Autor Téma: Kernza (Thinopyrum intermedium) - plodina budoucnosti  (Přečteno 647 krát)

SoňaR

  • Host
Kernza (Thinopyrum intermedium) - plodina budoucnosti
« kdy: Listopad 06, 2018, 09:29:48 dopoledne »
Thinopyrum intermedium, po našem pravděpodobně pýr prostřední, obchodní název Kernza

- plodina s velkým potenciálem pro budoucnost, ale je k tomu zatím poměrně málo informací

"Kernza má oproti pšenici několik výhod. Především odolává suchu, a to díky svým dlouhým kořenům, jež sahají hluboko do půdy. Protože jde o trvalku, nemusí se po sklizni znovu vysazovat. Zemědělci tak ušetří čas, pracovní sílu i palivo spálené v traktorech při obdělávání pole. I z tohoto důvodu je kernza považována za udržitelnou plodinu, jež je svým způsobem šetrná k životnímu prostředí."

https://www.nazeleno.cz/kernza-plodina-budoucnosti.v-cem-je-vyjimecna/

SoňaR

  • Host
Re: Kernza (Thinopyrum intermedium) - plodina budoucnosti
« Odpověď #1 kdy: Listopad 06, 2018, 02:11:58 odpoledne »
Kdyby se mi podařilo sehnat osivo, měl by ještě někdo zájem to vyzkoušet? Mělo by to jít u nás v pohodě pěstovat.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Kernza (Thinopyrum intermedium) - plodina budoucnosti
« Odpověď #2 kdy: Listopad 06, 2018, 02:39:42 odpoledne »
Zajimavost: U nás roste divoký ječmen jako trvalka.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Kernza (Thinopyrum intermedium) - plodina budoucnosti
« Odpověď #3 kdy: Listopad 06, 2018, 05:19:49 odpoledne »
vytrvalé formy obilnin nás provázejí oddedávna, Takže můžeme vzpomínat na sibiřskou pšenici, svatojánské žito a mnoho dalších.Potíž je v mechanizované sklizni, kdy pojezd techniky  likviduje podmínky půdního endafonu, a každým rokem je sklizen je o polovinu menší.a tak brzy shledáme, že to nemá žádné výhody. Četl jsem o pokusech v rusku s vytrvalou pšenicí, s vytrvalou rýží a pár další a potíže jsou jasné. Plísen sněžná, přemnožení hlodavců, obtížné hnojení a velmi nízké výnosy.Nutno poznamenat,že nutriční hodnota těch prastarých rostlin patří ke hvězdám,oproti moderním odrůdám, nic není zadarmo.
Třebas brová kaše i dnes, pokud ji posypete nasekanou  šruchou zelnou zajistí nesmrtelnost.Viz bér italský či vlašský.Stejně na tom je křibice, neboli svatojánské žito, či trsnaté. Chleba z tohoto žita byl zázračným lékem, slibující novomanželům nekonečnou plodnost a nemocným magické uzdravení. Sedláci z hané velmi dobře platil za tyto dary
Ale určitě věřím, že budou mít svoje místo ve chlívku superpotraviny......

SoňaR

  • Host
Re: Kernza (Thinopyrum intermedium) - plodina budoucnosti
« Odpověď #4 kdy: Listopad 06, 2018, 05:31:30 odpoledne »
Mně se líbí, že ta kernza (na rozdíl od pšenice) velmi dobře odolává suchu... Jo a taky jsem někde četla, že je odolná vůči něčemu (pardon, fakt se nepamatuju čemu, ale byla to taky asi nějaká plíseň), co pšenice a ještě nějaké jiné obilí nezvládá.

No a pokud by se ukázalo jako problém pěstovat to jako trvalku (třeba by ale stačilo jen upravit mechanizaci pro tyto potřeby, což by mi přišlo rozumnější a ne nemožné), tak se to může každý rok vyset, stejně jako pšenice.

Postupně dohledám další informace, na velkých plochách to pěstují a testují, myslím, teprve posledních několik let.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Kernza (Thinopyrum intermedium) - plodina budoucnosti
« Odpověď #5 kdy: Listopad 06, 2018, 06:17:12 odpoledne »
Zeptám se kámoš v rakousku,třeba z nich něco vypadne.
zajímal by mne gl index, to hodně vypoví.

SoňaR

  • Host
Re: Kernza (Thinopyrum intermedium) - plodina budoucnosti
« Odpověď #6 kdy: Listopad 06, 2018, 06:56:10 odpoledne »
Zeptej, ale spíš by to chtělo někoho v USA, tam se tím teď nejvíc zabývají.

Offline Hohepa

  • ***
  • Příspěvků: 197
Re: Kernza (Thinopyrum intermedium) - plodina budoucnosti
« Odpověď #7 kdy: Listopad 06, 2018, 07:32:34 odpoledne »
Zdravím ,
jsem návštěva od sousedů a čtu to tady cca šest let , zatím jsem nemněl vyslovenou nutnost psát příspěvek - on to nakonec vždycky někdo řekl za mě.

K tématu ta tajemná Kernza , není to český pýr prostřední ?
V článku použitý latinský název Thinopyrum intermedium
se dříve u nás právě používal pro pýr
a u strejdy googlu to je hned druhý odkaz co na mně vykoukne
https://botany.cz/cs/elytrigia-intermedia/
a ono by to odpovídalo i podle obrázků v obou článcích.

SoňaR

  • Host
Re: Kernza (Thinopyrum intermedium) - plodina budoucnosti
« Odpověď #8 kdy: Listopad 06, 2018, 08:07:25 odpoledne »
Nejspíš je, uvádím to v nadpisu v prvním příspěvku. Tento latinský název je uváděn jako jedno ze synonymních označení.