Autor Téma: Pukléřka islandská / islandský lišejník / plicník  (Přečteno 68 krát)

Offline SoňaR

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 4387
  • Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody.
Pukléřka islandská / islandský lišejník / plicník
« kdy: Listopad 11, 2018, 07:35:20 odpoledne »
"Jedním z farmakologicky významných druhů lišejníků je pukléřka islandská (Cetraria islandica L.) z čeledi Parmeliaceae, lidově nazývaná islandský mech. Pukléřka reprezentuje tradiční drogu používanou lidmi již několik staletí. Některé další druhy lišejníků se v současné době intenzivně zkoumají. Pro své antibiotické účinky mohou představovat v budoucnu důležitý zdroj antibiotik.

Účinek na organismus:
Membránový sliz chrání sliznici hltanu a dalších orgánů trávicí soustavy při zánětlivých onemocněních, je vhodnou drogou při suchém dráždivém kašli. Hořké lišejníkové kyseliny podporují vylučování žaludeční šťávy, a tím pozitivně ovlivňují trávicí procesy. Lišejníkové kyseliny mají silný antibiotický účinek. Pukléřka se používá při rekonvalescenci, stavech celkové slabosti organismu apod.

Použití:
Jednotlivá dávka jsou 2 g drogy na přípravu odvaru. Užívá se 2-3krát denně po jedné lžíci jako stomachikum, tonikum a protektivum. Macerát připravíme z jedné kávové lžičky drogy a šálku vody. Pije se 3-5krát denně.

Toxicita a vedlejší účinky:
V terapeutických dávkách nemá vedlejší účinky a není toxická. Při překročení těchto dávek může dojít k podráždění trávicích orgánů, případně se může projevit průjem."

http://medicina.cz/clanky/5258/34/Puklerka-islandska/

Pukléřka - shrnutí:
- vytváří ochranný povlak na sliznici
- antibiotický účinek
- potlačuje suchý a dráždivý kašel
- stimuluje vylučování trávících šťáv
- povzbuzuje chuť k jídlu a stimuluje trávení
- obsahuje látky tlumící zvracení
- antidiabetikum
- omezuje pocení