Autor Téma: Panelákové nápady bez hranic  (Přečteno 5679 krát)

SoňaR

 • Host
Re: Panelákové nápady bez hranic
« Odpověď #50 kdy: Srpen 16, 2018, 01:37:42 odpoledne »
Já bych to neomezovala, to akorát brání v rozletu. Hned na začátku seznamu potravin do "paneláku" je poznámka, že si každý z toho musí vybrat sám - podle svých možností, situace a potřeb či preferencí. Tedy i podle toho, kolik má místa, kolik má peněz, co jí nebo nejí. Ač se to může zdát, tak skladovací prostory v panelákách a bytovkách jsou značně různorodé - velikostí počínaje, teplotou, vlhkostí, přístupností, bezpečností konče. Takže bych to nechala na každém jednotlivě, ať si vybere a sestaví svůj vlastní seznam zásob. My zde dáváme náměty na potraviny relativně trvanlivé a skladné, vhodné do paneláku / bytovky, takový byl záměr.

Offline votroubek

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 5207
 • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Panelákové nápady bez hranic
« Odpověď #51 kdy: Srpen 16, 2018, 02:36:49 odpoledne »
Určitě, jen je třeba podotknout, že nejen chlebem je člověk živ, ale i voda pitná i jakákoli jiná by měla být v hledáčku každého zodpovědného.Ale jak píše poom, je třeba uvažovat v širším kontextu, i o časovém rámci, aby měl člověk situaci pokud možno pod kontrolou a rozhodoval se nikoli pudově, ale předvídatelně s chladnou hlavou.

Offline vvitty

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2528
 • a
Re: Panelákové nápady bez hranic
« Odpověď #52 kdy: Srpen 16, 2018, 02:48:09 odpoledne »
Povodně 2002... už je to dlouho, člověk už lecos zapoměl a taky jsem na to koukal hodně shora, Strahovu rozhodně nic nehrozilo :-)

Elektřinu do zatopených a ohrožených míst přestali dodávat poměrně záhy a zůstalo to tak až do opadnutí vody a kontrole rozvodů. Primárně proto aby se omezilo poškození trafostanic.
Možnosti útěku byly, nepřišlo to během pár minut ale voda stoupala celkem dlouho, prozíravější tak odvezli auta do výše položených ulic a mohli si i připravit cenné a důležité věci sebou a vypadnout pryč když se voda začala rozlévat. Ti kdo z nějakého důvodu nevypadli měli pak například v Karlíně možnost vypadnout už jen lodí s hasiči a tam samozřejmě nebrali žádné objemné věci.
Po povodních šlo skoro vše co bylo zaplavené do kontejnerů, v Holešovicích například kompletní obsah sklepů, v Karlíně obdobně do prvního patra.
Pro ty kdo neměli kam jít - například evakuovaní z domovů pro seniory - zajišťoval bydlení magistrát, byly prázdniny takže např. na studentských kolejích a internátech bylo spousta volných postelí. Tam taky směřovala část pomoci - toaletní potřeby, voda, jídlo atp., ale jestli něco dostávali i lidé kteří byli v domech bez proudu netuším. Já si z té doby kdy voda stoupala pamatuji jen tatrovky s pískem, lopatu a balíky pytlů...

.. a pořád fungovala v okolí běžná obchodní síť, veřejná doprava atd. takže nebyl velký problém během hodiny koupit cokoliv co člověk potřeboval pokud měl peníze, kartu atp. nehrozilo že by umřel hlady nebo za chleba musel platit 1000,- Kč.

Offline PooM

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2665
 • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Panelákové nápady bez hranic
« Odpověď #53 kdy: Srpen 17, 2018, 02:25:06 odpoledne »
Takže pokud jsem nečekal na poslední chvíli a nedoufal, že se voda nedostane až ke mě, bylo to vážně jen chvilkové nepohodlí.

Mimochodem, pokud mě evakuují hasiči (třeba člunem, ale na poslední chvíli), je někde/nějak definované, jak velké zavazadlo smím mít s sebou? Já jsem pro všechny případy sbalenej v jezevci ( https://www.google.cz/search?q=ta%C5%A1ka+jezevec&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjT7u2EivTcAhUiMuwKHe8wD7IQ_AUICigB&biw=1536&bih=771 ) teda spíš je to odkladiště věcí, ale pár dní bych s tím vydržel...bylo by nepříjemné zjistit, že mě s tím nenaloží.
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline PooM

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2665
 • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Panelákové nápady bez hranic
« Odpověď #54 kdy: Srpen 17, 2018, 04:04:23 odpoledne »
Já to zkusím podle svého zadání - je to pro mě snazší. A odpíchnu se od toho, co znám, tzn. tříčlenná domácnost.

Nejdůležitější je uvědomit si, že se budeme muset (snad na chvíli) vzdát komfortu...
 
1. Krizová situace netrvající déle, než 5 dní, setrvávám v bytě.
Předpoklad: neteče voda a nestihl jsem naplnit vanu, nejde elektrika ani plyn, kanalizace zatím funguje, je leden.
- potřebuju něco, čím ohřeju jídlo - vařič a 2kg PB lahev
- potřebuju něco, čím udělám teplo - kamna pohoda turbo + 10kg PB lahev (to je ale drahé, zabere hodně místa a nijak dobře to netopí), lepší je "infrazářič" na 2kg lahev a rezervní lahev (pozor, takové topení spotřebuje poměrně hodně kyslíku, takže větrat), každopádně nebudu doufat, že vytopím celý byt na trenýrkovou teplotu, ale fungovat budeme v jedné větratelné místnosti
- zásoby z ledničky popř. mrazáku dám na balkón, vydrží, jen je potřebuju uchránit před "škodnou" - buďto dostatečně velká nádoba, nebo skříňka z obýváku, něco (v létě netuším, nějak si neumím představit, jak v bytě dostatečně rychle zpracuju třeba 30 kg masa z mrazáku - pokud něco takového mám. Snad část z toho zpracuju a sním, část můžu zkusit zavařit - ale to kvůli pár dnům nestojí vlastně ani za to (navíc těžko říct, jestli bych na to měl dost paliva - PB), co se zkazí zavčas vyhodím - než to začne smrdět, až krize pomine, prostě si koupím jiné. Asi by stálo za úvahu popřemýšlet o záložním akumulátoru a dostatečně výkonném měniči, ale bude to náročné na prostor, cenu a údržbu. Na druhou stranu "suchý" akumulátor a kyselina vedle v lahvi nestárnou, netrpí a baterie je "přednabitá" - stále ale podle mě náklady převýší přidanou hodnotu.)
- neteče voda ale kdyby byl sníh, můžu ho rozpuštěný použít na mytí. Pít bych to neriskoval.
- pro děti do 3 let bych to viděl na potřebu 3-5l vody denně, pro dospělého 2l
- jinak klasika jako kdekoli jinde - 2 balení svíček nebo lampu, sirky/zapalovače, zásobu hygienických potřeb předpokládám v bytě (toaletní papír, mýdlo, vložky), těstoviny - 2kg, rýžě - 2kg, ovesné vločky - 1kg, musli tyčinky, čokoláda, rozinky, sklenice medu, 0,5 kg cukru, 4 ks masové konzervy dle chuti, 1-2 sklenice ovocného kompotu, sušené ovoce...když to tak čtu, docela bych se i na třídenní PA těšil. Začíná to vypadat jako správné svátky obžerství  ;D
- lahev pálenky na vypálení červa (grog)
- lékárnička - obvaz (raději než obvaz mám pružné obinadlo), náplasti, běžné pilule (ibalgin, paralen...), vitamínové přípravky - víceméně mírně doplněná kvalitní (zdaleka ne všechny jsou kvalitní) autolékárnička
- 2-3 teplé deky
 
Náklady odhadem 5 000,- (když koupím vařič, topidlo a bomby z druhé ruky) a myslím, že i s tímhle předimenzovaným seznamem se vejdu do 0,5m2. (Prostě si představuju kolik místa mi zbude v kubíkové nádobě, když tam tohle všechno naskládám). 

A to nejdůležitější: odhodlání (nepropadat trudnomyslnosti) a vědomosti (třeba je dobré vědět, že když si chci umýt ruce mohu si je polévat vodou z lahve, ale budu mít ohromnou spotřebu. Nebo můžu na lahvi trochu povolit víčko, voda poteče málo, ale na mytí dostatečně - nebudu plýtvat).
Určitě jsem na něco zapomněl a něco zase přehnal - vím o tom. Je to námět do diskuze...                   
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline vvitty

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2528
 • a
Re: Panelákové nápady bez hranic
« Odpověď #55 kdy: Srpen 17, 2018, 04:28:09 odpoledne »
Otázku stran zavazadla by bylo lépe položit přímo někomu od záchranářů, osobně tipuju že by takové zavazdlo vzali s odůvodněním že to je evakuační zavazdlo připravené dle doporučení metodiky doporučované záchrannými složkami. Když stoupala voda v roce 2013 tak návod na jeho sbalení visel v každé tramvaji. Měl jsem na mysli spíše odsun věcí cenných které by zatopení poškodilo, mít např. sbírku známek nebo cenných knih tak ji včas odvezu autem.

Z hlediska přežití bych to nazval chvilkovým nepohodlím a možnou značnou majetkovou újmou protože se lidi vrátili do bytů které mohli celé akorát naházet na tatrovku a odeslat na skládku - taky tu Praha platila dost kontejnerů za tímto účelem. Praha (a další města směrem po proudu, třeba Ústí) pořád měla relativně dost času se připravit, stav nebezpečí na horním toku Vltavy byl vyhlášen 12.8., 13.8. začaly evakuace na horním toku (Budějovice atp.) a v centru Prahy začali odpojovat proud a 14.8. bylo centrum zatopeno. To je úplně jiná situace než třeba Troubky na Moravě, které vlna prostě smetla.
Bez proudu a posléze zatopená byla velká část města, díky tomu dost lidí vyhodilo minimálně obsah ledniček a mrazáků, případně je vyhodili rovnou celé i s obalem.
Ze sítě hromadné dopravy zůstaly v provozu trosky - metro jezdilo jen v omezených okrajových úsecích, tramvaje se musely vyhýbat zatopeným částem, zůstavaly autobusy a naopak začaly jezdit nové vlakové spoje protože bylo potřeba posílit kapacitu. Mělo to taky dost pozitivní dopad na chování řidičů, do té doby nevídaná ohleduplnost a automatické uvolňování jízdních pruhů záchranářům a autobusům se stalo běžným standardem a vydrželo dobře půl roku. Kromě toho ale zbytek města fungoval celkem normálně, restaurace, jídelny, prodejny..., jo možná v obchodech nebyla pár dnů skladem nejlevnější balená voda za 1,- ale jen značková s minerály za 10,- to už si fakt nevybavuju.

Offline PooM

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2665
 • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Panelákové nápady bez hranic
« Odpověď #56 kdy: Srpen 17, 2018, 05:14:53 odpoledne »
Jenže o krk nešlo a pokud ano, tak hlavně vlastní hloupostí... Na Moravě v 97 to bylo podobné, jen tady nahoře to přišlo bez varování (vědělo se že jde voda, ale CO totálně zklamala). Kdyby pár hodin předem projelo dědinou auto s amplionem a varovalo lidi, aby přemístili věci ze sklepů, škody by byly menší.
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline PooM

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2665
 • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Panelákové nápady bez hranic
« Odpověď #57 kdy: Srpen 19, 2018, 11:31:36 odpoledne »
Pokračování:
Přežití v bytě (viz výše) po dobu jednoho měsíce.
Předpoklady: se zásobami z ledničky se v létě můžu rozloučit, pokud je včas nezpracuju. Existují řešení, ale jsou náročná na technologie, cenu, prostor (akumulátory + měnič + soláry), tohle: http://preppers.cz/forum/index.php/topic,12461.msg157484.html#msg157484 jenže to předpokládá skladovat v bytě "krám", kterej mi většinu času na nic není, žere jen peníze (za nákup), prostor a stárne i když nic nedělá...na druhou stranu, jsou ledničky, které "fungují" na PB - je to o možnostech, prostorách, fantazii...i prázdná lednička může fungovat jako skříňka a na měsíc by 10 kg lahev měla stačit, koneckonců, potřebuju buďto topení, nebo ledničku, ne?  ;)
                  předpokládejme, že může existuje dům, ve kterém zůstane funkční kanalizace (jakmile se ucpe kanalizace, stane se dům velmi rychle neobyvatelným, pokud budou obyvatelé odpady dále využívat a nepomůže mi ani to, že bydlím až v horním patře - vyteče to někde dole a kdykoli budu chtít ven, budu tím muset projít, navíc se v tom velmi rychle namnoží kdovíjací bacilové...)

Tedy za mě k předchozímu seznamu: rozšířit zásoby PB v 2kg lahvích alespoň na 5 ks za předpokladu, že budeme fungovat v hodně chladném a úsporném režimu. Doporučil bych spíš 10 ks. V tomhle ohledu by asi líp vycházely 10 kg lahve (2ks) a topení asi tímhle: https://www.4camping.cz/p/topidlo-meva-bri-2/?gclid=EAIaIQobChMIy-Hpzff53AIV2MqyCh3_-wOGEAQYAyABEgLXmvD_BwE chce to vyřešit napojení na vařič nebo na LPG sporák nebo PB hořáky na sporák na zemní plyn, je-li něco takového v bytě.
Myšlenku kamínek na pevná paliva s komínem vyvedeným z okna bych kvůli nápadnosti (a možnému nedostatku paliva) zavrhl.  ;)
V každém případě bych ověřil, zda je v bytě dostatek hygienických potřeb na měsíc - hlavně mýdlo, vata a co mi došlo teď: alespoň balík bavlněných dětských plen - ty se dají použít na kde co všechno...tuším že z nich zle vyrobit i knoty ke svíčkám. Možná teď někoho vyděsím nebo znechutím, ale zastanou docela dobře i funkci dámských vložek. A dají se vyprat, vyvařit a použít znova. Tohle nezabere moc místa a dá se to použít a zahodit: https://www.mojedilna.cz/cistici-hadry-bily-textil-10kg
Dál budu potřebovat nádoby na transport užitkové vody - stačí petlahve, lepší budou 5l kanystry - skladovat užitkovou vodu v potřebném množství je luxus, který si kvůli omezenému prostoru nemůžu dovolit. Užitkovou vodu budu muset shánět jinde - v potoce, chytat dešťovou, rozpouštět sníh...cokoli dle možností. Sem-tam někde je stará funkční "obecní" pumpa, nemusí být daleko, chce to mít přehled kde něco takového je (jestli to je). Kde je vodojem, vodárna, cokoli. Znát své okolí.
Zásoby alkoholu bych rozšířil na 3l na dospělou osobu - nejen na konzumaci, ale i dezinfekci, nebo výměnný obchod. Popřípadě můžu kombinovat: část ve "drahým chlastu", část v konzumním 80% lihu. Ten má tu výhodu, že když se naředí
a dochutí (trestí, čímkoli) dá se tím opít (a zbavit tak strachu či si pohovořit s duchy  ;D ), ale v surové formě může fungovat jako dezinfekce, palivo...
Rozhodně bych rozšířil zásoby všeho v lékárničce a vitamíny užíval i preventivně. Denně a pro všechny.
Pochopitelně bude potřeba přiměřeně zvětšit zásoby všeho na rozdělání ohně a svícení - olej do lampy - alespoň 10l, svíčky je třeba vyzkoušet a podle toho si vybrat. Určitě bych pro zichr pořídil aspoň 3 balení čajových svíček (po 100ks), žádnej hatrick, ale svítí a stojí pár peněz.
Přiměřeně bych zvětšil zásoby trvanlivých potravin - hlavně těch, jejichž skladovatelnost považuju za ve vhodných podmínkách za neomezenou - těstoviny, rýže (bez problémů měsíc přežijeme s 300g rýže na den) - ve vhodných obalech, chránit před hmyzem!, sušené ovoce - rozinky nebo křížaly - 1kg (dobře chránit před hmyzáky! igelitový obal nestačí!), med - alespoň 5 kg, cukr - alespoň 5 kg, sůl - alespoň 5 kg, min. 2 krabice sušeného mléka, ovesné vločky - 5kg, čokoláda a musli - čím víc tím líp, 1kg mleté kávy - opět: přesypat do vhodné nádoby, 5 kg mouky (zase: pozor na hmyz!), 100 sáčků čaje...

Pevné boty a kvalitní oblečení, ideálně aby to všechno vypadalo jen jako hadry - o kvalitní boty a oblečení bude zájem a po týdnu krize ve městě prostě budu muset z bytu ven. Nerad bych dostal nakládačku a šel domů bos...

Taky budu potřebovat jehly a nitě (3 cívky pevné nitě a 5 jehel nebo takovou tu sadu:   http://www.ragos.cz/jehly-rucni-a-strojove-prym-consumer-cz-mapka-kosik-sada-jehel-na-rucni-siti protože budu potřebovat opravovat oblečení, nebo vybavení přizpůsobit - sešít deku tak, aby vznikl jednoduchý spací pytel... 

Rozhodně bych do zásob přidal jeden kvalitní ostrý nůž. třeba "finku" od Bahca/Fiskars   http://www.veverk.cz/index.php?a=163 a kvalitní zavírací nůž.

Něco na dezinfekci - chloramin, savo, domestos, množství těžko odhadnout (1kg chloraminu/3l sava nebo domestosu), 1kg vločkového hydroxidu sodného se neztratí a stojí pár peněz. Jar nebo něco podobného na mytí nádobí - alespoň 1l. Drátěnka - 3ks.
2l oleje na smažení, vaření...
Slušná pánvička - hluboká poslouží i jako hrnec a nebudeme si dovolit špinit moc nádobí   
Dámské tampony, alespoň 2 balení. Je možno je použít jako tampony ale pokud se nemýlím, původně byly vyvinuty na "ucpání" střelných zranění

Náklady...když budu nakupovat hodně úsporně, možná by mi mohlo stačit 10 000,-, realita bude ale někde mezi 15 000,- a 20 000,-...velká část peněz bude "uložena" v PB lahvích, lihu ap...
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline vvitty

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2528
 • a
Re: Panelákové nápady bez hranic
« Odpověď #58 kdy: Srpen 20, 2018, 02:55:55 odpoledne »
Dovolil bych si pár poznámek k pokračování :
- "drahý chlast" nemusí být vůbec drahý, kvalitní merunkovice se da na morave sehnat za 150-200 za litr (50-55%).
- obaly na vodu by měly být skladovány primárně plné pitné(!)* vody. Množství pro užitkovou se dá v případě potřeby relativně rychle doplnit u nejbližšího kontejneru na plasty, pokud to bude na užitkovou vodu nabranou z blízké řeky tak je to celkem jedno. Mimochodem v Praze 7 chtějí opět obnovit staré pumpy, jsem zvědav ...
- dámské vložky se (sic!) už zase dají koupit látkové, vypratelné, a fungují (ověřeno v praxi drahou polovičkou)
- dětské bavlněné plíny neskladovat nové, ale 3x přeprat. V opačném případě nebudou mít dobrou savost!

- akumulátor s měničem může být dobrou investicí pro ty kdo mají vlastní plynový kotel. V případě výpadku proudu nebude fungovat i když plyn bude v rozvodech stále bez problému k dispozici. Vhodný měnič s akumulátorem jest dobrou zálohou, v létě pro lednici, v zimě pro topení.


* pár let zpátky byla v části prahy kontaminovaná voda v rozvodech. Kdo by čekal že upozornění "nepijte vodu" zazní například z těch drahých mluvicích sirén co jsou ve městě tak má smůlu. Upozornění roznášeli pracovníky PVK a házeli ho do schránek(!) o víkendu (!) takže pokud někdo spoléhal na oficiální a včasné varování mohl si s ním v pondělí utřít  ::! , tedy pokud se k té schránce dohrabal. I toto je problém který se může kdykoliv a kdekoliv opakovat a v tomto případě voda z obchodů v širokém okolí zmizela extrémně rychle.

Offline PooM

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2665
 • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Panelákové nápady bez hranic
« Odpověď #59 kdy: Srpen 20, 2018, 05:33:11 odpoledne »
Když jsme u toho plynu...proč by měl plyn v rozvodech být dál k dispozici, když nepůjde elektrika?
Pokud vím - a možná se pletu, proto se ptám - tlak v potrubí nutný pro dopravu plynu zajišťují kompresory. A ty jsou na elektriku. Takže není elektrika - není tlak - není plyn. Nebo je to jinak?

Jaký tlak je ve velkokapacitních zásobnících plynu netuším, ale moc velký nepředpokládám...
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline vvitty

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2528
 • a
Re: Panelákové nápady bez hranic
« Odpověď #60 kdy: Srpen 20, 2018, 06:15:36 odpoledne »
Poom:
v zásadě máš pravdu, bez elektřiny nebude plyn ani voda, nicméně zde bude záviset na lokální situaci a hlavně důvodu a rozsahu výpadku. Celkem snadno může dojít k situaci kdy "pár bloků" bude zasaženo výpadkem na VN/NN rozvodech, ale infrastruktura plynařů bude stále pod proudem.
Ale i když vypadne VN do města tak bude plyn ještě nějakou dobu fungovat - tak dlouho než odpadnou záložní zdroje v regulačních stanicích pro středotlak, resp. nízkotlak. Tam žádné kompresory nejsou. Kompresní stanice jsou například u zásobníků a mají záložní generátory, alespoň dle informací člověka který velká úložiště a zásobníky plynu už dlouhá léta projektuje.
Bohužel časy k tomu jak dlouho to bude trvat nemám, stejně jako k tomu jaké tam jsou tlaky. Mohu zjistit až se zase potkáme a bude nálada na kecání, pokud mě paměť neklame tak pro tlak pod kterým se plyn posílá dolů do úložiště je někde kolem 200 barů ... VTL vedení mají podle Wikipedie 4 - 16 barů, resp. 16 - 100 barů, no a teď babo raď jaký vede do kterého okresu...

V takovém případě může být záložní zdroj výhodou ale nelze na to už dnes spoléhat. Když to po sobě čtu tak jsem to nenapsal úplně jasně.

O tom že by něco takového měli mít všichni kdo mají _moderní_ kotel na pevná paliva nebo LPG v tanku za barákem snad netřeba mluvit, dost výměn dosloužilého kotle za moderní je spojena i s výměnou samotížného systému za systém hnaný čerpadlem.

SoňaR

 • Host
Re: Panelákové nápady bez hranic
« Odpověď #61 kdy: Srpen 20, 2018, 06:52:40 odpoledne »
V případě rozsáhlého blackoutu je výpadek dodávek plynu odhadován hned ve druhé fázi, neboli je to otázka hodin. 

Offline BartH8

 • ***
 • Příspěvků: 1099
Re: Panelákové nápady bez hranic
« Odpověď #62 kdy: Srpen 20, 2018, 08:19:27 odpoledne »
Ne nutně. Pokud teda nemyslíš EMP. Všechny tyhle stanice mají, jak píše i PooM vvitty, záložní zdroje. By člověk nevěřil, ale má je i například teplárna/y. Oběhové čerpadla tak můžou nějakou dobu běžet i při rozsáhlém výpadku proudu.

Edit : sem citoval špatného autora, sorry
Slepému neukážeš
Hluchému neřekneš
Hloupému nevysvětlíš

SoňaR

 • Host
Re: Panelákové nápady bez hranic
« Odpověď #63 kdy: Srpen 20, 2018, 08:42:16 odpoledne »
Jooo to nevím, jen čerpám z těch "oficiálních zdrojů"  ;)

Offline PooM

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2665
 • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Panelákové nápady bez hranic
« Odpověď #64 kdy: Srpen 20, 2018, 09:30:09 odpoledne »
Je pravda, že kompresory tlakující zemní plyn jsou ve velkých vzdálenostech, podle wiki cca. 100 km.
To teda znamená, že plyn by teoreticky mohl fungovat, pokud nedojde k totálnímu výpadku el. proudu. jenže pokud nedojde k totálnímu výpadku el proudu, nebude to kolaps, ale jen trocha nepohodlí (jako ty povodně).
Navíc v případě povodně (třeba) plyn vypnou, stejně jako elektriku. Nikdo nebude riskovat výbuch plynu z poškozeného potrubí.
Za mě: v případě průseru bych s dlouhodobou dodávkou plynu nepočítal.

Záložní zdroje: když v tomhle článku čtu o výkonech kompresorových stanic, neumím si představit, jak/čím dlouhodobě nakrmit 1GW ( https://vytapeni.tzb-info.cz/vytapime-plynem/7684-plyn-na-ceste ). Nějakou zálohu to mít bude, ale ta bude tak na bezpečný doběh...

Většina záložních zdrojů (snad jen krom těch v nemocnicích) je dimenzována na bezpečný doběh a odstavení, v teplárnách proto, že je potřeba dochladit rozhicovaný kotle - zabrání se tak škodám (explozím kotlů). Ty záložní zdroje tam rozhodně nejsou na to, aby byla teplárna schopna fungovat nezávisle v řádu týdnů. Takže po výpadku proudu bych se službami nepočítal (i když se v řádu hodin může/bude zdát, že ještě něco funguje).

     
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline votroubek

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 5207
 • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Panelákové nápady bez hranic
« Odpověď #65 kdy: Srpen 20, 2018, 09:39:21 odpoledne »
Plyn dokonce nesmí fungovat bez elektrické energie, protože včentily a bezpečnostní prvky odcházejí do kopru s elektřinou. Takže, jak píše soňa, výpadek plnu jde za výpadkem elektřiny.Je lépe počítat s horší variantou.....

Offline vvitty

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2528
 • a
Re: Panelákové nápady bez hranic
« Odpověď #66 kdy: Srpen 20, 2018, 09:46:46 odpoledne »
1GW bude spíše špičkový výkon, navíc to vypadá na prostý součet všech kompresoroven v SK včetně toho že jsou technologické celky zdvojené, případně jedna záloha na dva provozní. Taky to vypadá že ne vše jede na elektřinu - viz letecké motory zmiňované v článku. Zkusím o tom zjistit víc ale nejdřív tak na vánoce, dřív nebude čas.

Nebral jsem to jako dlouhodobé řešení průseru v rozsahu celé republiky a větším, ale jako vhodné využití pro lokální problém. S ohledem na náklady i jako prodloužení o den to není k zahození.

PS: Ty teplárny záložní zdroj pro oběhové čerpadlo mít musí, protože jinak by při výpadku proudu došlo k explozi nebo propálení trubek v topeništi. Není to zdroj který vypneš klíčkem jako auto :-) a ze stejného důvodu je silně vhodný i pro stacionární domácí kotle na pevná paliva s nucceným oběhem.
Na chalupách v horách je to i nutnost, protože tam není otázka jestli proud vypadne ale spíš kdy zase.
Možná by to stálo za to trošku pročistit, začínáme tu utíkat od tématu...

Offline sedlák

 • Včelaři sobě
 • *
 • Příspěvků: 1423
Re: Panelákové nápady bez hranic
« Odpověď #67 kdy: Srpen 20, 2018, 09:56:13 odpoledne »
Teda v plynu se moc nevyznám, vím, že na něj stačí jedna trubka, ale na elektriku musí být dva dráty. :)
Ale: Dostal jsem se před časem na exkurzi do brněnské teplárny. Je plně plynofikovaná. A říkali, že jsou schopni startovat ze tmy, tedy bez elektřiny. Tu si potom vyrobí kogenerací.
Proč by to dělali, kdyby neměli plyn? Možná má Brno výhodu, že má docela blízko několik podzemních  zásobníků. Jinak vím, že existují regulační stupně a v případě problémů se od plynu odpojí ze všeho nejdříve velkoodběratelé.
Co se týče toho tlaku, také jsem netušil. Tak jsem nahlédl na wiki. U podzemního zásobníku Háje je provozní tlak 9,5 Mpa, maximální 12,5 Mpa, což je docela mazec. 
Chtělo by to odborníka, který by z velikosti zásobníků spočítal, jak dlouho po blackoutu ten plyn bude fungovat. Vůbec bych se nedivil, kdyby to byla utajovaná informace.

Offline vvitty

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2528
 • a
Re: Panelákové nápady bez hranic
« Odpověď #68 kdy: Srpen 20, 2018, 09:58:16 odpoledne »
sedlák: protože do té teplárny povede vysokotlaké vedení přímo narozdíl od domácností kam vede přes další mezistupně.

Offline PooM

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2665
 • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Panelákové nápady bez hranic
« Odpověď #69 kdy: Srpen 20, 2018, 10:22:45 odpoledne »
Nemyslím, že jsme moc OT, protože kdyby se dalo s jistotou tvrdit, že plyn půjde nezávisle na elektrice, byla by to skvělá zpráva pro spoustu lidí...bohužel obávám se, že to tak snadné nebude. I z toho důvodu jak píše Votroubek - veškeré technologie jsou napájeny elektřinou - a i kdyby se to bylo schopné zásobovat elektřinou samo - plyn bude sloužit jako palivo generátoru - nebude to schopno zabezpečit dodávky energie všude, kde jí bude potřeba.
Asi to bude schopné se bezpečně odstavit, ale bez podpory el. rozvodnou sítí to nebude schopné dlouhodobě fungovat.
No já osobně se zásobováním plynem nepočítám ani v domě...dál to rozvíjet nemá cenu, víc o tom nevím...

Záložní zdroje na zemní plyn: http://oenergetice.cz/elektrina/vyuziti-plynovych-agregatu-jako-zaloznich-zdroju/ - zajímavé
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline BartH8

 • ***
 • Příspěvků: 1099
Re: Panelákové nápady bez hranic
« Odpověď #70 kdy: Srpen 20, 2018, 10:33:04 odpoledne »
Hele když si vzpomenu, zeptám se v průběhu týdne jak je to v teplárně v případě Black nebo jiného outu. Nikdy sem se o to nezajímal. Ale že by hrozila nějak okamžitě exploze, tomu nevěřím. V uhelné kotelně okamžitě přestane sypat uhlí podavač ( elektrický) a vzhledem k rychlosti, s jakou tam to uhlí hoří, tak rychle uhasne. Plynová kotelna zase nemá většinou takovej výkon. A hořák asi bude mít pojistku. ( elektromagnet?)
A pro votroubka, ventily mají i ruční pohon. A na ty bezpečnostní prvky se ti taky zeptám :)
Slepému neukážeš
Hluchému neřekneš
Hloupému nevysvětlíš

Offline BartH8

 • ***
 • Příspěvků: 1099
Re: Panelákové nápady bez hranic
« Odpověď #71 kdy: Srpen 20, 2018, 10:39:50 odpoledne »
A co pamatuji z povodní 97. Elektřina se logicky vypla. Nemá ráda vodu. Plyn fungoval. Sice chvilku hrozilo že ho vypnou taky ( přívod plynu vede po mostě), ale nakonec vydržel. Most i plyn :)
Prostě záleží na průseru.
Slepému neukážeš
Hluchému neřekneš
Hloupému nevysvětlíš


Offline PooM

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2665
 • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Panelákové nápady bez hranic
« Odpověď #73 kdy: Srpen 20, 2018, 11:01:27 odpoledne »
Jistě, a záložní zdroje na pitomý topení doma, povinný dochlazovací smyčky na kotlech, to všechno se tam dává zbytečně...
Stačí první odstavec: http://kamna.astranet.cz/shops/4848/private/smycka.htm
Na uchlazení běžného domovního kotle o výkonu 20-30kW jsou potřeba řádově kubíky vody - vyzkoušeno, ověřeno. Kolik by asi bylo třeba na kotel o stonásobném výkonu?
A tady, hned první odstavec je o tom, kdy nejčastěji dochází k přehřátí kotle: https://www.koupelny-venta.cz/userfiles/file/Regulus/Ochrana-a-regulace-kotlu-na-tuha-paliva-katalog-A4-CZ.pdf

Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline BartH8

 • ***
 • Příspěvků: 1099
Re: Panelákové nápady bez hranic
« Odpověď #74 kdy: Srpen 20, 2018, 11:24:30 odpoledne »
Kam ty na to chodíš :D
1 jsem psal že teplárna má záložní zdroj.
2 jak co funguje zjistím.
3 nenapadlo tě že ty bezpečnostní prvky jsou trošičku předimenzované? Kvůli ochraně zdraví a života. Pravděpodobnost malá, ale je tam, tak raději uděláme takové opatření aby se to ještě víc eliminovalo.
4 stejně jako jsou předimenzované bezpečnostní prvky u domácích kotlů, jsou předimenzované i ty velké kotle (stavebně)
Naposledy jsem opravoval děravej kotel před 14 dny. Když praskl tak ještě týden fungoval, aby se nemuselo předjíždět na jinej tak se to dojelo podle harmonogramu... Kotel není bomba.
Slepému neukážeš
Hluchému neřekneš
Hloupému nevysvětlíš

Offline PooM

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2665
 • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Panelákové nápady bez hranic
« Odpověď #75 kdy: Srpen 20, 2018, 11:45:00 odpoledne »
https://www.zaktv.cz/zpravy/6629-blackout-plzni-nehrozi-teplarenske-spolecnosti-maji-unikatni-reseni.html

Ostrovní systémy jsou "stará" věc - slouží k trvalému odběru energie z elektrárny a chrání tak přenosovou soustavu i samotnou elektrárnu. Otázka je v jaké fázi dobudovanosti jsou.

To z Plzně je zajímavý koncept  "hold" i když taková selanka jak popisují to nebude - elektriky bude málo. Ale bude aspoň něco - pro nemocnici, pro složky IZS, pro to nejnutnější...a to hodně pomůže.

Narazil jsem na tohle:    http://oenergetice.cz/elektrina/zalozni-zdroje-blackstart/  takže ohledně brněnské teplárny si umím představit, že mají něco takového a "chlubí se tím" - řeknou "A", ale neřeknou už "B" - tzn. jsme schopni startovat, pokud bude plyn - který klidně může být, MND nejsou daleko.
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline PooM

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2665
 • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Panelákové nápady bez hranic
« Odpověď #76 kdy: Srpen 21, 2018, 01:13:52 dopoledne »
Kotel může být bomba: https://krkonossky.denik.cz/zpravy_region/policie-za-tragedii-v-rudniku-nenese-nikdo-odpoved.html - dvě nádrže na stlačenou páru, jinak píší o výbuchu kotle: zřejmě parní topení, přehřátý okruh, nefunkční pojišťováky...
Požár ve sklepě domu po výbuchu kotle: https://nachodsky.denik.cz/galerie/pozar-ohen-plameny-vybuch-kotel-dum-sklep-broumov-hasici161217.html?photo=1
Tohle nevypadá tak hrozně: http://www.sdhjavornik.estranky.cz/fotoalbum/zasahy/2007-24_7_-vybuch-kotle-na-tuha-paliva---h_hostice/045-pozar-24.7.2007-h.hostice---010.jpg.html
Tady taky někdo spravoval, i když trochu jinej "kotel": https://zlin.idnes.cz/soud-kvuli-vybuchu-kotle-v-kuchyni-restaurace-baltaci-napajedla-p8l-/zlin-zpravy.aspx?c=A160211_175436_zlin-zpravy_ras
Sice nepíšou jakej kotel to byl, ale...: https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/414265-vybuch-kotle-v-bangladesske-balirne-zabil-23-lidi-a-nejmene-70-jich-popalil.html
Zase kotel: https://zpravy.idnes.cz/foto.aspx?r=krimi&c=A161117_090258_krimi_bse&foto=BSE675e2c_vbuch4.jpg
A pro změnu: http://tn.nova.cz/clanek/vybuch-kotle-zapalil-dum-majitel-utrpel-tezke-popaleniny.html
Co dokáže nedokonalý spalování - kotel přežil, chlap snad taky, ale vyrazilo to okna a dveře: https://kolinsky.denik.cz/nehody/ko_veltruby_kotel20110314.html
Blbý krbovky a odfoukne to i střechu: https://www.pozary.cz/clanek/51119-v-sokolnici-vybuchla-krbova-kamna-byla-porusena-statika-domu/
Kamna II: https://www.blesk.cz/clanek/regiony-brno-brno-krimi/502989/vybuch-v-dome-ve-slapanicich-milionova-skoda-majitel-skoncil-v-nemocnici.html

Tady je vysvětlený, proč to má takový grády, když bouchne uzavřený okruh, ve kterém je přehřátá pára (takže stačí kotel na 101°C - ): http://www.tlakinfo.cz/t.py?t=2&i=1832

To je prostě tak, když přijede servisák a řekne: To je v cajku, jen to trochu teče, ale dojedem to podle harmonogramu, kotel přece není bomba...já jsem ten termostat proklemoval, ale nepočítal jsem, že by někdo byl tak blbej, že by to používal...tam doběhový čerpadlo ani dochlazovací smyčku nepotřebujete, to je předimenzovaný...máte prostě štěstí, že jdu právě kolem, říkaj o mě, že jsem na tyhle typy machr...a ještě se tím chlubit na netu... P:-/
Když malej kotlík dokáže sfouknout střechu na domě, co asi dovede pořádnej kotel?
Je to bezpečný, pokud je to udělaný jak má být a nenoří si do toho rádla každej přetrhdílo...(I "kotel" v Černobylu dojel na lidskou blbost).

Nicméně když kotel teče (je propálenej) je to ta lepší varianta - díra, která v tom je zavčas zabrání nárůstu tlaku nad kritickou mez. Mnohem horší je, když se natlakovanej okruh přehřeje...třeba když samotížce zamrzne expanzka na půdě.
 
Navíc jsem nikde nenapsal, že to nutně musí bouchnout. Stačí aby to propálilo nebo dokroutilo výměník nemusí to pak jít znova nahodit bez opravy. Výbuch by byl extrém, nicméně myslím že bez dochlazování ne nereálný. To uhlí hoří nějak v režimu "všechno v cajku" a jinak v režimu "nejedou ventilátory". Stejný systém - záložní zdroje má spousta strojů, které není možné vypnout okamžitě. U papírenského stroje rozhodně výbuch nehrozí, ale odstávka musí být řízená, trvá hodiny, jinak velké škody.

O záložních zdrojích jste psal jako o něčem ultraobjevném, jako o spáse lidstva. Nicméně to, že pár hodin (možná) pojedou čerpadla neznamená, že bude teplo. A zřejmě nejsem sám, kdo to tak pochopil...
To zajímavější je, že někteří jsou zařízení na kogeneraci.
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline BartH8

 • ***
 • Příspěvků: 1099
Re: Panelákové nápady bez hranic
« Odpověď #77 kdy: Srpen 21, 2018, 07:00:20 dopoledne »
Když už sem dávám nějaké odkazy jako argument, měl bych si je přečíst, ať vím o čem jsou.
Hlavně teda tady :
Tady je vysvětlený, proč to má takový grády, když bouchne uzavřený okruh, ve kterém je přehřátá pára (takže stačí kotel na 101°C - ): http://www.tlakinfo.cz/t.py?t=2&i=1832

Pojistné ventily eliminují tohle riziko. Což je přímo v tom článku psané.

Teď něco co jsem zjistil o záložních zdrojích v teplárně. Teplárny o kterých mluvím byly stavěny za komunismu a jedná se o parní teplárny.  V případě výpadku se odstavila nepodstatná zařízení a mohlo se fungovat dlouhodobě! Když by byly mrazy, asi by nebylo řešení teplárnu odstavit...
Horkovodní kotle ( plynové) mají ovládání a bezpečnostní prvky řízené vzduchem. Vzduch je v zásobníku, pár hodin vydrží. V případě odpojení od elektrické energie vypne přívod plynu bezpečnostní klapka. Přestane se topit a kotel postupně vychladne, samovolně. Objem vody je tam úplně jiný než v nějakém domácím kotlíku.
Pojistné ventily jsou nastaveny na 2,5 mega. Provoz kotle je cca 1,5 mega. Tohle je příklad té předimenzovanosti. Zase netahat do toho ty domácí... Nehledě na to, že okruh by se začal trhat už cca při 2,1 mega. Není nejnovější. Zase by to snížilo tlaky.
Znovu, kotel není bomba.
Jestli na zálohu dokáže dlouhodobě fungovat i plynovej horkovodní kotel se teprve pokusím zjistit. Ještě jsem nepotkal kompetentní osobu. Komunisté bohužel mysleli na víc věcí než kapitalista :(
Slepému neukážeš
Hluchému neřekneš
Hloupému nevysvětlíš

Offline PooM

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2665
 • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Panelákové nápady bez hranic
« Odpověď #78 kdy: Srpen 21, 2018, 10:13:12 dopoledne »
Pojistné ventily jsou nastaveny na 2,5 mega. Provoz kotle je cca 1,5 mega. Tohle je příklad té předimenzovanosti. Zase netahat do toho ty domácí... Nehledě na to, že okruh by se začal trhat už cca při 2,1 mega. Není nejnovější. Zase by to snížilo tlaky.

Pokud je pojistný ventil nastavený na 2,5 mega (asi pascalu?) a okruh to škubne při 2,1 mega (asi pascalu?) k čemu tam teda je ten pojišťovák, když mi dřív praskne zařízení?    P:-/ Pokud mě chce o bezpečnosti zařízení poučovat někdo, kdo buďto nechápe o čem mluví nebo má zcela zjevně sebevražedné sklony, protože klidně přizná, že počítá s destrukcí zařízení (a případným následným výbuchem), musím bohužel všechno co napíše považovat za nesmysl.

Pojišťovák funguje tak, že se při překročení tlaku otevře, tím dojde k poklesu tlaku a jakmile dojde k poklesu tlaku, pojišťovací ventil se zase uzavře.
Snižování tlaku trhlinou...dost neotřelé, skoro bych řekl destruktivní řešení  P:-/
 

2,1Mpa je 21 atmosfér, 21 bar (skoro přesně). Běžný kompresor doma pracuje s tlakem max. 8bar. Maximální povolený tlak ve vodovodním řadu je 4 bar. Jeden bar si můžeme představit jako 10m vodního sloupce. To je pro dokreslení, jaký tlak v tom je.

Mimochodem, když už se dovoláváte toho co by měl a neměl kdo číst, chce to začít od sebe, ne se spokojit hned s prvním odstavcem, to je totiž nejlepší cesta, jak ze sebe udělat blba. Ocituji odsud:  http://www.tlakinfo.cz/t.py?t=2&i=1832

Citace
V případě správně navrženého pojistného ventilu je celý proces bezpečný a k roztržení nádoby nedochází. V praxi zpravidla ani není žádoucí celý obsah nádoby vypustit. Následkem akce pojistného ventilu však dochází k postupnému „pronukleování“ (vytvoření zárodků bublin) celého, nebo alespoň velkého, objemu kapaliny v nádobě. Tento systém se pak stává velmi nebezpečným, protože při opakované akci pojistného ventilu, nebo v případě vytvoření otvoru v plášti nádoby, již nedojde k časové prodlevě mezi otevřením systému a vytvoření zárodků bublin. Dojde okamžitě po průchodu expanzí vlny kapalinou k expanzi bublin a hladina bývá „vystřelena“ proti vrchu nádoby a vytváří tak určitý typ vodního kladiva, který dynamicky zatíží plášť nádoby.
Někomu to stačí, někdo chce vědět víc:
Citace
Teorie BLCBE je založena na chování kapaliny po průchodu expanzní vlny při akci pojistného ventilu a posléze vytvořením trhliny ve stěně kontejneru. Předpokládá se, že pokud je vnější stěna nádoby v oblasti parního prostoru vystavena intenzivnímu tepelnému toku (např. plameny ohně), může dojít následkem oslabení pevnosti stěny a zvýšeného tlaku par uvnitř nádoby k vytvoření trhliny. Chování této trhliny závisí na výšce hladiny v nádobě. Pokud kapalina vyplňuje větší část objemu nádoby, růst trhliny se může zastavit. Pokud je stupeň naplnění nižší, energie stlačené plynné fáze bývá dostačující k plastickému rozšíření trhliny do chladného kovu, kde se dále elasticky šíří, bez přerušení.

Z toho tedy vyplývá, že pokud vše funguje jak má, mělo by být vše OK. Jenže my se nebavíme o situaci, kdy vše funguje jak má...
Třeba tohle dokáže obyčejnej bojler: https://zpravy.idnes.cz/za-zriceni-hotelu-oharka-v-lounech-dostal-namestek-podminku-pl1-/krimi.aspx?c=A120425_152015_usti-zpravy_oks
Bojler je mnohem jednodušší zařízení než teplárna a i tak je jištěnej elektricky - termostatem, který má přerušit dodávku el. energie pro ohřev a zabránit tak přehřátí (a s tím souvisejícím nár§stem tlaku) a druhak mechanicky - pojišťovacím ventilem, který nesmí dovolit přerůst únosnou mez tlaku...asi taky někdo dojížděl podle harmonogramu...bojler taky není bomba, když se s tím zachází jak má...

V malém domovním a velkém průmyslovém systému je rozdíl ve velikosti (princip je stejný - zdroj tepla ohřívá nějaké médium) a hlavně v tom, že zatímco doma si dovolím neřešit revize (protože když na to jdu selským rozumem a mám základní povědomí o provozovaném systému, nemělo by se nic stát), tak v průmyslových zařízeních si nikdo nedovolí vys... se na revize...teda z toho co píšete vy nejspíš ano...

Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline BartH8

 • ***
 • Příspěvků: 1099
Re: Panelákové nápady bez hranic
« Odpověď #79 kdy: Srpen 21, 2018, 10:56:09 dopoledne »
 ;D
Hezká teorie, ale naivní názor. Já vím jak to má fungovat, ale tlumočil jsem jaká je skutečná situace. Neškubne to explozí, ale při tlaku 21-22 atmosfér se začnou (podle názoru zodpovědného pracovníka)  vytvářet díry v potrubí. Je to 20+ let staré a dokud to funguje, tak se to neřeší. Že by se tlak vyšplhal tak vysoko není vzhledem k výše uvedeným bezpečnostním opatřením prakticky možné.
Znovu opakuji že praskání potrubí při zhruba 21 atmosférách je prakticky neověřený názor zodpovědného pracovníka který to má nastarost. Samozřejmě že oficiálně vydrží potrubí vyšší tlaky.

Je důležité oddělit teorii od praxe.

K pojišťováku, je to mechanické zařízení a pracuje pouze s pružinou. Otevře se při nastaveném tlaku. Vypustí přetlak a pak znovu zavře. A používá se jich několik, pokud by došlo k zaseknutí jednoho, odfoukne druhý. Hlavně není tam žádná závislost na energii. Nejde vyřadit z provozu jinak než mechanickou závadou.
Slepému neukážeš
Hluchému neřekneš
Hloupému nevysvětlíš

Offline PooM

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2665
 • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Panelákové nápady bez hranic
« Odpověď #80 kdy: Srpen 21, 2018, 11:28:13 dopoledne »
No a bydlet v bytě, měl bych za všech okolností připravenou záložní lokalitu - místo, na kterém se sejdu s přáteli a budu schopen dlouhodobě fungovat/žít.
Předpokládejme, že to místo bude vzdálené 200 km od bytu (vycházím ze situace kterou znám/řeším).
Předpokládejme, že evakuace autem už není možná - bylo by to příliš snadné.
Doby, kdy sem byl schopen nést na zádech 25 kg několik dní a denně zdolávat 25-30km jsou už bohužel pryč...levý koleno nedovolí. Teď mám dost po patnácti kilometrech s 25 kg na hřbetě.
Musím se tedy omezit na 20 kg a pomoc trekových holí, pak se dá denně počítat s 20 km i v případě pochodu s dětmi.
Nebo zvolit variantu "nalehko" a pak by bylo možné denně zdolat 50-70 km (při průměrné rychlosti 5km/h je to 10-14 hodin pochodu denně). Taková varianta ale nebude možná v zimě, pokud nebudu mít připravené bezpečné zázemí na trase...

Pro tyto případy do zásob doplním podrobné mapy trasy - abych věděl, čemu se vyhnout, kde najdu vodu (mapa studánek), kudy to obejít v případě neprůchozího mostu...
Budu potřebovat kvalitní spacák a matraci (existují krásně skladné nafukovací, i když těžší než klasické karymatky).
Budu potřebovat několikero ponožek s tím, že zničené/promočené zahodím a vezmu si další. Vzhledem k tomu, že na trase strávím cca. 10 dní, budu potřebovat záložní teplé spodní prádlo (funkční prádlo, osobní zkušenost mám s českým Progress a je lehký, odolný...dělají dokonce i péřové bundy, mám ji jednu sezónu, je lehonká, skladná, odolná).
Budu potřebovat co nejkvalitnější oblečení - goretex nebo něco podobného. Osobně bych volil něco, co nebude připomínat armádní oblečení. A bylo by dobré vypadat jako drban, přeci jen o kvalitní oblečení by mohl být nežádoucí zájem - takže aspoň ušmudlat, našít falešné záplaty nebo něco.
Budu potřebovat dalekohled - čím lehčí tím lepší, takže buďto kukátko nebo monokulár - zvětšení 7x bohatě stačí. Bude dobré vědět co se děje přede mnou a kolem mne.
Budu potřebovat kvalitní nůž - myslím že by stačil "švýcarák"
Malá sekera (třeba fiskars) by nebyla od věci - kvůli snazšímu rozdělání ohně, stavbě přístřešku z chvojí...ale nepovažuji ji za nutnost.
Podle počtu lidí je třeba zvolit vhodnou nádobu na vaření - ohřev vody. Vhodný by kvůli váze byl hliníkový ešus nebo kotlík.
Nádoba na pitnou vodu - bohatě by měla postačit 2l pet lahev - dostatečně odolná a lehká.
Osobně bych se vyvaroval jakýchkoli potravin, u kterých není možné ihned okem zkontrolovat stav - cokoli v neprůhledném obalu může být past - rozbalím to abych zjistil, že to shnilo...
Budu potřebovat hodně energie - čokoláda, rozinky, hroznový cukr, vitaminové přípravky, cukr - něco, čím dochutím jídlo.
Budu se potřebovat něčím nasytit (pocit plného žaludku) - rýže, těstoviny, ovesné vločky, sušené mléko, konzervy nebo sušené maso...jídla bych počítal 0,5-0,75 kg na osobu a den. A 2l vody. Dobrá zpráva je, že se díky konzumaci jídla bude váha batohu snižovat  ;)
Na nocování je fajn kvalitní stan, ale jde to i jinak: Žďárského vak, plachta (celta), záhrab, přístřešek...
Kvalitní obuv je samozřejmostí - na zimu bych se nebál něčeho jako je tohle: https://www.hanibal.cz/sorel-caribou-panske-id11399# nevypadá to sice tak prďácky jako Martensy, ale má to dost do sebe. Ideální je, když to má vyjímatelnou teplou "vložku"
I v zimě se může hodit pláštěnka - lehonké pončo postačí
Lékárnička lehčí cestovní.
2 čajové sáčky na osobu/den, možná přiměřeně kávy.
1l alkoholu na pití/vaření grogu.

Veškeré prvky výstroje doporučuju nejdříve odzkoušet v praxi. pokud to myslím vážně, čas si na to udělám. byť se na internetu dají sehnat všelijaké testy - třeba tady: http://bushcraftportal.cz/kategorie/vybaveni/nastroje/ zvlášť od Krakena je považuju za super a objektivní, nicméně zkreslené jeho znalostmi, fyzičkou atd (na to je třeba brát ohled). Za mě: ideální je všechno vyzkoušet.

Během pochodu bych se hodně hleděl vyvarovat čehokoli, čím bych na sebe upoutal pozornost - tzn. nepočítal bych s tím, že si jídlo obstarám cestou (ať už lovem, krádeží nebo koupí/barterem), stejně jako nebudu počítat s tím, že mě někdo nechá v klidu v teple přespat. Obecně si myslím, že bude lepší, když si ani nikdo nevšimne že jsem prošel kolem...

Odhadované náklady na přiměřeně kvalitní vybavení pro tříčlennou rodinu: cca. 15 000,- spíš víc. Záleží co z toho mám třeba teď už doma (baví mě kempování, takže spacák, stan, sekyru a boty mám atd). 
 

 
 

Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline vvitty

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2528
 • a
Re: Panelákové nápady bez hranic
« Odpověď #81 kdy: Srpen 21, 2018, 11:55:46 dopoledne »
Materiál pro evakuaci mám rozdělen na dvě části - podstatně větší "postradatelnou" a mnohem menší "nepostradatelnou". Ta první přijde do batohu a v případě nutnosti ji mohu opustit, ta druhá přijde "na tělo" - boční kapsy kalhot, láhev s vodou na opasek, atd. To jen tak pro inspiraci, důvody proč batoh opustit nechť si každý doplní sám.

Jako alternativu autu lze použít kolo, průchodnost krajinou má výrazně vyšší než auto v okamžiku kdy budou silnice zablokované. Na něm může být malá část materiálu určená ke spotřebě na začátku cesty. V zásadě lze použít i otřískané elektrokolo nebo koloběžku, já ji například používal k cestě do práce.

SoňaR

 • Host
Re: Panelákové nápady bez hranic
« Odpověď #82 kdy: Srpen 21, 2018, 12:01:04 odpoledne »
Budu potřebovat víc vody, 2 l na osobu a den, zejména při pochodu a nějakém "vaření" při cestě je málo. I jen na pití je to málo. Pokud je např. teplé / horké léto, tak se spotřeba vody téměř dvojnásobí. Takže zásobu vody je potřeba podle toho upravit. A jak nás pěší vícedenní tůry v tomto létě poučili - nedá se spoléhat na to, že vodu seženeš při cestě, pokud nepůjdeš po trasách, kde uvažované vodní zdroje pravidelně sleduješ.

Ale to se dostáváme mimo tuto sekci "přežití ve městě". Nějaké vlákno na toto téma už tu někde máme... no třeba to tam někdo časem přesune.

Offline PooM

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2665
 • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Panelákové nápady bez hranic
« Odpověď #83 kdy: Srpen 21, 2018, 12:57:36 odpoledne »
;D
Hezká teorie, ale naivní názor. Já vím jak to má fungovat, ale tlumočil jsem jaká je skutečná situace. Neškubne to explozí, ale při tlaku 21-22 atmosfér se začnou (podle názoru zodpovědného pracovníka)  vytvářet díry v potrubí. Je to 20+ let staré a dokud to funguje, tak se to neřeší. Že by se tlak vyšplhal tak vysoko není vzhledem k výše uvedeným bezpečnostním opatřením prakticky možné.
Znovu opakuji že praskání potrubí při zhruba 21 atmosférách je prakticky neověřený názor zodpovědného pracovníka který to má nastarost. Samozřejmě že oficiálně vydrží potrubí vyšší tlaky.

Je důležité oddělit teorii od praxe.

K pojišťováku, je to mechanické zařízení a pracuje pouze s pružinou. Otevře se při nastaveném tlaku. Vypustí přetlak a pak znovu zavře. A používá se jich několik, pokud by došlo k zaseknutí jednoho, odfoukne druhý. Hlavně není tam žádná závislost na energii. Nejde vyřadit z provozu jinak než mechanickou závadou.

Je hezké vidět jakými lidmi se obklopujeme. Názor někoho, kdo ví o tom, že k destrukci dojde dřív, než zafungují ochranné prvky a neřeší to, protože "už je to dvacet let starý" já považuju za zcestný a nebezpečný. Pokud někdo jiný za směrodatný, je to jeho věc. Stále je ve hře fakt, že ten dotyčný neví co mluví (a pojišťováky bezpečně ochrání celý okruh).
Pravidelné revize jsou předepsány z nějakého důvodu...
Ve spoustě případů došlo vinou lidské hlouposti taky k situacím, které jednoduše nebyly možné (třeba v Černobylu), teď mě napadá, nebyl Titanic taky nepotopitelný?
Jak mám s tímhle přístupem věřit tomu, že když to bude potřeba naskočí dostatečně rychle záložní zdroj, vždyť může být už taky starý...(navíc Pepek potřeboval naftu do auta na dojíždění do práce, zásoba pro generátor mu vystačila na 5 let dojíždění  ;D ).
21 atmosfér na výbuch bohatě stačí - protože při pracovním tlaku 1,5MPa bude teplota varu voda +/- 180°C a při 2,1Mpa už to bude přes 200°C. Co se stane, když se "sníží tlak v systému vinou praskliny" - v tom už máme snad jasno.
Tlak bude klesat neřízeně (na rozdíl od pojišťováku, který se v systému bude snažit udržovat konstantní tlak), až se za hodně extrémních podmínek ztratí úplně - což může být dost problém pro rozhicovanej kotel - může nastat destrukce (ne exploze, ale kotel nebude dál použitelný). Během prudkého poklesu tlaku nastane poměrně rychle změna skupenství...pak bude záležet na tom, jestli bude trhlina natolik zásadní, že to dokáže "bezpečně odfouknout" nebo se začnou tvořit další a další trhliny, nebo zafungují pojišťováky...uvědomte si prosím, že to, že v systému vznikne díra neznamená jen to, že dírou uteče tlak...kdyby to tak bylo, k explozím parních kotlů (a tlakových systému obecně) by nedocházelo - tlak by utekl dírou a bylo by to. http://www.speaker.cz/localbahn/view.php?cisloclanku=2004102403 Zvlášť druhou část tohohle článku (tu z Kuby) by si měl přečíst každý, kdo si myslí, že "umí" opravit kotel...

 
Pokud to v teplárnách vážně vypadá takhle, nepočítal bych s dodávkou tepla ani tuhle zimu  :"no": natož v případě PA. Cokoli se voj..e se vrátí jako bumerang v tu nejmíň vhodnou dobu. A že se nic nestalo doteď, neznamená, že se nic nestane ani do budoucna...prostě: "...trocha to teče, ale nevadí, dojedem to podle plánu..." nebo "...jasně že to je.ne dřív než zaberou pojišťováky, ale co, to shodí tlak a je to v cajku..."


P.S. - pojišťovák může pracovat i se závažím, v takovém případě nehrozí únava pružiny - zde, str. 11: http://www.skola-auto.cz/wp-content/uploads/2017/10/MKP-Konzultace_V-VI.pdf (ale lidská blbost je věčná, ta páka si přímo říká o to, abych na ni pověsil kabát a tím dost zásadně změnil parametry ventilu).

P.P.S. Navíc teda dobře - v dokonalém světě fantazie budeme mít funkční teplárnu, řekněme se zásobou paliva (uhlí) na 3 měsíce provozu, elektriku si vyrobí sama kogenerací. S teplem z teplárny ale musím před samotnou dodávkou spotřebitelům udělat co? Snížit tlak a teplotu. A na to jsou výměníkové stanice, které také potřebují kvůli nucenému oběhu napájení elektrikou. Když nebude cirkulovat voda v "chlazení" - radiátorech dojde k přehřátí. Aby nedošlo k přehřátí a tím poškození systému, výměníkovou stanici to odstaví - předpokládám, že "samo". Dojde-li k odstavení převážné většiny výměníkových stanic napojených na teplárnu, bude se teplárna muset nějak chladit sama - plynové kotle to zřejmě zvládnou bez dochlazování, koneckonců plynové hořáky nijak velkou tepelnou setrvačnost mít nebudou. Horší to bude s uhlím...
Otázka je, jestli když je teplárna schopna "startu ze tmy",  budou schopny funkce i výměníkové stanice? Teoreticky by být mohly, kdyby k nim teplárna byla schopna dopravit dostatek proudu jen pro ně...což by teoreticky šlo, pokud by bylo z teplárny solo vedení elektriky jen pro příslušné výměničky.
Tuší někdo jak to je, resp. jestli to tak je? 
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline PooM

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2665
 • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Panelákové nápady bez hranic
« Odpověď #84 kdy: Srpen 21, 2018, 01:07:42 odpoledne »
Materiál pro evakuaci mám rozdělen na dvě části ... lze použít i otřískané elektrokolo nebo koloběžku, já ji například používal k cestě do práce.

Moje zkušenost je taková, že kapsáče jsou fajn, pokud se správně použijí - do kapes toho vejde spousta, ale může to omezovat v pohybu nebo dřít - když se to neumí použít.
Rozdělení materiálu "nejnutnější na tělo" je super nápad.  "hold"
Kolo nebo koloběžka nebo dvojkolák můžou být věci, které usnadní transport, zvlášť dětí, ale mohou přitáhnout nežádoucí pozornost. Já přemýšlel o nouzovém motokole na benzin, ta přestavbová sada stojí pár peněz...ale zavrhl jsem to - hluk, skladovatelnost, nápadnost. Kdysi byla na rozpadu diskuze o krádeži kola a vraždě majitele - nepříjemně realistické čtení. 

Budu potřebovat víc vody, 2 l na osobu a den, zejména při pochodu a nějakém "vaření" při cestě je málo. I jen na pití je to málo. Pokud je např. teplé / horké léto, tak se spotřeba vody téměř dvojnásobí. Takže zásobu vody je potřeba podle toho upravit. A jak nás pěší vícedenní tůry v tomto létě poučili - nedá se spoléhat na to, že vodu seženeš při cestě, pokud nepůjdeš po trasách, kde uvažované vodní zdroje pravidelně sleduješ.

Ale to se dostáváme mimo tuto sekci "přežití ve městě". Nějaké vlákno na toto téma už tu někde máme... no třeba to tam někdo časem přesune.

Přiznávám, že jsem počítal s cestou v zimě, takže jsem tak trochu počítal na mytí nádobí  nebo ruk s vodou z rozpuštěného sněhu a připomínka o pravidelném sledování vodních zdrojů...je fakt. A pro mě nereálná. Jenže táhnout s sebou 20l vody (2l na deset dní) je nereálná - nevzal bych už nic jiného. Takže nezbude než se spolehnout na prozřetelnost...a tabletky na dezinfekci vody. Něco takového existuje, má s tím někdo praktickou zkušenost?
EDIT: Protože kouzelná pilulka, která udělá z nepitné vody pitnou by se hodila...
EDIT II: Počítám s hodně krizovou situací, takže i s tím, že podle toho budu jednat...tzn. na mytí použiju převařenou vodu z potoka/pramene, pokud ji opticky vyhodnotím jako použitelnou. Rizika si uvědomuju a nezbývá, než je nést... :-\
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

SoňaR

 • Host
Re: Panelákové nápady bez hranic
« Odpověď #85 kdy: Srpen 21, 2018, 01:19:34 odpoledne »
Spíš bych to viděla alespoň na zásobu vody k nejbližšímu JISTÉMU zdroji vody, např. takovej potůček, který je tvořen zejména tajícím sněhem, nebo říčka, malý rybníček - to nejsou moc jisté zdroje. Větší řeka / říčka, rybník, o kterých vím, že v minulých letech nevyschly, to už je "jistý" zdroj. A po posledních zkušenostech a získaných vědomostech (třeba o těch prvocích) bych určitě zvolila kombinaci filtru a chemie, nebo filtru a převaření.

Offline BartH8

 • ***
 • Příspěvků: 1099
Re: Panelákové nápady bez hranic
« Odpověď #86 kdy: Srpen 21, 2018, 01:33:38 odpoledne »
Asi jsme začali špatně. V první řadě je potřeba říct, že v Praze už se teplo prakticky nevyrábí. Pokud bude větší zima, zamrzne Praha (z toho už mají pár let strach ty nižší funkce, vyšší vidí zisky) . Poslední parovody se předělávají na horkovody. 15 atmosfér je většinou pracovní tlak plynových kotlů v Praze. Ty slouží hlavně k dohřevu vody z Mělníka. Tím se prosím vytápí Praha. Tlaky uhelných paro tepláren je výš. Násobně výš. Co pamatuji tak na semtíně myslím 70 atmosfér. Ale nechci kecat. Může to být trochu jinak. Plynové horkovodní kotle nevyrábí elektřinu (možná některé ano, ale kde jsem se pohyboval tak jsem se s ničím takovým nesetkal) . Parní ano.
Ale v Praze by jsi funkční parní teplárnu hledal marně :D papírově jsou, ono emisní povolenky jsou dobrej kšeft  f-)
Slepému neukážeš
Hluchému neřekneš
Hloupému nevysvětlíš

Offline BartH8

 • ***
 • Příspěvků: 1099
Re: Panelákové nápady bez hranic
« Odpověď #87 kdy: Srpen 21, 2018, 01:38:27 odpoledne »
Voda stačí prefiltrovat přes látku a prevarit 10 minut var. Pak je bezpečná. Biologicky. Chemické látky jsou něco jiného. Tablety jsou fajn, ale prakticky ušetří jen ten var vody. Měla by se taky filtrovat od mechanických nečistot. Já používám kapky ( sanosil) a plánuji filtr.
Slepému neukážeš
Hluchému neřekneš
Hloupému nevysvětlíš

SoňaR

 • Host
Re: Panelákové nápady bez hranic
« Odpověď #88 kdy: Srpen 21, 2018, 01:51:44 odpoledne »
No právě - 10 minut var, tzn. na jeden den a jednu osobu převařit minimálně 2 - 3 litry vody. To na pochodu není úplně realizovatelné. Ostatně tak dlouhý var není ani nutný, nejméně odolné bakterie umírají už při teplotách kolem 65 stupňů, ty nejodolnější viry a bakterie obvykle stačí "povařit" minutu při 90 stupních, akorát spóry potřebují 100 stupňů. Jen je potřeba mít na paměti, že s větší nadmořskou výškou se voda vaří při nižších teplotách, takže to chce dobrou pokličku a delší dobu "varu" (podle toho, jak vysoko jste).

Mnohem praktičtější mi přijde vodu přefiltrovat, nalít do lahve a hodit tam tabletku, která navíc tu vodu udrží nezávadnou delší dobu a může vyřešit i (pro nás neviditelnou) kontaminaci lahve. Nemusíš plýtvat palivem, čekat na ohřev, čekat na vychladnutí vody...

Offline BartH8

 • ***
 • Příspěvků: 1099
Re: Panelákové nápady bez hranic
« Odpověď #89 kdy: Srpen 21, 2018, 02:03:03 odpoledne »
To mi právě přijde zbytečné. Tabletu máš dejme tomu na litr. Čistíš čistou vodu. Pokud něco k udržení, kapky jsou podle mě lepší. Dám jen jednu kapku pro jistotu, pokud si budu myslet že to vyžaduje situace. Za den se voda nezkazí, tak prodlužování životnosti postrádá smysl, pokud nenesu 20L. Pak jsou tady nádoby s antibakteriální úpravou povrchu. Tady preferuji camelbak. Odsuzoval jsem ho jako zbytečnost, dokud mě situace nedonutila ho pořídit. Teď na něj nedám dopustit.
Slepému neukážeš
Hluchému neřekneš
Hloupému nevysvětlíš

SoňaR

 • Host
Re: Panelákové nápady bez hranic
« Odpověď #90 kdy: Srpen 21, 2018, 02:20:48 odpoledne »
To je jedno jestli tableta, prášek nebo kapky, prostě prostředek na dezinfekci. Já to jako zbytečnost nevidím. Každý filtr něco propustí. Pokud takovou vodu vypiješ hned, nemusí být problém (pokud máš kvalitní filtr). Pokud takovou vodu nosíš několik hodin v teple na zádech, tak se v tom z těch zbytků začnou množit různé potvory a voda se kazí. Pomalu se ti bude kazit i voda pitná z vodovodu, natož takováto. A čím delší dobu budeš na pochodu, tím horší hygienický stav bude mít daná láhev. Jak moc jsou spolehlivé ty s antibakteriální úpravou, to nevím, počítám spíš s univerzálnější verzí, kterou bude možné použít s jakoukoliv nádobou. I třeba s tím pitným vakem. Taky jeden máme a hned při první vícedenní tůře jsme zjistili, že láhev nám vyhovuje víc - špatně se to čistí (tady by se ta dezinfekce hodila), musí se to nechat pravidelně vyschnout, aby se v tom nezačala voda kazit, zejména v trubičkách. Špatně se z toho nalévá voda třeba do ešusu na vaření. No ten jeden si necháme, ale další pořizovat nebudeme.

edit: já osobně počítám se zásobou vody na dva dny, to se nám osvědčilo, a za dva dny se ti voda klidně zkazí  ;)

Offline PooM

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2665
 • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Panelákové nápady bez hranic
« Odpověď #91 kdy: Srpen 21, 2018, 02:27:33 odpoledne »
Studny se dezinfikují savem nebo chloraminem...lze to použít i na dezinfekci vody "v hrnku"?

Taková představa se mi moc nelíbí, ale...jde to?
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

SoňaR

 • Host
Re: Panelákové nápady bez hranic
« Odpověď #92 kdy: Srpen 21, 2018, 02:42:26 odpoledne »
Savem to určitě jde, po 30 minutách se rozkládá. Takže určitě po použití (podle návodu, nikdy ne víc nebo "od oka") počkat alespoň těch 30 minut.

Offline BartH8

 • ***
 • Příspěvků: 1099
Re: Panelákové nápady bez hranic
« Odpověď #93 kdy: Srpen 21, 2018, 02:44:14 odpoledne »
Savo se dá běžně použít na čištění vody k pití. Problém je možná s dávkováním a chutí.

K vaku na vodu: měl jsem ten vak týden na zádech. V létě. Vodu jsem jen doplňoval. Nezaznamenal jsem chuťově rozdíl. Mám vak od source. Izraelci to mají materiálně asi dobře zpracované. Hlavně kvůli podnebí s tím mají bohaté zkušenosti.
Slepému neukážeš
Hluchému neřekneš
Hloupému nevysvětlíš

Offline BartH8

 • ***
 • Příspěvků: 1099
Re: Panelákové nápady bez hranic
« Odpověď #94 kdy: Srpen 21, 2018, 02:49:19 odpoledne »
http://www.survivor.cz/desinfekce-vody/


Tady jsou nějaké návody. Je tam i savo.
Slepému neukážeš
Hluchému neřekneš
Hloupému nevysvětlíš

Offline sedlák

 • Včelaři sobě
 • *
 • Příspěvků: 1423
Re: Panelákové nápady bez hranic
« Odpověď #95 kdy: Srpen 21, 2018, 03:18:04 odpoledne »

Ale v Praze by jsi funkční parní teplárnu hledal marně

Celé Brno už hodně dlouho jede na plyn. Datuje se to rokem 1975, kdy v teplárně došlo k výbuchu uhelného prachu. 18 mrtvých, desítky zraněných. Celé se to ututlalo, noviny o tom nesměly psát. Ale ono se to za tři roky opakovalo, mrtvých bylo "jen" 8 díky tomu, že to byla noční směna. To už asi ututlat nešlo, pár lidí zavřeli a celé Brno přešlo na plyn.
Uvažovalo se i o tom, že se natáhne potrubí z Dukovan, ale prý to vyhodnotili jako ekonomický nesmysl.

Offline vvitty

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2528
 • a
Re: Panelákové nápady bez hranic
« Odpověď #96 kdy: Srpen 21, 2018, 04:49:01 odpoledne »
Moje zkušenost je taková, že kapsáče jsou fajn, pokud se správně použijí - do kapes toho vejde spousta, ale může to omezovat v pohybu nebo dřít - když se to neumí použít.
Rozdělení materiálu "nejnutnější na tělo" je super nápad.  "hold"

Zde bych si dovolil pár poznámek (hlavně pro ostatní)
- hodně pomůže vhodný tvar uložených předmětů, resp. jejich obalu
- je vhodné počítat s tím že obsah kapes může přijít k úhoně - když se po stehenní kapse vyválím tak to obsah buď musí přežít nebo mu to nesmí vadit. Čokoláda se dá sníst i drcená :-)
- podíval bych se i na vybavení ve starých vojenských přebytků, například na možnosti zavěšení na opasek. V zimě to může být pod bundou a nepřitahovat pozornost, v létě... no některé varianty nekřičí tolik. Polní láhev na opasku patří k běžnému vybavení houbařů do lesa (teda hned po PETkách v košíku) :D


Kolo nebo koloběžka nebo dvojkolák můžou být věci, které usnadní transport, zvlášť dětí, ale mohou přitáhnout nežádoucí pozornost. Já přemýšlel o nouzovém motokole na benzin, ta přestavbová sada stojí pár peněz...ale zavrhl jsem to - hluk, skladovatelnost, nápadnost. Kdysi byla na rozpadu diskuze o krádeži kola a vraždě majitele - nepříjemně realistické čtení. 

Elektrická koloběžka/kolo není téměř slyšet. Koloběžka bude mít dojezd na elektro tak 10-15km, kolo 30 - 60 a samozřejmě delší na manuální pohon. Nevýhoda je že to je za ránu takže je to spíš pro někoho kdo to v dnešní době využije taky.

Budu potřebovat víc vody, 2 l na osobu a den, zejména při pochodu a nějakém "vaření" při cestě je málo. I jen na pití je to málo. Pokud je např. teplé / horké léto, tak se spotřeba vody téměř dvojnásobí. Takže zásobu vody je potřeba podle toho upravit. A jak nás pěší vícedenní tůry v tomto létě poučili - nedá se spoléhat na to, že vodu seženeš při cestě, pokud nepůjdeš po trasách, kde uvažované vodní zdroje pravidelně sleduješ.

Ale to se dostáváme mimo tuto sekci "přežití ve městě". Nějaké vlákno na toto téma už tu někde máme... no třeba to tam někdo časem přesune.

Řekl bych že "vaření" se omezí na polévku z pytlíku a čaj. A na to se dá případně voda sehnat cestou a převařit na nějakém tom lokálním zdroji paliva.
Osobně bych zcela nespoléhal ani na prověřené prameny, z těch které jsem navštívil letos byla třetina vyschlá.

SoňaR

 • Host
Re: Panelákové nápady bez hranic
« Odpověď #97 kdy: Srpen 21, 2018, 05:01:23 odpoledne »
Tak to potom ale nebyly prověřené prameny, jsem měla na mysly ty, které sleduješ natolik pravidelně, že o nich víš, že nejsou vyschlé /nevysychají vůbec  :) . Prostě by to chtělo případnou únikovou cestu párkrát projít v různém ročním období a ověřit si možné potíže, problémy, rizika, ale třeba i výhody apod. Na mapě naplánovaná "cesta z města" nás může v reálu pěkně překvapit  ;)

Offline vvitty

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2528
 • a
Re: Panelákové nápady bez hranic
« Odpověď #98 kdy: Srpen 21, 2018, 05:14:12 odpoledne »
Navštěvuji je už 8 let a letos to bylo velmi špatné. Staršími údaji bohužel nedisponuji.

SoňaR

 • Host
Re: Panelákové nápady bez hranic
« Odpověď #99 kdy: Srpen 21, 2018, 05:28:41 odpoledne »
No ono je to letos všude katastrofální. A má být hůř. Tak aspoň sis teď otypoval, které vysychají a které ještě drží.