Autor Téma: Snědek ocasatý (Ornithogalum caudatum)  (Přečteno 121 krát)

Offline Dies Irae

  • ***
  • Příspěvků: 13
Snědek ocasatý (Ornithogalum caudatum)
« kdy: Září 21, 2018, 12:50:49 dopoledne »
Domovem snědku ocasatého je oblast jižní Afriky. Listy, jejichž šťáva je léčivá, mohou dorůst až jednoho metru. Květ, který se objeví během května až srpna, má podobu klasu složeného z několika desítek menších kvítků a sladce voní. Našim babičkám a prababičkám je rostlina velmi známá. Často je ale milně zaměňována s jinou pokojovou rostlinou.

Cibule: Cibule může dosáhnout v průměru až 10 centimetrů a její povrch je voskově zelený a převážně hladký s odumřelými částmi cibule, které se odlupují. Vytváří ve svém okolí velké množství malých dceřiných cibulek.

Listy: Z cibule vyrůstají dlouhé zelené šťavnaté pruhovité listy, které při dobrých podmínkách mohou mít až metr.

Květy: Vytváří klasovité květenství o velikosti 70 až 90 cm s velkým množstvím (50 až 100 kvítků) vonných bílých květů se zelenkavým středem. Nejčastěji kvete od května do srpna.

Pěstování: Pěstujeme jako přenosnou nebo pokojovou rostlinu. Od jara do podzimu prospívá na slunečném stanovišti. Zemina hlinito-písčitá, propustná. Tzv. mořská cibule dobře snáší sušší zem, naopak trvalé přemokření škodí. Na podzim přeneseme rostlinu do bezmrazého prostoru (stačí 2-4°C) a nezaléváme, ale může přezimovat i při pokojové teplotě, kdy ovšem trpí nedostatkem slunečního svitu. Na jaře snědek přesadíme a začneme opatrně zalévat. Jakmile pomine nebezpečí mrazíku, vyneseme ji na zahradu, lodžii, terasu apod

Množení: Rostlinu můžeme množit pomocí dceřiných cibulí, které vytváří okolo hlavní cibule, ale i na ní. Také je možno rostlinu množit semeny, které vysejeme do dobře propustného substrátu. Měly by vyklíčit během jednoho měsíce.

Využití :

Obklad: odstřihneme kousek čerstvého listu, naklepeme paličkou nebo tupým koncem nože až zeslizovatí, přiložíme na ránu, zavážeme a necháme působit několik hodin. Pravidelně vyměňujeme za čerstvý list až do vymizení potíží.

Používá se hlavně na řezné rány, pohmožděniny a při nachlazení, tedy běžné zdravotní problémy
Dále léčí:
- spáleniny všeho druhu
- záděry, zadřené třísky a jiné nečistoty
- plísňové a bakteriální infekce prstů
- řezné a zhnisané rány
- pohmožděniny, modřiny
- bolavé klouby, podvrtnutí, otoky kolen a kotníků (vytahuje vodu z kolene)
- urychluje dozrávání vředů a píštělí

Pravidelné obklady vás také zbaví křečových žil, bolavých kloubů, otoků kolen a kotníků. Povařením listů s cukrem a vodou získáte sirup, který je ideálním lékem při chřipce a nachlazení.

DULEŽITÉ!!!!

Snědek ocasatý je často milně zaměňován s rostlinou, které se lidově říká mořská cibule. Jsou si totiž neuvěřitelně podobné! Při jejich záměně však hrozí velké nepříjemnosti. Rozhodnete-li se proto snědek využít k léčivým účelům, ujistěte se, že váš okenní parapet zdobí právě tato rostlina.

Nejjistějším poznávacím znakem je vzhled obou rostlin, zejména barva a tvar cibule. Zatímco cibule snědku je lesklá, zelená a dosahuje maximálně 10 centimetrů, cibule druhé rostliny může dorůst obřích rozměrů.

Další podstatný rozdíl mezi rostlinami je i v umístění léčivých látek. U snědku ocasatého jsou léčivé látky umístěny v listech. Mořská cibule má tyto látky umístěny v samotné cibuli. Jsou však natolik silné, že velmi snadno může dojít k předávkování, ovlivnění srdeční činnosti a v některých případech může dojít dokonce i k zástavě srdce.