Autor Téma: Včelaření v japonském úlu  (Přečteno 734 krát)

Offline most

  • ***
  • Příspěvků: 18
Včelaření v japonském úlu
« kdy: Listopad 07, 2018, 06:55:18 odpoledne »
Letos jsem osadil dva oddělky do japonských úlů. Zatím získávám zkušenosti a čekám jak holky přežijí první zimu. Bezrámkový nástavkový systém, úly vyrobíte za pár korun a necháte včelky ať žijí jak umí. Myslím, že pro preppery ideál.

Offline Saladin

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Včelaření v japonském úlu
« Odpověď #1 kdy: Listopad 07, 2018, 11:03:55 odpoledne »
A co veterinou požadované rozběrné dílo? Ještě není PA..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline most

  • ***
  • Příspěvků: 18
Re: Včelaření v japonském úlu
« Odpověď #2 kdy: Listopad 08, 2018, 08:51:35 dopoledne »
Japonský úl je nástavkový, t.z. jednotlivé nástavky je možné veterině oddělit a ukázat ( rozběrné dílo) . Jsou relativně malé a tak se lze podívat i do nich. Zasíťované dno umožňuje kontrolovat spad stejně jako dnes běžně používané nástavky např. Optimalu. Stejným způsobem lze léčit z dola i z hora.
Já jsem včelař amatér a to co mne přesvědčuje  je, že se japonec nejvíce blíží dutině stromu a současně, že včelky staví stále na nové divočině. Takže varoa má mnohem horší podmínky k životu. 
Vím, že existuje diskuze a "svár" mezi "alternativními" a "klasickými" včelaři, ale to je mezi Chebem a Jablunkovem takřka povinnost.
 V naší rodině se včelaří co vím od roku 1910 a vždy šlo o včely, stromy a trochu medu při nemocech a pro sousedy.  A včely byly v klátu, ležanu, optimalu a dnes v japonci. Dříve nebyly léčeny, cukr byl drahý a tak se nedokrmovalo.Med byl pro ně na zimování a medobraní bylo až po velikonocích, pokud již slezl sníh, jinak později. Včedly byly zdravé a vitální. Dnes je včelaření průmysl. A konečně i veterinární lékařství a léčení je dnes obrovský kšeft. Přesto a možná i proto včely ubývají.