Autor Téma: Množení rakytníků  (Přečteno 1234 krát)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Množení rakytníků
« kdy: Prosinec 27, 2018, 08:44:13 odpoledne »
Začal jsem řízkovat rakytník. Ráno je tma, tak den předtím uříznu větev a žačnu z nich dlat malé větvičky.

Poučil jsem se, že musím svazovat větvičky nahoře i dole. Musí se měnit voda každých cca 10 dní a je to dost zdlouhavé měnit vodu. Taky jsem zkrátil délků řízku o dost. Předtím jsem měl v 10l kýblů. Teď jen budou asi přečuhovat 5 cm maltovníků.
Svázáním drátem se mi vejde více do nádoby.

Při pokusech jsem zjístil, že se daji udělat řízky i z větvnice, kteřé se sklídí už v září-lstopadu s plodami.

info o rakytníku
http://www.stareodrudy.org/ovocny-strom/rakytnik-resetlakovity/81.html

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Rakytník
« Odpověď #1 kdy: Leden 25, 2019, 05:48:39 odpoledne »
řizky v místnost, kdy je jen 5 stupnu, tak neroste. Ale u Saladina, kde topi i bohu do oken to roste.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Rakytník
« Odpověď #2 kdy: Únor 12, 2019, 12:03:29 odpoledne »
Větvičky z rakytníku

Jeden ze způsobů sklizně rakytníku je ostříhání větviček s plody. Tyto větvičky se následně nechají v mrazáku přejít mrazem, aby plod snadno odpadnul, a holé se vyhodí. To je ale velká škoda.  Větvičky (samčí i samičí) můžete dát do svazků a umístit do nádob s vodou na okno. Větvičky brzy obrazí. Nové lístky pak můžete využít do čaje, nebo je jíst i syrové, chuť je téměř neutrální. Časem větvičky pustí i kořínky a máte hromadu nových sazeniček, které můžete na jaře vysazovat, nebo rozdávat přátelům..

Pravděpodobně budete větvičky takto využívat jen do té doby, než vám stromky vyrostou natolik, že budou poskytovat dostatečné množství plodů ke konzumaci. Listy vám v tomto mezidobí pomohou doplnit některé živiny a vitamíny a to i přesto, že bude jejich obsah ve větvičkách pěstovaných z vody menší, než na keři zasazeném v půdě.

Využití listů a co obsahuje:
http://www.plnazahrada.cz/clanky/vyuziti-listu-rakytniku.php

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Rakytník
« Odpověď #3 kdy: Únor 12, 2019, 09:05:31 odpoledne »

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Rakytník
« Odpověď #4 kdy: Březen 08, 2019, 07:41:55 odpoledne »
Poslední možnost si zamluvit rakytníky v kýblech za jiný kýbl nebo vrátit + 2xkrát tolik zeminy co je v něm). Řízkováný minulý rok v dubnu.

Zkoušel jsem řízkovat větší větve jestli vydrží a neuschnou. Teoreticky by měl člověk metrový rozvětvený stromek už za pár měsícu a na podzim by ho sázel do země. Asi 30 procent větviček ze stromků přežilo. Takhle asi budu řízkovat až budu mít v budoucnu dost rakytníku.

V pondělí všechny seříznu 2-5 cm nad zemí. Větvičky nařízkuji a u kmínku budu čekat jestli uschne nebo obroste. Jednou jsem dělal pidi pokus a vyroslo 8 větviček. Mám asi 16 rakytníku v kýblu, tak to bude větší pokus.  Pokud to vyjde, tak pak kmínek s větvičkami dám pod zem a každá větvička pustí kořeny. A časem budu mít hustý keř, který bude živý plot.

V neděli dokonečne dokončím řízkovánéí rakytníků pro tento rok. Pokud to vyjde, tak budu mít 300-800 řízků.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Množení rakytníků
« Odpověď #5 kdy: Květen 21, 2019, 12:16:34 odpoledne »
Jednou z možností, jak množit rakytníky, je řízkování. Možná jste se už setkali s názorem, že to není možné, že rakytníky lze množit pouze semeny nebo odkopky, ale není to tak. Ve skutečnosti je řízkování velmi snadné. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že stačí rakytníkové větvičky strčit do vody a velmi rychle pouští kořínky. Chce to je pravidelně kontrolovat a měnit vodu. Potom už to jen přesadím do kelímku se zeminou a za pár měsíců mám krásnou sazeničku a kelímek celý prokořeněný.

Pokud budete chtít jen pár kusů, tak je zkuste dát přímo kelímku se zeminou a nezapomeňte zalévat.

Já řízkuji ve větším množství. Řízky odebírám v měsících leden-březen a ve svazcích je dávám do nádob s vodou na zakořenění. Mám je uložené v chladné místnosti, takže se voda tak snadno nekazí a rostlinky se nevysilují růstem.

Jako řízky je možné použít i větvičky, které ořežete s plody kvůli sklizni. Místo toho, abyste je po sběru plodů vyhodili, dáte je do vody, nebo do vlhkého písku a na jaře budete mít zakořeněné sazenice. Postačí i obalit větvičky vlhkým hadrem a uložit do sklepa.






Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Množení rakytníků
« Odpověď #6 kdy: Květen 21, 2019, 01:16:22 odpoledne »
Nabízím sazenice rakytníku, cena za jednu sazenici jsou 2 kelímky se zeminou. Odběr sazenic na podzim.
V případě zájmu mi napište a přidejte informaci z jakého jste města. Některý z fanoušků nebo členů našeho diskuzního fóra se vám ozve, až bude mít cestu kolem, a domluvíte se na předání sazenic.

Sazenice rakytníku je snadné vypěstovat si svépomocí:  http://chedrbi.cz/?p=224

Pokud si budete chtít sazenice sami vyzvednout, bude to možné v těchto lokalitách: Chedrbí, Čáslav, Pečky, Kolín, Praha, Ústí nad Labem, Žilina. Další místa budou postupně přibývat.

Upozornění: Mám odděleně samce a samice, sazenice jsou jen z řízků, název odrůd neznám. Mohu posílat i poštou, ale to je lepší así koupit certifikované sazenice od nějakých prodejců, než platit poštovné.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Množení rakytníků
« Odpověď #7 kdy: Květen 21, 2019, 01:37:19 odpoledne »
Kdo bude mít cestu a bude chtít předat někomu rakytník na podzim okolo:
Svitavy
Děčín
Brno
Horní Bečvě

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Množení rakytníků
« Odpověď #8 kdy: Říjen 02, 2019, 10:34:30 dopoledne »
Mám diskpozici rakytníky. Bohužel jsem špatně odhadl samce od samice, tak mám skoro všechny samice. Nemůžu ručit, že i nějaká samice může být samec. Moje sebedůvěra rozpoznat samce od samice je teď nulová. Pokud i přesto byste chtěli sazenice, tak je můžete od 1.10. si vyzvednout v Chedrbí. A dám vědět, kdy bude moc vyzvednout v Pečky, Čáslav, Ústí nad Labem(u Penny) nebo Prahy(Masarykovo nádraží nebo nádraží Běchovice). Ostatní lokality budou podle toho jestli někdo bude mít cestu. Čekám, že 8.10. nebo 9.10. bych vezl rakytníky Ppraja-Běchovice nádraží.

Omlouvám se za komplikace, ale minulý rok jsem si označil, které měli plody ty jsem bral jako samice a nejspíš byl ten keř mladý, tak ještě neplodil, ale tento rok už plodil.