Autor Téma: Osvětlení a nabíjení mobilu pomocí solárních článků  (Přečteno 1055 krát)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Osvětlení a nabíjení mobilu pomocí solárních článků
« kdy: Říjen 21, 2018, 11:09:08 dopoledne »
Sestavuji si pomalu osvětlení v chatičce.

Na sestavení osvětlení místnosti je potřeba znít pár věci. Tedy se s nimi seznámit.
1. Neni potřeba osvětlovat celou místnost.
2. V místnosti najít místa, kde je potřeba pořádné osvětlení a tam umístit světla.
3. Svícení v jednom místě je záležitost několika minut.
4. Činnost, která vyžaduje osvětlění přesunout, kdy svítí slunce.

Když tyhle čtyři body pochopíte, tak zjístíte, že jste plýtvali energií. A to dost.

Seznámil jsem se s člověkem, který žije v paneláku  a je na soláru. Nemá 230V. Osvětlení  a nabíjení tabletu+mobilu jde pomocí solární energie. Nakoupil na aliexpresu v roce 2017 a v začátkem roku 2018 po vyzkušení se odpojil od sítě. Nepoužívá ledničku. Ale stejně potřebuje 230V  na prání a žehlení, ale to dělá u někoho. Přišel tvrzení, že stačí mít solární panely v místnosti na zdi.

Nakoupit hotové venkovní solární osvětlení atd. z aliexpresu a namontovat zvládne skoro každý. Ty věci nejsou určené přímo osvětlení místností, ale cena je velmi nízká. Pokud odhaduji, tak osvětlit moji chatičku a nabíjet mobil by mně stálo maximálně 40 dolarů. Kdybych šetřil, tak 16 dolarů. Solár nalepim na venkovní zeď a skrz provrtanu díru ve zdi protáhnu přímo k osvětlení. A pripojim k osvětlení extra spínač,  tak se nebudu muset dotýkat osvětlení a hledat spínač.

Uvidim jak dlouho vydrží technika, ale pokud 2 roky, tak se to ekonomicky vyplatí. Už jen to, že se platí myslim 100 Kč/měsične za to,že máte elektroměr. Z pohledu ekologie to bude výborné pokud to bude fungovat  2 roky. Ještě více ekologicky, kdyby se osvětlení vyrábělo přimo pro tento účel. Pak by se dali sehnat nádradní díly.

Pro mně velice zajimavé je, že stačí mít solární panely v mistnosti na zdi. Tím odpadá vést dráty neboli nákladná instalace. Myslim si, že pokud lidi přestanou věřit pověře, že při nízkém osvětlení si člověk kazí oči a pochopí 4 body, tak dojde i změně osvětlení u lidí, kteří věří v ekologii.

Vybral jsem si powebanku a dva druhy osvětlení na vyzkoušení. Mělo by mi to stačit pro mou potřebu.

SoňaR

  • Host
Re: Osvětlení a nabíjení mobilu pomocí solárních článků
« Odpověď #1 kdy: Říjen 21, 2018, 11:27:52 dopoledne »
Pardon, ale já si musím rejpnout - až borec z paneláku bude prát a žehlit doma bez použití 230, tak teprve uznám, že se odpojil od sítě. Takto akorát přesunul svoje potřeby na jiné zasíťované místo. Připomíná mi to jeden článek o hrdé minimalistce, která vykládala, jak málo potřebuje k životu, jak mají málo věcí... a když potřebují něco, co nemají, tak si to půjčují od lidí, kteří to mají, třeba lyže na hory a tak  ::)

Tu powerbanku mám, není špatná. Jen to chce pár náhradních kabelů. Dobíjím z toho mobil a malou přenosnou ledkovou lampičku. Vhodný solár na dobíjení mobilu stále vybírám, recenze zatím nejsou moc dobré, tak jsem zvědavá, jak dopadneš.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Osvětlení a nabíjení mobilu pomocí solárních článků
« Odpověď #2 kdy: Listopad 02, 2018, 09:52:15 dopoledne »
Změna plánu. Mám baterku, která stojí 6 Eur neboli 156 Kč.

Ukazuje se, že je to ideální řešení pro mně. Krytka na USB je magnet, tak mi stačí na některá místa dát plech a budu mít osvětlení. Mám stejně jen jednu místnost, tak ,mi stačí jedna baterka + jedna záložní.

Tohle řešení neni pro byty a je to více náročné časově, ale do unibuňky se to dá ideální. Je to baterka, ale boční osvětlení je silné jako lampička.


SoňaR

  • Host
Re: Osvětlení a nabíjení mobilu pomocí solárních článků
« Odpověď #3 kdy: Listopad 02, 2018, 10:09:04 dopoledne »
A o té Evolveo baterce jsi neuvažoval? Dá se dobíjet jak solárně, tak kličkou.

Mno jo, ale jak tak koukám, tak už asi nejsou v prodeji... sákriš, chtěla jsem ještě jednu nebo dvě dokoupit.


Offline Loki

  • ***
  • Příspěvků: 1235
  • I'm the Key I'm the Gate
Re: Osvětlení a nabíjení mobilu pomocí solárních článků
« Odpověď #4 kdy: Listopad 02, 2018, 12:22:02 odpoledne »
Epica funguje neprosto v pohodě:

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=Bubr8Kceplc" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=Bubr8Kceplc</a>

  Koupit jde za pár babek na Amazonu.

Offline BartH8

  • ***
  • Příspěvků: 1946
Re: Osvětlení a nabíjení mobilu pomocí solárních článků
« Odpověď #5 kdy: Listopad 02, 2018, 02:33:44 odpoledne »
Dobíjení kličkou takových zařízení nemá většinou dlouhou životnost. Mají v drtivé většině plastové převody.
Dobré časy dělají slabé muže.
Slabí muži dělají špatné časy.
Špatné časy dělají silné muže.
Silní muži dělají dobré časy.

www.no-deal.eu

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7535
Re: Osvětlení a nabíjení mobilu pomocí solárních článků
« Odpověď #6 kdy: Listopad 02, 2018, 02:40:26 odpoledne »
Z decatlonu vcelku chválili, že im držia už dáky rok. https://www.decathlon.sk/Hladat/baterka
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Osvětlení a nabíjení mobilu pomocí solárních článků
« Odpověď #7 kdy: Listopad 02, 2018, 03:40:03 odpoledne »
Zadání je: Nabít si mobil a baterku(svítilnu) pomocí solární energie. K tomu přebytečná energie půjde do topného tělesa, která bude ohřívat nádobku s vodou.

Důvod: Vyzkoušet si něco. Láká mně hodně ohřívání vody ve které zrní, tak bych pak vařením ztrávil méně času. A možnost ohřátvodu do termafóru. Taky je lákává představa, že bych hromadil teplo přes den v unibuňce a v noci bych měl teplotu nad nulou. Ale stačí mi jen topné těleso, které jen trochu zvýší teplotu v láhvi.

Budu potřebovat:
1. Solární panel
2. Zařízení, které převede energii ze solárního panelu do power banky a pokud bude plná, tak do topného tělesa
3. Power banka
4. Topné těleso

1. Solární panel
Bude to asi poslední věc na seznamu, protože první je zjíštění parametru topného tělesa a powebanky. Nechci mít zbytečně velký panel.
Jen orietačně jsem nějaký našel
https://1url.cz/@solar1

2. Regulátor
Našel jsem jeden regulátor, který má výstup USB.
https://1url.cz/@regulator

3.Powerbanka
Nejspíš koupím nějakou normální powerbanku, ale líbí se mi představa, že bych vzal starou baterii do mobilu a udělal z ní powerbanku. Myslel jsem, že stačí jen vzít vnitřek třeba tohle
https://1url.cz/@powerbank a připojit k ní baterku od mobilu, ale prý to nebude tak lehký.
Možná by stačilo mít baterku jako powerbanku https://1url.cz/@baterka

4. Topné těleso
Pak musím najít topné těleso na alibabovi. Možná něco takového
https://1url.cz/@teleso   nebo https://1url.cz/@teleso2

Podle kalkulačky pokud budu dávat 6W 10 hodin, tak zvýším teplotu z 10 na 60 stupnu 1l vody.:)
https://1url.cz/@vypocetohrevu

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Osvětlení a nabíjení mobilu pomocí solárních článků
« Odpověď #8 kdy: Listopad 02, 2018, 03:50:58 odpoledne »
A o té Evolveo baterce jsi neuvažoval? Dá se dobíjet jak solárně, tak kličkou.
Nemám rád ručně dobíjení pomocí kličky. Jednu jsem měl a po pár hodinách jsem to vzdal. Byla moc mobilní, tak moc malé na pořádné držení a ta klička je umělá, tak bylo velké riziko zníčení. Taky jsem se bál, že poškodím kabel, když otáčel kličkou. Nemůžu tomu vyčítaz nic, protože je to pro krátké použití v přírodě. Pro běžné použití to neni. Nevim jestli, kdybych ten strojek dal do svěráku a předělal kličku na pořádnou kliku fungovalo.

Možná a to možná dáme do hromady nabíjení pomocí rotopedu. :)



Offline BartH8

  • ***
  • Příspěvků: 1946
Re: Osvětlení a nabíjení mobilu pomocí solárních článků
« Odpověď #9 kdy: Listopad 02, 2018, 09:47:23 odpoledne »
Já už delší dobu pokujuji po High Power Dynamo Charger Portable Emergency Hand Power Hand Crank USB Charging Emergency Survival Hand crank generator
 https://s.click.aliexpress.com/e/bVsp1GM1

Vevnitř se ukrývá 6V 12V 24V DC Generator Miniature Hand Crank Emergency Wind Hydraulic Generator Dynamotor Motor For standby lighting
 https://s.click.aliexpress.com/e/N3vxLfL
A elektronika.

Zisk energie ze slunce je dost podmíněn tím, kolik svitu na panel dopadá ( záleží i na úhlu) v zimě to bude obtížné o to víc. Určitě bych se nespoléhal jen na slunce. Ještě máš vítr, vodu a vlastní sílu :)
Dobré časy dělají slabé muže.
Slabí muži dělají špatné časy.
Špatné časy dělají silné muže.
Silní muži dělají dobré časy.

www.no-deal.eu

SoňaR

  • Host
Re: Osvětlení a nabíjení mobilu pomocí solárních článků
« Odpověď #10 kdy: Listopad 02, 2018, 09:59:47 odpoledne »
Přemýšlím, jak to převést do jednoduché češtiny  :D
Ale asi to rozepsat do víc vět - generátor elektřiny pro nouzové situace, s dynamem a klikou na "ruční pohon", možnost připojení jiných zařízení přes USB... je tak?
Jestli to funguje, tak to musím mít  :)

Offline BartH8

  • ***
  • Příspěvků: 1946
Re: Osvětlení a nabíjení mobilu pomocí solárních článků
« Odpověď #11 kdy: Listopad 02, 2018, 10:26:21 odpoledne »
Hele jsou tam převody, tak těžko říct jak to strýček Mao myslel :) já tohle uvažoval připojit na kolo  ;D
Dobré časy dělají slabé muže.
Slabí muži dělají špatné časy.
Špatné časy dělají silné muže.
Silní muži dělají dobré časy.

www.no-deal.eu

Offline BartH8

  • ***
  • Příspěvků: 1946
Re: Osvětlení a nabíjení mobilu pomocí solárních článků
« Odpověď #12 kdy: Listopad 02, 2018, 10:34:40 odpoledne »
Jinak pro zručné lidi je na netu návod jak si z dynama vyrobit nabíjecí stanici. Link na pořádné dynamo je ten druhý.  Dokonce i jak zapojit 2 dynama na větší výkon  f-)

Vyjde to dost levněji než ta krabice od nich. Ale je to pracnější.
Dobré časy dělají slabé muže.
Slabí muži dělají špatné časy.
Špatné časy dělají silné muže.
Silní muži dělají dobré časy.

www.no-deal.eu

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Osvětlení a nabíjení mobilu pomocí solárních článků
« Odpověď #13 kdy: Listopad 03, 2018, 11:30:38 dopoledne »
Pokud by se to doplnilo měničem DC-DC, tak aby se stejnosměrný proud z dynama mohl vyrábět i při např 13,8V šlo by tím dobíjet i akumulátor např pro radiostanici či Led osvětlení. Ale vždy bych pokud to místo dovolí preferovak zapojení svalů nohou...viz, Vízner v roli Saturnina ;).

Offline BartH8

  • ***
  • Příspěvků: 1946
Re: Osvětlení a nabíjení mobilu pomocí solárních článků
« Odpověď #14 kdy: Listopad 03, 2018, 01:04:03 odpoledne »
Měničem můžeš vyrábět i 220 z dynama ( neberte doslova, výkon na sledování TV by nestačil  :P)

Dobré časy dělají slabé muže.
Slabí muži dělají špatné časy.
Špatné časy dělají silné muže.
Silní muži dělají dobré časy.

www.no-deal.eu

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5151
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Osvětlení a nabíjení mobilu pomocí solárních článků
« Odpověď #15 kdy: Listopad 03, 2018, 01:27:14 odpoledne »
Přesně tak, já mám dynamo ze 4011 cpu to do baterky a pak čerpám vodu ze studny do aku nádrže.Denní spotřeba vody prezentuje deset minut šlapání dvou kloučků dvanáct a devět let, nebo tak nějak-Ten rotoped není až tak špatný, bycikle se dají montovat seriově i paralelně, pak se dá připojit i mechanický mlýnek na obilí, malý kamenný šrotovník, řezačka slámy či píce, čistička obilí fofr a nebo zalévací čerpadlo přímo mechanickou vazbou, což prudce snižuje energetickou potřebu. Výkon jednoho šlapáče je 300w v hodinách provozu a 400w krátkodobě.Nohy mají diametrálně jinou sílu, než ruce......,

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Osvětlení a nabíjení mobilu pomocí solárních článků
« Odpověď #16 kdy: Listopad 04, 2018, 03:16:01 odpoledne »
Tak místo ohřívání vody půjdu do čerpání vody. Budu čerpat vodu do nádrže a pak vodu pustím do turbíny. Vyrobim si elektřinu.  To je tedy můj sen.

Hromadit elektřinu do baterie se mi zdá dost efektivní.

Offline BartH8

  • ***
  • Příspěvků: 1946
Re: Osvětlení a nabíjení mobilu pomocí solárních článků
« Odpověď #17 kdy: Listopad 04, 2018, 04:16:29 odpoledne »
Doufám že máš dost nádrží :D jinak k testům už prodávají baterie he3da. Tuším 1kwh. To by měl být tvůj sen. Je plně recyklovatelná
Dobré časy dělají slabé muže.
Slabí muži dělají špatné časy.
Špatné časy dělají silné muže.
Silní muži dělají dobré časy.

www.no-deal.eu

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Osvětlení a nabíjení mobilu pomocí solárních článků
« Odpověď #18 kdy: Listopad 04, 2018, 07:03:41 odpoledne »
Už mám vymyšlené, že budu mít třeba 100 kalfasů. Ty budou propojené hadicí. A do prvního mi bude čerpat vodu čerpadlo na usb.

 A pak jsem se probudil. :)


Offline BartH8

  • ***
  • Příspěvků: 1946
Re: Osvětlení a nabíjení mobilu pomocí solárních článků
« Odpověď #19 kdy: Listopad 04, 2018, 07:19:11 odpoledne »
V pohodě, každý elektromotor umí vyrobit elektřinu. Teda u některých to není úplně jednoduché... Ale jde to :)
Dobré časy dělají slabé muže.
Slabí muži dělají špatné časy.
Špatné časy dělají silné muže.
Silní muži dělají dobré časy.

www.no-deal.eu

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Osvětlení a nabíjení mobilu pomocí solárních článků
« Odpověď #20 kdy: Listopad 05, 2018, 08:22:34 dopoledne »
Tak už mi jde domů solár  -  Provedení 12V 250mA (= 3W) 145x145mm za 7 Eur.
https://1url.cz/@solar12v

Možná na vánoce už budu svítit pomocí něho.:)

Neplánuji nějak extra nastavovat solár. Uříznu prkno 160x160mm . 4 Dírky na připevnní ke stěně unibunce. 1 díra na kablík, abych prostrčil ji stěnou unibunky. A solár přilepím lepidlem ke dřevu. Z druhé strany budu mít poličku, kde budu napájet baterku a mobil.

SoňaR

  • Host
Re: Osvětlení a nabíjení mobilu pomocí solárních článků
« Odpověď #21 kdy: Listopad 05, 2018, 08:46:10 dopoledne »
Tak pak přihoď recenzi.

Offline BartH8

  • ***
  • Příspěvků: 1946
Re: Osvětlení a nabíjení mobilu pomocí solárních článků
« Odpověď #22 kdy: Listopad 05, 2018, 10:38:04 dopoledne »
Pořiď si k tomu
8 in 1 USB Charger Detector Voltage Current capacity Battery Tester Mobile Power ammeter voltmeter + 2A resistance load 40%off
 https://s.click.aliexpress.com/e/kbj4hqv

Ať máš nějaké reálné data.
Dobré časy dělají slabé muže.
Slabí muži dělají špatné časy.
Špatné časy dělají silné muže.
Silní muži dělají dobré časy.

www.no-deal.eu

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Osvětlení a nabíjení mobilu pomocí solárních článků
« Odpověď #23 kdy: Listopad 05, 2018, 11:14:57 dopoledne »
Uz mám krabičku na zjíštění napětí a proudu.