Autor Téma: Uskladnění vody v IBC nádrži  (Přečteno 1796 krát)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Uskladnění vody v IBC nádrži
« kdy: Říjen 27, 2018, 11:29:15 dopoledne »
Sehnal jsem si jednu ibc nádrž 1000l za 700 Kč. Myšlení lidí, že se plýtvat vodou nemá a podporují zpoplatnit i vodu ze studny mně nutí přemýšlet jak uskladnit vodu v zimě, kdy je nejvíc. I zalévání rostlin je prý plýtvání vodou. Zkoušel jsem na záhony dát lino/igelit/plachtu a během zimy se tam nahromadilo dost vody. A tvrzení, že pak půda nebude mít dost vody je nesmysl. Tak můžu sebrat 1000l odhadem na 10m2. Aktuálně stojí kohoutková voda cca 90 Kč/m3.  Fólie stojí cca 20Kč/m2. Tak návratnost investice je 10 let. Teoreticky kratší pokud se cena vody stoupne. Problém může být u folie, která nevydrží manipulaci. Lino je lepší, ale cena je 120-200 Kč/m2, ale zas vydrží možná sto let. :)

Nějvětší háček je jak uskladnit vodu v IBC v zimě.
Varianty:
1,Budu muset zakopat nádrž a voda z folie poteče samospádem. Počítám, že 50cm bude pod zemí, tak musim vykopat 1,5m hlubokou jámu.

2, Nádrž obalit izolací jako polystyrenem. A dát nějaké topné těleso na solár.

PS: Zachytávání vody pomoci folie je plán, když bude nelegální brát vodu z potoka.

Nalim

  • Host
Re: Uskladnění vody v IBC nádrži
« Odpověď #1 kdy: Říjen 27, 2018, 02:22:57 odpoledne »
Sehnal jsem si jednu ibc nádrž 1000l za 700 Kč. Myšlení lidí, že se plýtvat vodou nemá a podporují zpoplatnit i vodu ze studny mně nutí přemýšlet jak uskladnit vodu v zimě, kdy je nejvíc. I zalévání rostlin je prý plýtvání vodou. Zkoušel jsem na záhony dát lino/igelit/plachtu a během zimy se tam nahromadilo dost vody. A tvrzení, že pak půda nebude mít dost vody je nesmysl. Tak můžu sebrat 1000l odhadem na 10m2. Aktuálně stojí kohoutková voda cca 90 Kč/m3.  Fólie stojí cca 20Kč/m2. Tak návratnost investice je 10 let. Teoreticky kratší pokud se cena vody stoupne. Problém může být u folie, která nevydrží manipulaci. Lino je lepší, ale cena je 120-200 Kč/m2, ale zas vydrží možná sto let. :)

Nějvětší háček je jak uskladnit vodu v IBC v zimě.
Varianty:
1,Budu muset zakopat nádrž a voda z folie poteče samospádem. Počítám, že 50cm bude pod zemí, tak musim vykopat 1,5m hlubokou jámu.

2, Nádrž obalit izolací jako polystyrenem. A dát nějaké topné těleso na solár.

PS: Zachytávání vody pomoci folie je plán, když bude nelegální brát vodu z potoka.
A zase si dovolím drobnou pochybnost: Ty máš povolení k odběru vody z vodního toku od místně příslušného Povodí dotyčného vodního toku? Každý pitomý potůček spadá už dávno pod nějaký Ouřad (sorry, bod 8, já vím)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Uskladnění vody v IBC nádrži
« Odpověď #2 kdy: Říjen 27, 2018, 03:01:30 odpoledne »
Zapomněl jsem napsat, že odběr z potoka je legální pokud se nepožívá čerpadlo. KDyž přijedu k potoku s kárkou a pomocí kýble naliju do 50l sudu vodu, tak neporušuji zákon. Kdybych měl čerpadlo, tak bych měl problém.

A věřim, že jednoho dne bude nelegální i brát vodu z potoka pomocí kýble. :(

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Uskladnění vody v IBC nádrži
« Odpověď #3 kdy: Říjen 27, 2018, 07:29:09 odpoledne »
Pozor s tím umísťováním nádrže pod zem, tedy, pod hladinu podzemních vod. Pokud bude prázdná, tak ti ji hydrostatický tlak podzemní vody zmuchlá jako list papíru. Spíše bych i zapustil do země z poloviny a navršil na ní val, který bude dělat nezámrznou hloubku.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re: Uskladnění vody v IBC nádrži
« Odpověď #4 kdy: Říjen 27, 2018, 11:06:06 odpoledne »
Vypůjčil jsem si z FB :

Bohužel, lidé se nachají opít rohlíkem od dodavatelů plastových jímek a stále kupují "samonosné plastové jímky", které není nutné obetonovat!!!! Instalaci jímky prováděl stavebník sám a postupoval podle návodu k montáži. V době instalace nebyla v místě instalace žádná podzemní voda ani nic nenasvědčovalo, že se tam může objevit. V průběhu roku se vodní poměry změnili a v místě se objevila podzemní voda, která společně se zemními tlaky jímku "zbořila". Dodavatel plastové jímky neupozornil stabebníka, aby provedl hydrogeologický průzkum pro výskyt podzemní vody v průběhu roku... Nyní zákazník platil podruhé zemní práce a betonovou jímku.... Dodavatel plastové jímky se k uznání reklamace "nemá"!!!....











Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Uskladnění vody v IBC nádrži
« Odpověď #5 kdy: Říjen 28, 2018, 10:16:10 odpoledne »
Dovolím si Saladina maličko poopravit...Pokud vím nebo alespoň mám podezření, že hladina spodní vody může vystoupit výše nežli je cca 1/3 výšky nádrže je třeba nádrž buď obetonovat nebo použít samonosnou nádrž pro spodní vodu....ta má dvojité stěny, mezi nima armování a zvenčí výztužná žebra. Beton se po usazení nádrže lije do mezipláště. Poslední varianta je svařit nádrž z 50mm PP desek, které mají již z výroby vlisovaná zpevňující žebra a hotovou nádrž ocelovou armaturou probetonovat se základovou 15 cm deskou....Nádrž je dostatečně pevná, aby ji tlak vody a zeminy nerozdrtil a deska zabrání vytlačení nádrže nad povrch díky hydrostatickému vztlaku pokud je nádrž prázdná....Pokud by chtel Sahaw improvizovat musel by ty kubíkovky uložit do nezámrzné hloubky (což alespoň dříve bylo cca 120 cm a dnes bych to dal alespoň 70-80 cm od vrchu hladiny). A vybetonovat pro ně ochranné dstěny, aby se nezbortily...a meziprostor zdrenážovat...pokud ne nahromadí spodní voda, drenáž ji odvede a nenastoupá....nerozdrtí nádrže. Ale je to lopotné a nic moc tím neušetří.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7536
Re: Uskladnění vody v IBC nádrži
« Odpověď #6 kdy: Říjen 28, 2018, 11:03:19 odpoledne »
Mne príde lepšie, vykopať si jazierko, vyložiť ho jazierkovou fóliou, a zberať vodu do neho. Popri tom sa dá v ňom aj okúpať, alebo chovať ryby, alebo ho používať pre vodnú hydinu... alebo mať jazierok viacej... :D
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

SoňaR

  • Host
Re: Uskladnění vody v IBC nádrži
« Odpověď #7 kdy: Říjen 29, 2018, 09:51:11 dopoledne »
Pokud vím, tak pouštět dešťovou vodu do studny je dokonce zakázáno, studna by měla být zabezpečena před znečištěním a vnikáním dešťové vody. Dešťová voda má charakteristiku vody odpadní a může kontaminovat podzemní vody (čili studna tu vodu nezadrží, dešťovka by "přetlačila" podzemní vodu, odtekla by a znečistila by ji).

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7536
Re: Uskladnění vody v IBC nádrži
« Odpověď #8 kdy: Říjen 29, 2018, 12:10:45 odpoledne »
Jo, a druhá vec, prečo by sa do studne nemala púšťať voda je, že hrozí zbortenie kapilár, ktoré studňu zásobujú.

Takže čo teraz? Jeden IBC, druhý fekál, tretí jazierko... :D

S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Uskladnění vody v IBC nádrži
« Odpověď #9 kdy: Říjen 29, 2018, 12:57:06 odpoledne »
Jako ve všem hrají roli finance. Nyní je možnost šáhnout si na dotace dešťovka a doufám, že stát tuto dotaci i nadále bude podporovat. Podle mě jsou to dlouhodobě moudře uložené peníze. Otázka zda podzemní nádrž, jezírko nebo kontejner není úplná bez toho, aby si člověk řekl kolik vody potřebuji uložit, v jaké kvalitě a na jak dlouho ji potřebuji uchovat a co mě to bude stát. Pokud jsem zemědělec a potřebuji pouze vodu pro zálivku je jezírko docela dobrý nápad, obzvláště pokud mi stačí vyhrabat díru do země a vyložit ji folií.... kvalita vody, ale bude stačit právě tak na tu zálivku, ale mohu poměrně levně skladovat třeba 100-200 m3....a překlenout třeba měsíc sucha u menšího políčka 2-3 000 m2 se zeleninou, která je bez vody rychle KO. Pokud provedu nadkrytí nebo přikryji folií proti odparu mohu snížit odpar vody ve vedru a zlepší se i její kvalita. Pokud si u domu zakopu 5-10 m3 nádrž, bude mě to stát řádově desetitisíce a mohu si šetřit studnu, splachovat WC, prát...a ušetřím na vodném a stočném.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Uskladnění vody v IBC nádrži
« Odpověď #10 kdy: Červenec 05, 2019, 11:01:39 odpoledne »
Tak jsem dokončil instalaci podzemního zásobníku napojeného na 95m2 střechy. Když jsem to testoval stačilo na střechu chrstnout sklenku vody a po 2 minutách mi to 24m sběračem nateklo do zásobníku....velká radost, že to funguje a ještě větší, když po posledních deštích přibylo v zásobníku 2,5m3 vody. Na výtlak čerpadla nainstaluji vodoměr, a uvidím, kolik té dešťovky za rok ulovím a vrátím do zahrady.....pokud to bude alespoň 35-40m3 (vlaková cisterna), budu spokojený. Záruka na nádrž je 25 let....a jelikož to nedělám kvůli zisku, ale kvůli bezpečí a udržitelnosti zahrady při letních vedrech, tak pokud se dostanu do kladné O, budu spokojen....teď ještě udělám rozbor vody po průchodu filtrací a desinfekcí. Pokud splní parametry na pitnou vodu, budu spokojen ještě více protože bych získal druhý nezávislý zdroj pitné vody.

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Uskladnění vody v IBC nádrži
« Odpověď #11 kdy: Červenec 06, 2019, 11:06:08 dopoledne »
Z čeho máš střechu? Já kdybych chrstnul kýbl na střechu (betonové tašky), tak mi z ní nesteče ani kapka. Příští rok se chystám na výměnu krytiny, tak řeším i nasákavost, proto se ptám.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Uskladnění vody v IBC nádrži
« Odpověď #12 kdy: Červenec 06, 2019, 05:21:17 odpoledne »
No budeš se divit, ale betonovou tašku s běžnou akrylátovou impregnací na povrchu cca 4 roky starou. Ale abych nemátl tělem, já prostě vzal sklenici cca 3dc a vilil ji nad okap aby to volně stékalo. Chtěl jsem si tím minimálním množstvím vody zkontrolovat hlavně vyspádování toho 24m dlouhého kolektoru....kdyby byly na potrubí bole a malý spád, nikdy by to do zásobníku nedoteklo....Jinak nejmenší nasákavost má samozřejmě plech, ale já mám střechu částečně nad terasou neizolovanou a dělalo by to pekelný hluk....a já se za deště rád houpu v závěsném křesle na terase, čtu knížky a usrkávám čaj ;).

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Uskladnění vody v IBC nádrži
« Odpověď #13 kdy: Červenec 13, 2019, 08:21:28 odpoledne »
Tak po dnešním dešti je podzemní zásobník plný, voda mi otestovala funkčnost přepadu se sifonem (dělal jsem si jej sám z KG tvarovek...vyjde to podstatně levněji nežli nabízené komerční výlisky....stojí přes 1k. Zahrada je nyní zalita a já část zásobníku odčerpám do plastových sudů rozmístěných po zahradě.....Mohu tak uložit další 1,5m3 a zefektivnit zálivku. Zatim jsem tedy získal cca 5m3 za 14 dní....ale chytil jsem obě deštová období. Uvidíme jestli za 6 měsíců zachytím alespoň 18-20m3....