Autor Téma: Amaterský dřívkáč  (Přečteno 683 krát)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Amaterský dřívkáč
« kdy: Prosinec 15, 2018, 09:36:56 dopoledne »
Mám doma koupený dřívkáč. Tak mám vzor, který můžu okopírovat pro svůj.
Dřívkáč bude udělaný přímo na tělo jednoho hrnce.

Vyrobit dřívkáč pomocí 0,8mm plechu, 4 pantů a 16 šroubků s matičkami.

Plech na dřívkáč asi 10x25cm mi vyjde 300 Kč.
https://www.idama.cz/hutni-material/plech-cerny-za-studena-0-8-mm-1x2m-detail-35812

Panty se 16 sroubky asi 100 Kč
https://zelezarstvi-fiala.cz/eshop.php?p=eshop_productlist&category=9T10000101_XT10000101_1U10000101

Pak 1500Kč moje práce s vrtačkou,nástavec na vrtačku, který je jako nůžky na plech.

Odhaduji, že můj dřívkač vyjde asi na 450 Kč.

Dřívkáč bude vysoký 10 cm. Bude na nej pasovat hrnec 25cm.

Musím ještě nastudovat materiál ohledně dřívkáče. Jak vysoký dřívkáč je nejlepší atd. Stejně musim čekat na kolegu, aby mi pomohl a zároveň nezníčil ten nástavec na vrtačku.


Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Amaterský dřívkáč
« Odpověď #1 kdy: Prosinec 15, 2018, 12:57:38 odpoledne »
sahaw: Tak ti nevím....někdy ti mám pocit, že tvou filozofii poměkud nechápu. Tedy pokud se tím královsky nebavíš a pokud ano, pak jsi rozený čtverák....a máš mé uznání asi jako tech chlap, co na DVTV vyprávěl Veselovskému, jak 2 roky vyráběl ručně naprosto unikátní hodinky v ceně několika milionů....a smyslem byla vývojová cesta k unikátu a osobní rozvoj hodináře a sběratelský zájem investora vlastnit unikát....Ale tvůj popis stavby dřívkáče mi připomíná amatéský pokus o stavbu UFO objektu. Pokud se tím bavíš a hledáš osobní cestu, fajn. Pokud potřebuješ něco funkčního, levného a rychle dostupného, pak bych si položil otázky:
Není něco cenově dostupného a funkčně ověřeného v prodeji - ANO JE.
Mám tolik času, abych jej vyplýtval na výrobu něčeho, co lze efektivněji pokrýt sériovou výrobou?
Dělám to abych se zdokonalil v nějakém oboru nebo jen ušetřil peníze....

Jinak já třeba toto vyřešil nákupem švédského armádního setu...asi za 500 peněz. Obsahuje lihový vařič na tekutý líh (výkon předaný nádobě s vodou asi 0,5kW), závětří, které lze snadno pžizpůsobit a topit pod ním klacíky = je z toho dřívkáč, když ti dojde líh, ešus a poklička (nebo druhá nádoba...v ešusu si uvaříš těstoviny a v obráceném víčku jako na pánvičce si usmažíš nad tím vajíčko, cibulku...).
Celé to do sebe zapadá, je to skladné a váží to bezpečně asi 700 g....

Nebo šáhni po tranglii či něčem podobném....a šetři si ruce při práci s osrým plechem, pokud se s ním nechceš naučit pracovat a výrobek je jen cílem tvé cesty....

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Amaterský dřívkáč
« Odpověď #2 kdy: Prosinec 15, 2018, 07:25:58 odpoledne »
V mém podání je to drahé, protože nemám kontakty a nejsem mobilní. Jedná se o 4 plechy s rozmery 10x25cm a jeden plech 26x26cm asi. Ve sběrně nebo pomocí kontaktu se dá koupit jako odřezky za cenu šrotu. Hádam 20 Kč.

nejsou potřeba panty. Stačí jen umět kroutit plechem nebo drát nebo si udělat proužky plechu a přišroubovat.

Hrnec si člověk vezme z domova.

Tak jen člověku zabere hodně času, 20Kč materiál+ elekřina a opotřebení strojů.

Vyrobit se dá pomocí plechovky,...

A proč se tomu věnuji?

Mám kamna na vaření a brutar. Moje experiemnty ukázaly, že větvičky jsou v nich k ničemu. Chtít uvařit alespoň vodu pomoci nich je neefektivní. Odhadem jsem spálil 50l pytel, abych měla 3litry vody alespon 60 stupnů.
Najednou ztratilo smysl sbírat větvičky. Naštěstí jsem objevil dřívkáč, kde je možn použít větvičky a bude to mít nějaký efekt.

Odpadní voda se vyleje do nádrže, kde budou růst vrby. Kůru z vrb pěkně sní králící a zbytek se použije na ohřev vody nebo uvaření jídla.


Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Amaterský dřívkáč
« Odpověď #3 kdy: Prosinec 15, 2018, 09:55:16 odpoledne »
Místo nástavce na vrtačku bych volil flexu - univerzální nástroj.
Místo 0,8 plechu bych volil aspoň 1mm nerezplech (bude se s tím hůř dělat - vrtat, ohýbat, ale vydrží to nafurt. A taky to bude těžký, ale vzhledem k rozměru hrnce to stejně na vandry nebude, bude to stacionár  :) ).

Osobně bych nejdřív ověřil, jestli to bude fungovat tak, jak si to představuju...ohřát 3l vody není totéž, co ohřát 1l vody...
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline DeadMan

  • ***
  • Příspěvků: 2358
Re: Amaterský dřívkáč
« Odpověď #4 kdy: Duben 15, 2023, 01:04:58 odpoledne »
Kdysi jsem si vyrobil skládací dřívkáč ze spojovacího materiálu na trámy. Akorát je to strašně těžké, proto slouží pouze jako stacionární mini ohniště na chatě. Dneska jsem ho po dlouhé době vyhrabal a uvařil si na něm nejprve fazole s klobásou a pak pořádné kafe 😉
You cannot kill me as I am already dead!

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7593
Re: Amaterský dřívkáč
« Odpověď #5 kdy: Duben 15, 2023, 01:17:35 odpoledne »
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline DeadMan

  • ***
  • Příspěvků: 2358
Re: Amaterský dřívkáč
« Odpověď #6 kdy: Duben 15, 2023, 01:42:25 odpoledne »
Však jo, ten mám v autě a nemusím se o něj kvůli ceně bát. Ale chtěl jsem vyrobit něco na způsob Firebox 😉 tak jsem experimentoval 😁 dá se to jednoduše složit na placku a není nutné nic montovat 😎
You cannot kill me as I am already dead!

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7593
Re: Amaterský dřívkáč
« Odpověď #7 kdy: Duben 15, 2023, 02:02:23 odpoledne »
Aha. Ja že to je dáky zvarenec alá držiak na slnečník.  ;D

To ja používam v prírode vždy len pár kameňov
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline DeadMan

  • ***
  • Příspěvků: 2358
Re: Amaterský dřívkáč
« Odpověď #8 kdy: Duben 15, 2023, 02:39:15 odpoledne »
Já mám v oblibě dřívkáč od Lixada z Alíku. Je lehký a dostatečně účinný. Všude kameny nejsou a je to i rychlejší, i když já většinou nespěchám, ale zase si můžu více pohrát s přípravou jídla 😁
You cannot kill me as I am already dead!