Autor Téma: Jaký smysl má šetřit s vodou?  (Přečteno 1498 krát)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Jaký smysl má šetřit s vodou?
« kdy: Září 10, 2018, 11:26:37 dopoledne »
Dostal jsem se do zapeklité situace. Můj mozek se zavařil a nemůžu přijít na to jaký smysl má šetřit s vodou?

SoňaR

  • Host
Re: Jaký smysl má šetřit s vodou?
« Odpověď #1 kdy: Září 10, 2018, 11:42:00 dopoledne »
No to záleží - jakého spotřebitele máš na mysli a jakou vodu (z jakého zdrojel) máš na mysli  ;)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Jaký smysl má šetřit s vodou?
« Odpověď #2 kdy: Září 10, 2018, 11:50:14 dopoledne »
Jaký smysl má, abych já šetřil s vodou? Jako člověk?

Jako člověk budu šetřit vodu na splachování, ale pak zjístím, že město zalévá stromy ve městě a jsou to tisíce kubíků vody. Tak já se snažim šetřit.

Pak tu jsou majitele bazénu, kdy na facebooku na ně lidi nadávaji, ale pak zjístíme, že vodní nádrže jsou skvělé pro vypařování vody a vytváření mikroklimat. atd.

Tak na jedné straně jsou kampaně, kdy musíme šetřit vodou a na druhé je ochlazovat prostředí pomocí vypařování vody.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5151
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Jaký smysl má šetřit s vodou?
« Odpověď #3 kdy: Září 10, 2018, 12:10:57 odpoledne »
Šetření vodou můžeme provozovat z mnoha důvodů...Z ekonomických, ekologických, technických, sociálně spravedlivých a nakonec i sebemrskačských důvodů.Můžeme stejně šetřit naftou, jídlem, penězy, kondomy a nebo pamětí v počítači.....je rozdíl, jestli vás kubík vody stojí korunu, jako mne, nebo šedesát korun, nebo kolik to vlastně voda stojí.....jestli se stuna vyčerpá, nebo ne, jestli se peněženka vyčerpá, nebo ne, jestli ve vodovodu dojde voda, nebo ne....

SoňaR

  • Host
Re: Jaký smysl má šetřit s vodou?
« Odpověď #4 kdy: Září 10, 2018, 12:45:11 odpoledne »
Každá promyšlená úspora vody je dobrá, ale na druhou stranu ... třeba když město zalévá stromy, tak pomáhá udržet vodu v půdě v daném místě (místo aby kanálama odtekla do řeky), podpoří zeleň, která opět pomáhá udržet vodu a zlepšuje klima. Ale dala bych tam ALE - pokud to město zalévá vodou užitkovou. Zalévání stromů upravovanou pitnou vodou je potom stejné plýtvání jako splachování exkrementů upravovanou pitnou vodou. Bohužel stává se obojí (zejména pak to splachování). No i když - to zalévání stromů pitnou vodou je přece jen trochu omluvitelnější, jelikož ta voda neodteče do kanálu.

Co se bazénů týče, podle mě je to v našich podmínkách opravdu jen plýtvání, zejména pokud jsou napouštěné pitnou vodou. Bazének na 3 tempa fungující 3 měsíce z 12 nám klima moc neovlivní... Mnohem přínosnější by bylo místo toho anglického trávníku s bazénem zasadit strom / stromy a zalévat je  ;) ... ty stromy ti navíc čistí vzduch a dávají kyslík, kdežto do bazénu akorát sypeš chemii... ale to už se šetření vodou netýká.

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Jaký smysl má šetřit s vodou?
« Odpověď #5 kdy: Září 10, 2018, 12:48:18 odpoledne »
Já bych otázku přeformuloval:

Má smysl HOSPODAŘIT s vodou a JAK?

Šetřit něčím za každou cenu je špatně. Plýtvat taky. Když je možnost, proč nevyužívat dešťovou vodu? Když je možnost, proč nemít kořenovou čističku?
Kdybych se měl ohlížet na to, co dělají ostatní...ach jo...

Osobně mít na to prostory a dostatečný zdroj vody(nemám ani jedno), udělám si mokřad. Nebo rovnou lužní les. Líbí se mi.

Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Jaký smysl má šetřit s vodou?
« Odpověď #6 kdy: Září 10, 2018, 02:20:40 odpoledne »
Občas čtu jak se někdo raduje, že snížil spotřebu vody 200l ročně. Kdybych měl prachy, tak si na pozemku udělám 1000m2 močál  a roční spotřeba je asi 100 kubíků vody. Tak bych vlastně vynuloval 500 lidem(500x200l) šetření vody.

Co takový strom, který vypaří ročně prý 4kubíky vody ročně. 

Voda z kanalizace jde do čističky a pak do řek jako Labe. Žil jsem v Ústí nad Labem a tak si troufnu říči, že nejde moc vidět, že by Labe kromě povodní bylo moc vody. Na to, že do Labe jde voda z Prahy, Mělníka a další měst by měla mít průtok jako Amazonka. Mně napadá, že se hodně vody vypaří.

A to je z jedna věcí, které nechápu. Podporuje se vypařování vody skrz stromy a vodní plochy. Prý snižuje teplota atd. Vypařování vody je prý skvělý.

Myslím si, že se nemá šetřit s vodou, ale zajistit, aby neodtékala voda z ČR. 

Na fotce mam pokus s vrbou, kde pravě, kdybych měl na vyhození 300 tisíc, tak udělal pomocí folie močál a měl tam vrby. Roční spotřebu odhaduji na 1000m2 asi 100 kubíku vody. Vodu bych čerpal ze studny. A  to je právě co mi vrtá hlavou. Označí mně lidi, že plýtvám vodou nebo mně pochválí, že pracuji na změně mikroklimatu?

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Jaký smysl má šetřit s vodou?
« Odpověď #7 kdy: Září 10, 2018, 02:41:39 odpoledne »
Šetřit by se mělo v prvé řadě pitnou vodou, protože tím šetříme zdroje podzemní vody ze kterých se cca z 1/2 odebírá. A také je trošku luxus čistit vodu na kvalitu pitné, abych jí pak spláchnul WC...Jsme v situaci, kdy závisíme pouze na srážkách a ty jsou stále nerovnomernější. Takže je třeba vodu akumulovat, aby byla k dispozici, když zrovna nepadá...a ZDE JE TO O KRAJINOTVORBĚ, RYBNÍKÁŘSTVÍ, REMÍZCÍCH, ORBĚ,HNOJENÍ ORGANICKOU HMOTOU, AKUMULACÍ DEŠŤOVKY....

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Jaký smysl má šetřit s vodou?
« Odpověď #8 kdy: Září 10, 2018, 03:14:38 odpoledne »
Myslím si, že se nemá šetřit s vodou, ale zajistit, aby neodtékala voda z ČR. 

Přesně.

Na fotce mam pokus s vrbou, kde pravě, kdybych měl na vyhození 300 tisíc, tak udělal pomocí folie močál a měl tam vrby. Roční spotřebu odhaduji na 1000m2 asi 100 kubíku vody. Vodu bych čerpal ze studny. A  to je právě co mi vrtá hlavou. Označí mně lidi, že plýtvám vodou nebo mně pochválí, že pracuji na změně mikroklimatu?

A co je mi po tom? Lidem to bude nejspíš jedno. Horší by bylo, kdyby to někomu podmáčelo domeček nebo tak něco...a kdyby se tomu dal nějaký název a umístila k tomu nějaká naučná tabule, určitě by to bylo přijímáno spíš pozitivně. Hlavně aby tam byla lavička  ;)

Edit: Ale muselo by to být zařízený tak, aby se tam pokud možno moc nemnožili komáři...to by asi lidem vadilo
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Jaký smysl má šetřit s vodou?
« Odpověď #9 kdy: Září 10, 2018, 04:20:51 odpoledne »
Důležité je, že si toho všímají obyčejní lidé a začíná se tvořit tlak na vládu. Ta minulá už plánovala stavbu nových přehrad. Co se stalo s tímto projektem nového nevím, podle všeho dostupného to leží nyní u někoho v šupleti a padá na to prach...Ale úmysl zadržet vodu v krajině jakýmkoliv způsobem je v zásadě správný...a také by bylo správné dostat pod kontrolu opět vodárenskou distribuční soustavu...Vodu, energii, paliva i potraviny má mít pod dozorem státní orgán...A uložit si zásoby paliva v sousedním státu s argumentem, že je to ekonomicky výhodné je fakt nápad...na všem se vydělávat nemá. Kdyby stát poslouchal odborníky, měl by koncepci, co a za kolik a kdy lze udělat....A pokud by se toho držel bez ohledu na to, kdo je u vlády, bylo by v této zemi dobře...Protože jsou priority které jsou potřeba bez ohledu na to, kdo je zrovna u moci. Této zemi zoufale chybí dlouhodobé koncepční uvažování prakticky ve všech strategických oblastech....a na to doplácíme a plýtváme omezenými zdroji. Ale už třeba podpora obyvatel ve snaze akumulovat dešťovku je krok správným směrem...Ve městech, kde se to snáze monitoruje klesla spotřeba pitné vody za posledních 25 let více než o polovinu...tudy již cesta příliš nevede. Ale jistě by šlo zařídit, aby nově stavěné domy měly 2 oddělené okruhy vody - s pitnou vodou a vodou užitkovou a jímací nádrž na dešťovou vodu.

SoňaR

  • Host
Re: Jaký smysl má šetřit s vodou?
« Odpověď #10 kdy: Září 10, 2018, 04:44:29 odpoledne »
Tlak na vládu je dobrý, ale taky by to chtělo poněkud "motivovat" místní zastupitelstvo. Třeba aby každej trávník nezaplácali parkovištěm nebo asfaltovými nebo betonovými chodníčky (ne, vyšlapaná cestička opravdu neznamená, že si tu lidé přejí metr a půl široký chodník), nebo aby používali na zpevnění ploch (kde to je opravdu nutné zpevnit) vodopropustné dlažby, nebo aby sázeli v obcích a městech víc stromů, zejména místní odrůdy, vysokokmeny, odrůdy odolné i vůči nepříznivému počasí, tedy nikoliv břízy, které díky suchu posledních let hromadně usychají.... atd. atd. O to by se měli preppeři snažit - zlepšit hospodaření s vodou nejen sami u sebe, ale i v okolí.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5151
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Jaký smysl má šetřit s vodou?
« Odpověď #11 kdy: Září 10, 2018, 05:34:13 odpoledne »
Ta bezkoncepčnost je tristní, s tím se nedá vůbec nic dělat, třicet let se bečí po zemědělské koncepci, o lesích nemluvě , tam nám to vysvětlil kůrovec a s vodou nám to vysvětlil pámbíček a s demokracií bureš.
Voda se musí nejen zadržovat, ale v suchách se musí uvolnit uvolnit do přírody. Mám ve svém inventáři bezednou bažinu, která letos vyschla.Vrba odpaří kubík vody denně, záleží která. Mně uschly smuteční vrby, které jsem nasázel u potoka  ten vyschnul a vrby taky. Je extremní sucho, jaké nikdo nepamatuje u nás celých čtyřista let.Když není voda, není co zadržovat, když nejsou peníze, těžko si našetří potřebný finanční polštář.....kde nic není, ani čert nebere, všude poscípaly ryby, obnova bude trvat léta. Nemyslím si, že zadržení vody v přehradách pomůže s bojem se suchem. Přehrady budou mít vodu po zimě a pak se bez vody dostanem tam , kde jsme byli. Na nějaké fontány v praze neb hradubicích to půjde, na přírodu nezbyde, protože.....Můžu si vybudovat rybník, jenom hektarovej, ale můj. Po letošním roce to padá, neměl bych vodu, jen by mi tekly slzy, jak ten biotop zemřel.Chtěl jsem zavlažovat z rybníka sad a pastvinu.....ani omylem, záikon to nepovolí a ani povodí řeky moravy, které by mi do hospodaření s vodou kecalo. Pro výrobu potravin je té vody strašně málo a ještě jeden takový rok a bude to tragické. Nikoli pro lidi, ale pro přírodu.Myslím si, že sucho je velmi těžko zvladatelné, i když si člověk rád hraje na všemocného....

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Jaký smysl má šetřit s vodou?
« Odpověď #12 kdy: Září 10, 2018, 08:11:42 odpoledne »
Něco se přeci jen změnilo k lepšímu...vím o potocích, kde před deseti lety tekla voda jen na jaře nebo po vydatném dešti a dnes tam je voda stále. Sice málo, ale je...
A přiznám se že netuším jak je to možné.

Přehrada je jedna věc, mokřad je věc jiná.

Mám vypozorováno, že stromy a tráva "drží" vodu. Když jsem zasel trávník, každý večer jsem ho zaléval. Tam, kde už tráva rostla bylo mokro (vlhká hlína) až do odpoledne. Tam, kde tráva ještě nebyla bylo sucho už po ránu.
Kámoš vykácel starý sad a ztratil se pramen, který v něm byl. Teď má zasazené nové stromy, pramen zatím nikde, ale snad se objeví, až trochu povyrostou...

A víc vlhko je pod vysokou trávou, než pod trávou sježděnou sekačkou...
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Jaký smysl má šetřit s vodou?
« Odpověď #13 kdy: Září 10, 2018, 08:41:50 odpoledne »
Já obvykle sekal zahradu 8-10 x za rok, aby si děti měly kde běhat. Letos jsme to omezili a sekal jsem 2x a 3x travnatou cestu. A i když tráva zaschla, přeci jen to trochu pomohlo zadržet vodu....A nyní trochu zapršelo a tráva obrazila....Ale potřebovalo by jemně pršet tak 3-4 týdny nepřetržitě, aby se to stačilo vsakovat a spodní voda se trošku zvedla....lesy jsou stále dost suché, vidím to když si zmáčknu chomáč mechu nebo hrábnu do hrabanky....až se práší.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Jaký smysl má šetřit s vodou?
« Odpověď #14 kdy: Září 11, 2018, 09:08:32 dopoledne »
Co je lepší? Mít jezírko, ale vodu do něj čerpat vodu ze studny nebo nemít jezírko a tak nečerpat vodu do studny? Když budu mít jezírko, tak vlastně budu plýtvat vodou.

Další dilema je jestli zvyšovat vlhkost, když jsou vysoké teploty. Je doporučováno, ale zas je plýtvání vodou. Jak jsem sledoval, tak je schopna půda 1m2 spotřebovat 3l vody aníž by půda byla trvale mokrá. Tedy se v době vysokých teplot vypadí v pohodě 3l.  Prý se zvyšuje vlhkost a je to lepší, ale je to plýtvání vodou.

Tohle dilema je u zalívání rostlin. Na jední straně se doporučuje zvyšovat vlhkost, aby se vytvořilo mikroklima, ale zas někdo doporučuje, aby se zbytečně nezalívali rostliny v horku, protože se voda vypaří a tedy je to plýtvání.

Co je tedy správné? Nezvyšovat vlhkost a tedy snížovat teplotu  nebo plýtvat vodu?

A je tady to dilema jestli kropit vodou silnice ve městě. Je to plýtvání vodou nebo ne? Protože prý to neni. Pokud neni, tak neni plýtvání vodou i zalévání rostlin a zvyšovat vlhkost okolí. Ach j.
https://zpravy.idnes.cz/sprchovani-rozpalenych-prazskych-ulic-stoji-denne-pres-200-tisic-p8z-/domaci.aspx?c=A100722_153333_praha_mku

Jinak, proč by jezírko nemohlo existovat jen z deštové vody? Protože nestačí jen deštová voda, aby jezírko nevyschlo.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Jaký smysl má šetřit s vodou?
« Odpověď #15 kdy: Září 11, 2018, 09:22:12 dopoledne »
Citace
Když má člověk jezírko vůbec ho nemusí naplnit studniční vodou. Může tam udělat svod ze střechy a naplnit ho dešťovkou.

Unibunka má jen 15m2 plochy. Tak fakt musím použít vodu ze studny.:))



SoňaR

  • Host
Re: Jaký smysl má šetřit s vodou?
« Odpověď #16 kdy: Září 11, 2018, 09:26:52 dopoledne »
Zalévat určitě má smysl, ale zalévá se ráno nebo večer, nikoliv uprostřed dne za horka.

Offline Loki

  • ***
  • Příspěvků: 1235
  • I'm the Key I'm the Gate
Re: Jaký smysl má šetřit s vodou?
« Odpověď #17 kdy: Září 11, 2018, 01:28:09 odpoledne »
Mám jednu lokalitu v mírném svahu, na spodním konci jsem udělal v podstatě tohle, výtok je navíc sveden do zásobníku, odkud až přepad ze zásobníku "teče dál", takže "točím dokola jednu a tu samou vodu" - respektive "všechna moje voda zůstává u mne na pozemku, zjednodušeně řečeno. Půda není podmáčená a voda ze zásobníku se dá využít i jinak(jde dovnitř přes filtr, takže je relativně čistá). Jednou za čas "doplním zálivkou ze zdroje mimo okruh" - odraženou studniční vodou, pokud opravdu dlouho neprší.

Šetřit vodou, respektive s ní umět hospodařit má smysl už z podstaty této činnosti a pokud to někdo nedělá, neznamená to, že se budu chovat stejně. DWM navíc lze provozovat i v našem prostředí, není to raketová věda.
 


<a href="http://www.youtube.com/watch?v=j4mYch4RFsY" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=j4mYch4RFsY</a>

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=V5WiD8ZPSNk" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=V5WiD8ZPSNk</a>

SoňaR

  • Host
Re: Jaký smysl má šetřit s vodou?
« Odpověď #18 kdy: Září 11, 2018, 02:41:00 odpoledne »
Opravdu to není raketová věda, normální drenáž s nádrží, která se tu v lokalitách, kde je to možné, také provádí. Dobré řešení pro přemokřené půdy. Co máš za přepadem, vsakovací jezírko?

Offline Loki

  • ***
  • Příspěvků: 1235
  • I'm the Key I'm the Gate
Re: Jaký smysl má šetřit s vodou?
« Odpověď #19 kdy: Září 11, 2018, 03:13:18 odpoledne »
Za přepadem je bohužel pouze "trativod", kde jsme využili "díry v terénu" - je v podstatě zasypaná kameny staženými z pozemku + štěrk atd.) Vsakovací jezírko nedávalo smysl (mimo to, že tam na něho nebyl vhodný prostor) a bylo by "pořád vyschlé". Cílem bylo mít ten "okruh" - voda steče z pozemku do nádrže a odtud jde čerpadlem zpátky do zálivky. Pokud hodně prší, a buffer se naplní, odteče to do trativodu, pokud je naopak velice sucho, je třeba ten okruh doplnit ze studny - ale reálně na plochu, kterou máme, stačí ta nádrž co tam je - doplňuje ji vedle pozemku i střecha - má asi 12m*3 a za ten rok v ní vody bylo dostatek a to "je sucho".

Drainage Water Management není "normální drenáž" - rozdíl je v těch "stavidlech" a v tom, jak s jejich pomocí "pracuješ s vodou na pozemku během roku. Klasické drenáže "odvádí vodu z pole" a dnes je s nimi docela problém:

https://www.nase-voda.cz/drenazni-trubky-polich-nici-urodu-stroje-odhali-je-drony/


SoňaR

  • Host
Re: Jaký smysl má šetřit s vodou?
« Odpověď #20 kdy: Září 11, 2018, 04:08:50 odpoledne »
Drenáže na polích, to je zase trochu něco jiného. Ale takové drenáže, které popisuješ výše, se tu také používají a určitě bys na ně našel i české návody a popisy, se specifikacemi pro rovný nebo svažitý terén a pro různé typy půdy. Akorát se to nebude jmenovat tak honosně  :)

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Jaký smysl má šetřit s vodou?
« Odpověď #21 kdy: Září 12, 2018, 06:14:17 odpoledne »
Sahawova otázka má hlubší smysl, než se zdá.
Voda se totiž vždy, ať s ní uděláme cokoliv, vrátí zpět do koloběhu. Je jedno, jestli Pražák spláchne vodu do Vltavy, nebo tam proteče bez použití.
Škoda je té energie na její úpravu, ale popravdě i energie se zachovává a jen se přeměňuje na jinou. Z hlediska zákonů zachování hmoty , nebo energie, se vlastně nemáme čeho obávat. Tak to mám dost P:-/

SoňaR

  • Host
Re: Jaký smysl má šetřit s vodou?
« Odpověď #22 kdy: Září 12, 2018, 06:59:50 odpoledne »
Z celosvětového hlediska by se na to takto dalo částečně nahlížet, ale my bychom se na to měli dívat spíš z toho lokálního... Když to zjednoduším - máš k dispozici pouze sud vody a hromádku dříví, budeš s tím bezstarostně plýtvat (třeba tak, že s pomocí toho dříví převaříš vodu, aby byla pitná, aby si s ní následně spláchl záchod), protože ta voda stejně vlastně nezmizí, jen bude jinde a spálené dříví se jen proměnilo v energii, která se také neztrácí?

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Jaký smysl má šetřit s vodou?
« Odpověď #23 kdy: Září 12, 2018, 07:21:08 odpoledne »
Doma to samozřejmě vidím jako Ty. Ale z globálního hlediska......

SoňaR

  • Host
Re: Jaký smysl má šetřit s vodou?
« Odpověď #24 kdy: Září 12, 2018, 07:25:32 odpoledne »
Z globálního hlediska lze zásahem na jednom místě změnit počasí na jiném místě... tak bych to asi nepodceňovala  :) ... aneb jsou místa na naší krásné planetě, která dříve nebývala pouští.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Jaký smysl má šetřit s vodou?
« Odpověď #25 kdy: Září 12, 2018, 08:54:12 odpoledne »
Pokud se omezíš pouze na bilancování v uzavřeném systému bez ohledu na změnu podmínek, mohu ti dát zapravdu....Jenže třeba ledovec je hromada zmrzlé vody, která odráží solární energii a reguluje tak dopadající záření na planetu....Takže zde již o uzavřený systém z plannetárního pohledu nejde. A pokud ledovec roztaje vlivem oteplení musel přijmou energii skupenského tepla tání (změna ledu na vodu při stejné teplotě vyžaduje energii na změnu uspořádání molekul vody)....A pokud se oteplí více vody se zákonitě odpaří....svět bude vlhčí....budou se množit plísně a houby, bude se měnit klima na subtropické...přívalové deště a období sucha. Atmosféra s vodní parou bude fungovat jako skleníkový plyn....zase se urychlí oteplení....Takže ano vody bude na planetě stejně, ale život se změní. A to i v oceánech, které se také pomalu oteplují a je to patrné už v hloubkách přes 2km....A když nezmeme měrnou tepelnou kapacitu vody a prostý fakt že je ji na planetě cca 1,4 miliardy km3, dojde člověku, kolik energie se dovede uskladnit do tohoto obrovitého planetárního akumulátoru už při pouhé změně teploty o pár desetin stupně....


Offline castby

  • ***
  • Příspěvků: 20
  • zlepšit se až do jednoty se vším - tělo světla
Re: Jaký smysl má šetřit s vodou?
« Odpověď #27 kdy: Září 15, 2018, 05:03:25 dopoledne »
proč šetřit vodou?
- přišli jsme na tento svět abychom něco tvořili a né jen spotřebovávali- abychom okolí / přírodě více dali než z ní vzali.
- sr_t do pitné vody :"no":

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5151
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Jaký smysl má šetřit s vodou?
« Odpověď #28 kdy: Září 15, 2018, 08:57:27 dopoledne »
to ano, ale.....zaneřádili jsme svět odpadky, otrávili vzduch, vodu, i půdu, vyhubili rostliny i živočichy v a boha vyměnili za peníze a spasení budem hledat v šetření s vodou....Tak to není.Pokud je pro někoho voda vzácná, může šetřit. Já mám vody dostatek, a nešetřím, ale neplýtvám....Chovám se ohleduplně k přírodě i ke generacím, co přijdou po mně. Nemůžu vzít v potaz celou zeměkouli, nebo celý vesmír, ale svoje pozemky, svůj kus krajiny.Dnes už se v cizině prodávají pozemky se zdrojem, nebo bez zdroje vody v naprosto odlišném režimu.Je nutné si vody vážit, jako zdroje života.A chránit ji. NNetuším, jestli šetření s vodou něčemu takovému pomůže.....

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Jaký smysl má šetřit s vodou?
« Odpověď #29 kdy: Září 15, 2018, 03:22:34 odpoledne »
Castby, tak něco tvoř, aby jsi mohl spotřebovávat.
Šetřením se ještě nikdy nic nevyřešilo. Je třeba s vodou hospodařit, ne jí nepoužívat.
Mimochodem, myslím si, že působení člověka na globální změny v počasí se přeceňují. Naše snahy, pokud Bůh nebude chtít  jsou zcela zbytečné. My se musíme přizpůsobovat a měnit jen to, co zmůžeme.
V minulosti již podobné počasí panovalo a světe div se, vyústilo v malou dobu ledovou a ne do globálního oteplení. A to lidi neznali nic z toho na co se dnes změny klimatu svádí.