je 15000Kč ročně + náklady na přestěhování, vybavení atd. Tak na 5 let celkem asi 90-100tisíc.

Offline vvitty

• Praktikující prepper
  • a
« Odpověď #18 kdy: Dnes v 10:40:50 dopoledne »
Sahaw: a ze tu rezervu radeji nemas ve stribre...

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #19 kdy: Dnes v 11:26:52 dopoledne »
Rezerva musí být po ruce a snadno vyměnitelná za službu. Stříbro v dnešní době neudám, když budu potřebovat prachy.

Offline Chinalady

« Odpověď #20 kdy: Dnes v 11:47:30 dopoledne »
Na tom něco je, stříbro a zlato v obchodech neberou.

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #21 kdy: Dnes v 12:07:01 odpoledne »
Topení se zdá podle všeho asi nejnákladnější pro život. Jak se tomu vyhnout? Topit cíleně.  Musíte si určit při jaké teplotě dokáže žít. Nebo bych měl napsat fungovat? A pak si říci jak si to nastavit.

Jsem fakt línej člověk. Kdybych nebyl, tak bych měl vymakaný systém topení. Ale díky bohu jsem, tak jsem zjístil, že mi stačí jen 5Kč denně na topení. Jako lenoch jsem musel využít co je a být pozorovatel. Ono je fakt pěkný, když člověk mluví, že by při 0 stupních umrzl v chatičce. Neumrzl. Při 5 stupních je pohoda žít. Při 0 stupních už začínáte mít zimu a vaše ruce pocitují to mrazení neboli píchání jehličkami nebo jak to jinak popsat. Zas někdy to necíttím.

Tělo je topení. Jen člověk musí zajístit, aby teplo neunikalo. Když víte tohle tajemství, tak jste zvítězili nad zimou.:) Musíte ve spacáku mít takovou teplotu, abyste se vyspali a nebudili se zimou. A musíte před spaním mít tam teplo. Pokud ne, tak špatně usnete. Když se v noci probouzíte zimou a klepete se, tak budete fyzicky i psychicky unaveni.

Mně ušetřilo spoustu peněz, že jsem se zeptal lidí, kteří se věnuji buschraftu a spěji v zimě venku. Když se několik lidí se Vám směje, že mám zbytečný strach, že umrznu v ČR v chatiččce, kde se netopí, tak pochopíte, že neni potřeba kupovat speciální spacák a dělat bůhví jaké přípravy. Ale doporučuji konzultovat s lidmi, kteří dělaji buschraft, abyste nezískalo z mého psaní pocit, že je to ráj na zemi.

Když máte chatičku neboli se tam nefouká, tak se dá říci, že v pohodě můžete žít 300 dní v roce. Do 0 stupnů je to fakt pohoda.

Žijeme v době předpovědí počasí i na 14 dní předem. https://www.meteocentrum.cz/predpoved-pocasi/cz/4618/krchleby/1
Existují statistiky https://www.chmi.cz/historicka-data/pocasi/denni-data/data-ze-stanic-site-RBCN#

Připravit se na mrazy je tedy snadné. Tedy pokud nějaké budou. Do 17.ledna je to v pohodě. 2dny +2 dny ještě a pak zas bude "teplo".

Čemu člověk musí dávat pozornost jsou mrazíky, které jdou za sebou. Tak pokud uvidíte třeba jeden den -9 stupnů, tak je to v pohodě, ale pokud je to několik dní za sebou, tak se na to musí člověk připravit. Jednodenní mrazík je o ničem. V chatičce si toho ani nevšimnete. Do konce ledna se má teplota držet kolem té nuly, tak pohodička.

Když člověk je na začátku, tak dělá chyby, které ho stojí spoustu peněz. Dokonce i já. Třeba jsem koupil kukly a to byla slepá ulička, protože když dýcháte, tak máte tu kuklu mokrou. Pak letní spacák, kde jsem se skoro nevešel, když jsem se nabalil atd. Snad všechny chyby napíšu a vyhnete se jim.

Když to vezmu, tak asi od roku 2011 žiji v zimě. Tak těch 9-10 let a jak jsem připravený, tak mi to stačí. Pomalu vylepšuji, ale jsem líný a nemám motivaci se posunout. Asi nejzákladnější je postel/spacák.

Co jsem ještě neudělal je spací pytel nebo pokrývky. Dostal jsem instrukce, že stačí získat bundy, mikiny, pokrývky atd a to všechno pospojovat patentkami. https://www.aliexpress.com/item/4000162490670.html Žádné šití jedné velké pokrývky nebo spacáku. Ale jen kousky, které se spojí s patentkami. Prý to zvládne i blbec. Tak nejsem blbec.:) Ale pokusím se. Už jsem nahromadil pár mikin a a snad do konce roku seženu další, tak první spacák by mohl mít. To je jedna chyba, že jsem v době, když jsem žil ve městě nenahromadil oblečení. Ve městě je to snadné. Ty patentky musí být našíté tak, aby nebyla zbytečně prostor k uniku tepla.

Ani jsem nevyzkoušel folii https://www.aliexpress.com/item/1005001509399180.html nebo udělat si v chatičce iglu http://iglou.cz/. Bohužel jsem objevil topení v posteli.

Nedoporučuji používat topení s ventilátorem v posteli. Nejspíš vyhoříte. Použivál jsem podobný https://www.eva.cz/zbozi/83794/topidlo-professor-hv803-teplovzdusne/ a po roce přestane jít. Musíte regulovat a neustále se vypíná. Chtěl jsem přejít na https://www.autio.cz/22006-topeni-s-ventilatorem-12v-apa.html, protože jsem měl strach z 230V a myslel jsem, že bych žil na samotě bez 230V. Pomocí adaptéru https://www.lunzo.cz/auto-moto/napajeci-adapter-z-230v-na-autozasuvku-12v to vypadalo snadně. Taky jsem vyzkoušel topné deky, ale ukázali se jako k ničemu. Vyhozené peníze. Když jste nabalený, tak ta deka u mně měla nulový efekt.

Nakonec jsem přesedlal na topnou folii pro plazy. https://www.aliexpress.com/item/4000410930442.html Cena je 175-200Kč. Používám 20W. Naočkoval jsem ostatní a taky preferují 20W.  Nevýhoda je moc velká a buď ohýbáním v posteli nebo přehřátím dochází k níčení. Odhaduji, že vydrží jen 3 měsíce, tak přes zimu se musí koupit 2 kusy. Pokud člověk topí celý den, tak jsou náklady 3Kč.:) Spočítat si kolik spotřebujete elektřiny a cenu můžete spočítat na https://www.vypocitejto.cz/energie/spotreba-elektriny.html

Začal jsem testovat látkové čtverce, kde je topný kabel https://www.aliexpress.com/item/4000402058165.html. Zatim po jednom kusu.  Ale počítám, že si to zašiju do mikiny jako tohle https://www.aliexpress.com/item/1005001695174702.html. Zašití do mikiny je to levnější, protože to vyjde na 120Kč https://www.aliexpress.com/item/4000274308800.html
Přemýšlím, že bych chodil s baterkou a měl to tedy nostop.