Autor Téma: Diskuze k "Začínáme včelařit-vhodná a užitečná zábava pro PA dobu".  (Přečteno 1685 krát)

Offline miki

  • ***
  • Příspěvků: 1036
Zdravím.
Dovolil jsem si otevřít diskuzi na téma :
Začínáme včelařit-vhodná a užitečná zábava pro PA dobu.

Soubor ke stažení :http://preppers.cz/forum/index.php?topic=918.0

Offline Saladin

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Diskuze k "Začínáme včelařit-vhodná a užitečná zábava pro PA dobu".
« Odpověď #1 kdy: Srpen 01, 2012, 08:33:47 odpoledne »
Super! Zajímá mne toto téma. Med mám rád a žádné přehnané reakce na včelí bodnutí jsem nikdy neměl, takže se do nich mohu s klidem pustit. Dokonce mám kamaráda, který mi slíbil naučit mne včelařit dříve, než přejde řeku Styx, prý mám sebou hodit.. Uvažoval jsem o pěstování cukrovky pro cukr na dokrmování včel, jen je třeba vyřešit jeho rafinaci. Nemuseli bychom ten cukr pro včely vyvářet do sucha, neboť se stejně musí rozpouštět. Takže, já bych cukerný roztok po zahuštění zavařil - tedy, sterilizoval v lahvích na okurky..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline miki

  • ***
  • Příspěvků: 1036
Re:Diskuze k "Začínáme včelařit-vhodná a užitečná zábava pro PA dobu".
« Odpověď #2 kdy: Srpen 01, 2012, 11:45:08 odpoledne »
Zdravím.
Hele Bonde brzdi. Nejdříve si přečti to co jsem ohledně včel vylepil na preppers. Tam je jasně a srozumitelně popsám chov včel bez potřeby dokrmovat včely cukrem. Navíc nejsou při této metodě již potřeba tzv. mezistěny ( to je vylisovaný návod do desky včelího vosku tak jak si přejeme aby včeličky stavěli plásty). Toto je pro nás též výhodné neboť vosk ze kterého se mezistěny lisují je z vyvařených starých plástů a v tom vosku je již dnes mnoho reziduí z chemických léčiv. Tato metoda chová včely jako v přírodě a tam si včelky vystavějí plásty vždy každý rok znova a nové. Léčení se provádí pouze proti
warooa destruktor (česky, kleštík včelí) a to pouze kyselinou mravenčí což je přirozená látky též obsažená i v medu (teda malé množství). Tak postrádám důvod proč vyrábět cukr (velmi obtížná metoda) a nebo proč konzervovat roztok cukru. Já jsem neměl v hubě za poslední roky ani gram cukru a netrpím nedostatkem sladkostí. Nevíte nikdo jak chutná domácí jogurt s domácím medem. Mňam. To je prostě božská mana.
Miki.

Danda

  • Host
Re:Diskuze k "Začínáme včelařit-vhodná a užitečná zábava pro PA dobu".
« Odpověď #3 kdy: Únor 07, 2013, 08:55:44 dopoledne »
Kolik stojí vyšetření na varoázu?

Offline Ormien

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Diskuze k "Začínáme včelařit-vhodná a užitečná zábava pro PA dobu".
« Odpověď #4 kdy: Říjen 29, 2013, 09:46:48 odpoledne »
Miki, může tohle fungovat? Co se tam děje - včely do každé láhve vytvoří plástve a ukládají do nich med? Jak se z takové flašky dostane?
http://www.beesource.com/forums/showthread.php?266848-Made-plywood-part-for-jar-comb-honey
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline MDobromila

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 2990
Re:Diskuze k "Začínáme včelařit-vhodná a užitečná zábava pro PA dobu".
« Odpověď #5 kdy: Říjen 29, 2013, 09:52:13 odpoledne »
Hlásím se také jako nadšenec...myslím, že na chalupě bych je mohla mít...potvrdili mi to 2 včelaři...takže vážně přemýšlím, že na jaře začnu...

Offline Ormien

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Diskuze k "Začínáme včelařit-vhodná a užitečná zábava pro PA dobu".
« Odpověď #6 kdy: Říjen 29, 2013, 10:13:24 odpoledne »
Já si tuhle kratochvíli asi nechám až do důchodu - do té doby uvažuju o úlech, ze kterých bych med prostě nevybírala. Jen tak, mít na zahradě včely...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline MDobromila

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 2990
Re:Diskuze k "Začínáme včelařit-vhodná a užitečná zábava pro PA dobu".
« Odpověď #7 kdy: Říjen 29, 2013, 10:20:27 odpoledne »
Já med miluji, ale rozhodně nehodlám mít plantáž a nějak komerčně to využívat...
Zajímá mě život včel, myslím, že by jim u nás mohlo být dobře...pokud mi dají nějakou tu sklenici medu, s pokorou přijmu a poděkuju jim a budu je opatrovat...

Offline Ormien

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Diskuze k "Začínáme včelařit-vhodná a užitečná zábava pro PA dobu".
« Odpověď #8 kdy: Říjen 29, 2013, 10:52:23 odpoledne »
Až mi donesou sklenici medu, neodmítnu, ale kdybych jim musela brát zásoby, které si v potu tváře nashromáždily na zimu, a nahrazovat je něčím, co sama jíst odmítám (cukrem), nemohla bych se zbavit dojmu, že jim ubližuju. Až mě bude honit mlsná, vyzkouším radši stevii.
PS. Já vím, že se včely nepotí a že je výroba medu baví natolik, že si nedokážou pomoct a musí furt někde lítat, místo aby se slunily na zápraží a točily si palci mlýnek (nemajíce palce) - sakra, jdu radši spát:)))
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline MDobromila

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 2990
Re:Diskuze k "Začínáme včelařit-vhodná a užitečná zábava pro PA dobu".
« Odpověď #9 kdy: Říjen 29, 2013, 10:57:18 odpoledne »
Máš pravdu...budu doufat v nějaký přebytek...
Se stévií mám trochu problém...cítím divnou pachuť...nicméně ji občas používám...
Tak měj klidnou, dobrou noc... :)

Offline miki

  • ***
  • Příspěvků: 1036
Re:Diskuze k "Začínáme včelařit-vhodná a užitečná zábava pro PA dobu".
« Odpověď #10 kdy: Říjen 31, 2013, 04:06:18 dopoledne »
Miki, může tohle fungovat? Co se tam děje - včely do každé láhve vytvoří plástve a ukládají do nich med? Jak se z takové flašky dostane?
http://www.beesource.com/forums/showthread.php?266848-Made-plywood-part-for-jar-comb-honey
Zdravím.
Tak tohle nejen, že funguje ale je to dnes na západě největší hit v prodeji medu.
Tady se prostě nedá švindlovat.
Pokud dáš včelám prostor nad medníkem i třeba volný bez mezistěn (to jsou ty sklenice dnem vzhůru)
tak ho využijí postaví tam tzv. divočinu (nepravidelně postavené plásty) a zanesou ji medem
Na posledním snímku je ještě vylepšení, ty plásty jsou navíc ještě zalité volným medem.
Z  láhve ten med dostaneš jako z každé jiné, lžící ho vykrájíš, navíc po vykousání medu ti zbyde v ústech
žvýkačka tvořená voskem z panenského plástu, mimochodem je to velmi aromatické pokousání, ta chuť je božská.
A bát se nemusíš i když ten vosk spolkneš tak "tak léčí kudy chodí".

Superhypermagořiny falšují med s cukrem zatím pouze v tekutém stavu.
Tady by se muselo švindlovat tak, že by se ty včely krmily již během snůšky a stavby plástů ve sklenicích cukrem.
To je již tak náročné na práci, že se to nevyplatí (tedy alespoň ve velkoprovozu).
Miki

Offline miki

  • ***
  • Příspěvků: 1036
Re:Diskuze k "Začínáme včelařit-vhodná a užitečná zábava pro PA dobu".
« Odpověď #11 kdy: Říjen 31, 2013, 04:09:56 dopoledne »
Kolik stojí vyšetření na varoázu?
Zdravím.
Tak pokud jseš u včelařů členem tak je to zdarma a dokonce ti přijdou udělat i ošetření. Navíc jako bonus dostaneš zdarma i časopis Včelařství.
Miki.

Offline Ormien

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Diskuze k "Začínáme včelařit-vhodná a užitečná zábava pro PA dobu".
« Odpověď #12 kdy: Říjen 31, 2013, 08:48:52 dopoledne »
Děkuji, Miki. Na vosk s medem si pamatuju, když děda stáčel med...
Začnu o včeličkách vážně přemýšlet...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline miki

  • ***
  • Příspěvků: 1036
Re:Diskuze k "Začínáme včelařit-vhodná a užitečná zábava pro PA dobu".
« Odpověď #13 kdy: Listopad 02, 2013, 01:27:37 dopoledne »
Až mi donesou sklenici medu, neodmítnu, ale kdybych jim musela brát zásoby, které si v potu tváře nashromáždily na zimu, a nahrazovat je něčím, co sama jíst odmítám (cukrem), nemohla bych se zbavit dojmu, že jim ubližuju. Až mě bude honit mlsná, vyzkouším radši stevii.
PS. Já vím, že se včely nepotí a že je výroba medu baví natolik, že si nedokážou pomoct a musí furt někde lítat, místo aby se slunily na zápraží a točily si palci mlýnek (nemajíce palce) - sakra, jdu radši spát:)))
Zdravím.
Ormi tak mě napadá co takhle podle tohoto návodu,  :
http://preppers.cz/forum/index.php?topic=918.0
já již dnes ani jiné (skoro) nemám, příští rok budu přesazovat poslední, které jsou v nástavkovém úle. Původně jsem chtěl letos ale nějak nebyl čas, stavěli se antény.
To je totiž nejpřirozenější způsob jak včelařit  co nejblíže přírodě, a to že si občas uloupneš plást medu pro sebe včelky ani nezaregistrují.
Miki.

Offline Ormien

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Diskuze k "Začínáme včelařit-vhodná a užitečná zábava pro PA dobu".
« Odpověď #14 kdy: Listopad 02, 2013, 08:03:27 dopoledne »
Kouknu, Miki, díky za tip:)
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Saladin

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Medonosné rostliny
« Odpověď #15 kdy: Duben 21, 2014, 10:51:49 odpoledne »
Narazil jsem na zajímavou energetickou plodinu - Vlákeň oboupohlavnou. Prý dává až 250 kg medu z hektaru. Jaké jsou další medonosné rostliny?

http://www.vlaken-sida.cz/?vlaken-oboupohlavna-sida-hermophrodita-energeticka-rostlina,45
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Ormien

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Diskuze k "Začínáme včelařit-vhodná a užitečná zábava pro PA dobu".
« Odpověď #16 kdy: Duben 22, 2014, 10:59:27 dopoledne »
Zvláštní webová stránka - nikde nenacházím latinský název toho zázraku.
Ceny a styl stránky mi připomínají podvodný humbuk kolem pavlovnie vloni...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Saladin

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Diskuze k "Začínáme včelařit-vhodná a užitečná zábava pro PA dobu".
« Odpověď #17 kdy: Duben 22, 2014, 11:29:16 dopoledne »
Proto se obracím na odborníky :D
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Diskuze k "Začínáme včelařit-vhodná a užitečná zábava pro PA dobu".
« Odpověď #18 kdy: Duben 22, 2014, 11:46:49 dopoledne »
Nesledoval jsem pavlonii. To byl podvod?

Offline Ormien

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Diskuze k "Začínáme včelařit-vhodná a užitečná zábava pro PA dobu".
« Odpověď #19 kdy: Duben 22, 2014, 02:12:45 odpoledne »
S Glochovou telefonickou podporou jsem našla latinský název, byť i jen v označení souboru na tomto webu - Sida hermaphrodita. V samotném textu webu nikde nefiguruje.
Odborník nejsem, ale co se týče pavlovnie vloni, můj a paralelní Mtyho pokus o vypěstování ukázal, že minimálně video ukazující zázračně rychlý růst pavlovnie ze semínka ve srovnání s růstem řízku japonského topolu je podvrh - pavlovnii trvalo i za ideálních podmínek zhruba 2-3 týdny, než vůbec vyklíčila. Po 2-3 letech růstu roste pavlovnie rychle, to je pravda, ale ty začátky spolu se sníženou odolností vůči mrazu u mladého stromu z ní dělají strom pro naše podmínky nevhodný.
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Saladin

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Diskuze k "Začínáme včelařit-vhodná a užitečná zábava pro PA dobu".
« Odpověď #20 kdy: Červenec 01, 2019, 11:16:35 odpoledne »
Zajímavé praktické srovnání včel na řepce a včel v lese.. Monodieta holt včelám nesvědčí.


https://www.televizeseznam.cz/video/unknown/oslabene-vcelstvo-a-ctyrikrat-mene-medu-vcelar-ukazal-jak-se-vcelam-darilo-na-repce-63934426
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)