Autor Téma: Jak dopadnou nájemníci v ekonomické krizi?  (Přečteno 1998 krát)

Offline sedlák

 • Včelaři sobě
 • *
 • Příspěvků: 1335
Re: Jak dopadnou nájemníci v ekonomické krizi?
« Odpověď #50 kdy: Prosinec 04, 2018, 05:19:29 odpoledne »
A ta "informační složka" znamená, že jsme schopni to všechno "evidovat".

To sice jsme schopni to všechno evidovat, ale žádná evidence ještě žádnou reálnou hodnotu nevytvořila.
Když vezmeme příklad toho zdravotnictví, tak sice přesně víme, jaké jsou čekací doby na operaci, ale nedokážeme s tím nic udělat.sedlák - neodpovídá produktivitě práce není pravda.  Jinak řečeno, přenáší se informace o této práci.

No tak to mi teda vysvětli. Jestliže zedník před pěti lety položil cihlu, tak vytvořil nějakou hodnotu. Jestliže jí položï dneska, bude hodnota vyšší, je nějaká inflace. Jenže inflace je v řádu procent a nárůst mezd v desítkách procent (za těch pět let). Takže to neodpovídá produktivitě práce. A jestliže tu cihlu někdo zanesl do systému ( třeba kontrolního hlášení), tak tím žádnou hodnotu nevytvořil.

Offline Nalim

 • ***
 • Příspěvků: 899
 • Připraveným štěstí přeje
Re: Jak dopadnou nájemníci v ekonomické krizi?
« Odpověď #51 kdy: Prosinec 04, 2018, 05:44:46 odpoledne »
Ale realita je ještě barvitější: když se čeští podnikatelé konečně (po skoro 30 letech ignorance) naučili (od těch německých, co už to uměli před 50 lety) připravit tomu zedníkovi ty cihly blíž k ruce (vše obrazně), položí teď zedník za stejný čas třeba průměrně 1,4 cihly. Takže proč by si zedník nevydělal třeba 1,2 násobek původní mzdy (zlepšení 1/2 na 1/2 s kapitálistou)? A v odvodech se ten pokrok promítne i státu, potažmo zdrav. poj., potažmo celému zdravotnictví.

Ale s výkaznictvím je to každopádně tragédie, tady je asi nejlepší příklad ten s pacientem, co se nedožije transplantace, a "my" to už teď víme přesněji a "včas".

Offline votroubek

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 5207
 • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Jak dopadnou nájemníci v ekonomické krizi?
« Odpověď #52 kdy: Prosinec 04, 2018, 06:03:42 odpoledne »
je to tak, víme všechno lépe, máme úžesné statistiky a na instalatétra si počkáme půl roku. Každý rok máme tisíce doktorů filozofie a humanitních oborů a kupodivu, všichni najdou uplatnění, někteří i v lídlu. Naši doktoři mizí v cizině a u nás parkují cizinci.
Podle me každej, kdo chce práci, ten ji najde. Není práce jako práce, některá vás uživí, jiná z vás udělá váženou osobu, jiná přinese  i radost z dobře vykonané práce a jiná z vás může učinit štastnou bytost. Ale chodit do práce jen kvůli penězům mi připadá smutné.

Offline TNT1973

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 1521
Re: Jak dopadnou nájemníci v ekonomické krizi?
« Odpověď #53 kdy: Prosinec 04, 2018, 07:25:41 odpoledne »
par mojich postrehov k tejto teme.reagujem hlavne na Lokiho.
porovnavat potopenie titaniku s krachom banky sa mi zda byt velmi zly priklad.
vysvetlenie:to ze  sa potopil titanik ako najlepsia lod spolocnosti white star line neznamena ze sa potopia vsetky lode danej spolocnosti.v bankovnictve je to naopak.ak sa potopi (skrachuje) materska banka,tak je vysoko pravdepodbne ze zo sebou stiahne vsetky dcerske pobocky po celom svete.
tak isto porovnanie s automobilkami je scestne.ak jedna automobilka ponuka povedzme kvalitne motori ktore od nej kupuju viacere automobilky po svete,tak predsa nemoze skrachovat.skrachuje taka automobilka ktora nema zakaznikovi co ponuknut ako napriklad uz spomenuta TATA.ale v tom pripade skrachuje iba ona a nikoho dalsieho sa to nedotkne.
teraz k tej priemernej mzde.ano vecsina ludi nemoze dosiahnut na priemernu mzdu.to je jednoducho matematicka presnost.v tomto problem nieje.problem je v tom ako je tato priemerna mzda vypocitavana a preto neodraza skutocnu realitu.
teraz k tej sahawovej krize alebo krachu.najprv by sme si mali ujasnit co kto povazuje za ekonomicku krizu.podla mna je to prudny pokles zivotnej urovne obyvatelstva.cize sa to neda porovnavat ani s africkymi krajinami kde maju svoj dani ekonomicky standard uz desatrocia a nijak rapidne sa nemeni.prave naopak sa to da porovnat napriklad zo spominanou venezuelou,alebo aj ukrajinou kde zivotna uroven v dosledku inflacie rapidne poklesla.suhlasim s Lokim ze samotny krach niekam na uroven prvotnopospolnej spolocnosti v suvislosti s ekonomikou asi nikdy nenastane,ale krizu vidim vsade vo svete.Loki bude asi polemizovat,co je to rapidny pokles ekonomiky.podla mna je to pokles ekonomickej urovne v casovom useku povedzme 5 rokov a  kratsi
ps este by trebalo vyjadrit aky hlboky pokles ekonomickej urovne by to v danom casovom useku mal byt,aby sa dalo hovorit o krize.poviem priklad:urcite percento obyvatelstva v priebehu tych 5 rokov nebude schopne platit povedzme energie,pride o vlastne byvanie,o uspori....
alebo urcite percento za dane obdobie strati pracu,alebo prijme menej ohodnotenu pracu
az zomrie posledny strom a posledna rieka bude otravena a posledna ryba bude chytena,az potom si uvedomime,ze penazi sa nenajeme!

         nacelnik Seattle 1854

Offline sahaw

 • Minimalista
 • *****
 • Příspěvků: 2684
  • Forum Chedrbí
Re: Jak dopadnou nájemníci v ekonomické krizi?
« Odpověď #54 kdy: Prosinec 04, 2018, 07:48:34 odpoledne »
Zjevně mluvíš o "krizi, jakou svět neviděl" a o "kolapsu". Navíc ta úvaha je taky mimo, protože například i v Evropě známe případy nezaměstnaností dalece přes 30%, dokonce 40%, kdy ale systém "držela státem tolerovaný šedá ekonomika". Šlo o země jako Makedonie, Bulharsko, Rumunsko atd. Tyto země nejen, že nezkolabovaly, ale více méně normálně fungovaly. Ano, počet "chudých" byl vysoký, ale to je vše.
20 procent nezaměstnanost neni ještě kolaps. Ani v roce 1929 bychom nemohli mluvit o kolapsu, i když se tak nazývá často.

Když se dívám, tak 20 procent je nic. Myslel jsem, že jako v Řecku by stát musel škrtat a snižovat dotace,projekty,dávky a důchody. A ono bude stačit jen přísnit migrační politiku.

Myslel jsem, že to postihne hlavně lidi žijcí v najmech, kde plati 4-7tisic měsíčně. Hádám, že 50 -150tisíc rodin po celé ČR bude na ulici. A to stát nebude řešit.

Tak mám jasno. moje představa, že pokud stát omezí proplácení příspěvku na bydlení a omezí financování způsobí miliónu bezdomovců byla chybná. 

Offline Loki

 • ***
 • Příspěvků: 684
 • I'm the Key I'm the Gate
Re: Jak dopadnou nájemníci v ekonomické krizi?
« Odpověď #55 kdy: Prosinec 05, 2018, 10:01:11 dopoledne »
sedlák, nalim:

Příklad s cihlou - no je třeba si uvědomit, že ta "cihla je někde jinde". Dnes zedník nezdí zeď jako před 10 lety, natož jako před 100 lety. Technologie zdění se změnila. Místo malty máš lepidla, které umožní zdít i v zimně, cihla je termoizolační, nikoli plná pálená. Místo položení 10ti "cihel" položíš jeden "blok" atd. Položení "moderní cihly" vytvoří zcela jinou hodnotu, než "položení staré cihly". Zjednodušeně řečeno, s tou "moderní" například získáš mnohem lepší zateplení, o efektivitě samotného zdění neluvě atd. Jinak řečeno, ten příklad "je nesmyslný" a reálně jde o "jinou práci", jakkoli pro ni používáme pořád stejné slovo, "zdění". Ta "přenesená iinformace" ale vedla k tomu, že "se začaly používat nové, lepší cihly" - a "ta práce se změnila".

TNT1973:

s bankami to není pravda, je to pravděpodobné "přiměřeně", jako v každém jiném odvětví. Například Francouzská Société Générale měla v době krize problémy, ale její "česká dcera" Komerční Banka to přečkala bez úhony. S těmi motory to není také pravda, protože pokud se z druhé strany vysype dodávka převodovek, motory, které vyrábí ta firma nepůjdou na odbyt, protože jsou pouhým komponentem a sami o sobě neobstojí. Jinak řečeno, ty automobilky je nebudou odebírat. Shodneme se, že průměrná mzda "je nesmysl" a nejde od ní nic odvozovat. Souhlasím s definicí poklesu, zároveň ale dodám, že typicky balkánské země měly ten pokles o hodně rychlejší, a vrcholil "interním" konfliktem. V ČR si myslím, že toto nehrozí, protože jsme homogenní společnost. Ten průběh bude v nejhorším možném případě odpovídat "hladu a bídě" za první světové války.

SoňaR:

to co říkáš není argumentace, je to emočně zabarvené prohlášení. Realita je, že u nás "neumírají lidé, protože se kvůli papírování nedostali včas na operaci". Tečka.
Podporuji brněnské centrum pro nevidomé, je součástí sítě Tyflo center. Z jejich výroční zprvy za 2017 plyne, že jsou efektivnější a lepší, než v minulých letech. To je v přímém rozporu, co říkáš. Viz:http://www.centrumpronevidome.cz/vz2017/vz2017.pdf Pokud to je v jiném centru jinak, tak jde o dané centrum, které například nemá tolik lidí. Zlínské například zavřelo, co vím. To ale není "problém papírování", ale problém naší společnosti, že se nestará o své handicapované lépe.

Opravdu to není tak, že "kapitalisté zaměstnávají lidi, kteří nic neumí", jen "proto, že jede ekonomika". Ekonomika jede díky lidem. Nová generace se ukazuje schopnou a pracovitou, jakkoli si "ta starší myslí svoje". Ti mladí lide, "sice neumí, to co ti staří", ale "umí to, co je dnes třeba umět". Stejně jako "to uměla naše generace" oproti našim rodičům. A světe div se "držkovali úplně stejně, že jsme k ničemu a umíme velké kulové". Takže můžeme si o tom myslet, co chceme, ale já neznám podnikatele, který by dobrovolně zaměstnával "hlupáky", zato znám hodně takových, co "jsou ze svých 'mladých' nadšení, protože mají obrovský výkon, znalosti a umí, to, co oni neumí" - a v kombinaci s jejich "starými mazáky" jejich firma prosperuje jako nikdy. Navíc české VŠ školství osciluje kolem 25 místa top 50 zemí a je to vynikající výsledek (ne, že by nemohl být lepší :-)

sahaw:

na ulici nebude ani 50 ani 150 tisíc rodin. V době hospodářské krize vedle rodin, které byly "na dně", se do Nw Yorku pořád tlačily ještě chudší rodiny migrující z Evropy. Ale na ulicích nežily. Většinou ti lidé skončili u příbuzných a "nějak to dávali", nebo "jeli dál na západ", kde "byla větší šance se uchytit". O ty nejvíce potřebné, zpravidla jednotlivce bez rodiny, se pak staraly charity a další organizace, zpravidla církve nabo i civilní spolky. Co jsi mohl vidět, byly fronty na polívku, ale ne rodiny na ulici. V době krize je základním pudem přežití a lidé se v takových případech vždy "semknou". Ty nejhorší případy, jako je právě Jižní Amerika, nebo Afrika ukazují, že lidé na ulici nezijí. Vznikne vždy tzv. "slum" - čtvrť chudých, kde jsou sice "domy postavené z odpadků", ale "jsou to domy" - a kde se samozřejmě i vytvoří jiné sociální vazby atd. Bude to "život na okraji společnosti" - podobně jako je u nás Chánov atd.

Nechcete se bavit o něčem jiném?
Tohle je opravdu vcelku zbytečná diskuze. Kdo věří v příšernou ekonomickou krizi, která způsobí kolaps a konec světa, tak dál tomu věřit může, já s dovolením budu k věci přistupovat střízlivěji.

Offline Dag Björndal

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 4556
Re: Jak dopadnou nájemníci v ekonomické krizi?
« Odpověď #56 kdy: Prosinec 06, 2018, 10:54:48 dopoledne »
Loki, jo super. U teba znamená slovo "na ulici" presne ten človek, čo býva priamo pred domom na chodníku.
Inak to je bežné označenie ludí bez domova, bez strechy nad hlavou. To že sa jebnú k rodine, do ubytovne, pod most,  či do škatule od televízora...stále sú to ludia, čo prišli o domov a ostali na ulici.


Nechcete se bavit o něčem jiném?
Tohle je opravdu vcelku zbytečná diskuze. Kdo věří v příšernou ekonomickou krizi, která způsobí kolaps a konec světa, tak dál tomu věřit může, já s dovolením budu k věci přistupovat střízlivěji.

Jo, je už aspon jasné, že ty si myslíš, že keď sa tu preberá ekonomická kríza, tak tu svorne veštíme koniec sveta. A ty jediný osvietený vieš, že to nebude koniec, že bude len bieda.
Ak by si si všimol, tak väčšina diskutujúcich si snaží predstaviť, ako bude nasledujúca kríza vypadať, prebiehať a aké bude mať dôsledky. Tak utekaj diskutovať o niečom inom a nás úbožiakov si tu nechaj kopať hroby... :D
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

SoňaR

 • Host
Re: Jak dopadnou nájemníci v ekonomické krizi?
« Odpověď #57 kdy: Prosinec 06, 2018, 11:10:41 dopoledne »
SoňaR:

to co říkáš není argumentace, je to emočně zabarvené prohlášení. Realita je, že u nás "neumírají lidé, protože se kvůli papírování nedostali včas na operaci". Tečka.
Podporuji brněnské centrum pro nevidomé, je součástí sítě Tyflo center. Z jejich výroční zprvy za 2017 plyne, že jsou efektivnější a lepší, než v minulých letech. To je v přímém rozporu, co říkáš. Viz:http://www.centrumpronevidome.cz/vz2017/vz2017.pdf Pokud to je v jiném centru jinak, tak jde o dané centrum, které například nemá tolik lidí. Zlínské například zavřelo, co vím. To ale není "problém papírování", ale problém naší společnosti, že se nestará o své handicapované lépe.

Co se operací (či závažných vyšetření atd.) týče, ke kterým nedošlo z nedostatku času, tak se hluboce mýlíš. Skutečně kvůli tomu umírají lidé a můžeš to odmítat a tečkovat jak chceš, je to prostě tak. Až vylezeš ze své sociální bubliny, tak to možná také "objevíš".

Co se Tyflo centra týče - opět jsi v zajetí pouze své sociální bubliny a vidíš jen to, co vidět chceš. Tečka.

Na pochopení problému s papírováním stačí prostá matematika, tvé argumenty jsou scestné.

Opravdu to není tak, že "kapitalisté zaměstnávají lidi, kteří nic neumí", jen "proto, že jede ekonomika". ....... Takže můžeme si o tom myslet, co chceme, ale já neznám podnikatele, který by dobrovolně zaměstnával "hlupáky",
Fakt ne? Kde to žiješ? Firmy nabírají, ale nemají z čeho vybírat. Snižují požadavky, berou lidi, které by dřív nepozvali ani na pohovor... Fakt o tomhle taky nevíš? A to nás tu chceš školit o tom, jak je to doopravdy? Neznáš "levné peníze", nevíš, jak lidé umírají kvůli pozdním operacím či vyšetřením, odmítáš blížící se ekonomickou krizi, žiješ v přesvědčení, že ceny nemovitostí nebudou klesat, nechápeš provázanost bankovního systému, ... atd. atd. A tobě máme věřit nějaké prognózy? Vážně? ::)

Nechcete se bavit o něčem jiném?
Tohle je opravdu vcelku zbytečná diskuze. Kdo věří v příšernou ekonomickou krizi, která způsobí kolaps a konec světa, tak dál tomu věřit může, já s dovolením budu k věci přistupovat střízlivěji.

Nechceme. A tebe opravdu nikdo, vůbec nikdo nenutí se v této diskuzi jakkoliv angažovat. Diskutuj si jinde o tom, co tě baví. Témat tu máme dost a třeba nás nějakým zaujmeš. Opravdu je zbytečné, aby ses trápil někde, kde ti to připadá zbytečné... Fakt nechápu, co tady na té diskuzi ještě děláš, když zde opakovaně píšeš, jak je to nepravděpodobné, zbytečné, krize nepřijde atd. A je zcela mimo nás přesvědčovat, abychom na to téma diskutovat přestali. Nám připadá důležité, scénář ekonomické krize je dle našeho názoru čím dál více pravděpodobný, ale opravdu nikoho nenutíme, aby tomu věřil či se tím jakkoliv zabýval.

SoňaR

 • Host
Re: Jak dopadnou nájemníci v ekonomické krizi?
« Odpověď #58 kdy: Prosinec 06, 2018, 11:14:02 dopoledne »
Jo, Loki, "emočně zabarvené prohlášení"? To fakt sedí od někoho, kdo sem stáhne z fb velmi silně emočně zabarvený příspěvek jakéhosi podnikatele a investora, když jsou k dispozici seriózně napsaná a okomentovaná data. To znamená co? To si tady s námi hraješ, zkoušíš nás, měl to být jako pokus odvést naši pozornost od hospodářské krize, nebo si jenom "nevidíš do huby"? Tak se tomu u nás říká... a nebo taky "káže vodu, pije víno".

Offline votroubek

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 5207
 • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Jak dopadnou nájemníci v ekonomické krizi?
« Odpověď #59 kdy: Prosinec 06, 2018, 11:52:57 dopoledne »
u nás se říká, že na každů sviňu sa vaří voda.....
I když nejsem zastánce ekonomické krize  a  její dopad by na mne byl spíše symbolický, tak mi víra v širší souvislosti velí být opatrný a ostražitý.Zavřou hranice a já už si ekoupím šutráky z afriky a budu z toho smutný. Lidi začou krást a sníží se vymahatelnost práva, zvýší se korupce a svět bude o poznání méně veselý.
nájemníci nemohou platit nereálné nájmy, to je třeba vědět a tak je třeba se chovat.Jako člověk.

Offline Loki

 • ***
 • Příspěvků: 684
 • I'm the Key I'm the Gate
Re: Jak dopadnou nájemníci v ekonomické krizi?
« Odpověď #60 kdy: Prosinec 14, 2018, 10:34:03 dopoledne »
SoňaR - přečetl jsem pozorně tvé příspěvky, ale nenašel jsem v nich argumenty.

U nás rozhodně není standard, že "lidé umírají, protože se nedostali včas k operaci". Jsou případy, kdy rodina toto tvrdí a nemocnice rozporují, ale jedná se v drtivé většině o individuální a "akutní záležitost" na úrovni "následků zranění z autonehody". Jsou také případy, že se lidé "nedožili operace", ale ne "kvůli papírování", ale proto, že mezitím třeba "dostali chřipku nebo zápal plic",kdy zpravidla jde o případy seniorů.

Obecne platí, že jde o zcela minoritní záležitosti a zdravotní péči máme na špičkové úrovni. Mortalita pacientů v ČR je a jedna z nejmenších na světě, a pro srovnání, tak čísla mortality rodiček a novorozenců jsou světová šipčka. A překvapivě jdou na vrub právě velkým břišním operacím, tedy cisařskému řezu. Kdyby byla pravda, co říkáš, tak ta úmrtnost rodiček, co se včas nedostaly kvůli papírování na císaře je obrovská. Jednoduše řečeno, tvé tvrzení neodráží objektivní skutečnosti.

Nevím, kolik firem vlastníš. Ani mne to nezajimá. Realita je taková, že "firmy shánějí/potřebují lidi", ne "že zaměstnávají každého ňoumu". Tvoje tvrzení se ale dá do určité míry "populisticky" promítnout do státní správy, kdy "se nadává na úroveň státních zaměstnanců" (od učitelů, přes policajty po úředníky). Ve skutečnosti, když jsem tam ale před pár měsíci dodával nějaké lidi, tak ty požadavky byly dost striktní a sehnat člověka s potřebnou kvalifikací nebylo vůbec snadné. Vyřešil to ale samozřejmě adekvátní plat.

Znova opakuji, že neznám firmu, "kde by brali kohokoli". Znám firmy, kde vezmou člověka, který "není kvalifikovaný" s tím "že si ho zaučí". To neznamená, že berou "hlupáka", ale člověka o kterém věří/doufají, že "to s ním výjde". Navíc nejde o pozice, které jsou pro firmu "klíčové".

V době krize jsem nepropustil zádného svého člověka. Naopak jsem vzal ty, kteří odjinud odešli nebo byli vyhozeni. Můžeš říci to samé? Pokud ne, promiň, ale pouze teoretizuješ. Dneska běžně "rekvalifukujeme" lidi z jiných oborů. Vzdělání je podstatné, ale především jde o člověka a jeho "schopnost adaptace". To, že určité procento populace není "schopno se přizpůsobit", nemá co dělat s kvalitou vzdělání, ale "s lidskou podstatou". Bohužel je to tak, určité % populace bude "vždy ve srabu". Objektivně to ale není tak, že by "kvalita lidí klesala a nic neuměli". Právě naopak.

Diskutovat o "něčem jiném" znamená, že tohle vlákno nemá přínos a jde o "tlachání". Je sice fajn "octovat", ale kde je ten benefit, zvláště pak pro preppra? Jako že hledáme řešení, "jak se zachránit před těmi hordami bezdomovců, kteří následkem ekonomické krize budou vyhozeni z nájmů"?

K tomu "emočně zabarvenému příspěvku".
Nejde o "nějakého podnikatele", ale o jednoho z nejbohatších Čechů. Navíc "je z party", která "jde proti Babišovi". V příštích prezidentských volbách budou "chtít prezidenta" (odhadl bych Pánka) a v příštích parlamentních volbách "se opřou právě o neomarxisty (můžeme říci o mileniály a ty po nich)" (řekl bych, že půjde o Jaroše, ke kterým včera přeběhl Gazdík, zřejmě je bude podporovat i Dědek - a celé se to postaví na "reformě školství"). Zatím to není takhle "zvenku" úplně jasné a řekl bych, že sami to ještě nemají úplně doladěné. Když se ale podíváš na takové Piráty a Top09, tak ti už do toho "žačali šlapat" také. Proti téhle partě stojí Klaus jr. a spol.

Nevím, jak používáš sociální sítě ty, ale já je užívám jako agregátor výroků právě těchto lidí. Ten příspěvek není "o těch datech", ale o nakládání s nimi. Přiznám se, že mne překvapilo, že jsi chtěla, abych odkázal, "kdo to řekl", protože mne ani nenapadlo, "že tyhle věci nesleduješ/te". To vlákno se navíc jmenuje vývoj politiky v ČR. Kontext příspěvku jsem proto považoval za zřejmý.

Jinak řečeno, tvá interpretace je špatně.
Neodvádím "pozornost od ekonomické krize", ale rád bych aby to bylo více přínosné. Takhle jsme na úrovni obligátních "komentářů na Novinkách". To přece pro preppery není úplně to, co bychom potřebovali.

Když jsem se díval na krize v Latinské Americe nebo i studoval situaci v Mexiku, tak tam nejsou "davy lidí vyhození z nájmů na ulici". To co se brutálně zvýšilo je "pouliční kriminalita, vrazdy (především loupežné), transformace sociálních skupin na gangy" atd., ale ne "počet lidí na ulici". Navíc bezdomovectví je sociální problematika, ne bezpečnostní. Pro preppers je sice i ta do určité míry zajimavá, ale pokud mluvíme o prioritách, tak vede jednoznačně bezpečnost.

Jinak řečeno plýtváme časem a energií nad "hospodskými tlachy" mimo Hospodu, kam možná tohle vlákno patří - ale ne do reálného scénáře ekonomické krize.


Offline PooM

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2665
 • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Jak dopadnou nájemníci v ekonomické krizi?
« Odpověď #61 kdy: Prosinec 15, 2018, 10:22:40 dopoledne »
V poslední době se často setkávám (a bohužel i na vlastní kůži) s tím, že firmy opravdu berou kohokoli, kdo je ochotný se nechat zaměstnat.
A bohužel takových lidí (ochotných nechat se zaměstnat) u nás už moc není. Zvlášť krásně je tohle vidět v "robotárnách" - u pásů. Negramotní Rumuni (takový člověk způsobí škodu, protože si instrukci nepřečte, byť ji dostane v rodném jazyce), lidé permanentně "pod parou" nebo rovnou zfetovaní/zkouření atd...
A i u nás - máme nadprůměrné příjmy ale taky je naše práce fyzicky náročná a musíme "něco vědět" a "něco umět" je nedostatek kvalitních lidí, takže bereme i "méně kvalitní" - zatím to nějak jde, vyřeší to příští krize.
Můj recept: lovit lidi mezi 30-40 v chudších oblastech. Tam se ještě dají najít a práce si váží (ale je nutné je "přetáhnout" - nedoporučím nikoho, kdo sedí doma a čeká až si pro něj práce přijde).

Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline MaunaKea

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2928
 • Mus uni non fidit antro.
Re: Jak dopadnou nájemníci v ekonomické krizi?
« Odpověď #62 kdy: Prosinec 15, 2018, 12:34:26 odpoledne »
Myslím si, že tempo už zpomaluje a hlad po lidech klesá. a až přejdeme do recese, co potom s těmi nekvalifikovanými lidmi, které jsne sem dotáhli a kteří sem šli za slušným výdělkem. Oni první budou na dlažbě a domů se jim chtít nebude....možná vzroste hospodářská kriminalita zejména menší krádeže. Pokud chci posouvat průmysl, ale i zemědělství, musím jít spíše cestou investic do technologií a know-how a tedy i investic do cíléného vzdělávání a kvalifikace lidí. Ti pak mohou vytvářet složitější a technicky dokonalejší výrobky a celé celky a zvyšovat přidanou hodnotu....A pak už to nebude obyčejná montovna součástek nakoupených v Asii a výrobků vyvezených do Německa...Technologii mohu třeba dovézt, ale bez kvalifikovaných lidí to nepůjde. A s robotizací a umělou inteligencí ten tlak ještě zesílí. I na té stavbě raději zaměstnám místo přidavače robota....může pracovat na 3 směny, nevadí mu tma, déšť, zima, nestůně, nechlastá, pokud je funkčí má 100% docházku...nemusím jej pojistit na úraz, pokud se opotřebuje, prodám jej či vyměním...a pořád bude přenášet materiál, míchat lepidlo....A takových profesí bude hromada....prodavačky, taxikáři, kamioňáci (už žádný řidičák za 20t a profesák za 30t a školení a obovování a nucené přestávky), strojvůdci, tramvajáci, traktoristi a doplňovači zboží v obchoďácích, uklízečky a pokojské v nemocnicích a hotelích...Takže se klidně během 10-20 let může stát, že 30-50 % populace bude pracovat třeba 4h denně a brát nějaký "záchovný plat" protože to jsou víceméně snadno nahraditelné profese....Otázkou pak bude, co s tím udělá školství a výchova lidí, kteří budou mít méně peněz, budou méně konzumovat, ale budou mít daleko více času...mohou se učit nebo lelkovat, nebo sportovat či zahrádkařit, lepit si modýlky...učit se jazyky nebo tlachat se sousedy....ale styl života se každopádně změní a více času a méně peněz by mohlo přispět ke zlepšení mezilidských vztahů a omezení konzumu a tedy i výroby nadbytečného zboží. A zase by odpadlo zbytečné recyklování, těžba surovin, spotřeba energií a paliv...Takže by kleslo HDP a výroba, stačilo by nám méně aut a nemuseli bychom je vlastnit, pojišťovat je, servisovat je....stejně věčinu času stojí bez pohybu a užitku a stárnou a reznou....na planetě je asi 3,5 miliardy aut a dopravních prostředků....Ale pokud bych měl síť vozidel a stanic řízených umělou inteligencí, která by fungovala by nepžetržitě 24h a já bych si pomocí GPS sořadnic objednal transport z bodu A do bodu B pro x osob a y tun nákladu....stačilo by mi na zajištění současného objemu přepravy asi 100 mil. aut....a tedy opět měně surovin, výroby, vraků....

Ale bude potřeba více lidí ve službách, kteří se budou věnovat starým lidem, učitelů a lidem zprostředkovávajících lidký kontakt....Protože toto bude lidem chybět a UI nbude toto obtížně nahrazovat.....i když už nyní jsem viděl nějakou reklamu na první robotický veřejný dům....bez rizika infekce a přenosu chorob a naprosto diskrétní....pokud věříte tomu, že nikdo mezmanipuluje a nezcizí data....ochrana soukromí totiž začíná být podle mě zásadní problém v nebývalém měřítku a rodstoucím stupněm robotizace a řízení pomocí UI toto riziko s rostoucím oběmem přenášených dat poroste. Už nyní je problém zajistit elekronicky nenapadnutelnou volební nebo marketingovou kampaň...a to se dosud hází papírové lístky....ale při elekronickém hlasování by riziko kybernetického útoku určitě vzrostlo....ale šlo by ovlivňovat výsledky voleb třeba z druhého konce světa jinou zemí....

Offline TNT1973

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 1521
Re: Jak dopadnou nájemníci v ekonomické krizi?
« Odpověď #63 kdy: Prosinec 16, 2018, 09:22:33 dopoledne »
MaunaKea
ta recesia o ktorej pises sa uz pomali a nenapadne deje.predvcerom bol u nas bratranec ktory pracuje uz 20 rokov v jednej nemenovanej nemeckej automobilke v bratislave a robi tam nejakeho veduceho.ten mi povedal ze koncom marca tam konci cca 2900 zamestnancov.medzi prepustenymi budu rusi,madari a asi 900 slovenskych dochodcov ktory tam popri dochodku pracuju.dovod je znizenie vyrobi kvoli slabemu odbytu hlavne do USA kvoli Trumpetovym clam na auta.a myslim si ze v tom budu pokracovat aj dalsie automobilky
az zomrie posledny strom a posledna rieka bude otravena a posledna ryba bude chytena,az potom si uvedomime,ze penazi sa nenajeme!

         nacelnik Seattle 1854

Offline PooM

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2665
 • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Jak dopadnou nájemníci v ekonomické krizi?
« Odpověď #64 kdy: Prosinec 16, 2018, 10:50:39 dopoledne »
Pokud skončí agenturní pracovníci, nebude tak zle (teda dobrý to nebude, ale žádnej ultraprůšvih taky ne). U nás se leckde o propouštění mluví, ale zatím se naštéstí nic neděje...
Slováci prominou, ale být hrdí na to, že Slovensko je automobilová velmoc (a u nás je to podobné) je hloupé v případě, že u vás (u nás) chybí vývoj a továrny jsou vlastně jen montovny. Na výrobě automobilů vám (nám) stojí podstatná část ekonomiky. A ta stojí i padá s další krizí.
Ale zpět k věci: byty se dnes kupují jako investice a nejvíc se dá vydělat na pronájmu přes Air'b'n'b a podobně (tam kde to jde - Praha ap. A to téměř jakékoli byty. Pokud na to někdo má a koupí za hotové, byt ho stojí jen náklady - energie, poplatky družstvu. Ale i to může znamenat 5 000 měsíčně, možná víc. A když jsou ty byty tři...bude to jak psal tuším Dag: vyplatí se pronajmout je aspoň za náklady.
V opačném případě mi je seberou (zvlášť v případě neplacení případné hypotéky). Jenže banka byt nechce, jsou to pro ně starosti navíc. Banka chce peníze. Takže se dá předpokládat, že takto zabavený byt prodá/dá do dražby za zůstatkovou cenu...
Krize taky zastaví různé programy typu "Panel" nebo jak se to jmenovalo a to může znamenat dramatický nárůst nákladů na každý byt, takže další zátěž pro majitele...
A co se slepicí, která přestane nýst zlatý vejce? Zbavit se jí za každou cenu a ti osvícení udělají vše pro to, aby je taková slepice nestáhla do dluhů a exekucí (třeba jen za ty poplatky družstvu).
Nebo možná pronajmou byt třem rodinám současně (i vysoké náklady to zaplatí a lidé neskončí pod mostem).
A (myslím že už jsem to psal) na kšeft s realitami je navázán kde kdo, jsem přesvědčený, že i politici. Takže v nejhorším případě dojde k nějaké intervenci ČNB typu nulová úroková sazba, bezúročné půjčky ap...
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline TNT1973

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 1521
Re: Jak dopadnou nájemníci v ekonomické krizi?
« Odpověď #65 kdy: Prosinec 17, 2018, 06:15:09 dopoledne »
PooM
neviem kde si pocul alebo cital ze slovaci su hrdy na to ze slovensko je automobilova velmoc.je to naopak tragedia,ale realita je taka ze okrem montovien tu uz skoro ziadna praca nieje.na vychode a na strednom slovensku absolutne nic,a na zapadnom slovensku su iba montovne automobiliek a azijskej elektroniky takze ludia zo zakladnym vzdelanim akosi nemaju na vyber kde sa zamestnat.bud v automobilkach,alebo za minimalnu mzdu niekde inde.to je ficov ekonomicky zazrak a za to si idu od buduceho roku zvysovat platy o dalsich 1000 euro
az zomrie posledny strom a posledna rieka bude otravena a posledna ryba bude chytena,az potom si uvedomime,ze penazi sa nenajeme!

         nacelnik Seattle 1854

Offline PooM

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2665
 • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Jak dopadnou nájemníci v ekonomické krizi?
« Odpověď #66 kdy: Prosinec 19, 2018, 04:25:10 odpoledne »
Slyšel jsem to přímo od kolegů ze Slovenska - tím nechci říct, že je to pravda bezvýhrad. Pokud to tak vyznělo, omlouvám se.
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.