Autor Téma: Myslíte si, že žijete ekologicky?  (Přečteno 1643 krát)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Myslíte si, že žijete ekologicky?
« kdy: Leden 10, 2019, 06:09:15 odpoledne »
Vytvořil jsem dotazník, který jsem dal do tří facebokových skupin a sleduji odpovědi.

Text:
Zdravím,

před lety jsem vyplňoval dotazník o způsobu života. Odpovědi na několik základních bodů měly ukázat, zda dotazovaný žije ekologicky, či zda má v této oblasti ještě rezervy.

Zaujalo mě to natolik, že jsem nyní po více než 10 letech vytvořil podobný dotazník. Nechci moralizovat, sahat někomu do svědomí a podobně. Tato anketa má pouze ukázat, zda a jakým směrem se společnost v této oblasti vyvíjí. U výše zmíněného prvního dotazníku nikdo nezískal plný počet bodů, ani já. Od té doby pracuji na zlepšení, ale stále ještě jeden bod nesplňuji.

Rád bych, aby dotazník inspiroval ostatní lidi (stejně jako mě)  ke změně způsobu života a to v první řadě ke změně jejich vlastního života dřív, než začnou tuto změnu vyžadovat po svém okolí.

Dotazník vyvěsím na Facebooku ve skupinách Zodpovědný život, Permakultura a Čeští a slovenští minimalisté. Tyto skupiny jsem vybral z důvodu, že je zde vysoká pravděpodobnost velkého množství ekologicky smýšlejících lidí.A sdíleji lidi u sebe z těch těch skupin.

Výsledky zveřejním v tomto statusu 10.2.2019.


Otázky:
1. Používáte šedou vodu? např. vodu z praní na splachování WC..
2. Je min. 90% jídla, které jíte, uvařené doma?
3. Je min. 90% jídla, které jíte, lokální produkce?
4. Nosíte v doma více oblečení, abyste nemuseli tolik topit?
5. Vlastníte kus pozemku, kde vládne příroda?
6. Používáte na praní ekologické prací prášky?
7. Vypěstovali jste alespoň 2% jídla sami?
8. Vyplnili jste u všeho ANO?

Dotazník:
https://www.survio.com/survey/d/T7Y2C9G9D4N7D7R1G

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Myslíte si, že žijete ekologicky?
« Odpověď #1 kdy: Leden 10, 2019, 06:21:01 odpoledne »
Uběhlo jen 8 hodin a reagovalo na dotazník 59 lidi. Čísla jsou pozitivní. 41 z 59 lidí si vaří většinu jídla doma. Tím omezí plýtvání jídlem a ještě snižují ekologickou zátěž oproti chození do restaurace. Vím, že dotazník je směřován na určitou cílovku, tak to neni objektivní. Mám radost, protože ekologicky ladění lidé spíš mluví, že vaření doma je nuda a lepší jít do restaurace.

CyPro

  • Host
Re: Myslíte si, že žijete ekologicky?
« Odpověď #2 kdy: Leden 10, 2019, 06:22:30 odpoledne »
Obávám se, že uvedený soubor neříká mnoho o tom, zda dotyčný (nebo dotyčná) žije ekologicky, či nikoliv. Otázka ekologicky příznivého života je mnohem komplexnější, a uvedené otázky šíři této komplexity nemohou postihnout.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Myslíte si, že žijete ekologicky?
« Odpověď #3 kdy: Leden 10, 2019, 06:25:47 odpoledne »
Těchto 7 věcí může člověk udělat jako minimum. Pokud to nedělá, tak skutečně žije ekologicky?

CyPro

  • Host
Re: Myslíte si, že žijete ekologicky?
« Odpověď #4 kdy: Leden 10, 2019, 06:40:01 odpoledne »
Ano, lze si snadno představit člověka (resp. rodinu), který není schopen kladné odpovědi na žádnou otázku a přitom žít ekologičtěji, než majitel plného počtu bodů. Myslím, je to evidentní, stačí se trochu zamyslet.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Myslíte si, že žijete ekologicky?
« Odpověď #5 kdy: Leden 10, 2019, 06:43:50 odpoledne »
Můžeš mi říc na jakou otázku z toho seznamu? Nebo snad otázky?

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Myslíte si, že žijete ekologicky?
« Odpověď #6 kdy: Leden 10, 2019, 06:46:46 odpoledne »
Toho jsem se obával, že to bude pochopeno, že kdo splňuje těch 7 bodu, tak žije ekologičtěji než někdo jiný. Tohle neni o tom, kdo žije ekologičtěji.
Je to o tom, že existují věci, které člověk může udělat a moc ho to nebolí. A pomůže to ekologii.

Nevim jestli to správně vysvětluji.

Před lety těch 7 bodů se řešilo. Dnes se to řeší pořád do kola. Neni snad den, kdy vidim nějaký článek z těch bodů. Třeba, že hmyz a ptáci mizí z krajiny. To je bod 5.

Pak ekologická stopa exotického ovoce atd.


Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5151
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Myslíte si, že žijete ekologicky?
« Odpověď #7 kdy: Leden 10, 2019, 07:29:45 odpoledne »
No, právě....ekologie je velmi komplexní otázka, spíše mne zajímá, jak kdo žije ohleduplně k přírodě...Kolik vysázel stromů, kolik vytvořil ekologicky cenných stanovišt, o kolik budek pro ptáky se staráte,kolik druhů potravin si generujete sami doma?Vlastně to tam uvnitř máme, nebo nemáme a ty otázky od sahawa jsou dobrý počin, i  když to není dokonalé, je nutné vyjádřit podporu podobným počinům, protože...
MNOHO SKVĚLÝCH MYŠLENEK BYLO ZHACENO JIŽ V POČÁTKU POUHOU TOUHOU PO DOKONALOSTI.....

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Myslíte si, že žijete ekologicky?
« Odpověď #8 kdy: Leden 10, 2019, 08:04:52 odpoledne »
Průběžně:

69 lidi vyplnilo
A z toho napsalo Ano. -
Otázky:
1. Používáte šedou vodu? např. vodu z praní na splachování WC.. 16
2. Je min. 90% jídla, které jíte, uvařené doma? 50
3. Je min. 90% jídla, které jíte, lokální produkce? 20
4. Nosíte v doma více oblečení, abyste nemuseli tolik topit? 46
5. Vlastníte kus pozemku, kde vládne příroda? 55
6. Používáte na praní ekologické prací prášky? 42
7. Vypěstovali jste alespoň 2% jídla sami? 54
8. Vyplnili jste u všeho ANO? 1

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Myslíte si, že žijete ekologicky?
« Odpověď #9 kdy: Leden 10, 2019, 10:04:44 odpoledne »
Ano, lze si snadno představit člověka (resp. rodinu), který není schopen kladné odpovědi na žádnou otázku
Tak jsem se zapotil a myslim, že je to s topením u dětí a starých lidí. Možná měla být  u topení vzávorce, že byste nosili pokud byste neměli malé děti nebo nežili starší lidi.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Myslíte si, že žijete ekologicky?
« Odpověď #10 kdy: Leden 10, 2019, 10:20:38 odpoledne »
Kolik vysázel stromů, kolik vytvořil ekologicky cenných stanovišt,
Existuje hodně věcí, které maji hodně velký dopad pro ekologii a společnost. Pamatuji si, když se té dívky ptala, proč tam nedala jiné věci. Podle ní jsou činnosti, které člověk dělá pořád. Nepřestane topit, prát a umývat se, nepřestane jíst. Ten kousek přírody je snaha změnit své okolí. Nestačí prý podepisovat petice, aby zemědělci přestali obdělávat pole umělými hnojivy a chemii, ale pokud bude vlastnit ten pozemek, tak pak určuje jak budou ty zemědělci obdělávat pole. Majitel určuje jak bude zacházeno s pozemkem. 

A pokud člověk bude dělat těch 7 činnosti, tak zjístí, že to ovlivňuje i další věci jako třídění plastu.

Pamatuji si jeden text ze seriálu Miliárdář. "Jen žřát, srát a spát."  :)  To lidi dělaji a pořád do kola. Myslím, že to tak bylo. Byla to scénka jak Jednodolarovka vysvětlovala šéfovi, proč střilel na jeleny u svého baráku. A pak šef časem to taky použil tu frázi.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5151
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Myslíte si, že žijete ekologicky?
« Odpověď #11 kdy: Leden 10, 2019, 11:33:08 odpoledne »
to je vždy relativní...Blb nikdy netuší, že je blb. A ovčan nikdy netuší, že je ovčanem.A systém neohodnotí ekologickou šetrnost lidí. Pokud někdo produkuje méně odpadu, měl by platit méně za odpad. Já pár let neprodukoval žádný odpad a chtěl jsem se domoci svých práv a....skončil jsem u exekutora, aniž bych mohl pípnout. Takže nečeejmež, že by lidi něco dělali navíc, zdarma, nebo od srdce.- To může dělat jen parta srdcařů. Příroda je lidem veskrze ukradena, jinak by se nechovali tak, jak se chovají. Vše je podřízeno příčině a důsledku.

CyPro

  • Host
Re: Myslíte si, že žijete ekologicky?
« Odpověď #12 kdy: Leden 11, 2019, 12:38:11 dopoledne »
Sahaw:
Žít ekologicky. Možná by bylo výstižnější říkat udržitelně, lépe to vystihuje téma.
Je možné, že situace, na kterou se připravují preppeři nikdy nenastane. Ale udržitelný způsob života nastane zcela jistě. Buď tím, že se k němu lidé mentálně dopracují a přijmou dobrovolně jistá pravidla a omezení. Nebo se k udržitelnosti propracujeme tím, že nás nějak příroda omezí sama. Což bude samozřejmě nepříjemnější a brutální. Bohužel velmi pravděpodobné. Žít trvale a neudržitelně je totiž logický a faktický nesmysl.

K Tvému dotazníku.
Udržitelný (nebo chceš-li ekologický) způsob života předpokládá minimálně to, že po sobě  nenecháš prostředí v horším stavu, než jsi je převzal. Dotazník vůbec neřeší, jaké po sobě zanecháváš stopy. Odpady, degradace krajiny, vyčerpávání zdrojů.
Namátkou:
Jestli používám šedou vodu na splachování WC je úplně jedno a je to zcela nevýznamná otázka. Správně by mělo být - kolik vody spotřebuji (tj vytáhnu odněkud z podzemí) a kolik jí znečištěné vypustím. A také čím znečištěné.
Jestli jím doma vařené jídlo z 50, 80, nebo 90% je také celkem fuk. V čem je udržitelnější vaření doma, než chodit třeba do závodky nebo na meníčko?
K topení. Nenapadlo Tě, že snížit potřebu na topení také lepším provedením domu? Tím lze snížit spotřebu paliva pro vytápění klidně na čtvrtinu běžného domu, při pečlivém provedení i na desetinu. To se ti přidáním vrstvy oblečení sotva podaří. Nevím, jakou máš doma teplotu Ty, ale za sebe mohu říci, že pod 17-18°C v obytných místnostech už pociťuji jako nepohodlné. Důležité je, abys neobýval (a nevytápěl) zbytečně velký prostor.
Proč bych měl vlastnit kus pozemku, kde vládne příroda? Jaký to má význam pro udržitelnost? Jak velký by ten kus měl být? Pokud nechám ladem řekněme dva ary příměstské zahrady, tak to asi moc velký význam mít nebude. Pro udržitelný život není vlastnictví jakéhokoliv pozemku podmínkou.
Pěstování vlastního jídla. Tady si také neumím představit, jaký by to mělo mít vliv na udržitelnost. (Já a moje rodina si část jídla samozřejmě pěstujeme). Umění vypěstovat si vlastní jídlo může mít vliv na odolnost ve špatných časech, ale je-li kritérium udržitelnost, pak je jedno, kdo moje jídlo vypěstoval. Důležité je spíš to, aby je vypěstoval odpovědně s ohledem na životní prostředí. Boty si taky nešiješ, látky z nichž jsou ušity Tvoje košile si taky sám netkáš. Možná, že sis svépomocí postavil dům, ale už asi sotva vypálil cihly nebo vápno nebo vyrobil sklo do svých oken. Dělba práce se tomu říká. Soběstačnost skončila současně s dobou kamennou. A to ještě s výhradami.
Tolik stručné poznámky k Tvým otázkám.
Představ si, že někdo vlastní auto, má je 20 let a ročně ujede 5000 km. Jiný za tu dobu spotřebuje 4 auta a ročně ujede 30000 km. Kdo z nich je ekologičtější?
Nebo můžeš pěstovat vlastní potraviny ve významném množství, šetřit vodou, málo topit, ale pak to zabiješ tím, že letíš na trek do Himalájí. Ekologické?
Třídíš plasty? Jak ekologické. Ale co dál? Plasty se nedají recyklovat, nebo jen velmi omezeně. Druhák už není tak dobrý jako panenský materiál a možnosti využití jsou omezené. Downcycling. Pak už zbývá jen spalovna, a otázka, kolik plastových výrobků spotřebujete?
Atd. atd.
Ještě si myslíš, že Tvá anketa jde k jádru problému?

SoňaR

  • Host
Re: Myslíte si, že žijete ekologicky?
« Odpověď #13 kdy: Leden 11, 2019, 08:28:50 dopoledne »
Na druhou stranu
- když využíváš "šedou vodu", tak tím i snižuješ spotřebu té vody, kterou bys jinak musel vytáhnout z podzemí.
- co se doma uvaří, to se většinou sní (zbytky se třeba dojí k večeři), zatímco restaurace i jídelny generují obrovské množství odpadu z nedojedených jídel či odpadu ze zpracování surovin (profi kuchař se s tím prostě moc nemaže) a dalšího odpadu a obalů, které se v domácnosti ani nevyskytnou. Já třeba většinu surovin zvádnu nakoupit pěšky. Do restaurací a jídelen zaváží auta a náklaďáky (a hodně). Spotřebovávají také mnohem více energie. Doma nezapneš friťák nebo konvektomat kvůli jednomu řízku, ani ti tam trvale neběží vyhřívací boxy, několik poloprázdných lednic (protože každá má jiné určení) či svítící boxy s reklamními nápoji atd...
- co se vytápění týče - z vlastní zkušenosti vím, že pouhým tréninkem a lepším oblečením se dá omezit vytápění z původních 25 stupňů na 20, přičemž to oblečení považuji za jednodušší a levnější a vždy použitelné řešení oproti stavebním úpravám
...

Prostě na tuto oblast může být spousta náhledů a těžko se dá shrnout do jednoho krátkého dokonalého dotazníku, který by plně vystihoval problém. Sahaw si vybral zrovna tyto body,které ho zajímají, jako "minimum", tak proč nakonec ne...?

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5151
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Myslíte si, že žijete ekologicky?
« Odpověď #14 kdy: Leden 11, 2019, 11:02:41 dopoledne »
každý máme svůj úhel pohledu a já chápu oba dva, ostatně mají svým způsobem pravdu...Pro mne se užívání šedé vody málo, protože šedá voda vypuštěná do přírody umí vytvořit cennou lokální enklávu, nikoli k užitku lidem, ale k užitku a pestrosti přírodě. Taky si v naší sterilní přírodě cením výsadby hostitelských rostlin, jako je většina miříkovitých, a dokonce i bolševníky, které jsou největším hostitelem hmyzu a blanokřídlých obzvláště. Jenže, jak s šedou vodou, tak i s bolševníkem, nebo u agátů vám začnou ouřady blábolit tu svou a ovčani jako kafemlejnky taky. Takže, ekologie pro každého z nás má naprosto jiný obraz i rozměr a velice pochybuju, že bychom si zde notovali jedním hlasem.... Pro někoho je znakem ekologie euro 6, nebo elektromobil, pro jiného kobyla zapřažená ve vozíku.Pro někoho solární panely na střeše a pro někoho mobilní telefon z ekologického plastu, pro jiného je znakem ekologie salát z ekologického kibucu v izraeli, pěstovaný biodynamicky ortodoxními židy v kosher systému.KAŽDÝ svoji ekologickou pout vidíme po svém, svýma očima, se svým žebříčkem hodnot a možnostma. Pro mne je třeba efektivita zcela bezrozměrný termín, kdybych každý rok nepověsil pětadvacet budek pro sýkorky, zahynul bych.
Ale znám kolegyzemědělce, kteří mi se zanícením vyprávějí, že jejich syntetická hnojiva na list jsou mnohem ekologičtější, než NPK, a tak se dmou hrdou pýchou, až mi cukají koutky u huby.Takový je svět, a tak pište o svých vlastních počinech a představách, nemusejí být vždy kompaktibilní s ostatníma.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Myslíte si, že žijete ekologicky?
« Odpověď #15 kdy: Leden 11, 2019, 05:28:43 odpoledne »
Omlouvám se. Vybral jsem si špatný web na dotazník. Jsem si nevšimnul, že je povoleno grátis jen 100 vyplnění. 


Výsledky:                 1. Používáte šedou vodu? např. vodu z praní na splachování WC.      
Ano    22 (22,2 %) Ne 77    (77,8 %)
2. Je min. 90% jídla, které jíte, uvařené doma?
Ano    77    (77,8 %) Ne    22    (22,2 %)
3. Je min. 90% jídla, které jíte, lokální produkce?
 Ano 33    (33,3 %)     Ne    66    (66,7 %)
4. Nosíte v doma více oblečení, abyste nemuseli tolik topit?
 Ano 69    (69,7 %)     Ne 30    (30,3 %)
5. Vlastníte kus pozemku, kde vládne příroda?
 Ano 82    (82,8 %)        Ne 17    (17,2 %)
6. Používáte na praní ekologické prací prášky?
 Ano 63    (63,6 % )    Ne 36    (36,4 %)
7. Vypěstovali jste alespoň 2% jídla sami?
 Ano 77    (77,8 %)    Ne    22    (22,2 %)
8. Vyplnili jste u všeho ANO?
 Ano 3    (3,0 %)    Ne    96    (97,0 %)

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Myslíte si, že žijete ekologicky?
« Odpověď #16 kdy: Leden 12, 2019, 08:13:42 odpoledne »
Ten dotazník opravdu nic nenapovídá o tom, jak kdo ekologicky žije. Mě ale mrzí, že moc lidí v něm neodpovídalo pravdivě. Nebo alespoň si správně nevyložilo otázky.
Pak lidé jako já, který odpověděl ano jen na jednu otázku se cítí frustrovaní.

Mimochodem, některé body způsobují větší stopu v odpovědi ano, než v odpovědi ne.

Offline TNT1973

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1803
Re: Myslíte si, že žijete ekologicky?
« Odpověď #17 kdy: Leden 13, 2019, 09:19:55 dopoledne »
tak som si to tu precital od zaciatku az do konca.pokial ide o ekologicke zitie,myslim ze ziadny dotaznik sa neda nastavit tak aby sa dalo relevantne urcit nakolko ekologicky zije.ale kazdy mate pravdu v tom co tvrdite v prispevkoch.
podla mojho uhla pohladu zit ekologicky,udrzatelne,v sulade s prirodou...tiez stoji nejake peniaze a nie kazdy na to ma.
najlepsie to asi vystihol votroubek.kto na to ma,jazdi v elektromobile,ma na dome solarne a fotovoltaicke clanky,tepelne cerpadlo,domacu ČOV,dopestuje si nejake potraviny na zahrade....a moze povedat ze pri sucastnych spolocenskych normach zije ekologicky.
kto na to nema aspon si zatepli dom,teplejsie sa oblieka aby menej kuril,viac chodi pešo alebo na bicykli,kupuje lokalne vypestovane potraviny,pouziva co najmenej plastov....
kto s nich je lepsi?neda sa to takto jednoznacne urcit.
urcite existuje nejaky vypocet priemernej uhlikovej stopy na bezneho obyvatela za rok v nasej oblasti.to bude asi najpresnejsi ukazovatel ekologickeho spravania sa.pokial zije niekto pod priemerom niekym takto vypocitanej uhlikovej stopy tak podla mna zije ekologicky.znamena to totiz ze s danym problemom nieco robi a snazi sa v tom zlepsovat.
s tohto pohladu sa ani tie otazky v dotazniku nejavia tak zle polozene.kto aspon na jednu otazku odpovie ano,uz sa sprava k prirode šetrnejsie,to je zaklad.a k tomu si moze kazdy podla svojich moznosti nabalit individualnu moznost podla
toho na co ma financne a ine moznosti aby minimalizoval svoju uhlikovu stopu.
ma to vsak jeden hačik.v sucastnosti je meranie uhlikovej stopy jednotlivca nemeratelne.preto sa vypisuju dotazniky v ktorych su polozene otazky tak ako su aby co najlepsie odrazali skutocnost.pride doba ked bude kazdy na planete platit ročnu dan s uhlikovej stopy ktora mu bude individualne namerana.   
az zomrie posledny strom a posledna rieka bude otravena a posledna ryba bude chytena,az potom si uvedomime,ze penazi sa nenajeme!

         nacelnik Seattle 1854

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5151
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Myslíte si, že žijete ekologicky?
« Odpověď #18 kdy: Leden 13, 2019, 11:39:49 dopoledne »
Já spíše vidím ekologii jako děsať supňov ku zlaté....záleží jen na nás samotných, kam chceme patřit. Né jak budeme vypadat v očích ostatních, ale my sami, při pohledu do zrcadla chceme té přírodě pomáhat.Pro mne nemá smysl si na něco hrát, páč mi je v případě ekologie názor druhých zcela irelevantní a to nejen ekologie. Jsem jen já, matka příroda a můj čas.A tak si každý sám určí pomyslnou příčku, kterou chce zabydlet a někteří chtějí chtějí stoupat vzhůru.Aktivně se však zajímám, jak ostatní chtějí přírodě pomáhat a věru to je velmi pestrá škála.
Znám jednu aktivistku z prahy, co pořádá semináře o ekologii a permakultuře, je z ní cítit obrovská vůle po recyklaci všeho a počítá uhlíkovou stopu po gramech a dvakrát do roka vleze do letadla i s rodinou a odletí na dovču přes půl zeměkoule.No, vlastně tak fungujou mnozí, zejména celý systém, protože nejekologičtější je jezdit jedním autem třicet let, mít mixér třicet let a mobilní telefon deset let.Systém se svým růstem, nutným růstem bez kterého všichni zahynem potřebuje, aby auto vydrželo tři roky, telefon půl roku a mixer rok. Aby lidi kupovali, aby se poplatky za recyklaci platili a vše aby se pohřbilo na skládky.Ale emisní normy se uměle zvyšují, aby nikdo nejezdil tím starým autem, kvůli kterému nikdo nevyrobil nové.Takže z mého pohledu se jená o schizofrenii a nikoho nezajímá, že půdní endafon za posledních třicet let zmizel, tedy na orné půdě a množství vyhynulých organismů každý rok roste, i když slovo ekologie má posvátnou svatozář.
Ekonomika je modlou současnosti, nikoli ekologie.

Nalim

  • Host
Re: Myslíte si, že žijete ekologicky?
« Odpověď #19 kdy: Leden 14, 2019, 07:41:23 odpoledne »
Já bych s dovolením řekl, že modlou současnosti je zisk, pak konzum, pak věc zvaná "sociální smír", a ekonomika až pak. A příroda? Tam někde úplně vzadu, jen tak "aby se neřeklo", že se pro "to" nic nedělá. 

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5151
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Myslíte si, že žijete ekologicky?
« Odpověď #20 kdy: Leden 14, 2019, 09:16:05 odpoledne »
no, ochrana přírody je dána zákony harmonizovanými s evropskou unií. Což je pochopitelně impotentní paskvil. Takže podle postulátu, že ryba smrdí od hlavy si lidé koupí odpustky ve formě poplatků za odpady, za recyklaci zařízení, a mají pochopitelný dojem, že to tím hasne. Takže opravdovou ochranu životního prostředí musíme chápat jako velmi okrajovou záležitost pro pár pošuků.

CyPro

  • Host
Re: Myslíte si, že žijete ekologicky?
« Odpověď #21 kdy: Leden 16, 2019, 09:08:22 dopoledne »
...KAŽDÝ svoji ekologickou pout vidíme po svém, svýma očima, se svým žebříčkem hodnot a možnostma. Pro mne je třeba efektivita zcela bezrozměrný termín, kdybych každý rok nepověsil pětadvacet budek pro sýkorky, zahynul bych.
...
Opravdu je věšení budek pro sýkorky eko? Nic není tak jednoznačné, jak to na první pohled vypadá. O agresivitě sýkor se málo ví. Možná by si někteří ptáci řekli, že by bylo lépe, kdybys opravdu zahynul. V přírodě opravdu nic není jednoznačné....

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5151
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Myslíte si, že žijete ekologicky?
« Odpověď #22 kdy: Leden 16, 2019, 11:48:58 dopoledne »
ano, už jsem četl o zuřivých šavlozubých sýkorkách, to je kolem měst. Venkov se odptákoval díky systemovým jedům v zemědělství a tak je třeba zalepit díru, pokud to jde. Já osobně neznám dobře fogly, malé jsou sýkorky, střední jarabák a velcí pták noh.
Ale v budkách pro sýkorky bydlí kdejaká šepleď ptačí,  a tak nekopu jen za barvy ptáků, ale i svoje barvy, anžto máme sady a ptáčci rádi housenky-.Je to o rovnováze a já to vzal po sousedovi, kterej umřel a celej život věšel budky na stromy.Ve stodole mám jakési sovy, na jasanech před barákem káně a v hájku kukačky.Chápu, že někteří ptáčci jsou zuřivější, než ostatní, ale to je potravní řetěz. Já ochranu přírody chápu v rámci kusu krajiny, o který se starám.Naštětí mám za kámoše skvělé odborníky na hmyz i ptáky, takže mi má kdo radit.... A na jaře jdem dělat hadníky.....podle stop ve sněhu to kolem hromad větví, které jsem vytvořil pro rozličné potfory  docela žije, takže to je dobrá cesta.
Není to pro každého, musí to člověka bavit.....

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Myslíte si, že žijete ekologicky?
« Odpověď #23 kdy: Leden 16, 2019, 11:54:33 dopoledne »
Tady jsem jednoznačně na straně ptactva....Ze zahrad mizí kosi, sýkory, ba i ty vrabčáci. A je to vážné, jak mi potvrdil známý ornitolog. Ale on ubývá i hmyz, respektive jeho druhová skladba, ubývají i včely a počet druhů v ČR se snižuje....jen veřejnost se příliš neinformuje. A když, tak je hned pozdvižení asi jako když v Perníkově chtělo prořezávat v parku stromy a současně chránit Páchníka....

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5151
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Myslíte si, že žijete ekologicky?
« Odpověď #24 kdy: Květen 29, 2019, 09:34:31 dopoledne »
proč emigrují ptáci??? takové hrozné věci můžou se stát a budiž vše cháppáno jako velmi smutné memento příčin a důsledků
https://www.ceskatelevize.cz/porady/1095913550-nedej-se/219562248420004-proc-emigroval-ptak/

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5151
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Myslíte si, že žijete ekologicky?
« Odpověď #25 kdy: Květen 29, 2019, 09:36:42 dopoledne »
https://www.ceskatelevize.cz/porady/1095913550-nedej-se/219562248410016-pesticidy-spolecne-si-to-vypijeme/
Pěkně so vodevírají hubu, brzy po ní dostanou, i když popisují jen špičku ledovce.

Offline ryger

  • ***
  • Příspěvků: 3
Re: Myslíte si, že žijete ekologicky?
« Odpověď #26 kdy: Červenec 23, 2019, 09:16:52 odpoledne »
Nežiji ekologicky. Přečetl jsem si Korán a o ekologii tam není ani slovo. Vzhledem k tomu, že co není v Koránu není důležité, tak ekologie není důležitá. Tedy cca za 30 let nebude důležitá, protože u nás převládne Korán. Tož tak.

SoňaR

  • Host
Re: Myslíte si, že žijete ekologicky?
« Odpověď #27 kdy: Červenec 24, 2019, 07:33:01 dopoledne »
Ahoj Rygere a vítej na fóru.

Pro začátek doporučuji přečíst pravidla fóra (viz odkaz níže) a také zde máme sekci pro nováčky, kde je dobrým zvykem něco málo o sobě napsat (ale to není povinné).

Těšíme se na tvé přínosné příspěvky  :pa:

SoňaR

http://preppers.cz/forum/index.php/topic,360.msg874.html#msg874

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Myslíte si, že žijete ekologicky?
« Odpověď #28 kdy: Červenec 24, 2019, 05:36:53 odpoledne »
Nežiji ekologicky. Přečetl jsem si Korán a o ekologii tam není ani slovo. Vzhledem k tomu, že co není v Koránu není důležité, tak ekologie není důležitá. Tedy cca za 30 let nebude důležitá, protože u nás převládne Korán. Tož tak.
Poslyš když už rozporuješ hned v prvím příspěvku Votroubka a hned v takové problematice, asi by bylo dobré buď tuto myšlenku pořádně rozvést a vysvětlit nebo zcela příspěvek vypustit. Takto to nená moc užitku. Jen to může vyvolat třecí plochu a o to tu přeci nejde nebo snad ano? A když už zmiňuješ Korán...asi i uvěď vydání a autora překladu...či přímo citaci. Pokud jsi arabista a máš možnost číst v originále může být tvé vysvětlení i velmi podnětné, ale pokud tomu tak není asi se drž zpočátku nějakého jednoduššího tématu.