Autor Téma: Pálka širokolistá  (Přečteno 538 krát)

Chlast

  • Host
Pálka širokolistá
« kdy: Listopad 05, 2018, 11:44:57 dopoledne »
Mám otázočku do pléna...
Neviem sa dopátrať k tomu čo je vlastne za matroš  ten hnedý banán. Z čoho sú tvorené chumáče ( vláknina atď.)?
Dík

SoňaR

  • Host
Re: Pálka širokolistá
« Odpověď #1 kdy: Listopad 05, 2018, 11:53:27 dopoledne »
Tak to jsou květy pálky (po našem orobince)... z čeho přesně jsou ti neřeknu, ale chudý lid nechával doutníky uzrát a chmýří z nich pak používal do peřin, polštářů a jako izolaci.

Chlast

  • Host
Re: Pálka širokolistá
« Odpověď #2 kdy: Listopad 05, 2018, 12:49:59 odpoledne »
Presne. Zloženie toho "chmýří" ma zaujíma...
Že to nechce horieť len to tak tlie...

SoňaR

  • Host
Re: Pálka širokolistá
« Odpověď #3 kdy: Listopad 05, 2018, 01:42:24 odpoledne »
Tak odborné publikace praví pouze, že odborně se to nazývá "chmýr" a že je to přeměněný květní kalich. A víc ani ťuk.

Ale tohle chmýří by mělo být na rozdělání ohně dost dobré... Pokud není mokré...

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7587
Re: Pálka širokolistá
« Odpověď #4 kdy: Listopad 05, 2018, 01:45:45 odpoledne »
Mne sa zdá, že keď sa to načuchralo, tak to zbĺklo velmo rýchlo. Iba v origo stave to dútnalo. Takže nič extra, jemná buničina.... podobná topolu. Akurát v komprimovanom stave...
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7587
Re: Pálka širokolistá
« Odpověď #5 kdy: Duben 30, 2023, 09:49:28 dopoledne »
Pálka širokolistá (Typha latifolia) je v bushcrafte považovaná za jednu z najužitočnejších rastlín z hľadiska využiteľnosti pre človeka. Čo je najdôležitejšie, v situácii o prežitie poskytuje jedlo počas celého roka, má jedlé korene, ktoré po upečení celkom dobre chutia a sú plné sacharidov. Jedlé sú takisto mladé výhonky na jar, tie sa pokrájané varia vo vode, sú vhodné do šalátov a polievok. Počas leta sa využíva peľ ako múčka. Tú je potom možné zmiešať s klasickou múkou a vznikne z toho také do žlta sfarbené cesto na banok, alebo iné špeciality.


Pálka širokolistá (Typha latifolia) je v bushcrafte považovaná za jednu z najužitočnejších rastlín z hľadiska využiteľnosti pre človeka. Čo je najdôležitejšie, v situácii o prežitie poskytuje jedlo počas celého roka, má jedlé korene, ktoré po upečení celkom dobre chutia a sú plné sacharidov. Jedlé sú takisto mladé výhonky na jar, tie sa pokrájané varia vo vode, sú vhodné do šalátov a polievok. Počas leta sa využíva peľ ako múčka. Tú je potom možné zmiešať s klasickou múkou a vznikne z toho také do žlta sfarbené cesto na banok, alebo iné špeciality.

Vyskytuje sa hlavne pri rybníkoch, potokoch a všade tam, kde je trvalé zamokrenie pôdy.

Získanie koreňov je zvyčajne poriadna babračka v bahne, niekedy aj pekne zapáchajúcom, najmä v rybníkoch. Korene som vyberal hlavne tie svetlejšie, tmavšie sú pravdepodobne staršie, všetky som ich dobre vyumýval vo vode. Dajú sa jesť surové, no omnoho lepšie chutia upečené na ohni.

Ešte by som chcel uviesť ostatné významy tejto rastliny v bushcrafte, ktoré poznám:
:arrow: Prírodná medicína - Keď olúpete listy zelenej pálky až po hlavnú byľ, zistíte, že je mazľavá. Tento maz má antibakteriálne účinky, je dobrý na drobné rezné rany, škrabance a tiež popáleniny.
= Zelené listy :- strešný materiál na prístrešok (Dajú sa tiež vypletať do takých plátov, no je to dosť pracné)
= Suché listy :- ako posteľný materiál na prírodné lôžko (fakt výborné, na toto sa nechytá žiadna tenká karimatka :)
- izolácia na rôzne spôsoby, napr. steny niektorých typov prístreškov.
- po namočení sa z nich dá upliesť silný prírodný povraz
- výroba rohoží, košíkov, klobúkov, rôzne dekorácie a vianočné ozdoby.
- našuchorené poslúžia ako "hniezdo" práchna na rozfúkanie uhlíka
= Páperie na jeseň poskytuje výborné práchno na založenie ohňa, hlavne pre zachytenie iskry firesteelom.
= Taktiež je možné páperie použiť ako núdzovú izoláciu a vypchať si ním oblečenie. Túto možnosť by som ale využil naozaj len v núdzi a oblečenie by som neskôr asi mohol zahodiť, keďže je problém to potom dostať dole.
= Dozretá hlávka, nerozpuknutá sa dá použiť ako predlžovač uhlíka, pri potrebe preniesť oheň na nejakú vzdialenosť. Stačí zapáliť koniec
a šúľok bude tlieť ako cigara (mám vyskúšané, že priemerný šúľok vydrží horieť okolo hodiny)
= Takisto z celých šúľkov namočených do smrekovej živice sú celkom dobré pochodne.
= Suchá byľ je dobrá na založenie ohňa trením rukami metódou hand drill.

https://www.bushcraft-portal.sk/forum/viewtopic.php?f=39&t=276&sid=1819a03c09639f247ba7ac0aee2faed0
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.