Autor Téma: Osvětlení a nabíjení mobilu pomocí solárních článků  (Přečteno 481 krát)

Offline sahaw

• Minimalista
Osvětlení a nabíjení mobilu pomocí solárních článků
« kdy: Říjen 21, 2018, 11:09:08 dopoledne »
Sestavuji si pomalu osvětlení v chatičce.

Na sestavení osvětlení místnosti je potřeba znít pár věci. Tedy se s nimi seznámit.
1. Neni potřeba osvětlovat celou místnost.
2. V místnosti najít místa, kde je potřeba pořádné osvětlení a tam umístit světla.
3. Svícení v jednom místě je záležitost několika minut.
4. Činnost, která vyžaduje osvětlění přesunout, kdy svítí slunce.

Když tyhle čtyři body pochopíte, tak zjístíte, že jste plýtvali energií. A to dost.

Seznámil jsem se s člověkem, který žije v paneláku  a je na soláru. Nemá 230V. Osvětlení  a nabíjení tabletu+mobilu jde pomocí solární energie. Nakoupil na aliexpresu v roce 2017 a v začátkem roku 2018 po vyzkušení se odpojil od sítě. Nepoužívá ledničku. Ale stejně potřebuje 230V  na prání a žehlení, ale to dělá u někoho. Přišel tvrzení, že stačí mít solární panely v místnosti na zdi.

Nakoupit hotové venkovní solární osvětlení atd. z aliexpresu a namontovat zvládne skoro každý. Ty věci nejsou určené přímo osvětlení místností, ale cena je velmi nízká. Pokud odhaduji, tak osvětlit moji chatičku a nabíjet mobil by mně stálo maximálně 40 dolarů. Kdybych šetřil, tak 16 dolarů. Solár nalepim na venkovní zeď a skrz provrtanu díru ve zdi protáhnu přímo k osvětlení. A pripojim k osvětlení extra spínač,  tak se nebudu muset dotýkat osvětlení a hledat spínač.

Uvidim jak dlouho vydrží technika, ale pokud 2 roky, tak se to ekonomicky vyplatí. Už jen to, že se platí myslim 100 Kč/měsične za to,že máte elektroměr. Z pohledu ekologie to bude výborné pokud to bude fungovat  2 roky. Ještě více ekologicky, kdyby se osvětlení vyrábělo přimo pro tento účel. Pak by se dali sehnat nádradní díly.

Pro mně velice zajimavé je, že stačí mít solární panely v mistnosti na zdi. Tím odpadá vést dráty neboli nákladná instalace. Myslim si, že pokud lidi přestanou věřit pověře, že při nízkém osvětlení si člověk kazí oči a pochopí 4 body, tak dojde i změně osvětlení u lidí, kteří věří v ekologii.

Vybral jsem si powebanku a dva druhy osvětlení na vyzkoušení. Mělo by mi to stačit pro mou potřebu.

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
  • Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody.
Re: Osvětlení a nabíjení mobilu pomocí solárních článků
« Odpověď #1 kdy: Říjen 21, 2018, 11:27:52 dopoledne »
Pardon, ale já si musím rejpnout - až borec z paneláku bude prát a žehlit doma bez použití 230, tak teprve uznám, že se odpojil od sítě. Takto akorát přesunul svoje potřeby na jiné zasíťované místo. Připomíná mi to jeden článek o hrdé minimalistce, která vykládala, jak málo potřebuje k životu, jak mají málo věcí... a když potřebují něco, co nemají, tak si to půjčují od lidí, kteří to mají, třeba lyže na hory a tak  ::)

Tu powerbanku mám, není špatná. Jen to chce pár náhradních kabelů. Dobíjím z toho mobil a malou přenosnou ledkovou lampičku. Vhodný solár na dobíjení mobilu stále vybírám, recenze zatím nejsou moc dobré, tak jsem zvědavá, jak dopadneš.

Offline sahaw

• Minimalista
« Odpověď #2 kdy: Listopad 02, 2018, 09:52:15 dopoledne »
Změna plánu. Mám baterku, která stojí 6 Eur neboli 156 Kč.

Ukazuje se, že je to ideální řešení pro mně. Krytka na USB je magnet, tak mi stačí na některá místa dát plech a budu mít osvětlení. Mám stejně jen jednu místnost, tak ,mi stačí jedna baterka + jedna záložní.

Tohle řešení neni pro byty a je to více náročné časově, ale do unibuňky se to dá ideální. Je to baterka, ale boční osvětlení je silné jako lampička.

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #3 kdy: Listopad 02, 2018, 10:09:04 dopoledne »
A o té Evolveo baterce jsi neuvažoval? Dá se dobíjet jak solárně, tak kličkou.

Mno jo, ale jak tak koukám, tak už asi nejsou v prodeji... sákriš, chtěla jsem ještě jednu nebo dvě dokoupit.

Offline Loki

• I'm the Key I'm the Gate
« Odpověď #4 kdy: Listopad 02, 2018, 12:22:02 odpoledne »
Epica funguje neprosto v pohodě:

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=Bubr8Kceplc" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=Bubr8Kceplc</a>

Koupit jde za pár babek na Amazonu.

Offline BartH8

« Odpověď #5 kdy: Listopad 02, 2018, 02:33:44 odpoledne »
Dobíjení kličkou takových zařízení nemá většinou dlouhou životnost. Mají v drtivé většině plastové převody.
Slepému neukážeš
Hluchému neřekneš
Hloupému nevysvětlíš

Offline Dag Björndal

• Praktikující prepper
« Odpověď #6 kdy: Listopad 02, 2018, 02:40:26 odpoledne »
Z decatlonu vcelku chválili, že im držia už dáky rok. https://www.decathlon.sk/Hladat/baterka
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline sahaw

• Minimalista
« Odpověď #7 kdy: Listopad 02, 2018, 03:40:03 odpoledne »
Zadání je: Nabít si mobil a baterku(svítilnu) pomocí solární energie. K tomu přebytečná energie půjde do topného tělesa, která bude ohřívat nádobku s vodou.

Důvod: Vyzkoušet si něco. Láká mně hodně ohřívání vody ve které zrní, tak bych pak vařením ztrávil méně času. A možnost ohřátvodu do termafóru. Taky je lákává představa, že bych hromadil teplo přes den v unibuňce a v noci bych měl teplotu nad nulou. Ale stačí mi jen topné těleso, které jen trochu zvýší teplotu v láhvi.

Budu potřebovat:
1. Solární panel
2. Zařízení, které převede energii ze solárního panelu do power banky a pokud bude plná, tak do topného tělesa
3. Power banka
4. Topné těleso

1. Solární panel
Bude to asi poslední věc na seznamu, protože první je zjíštění parametru topného tělesa a powebanky. Nechci mít zbytečně velký panel.
Jen orietačně jsem nějaký našel
https://1url.cz/@solar1

2. Regulátor
Našel jsem jeden regulátor, který má výstup USB.
https://1url.cz/@regulator

3.Powerbanka
Nejspíš koupím nějakou normální powerbanku, ale líbí se mi představa, že bych vzal starou baterii do mobilu a udělal z ní powerbanku. Myslel jsem, že stačí jen vzít vnitřek třeba tohle
https://1url.cz/@powerbank a připojit k ní baterku od mobilu, ale prý to nebude tak lehký.
Možná by stačilo mít baterku jako powerbanku https://1url.cz/@baterka

4. Topné těleso
Pak musím najít topné těleso na alibabovi. Možná něco takového
https://1url.cz/@teleso   nebo https://1url.cz/@teleso2

Podle kalkulačky pokud budu dávat 6W 10 hodin, tak zvýším teplotu z 10 na 60 stupnu 1l vody.:)
https://1url.cz/@vypocetohrevu

Offline sahaw

• Minimalista
« Odpověď #8 kdy: Listopad 02, 2018, 03:50:58 odpoledne »
A o té Evolveo baterce jsi neuvažoval? Dá se dobíjet jak solárně, tak kličkou.
Nemám rád ručně dobíjení pomocí kličky. Jednu jsem měl a po pár hodinách jsem to vzdal. Byla moc mobilní, tak moc malé na pořádné držení a ta klička je umělá, tak bylo velké riziko zníčení. Taky jsem se bál, že poškodím kabel, když otáčel kličkou. Nemůžu tomu vyčítaz nic, protože je to pro krátké použití v přírodě. Pro běžné použití to neni. Nevim jestli, kdybych ten strojek dal do svěráku a předělal kličku na pořádnou kliku fungovalo.

Možná a to možná dáme do hromady nabíjení pomocí rotopedu. :)

Offline BartH8

« Odpověď #9 kdy: Listopad 02, 2018, 09:47:23 odpoledne »
Já už delší dobu pokujuji po High Power Dynamo Charger Portable Emergency Hand Power Hand Crank USB Charging Emergency Survival Hand crank generator
 https://s.click.aliexpress.com/e/bVsp1GM1

Vevnitř se ukrývá 6V 12V 24V DC Generator Miniature Hand Crank Emergency Wind Hydraulic Generator Dynamotor Motor For standby lighting
 https://s.click.aliexpress.com/e/N3vxLfL
A elektronika.

Zisk energie ze slunce je dost podmíněn tím, kolik svitu na panel dopadá ( záleží i na úhlu) v zimě to bude obtížné o to víc. Určitě bych se nespoléhal jen na slunce. Ještě máš vítr, vodu a vlastní sílu :)
Slepému neukážeš
Hluchému neřekneš
Hloupému nevysvětlíš

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #10 kdy: Listopad 02, 2018, 09:59:47 odpoledne »
Přemýšlím, jak to převést do jednoduché češtiny  :D
Ale asi to rozepsat do víc vět - generátor elektřiny pro nouzové situace, s dynamem a klikou na "ruční pohon", možnost připojení jiných zařízení přes USB... je tak?
Jestli to funguje, tak to musím mít  :)

Offline sedlák

• Včelaři sobě
  • *
« Odpověď #11 kdy: Listopad 02, 2018, 10:08:14 odpoledne »
Taky je lákává představa, že bych hromadil teplo přes den v unibuňce a v noci bych měl teplotu nad nulou.
Fungovat ti to asi bude, ale že bys s tím temperoval buňku, na to zapomeň. To by musela být hóódně dobře zateplená, nebo ty FV panely o dost větší.

Offline sedlák

• Včelaři sobě
  • *
« Odpověď #12 kdy: Listopad 02, 2018, 10:20:55 odpoledne »
Barte, trochu mě tam matou otáčky. Rozumím tomu dobře, že je třeba vyvinout 2000 ot/min?

Offline BartH8

« Odpověď #13 kdy: Listopad 02, 2018, 10:26:21 odpoledne »
Hele jsou tam převody, tak těžko říct jak to strýček Mao myslel :) já tohle uvažoval připojit na kolo  ;D
Slepému neukážeš
Hluchému neřekneš
Hloupému nevysvětlíš

Offline BartH8

« Odpověď #14 kdy: Listopad 02, 2018, 10:34:40 odpoledne »
Jinak pro zručné lidi je na netu návod jak si z dynama vyrobit nabíjecí stanici. Link na pořádné dynamo je ten druhý.  Dokonce i jak zapojit 2 dynama na větší výkon  f-)

Vyjde to dost levněji než ta krabice od nich. Ale je to pracnější.
Slepému neukážeš
Hluchému neřekneš
Hloupému nevysvětlíš

Offline MaunaKea

• Praktikující prepper
  • Mus uni non fidit antro.
« Odpověď #15 kdy: Listopad 03, 2018, 11:30:38 dopoledne »
Pokud by se to doplnilo měničem DC-DC, tak aby se stejnosměrný proud z dynama mohl vyrábět i při např 13,8V šlo by tím dobíjet i akumulátor např pro radiostanici či Led osvětlení. Ale vždy bych pokud to místo dovolí preferovak zapojení svalů nohou...viz, Vízner v roli Saturnina ;).

Offline sedlák

• Včelaři sobě
  • *
« Odpověď #16 kdy: Listopad 03, 2018, 11:41:44 dopoledne »
Tak jsem ve skladu objevil staré dynamo, musím vyzkoušet, jestli funguje. Ještě rotoped a staré relé, takové to s mechanickým kontaktem.

Offline BartH8

« Odpověď #17 kdy: Listopad 03, 2018, 01:04:03 odpoledne »
Měničem můžeš vyrábět i 220 z dynama ( neberte doslova, výkon na sledování TV by nestačil  :P)

Slepému neukážeš
Hluchému neřekneš
Hloupému nevysvětlíš

Offline votroubek

• Praktikující prepper
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
« Odpověď #18 kdy: Listopad 03, 2018, 01:27:14 odpoledne »
Přesně tak, já mám dynamo ze 4011 cpu to do baterky a pak čerpám vodu ze studny do aku nádrže.Denní spotřeba vody prezentuje deset minut šlapání dvou kloučků dvanáct a devět let, nebo tak nějak-Ten rotoped není až tak špatný, bycikle se dají montovat seriově i paralelně, pak se dá připojit i mechanický mlýnek na obilí, malý kamenný šrotovník, řezačka slámy či píce, čistička obilí fofr a nebo zalévací čerpadlo přímo mechanickou vazbou, což prudce snižuje energetickou potřebu. Výkon jednoho šlapáče je 300w v hodinách provozu a 400w krátkodobě.Nohy mají diametrálně jinou sílu, než ruce......,

Offline sahaw

• Minimalista
« Odpověď #19 kdy: Listopad 04, 2018, 03:16:01 odpoledne »
Tak místo ohřívání vody půjdu do čerpání vody. Budu čerpat vodu do nádrže a pak vodu pustím do turbíny. Vyrobim si elektřinu.  To je tedy můj sen.

Hromadit elektřinu do baterie se mi zdá dost efektivní.

Offline BartH8

« Odpověď #20 kdy: Listopad 04, 2018, 04:16:29 odpoledne »
Doufám že máš dost nádrží :D jinak k testům už prodávají baterie he3da. Tuším 1kwh. To by měl být tvůj sen. Je plně recyklovatelná
Slepému neukážeš
Hluchému neřekneš
Hloupému nevysvětlíš

Offline sahaw

• Minimalista
« Odpověď #21 kdy: Listopad 04, 2018, 07:03:41 odpoledne »
Už mám vymyšlené, že budu mít třeba 100 kalfasů. Ty budou propojené hadicí. A do prvního mi bude čerpat vodu čerpadlo na usb.

A pak jsem se probudil. :)

Offline BartH8

« Odpověď #22 kdy: Listopad 04, 2018, 07:19:11 odpoledne »
V pohodě, každý elektromotor umí vyrobit elektřinu. Teda u některých to není úplně jednoduché... Ale jde to :)
Slepému neukážeš
Hluchému neřekneš
Hloupému nevysvětlíš

Offline sahaw

• Minimalista
« Odpověď #23 kdy: Listopad 05, 2018, 08:22:34 dopoledne »
Tak už mi jde domů solár  -  Provedení 12V 250mA (= 3W) 145x145mm za 7 Eur.
https://1url.cz/@solar12v

Možná na vánoce už budu svítit pomocí něho.:)

Neplánuji nějak extra nastavovat solár. Uříznu prkno 160x160mm . 4 Dírky na připevnní ke stěně unibunce. 1 díra na kablík, abych prostrčil ji stěnou unibunky. A solár přilepím lepidlem ke dřevu. Z druhé strany budu mít poličku, kde budu napájet baterku a mobil.

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #24 kdy: Listopad 05, 2018, 08:46:10 dopoledne »
Tak pak přihoď recenzi.

Offline BartH8

« Odpověď #25 kdy: Listopad 05, 2018, 10:38:04 dopoledne »
Pořiď si k tomu
8 in 1 USB Charger Detector Voltage Current capacity Battery Tester Mobile Power ammeter voltmeter + 2A resistance load 40%off
 https://s.click.aliexpress.com/e/kbj4hqv

Ať máš nějaké reálné data.
Slepému neukážeš
Hluchému neřekneš
Hloupému nevysvětlíš

Offline sahaw

• Minimalista
« Odpověď #26 kdy: Listopad 05, 2018, 11:14:57 dopoledne »
Uz mám krabičku na zjíštění napětí a proudu.