Autor Téma: Jak prodloužit životnost pracovních bot?  (Přečteno 846 krát)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Jak prodloužit životnost pracovních bot?
« kdy: Říjen 20, 2018, 11:35:01 dopoledne »
Jak nejlépe pečovat o pracovní boty? Rozhodl jsem se pro tenhle typ.
Nejčastěji a nejen u toho typu se mi trhaji v místě, které jsem označil červeně.

Začnu používat napínak a krémovat/olej.

 Dá se nějak zamezit, aby nedocházelo trhání?

SoňaR

  • Host
Re: Jak prodloužit životnost pracovních bot?
« Odpověď #1 kdy: Říjen 20, 2018, 12:14:48 odpoledne »
Tak pravidelně krémovat je určitě dobrý nápad  :)

Předpokládám, že je to kůže? My máme třeba super obuvnickej olej (z ryb, pes ho miluje, když tím boty napustím, tak je musím schovat  :D ), tím to napustíme tak dvakrát za rok, a pak máme kvalitní krém s obsahem včelího vosku. Žádnej šmejd, kterej ti to akorát zvenku nabarví a naleští. Když použiješ dobrý přípravky, tak bude kůže pružná a nebude hned praskat.


Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Jak prodloužit životnost pracovních bot?
« Odpověď #2 kdy: Říjen 20, 2018, 12:19:37 odpoledne »
Jak často to natírat tím olejem?  životnost bot je jen 6-9 měsíců. :)

SoňaR

  • Host
Re: Jak prodloužit životnost pracovních bot?
« Odpověď #3 kdy: Říjen 20, 2018, 12:36:40 odpoledne »
 ;D... aha, tak já už mám kožené boty 7 let a tím olejem je napouštím 2x za rok .... možná pořídit lepší boty?  ???

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Jak prodloužit životnost pracovních bot?
« Odpověď #4 kdy: Říjen 20, 2018, 12:40:20 odpoledne »
Je to spíš jak často je nosíš.

Já nosím boty 12 hodin denně a 9 měsíců. Tak je to cca 3000 hodin.

Vím, že budu muset mít víc pracovnich bot a střídat, aby si odpočinuly. Taky nosit pantofle a holinky, když nebudou potřebat pracovní boty. Tím o něco prodloužím životnost.

SoňaR

  • Host
Re: Jak prodloužit životnost pracovních bot?
« Odpověď #5 kdy: Říjen 20, 2018, 12:51:42 odpoledne »
No já ty své kožené nenosím každý den, to je pravda, ale několik zim jsem je nosila každý den a kdykoliv jdeme na výlet, tramp, čundr, do lesa, atd, tak je beru taky. Za sedm let se akorát báječně vytvarovali podle nohy, získali trochu patinu, ale jinak se nehnuly.

Jak se u nás říká - dobrou koženou botu prvních pět let nosíš, aby se "rozšlápla", a pak jsou na celý život  ;D

No ale jestli ti praská kůže, tak je buď nekvalitní, nebo se o ní málo staráš.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Jak prodloužit životnost pracovních bot?
« Odpověď #6 kdy: Říjen 20, 2018, 12:58:46 odpoledne »

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Jak prodloužit životnost pracovních bot?
« Odpověď #7 kdy: Říjen 20, 2018, 01:04:43 odpoledne »
Boty v PA mi dělaji větší starost než jídlo.:)

SoňaR

  • Host
Re: Jak prodloužit životnost pracovních bot?
« Odpověď #8 kdy: Říjen 20, 2018, 01:06:40 odpoledne »
Něco takového.

Když chceš nosit výše uvedené boty, tak si pořiď aspoň ještě jeden, lépe dva páry (ta cena to dovoluje) a střídej je. Kůže si potřebuje odpočinout, zpracovat vlhkost, pak důkladně vyčistit a nakrémovat. To tvoje boty prostě nestíhají. Obecně se říká že po celodenním nošení by měly kožené boty dva dny odpočívat.

SoňaR

  • Host
Re: Jak prodloužit životnost pracovních bot?
« Odpověď #9 kdy: Říjen 20, 2018, 01:08:10 odpoledne »
Boty v PA mi dělaji větší starost než jídlo.:)

To chápu. Já jsem do těch svých investovala a teď se chystám koupit druhý pár podobných celokožených bot, ještě o něco lepší  :)

Offline TNT1973

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1803
Re: Jak prodloužit životnost pracovních bot?
« Odpověď #10 kdy: Říjen 20, 2018, 02:52:24 odpoledne »
Je to spíš jak často je nosíš.

Já nosím boty 12 hodin denně a 9 měsíců. Tak je to cca 3000 hodin.

Vím, že budu muset mít víc pracovnich bot a střídat, aby si odpočinuly. Taky nosit pantofle a holinky, když nebudou potřebat pracovní boty. Tím o něco prodloužím životnost.

sahaw

ja nosim bagandže tak isto cca 10-12 hodin denne a cca 9 mesiacov v roku.a namaham ich naozaj poriadne
moja skusenost je taka.ze ak tmi dnesna pracovna obuv hocako kvalitna vydrzi cca rok som spokojny a myslim ze je to jej maximalna zivotnost.viac sa im zivotnost predlzovat neda.kvalitnejsia a so zivotnostou niekolko rokov je uz potom iba armadna obuv,ale v tej sa neda pracovat pohodlne
az zomrie posledny strom a posledna rieka bude otravena a posledna ryba bude chytena,az potom si uvedomime,ze penazi sa nenajeme!

         nacelnik Seattle 1854

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Jak prodloužit životnost pracovních bot?
« Odpověď #11 kdy: Říjen 20, 2018, 04:36:35 odpoledne »
Kolik máte bot?

Existují minimalisti, kteří minimalizují počet věcí. A i boty.

Každý druh bot slouží k něčemu jinému a pokud jsou jinak využity, tak jejich životnost se snižuje. Když si spočítáme člověka na vesnici, tak má pracovní boty, boty do města, boty na kolo, gumáky, pantofle/sandále. Pak možná boty na turistiku. Měli být i na práci na zahradě. A pokud nějaká obuv je často používáná, tak měli být alespoň dva páry.

Lidé ve městě to maji snažší. :)

Človek si pak říká jestli by se neměl naučit chodit bos.:) Z pohledu ekologie určitě. Pokud nezačně člověk chodit bos, tak potřebuje tolik bot. A hadám, že každých 5-7 let nové.

SoňaR

  • Host
Re: Jak prodloužit životnost pracovních bot?
« Odpověď #12 kdy: Říjen 20, 2018, 05:08:03 odpoledne »
Proč si myslíš, že to lidé ve městě mají snazší?  :D

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Jak prodloužit životnost pracovních bot?
« Odpověď #13 kdy: Říjen 20, 2018, 05:10:59 odpoledne »
Určitě nemaji gumáky.:) Nedokážu si představit život bez nich.

SoňaR

  • Host
Re: Jak prodloužit životnost pracovních bot?
« Odpověď #14 kdy: Říjen 20, 2018, 05:29:31 odpoledne »
No jak kdo, já je třeba mám  :)

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Jak prodloužit životnost pracovních bot?
« Odpověď #15 kdy: Říjen 20, 2018, 08:56:12 odpoledne »
Pracovní boty S3 - tedy s vyztuženou patou / špičkou, s protihřebíkovou planžetou v podrážce a nepromokavé.. Raven nebo Hibernus.. Pohodlné a držáky.

Občas okartáčovat bláto, umýt, vysušit a napatlat vojenským černidlem..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Jak prodloužit životnost pracovních bot?
« Odpověď #16 kdy: Říjen 20, 2018, 09:18:06 odpoledne »
Také jsem si zvykl používat na práci težší pracovní boty BENNON COMMODORE S3 CI SRC s protihřebíkovou vložkou a vyztuženou špičkou a pevnou patou. Na stavbě člověk nikdy neví, kdy si našlápne prkno s hřebíkem, zbytek armovacího drátu, dobře se v nich stojí i delší dobu na štaflích a třeba při seskoku nebo chůzi po kamení člověk ocení pevně fixované kotníky. Chodil jsem v nich i po sutinových polích v Tatrách a taky OK....a mám je už asi 6-7 let a podrážka i šití drží. Za ty peníze dobrý kup. A dělají se i lehčí bez výstu za nějakých 1,3t peněz kožená pevná bota....opět bych je bral.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Jak prodloužit životnost pracovních bot?
« Odpověď #17 kdy: Říjen 20, 2018, 09:41:04 odpoledne »
Boty v PA mi dělaji větší starost než jídlo.:)

To chápu. Já jsem do těch svých investovala a teď se chystám koupit druhý pár podobných celokožených bot, ještě o něco lepší  :)
Soňo nedáš tip na dámskou pracovní obuv? Pokud se ti osvědčila, stálo by to za to. Dobré boty jsou opravdu k nezaplacení a nejen v PA době.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Jak prodloužit životnost pracovních bot?
« Odpověď #18 kdy: Říjen 20, 2018, 09:52:31 odpoledne »
Jak často to natírat tím olejem?  životnost bot je jen 6-9 měsíců. :)
To Sahaw: Já boty natírám olejem na koňská sedla a řemení a to díky laskavosti mé ženy, která nad tím mhouří oči  ;). Je v tom včelí vosk a vůně je přímo uchvatná....Jenže předtím to chce boty vyčistit od bláta, pomalu usušit a nedávat je přímo ke kamnům....a pak naolejovat. Při celotýdením používání když jsem stavěl jsem je po každém dni otřel hadrem a nechal vyschnout a jednou za týden je naolejoval....drží mi doteď, jen podrážka je pochopitelně sešlapaná. Ale kůže rozhodně nepraská a švy drží. Přitom ty boty nestály ani 2t a mám je asi 6-7 let....

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Jak prodloužit životnost pracovních bot?
« Odpověď #19 kdy: Říjen 21, 2018, 09:28:46 dopoledne »
Boty kožené je nutné namazat před usušením, lépe přijmou mazací tuk, dříve se mazaly boty a řemeny sádlem, aby změkly. Za tepla se do sádla přidával včelí vosk, vyškvařeý lůj a kapka terpentýnu.To bylo a impregnaci.Dokud byly boty vláčné, vydržely dlouho, u sucých bot se namáhaly švy natolik, že nakonec praskly.

SoňaR

  • Host
Re: Jak prodloužit životnost pracovních bot?
« Odpověď #20 kdy: Říjen 21, 2018, 10:54:17 dopoledne »
Boty v PA mi dělaji větší starost než jídlo.:)

To chápu. Já jsem do těch svých investovala a teď se chystám koupit druhý pár podobných celokožených bot, ještě o něco lepší  :)
Soňo nedáš tip na dámskou pracovní obuv? Pokud se ti osvědčila, stálo by to za to. Dobré boty jsou opravdu k nezaplacení a nejen v PA době.

Tak to bych ráda, ale je to 7 let, takže značku si už nepamatuju a krabice je dávno vyhozená. Jsou celokožené s vibramovou podrážkou, koupené na doporučení mého známého obuvníka. Šla jsem je teď okouknout, ale značku jsem na nich nenašla. Stály necelé 2 tisíce, takže taky to nebyla nějaká závratná cena.

SoňaR

  • Host
Re: Jak prodloužit životnost pracovních bot?
« Odpověď #21 kdy: Říjen 21, 2018, 10:57:30 dopoledne »
Jak často to natírat tím olejem?  životnost bot je jen 6-9 měsíců. :)
To Sahaw: Já boty natírám olejem na koňská sedla a řemení a to díky laskavosti mé ženy, která nad tím mhouří oči  ;). Je v tom včelí vosk a vůně je přímo uchvatná....Jenže předtím to chce boty vyčistit od bláta, pomalu usušit a nedávat je přímo ke kamnům....a pak naolejovat. Při celotýdením používání když jsem stavěl jsem je po každém dni otřel hadrem a nechal vyschnout a jednou za týden je naolejoval....drží mi doteď, jen podrážka je pochopitelně sešlapaná. Ale kůže rozhodně nepraská a švy drží. Přitom ty boty nestály ani 2t a mám je asi 6-7 let....

Šikovnej a ochotnej obuvník ti tu podrážku (až bude nejhůř) zbrousí a nalepí novou a ještě ti pak můžou sloužit, třeba jako náhradní pár. Ale ne každému se to chce dělat, nekteří lepí jenom paty a do jiných záležitostí (třeba šití, výměna zipů apod) nejdou.

Offline BartH8

  • ***
  • Příspěvků: 1946
Re: Jak prodloužit životnost pracovních bot?
« Odpověď #22 kdy: Listopad 02, 2018, 10:03:43 odpoledne »
Mám pandy, myslím že jsou to Italové. 12 hodin denně na nohách ( v práci) rok a půl, kůže v klidu, jediné co mi odchází jsou švy, ale to díky práci se zdroji jisker a ohně. Mám je cca o číslo a půl větší, přijde mi že díky tomu se nenatahuje tolik ta kůže a tím nepracuje ( není tak namáhaná) ale je to jen můj osobní dojem. Ještě nikdy jsem na ty boty nesáhl žádným přípravkem  8)
Dobré časy dělají slabé muže.
Slabí muži dělají špatné časy.
Špatné časy dělají silné muže.
Silní muži dělají dobré časy.

www.no-deal.eu

Offline TNT1973

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1803
Re: Jak prodloužit životnost pracovních bot?
« Odpověď #23 kdy: Listopad 03, 2018, 08:03:55 dopoledne »
aj ja kupujem pandy.prave o nich som pisal vyssie ze mi vydrzia cca rok a su kvalitne.na stitku je napisane v azbuke batinky panda sdelano v italii :D
az zomrie posledny strom a posledna rieka bude otravena a posledna ryba bude chytena,az potom si uvedomime,ze penazi sa nenajeme!

         nacelnik Seattle 1854