Autor Téma: Naše vaše komunity, volná diskuse...  (Přečteno 2282 krát)

Offline Dag Björndal

• Praktikující prepper
Naše vaše komunity, volná diskuse...
« kdy: Leden 18, 2015, 07:04:47 odpoledne »

Za samozřejmost bys takto klidně mohl označit některé z desater,  :D.
Před pár dny to bylo v bylo v komunitách. Jak ji založit. Jak schánět lidi do komunity a jiné postupy o komunitách. Asi to někam přesunuli nebo promazali.

To by mě/ nás docela zajímalo,  ;). Už pár let sháníme členy do komunity, kde se dá, ale zatím tu jsme trvale pořád "jen" 2...

Tak v prvom rade vitaj u nás. A ako si tak čítam váš web, tak si tu naozaj dobre. A by si neveril, ale ideme podobnou cestou. Ešte aj na kamione si brázdil, a teraz tiež rozbiehaš vlastný, by som to nazval najvhodnejším slovom:vlastný perma-sebestačný rodový statok.

S komunitami je to naozaj ťažko. Komunity potrebujú ludia buď nesamostatný a neschopný, alebo ludia osamelý. Najlepšie fungujú komunity /pre bežných ludí, nie huličov-hipíkov a náboženské sekty/ ktoré fungujú systémom ako som ho nazval ja: "všetci spolu-každý sám".
Takže si každý pracuje na svojom, akým tempom a smerom sa mu zachce. A spolu si vymienajú prebytky, vzájomne si pomáhajú pri sezónnych prácach a spolu si robia program zábavy a oddychu.
Keď niekto príde do komunity, kde nemá žiadny majetok, stáva sa okamžite buď paholkom, alebo príživníkom :D

Toto ťa, či vás naozaj radí do preperskej komunity a bol by som rád, keby si tu bol ako doma :)

Citace
Když jsem ukončil své několikaleté období ježdění v TIRáku po Evropě, našel jsem své vysněné místo i poslání poblíž Žatce, a začal trpělivě  budovat svůj sen. Dnes už postupně rekonstruuju objekt i okolí. V jistém smyslu jsem objevil (zatím jen virtuální) ideální místo pro všechny, kteří myslí a žijí (nebo chtějí myslet a žít) ekologicky, a pokud možno i svobodně (bude-li  třeba, nezávisle i na státu). Až třeba přestane jít elektrický proud a zhroutí se měna a zásobování, na tomto ostrůvku (stroupečku) se uživí klidně pět deset spolupracujících dvojic či rodin (kráva dává mléko, koza sýry, ovce spásají pár desítek let zanedbané velmi pozitivní kusy někdejšího zámeckého parku, a sem tam dobrovolníci plánují vybudovat cestičky a meditační zóny a skleníky a výletní trasy).....

S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline Ekozámeček Stroupeček

• Dnes opravovaný zámeček, zvířátka, permakultura…;
    • http://stroupec.webnode.cz/novinky/
Re:Naše vaše komunity, volná diskuse...
« Odpověď #1 kdy: Leden 19, 2015, 10:48:12 dopoledne »
se nediv, my tento rok jedeme 10 rok a sme taky dvaja.... ale deje se kopu akci, kopu lidem pomahame, takze to az tak cerne nevidim.... a popravde nevi jestli tady na preppers foru, najdeme nejake cleny.
ja se na to koukam tak ze resim sebe a ty osttani at taky resi sebe. nebudu resit a prisubovat veci tomu ze nekdy nekda mozno nekdo prijde. az prijde tak to budu resit. ted sme dva tak sme dva a resime evci ktere my dvaja chceme.
At se vam tam dari....."dvojka"
"trojka" je lepsi.....

Už se ani tak nedivíme, spíš jen věříme, že když se budeme dál snažit hledat na různých místech, tak se časem pár lidí najde, ;).

Ale překvapilo nás, že tam jste "jen" 2, na tom setkání jsme měli pocit, že je víc trvalých členů... Tak ať se ten 3. uchytí, ;).

Také se snažíme řešit především sebe, ;), ale když to přes léto vypadalo, že by tu snad mohl trvaleji žít 3. člověk, tak jsme mu přirozeně pomáhali zlepšovat podmínky, takže to tu zatím stále je trochu připravené pro 3 trvalé členy, :D.

Spike z Cowboy Bebop, :D?

Koukal jsem a našel jsem pár témat. Asi to první bude Vás zajimat.

Jak jste sehnali lidi do komunity?

Super, díky,  ;).

Tak v prvom rade vitaj u nás. A ako si tak čítam váš web, tak si tu naozaj dobre. A by si neveril, ale ideme podobnou cestou. Ešte aj na kamione si brázdil, a teraz tiež rozbiehaš vlastný, by som to nazval najvhodnejším slovom:vlastný perma-sebestačný rodový statok.

S komunitami je to naozaj ťažko. Komunity potrebujú ludia buď nesamostatný a neschopný, alebo ludia osamelý. Najlepšie fungujú komunity /pre bežných ludí, nie huličov-hipíkov a náboženské sekty/ ktoré fungujú systémom ako som ho nazval ja: "všetci spolu-každý sám".
Takže si každý pracuje na svojom, akým tempom a smerom sa mu zachce. A spolu si vymienajú prebytky, vzájomne si pomáhajú pri sezónnych prácach a spolu si robia program zábavy a oddychu.
Keď niekto príde do komunity, kde nemá žiadny majetok, stáva sa okamžite buď paholkom, alebo príživníkom :D

Toto ťa, či vás naozaj radí do preperskej komunity a bol by som rád, keby si tu bol ako doma :)

Dík,  ;). Ale kamiónem jezdil ten 2. z nás tady.

A kde je tvůj rodový statek? Máš někde nějaké fotky?

Proč by komunita měla potřebovat neschopného člověka,  :o? A proč by třeba měšťacké komunity měly fungovat lépe?

"paholkom, alebo príživníkom" - Možná víceméně, ale časem se může vyvinout/ vytvořit si s pomocí ostatních lepší materiální zázemí (zůstanu-li u toho "majetok"),  ;). Navíc málo kdo je úplně bez majetku.

Jinač ten popis na stránkách už by potřeboval trochu obměnit, je starý asi 4 roky, takže ne vše je aktuální...

chpslst

• Host
« Odpověď #2 kdy: Leden 19, 2015, 11:21:31 dopoledne »
Krásně výstižné,  ;), ale chybí nám tam podstatná věc: Zajistit zásoby před poškozením (myši, plísně, počasí...).
a toto ti nestačí?: " 10. Nauč se dovednosti, které budeš potřebovat."

« Odpověď #3 kdy: Leden 19, 2015, 11:40:43 dopoledne »
Krásně výstižné,  ;), ale chybí nám tam podstatná věc: Zajistit zásoby před poškozením (myši, plísně, počasí...).
a toto ti nestačí?: " 10. Nauč se dovednosti, které budeš potřebovat."

Jak jsem pak doplnil:

Ale každý to pochopitelně může vidět jinak a měl by si udělat jakési své individuální desatero na míru sobě/ své komuny,  ;).

Offline Dag Björndal

• Praktikující prepper
« Odpověď #4 kdy: Leden 19, 2015, 12:13:47 odpoledne »
Na rozoberanie tých 10 pravidiel, a aj ostatného slúži celé fórum, a je riadne nabúchané :)

To ste teda na zámečku len dvaja chlapi? Tak mali by ste teda aktualizovať svoju stránku, za 4 roky sa toho mohlo hodne zmeniť.
A k čomu potrebujete zakladať umelú komunitu? Ja pri práci okolo chalupy a statku nemám už čas na riešenie iných vecí.  :)
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline Black

• Moderátor
« Odpověď #5 kdy: Leden 20, 2015, 10:44:27 dopoledne »
Ekozámeček Stroupeček, bartolomej : V čem vidíte problém, že se Vám nedaří dát dohromady komunitu?

Mně to šlo snadno, tak to nechápu.

Offline bartolomej

• Praktikující prepper
« Odpověď #6 kdy: Leden 20, 2015, 10:58:21 dopoledne »
ja již komunitu nebuduju, skoncil jsme pred dvoma třema lety.po 7 letech se stávajicí malá komunita rozpadla a zuůstal jsem sám tak tedka nejdu stejnou cestou. Spíše vytářím komunitu s místníma.Ono to je hodně na dloho to takhle rozepisovat všechny veci atd.ale já momentálně nežiji v komunitě a ani nechci aspon ne v kontextu komuniti jak je všeobecně známá. jsem ale členem sdružení kde máme společně pár hektarů a kde občas někdo bydlí atd.spíše nechávám na lidech že se múžou připojit, je to na to volnej flek, ale netlačím nikoho a nepropaguji se tak.
Jak to má přesně stroupeček nevím
A můžeš mi ty blacku říci, jak to máš s "komunitou" kolik vás tam je a jakým spůsobem si "rychle"dal dokopy komunitu. Popřípadě co pro tebe slovo komunita znamená.....?
kdo chce kam, pomožme mu tam

« Odpověď #7 kdy: Leden 20, 2015, 12:04:56 odpoledne »
Na rozoberanie tých 10 pravidiel, a aj ostatného slúži celé fórum, a je riadne nabúchané :)

To ste teda na zámečku len dvaja chlapi? Tak mali by ste teda aktualizovať svoju stránku, za 4 roky sa toho mohlo hodne zmeniť.
A k čomu potrebujete zakladať umelú komunitu? Ja pri práci okolo chalupy a statku nemám už čas na riešenie iných vecí.  :)

Jo, zatím 2.

Víme, že by se hodilo aktualizovat popis a také víme, že je spousta dalších podstatnějších věcí, které je potřeba udělat...

Proč by to měla být "umělá" komunita? Jinač člověk je evolucí vypilovaný, aby žil v komunitách (ne samotářsky, ne ve velkoměstech), to je nejpřirozenější a cítíme to tak, ;). Ty snad nechceš žív v komunitě?

Kdo žije soběstačně, v podstatě má času hodně a záleží na jeho nárokách/ potřebách/ prioritách..., jak ho využije, ;). Může si vymyslet tolik práce, že se do konce života nezastaví, nebo naopak žít podobně jako bezdomovec a většinu života proflákat (pochopitelně je nejlepší cosi mezi). Také je dobré uvědomit si, že víc lidí odvede víc práce (např. dočasného wwoofera najdeš snáze než člena komunity). A na diskuse čas máš, tak to snad není tak hrozné, ;).

Ještě mě zajímaj odpovědi na ty další otázky: A kde je tvůj rodový statek? Máš někde nějaké fotky? Proč by komunita měla potřebovat neschopného člověka,  :o?

« Odpověď #8 kdy: Leden 20, 2015, 12:26:56 odpoledne »
Ekozámeček Stroupeček, bartolomej : V čem vidíte problém, že se Vám nedaří dát dohromady komunitu?

Mně to šlo snadno, tak to nechápu.

Mnozí by nejraději přišli do hotového (málo kdo to prostředí chce pomoct pracně utvářet) a stali se spoluvlastníky farmy, aby získali jistotu kvalitního trvalého bydliště (takže se raději snaží koupit si něco svého, založit svou komunitu a pak vzniká spousta máločlenových komunit). Nebo pro měšťáky bývá zapojení se do života farmy šok, že si to raději rozmyslí. A až do nedávna jsme nezkoušeli hledat tak aktivně (to se právě snaž/zkouš-íme změnit a uvidíme, jak to uvidíme po čase)...

A kde máš komunitu a jak jsi do ní za jak dlouho našel členy...?

ja již komunitu nebuduju, skoncil jsme pred dvoma třema lety.po 7 letech se stávajicí malá komunita rozpadla a zuůstal jsem sám tak tedka nejdu stejnou cestou. Spíše vytářím komunitu s místníma.Ono to je hodně na dloho to takhle rozepisovat všechny veci atd.ale já momentálně nežiji v komunitě a ani nechci aspon ne v kontextu komuniti jak je všeobecně známá. jsem ale členem sdružení kde máme společně pár hektarů a kde občas někdo bydlí atd.spíše nechávám na lidech že se múžou připojit, je to na to volnej flek, ale netlačím nikoho a nepropaguji se tak.

A na čem to krachlo (abychom tomu zkusili předcházet)?

Offline bartolomej

• Praktikující prepper
« Odpověď #9 kdy: Leden 20, 2015, 01:11:59 odpoledne »
tak vy jste na tom jinak než sme byli my tady.
za začátku byla vize že si dalši lidičky postavějí nějaké domečky kolem atd. i materíál se nazhroáždil atd.
ale lidi se vyvíjejí, takže přestali časem s vizí souznět takže s party kde nás bylo 5 pomalu jeden odjel pak druhý, lidi se vyvíjejí, mněli dobrý pocit toho že je to tu pro ně domov ale proste se posunuli dál. Taky občas přišlo k tomu že se někomu zalíbilo, i ten skromnej pohled na svět a vegetili a vegetili až sme jim řekli že takhle panečku ne.
jako s odstupem času to vidím pozitivně a tak to má bejt. že lidi se vyvíjejí a pak odcházejí dál. příklad jeden od nás tedka dělá šindle na střechy, jinej má les a stará se o něj. Myslím že sme těm lidem pěkne nasmerovali život, a oni sami se pěkne nasmerovali dál. V tomto vidím velke přínos celého projektu který fungoval asi 7 let.
Jak si ale zůstal sám tak už nemůžeš dělat akce už to moc nejde a tak sem to změnil.
Tedka tu máme za barákem dva hektary napsané na sdružení, kde se může někdo přistěhovat, či jen tak chodit pomáhat na komunitnu zahradu která tam je. A nechávám tem lidem tma totální volnost, akorát moc nechlastat žádní fet a je to na nich, podle hesla kdo chce kam pomozme mu tam.....
Dlaší věc je že komunita vzniká a aspon silná komunita vzniká když už sou ti lidi starší trochu a tak trochu na úrovni. Jinak v komunitách se vždy lidi točili, takže potřebuješ udělat ten základ 10 lidiček a pak se tá energie už drží, je to jako s ohněm, když zůstane už jen jeden uhlík tak ohěn už hořet nebude.
Tam je to na vás spíše v tom co vlastne chcete dosahnout a dat prichozim neco vice nez jen že tu může bydlet.....
chod na záježovou na slovensko, tije tam 50 lidí ale rozpadá se to tam, chybí tam nějaký přesah, než jen podmě žít alternativně, či ekologicky, je to pak jen taková hra ale není to opravdové. vetšinou kde sem potkal komunity kde ten pocit opravdovosti byl byl příklad uchované semínko, ty ale mají přes bibli, ale funguje jim to nadstandartne......
cela debata o tom proc se komunity rozpadaji je na dele, ale perfektne mi pomhla knizka od pecka v jinem rytmu.... fakt dobra kde to popisuje pekne.
vis kopu lidi odejde s komunity drive nez se stane soucasti komunity, nebo kim se komunita sformuje, je prvni problem a oni odchazeji,
peck to ma pekne popsany.
nejdrive je pseudo komunita , lidi se na ni hraji a tvareji se jak je to pekne.....
pak prichaiz chaos, hadky, vicitani si navzajem atd a tady hodne lidi odchazi....
az pak vznika komunita.....ale to uz moc lidi nezustalo.....
a tady je ten pes zakopanej asi nejvice.....

Jinak já jsem tady začal dělat to jinak a příklad dělám promítaní v nejbliším městečku a v létě v jiném městečku dělám festival, a vytvářím komunitu ale tak trochu jinak a tak trochu jinou a zatím se mi daří.....

To víš že by se líbilo, žít někde kde nás je 100, chodejí stale nejake nastevy, holky a tak a my maáme, a lidi nám fandeji, a stále se něco děje a vše funguje a baráky rostou a základna se rozširuje...ale je to na dlouhou trat  a vyzaudje to aby jsme se mi sami dostali na nejkaou urověn , dříve nez zacneme lidem v komunite davat najevo ze chceme aby byli na nejake urovni.
hmm o tomto by sme se mohli bavit cele dny........

« Odpověď #10 kdy: Leden 22, 2015, 09:29:12 dopoledne »
Tahle diskuse by měla volně navazovat na tu, která začala u "Desatero preppera" (a pak se téma změnilo...): http://preppers.cz/forum/index.php?topic=1260.0

« Odpověď #11 kdy: Leden 22, 2015, 09:33:23 dopoledne »
Jelikož už trochu odbočujem od tématu, založil jsem nové volnější téma kolem komunit: http://preppers.cz/forum/index.php?topic=7767.0

Takže kdo už nereaguje na "Desatero preppera", ale na následující diskusi spíše kolem komunit, může pokračovat tam,  ;)...

« Odpověď #12 kdy: Leden 22, 2015, 09:45:21 dopoledne »
tak vy jste na tom jinak než sme byli my tady.
za začátku byla vize že si dalši lidičky postavějí nějaké domečky kolem atd. i materíál se nazhroáždil atd.
ale lidi se vyvíjejí, takže přestali časem s vizí souznět takže s party kde nás bylo 5 pomalu jeden odjel pak druhý, lidi se vyvíjejí, mněli dobrý pocit toho že je to tu pro ně domov ale proste se posunuli dál. Taky občas přišlo k tomu že se někomu zalíbilo, i ten skromnej pohled na svět a vegetili a vegetili až sme jim řekli že takhle panečku ne.
jako s odstupem času to vidím pozitivně a tak to má bejt. že lidi se vyvíjejí a pak odcházejí dál. příklad jeden od nás tedka dělá šindle na střechy, jinej má les a stará se o něj. Myslím že sme těm lidem pěkne nasmerovali život, a oni sami se pěkne nasmerovali dál. V tomto vidím velke přínos celého projektu který fungoval asi 7 let.
Jak si ale zůstal sám tak už nemůžeš dělat akce už to moc nejde a tak sem to změnil.
Tedka tu máme za barákem dva hektary napsané na sdružení, kde se může někdo přistěhovat, či jen tak chodit pomáhat na komunitnu zahradu která tam je. A nechávám tem lidem tma totální volnost, akorát moc nechlastat žádní fet a je to na nich, podle hesla kdo chce kam pomozme mu tam.....
Dlaší věc je že komunita vzniká a aspon silná komunita vzniká když už sou ti lidi starší trochu a tak trochu na úrovni. Jinak v komunitách se vždy lidi točili, takže potřebuješ udělat ten základ 10 lidiček a pak se tá energie už drží, je to jako s ohněm, když zůstane už jen jeden uhlík tak ohěn už hořet nebude.
Tam je to na vás spíše v tom co vlastne chcete dosahnout a dat prichozim neco vice nez jen že tu může bydlet.....
chod na záježovou na slovensko, tije tam 50 lidí ale rozpadá se to tam, chybí tam nějaký přesah, než jen podmě žít alternativně, či ekologicky, je to pak jen taková hra ale není to opravdové. vetšinou kde sem potkal komunity kde ten pocit opravdovosti byl byl příklad uchované semínko, ty ale mají přes bibli, ale funguje jim to nadstandartne......
cela debata o tom proc se komunity rozpadaji je na dele, ale perfektne mi pomhla knizka od pecka v jinem rytmu.... fakt dobra kde to popisuje pekne.
vis kopu lidi odejde s komunity drive nez se stane soucasti komunity, nebo kim se komunita sformuje, je prvni problem a oni odchazeji,
peck to ma pekne popsany.
nejdrive je pseudo komunita , lidi se na ni hraji a tvareji se jak je to pekne.....
pak prichaiz chaos, hadky, vicitani si navzajem atd a tady hodne lidi odchazi....
az pak vznika komunita.....ale to uz moc lidi nezustalo.....
a tady je ten pes zakopanej asi nejvice.....

Jinak já jsem tady začal dělat to jinak a příklad dělám promítaní v nejbliším městečku a v létě v jiném městečku dělám festival, a vytvářím komunitu ale tak trochu jinak a tak trochu jinou a zatím se mi daří.....

To víš že by se líbilo, žít někde kde nás je 100, chodejí stale nejake nastevy, holky a tak a my maáme, a lidi nám fandeji, a stále se něco děje a vše funguje a baráky rostou a základna se rozširuje...ale je to na dlouhou trat  a vyzaudje to aby jsme se mi sami dostali na nejkaou urověn , dříve nez zacneme lidem v komunite davat najevo ze chceme aby byli na nejake urovni.
hmm o tomto by sme se mohli bavit cele dny........

Pokud by tě zajímalo, tak to nejpodstatnější z historie Ekozámečku je tady (z toho co se dělo po našem příchodu ti pak můžu doplnit...): http://stroupec.webnode.cz/zajimavosti/historie/

"základ 10 lidiček a pak se tá energie už drží [...] jako s ohněm" – To máš celkem pravdu, ;). Komunity jsou jako Théseova loď - jejich členové se postupně obměňují (i v rodových statkách)...

"co vlastne chcete dosahnout" – Mirek by tu rád vytvořil centrum pro ty, kdo se věnují osobnímu rozvoji způsobem kolem (zen) buddhismu s tím, že to berem s rezervou a jsme otevřeni jiným názorům. Také uvažujem, že bychom tu jednou mohli pořádat třeba permakulturní/ duchovní semináře ve snaze napomáhat k zlepšení společnosti... A rád bych tu uvítal i nějaké další umělce (částečně trochu jako Trafačka/ MeetFactory/ Cross club...) či filo-s/z-ofy, kteří by však měli chtít žít nějak ekosoběstačně. Klidně by to tu mohlo vypadat i fungovat víc jako na Burning man, to mě fascinuje... Připomíná mi to, že jsem nedávno slyšel o nějakém "nekonečném hippie festivalu", který se každý měsíc stěhuje po světě - netušíš (nebo někdo jiný kdo si to čte), jak by se to mohlo jmenovat? Rád bych si o tom něco našel...

"dat prichozim neco vice nez jen že tu může bydlet" – Krom ubytování, stravy apod. dobrovolníkům mj. nabízíme prostor k realizaci jejich vizí/snů/projektů a pomoc, pokud nám to zrovna příjde jako fajn nápad. Tak jsme třeba na jaře pomohli jedné dobrovolnici (jak jsem psal na PermaWebu či v článku o sadbě) založit a udržovat speciální typ mulčového záhonu, se kterým chce dál experimentovat (jsme tedy už tak trochu i ta komunitní zahrada)... Takže už jí chápeme jako součást takové té širší volnější komunity lidí rozesetých ve větším či menším okolí Ekozámečku, se kterými spolupracujeme (teda asi něco jako to o co se nověji pokoušíš, ;) ). Ale vzhledem k tomu, že oni (co vím) vzájemně úplně propojení nejsou (a ne všichni by si padli do oka), nelze to považovat čistě za komunitu...

"uchované semínko" – O tom už jsme slyšeli leccos a shodou náhod tam 31.1.15 pojedem na sraz wwoof hostitelů, ale váhali jsme. Je to prý nějaká odnož německé Klosterzimmern (to je prý spojené s nějakou aférou kolem zanedbávání výchovy dětí). Lákají lidi na ekofarmaření a až se k nim dostanou, tak do nich teprve začnou hustit něco o bohu a logické argumenty na ně neplatí... Tak uvidíme, jaká bude naše zkušenost, :D. To, že z komunit fungují hl. sekty tu zmiňoval už Dag Björndal. Jinač nedávno jsme byli na jedné zajímavé přednášce o sektách (mj. ve snaze předcházet tomu, že by tu nějaká vznikla) z takového jiného hlediska. Ještě to zkusím najít, ale na YT má ten chlápek i jiné přednášky na podobné téma: https://www.youtube.com/results?search_query=zden%C4%9Bk+vojt%C3%AD%C5%A1ek+sekty

"pecka v jinem rytmu" – Doufám, že když se připojí hl. pár těch duševně vyspělejších (jak bychom nejraději), tak se tím omezí/zmenší fáze sporů... Ale těžko říct, koho/co nám budoucnost nabídne... Jinač co se nás týče, oba jsme se od svých minulých já v různých směrech dost vyvinuli a uvědomujem si, že je stále co zlepšovat a v tomhle životě to vše nestihnem...

Offline bartolomej

• Praktikující prepper
« Odpověď #13 kdy: Leden 22, 2015, 10:58:14 dopoledne »
tak tvoje vvěčne putující hipieci sou rainbowaci.... deti duhy.... je to na dlohe vypraveni.
Ale jak je chces najít? jedině na jejich akcích....je kolna co jede a putuje stále, a pak sou setkání na úrovni státu, či napřiklád evrpy atd. Já už na pár byl....
je český mailing list můžeme te tam přidat jestli chceš a dáš mi mail adresu. zaručím se za tebe.
Tydle lidi mají takovou malou základnu za prahou jemnuje se mlein a je to asi nejstarší komunita v čr.
Jinak vždy je v léte tábor. o tom kde bude atd se řeší právě na tom rainbow mailing listu.
Jinak sem byl na tom minulým taky.... a jinak ten festival který dělám, tak hodně s vystupujících a hostů sou členové právě této rodiny...
přichystej se ale na mogori různeho stupně, přes polygamii, totálne opojení drogama všeho druhu , ale také společné motlidby země atd atd, určitím spůsobem také sekta.....

Jinak dvanáct kemnů. ... sekta? no když prijdeš do ekologické komunity tak ty taky kecají do hlavy o ekologii a neberou vedecke dukazy.... v podtaz.....

inu je to na dlouho debatu, chtělo by to setkání, ale juá tedka nemůžu moc jezdit jak sem ti už psal ty důvody......
každopádně komuntu rainbow neber nějak spasně, sou to lidé větru......
ale jako parta kamošů sou dobrí, a vždy v lete mám radost je naštívit a za mnohe jim vděčím.
jako na slovensku 3tisice typky vu ohne ve spolecnou tanci mi fakt dalo....na to ze ziju na samote a lidi vesmes nepotkavam....

jinak jako cil.....mit ze chceme udelat svet lepsim, mi prijde byt kratkozarake....muzes udelat jen sebe lepším, svět přijde v zápětí....

« Odpověď #14 kdy: Leden 23, 2015, 09:39:46 dopoledne »
"Ale jak je chces najít? jedině na jejich akcích" – Jaké kdo z netu s nimi má zkušenosti, co o sobě píšou..., abych získal předpochopení a dle toho se lze dál rozhodovat, jestli a jak se o ně zajímat, ;) ... Příjde mi lepší nejprve si něco zjistit, než do něčeho bezhlavě skočit a pak zjistit, že jsem to vlastně nechtěl a je to horší než ztráta času, xD. Nezajímám se o ně kvůli tomu, že bych tím chtěl zažít dobrodružství (tam se naopak některá nepřipravenost hodí), ale spíš ze zvědavosti, jak žijí jiní alternativci, abych si z toho vzal něco dobré a špatné nechal, jak to má být :) ...

"rainbowaci [...] určitím spůsobem také sekta [...] dvanáct kemnů. ... sekta? [...] ekologické komunity [...] neberou vedecke dukazy" – Do jisté míry snad většina společenstev/ komunit je sekta (politické strany, třídy ve škole, lidé kupující oblečení nějaké značky, tohle fórum, občané států, firmy...), ale každá jinou měrou a z různýh hledisek jinak (je nám to blíž než si běžně uvědomujeme)... Takže se to označení hodí používat tam, kde to dle našich dosavadních zkušeností spíše platí, než naopak s tím, že je pochopitelně lepší míru platnosti rozvést, ale ne u všeho to při našem rozhodování přemůže omezenost času našeho života... Proto je potřeba uvědomovat si, že nic není čistě "to" či "ono", ;).

"dvanáct kemnů. ... sekta?" – http://www.lidovky.cz/deti-ze-sekty-12-kmenu-zustanou-v-pestounske-peci-rozhodl-soud-p6o-/zpravy-svet.aspx?c=A130926_120849_ln_zahranici_spa  Tak sekta/ nové náboženské hnutí to nejspíš je. Budu-li předpokládat, že to co se tam píše je spíš pravda, tak to, že nechtějí, aby se jejich děti dozvěděly o existenci evolučního názoru, není moc dobré. A s pravidelným preventivním bezdůvodným šleháním dětí přes zadek rozhodně nesouhlasím. Ale ani to zabavení dětí Systémem mi nepříjde úplně ideální...

Jak jsem psal, ještě jsme na Uchovaném semínku nebyli (natož v jiných odnožích), takže můj dosavadní názor víceméně jen tlumočí zkušenosti těch, kteří tam byli a pak jsem se to od nich dozvěděl... Až se vrátíme, tak můžu napsat, jak se nám to jevilo, ;) ...

"ekologické komunity [...] neberou vedecke dukazy" – Jak kdo a různou měrou... Ale narozdíl od nich třeba mívaj na netu jasně řečeno, že se zaměřují na ekologii (ve smyslu tvého přirovnání), kdežto Uchované semínko na wwoof-profilu (co jsem naposled koukal) krom asi jednoho slova "Stvořitel" u konce nemají žádnou zmínku o křesťanství/ bohu/ víře... Nejspíš, aby lákali "bezvěrce". Měli jsme tu třeba dobrovolníka, který říkal, že ho každý večer nutili do povídání o bohu, až z toho začal magořit a musel vypadnout... A tenhle mechanismus používá víc křesťanů. Třeba na VŠ jsem narazil na pozvánku na přednášku "Být či nebýt aneb oč tu běží..." (jména neznámých přednášejících, místnost, čas a nic víc, nic křesťanské...) a když se zavřeli dveře, tak nám řekli něco na úvod, pak rozdali malé bible, řekli kterou stranu si máme nalistovat..., xD.

"cil [...] chceme udelat svet lepsim, mi prijde byt kratkozarake" – Jo, ale nepsal jsem udělat svět lepším, ale "napomáhat k zlepšení společnosti", ;). Společnost je součást světa s ním nezaměnitelná a "napomáhat" má značit tu zprostředkovanost, že víceméně nelze (ani bychom nechtěli) lidem štrachat přímo do hlavy, ale chtěli bychom jim poskytnout jakési "ozdravné informace", pomocí kterých by si to v hlavě mohli sami lépe srovnat, ;). V podstatě chceme něco podobné jako jsi psal: "těm lidem pěkne nasmerovali život", :). Takže "muzes udelat jen sebe lepším, svět přijde v zápětí" dle mého není v rozporu s tím, co jsem psal a víceméně souhlasím, ;). Měníme-li sebe, napomáháme ke změně společnosti a tím i ke zeměně světa...

Pochopitelně to slovní spojení (a kterékoli jiné) je jen symbol pro to složitější reálné slovami dokonale nepopsatelné, takže symboliku nelze absolutizovat, nikdy nemůže být čistě zaměnitelná s realitou, ;). Takže snad nic řečené nemůže být absolutně platná pravda, vše lze do jisté míry kritizovat a to pak bohužel vede k zbytečnému nedorozumění... Je to zajímavá minimálně lidská vlastnost: hledat, jak bychom s něčím mohli nesouhlasit místo toho, abychom hledali, jak by tvrzení ostatních mohla být pravdivá, xD, narušuje to fungování komunit/ společnosti. Už nějaký čas si to uvědomuji, pokouším v tom o rovnováhu (pochopitelně mi to jako každému může občas ujet) a vysvětlit to dalším...

A co si myslíš/ cítíš o tom: ..."Klidně by to tu mohlo vypadat i fungovat víc jako na Burning man"... ?

Offline bartolomej

• Praktikující prepper
« Odpověď #15 kdy: Leden 23, 2015, 10:11:10 dopoledne »
k dvanacti kmenum a to co o nich pisou media. Slisel jsem to i od znamych z nemecka ale z A sceny a ne z dvanact kemnu, ze proste v nemecku zacala honicka po vsech co vychovavaji decka doma, takova kampan statu a nejvice to odesrali prvave dvanact kmenu ze im vzali decka.
 nejsem jejich clenem ale jeden nazor rikali a vicemene souhlasim prosim nevytrhavat s kontextu.
co je lepsi, dat decky jednu po zadku a a nebo ho nechat koukat cele mladi na telku az z nej vyroste totelnej mimon.....
Ty lidi svoje decka maji radi jako kazdy iny. nevim kolik je zde rodicu a kolik z vas dali decku obcas jen tak po prdeli....
Proste si potrebovali najit obete a nasli si je.....
osobne znam jonatana, v zivote nebyl ve skole, domaci vyuku ma, je to syn alonuv a reknu ti ten kluk, znal stromy, umel traktorem, umel anglicky a i nemecky, ohledne zahrady ale i chovu zvere byl fakt znalej a je mu 17......   takove decka oni vychovavaji. Chod k nim na nastevu a uvidis.
o tom jeslti mlzeji nevim..... ten woof system nepouzivame a nevim co tam maji napsano atd atd.
nemel jsem pocit ze by nas do necoho nutili...a to teda nejsem krestan .Ohledne zahrad a vseho jak jim to funguje tak jsem byl mile prekvapeny.dalo by se rici ze jsem zrazu po letech videl misto kde to funguje a kde to ti lidi hlavne nehraji ale fakt zijou se vsim vsudi i s tim bohem atd atd....

k tomu ostatnemu co pises, ono kazdy clovek je jini a musi si navzajem lidi k sobe pastnout. a stejne budeme rikat ze ten je takovy a ten takovy, tun hudruje, ten v kuse mlci, kazdy z nas je jini....takze i ohledne komunit co clovek to nazor, jedni sou takovy a jedni takovy atd atd...

Ja myslim ze i na tobe je videl ze te to posouva dal a ze ses vice duchovnejsi -tolerantnejsi atd nez kdyz sme se setkali posledne, vyvijime se a to je dulezite. nejhorsi je zustat na miste, stejna prace, stejnej gauc doma, stejna znacka piva a stejna serie poradu v bedne.
Jde o to ze to je myslim zaklad, posouvat se , ucit se , nejlepe nevzajem z primich zkusenosti toho druheho, posouvat se, cist si knihi, snazit se pochopit jine a  ne zit v nazoru ze vsichni sou zli jen ja to myslim dobre. a radovat se, delat si solavy sklizene urody atd atd....
mne se take nechce tancovat kolem krize, a ani kolem nejakeho pohanskeho bozika. Ale zatancovat si nad polem kukurice kterou sem si vypestoval mi prijde byt este v norme, aspon mne.
A z casti o to jde i v komunitacha prave proto se posouvaji lebo ty lidi se posouvaji, meni nazory, tribeji atd atd.... a to je z casti  i poslanim komunit . No chtelo by to nejakou debatu, prednasku ci cert vi, co, asi uz splnim sve sliby a nekdy vas konecne nastivim. z jara. tak poradne zacnite uklizet..nejlepe uz ted..... a at se vam tam dari...

Offline Black

• Moderátor
« Odpověď #16 kdy: Únor 04, 2015, 04:19:28 odpoledne »
A kde máš komunitu a jak jsi do ní za jak dlouho našel členy...?
Omlouvám se, ale musel jsem si sehnat povolení.
Lokace: Jížní Čechy
Počet dospělích osob: 65
Sestavení fungující komunity: 3 roky

A podle návodu:

Rozhodl jsem si založit komunitu. Teda mam komunitu, ale je to komunita bezzemků. To má snad každý, pokud není asociál. Byl jsem na pár srazech a získal jsem vzorové příklady. Můj nejreálnější to co jsem navrhován před rokem ohledně zahrádkářské kolonie. Část lidí bude žit na pozemku a živit se zeleninou a chovem drůbeže a zbytek bude žít ve městě a kupovat ty produkty. A když budou mít čas, tak budou chvíli vegetit na tom pozemku. Pochopil jsem, že založit zahrádkářskou kolonii je dost nákladné a úředničiny. Cesta je přes komunitní zahradu. Není třeba nic. Jen domluva. Pozemek rozdělen na zahrady jen cestičkou. Pár chatiček na víkendy. Vytvoření projekty jako chov zvířat nebo starání se o zahrádku lidem, kteří žijí ve městě. Plánuji to vše zdokumentovat a ukázat lidem, že se dá žit na pozemku a živit se na něm. Taky ukázat lidem, kteří si slušně vzdělávají, a proto nechtějí zatím odejít z města, že jde i kompromis.
Základní kamenem je pozemek. Nechci se spoléhat jen na něj, ale hraje velkou roli, protože díky té aktivitě lidi inspiruje k tomu, aby se přidali ke komunitě. Když uvidí, že to jde, tak budou aktivní. Proto musím najít pozemek, který má vodu a místní lidi nejsou v konfliktu. Očekávám, že až bude komunita početnější, tak se s ní odstěhuji do nové lokace. Důvod je ten, že nemůžu začít na 50ha. Budu rád, když budu mít alespoň 5000m2. A to se fakt nevejde par desítek lidí. Je to jen startovní plocha. Až si lidi ujasní svou cestu, tak se začne hledat nový pozemek.

Není to ideální řešení a je jisté, že někdo řekne, že je to blbost, ale jak založit komunitu bez velkého pozemku a peněz? Jedině takto. Přes komunitní zahradu.  Naštěstí nezačínám od nuly. Mám malou komunitu, i když velká část žije někde jinde. Stabilizoval jsem si život a žiji nízkonákladově, tak si mohu dovolit takovýto experiment a zkusit vybudovat komunitu. Jen je problém s pozemkem, protože bez vody bude velmi nízká výnosnost a nemůžu si dovolit 40 tisíc za studnu. A pozemek musí být u vesnice, abych se v noci nepočůral strachy a ve dne zas nemohl opustit pozemek kvůli stejnému problému.  Expermejtuji s chovem zvířat, abych měl představu. Ono těžko někdo bude chtít přidat do komunity, kdy jedinec bude mít jen teoretické znalosti. Musí, proste ukázat uchazeči, že ví, co dělá.

Shrnutí: Moje komunita bude fungovat na malém pozemku, kde část lidí bude žít na pozemku a většina ve městě. Tím se zajistí, že lidé na pozemku si zajistí dost peněz k životu. Není to rodová osada nebo nějaký jiný vzorový příklad, ale fungující model v ČR.

Offline bartolomej

• Praktikující prepper
« Odpověď #17 kdy: Únor 04, 2015, 07:53:52 odpoledne »
jak ste dopadli na tom setkání v uchovaném semínku, setkáni WWOF Farem?
Nějaké nové poznatky?

« Odpověď #18 kdy: Únor 09, 2015, 06:47:18 odpoledne »
Promiň za zpoždění odpovědi (náhradou může být její rozsah, :D), ale věnoval jsem se ještě dalším věcem a pak se mi porouchala základní deska noutu...

Než jsme odjeli na Uchované semínko, rozepsal jsem odpověď, která sice v pár věcechu už není úplně aktuální, ale stejnak jí přikládám:

"v nemecku zacala honicka po vsech co vychovavaji decka doma" - Vidíš, to jsem nevěděl (a před x dny jsem nevěděl ani to, že nějakých "12 kmenů" existuje) (a nezačal ten hon až po zveřejnění videozáznamu?). Ale zajímalo by mě, co píšou ve své příručce v té kapitole o trestání dětí, resp. jak si na to nastavili pohled...

"prosim nevytrhavat s kontextu" - Těmi stručnými citacemi na začátku se snažím ve velkých textech ostatním zpřehlednit, na co kterým odstavcem reaguji, ;). A když si pak někdo dá Ctrl + F, tak si to tam může zkopírovat a zjistit, z čeho je to citované...

"co je lepsi, dat decky jednu po zadku a a nebo ho nechat koukat cele mladi na telku az z nej vyroste totelnej mimon"
– Reakce na podtext, že trestané by měly být spíš rodiny, které dětem dovolují sledovat TV: Není koukat se na TV jako koukat se na TV. Jako dítě jsem se díval na TV a z dokumentů na ČT2 získal mnoho důležitých informací. A kdyby už tehdy byla Prima Zoom (že to existuje jsem se dozvěděl v rodinném kruhu o Vánocích, :D), nejspíš bych jí také často sledoval. TV pro mě byla důležitým podmětem, abych začal reflektovat okolní svět a pak jsem jí dobrovolně přestal sledovat, abych měl víc času na tvoření... Dívání na TV (tzn. i naučné dokumenty, pohádky s morálním podtextem...) není, narozdíl od bití dětí na rozkaz návodu, jednoznačně spíše špatné, soud může snáze chybně rozhodnout... A je možné, že existují i konspirační důvody... Mám však pocit, že telka snad časem přestane být populární, pokud to nejlepší z ní bude stále dostupné na netu v libovolný čas...
– Reakce na to, co je správné: Vytrhnu se z nabízených negativních možností a řeknu, že existuje lepší. Nekupovat dětem TV, a pokud je nějaká společná, tak jim buď vysvětlovat, že se mohou dívat mx. nějaký čas denně (s tím, že dospělí jdou příkladem a upozorňujou na nesmysly...), že víc není zdravé a jaké by to pro ně mohlo mít nepříjemné následky, nebo když n+ějaké odmítá chápat, tak mu prostě nějak omezit přístup, ;).

"decku obcas jen tak po prdeli.... Proste si potrebovali najit obete a nasli si je" - Sice děti nemám, ale člověk by si neměl vylévat zlost na někom bezbranném, kdo za to nemůže, :(. To, že to občas někomu ulítne a pak se třeba i omluví, by se dalo ještě tolerovat, ale aby nějaká kniha ženám přikazovala, že mají děti pravidelně bít přes zadek, aby z nich vyhnaly ďábla, to už mi skřípe...

"znam jonatana, v zivote nebyl ve skole [...] byl fakt znalej" - Také znám třeba nadprůměrně inteligentní holčinu, která nechodila do školy (vyrůstala s rodiči co provozují dětský tábor, takže ani o kontakt s dalšími dětmi rozhodně nepřicházela, teď jsem však zjistil, že se stejnak rozhodla jít do školy). Domácí výuka (sama o sobě) je fajn, když jsou fajn rodiče, ;). A snaží se Jonatan o nějaké vyšší poznání, nebo je fixovaný na světonázor své komunity?

"Chod k nim na nastevu a uvidis." - Předpokládám, že před návštěvou děti rozhodně nebijou, kor ne po aféře. Ale nezajímá mě to tak, abych tam jezdil proto, abych je soudil (a na to Uchované semínko pojedem kvůli wwoofu), to si raději zajedu někam, kam mě to spíš táhne s nadšením, :).

"po letech videl misto kde to funguje" - Zajímalo by mě, jestli by jim to mohlo fungovat ještě lépe (nebo naopak), kdyby z dětí nevyháněli ďábla, ale to těžko zjistit... Ale napadá mě souvislost s článkem od Vlastimila Marka "Příliš utažená zavinovačka": http://blog.baraka.cz/2012/03/prilis-utazena-zavinovacka/ Možná si tím plácáním děti podřizují a právě ta duševní porucha je pak drží pohromadě jako Rusko. Společné utrpení možná přináší pokoru a pospolitost, ale utrpení by nemělo být vyvoláváno uměle a jsou pozitivnější cesty k pospolitosti/ komunitě (třeba bez nátlaku sám pochopit, že je to správné), ;).

"i na tobe je videl ze te to posouva dal [...] tolerantnejsi atd nez kdyz sme se setkali posledne" - Tolerantnější, :)? Z čeho tě to napadlo? Pokud se pamatuji, promluvil jsem (narozdíl od Mirka) jen občas a krátce (nekomunikativnost v reálu je asi jeden z mých největších nedostatků, i když myslím, že je to lepší než dříve, :D), jsem spíš naslouchavý a dumající. Ale rád píšu, což mi v kombinaci s netem poskytuje lepší příležitost vysvětlovat ostatním mé složité myšlenkopocity, ;). A kdyby nebyl net, asi bych psal dopisy. Nebo až jednou dopíšu dlouhodobě připravovanou knihu Zkušenost Ekozámečku, také bych jí doporučil každému, kdo by mi chtěl lépe porozumět...

"to je myslim zaklad, posouvat se" - Víceméně souhlasím, ;).

"zatancovat si nad polem kukurice" - Jo, to je v pohodě (pokud to není dogmatické). I když osobně jsem k tomu vnitřní puzení zatím nikdy neměl co pamatuji... Ale sklizeň je dobrá příležitost/ záminka na nějaké setkání/ slavení, :).

"No chtelo by to nejakou debatu" - Nejspíš, ale přímo se mnou si v reálu asi moc nepokecáš, xD, hlavně ne tak kvalitně (natož kvantitativně (i když už jsem zažil i výjimky, kdy jsem se rozpovídal, hl. když znám někoho od vidění déle)). Každopádně se oba těšíme, až se s tebou zas někdy setkáme, ;).

Reakce z Uchovaného semínka:

Tak pocitonázor z návštěvy Uchovaného semínka mám rozpolcený. Na jednu stranu to vypadá, že jim to tam fakt dobře funguje a na druhou jsme si všimli pár více či méně kontroverzních znaků "nových náboženských hnutí".

Něco z toho, co nás pozitivně zaujalo: sušení ovoce těsně pod stropem, mezidruhový kříženec Tatarova hruška, špalíkovačka, je fajn, že jsou součástí sítě komunit, které si vzájemně pomáhají (ale je vidět, že bez pomoci zahraničí by ta česká nebyla tak rozkvetlá), zaujal nás zimní foliovník s dvojitou nafouklou izolační vrstvou, získali jsme cenné rady k prořezávání stromů... Je fajn, že svou víru alespoň trochu reflektujou: jedlý les vysadili tak, jak si představujou Ráj, ale došlo jim, že to není praktické... Nebo od bábinky ze Statku Janeček nám zachutnala kandovaná dýně... A seznámili jsme se i s pár dalšími farmáři...

Člověk má také divný pocit z toho, že všichni muži tam maj drdoly, xD.

Zbytek ti raději napíšu soukromě...

Jinač co se týče WWOOFu, probírali se převážně takové ty "důležité" věci, o které se člověk potřebuje zajímat, ale nebývají moc záživné: pojištění, legálnost, znění pravidel, precedensy, PR aktivity, nedostatky na webu...

Offline sahaw

• Minimalista
« Odpověď #19 kdy: Únor 09, 2015, 06:55:31 odpoledne »
Jestli ten zbytek není tajný, tak by mně zajimal. A určitě ostatní taky. Pokud nechceš, aby to našel googl, tak máme skrytou diskuzi, kde vidi jen registrovaný: http://preppers.cz/forum/index.php/board,58.0.html

« Odpověď #20 kdy: Únor 09, 2015, 09:24:19 odpoledne »
x

Offline Ormien

• Gardening
Re: Naše vaše komunity, volná diskuse...
« Odpověď #21 kdy: Březen 14, 2015, 07:39:12 odpoledne »
"M. Scott Peck - V jiném rytmu"
Zajímavá kniha - hned v úvodu je příběh, který stojí za sdílení:
...následující příběh se jmenuje „Rabínův dar".

Příběh se týká kláštera, jenž v důsledku těžkých časů upadal. Kdysi byl sídlem velkého řádu; ten v důsledku protiklášterních nepokojů v sedmnáctém a osmnáctém století a vzestupu sekularismu ve století devatenáctém přišel o všechny své další kláštery a byl zdecimován natolik, že v rozpadajícím se sídle zůstalo pouze pět mnichů: opat a čtyři další, všichni více než sedmdesátiletí. Bylo jasné, že řád umírá.

V hlubokých lesích obklopujících klášter byla malá chatrč, kterou čas od času užíval rabín z blízkého města coby poustevny. Po mnoha letech modliteb a rozjímání se mniši stali do jisté míry okultisty, a tak vždy vycítili, kdy je rabín ve své poustevně. „Rabín je v lesích, rabín je zase v lesích," šeptávali si. Opata, který se trápil nad bezprostředně hrozící zkázou řádu, jednou napadlo poustevnu navštívit a požádat rabína o radu, zda ví o nějaké možnosti, jak klášter zachránit.

Rabín přivítal opata ve své chatrči. Když ale vysvětlil účel své návštěvy, rabín s ním mohl jen soucítit. „Vím, jaké to je," horlil, „duchovno z lidí odešlo. V mém městě je to úplně stejné. Do synagogy už skoro nikdo nechodí." A tak starý opat a starý rabín bědovali spolu. Pak si četli části tóry a potichu mluvili o závažných filozofických věcech, čas ubíhal a opat musel odejít. Objali se. „Je úžasné, že jsme se po tolika letech sešli," řekl opat, „nedostalo se mi však toho, skrz co jsem sem přišel. Není nic, co bys mi mohl říci? Ani náznak rady, který by mi pomohl spasit můj umírající řád?" „Ne, je mi líto," odpověděl rabín, „neporadím ti. Jediné, co ti mohu říci, je, že Mesiášem je jeden z vás."

Když se rabín vrátil do kláštera, shromáždili se kolem něj jeho druzi a ptali se: „Tak co řekl rabín?"

„Nemůže nám pomoci," odpověděl opat. „Jen jsme bědovali a četli spolu tóru. Jediné, co mi řekl, když jsem odcházel, bylo něco tajemného; že Mesiášem je jeden z nás. Nevím, co tím myslel."

V následujících dnech, týdnech a měsících o tom staří mniši přemýšleli a ptali se sami sebe po možném významu rabínových slov. Mesiášem je jeden z nás? Potom ale kdo? Mohl mít na mysli někoho z nás, mnichů v tomto klášteře? Myslíš, že jde o opata? Ano, pokud tím chtěl na někoho ukázat, pak na otce opata. Byl naším vůdcem po více než jednu generaci. Na druhé straně mohl myslet na bratra Tomáše. Bratr Tomáš je jistě svatý muž. Každý ví, že Tomáš je mužem světla. Jistě nemohl myslet bratra Elreda. Elred je postupem času stále vrtošivější. Ale když o tom člověk zpětně přemýšlí, přestože je lidem trnem v oku, má Elred vlastně vždycky pravdu. Často velkou pravdu. Možná, že rabín myslel na bratra Elreda. Ale jistě ne na bratra Filipa. Filip je tak pasivní, opravdová nicka. Jenže on má jakýsi téměř nadpřirozený dar být vždy tam, kde je ho třeba. Prostě se zázračně objeví po tvém boku. Možná že Mesiášem je Filip. Samozřejmě že rabín nemyslel mne. Jsem jen obyčejný člověk. A co když myslel? Že já jsem ten Mesiáš? Ó Bože, já ne. Nemohu pro Tebe tolik znamenat. Nebo ano?
Když takto přemítali, začali se s ohledem na to, kdyby jeden z nich byl oním Mesiášem, k sobě navzájem staří mniši chovat s mimořádným respektem. A na základě toho, že by Mesiášem mohli být i oni sami, chovali se s mimořádným respektem i sami k sobě.

Klášter se nacházel v krásném lese, a tak se stávalo, že sem lidé čas od času zavítali, aby pojedli na jeho jemném trávníku, aby se prošli po jeho pěšinách a aby tu občas dokonce i meditovali v jeho zchátralé kapli. A když tak činili, aniž si toho byli vědomi, cítili auru mimořádné úcty, která ted staré mnichy obklopovala a zdála se z nich vyzařovat a prostupovat atmosféru toho místa. Bylo na tom něco podivně přitažlivého a působivého. Aniž přesně věděli proč, začali se do kláštera vracet na pikniky, hrát si nebo se modlit stále častěji. Přiváděli své přátele, aby jim toto zajímavé místo ukázali. A jejich přátelé přiváděli své přátele.

Pak se stávalo, že někteří z mladých mužů, kteří přicházeli na návštěvu do kláštera, mluvili se starými mnichy více a více. Po nějaké době je jeden z nich požádal, zda by se k nim mohl připojit. Potom další. A ještě další. Tak se během pár let klášter náhle znovu stal sídlem vzkvétajícího řádu a díky rabínovu daru mohutným centrem osvícenosti a spirituality v říši...

V TOM JE VŠECHNO - CHOVAT SE K OSTATNÍM TAK, JAK CHCETE, ABY SE ONI CHOVALI K VÁM.
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Saladin

• Moderuje
  • I' ll be back!
« Odpověď #22 kdy: Duben 25, 2015, 08:29:30 dopoledne »
Pěkné, už mám tu knihu objednanou..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline bartolomej

• Praktikující prepper
« Odpověď #23 kdy: Duben 26, 2015, 12:06:10 odpoledne »
ja tu knizku cetl a mam ji ve formatu do ctecky.....

Offline PooM

• Praktikující prepper
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Naše vaše komunity, volná diskuse...
« Odpověď #24 kdy: Srpen 16, 2018, 11:31:40 dopoledne »
Úlet v "Kecání jen tak" mě vede k zamyšlení co to ta komunita vlastně je...

Pro mě je to pár přátel (spíš bližších, včetně rodiny), kteří si věří, scházejí se a mají "společné myšlení" - tedy názor na "to podstatné" - ať už si pod tím představují co chtějí. Prostě mají mezi sebou nějaké pojítko. Znají se důvěrně, včetně stinných stránek svých osobností, berou to jak to je a vědí, že se jeden o druhého mohou opřít.
Jsem přesvědčen (doufám), že z takových přátel se komunita v případě ohrožení zformuje sama. Znám pár lidí, kterým jsem ochoten v případě průseru poskytnout veškeré své hmotné statky, nebo alespoň část z nich, protože vím, že s nimi dokáží naložit lépe/efektivněji než já a současně vím, že mě neodepíšou.
Prostě dnes mám odfiltrované lidi, které ve svém okolí chci (a vím proč) a lidi, které ve svém okolí nechci (a vím proč) a z toho vycházím.
Jak jste na tom vy?
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.