Autor Téma: Pozberová úprava obilovín  (Přečteno 302 krát)

Offline plenty

 • Moderátor
 • *****
 • Příspěvků: 2216
Pozberová úprava obilovín
« kdy: Září 08, 2018, 10:18:29 odpoledne »
Téma na ktorú sa zabúda. Ale veľmi dôležitá. Napadla ma keď som kamarátovi pomáhal s čistením obilia po vymlátení kombajnom na starej triedičke s manuálnym pohonom.


Daroval mi jednu takú triedičku- "mlynček". Je bez sít tak keby ste niekto vedeli o tom aké sitá tam dať, kde sa dajú zohnať, prípadne nastavenie. Obrázky sú z internetu, použité na ilustráciu pre tých čo o tejto mašinke ešte ani nepočuli a nevideli ako vlastne vyzerá  :)
Nemožno predať pôdu, po ktorej chodia ľudia.

Offline votroubek

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 5225
 • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Pozberová úprava obilovín
« Odpověď #1 kdy: Září 09, 2018, 09:27:56 dopoledne »
je to fofr, jinak též fukar, a dodnes u sedláků platí za dobrý přístroj na čištění obilí. Konstrukcí bylo mnoho, byla to velice potřebná věc a bývala v modernějším provedení součástí systému mlátičky, v kterých však bývala často integrována.Ale menší a jednodušší, levnější a strarší mlátičky zrno nečistily a tak se zrno čistilo na fofrech a bylo to nezbytné zařízení všech statků. Zrní se čistilo jen na osivo a pro lidský konzum, pro dobytek se energií nemrhalo.Co se týká sít a jejich hrubosti, záleží především na konstrukci stroje a počtu sít, a vývodů. Jsou s jedním až pěti vývody a s ventilátorem, nebo i bez.Ale nic na tom není, stačí spočítat síta , a zvolit postupné čištění od nejhrubších nečistot po ty nejjemnější, přičemž dobré čističky dokázaly roztřídit pět frakcí, a naházet to do pytle, přičemž šestá frakce prach vířil všude kolem.Moc si s konstrukcí starosti nedělali,když nebyl výsledek uspokojivý, proceduru opakovali. Často je na fofru řemenice na pohon od mlátičky, elektromotoru, stabilního motoru, lokomobily a nebo od žentouru.Ti chudí točili klikou.Já svůj fofr půjčil kamarádovi a on na něm dodnes čistí zrní pro vlastní osivo, a tvrdí, že to tak nikdo a nic lépe nevyčistí, přičemž mám samozřejmě poslední výkřik tehdejší konstrukční školy s plechovou konstrukcí a kuličkovými ložisky..Dají se pořídit za hubičku , lidem to je k ničemu. Rozhodně si troufám tvrdit, že se ty síta dají zrekonsruovat a opravit pomocí materiálů z železářství.

Offline Joshua

 • ***
 • Příspěvků: 26
Re: Pozberová úprava obilovín
« Odpověď #2 kdy: Listopad 04, 2018, 06:39:36 odpoledne »
Čo sa týka sít, treba si vybrať na čo sa sústrediť. Pre pšenicu, proso, kukuricu sú rôzne veľkosti dier. A potom aké dierovanie? Okrúhle ? Obdlžníkové?
To všetko sa dá zhruba určiť , ak vieme produkt , ktorý má byť spracovávaný a tiež účel spracovávania.
Si vis pacem, para bellum.

Offline votroubek

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 5225
 • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Pozberová úprava obilovín
« Odpověď #3 kdy: Listopad 04, 2018, 08:37:52 odpoledne »
Je to tak, pokud nepotřebujeme nějaké super množství, a to asi ne, pak můžeme síta vyrobit svépomocí, pomocí pozinkovaného plechu a vrtačky s vrtáčkem s přiměřeným průměrem.nic na tom není, k rozšíření dirky na ovál potřebujeme příslišný pilník kulatý, skvělé jsou na pilové řetězy, ty jsou v několika průměrech a nadstandartní kvalitou...,Vytvoříme oválné dirky ve smětu toku hmoty.Záleží na principu fofru, jestli má předčistič, nebo výměnná všechna síta, takhle z voleje to je těžké.Ale v principu se dá všechno.