Autor Téma: Solar na nabíjení baterky 5V  (Přečteno 691 krát)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Solar na nabíjení baterky 5V
« kdy: Prosinec 15, 2018, 01:16:55 odpoledne »
Tak můj plán si nabíjet baterku, mobil  a power banku pomocí USB Solár mi nějak nevychází. Někde mám problém, že mi tam neteče štává.

Koupil jsem si USB krabičku za 1,5 Eur. a solární panel  145mm x 145mm a má mít 12V a 250 mA za 7.1Eur

Chvilku mi to fungovalo a naměřil jsem 3,4V. Tak budu muset mít 2 solární panely 12V.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Solar na nabíjení baterky 5V
« Odpověď #1 kdy: Prosinec 16, 2018, 06:09:06 odpoledne »
Tak to funguje. Od 11:40 do 15:40 ledka na USB krabičce svítila. Včera jen svítilo pořádně slunce jen chvilku.:)

Budu muset najít další zdroj energie. Ještě jeden solární panel je k dispozici. Tak ten bude na volno a budu s ním zkoušet manipulovat, aby padalo na něj co nejvíc světla. Pak srovnám o kolik je ekfetivnější než první.

Kritérium, aby si člověk mohl udělat v komunitní dilně byl splněn. Aby výstup byl USB taky. Aby byl panel na stálo taky.

Myslim, že by bylo efektivnější, kdyby panel přímo nabíjel baterii nebo asi kondenzátor. Pak by z něj nabíjela zařízení. Ale to v dílně sám nikdo sestavit asi nedokáže.

V létě dbudu pozorovat jak funguje solární panel a jak velký je potřeba pro nabití alespooň baterky.

Offline TNT1973

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1803
Re: Solar na nabíjení baterky 5V
« Odpověď #2 kdy: Prosinec 17, 2018, 06:18:50 dopoledne »
ja mam power banku s činy a zistil som ze sa v zimnom obdobi nedokaze nabit zo slnecnej energie.ani za tyzden na parapete sa nenabila ani trochu
az zomrie posledny strom a posledna rieka bude otravena a posledna ryba bude chytena,az potom si uvedomime,ze penazi sa nenajeme!

         nacelnik Seattle 1854

Offline ptr

  • ***
  • Příspěvků: 5
Re: Solar na nabíjení baterky 5V
« Odpověď #3 kdy: Prosinec 17, 2018, 03:35:58 odpoledne »
V zime je v CR a nejen tam pro solary skoro 'tma'.
Solarni nabijecky jsou v drtive vetsine bohuzel nehorazne poddimenzovany vtip, ktery mozna funguje v lete a to jeste casto stylem za den mozna nabijete mobil (+-1500mAh aku v nem).
Koupil jsem schvalne jednu takovou nabijecku s tim, ze ji vykucham. Rozmery cca 2 kreditek, uvnitr aku - proste powerbanka se solarem. Kdyz jsem pak meril, co dodava solarni panel, dosel jsem k zaveru, ze nabiti vnitrniho akumulatoru bude trvat cca 5-8 dni prumerneho zari s natocenim co nejvice ke slunci.

Ted trocha matematiky - mam mobil a aku treba tech 1500mAh, jmenovite napeti je 3,7V. To odpovida 5,55Wh.
To je mnozstvi, co bych mel dodat do vybiteho aku + nejaka ztrata na menici(ch).
Pokud ma panel 12V a 250mA pri max. svitu, odpovida to 3Wp (spickovy - peak vykon). Pri techto parametrech by teoreticky melo stacit cca 2h na dobiti. V realu to vypada hur - zalezi na pravdivosti udavanych udaju + jak to venku sviti apod.


Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Solar na nabíjení baterky 5V
« Odpověď #4 kdy: Únor 07, 2019, 09:33:27 dopoledne »
JE 9:23 a už se mi nabíjí pomocí soláru baterka. Vypadá to, že bude potřeba kombinace solar  + dynamo.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Solar na nabíjení baterky 5V
« Odpověď #5 kdy: Květen 25, 2020, 02:07:57 odpoledne »
Jsem největší níčitel kablíků na nabíjení.

Nejdřív jsem vyzkoušel magnetické , které vyšlo na 15+22Kč poštovné. Pěkně funguje, ale prý dost se zníčí ten kontakt v mobilu.


Další bylo pomocí redukce. Koupíte si kabel 4+8Kč poštovné a pak redukci z USB na micro za 5Kč. Haček je ten, že má špatný kotakt s mobilem.