Autor Téma: Nouzový dopravní prostředek, který se vejde do zavazadlového prostoru auta  (Přečteno 4528 krát)

SoňaR

  • Host
Re: Nouzový dopravní prostředek, který se vejde do zavazadlového prostoru auta
« Odpověď #50 kdy: Červenec 18, 2019, 03:07:32 odpoledne »
Ta zmiňovaná baterie s nejdelším dojezdem váží 3,5 kg a když připočítám prodloužení dojezdu díky dobíjení, tak mi na 1000 km bude stačit 7-10 baterií, což je 25 - 35kg.

Ale to jsem vůbec neměla na mysli, nicméně úvaha je to zajímavá.

Spíš mi šlo o to, že by využil dvě baterie, které by pomohly překonat velký kus vzdálenosti za poměrně krátký čas. Ušetřil by nejen čas, ale i síly. Pak by zbytečnou hmotnost zahodil a s odlehčeným kolem by už šlapal zbytek cesty sám. Je to tiché a je to jednoduché. Na druhou stranu by určitě šlo uvažovat podobně i u motokola - benzínu jen 5-10 l na začátek, pak zahodit, co jde (třeba i ten motor) a jet už jen vlastní silou.

Nalim

  • Host
Re: Nouzový dopravní prostředek, který se vejde do zavazadlového prostoru auta
« Odpověď #51 kdy: Červenec 18, 2019, 04:21:36 odpoledne »
no, nevím, jak snadno by se mi cestou zahazovalo těch 7-10 ks baterií, každá v ceně řekněme 10 tisíc českých.
Jasně, beru, každý soudíme podle sebe.

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Nouzový dopravní prostředek, který se vejde do zavazadlového prostoru auta
« Odpověď #52 kdy: Červenec 18, 2019, 06:46:54 odpoledne »
Kdybych počítal s tím, že budu "tankovat" autobaterie, tak mi stačí mít upravený nosič, kam se vejdou 3 autobaterie a k tomu propojky z plusu na minus tak, abych je mohl zapojit do série a ze tří 12V baterií mám jednu 36V nebo ze čtyř 48V.

Důležitá je pro mě nenápadnost. Takže buďto zkusit utlumit motokolo, což je ve většině ohledů - cena, výkon, dojezd - výhodnější. Až na ten hluk. Nebo řešit elektrokolo.
Za polovinu ceny elektrokola mám skládací motokolo...

Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline BartH8

  • ***
  • Příspěvků: 1946
Re: Nouzový dopravní prostředek, který se vejde do zavazadlového prostoru auta
« Odpověď #53 kdy: Červenec 18, 2019, 09:49:18 odpoledne »
Spoléhat se na to, že něco konkrétního cestou najdu, opravdu? To je takové prepperské  ;)
To už by bylo lepší spoléhat na to, že se nic nestane, a dojedu tím autem i domů.  f-)
Dobré časy dělají slabé muže.
Slabí muži dělají špatné časy.
Špatné časy dělají silné muže.
Silní muži dělají dobré časy.

www.no-deal.eu

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Nouzový dopravní prostředek, který se vejde do zavazadlového prostoru auta
« Odpověď #54 kdy: Červenec 19, 2019, 03:48:53 odpoledne »
Právě že na to nespoléhám, kdybych spoléhal, vítězí elektrokolo na celé čáře.
Ale je to - za určitých okolností - možnost. Ty propojky vyrobím za pár peněz (max  500,-). A je třeba zvažovat všechny možnosti.
Pak vyhodnotit, popřemýšlet a pak se rozhodnout...
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Nouzový dopravní prostředek, který se vejde do zavazadlového prostoru auta
« Odpověď #55 kdy: Červenec 19, 2019, 03:51:33 odpoledne »
Mimochodem, Saladine, tušíš jaká je emp odolnost olověné baterie? Já předpokládám, že značná, protože tam nic, na čem by se mohl nějak zásadně indukovat proud není.
Pletu se?
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Nalim

  • Host
Re: Nouzový dopravní prostředek, který se vejde do zavazadlového prostoru auta
« Odpověď #56 kdy: Únor 09, 2020, 08:34:57 odpoledne »
Řeším alternativní dopravu bicyklem, přivítám vaše názory a zejména zkušenosti:
- nemůžu už na kole šlapat, musím se spolehnout jen na pomocný motorek
- elektrokolo tedy - asi? - nepadá do úvahy (dojezd v terénu ani ne 20 km, doba nabíjení pak asi 6 hod)
- asi(?) zbývá jen pomocný spalovací motorek. Jako nejrozumnější se mi jeví Honda, (jen)35 ccm, 4-takt, s třecím převodem na zadní kolo.
- existuje něco rozumnějšího??

Offline Žabka

  • ***
  • Příspěvků: 599
  • Bohové pomáhají těm, kdo si pomohou sami.
Re: Nouzový dopravní prostředek, který se vejde do zavazadlového prostoru auta
« Odpověď #57 kdy: Únor 09, 2020, 08:38:13 odpoledne »
A co nějaká (elektro) koloběžka? Byla by skladnější.

Offline Loki

  • ***
  • Příspěvků: 1235
  • I'm the Key I'm the Gate
Re: Nouzový dopravní prostředek, který se vejde do zavazadlového prostoru auta
« Odpověď #58 kdy: Únor 09, 2020, 09:02:00 odpoledne »
Na toto jsem se nedávno díval. Jde do toho dát lithiovou baterku s 20Ah. Má to s ní dojezd skoro 100km. Do auta to jde dát tak, že to zabere celý kufr většího kombíku. Ale jde z toho vyndat baterie (je to přímo funkce, co to umí, žádné drátování na koleně atd.), kterou hodíš do kufru a babetu můžeš dát na držák na kouli. Pak už jsou jen americká elektrokola s cenou hodně přes sto tisíc (mají podobu retro motorek), která se u nás nesmějí používat, protože jezdí hodně přes 60km/h. Tu e-babetu jde koupit všude možně, nejen na internetu - viděl jsem je vystavené i v Globusu.

https://www.elektrokolaostrava.cz/Elektricky-motocykl-RACCEWAY-E-BABETA-maskac-cerno-bily-d2572.htm

Nalim

  • Host
Re: Nouzový dopravní prostředek, který se vejde do zavazadlového prostoru auta
« Odpověď #59 kdy: Únor 09, 2020, 09:38:37 odpoledne »
No jo, bez příšlapu, v terénu, mi každý oslovený prodejce odpověděl, že dojezd tak do 20 km, a bez záruky.

Offline Chinalady

  • ***
  • Příspěvků: 1045
Re: Nouzový dopravní prostředek, který se vejde do zavazadlového prostoru auta
« Odpověď #60 kdy: Únor 09, 2020, 09:49:40 odpoledne »
A co kolo typu skládačka?
Kdysi jsem jedno viděla v akci, nezabere moc místa.

Nalim

  • Host
Re: Nouzový dopravní prostředek, který se vejde do zavazadlového prostoru auta
« Odpověď #61 kdy: Únor 09, 2020, 10:00:17 odpoledne »
Sorry, nejde mi o typ konstrukce kola, ale o způsob pohonu - hledám něco bez nutnosti  příšlapu, pohyb v terénu, tam a zpátky víc než jen pouhých - a nezaručených - max. 20 km.

Limituje mě zdravotní stav.

Ti prodejci, co udávají dojezd "AŽ" 100 km, na dotaz přiznávají, že jen za optimálních podmínek: max. příšlap = min. dopomoc e-pohonu, po rovině (a nejspíš asi leda s větrem v zádech)

Nalim

  • Host
Re: Nouzový dopravní prostředek, který se vejde do zavazadlového prostoru auta
« Odpověď #62 kdy: Únor 09, 2020, 10:29:23 odpoledne »
Na toto jsem se nedávno díval. Jde do toho dát lithiovou baterku s 20Ah. Má to s ní dojezd skoro 100km. Do auta to jde dát tak, že to zabere celý kufr většího kombíku. Ale jde z toho vyndat baterie (je to přímo funkce, co to umí, žádné drátování na koleně atd.), kterou hodíš do kufru a babetu můžeš dát na držák na kouli. Pak už jsou jen americká elektrokola s cenou hodně přes sto tisíc (mají podobu retro motorek), která se u nás nesmějí používat, protože jezdí hodně přes 60km/h. Tu e-babetu jde koupit všude možně, nejen na internetu - viděl jsem je vystavené i v Globusu.

https://www.elektrokolaostrava.cz/Elektricky-motocykl-RACCEWAY-E-BABETA-maskac-cerno-bily-d2572.htm
Díky, Loki, tohle je zajímavý tip, "půjdu" po něm.
Jenže - motor výkonu 250 W (ba ani načipovaných? 500 W) bez příšlapu nevyjede nic, ale možná by se to dalo ještě dál přečipovat. Bylo mi několika prodejci přiznáno, že pod 1 kW to (kór v terénu) samo = bez výrazného příšlapu, nepojede
- takže proklamovaný dojezd 100 km bez příšlapu je asi nereálný,
- kola 18" ? To mi tak ale proporcionálně rozhodně nepřipadá.
Nicméně díky, vypadá to zajímavě :-)

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Nouzový dopravní prostředek, který se vejde do zavazadlového prostoru auta
« Odpověď #63 kdy: Únor 10, 2020, 01:11:59 dopoledne »
Podívej se ještě třeba na tyto koloběžky....některé mají dojezd až 90km....tedy v reálu by to mohlo 60-70 km dát.
https://www.rcskladem.cz/cz-kategorie_577318-0-elektricke-kolobezky-a-vozitka.html

Offline šotek

  • ***
  • Příspěvků: 576
  • Život je jako bonboniéra, nikdy nevíš, co ochutnáš
Re: Nouzový dopravní prostředek, který se vejde do zavazadlového prostoru auta
« Odpověď #64 kdy: Únor 10, 2020, 09:34:17 dopoledne »
Nebo něco jako enduro? Zas pro ten dojezd je potřeba to držet pořád nabitý...
https://www.meldius.com/home/165-elektricka-motorka-vykon-3000w5kw-aku-60v-32ah-li-ion-max-73kmh-max-200nm-hmotnost-50kg.html  projel jsem se na tom (tedy s upravenou elektronikou regulátoru) Je to parádní svezení, není to levné, pokud je potřeba průchodnost terénem tak paráda.

*edit1
Ono cokoliv na akumulátory po rovině bude mít o dost větší dojezd než v kopcích. Pak je taky otázka zda umí rekuperaci, to potom dojezd přidá. Motorky s dojezdem nad 100 km budou mít prostě dražší baterii. Výhoda že to bude tichý.

*edit2 má to vyndávací baterii, teoreticky by pak mohla být užitečná i jinde a nebo i mít dva kusy... ale ta cena :(
Pokud by zmizely na Zemi včely, zbývají lidem jen čtyři roky života.

Nalim

  • Host
Re: Nouzový dopravní prostředek, který se vejde do zavazadlového prostoru auta
« Odpověď #65 kdy: Únor 10, 2020, 10:26:34 dopoledne »
Díky všem za krásné tipy, koloběžka pro oči naprostá nádhera, akorát do terénu bohužel ne, ale to enduro by tedy bylo boží - jenže za sto?? To je zase ukázka "podpory" elektromobility v praxi = ze strany EU uplatňované dovozní clo cca 50% (!)

Ekonomicky mi proto pořád vychází jednoznačně nejdostupnější (starší) horské kolo (doslova za pár tisíc) + přídavný motorek = 4-dobá Honda, sice pouhých 35 ccm, ale vymakaná japan technika za cca 7.500, se záručním i pozáručním servisem (prý) v každém servisu zahradní techniky.
Neměl jste někdo možnost to vyzkoušet?

Offline Loki

  • ***
  • Příspěvků: 1235
  • I'm the Key I'm the Gate
Re: Nouzový dopravní prostředek, který se vejde do zavazadlového prostoru auta
« Odpověď #66 kdy: Únor 10, 2020, 05:06:43 odpoledne »
Vídám na tomhle jezdit jednu holku do práce. Má motor na předním kole. Je to sotva na asfalt, jak to ke zdechlé Do terénu jedině enduro nebo dnes spíš čtyřkolku. Záleží na účelu. Motor v všeho dělá strašný kravál. Není taky jasné, co myslíš tím terénem. Ta babeta je na suchou polní cestu, ne se brodit bahnem, nebo někam do lesa.

Nalim

  • Host
Re: Nouzový dopravní prostředek, který se vejde do zavazadlového prostoru auta
« Odpověď #67 kdy: Únor 10, 2020, 05:46:14 odpoledne »
Loki, dík za info, ten zdvihový objem Hondy pouhých 35 ccm je mi podezřele mrňavý. Hlučnost by mi ani tak nevadila, 4-takt je snesitelnější, známe to ze sekačky.

Jde mi hlavně o suché polní cesty, chci se zase dostat - aspoň rekreačně - do přírody.
 
Enduro by bylo naprosto ideální, jenže jsme se ženou dva, a vyhodit přes 100 T jen za clo pro darmožrouty, takhle praštěnej nejsem.

Čtyřkolka je - bez diskuze - fajn, ale na cyklostezku nemístná provokace, a 4-takt taky cenově darda.

To už by byl celoročně rozumnější Suzuki Jimny. Jenže další auťák do 2-členné rodiny je zase finančně pitomost, žena ani nemá ŘP. Ale zase - Jimny jako jediné rodinné auto, když je občas potřeba vyzvednout někde na nádraží návštěvu, třeba s dětmi? Babo, raď :-)

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Nouzový dopravní prostředek, který se vejde do zavazadlového prostoru auta
« Odpověď #68 kdy: Únor 10, 2020, 09:15:12 odpoledne »
No buď si pořiď malého ojetého offroada třeba Suzuki Samuraje kam se vejdeš i se ženou a odvezeš příležitostně i návštěvu z nádraží....nevadí, že nemá řidičák, ale oželíš cyklostezky. Nebo pořiď 2 babety po 7t a dej je za 5-8t do kupy....ale potřebuješ řidičák.....nebo pořiď 2 elektrokola po cca 30-35t...stačí crossová a ty už ten 60 km dojezd mít budou a na polňačku stačí....U těch elekrovehyklů je hmotnost pro dojezd problém....kolo je nejlehčí, tedy baterie může být slabší než u o 40kg těžší koloběžky nebo elekrobabety.....výkon je ale nižšší a cenou je rychlost do 25 km a asistence nebo kratší dojezd. Nevím jak jsi na tom s hmotností a kondicí...ale to ojeté enduro 250-500 by mohlo cenově vyjít pro oba docela dobře....(KTM 250SX, SUZUKI HONDA CR500, CRF). Spousta rybářů má tu babetu a dojedou s ní až k rybníku, či řece....

Nalim

  • Host
Re: Nouzový dopravní prostředek, který se vejde do zavazadlového prostoru auta
« Odpověď #69 kdy: Únor 10, 2020, 09:34:38 odpoledne »
Joj soráč, já myslel el.enduro od Šotka, tam mi vadí "jen" to nesmyslné cca 50% clo (krát 2 ks):
https://www.meldius.com/home/165-elektricka-motorka-vykon-3000w5kw-aku-60v-32ah-li-ion-max-73kmh-max-200nm-hmotnost-50kg.html

Stejně ale nejvíc pošilhávám po starším horském kole (2 ks pro 2 lidi) + 2x přestavbová el. sada, např.
https://www.youtube.com/watch?v=hMSgSaw3oW4

Moje kondice i hmotnost = mizérie (omlouvám si to sešlostí věkem), takže manipulace (přeprava autem někam kousek dál, pro poznávání širšího okolí) je stejně reálná jen s el.kolem nebo s kolem s pomocným spalovacím motorkem (x 2 ks).



Offline DeadMan

  • ***
  • Příspěvků: 2358
Re: Nouzový dopravní prostředek, který se vejde do zavazadlového prostoru auta
« Odpověď #70 kdy: Únor 16, 2023, 07:52:31 dopoledne »
Vidím, že tady se řešily spíše motorové prostředky, ale na neustále vození v autě bych to moc neviděl.

Já to mám tak, že v zimě mám v autě řetězy a lopatku na sníh a mimo zimu tam vozím skládací koloběžku s kolečky o průměru 20cm.

Jasně, těžko s ní ujedu sto kilometrů, ale v případě problému to k nejbližší pumpě nebo do nejbližší vesnice zvládnu rychleji než pěšky.
You cannot kill me as I am already dead!