Autor Téma: Panelákové nápady bez hranic  (Přečteno 9383 krát)

SoňaR

  • Host
Panelákové nápady bez hranic
« kdy: Červen 12, 2018, 04:15:59 odpoledne »
Ta děcka, máte tu zbrusu nové vlákno pro hydroponii a jakékoliv další podobné nápady.    :pa:

Ps: já sem později přesunu i ty příspěvky z vedlejšího vlákna

Offline Loki

  • ***
  • Příspěvků: 1235
  • I'm the Key I'm the Gate
Re: Panelákové nápady bez hranic
« Odpověď #1 kdy: Červenec 26, 2018, 12:46:02 dopoledne »
@Poom - tvé úvahy jsou ovlivněné tím, jak ostatní tady vykreslují stav věci.

Situace v ČR a Evropě obecně specifická. Nic jako "americké dělení" na megapole, suburb a urban areas tu prakticky nemáme. Žádná "tvrdá" hranice mezi "městem a venkovem" neexistuje. Stejně tu nemáme problémy rozvojových zemí, především v infrastruktuře - třeba mostů nebo silnic atd. V podstatě tady neexistuje nezmapovaný pramen, nebo díra v zemi.

Nálepka "Pražáci" a pohled na tyto lidi z perspektivy "já mám zahradu/hospodářství na venkově, oni pojdou" je pak naprosto mimo. Je to sice pochopitelná úvaha na bázi selského rozumu, protože Praha je v podstatě jediné město v naší zemi a většina v ní byla naposledy na školním výletě, ale je to také zcela pokřivená perspektiva.

Možná by nebylo od věci si tu Prahu nejprve trochu nastudovat. Od metropolitního plánu, přes kolonie, po věci jako "prstenec kolem Prahy" a podobně. Možná budete docela v šoku z toho, jak je koncipovaná a "co všechno zvládne". Pak by tyhle úvahy mohly nabrat reálný rozměr. Když jsem typoval oblasti v ČR pro tu kterou situaci, prošel jsem si i Prahu a ty ukazatele jsou prostě jiné, než je tady proklamováno.

Co je kapitola sama o sobě, je představa "Pražáka" jako nějakého "neschopy". Pokud se podíváte například na letiště v Letňanech, zjistíte, že tam hromada lidí, i těch, co žijí v panelácích, má registrovaná letadla. Praha má nejlepší ekonomiku v ČR. Proč by člověk, který má peníze řešil kus zahrady za městem. Stačí, že vlastní chalupu po rodičích, kam jezdí grilovat a sekat trávník a nějakých "pár tisíc" za MRE, co tam má ve skříni ho nijak netrápí.

Pokud se podíváte na https://www.mapko.cz/page/komunitni-zahrady, což je mapa komunitních zahrad v ČR, tak v praze jich najdete skoro 300, stejně jako v Praze je registrováno nejvíce spolků, sdružení a zájmových skupin v ČR.

Toto není obhajoba Prahy. Je to jen příklad. Toto lze říci o Brně, Ostravě, nebo Hradci Králové - každé město má své silné a slabší stránky. Platí to obecně o všech městech v ČR a vlastně i celé Evropě. Nikdo v těchto městech nebude hladovět a nikdo se nebude zoufale snažit najít jídlo na venkově u sedláků. V New Yorku (ano, Amerika je pořád napřed a v preppingu zvláště, jakkoli toto hnutí strácí na síle) se všechno posunuje k lokállní produkci. Vertikální městské farmy (city/urban farming , community gardening movement) a podobně. Potravinová soběstačnost na úrovni městského bloku atd.

Tahle hydroponická farma produkuje sklizeň 4x-6x do roka. Je postavená na střeše.


Tahle se jmenuje Public Farm 1 a běží na slunce:


Vertikální indoor farma - video:
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=ME_rprRlmMM" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=ME_rprRlmMM</a>



http://www.basicknowledge101.com/subjects/verticalfarming.html





https://civileats.com/2018/03/05/what-would-make-urban-agriculture-in-new-york-city-more-equitable/


Vysocezisková produkce potravin:

...a podobně.

Proč neřešíte tohle a nedáte to do návodů pro lidi, co to zajimá - jak chce SoňaR? Místo toho řešíte psí konzervy a "že to je drahé". To je s prominutím nesmysl.

Pokud příjde sucho, venkov se naopak bude stahovat do města, protože na venkově nebude práce. Jako tomu bylo vždy, naposledy v Syrii. Pokud bude ekonomický kolaps, zasáhne nejprve pohraničí a průmyslové regiony. Praha a administrativní sídla to ustojí nejdéle, jako třebas Buenos Aires. Pokud spadne meteor, tak to bude jedno, protožeto bude mít na celou ČR stejný dopad (dva roky bez slunce), std, atd.

Berte to jako impulz k tomu, aby se toto téma řešilo smysluplně. Prepper by měl přemýšlet v kontextu "vybuduji vertikální farmu napájenou solárem v garáži u paneléku" a ne "budu žrát holuby a snad neumřu", respektive "budu skladovat psí konzervy, protože nemám na MRE", respektive "ať chcípnou, protože mít pole je to správné řešení".


 

SoňaR

  • Host
Re: Panelákové nápady bez hranic
« Odpověď #2 kdy: Červenec 26, 2018, 01:01:39 dopoledne »
Loki, hledáme různá řešení pro různé lidi s různými možnostmi. Vertikální farma je jistě parádní a velkorysý projekt, třeba tu na něj také dojde. Bohužel se domnívám, že pro  většinu našich panelákových preppers je zatím nedostupný. Takže jen zopakuji - téma je v plenkách, bude se rozvíjet, začínáme naprostými základy dostupnými pro všechny.  Ale vertikální farma se mi líbí, založím tu vlákno pro podobné projekty.

Offline Loki

  • ***
  • Příspěvků: 1235
  • I'm the Key I'm the Gate
Re: Panelákové nápady bez hranic
« Odpověď #3 kdy: Červenec 26, 2018, 01:32:11 dopoledne »
Seznam toho, co se dá snadno pěstovat "na balkóně"
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=Zje8utWgRHg" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=Zje8utWgRHg</a>

Nesehnal pozemek, tak začal na balkóně - od 0:20
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=4WlOcMPo_BI" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=4WlOcMPo_BI</a>

Domácí "vertikální farma"
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=U707z5B3wHc" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=U707z5B3wHc</a>


Offline BartH8

  • ***
  • Příspěvků: 1946
Re: Panelákové nápady bez hranic
« Odpověď #4 kdy: Červenec 26, 2018, 07:20:54 dopoledne »
Sice to patří spíš do vlákna hydroponie, ale loki má pravdu. Jsme zaseknutí na vesnici, jakož to nejschůdnějším řešením. Hydroponie potřebuje prakticky jen slunce a elektřinu. Hodně lidí tady bude určitě poukazovat právě na tu potřebu elektřiny, ale ne každý průser ji vypne.
Dobré časy dělají slabé muže.
Slabí muži dělají špatné časy.
Špatné časy dělají silné muže.
Silní muži dělají dobré časy.

www.no-deal.eu

CyPro

  • Host
Re: Panelákové nápady bez hranic
« Odpověď #5 kdy: Červenec 26, 2018, 07:54:48 dopoledne »
K hydroponii. Rostliny nerostou jen ze světla a vody. Co takhle minerály? Ono je (možná) relativně jednoduché vypěstovat hydroponicky salát (který je z cca 95% voda), ale zkuste si to s rostlinami, které jsou ve stravě rozhodující (obilniny, brambory, luštěniny, olejniny), to vše v množství řádově stovky kg produkce na osobu. Reklamních obrázků s hydroponickými farmami se saláty (a jiné zeleniny) je plný internet. Ale obilí? Rád bych viděl.

Offline BartH8

  • ***
  • Příspěvků: 1946
Re: Panelákové nápady bez hranic
« Odpověď #6 kdy: Červenec 26, 2018, 07:56:43 dopoledne »
Tak aquaponie. Ať se nemusíme starat o hnojení...
P. S. : záleží na substrátu. Pěstovat se dá prakticky cokoliv. Není nutné mít kořeny ponořené ve vodě.
Dobré časy dělají slabé muže.
Slabí muži dělají špatné časy.
Špatné časy dělají silné muže.
Silní muži dělají dobré časy.

www.no-deal.eu

CyPro

  • Host
Re: Panelákové nápady bez hranic
« Odpověď #7 kdy: Červenec 26, 2018, 08:34:47 dopoledne »
Při pěstování rostlin se nemusíme starat o hnojení? Od kdy?
Pěstovat se snad dá cokoliv. To je ale jen teoretizování. Záleží na tom kde a v jakém množství.

Offline BartH8

  • ***
  • Příspěvků: 1946
Re: Panelákové nápady bez hranic
« Odpověď #8 kdy: Červenec 26, 2018, 08:39:16 dopoledne »
Aquaponie je soužití rostlin a ryb. Ryby hnojí, rostliny rostou.
Samozřejmě příkrmy ryb... Zbytky a šrotem. Takovej kapr je jinak řečeno vodní prase. Žere vše.

Technicky můžeš hnojit i ty. Ale to bude asi složitější :)

Hlavní je to co loki nadhodil. Tady to zamrzlo: prepper = zahradník. Ale prepper znamená připraven. Jedno jak, jedno za kolik, jedno na co.
Dobré časy dělají slabé muže.
Slabí muži dělají špatné časy.
Špatné časy dělají silné muže.
Silní muži dělají dobré časy.

www.no-deal.eu

Offline BartH8

  • ***
  • Příspěvků: 1946
Re: Panelákové nápady bez hranic
« Odpověď #9 kdy: Červenec 26, 2018, 09:41:53 dopoledne »
Ta masáž je stimulace rostlin když se pěstují v uzavřeném prostředí. Jde nahradit ventilátory. Pak je potřeba některé rostliny opylovat. Četl jsem že se k tomu používají čmeláci.
Dobré časy dělají slabé muže.
Slabí muži dělají špatné časy.
Špatné časy dělají silné muže.
Silní muži dělají dobré časy.

www.no-deal.eu

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5151
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Panelákové nápady bez hranic
« Odpověď #10 kdy: Červenec 26, 2018, 09:47:38 dopoledne »
Pokud se budeme bavit o pěstování v paneláku, tak k účinné hdroponii chybí plocha, ale i kdyby byla, je třeba voda, hodně vod a to už kolaps neumožní. Na hydroponii bych nebral ryby, ale tři pytle strojeného hnojiva a je to na několik let.Na kapry je třeba hodně vody, pstruzi zase potřebují chladnou vodu a provzdušněnou. Akvaponie není až taková sranda, obzvláště, když se musí řešit reprodukce ryb.

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Panelákové nápady bez hranic
« Odpověď #11 kdy: Červenec 26, 2018, 10:12:31 dopoledne »
Loki, líbí se mi jak máte jasno...jasně, v Praze jsem byl naposledy na školním výletě (ne, bývám tam - zvlášť v poslední době - častěji než je mi milo, min. 5 dní v měsíci), ty řeči o tom, že je to v podstatě jediné město v zemi taky o něčem svědčí (město je u nás nějak definované a tuto definici nesplňuje jen Praha - podotýkám, jsem z dědiny o pár obyvatelích, pár let jsem v Praze žil, nevydržel jsem to a moc dobře vím proč, takže myslím, že srovnávat můžu).
Diskuze se nevede tak že mi něco podsunete - to o tom, že pražáci umřou. Nebo že je nesmysl mít "kus zahrady za městem" - pod to spadá i chalupa ve středohoří.
To o té Praze mi prosím vysvětlete, jak je koncipovaná a jaké výhody má 300 komunitních zahrad pro 1 000 000 lidí. Ono je to totiž tak...jeden panelák má víc obyvatel než ta díra kde žiju. A těch paneláků je na ploše stejné jako má naše dědina asi tak 50 (spíš 100 na jižním městě a ano, tam kde přespávám mám parádní výhled přímo na metro Háje). Řekněme že mezi tisícem lidí je 5 "dokonale spravedlivých", 50 kladných, 1 všehoschopný, 100 snadno ovlivnitelných (předpos... a tedy pod schopným vedením všehoschopných) a zbytek je "šedá masa". Chápete kam mířím? vysoká koncentrace lidí, vyšší pravděpodobnost zločinnosti, nebezpečí...

Nevýhody konkrétně Prahy: kam měly nejdřív namířeno veškerá okupační vojska? No jo, do Prahy. Zmínil jste HK, ten v 68 Rusové obklíčili ale slíbili že do města nevkročí pokud "tam bude klid", no, po třech dnech asi toho kdo dal tenhle rozkaz popravili a do města normálně vstoupili (jako všude jinde). I tohle je faktor který je třeba zohlednit. (O tom, že rakety míří tam, kde ochromí protivníka netřeba diskutovat - elektrárny, průmysl...ale i banky nebo symboly moci. Důležitá jsou letiště, když už je zmiňujete - ty případná okupační vojska obsadí jako první). A je rozdíl v tom, jestli jsem na místě kam protivník míří nejdřív, nebo někde, kde se objeví až druhý den, nebo jen projede kolem. Pravděpodobnost teroristického útoku, důsledky blackoutu ap. budou vždy horší ve městě než v dědině, už třeba kvůli nefunkčním výtahům nebo vodovodu nebo topení (jak strašně rád bych teď využil to, že podle vašich slov je Praha jediné město v republice  ;) ). Dopravní zácpy (v důsledku nedostatečné infrastruktury) jsou tam samozřejmost už teď a co teprve při evakuaci?

Pražák a neschopa nás už posouvá někam úplně jinam a nic takového jsem vůbec neřekl a ani si to nemyslel. To je obecný problém i na dědině. Ale dědina (a s tím spojený menší příjem) vás může donutit konat a tím se i něco naučit. Ve městě tuhle nutnost nemáte (nicméně "náš ajťák" - jeden ze čtyř, rozenej a celoživotní pražák, si na chalupě "hraje se železem" jeho slovy, kove nějaký růže o ozdoby či co. Samouk, ale šikovnej. A když umí růži, měl by umět i nakout krumpáč). Ale zpět k věci: zanedlouho jedu už poněkolikáté na tábor, kde budou děti z celé republiky, z měst i dědin. Souhlasím, že 70 dětí není kompletní vzorek, ale když zobecním, tak cca. 30% dětí "neumí nic" a není to jejich vina, nikdo jim to neukázal - a to je průřez dědina/město/velkoměsto - bez rozdílu. Ten zbytek - městské děti jsou zaměřeny tak nějak konkrétněji (např. jedna holka chodí do střeleckého kroužku a střílí výborně - jak z luku tak ze vzduchovky. Ale sekyru drží jak prase kost, nože se dokonce bojí atd.), kdežto děti z dědiny chodí třeba "do hasičů" a je vidět, kteří mají schopnějšího vedoucího - umí vzduchovku, sekyru, nůž, umí pracovat s nářadím atd...netvrdím, že je to stoprocentní, jediná a neměnná pravda, ale na vzorku se kterým přicházím do styku je to hodně znát...

A pěstování čehokoli na střeše, hydroponicky atd. je energeticky/technologicky jak moc náročné? Jaká finanční a administrativní zátěž by byla postavit skleník na střeše? Dohodlo by se vůbec bytové družstvo - společenství vlastníků či jak se to jmenuje když se nedohodnou ani na tom, jak vymalují chodbu? Půjde to bez elektriky a zásobí to základními potravinami aspoň všechny, kteří tam budou pracovat? A když už něco vyroste, budou to ti lidé umět zpracovávat, konzervovat, směňovat? Pokud máte kontakt na nějakou ukázkovou komunitní zahradu v Praze, byl bych za něj vděčný - předesílám, že můj záměr je "omrknout to osobně".

(Ne)řeším to (zahrady v garáži a na střeše) proto, že je to nesmysl. Jak dlouho asi v případě paniky vydržím dojíždět ze sídliště ke garáži (extrémní případ) a jak dlouho potrvá, než mi někdo úrodu i se solárama šlohne nebo rozbije? Moje cesta je zjednodušit to a osekat od toho všechno co tam nemusí být (co tam není se nepokazí). Jakou plochu pro pěstování má střecha domu pro 100 lidí? Uživí je všechny? Určitě ne...takže když budu mít něco, ať už zahradu nebo holubník na střeše, budu mít problém, aby mi to nesežrali sousedi (a rozhodně se mi v téhle souvislosti jeví líp ti holubi než zelenina, v důsledku by měla být "úroda" vyšší na menší ploše) a když k tomu budu muset dojíždět je to téměř neobhájitelné.

Nakupovat předražené sušené jídlo je taky nesmysl. Nedávno jsem pořídil sušičku (jedná se o typ Mohana z Brava Jablonné nad Orlicí, ta firma je mi sympatická z mnoha důvodů) za asi 2 200,-.
Potud by to patřilo nejspíš do neřešitelného filosoficko-debatního vlákna Město vs. venkov v ČR. To co chci říct zvýrazním, protože to považuju za nejdůležitější v tomhle vlákně:

Týdenní dávka (tactical jídla - vše co je tactical mi ježí chlupy na zátylku) pro rodinu stojí asi 17 600,- ( 4x4 400,-). Prasátko stojí 4 500,- (ale sušené vepřové není ono nebo jsem ho zkazil  :-\ ) ale zase z téhle váhy vyškvařím +/- 10 kg sádla (orientačně, nevážil jsem) a i to sušený vepřový se dalo. Nebo koupím 3x tak draho hovězí (ale nebude sádlo). Takže řekněme 4 000,- za 10 kg fajnovýho hovězího - ne "balíček všehochuť", ale výběr v "biokvalitě". Se sušičkou je to 6 200,-. K tomu můžu pořídit třeba pytel brambor (50 kg max. 500,-), jsem na 6 700,-. A protože mám rád rýži, koupím ještě za 1 000,- 20kg pytel jasmínové rýže. Takže jsem na zaokrouhleně 8 000,-. Za další  2 000,- nakoupím konzervy se zeleninou a podobně. To je 10 000,- pak dám taky 1 000,- za PB vařič dvouplotýnku, 2x koupím 2kg lahev s PB po litru, to je dohromady 13 000,-. A řekněme že mě bude stát 1 000,- korun elektrika pro sušičku/sporák. Takže mi pořád zbývají víc než 3 000,- na musli tyčinky, čokoládu, rozinky, zrní (ze kterého udělám placky), balenou vodu, kafe atd. Takže za stejnou cenu můžu mít trvalou hodnotu (vařič a sušičku - sušička mi bez elektriky bude k ničemu, jenže dnes elektrika jde!) a navíc mnohem víc kvalitního jídla, pokud si dám pozor při výběru. To že si vyzkouším jak se něco dělá, vyladím postup a něco se naučím je vlastně už jen bonus...schválně nezmiňuju sporák na tuhá paliva, protože ten je v paneláku obtížně realizovatelný, ale ve starších bytech bývají komíny, takže by to asi šlo...(z druhé ruky by stál tolik jako vařič a pb lahve).
Druhy potravin a zpracovávání se dá pochopitelně kombinovat.
Navíc když našinec někomu nabídne "svoje" sušené maso jen tak k pivu (v dnešní době, stejně se zásoby musí točit) hned se ten dotyčný jinak "očkuje" (představ si, že to vydrží dobře skladovaný hodně moc dlouho a je to hodně výživný, takže třeba kdyby se "něco" stalo, je to taková zásoba na horší časy).
Toliko k základům, které lze bez potíží realizovat v bytě...

Nebo za ty peníze můžu mít na chalupu holubník včetně holubů (  https://www.bazos.cz/search.php?hledat=holubn%C3%ADk&rubriky=www&hlokalita=&humkreis=25&cenaod=&cenado=&Submit=Hledat&kitx=ano ) ale taky si můžu říct, že když už mám tu chalupu/chatu/zahradu můžu koupit hoblovku - třeba takový ten "univerzální dřevoobráběcí stroj" ( https://stroje.bazos.cz/inzerat/92302280/2xdrevoobrabeci-strojehoblovkaprotahpiladlabacka.php ), nebo zvolím hardcore variantu (ruční pila, hoblík) k tomu seženu pár prkýnek nebo dražší palubky ( https://www.google.cz/search?source=hp&ei=VXVZW_P0BIWLsAGqkKfIDw&q=palubky+podlahov%C3%A9&oq=palubky+&gs_l=psy-ab.1.4.0l10.14147.16082.0.22317.8.7.0.1.1.0.189.914.0j6.6.0....0...1c.1.64.psy-ab..1.7.929...0i131k1.0.HLHOJQGxlIk ) a zkusím to sám. Holubník? Králíkárnu? Morčárnu (nebo jak se říká tomu, v čem se chovají morčata)? Včelí úl? Nebo rám na nějakou "bylinkovou stěnu" nebo něco takového? 
Nebo zajedu do Mikulovic do vzorkové prodejny Plastkonproduktu (určitě bude jinde po republice něco podobného, ale o téhle prodejně vím) pro samozavlažovací truhlíky (kvůli snazší manipulaci doporučuju max. 30 cm) za asi 2/3 běžné ceny, k tomu si sestavím z hadiček pro akvaristiku nebo něčeho jako tohle ( https://vsenazahrady.cz/eshop/pomucky-k-zavlazovani/claber-90764-sada-kapkove-zavlahy-97576.html?gclid=EAIaIQobChMI1vG8m5683AIVAqWaCh1BIwbjEAQYBiABEgKrIPD_BwE ) sestavím nějaký systém "automatické" závlahy, ideálně samospádový...
Nebo rovnou koupím hotový skleník (https://www.google.cz/search?q=sklen%C3%ADk&source=lnms&tbm=shop&sa=X&ved=0ahUKEwi86vyMobzcAhUD66QKHWzBBlkQ_AUICygC&biw=1280&bih=685)...

Spoléhat se na sousedy v paneláku prostě není možné (těch lidí je jednoduše moc). Musím počítat s tím, že v důsledku v tom zůstanu sám (v tom nejhorším případě, ale jakže se to říká? Očekávej to nejlepší a připravuj se na nejhorší?) a budu si muset poradit déle než týden/měsíc...blokáda Sarajeva trvala jak dlouho? Blokáda Stalingradu? Samozřejmě se můžu zásobit sušenými potravinami na několik let, věřím, že jsou mezi námi lidé, kteří si to mohou dovolit (ale já to nejsem) ale stejného efektu mohu dosáhnout za mnohem míň peněz s mnoha vedlejšími bonusy.

Zprominutím onanovat s hydroponií, aquaponií a podobně je sice super, ale jak moc je to energeticky náročné v poměru pořizovací cena/náklady na údržbu včetně času/technologická náročnost/výkon (výsledný produkt)? Je to udržitelné, nenápadné (aspoň před sousedy) a uživí to aspoň mou rodinu? Kde něco takového funguje? Za jak dlouho se to "zaplatí"? Nuže, odpovím si sám...nevyplatí se to ani trochu. Stejně jako v dnešní době naprosto nenáročný chov slepic nebo čehokoli jiného. Market je prostě levnější. Rozdíl je v tom, že kurník/holubník/králíkárna/skleník je vyzkoušený a lety prověřený technologicky nenáročný systém a pokud nepřijde liška nebo nějaká choroba je to trvale udržitelné. A dobrej základ na PA. Protože to bude fungovat stejně jako to funguje už staletí. U čehokoli, co potřebuje elektriku, filtry, nestačí tomu hnůj na hnojení o PA funkčnosti pochybuju. Opakuju, nepohybujme se v teoretické rovině, ale nalijme si čistého vína...co možno nejobjektivněji. Vážně myslíte, že to bude prakticky fungovat v podmínkách městského bytu nebo garáže? Jako hračka to asi bude dobrý...

Připomíná mi to historku o tom, jak američani zjistili, že jim ve stavu beztíže nefungují propisky. Tak to začali řešit, výsledkem bylo kdovíkolik investovaných peněz, hromada všelijakých patentů a taky pero, které píše ve vesmíru. Rusové prý doposud používají obyčejnou tužku... ;D 

Takhle podle mě přemýšlí prepper...   


 
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline siedler

  • ***
  • Příspěvků: 519
Re: Panelákové nápady bez hranic
« Odpověď #12 kdy: Červenec 26, 2018, 10:25:14 dopoledne »
Nic ve zlém, když jsme u těch propisek, Rusové si několik stovek kusů pro své vesmírné lety zakoupili od amíků. Létající ulomená tuha může zapřičinit vážnou
nehodu. Na to ty Rusové také přišli.

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Panelákové nápady bez hranic
« Odpověď #13 kdy: Červenec 26, 2018, 10:33:21 dopoledne »
Máš recht, náčelníku.. Na principu létající ulomené tuhy fungují grafitové bomby, které se s oblibou hází na trafostanice..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

CyPro

  • Host
Re: Panelákové nápady bez hranic
« Odpověď #14 kdy: Červenec 26, 2018, 10:41:37 dopoledne »
Technická poznámka - Poom: Jenom jsem si odskočil ke komplu a vidím mj. Tvůj příspěvek. Člověče, jak dlouho jsi to psal? Umíš všema deseti? Nebo používáš převod z řeči do textu? Já bych (bez přemýšlení o obsahu - jen to opsat) tak dlouhý text smolil (rychlostí blesku) půl dne.
Uznale mručím.

Offline BartH8

  • ***
  • Příspěvků: 1946
Re: Panelákové nápady bez hranic
« Odpověď #15 kdy: Červenec 26, 2018, 10:52:22 dopoledne »
Poom: Tak zrovna tyhle propisky Rusové od té firmy, co je vymyslela, kupují. Ale to není podstatné. Máš auto? Předpokládám že jo. Ale jízda na koni je levnější. Nebo kolo. Ideálně ovšem pěšky. Není sušení jako sušení. Tady jde o sušení mrazem. Trochu dražší technologie. Má výhody. Nevýhodou je jen cena. Vem si prase a všechno co nakoupíš na záda a jdi. V sušeném stavu je to lehčí, skladnejší ( ve městě je úložný prostor drahý)
O prase se musíš starat, těžko ti ho někdo prodá když bude kolaps. O již balené potraviny se starat nemusíš.
A znovu připomínám, mluvíme o městě. Moc živočišných farem v městech neznám. Ani jsem u paneláku neviděl chlív ( nemyslím bordel).
Funguje někde   ...fonie? Ano
Jsou drahé pořizovací náklady? Něco jo, něco ne.
Je toto odvětví v plenkách? Dá se říct že ano.
Je energeticky náročné? Jde udělat jen na oběhové čerpadlo. Samozřejmě jsou i složitější systémy.
Hlavní výhody? Menší plocha než klasická zahrada ( jde to na patra) častější sklizeň, méně práce s plevelem, zalévání. Čistá voda pro ryby? No, snad znáte kořenové čističky vody...
V naší oblasti ( ČR) se jedná spíš o raritu. To bezesporu. Voda tam "koluje" samozřejmě je potřeba občas doplnit (odpary a něco rostliny) ale v poměru k běžné zahradě brutální úspora vody.
Víc se mi na telefonu nechce psát :)
Dobré časy dělají slabé muže.
Slabí muži dělají špatné časy.
Špatné časy dělají silné muže.
Silní muži dělají dobré časy.

www.no-deal.eu

Offline BartH8

  • ***
  • Příspěvků: 1946
Re: Panelákové nápady bez hranic
« Odpověď #16 kdy: Červenec 26, 2018, 10:58:35 dopoledne »
Ps: ty samozavlažovací truhlíky zavlažované samospádem... To je prakticky hydroponie ;)
Dobré časy dělají slabé muže.
Slabí muži dělají špatné časy.
Špatné časy dělají silné muže.
Silní muži dělají dobré časy.

www.no-deal.eu

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Panelákové nápady bez hranic
« Odpověď #17 kdy: Červenec 26, 2018, 11:09:15 dopoledne »
Všechno má svoje stinné stránky (o tomhle jsem nevěděl nebo mě to nenapadlo).  "hold" A jsem rád, když mi to někdo komplikuje.

Nicméně existuje i nějaká statistika kolik problémů způsobila poletující tuha a cena jejich řešení ve vztahu k ceně vývoje "beztížného pera"?

Prostě pokud něco existuje a může mi to pomoct eliminovat riziko a je to k mání za rozumnou cenu, pořídím si to (třeba automatická dvířka ke kurníku), pokud to k mání není (nebo nejsem ochoten/schopen to vyvíjet, nebo nejsem schopen akceptovat cenu) musím se nějak obejít bez toho.

Z toho, že rusům dlouho stačila tužka (a zřejmě nevyvíjeli náhradu) soudím, že riziko nebylo nijak značné, tzn. vložená energie nepřinesla dostatečný efekt, zvlášť, když by řešením na ulomenou tuhu bylo něco "psací box" inspirovaný pískovacím boxem. Prostě prosklená krabice, do které by se strčily ruce do rukavic, uvnitř by byly psací potřeby a papír a psalo by se. Sice nepohodlně, ale šlo by to.

Tady samozřejmě můžete namítnout, že pokud se do vývoje nezainvestuje, nikdo nic nového nevymyslí. Jenže to je stejné, jako bych se měl TEĎ spoléhat na to, že JEDNOU (až to někdo vymyslí) budu mít dům zabezpečenej systémem automatických zbraní s automatickým rozpoznáním nepřítele a solárně dobíjenými robopsy s doživotní zárukou. Stejné je to s hydroponií - to, co je dostupné TEĎ prostě není dostatečné a tím pádem s tím nemůžu počítat. Experimentovat s tím pochopitelně můžu, diskutovat taky, ale rozhodně ne říkat tomu "příprava" - pokud teda nejsem připraven dostatečně jinými způsoby (energeticky soběstačný bunkr se zásobou energie a potravin na sto roků a hydroponii tam mám jen proto, že mám rád čerstvý salát).

Ale nechme tužku tužkou, šlo jen o příklad tužka sem úplně nepatří.  ;) 

 
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Panelákové nápady bez hranic
« Odpověď #18 kdy: Červenec 26, 2018, 11:29:27 dopoledne »
Kde jsem psal že hodlám někam chodit? pokud bude zle tam kde jsem, těžko to bude o sto kilometrů lepší. (Město vs. vesnice  ;) ). Už to, že počítáte s tím, že se zásobami "půjdete" svědčí o výhodách města.
Takže rozkaz (a já rozkaz nerad) by měl být jiný. Zpracuj prase a to, co nakoupíš tak, abys to udržel poživatelný bez mrazáku (elektriky). A to je problém? Brambory - sklep. Rýže je suchá, takže špajzka, půda. Jen od toho udržet hmyz a myši - barely, ať už plast nebo plech. To stejné "cukroví" kafe a vůbec poslední položka. Maso z mrazáku? Nasolit a do udírny s tím - v létě. V zimě do závěje.
Navíc píšu o sušičce, ne? Sušení horkým vzduchem je starej fígl. Když to zpracuju tímhle způsobem, o kolik těžší to bude než když to vysuším mrazem?
Ve městě je úložný prostor drahý - co dodat?  ;) Prostor na hydroponii je levnější? Nebo na holubník? A nebo na kořenovou čističku - tohle mě rozsekalo - v bytě...ve vaně  ;D   

Poprosil bych o odkaz na nějakou funkční ...ponickou farmu. Nebo si mám dát tu práci a spočítat to - ne, nechce se mi, stačí mi selský rozum, abych zjistil, že je to velice neekonomické. Častější úroda bez umělého přísvitu? A svítit budu čím? Infralampama. A ty potřebují elektriku. A jak to budu v zimě vytápět? Bude taková úroda i bez lamp a bez topení?

O náročnosti na vodu nepolemizuju, netuším jaká je realita, ale připusťme, že je to pravda a pak by to byla nesporná výhoda - do jisté míry.

To s tím, že samozavlažovací truhlíky zavlažované samospádem jsou prakticky hydroponie jste nemyslel vážně, že ne?   
 
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5151
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Panelákové nápady bez hranic
« Odpověď #19 kdy: Červenec 26, 2018, 11:36:47 dopoledne »
Řeč je o panelákových zásobách potravin...akvaponie nepřichází v úvahu, ryby potřebují chladnou a nezamrzající vodu.....v letě jsou panelák rozhicované a to rbičky nemusejí, navíc si ten sofistikovaný systém ani neumím představit....

Offline BartH8

  • ***
  • Příspěvků: 1946
Re: Panelákové nápady bez hranic
« Odpověď #20 kdy: Červenec 26, 2018, 11:45:06 dopoledne »
Aquaponie a hydroponie je vnitřní a venkovní. Vnitřní máme pod průsvitným materiálem ( fólie, sklo, není potřeba svítit) a pod střechou kde je potřeba svítit. Jsou ryby do teplé vody ( v zimě asi zmrznou) a do chladné. Tady je potřeba zase chladit. Ale proto že ta voda má oběh, trochu se chladí. Viděl jsem i skleník na aquaponii. Tady v ČR.
Dobré časy dělají slabé muže.
Slabí muži dělají špatné časy.
Špatné časy dělají silné muže.
Silní muži dělají dobré časy.

www.no-deal.eu

Offline Loki

  • ***
  • Příspěvků: 1235
  • I'm the Key I'm the Gate
Re: Panelákové nápady bez hranic
« Odpověď #21 kdy: Červenec 26, 2018, 11:51:51 dopoledne »
Ano, BartH8 přesně pochopil, co říkám - "zamrznutí" je výstižný termín.

@Poom - nejde o to, že mám "jasno". S Prahou to byl příklad. Říkám, že se na to mnozí díváme "zkreslenou/zromantizovanou perspektivou". Nic jako "halda hladových Přažáků na pochodu krajinou" nebude. V případě katastrofy se "Pražáci adoptují", ale "pochodovat" nebudou. Stejně, jako se adoptuje většina sídel obecně.

Dědina (není to valašský výraz pro vesnici?) vás nenaučí oproti městu nic výhodnějšího. Jen vás život na vesnici vybaví jiným "selským rozumem". Děcka z dědiny nejsou v ničem lepší, než děcka z města. Třeba ta Praha má v podstatě tolik dobrovolných hasičů a oddílů, co zbytek republiky dohromady. Ohledně užití nářadí je to stejné, jako s "házením kamenů" - někdo hází kámen "jako holka", jiný s ním hodí daleko. Jde o předpoklady, které se rozvinou. Stejně by se dalo argumentovat tím, že děcka z měst jsou mnohem lépe připravené, protože počet hřišť, tělocvičen, gymnastických a jiných sportovních aktivit, včetně bojových umění je ve městech značný, zatím co na vesnici "jsou pouze ti hasiči". Snad si rozumíme.

Jinak to nebylo apriori na vás a podsouvání. Mohlo to tak vyznít, protože jsem to napsal do jednoho příspěvku. To o co my šlo, vystihl BartH8.

To, jak se díváme na prepping je "pohled tažného koně". Klapky omezí výhled. Je potřeba je sundat a vzít v potaz širší vztahy.

Potrvinové zásoby ve městech jsou jedna z nejlépe vyřešených věcí a stojí to a padá na komunitě. Jen Praha má obrovské množství zelených ploch a zahrad. Velká část z nich se obnovuje i pro lokální pěstování plodin. V případě katastrofy, tyto plochy dokážou uživit ohromné množství lidí.

Kriminalita a další průšvihy. Když byl hurikán v Hudsonu, lidé komuntně bránili své sousedství před rabováním. Nebylo to tak, že by se spoléhalo na bezpečnostní složky. U nás se toto projevilo u záplav, především na Moravě. V podstatě se nikde nic nerozradlo.

Jak se dokáže domluvit skupina v paneláku je ukázané jakna tom NY, tak na zahradách v Praze. Jsou to lidé z bytového domu. Pokud myslíte, "že to nejde", tak se pletete. Třebas tady:

http://www.czp.cuni.cz/stuz/besedy/b_1502/Jechova.pdf

Jinak řečeno, nepodceňujte lidi. V případě katastrof se nakonec vždy ukázalo, že počet těch, co se snaží je násobně vyšší, než počet těch, co by si chtěli hrát na "warlordy". Jakmile jde o přežití, lidi přepnou do jiného módu - a není to mód člověk člověku vlkem, protoře máme v sobě zakódováno přežití druhu. Osamělý poutník postapo světem je romantický blábol, stejně jako sedět na pytli s rýží s nabitým kvérem a vyhlížet "hladové Pražáky".

Řeší se sporáky a kamna do paneláků, když jsou možnosti úplně jinde. Ve skutečnosti, pěstovat králíky je násobně složitější, než pěstovat ryby v nádrži.

Nechci to tady zaplácávat - ten příklad z propiskou je přesně to, o čem je řeč.

Celá historka začala sendvičem, který propašoval John Young na palubu. Vedle drahého pera za asi 128USD tam měl taky 4 pentelky (japonské), za asi 0,5 USD. Pentelka se mu ulomila a kousek letěl do elektriky. Panel se podařilo uhasit. V polovině šedesátých Fisher patentoval "Space Pen", které na své náklady vyvinul (stálo to 1 milion USD). Nasa jich později nakoupilo pár stovek a Sověti, kteří zjistili, že jim jak klasické tušky, tak plastové držáky a kusy krajonu lítají po kabině v '69 nakoupil rovnou 100ku "Space Pen" a 1000 náplní do nich. Nejlepší na tom je, že Fisher  jim prodal ty pera za 6USD kus, protože si to pero postavil "pro radost".

Jinak řečeno. Často jsou věci hodně jinak, než si je představujeme, nebo nám je někdo říká. Pěstování zeleniny na balkoně ve městě je mnohem reálnější, stejně karavanová klimatizace na solár místo kamen na tuhá paliva jako nouzové topení/chlazení v paneléku.

Prepper by měl přemýšlet tak, že je "napřed".

Pokud jako prepper přemýšlím nad kamny v paneléku, tak mám v podstatě problém. Zkušený prepper už dávno má karavanové topení na plyn a přemýšlí, jak ten plyn nahradit solárem, případně už to montuje.
Nový prepper rovnou začne tím "nejnovějším řešením" - které by právě tady mněl nalézt.

Snad si rozumíme, jak to myslím. Co navrhuji, je "jít s dobou"...

@votrubek
Ve skutečnosti je to velmi jednoduché a funguje to. Na výstavých to fičí poslední roky v celém světě. Jak reky na farming, tak na aquaponii. Normálně se to dá koupit za pár USD z internetu, nebo postavit za pár korun doma. Jak už kdo chce.

Třebas tady je dva roky starý aquaponický rek do bytu (chovají v tom běžně talápie a hodí to kolem 60 kilo masa ročně):
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=P6qQjADFYhE" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=P6qQjADFYhE</a>

Tady jsou "pokojové vertikální farmy":
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=9TK7KTO1LfU" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=9TK7KTO1LfU</a>

Mimochodem, na tom reku je najzajmavější, že tam jste schopni perfektně pěstovat v ohromném množství léčivé byliny (stačí "okopírovat" farmaceutickou zahradu třeba právě z onoho HK), že ano...



Offline siedler

  • ***
  • Příspěvků: 519
Re: Panelákové nápady bez hranic
« Odpověď #22 kdy: Červenec 26, 2018, 11:53:10 dopoledne »
Ať si každý dělá tak, na co má a vyzkouší si. Ruce do skleněné krabice na modulu nebo ve vesmírné stanici ? Tam kde se musí šetřit místem, každé místo stojí miliony. Dlouho si Rusové nevystačili s tužkou. Pero bylo na světě 1965,
1961 letěl Gagarin, po pár letech - 1969 také vesele psali perem. Tady končím, nemá to smysl.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5151
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Panelákové nápady bez hranic
« Odpověď #23 kdy: Červenec 26, 2018, 12:06:23 odpoledne »
Akvaponie  je založená na energii, tedy elektrické...takže bez čerpadel a vzduchování, resp chlazení vody to nebude fungovat. A uzavřená akvaponie je věru složitý kus, protože se zabývá reprodukcí ryb, což je obor sám pro sebe. Ale jistě to koupíte za pár dolarů na ý beji.A protože je lid ve městech schopen přežit cokoli, pak si můžem tento palčivý problém odfajfkovat a vrhnout se na ostatní řešení.....

Offline BartH8

  • ***
  • Příspěvků: 1946
Re: Panelákové nápady bez hranic
« Odpověď #24 kdy: Červenec 26, 2018, 12:14:56 odpoledne »
Já aquaponii reálně dělal. (takovej pokus) Pohořel jsem na osvětlení. Je potřeba i nějaké to uv záření :)
Řešení samozřejmě je, ale teď mám jiné priority.
A použil jsem tupé akvarijní ryby. Vzduchování? Bože proč. Voda vracející se do akvária (nádrže) dopadem na hladinu vytváří bublinky ;)
2 elektronické spotřebiče : světlo a čerpadlo. (stačilo mi čerpadlo z filtru na akvárium)
Jednou, až budu velkej, budu pěstovat i ryby k jídlu.
Dobré časy dělají slabé muže.
Slabí muži dělají špatné časy.
Špatné časy dělají silné muže.
Silní muži dělají dobré časy.

www.no-deal.eu

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Panelákové nápady bez hranic
« Odpověď #25 kdy: Červenec 26, 2018, 12:50:51 odpoledne »
No jo, v tom balastu se to ztratilo (tak toho balastu ještě přidám a pak poprosím o přesunutí někam, kam to patří, krom posledního odstavce tohoto příspěvku bych prosil, ten je doufám k věci) - v principu jde o to, že se můžu spoléhat ve všem na kolektiv a za 17 600,- zásobit čtyřčlennou rodinu potravinami na týden - řešení pro mrňavou PA - třeba povodeň.

Nebo na to můžu jít jinak, tak nějak víc "preppersky" a zařídit se podle toho, co jsem napsal (a zatučnil) kousek výš, s tím, že netuším jestli a jak se dají v sušičce sušit brambory (a řešit to nebudu, nemám důvod - mám sklep), ale ty můžu nahradit těstovinami, nebo rýží (to jsem psal) nebo sušeným mlékem a práškovou bramborovou kaší...
Podle mě: za stejnou cenu vyšší přidaná hodnota. Pokud mám problém v paneláku uskladnit vařič a dvě 2 kg pb lahve, myslím že nejlepší investice bude černoprachový derringer a rána do palice  ;D
Vařič = teplý do žaludku a to může být nezaplacení (vliv na psychiku).

To že město je past je prostě pravda. Za každé války se utíkalo z města na venkov.   

Dědina je možná původně z Valašska, ale víc než 300 let se používá i tady.

Děti město vs. dědina - nejsme ve při, vycházím z toho co znám a to i píšu. Rozdíl mezi dědinou a městem je třeba ve výši příjmů a nižší příjmy mě v případě potřeby opěrné zdi na zahradě nutí nezadávat to firmě, nekupovat hotovou pytlovanou betonovou směs a betonové tvarovky, ale nutí mě do samodomo řešení - koupit písek, cement a dát se do toho (nebo mě to musí bavit a to platí jak ve městě tak na dědině). Dům potřebuje mnohem větší údržbu než panelákový byt (kdo má chalupu, má pr... v kalupu se tady říká) a to znamená investice nebo nutnost svépomoci. A puberťák klidně může házet do míchačky, nemusí jen do posilovny (mimochodem, fitko za kilo ročně mám za barákem. Mají ho Sokoli, další "vesnická" organizace (ne že jsou jen na dědinách, ale jsou i tam a u nás velmi dobře fungují) trenér tam není a vybavení se bude s vybavením supermoderní posilovny těžko srovnávat, ale mladejm to stačí, když už jim kalač a krumpáč nevoní  ;D ). Je to o přístupu rodiny a okolí. Dětské, nové, bezva vybavené hřiště tu je - výměra asi 500m2, počet dětí, které ho navštěvují - cca. 30 (ne najednou).

Podle fotek z odkazu poměr počet lidí/úroda si dovolím tvrdit, že by bylo sklizeno a snězeno během půl hodiny a co pak? Myslel jsem že hledáme řešení na delší dobu. A buďto jsem něco přehlédl nebo mi tam srovnání vstupy/výstupy chybí.

To že prepper musí přemýšlet napřed je FAKT, proto by se měl zamyslet nad tím co je a co není možné udržet v chodu. Jasně že na veletrhu nebo v reklamě to bude vypadat super - ale realita je jinde. Znáte někoho, kdo hydroponicky vypěstuje zásoby na týden pro rodinu? Já ne a ani jsem o nikom takovém neslyšel.

Siedler: stejně jako releová logika v ovládání MIGu 23 (tuším, možná to byl jinej typ) - když američan zjistil, čím má rus vybavený tyhle letadla nestačil se divit. Primitivní, překvapivě funkční systém (vyvážený vyšší váhou a krajně nepohodlný pro obsluhu). Ale FUNKČNÍ. A souhlas, ať si každý vyzkouší - kdo chce, ať se spolehne na soláry, kdo chce ať na petrolej a kdo chce ať třeba kombinaci obého nebo modlitby. jsme tu od toho abychom hledali řešení a navzájem si ho komplikovali a je mi jedno jestli to někdo bere osobně. 

Prostě mě přátelé vedete ke kousavé otázce: kolik jste toho kdo z vás vypěstoval (neřku-li z vlastních semen) bez umělých hnojiv? A kolik jste toho kdo vypěstoval hydroponicky nebo aquaponicky? Jen tak, pro představu. Je to stejný jako kdybych já stavěl atomovku - teoreticky to není složitý, ale praxe...ale kdybyste potřebovali, rád poradím.  P:-/
Ale tak když jsou truhlíky vlastně hydroponie, je možný všechno...

Pokud smím, poprosil bych obyvatele paneláku, aby se shodli na největším možném skladovacím prostoru v bytě (tzn. špajzka má podlahovou plochu 2m2 po odečtení uličky - nějak se pro to musím dostat-  a výšku 2,4m (takže skladovací prostor asi 4,5m2 (po odečtení regálu), k tomu skříňka v kuchyni, dalšího 0,3m2.
Nebo kde všude jdou v panelákovém bytě (takže ne chodba ani kočárkárna a ani sklepní kóje) skladovat potraviny, objem těch prostor. podle toho se dá odpíchnout co všechno tam nacpat.
A řeči o tom, že tím klidně zaskládáte obývák neberu - protože tomu nevěřím  ;). Zkusme to co nejreálněji. Osobně myslím, že i v nejmenším bytě by se aspoň 1,5m2 našlo. A s tím už se dá něco dělat. 
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

SoňaR

  • Host
Re: Panelákové nápady bez hranic
« Odpověď #26 kdy: Červenec 26, 2018, 12:54:12 odpoledne »
Nejprve je potřeba vyřešit základní potřeby - voda, jídlo, teplo, hygiena. .- a to co možná nejjednodušší,  pro většinu lidí použitelnou a dostupnou cestou. Jídlo a voda min na 3 dny, evakuační zavazadlo, atd. To by mohl a dle oficiálních doporučení dokonce měl mít doma každý.  To ostatní jsou nadstavby. Neumím si představit preppers nováčka, který sice nebude mít zabezpečeny základní potřeby, ale začne si po večerech projektovat a stavět třeba ten hydroponický systém.

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Panelákové nápady bez hranic
« Odpověď #27 kdy: Červenec 26, 2018, 01:22:16 odpoledne »
Ať si každý dělá tak, na co má a vyzkouší si. Ruce do skleněné krabice na modulu nebo ve vesmírné stanici ? Tam kde se musí šetřit místem, každé místo stojí miliony. Dlouho si Rusové nevystačili s tužkou. Pero bylo na světě 1965,
1961 letěl Gagarin, po pár letech - 1969 také vesele psali perem. Tady končím, nemá to smysl.
Jednak je slušnost dopsat že jsem editoval, druhak pero měl rus k dispozici až o osm let později (podle vašich slov) a do té doby - óóó hrůzo - psali tužkou. Proč asi? Asi protože se to vyplatilo nebo jiné řešení neměli. Zřejmě vyhodnotili rizika (a možná podle klíče: Nás mnógo) a zjistili, že nacpat milion do vývoje něčeho co nepotřebují (náklady mnohonásobně překročily rizika) se prostě nevyplatí. Teď se mi něco maličko vybavuje: nepoužívali jako mezistupeň mezi tužkou a perem nějaký voskovky nebo co? (Ale přiznávám, jistej si nejsem).
Ale pro mne je na místě uznat svůj omyl: rusové zřejmě už dlouho ve vesmíru obyčejnou tužku nepoužívají.
Ale jako příklad podle mě dobrý a nevadí mi, jestli vám to vadí.

A za třetí se musím vrátit k tématu a zeptat se: jaké reálné zkušenosti s pěstováním rostlin nebo chovem zvířat máte? Když tak prskáte kvůli tužce? Prosím, rád se nechám poučit, diskutujme. Ale věřte, "zkušenosti" získané na netu a v praxi neověřené poznám...
A bydlíte-li v paneláku/bytě, zastavte vodu, vypněte proud (a plyn, pokud nemáte vlastní pb lahev na balkóně), a rozjeďte hydroponii nebo aspoň chov křepelek. Tušíte vůbec co to obnáší? A pokud příslušné vybavení a zkušenosti s chovem nemáte teď, co vás vede k myšlence, že ho budete mít až to praskne?
Udělejme to jako rusové a vyjděme z toho, co máme k dispozici a ověřené (i s příslušnými riziky). Já osobně nemám čas a ani prostředky na neustálé zkoumání slepých uliček ani spoléhání se na druhého (až to vymyslí, udělá, zařídí). Na druhou stranu pokud se objeví něco, co vyhodnotím jako lepší než moje řešení, rád se nechám poučit a řešení koupím/převezmu/okopíruju. A o svoje řešení se nijak nechrtím, když to někomu pomůže, tak proč ne? Vycházím z toho, co je teď.
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline BartH8

  • ***
  • Příspěvků: 1946
Dobré časy dělají slabé muže.
Slabí muži dělají špatné časy.
Špatné časy dělají silné muže.
Silní muži dělají dobré časy.

www.no-deal.eu

Offline BartH8

  • ***
  • Příspěvků: 1946
Re: Panelákové nápady bez hranic
« Odpověď #29 kdy: Červenec 26, 2018, 02:14:21 odpoledne »
Ještě jsem si vzpomněl, hydroponické pěstování využívali Egypťané, Asyřané a Mayové ( nebo Inkové? Nemám v nich přehled :))
Dobré časy dělají slabé muže.
Slabí muži dělají špatné časy.
Špatné časy dělají silné muže.
Silní muži dělají dobré časy.

www.no-deal.eu

SoňaR

  • Host
Re: Panelákové nápady bez hranic
« Odpověď #30 kdy: Červenec 26, 2018, 02:46:21 odpoledne »
Přesunuto...

@PooM
To s utíkáním z měst na venkov je podobná nepravda jako s tou tužkou. Nebo snad máš případ města, které se "vylidnilo kvůli válce"? Kvůli aktu v rámci války, jako je bombardování, nebo obklíčení, to ano, ale kvůli válce jako takové ani náhodou. Zmíněné případy ti pak nijak nevyřeší zásoby v bytě, protože ten byt pravděpodobně opustíš s tím, co uneseš a budeš přežívat, "jak se dá".

Pokud mluvíš o případu, kdy chceš ty zásoby naložit do auta, abys měl buffer pro případný útek z města, například před postupující frontou. Tak jsi na úrovni bug out bagu - tedy co uneseš, nebo na úrovni bug out vehiklu, tedy, co tam naložíš a odvezeš. V obou případech to nebude pytel zrní, ale spíše to "MRE" a bude se jednat řádově o "jídlo na dny". V takovémto případě ale "prcháš do nejbližší bezpečné země", kde pak jedeš na humanitární pomoci a azylu.

Město má svá specifika, ale "past to není" - speciálně města v Evropě a ČR pak zvláště. To je prostě chybný předpoklad a nelze s tím počítat. Jak to říci - stačí si uvědomit, že "město, to nejsou jen paneláky" - proto jsem odkazoval na ten metropoitní plán Prahy - je to tam dobře vidět. Ve městech je řada sídlišť, ale také obrovské množství domů se zahradami atd. Je to prostě komplexní systém.

Skladování v paneláku (bytovce obecně) je pak specifické pro tu kterou jednotku. Jen paneláků je celá řada dispozic. Nelze to takto stavět. I kdybys měl 100m*2, tak to nic neřeší. Nakonec ty "zásoby sníš". Prepper v paneláku by měl mít "nouzové zásoby" - jak o nich mluví Soňa a pak pracovat na "udržitelném systému".

Neboli. Když selže infrastruktura totálně, protože "meteorit", nebo město je obklíčené a konflikt na mrtvém bodě (Sarajevo, Stalingrad), tak je jasné, že ten panelák projde transformací. Třebas tím, že se z kočárkárny stane "farma", která bude upskalovaným systémem, který ten prepper má odzkoušený pár let v bytě. To neznamená, že se nemají porýt květinové záhonky a trávník před domem, nebo hřiště za ním. To znamaná, že to "porytí trávníku" napadne každého. Ale Prepper "je napřed" - ví, že to nebude stačit, stejně jako ví, že "sám to nikdy nezvládne". Má proto know-how, které umožní stabilizaci v mnohem kratší době a jeho domácí rek je vlastně  "násada pro farmu v kočárkárně".

To je podstata preppingu, jako takového.

Rus zkoušel i voskovky. Tužku použili jednou. Byl to problém. Všechno to mimochodem také "hoří". Ten milion USD na vývoj Space pen investoval Fisher ze svého, byl to továrník a vynálezce. Space pen píše i pod vodou atd. Je to "ultimátní pero" - to, že ho pak koupila NASA a Sověti atd, je prostě dané jen vlastnostmi toho pera.

O mne se s dovolením bavit nebudeme. Kapková závlaha, kterou jsem používal v praxi a podělil jsem se o ni, stejně jako o práci s dešťovou vodou je ojedinělý případ, ale i z toho je myslím patrné, že "nefantazíruji".

Celý můj příspěvek není navíc o tom, že máme dělat v panelácích aquaponické farmy, ale jak BartH8 řekl mnohem lépe než já - "abychom nezamrzli". Vycházet "z toho, co je teď" je zcela ok. Předpokladem je ale "vědět, co je teď".

Ty farmy jsou jen příklad trendů. Pokud se podíváte na ten CES 2017, tak zjistíte, že tam toho je tuna na toto téma. Pokud se podíváte na ministerstvo zamědělství, tak je tam už rok vypsaný projekt Země, kde jsou témata jako trvalá udržitelnost produkce potravin a urban farming je jedním z nich. Energeticky náročné to možná kdysi bylo, ale čerpadlo na solár do zahradního jezírka koupíte za 500,- Kč a nesvítí se UV lampama a halogenama/zářivkama jako před deseti lety, ale energeticky nízko náročnými ledkami, které vám utáhne "malý solární panel". Pokud to začnete zkoumat víc, tak zjistíte, že Univerzity of Oxford na tomto maká už řadu let a nebo, že v takovém Singapuru to jede na průmyslové bázi. Dokonce si mžete koupit celou hotovou farmu. Dovezou vám kontejner, který vám plácnou před dům, nebo strčí do garáže. Zapnete na solár nebo na 220V...

Je prostě velice krátkozraké, myslet si, "že ostatní (nepreppři) budou mít problém, protože si nepořídili batoh, konzervy a králíky"... Problém budou mít naopak "místní preppeři", protože "zestárli a zamrzli".

A to není kritika nebo výsměch. To je appel. Mě samotnému trvalo si uvědomit, že "pravidla, která platila dříve už tak úplně neplatí". Svět se dynamicky vyvíjí a je třeba s tím počítat a adaptovat se. Nikdo na vás nepůjde s flintou, aby vám sebral pytel rýže. Už dnes vám solárem napájený malý dron shodí do komína malou podomácky sestrojenou nálož a výbuch vám komín nejen zničí, ale i zapálí střechu...


Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5151
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Panelákové nápady bez hranic
« Odpověď #31 kdy: Červenec 26, 2018, 11:31:10 odpoledne »
já mám s panelákem špatné zkušenosti, v letě tam je hic, jak to slunko rozpálí, takže opačně to mráz bez vytápění zmrazí jako lednici.Bude to zajímavé, ale nevím, jestli je možné  v panelákovém kotci skladovat několik propanbutanovách lahví....nevíte to někdo?

CyPro

  • Host
Re: Panelákové nápady bez hranic
« Odpověď #32 kdy: Červenec 27, 2018, 06:40:40 dopoledne »
Proč se ptáš, chystáš se stěhovat?

SoňaR

  • Host
Re: Panelákové nápady bez hranic
« Odpověď #33 kdy: Červenec 27, 2018, 08:10:24 dopoledne »
No třeba v Pardubicích jsou i zděné bytovky, které mají tlusté cihlové zdi, komíny a sklepy o velikosti 12 metrů čtverečních. Taky jsou tu historické domy v centru. Které mají ještě bytelnější zdi, větší sklepy, komíny a některé i malé dvorky, o kterých moc lidí ani neví, protože z ulice nejsou vidět. Je tu spousta paneláků, v dnešní době už zateplených, se  sklepním kójemi pod úrovní terénu a komorou v bytě nebo na patře. V některých lokalitách jsou panelákové byty i dost velké, třeba 100 metrů. Máme tu novostavby, které mají garàžová státní i sklepní kóje. Máme tu rodinné domky různého stáří, typů, velikostí. Máme tu zahrádkářské osady  s chatkami a také chatky s bezdomovci. Dodatečně uznávám, že jsem neměla dávat do názvu ten panelák, byť to bylo myšleno jako nadsázka, sleduju, že to náš pohled na město značně omezuje.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5151
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Panelákové nápady bez hranic
« Odpověď #34 kdy: Červenec 27, 2018, 08:55:53 dopoledne »
já se stěhovat nemůže, nemám kam, ale v paneláku by mohl být problémy s propanbutanem ve společných prostorách....protože, na něčem musí vařit a něčím topit a tak ty štyři flašky mi připadají jako existenšní minimum na čtyři týdny.Jenže, když to udělá každý, budou v paneláku stovky flašek s plynem a to by v tom byl čert, aby to nebouchlo......Jinak po vodě a jídle je teplo a po něm transport exkrementů.....

SoňaR

  • Host
Re: Panelákové nápady bez hranic
« Odpověď #35 kdy: Červenec 27, 2018, 09:16:55 dopoledne »
jo a taky jsme tu měli cikány, kteří si v paneláku dělali ohniček uprostřed obýváku  .. nejdřív z hořlavého vybavení bytu, poté z toho, co našli venku ... prostě preppeři  ;D

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Panelákové nápady bez hranic
« Odpověď #36 kdy: Červenec 28, 2018, 12:09:14 odpoledne »
Ty přežijou všechno. Od nich by jsme se měli učit.

CyPro

  • Host
Re: Panelákové nápady bez hranic
« Odpověď #37 kdy: Červenec 28, 2018, 01:26:19 odpoledne »
Parazit nemůže žít bez hostitele. Pokud se příliš přemnoží a hostitele zabije, zahyne spolu s ním. Předtím se musí postarat o to, aby jeho geny pokračovaly na jiném místě. Je to ještě prepperské?

Offline BartH8

  • ***
  • Příspěvků: 1946
Re: Panelákové nápady bez hranic
« Odpověď #38 kdy: Červenec 28, 2018, 03:03:37 odpoledne »
Drazí uživatelé fóra. Nechcete prosím ty citace trochu promazat než to pošlete? Myslím že stačí začátek, případně pasáž na kterou kdo reaguje. Přispělo by to určitě k čitelnosti a přehlednosti fóra....
Ať si každý dělá tak, na co má..... Tady končím, nemá to smysl.


Jednak je slušnost dopsat že..... Vycházím z toho, co je teď.

Když začínáš  útok proti mé osobě..... Nejsem na to zvědavej, reagovat na útoky takového duševního mrzáka jako seš ty.



Tady je příklad...
Dobré časy dělají slabé muže.
Slabí muži dělají špatné časy.
Špatné časy dělají silné muže.
Silní muži dělají dobré časy.

www.no-deal.eu

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Panelákové nápady bez hranic
« Odpověď #39 kdy: Srpen 16, 2018, 10:02:24 dopoledne »
Bude to zajímavé, ale nevím, jestli je možné  v panelákovém kotci skladovat několik propanbutanovách lahví....nevíte to někdo?

Kousek odsud paneláky jsou a vzhledem k tomu, že tam nemají motorový proud ani zemní plyn má každý byt na balkóně jednu 10kg PB lahev napojenou většinou měděnou trubičkou na sporák a vedle toho většinou mají lidé druhou, záložní. Jakékoli zásobníky čehokoli mají tu nepříjemnou vlastnost, že dojdou v tu nejnevhodnější dobu. Na balkóně. Teda na lodžii. Nebo v lodžii. Co je vlastně správně?
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

SoňaR

  • Host
Re: Panelákové nápady bez hranic
« Odpověď #40 kdy: Srpen 16, 2018, 10:16:40 dopoledne »
Tak jsem našla jeden starší článek (ono se to asi moc od té doby nezměnilo)... a skladování pb lahví v bytovce bude oříšek - teda najít ten správný prostor, pokud to člověk bude chtít skladovat podle předpisů:

"...se smí láhve s LPG umísťovat pouze na snadno přístupných a dostatečně větraných a proti nežádoucím vlivům chráně¬ných místech (nežádoucími vlivy je např. dlouhodobé působení slunečního záření, atmosférické srឬky atp.). Láhve nelze naopak ukládat:

v prostorách pod úrovní okolního terénu,
ve světlících,
v garážích,
v kotelnách,
v místnostech určených ke spaní,
ve společných prostorách bytových domů a ubytovacích zařízení..."


zdroj: https://www.bozpinfo.cz/jake-jsou-zakladni-bezpecnostni-predpisy-pro-pouzivani-lahvi-s-propan-butanem-v-domacnosti


... takže vidím to třeba na spižírnu / komoru s oknem, kuchyň, nebo ten balkón / lodžii, pokud by tam byla instalovaná nějaká ochrana proti povětrnostním vlivům  :)

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Panelákové nápady bez hranic
« Odpověď #41 kdy: Srpen 16, 2018, 10:26:17 dopoledne »
Když začínáš  útok proti mé osobě tak to jakože omluvíš touhle sračkou: Ale pro mne je na místě uznat svůj omyl: pokud trpíš duševní inkontinencí a máš potřebu slovních průjmů, rádoby chytrokeců vůči mé osobě tak by ti třeba mohl nějaký dobrý psychiatr ulevit, když bys ho pravidelně navštěvoval. Nemyslíš? A neni to o tom že  ses do mne navezl ty !! Konečně se začni chovat jako dospělej a alespoň přiznej co děláš !   Takovou blbost by nevymyslela ani blondýna, ještě si tu blbost - nepravdu ohledně pera  bráníš agresivně. Chceš mne poučovat, jaké mám zkušenosti s chovem zvířat?. Já vyrostl hochu na statku. Od 12 let jsem kosou sekal louky, staral se o dobytek, jezdil traktorem,
chodil na hon. Nejsem na to zvědavej, reagovat na útoky takového duševního mrzáka jako seš ty.

Doporučuju druhou část druhé věty odspodu prvního odstavce - možná jsem ji pro vás měl zvýraznit. Nicméně ostatní věty jste zvládnul, mohl byste i tuhle.
Spor o dobu použití tužky ve vesmíru považuji za pro nás zcela zbytnou - použil jsem to pro dokreslení ve vztahu k lyoficosi předraženému prdu - jedinou výhodu, kterou to v paneláku má je váha pro případnou evakuaci. A podle mého názoru cena mnohonásobně převyšuje případné výhody, to jsem chtěl říct. A svůj omyl jsem uznal. Jediné za co se omlouvám je, že jsem ji pro vás nezvýraznil a nezatučnil. Tedy znovu a lépe a jen pro vás: Rusové už dlouho ve vesmíru obyčejnou tužku nepoužívají - spletl jsem se Stačí?
Myslím si, že na psychologa (ne psychiatra) jsem byl zralej, dokud jsem žil v bytě - tak jsem jednoho dne šel a pořídil si chaloupku. Od té doby, když mě něco trápí nebo dráždí tak, že to skoro nemůžu vydržet a začnu mít nutkání někoho vyzvat na souboj násadami od krumpáče jdu, otevřu si lahev něčeho dobrého (poslední dobou jsem přišel na chuť Sandemanovi) zapálím Fideláka, sednu si pod vořech, koukám na ovce a v tu chvíli si uvědomím, jak je na světě krásně.  8)
Máte-li jakékoli praktické zkušenosti s chovem nebo pěstováním čehokoli, proč se o ně nepodělíte? Třeba by vážně někomu pomohly...nezlobte se na mě (klidně zlobte, když vám to udělá dobře - vážně  ;) ) ale takhle to vypadá že jste jen tlučhuba...ale duševního mrzáka neberte vážně a usínejte s pocitem, jak jste mi to nandal a že vaše vědomosti, zkušenosti a zázemí pro přežití vždy a za všech okolností stačí.

Myslím že přesně vím, k čemu tuto diskuzi využiju.

Pro ostatní: Tou větou o tužce jsem se snažil něco dokreslit - snažil jsem se říct, že technologicky nejnáročnější cesta nemusí být vždy ta nejlepší. I když ten příklad nebyl nejlepší.
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Panelákové nápady bez hranic
« Odpověď #42 kdy: Srpen 16, 2018, 10:48:08 dopoledne »
... takže vidím to třeba na spižírnu / komoru s oknem, kuchyň, nebo ten balkón / lodžii, pokud by tam byla instalovaná nějaká ochrana proti povětrnostním vlivům  :)

Netuším jak se změnily předpisy, ale PB lahve se pod úrovní terénu nesmí skladovat z pochopitelného důvodu - plyn je těžší než vzduch a drží se u země až nepříjemně dlouho.

Předpokládám, že balkon/lodžie je dostatečná, pokud není komplet zasklená - je odvětraná přirozeně. Správně by asi bylo, kdyby lahve byly v drátěné kleci se stříškou nebo v plechové/dřevěné bedně. V tom případě o kterém mluvím vážně mají PB lahev na každém balkóně...(tzn. 5 pater, na každém 5 bytů, v bytě 2 lahve...tzn. cca. 50 lahví na panelák).
Koneckonců v drátěných klecích se stříškou vystavené slunci se skladují běžně na většině prodejních míst, nebo tam, kde  jich potřebují větší množství.

Balkon má ovšem dost nevýhodu v případě ozbrojeného konfliktu. Lahev je vidět, nebo se dá odhadnout kde asi je (pokud vím, že tam někde je) a těžko říct co se stane, když do ní někdo střelí...
Takže kdybych to musel řešit, asi bych dal lahve na balkon na rošt cca. 10cm nad zem, podlahu pod nimi vyspádoval (LPG se chová jako kapalina, teče) pryč z balkónu s odvětráním dole i nahoře (pod i nad lahvemi) a lahvím poskytl jednak "neviditelnost" - neprůhledné sklo, něco, za čím nebudou vidět - a taky balistickou ochranu - beton, ocelové desky...s ohledem na nosnost balkónu by to asi šlo ukotvit do zdi. Ale to se dostáváme do extrému...
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Panelákové nápady bez hranic
« Odpověď #43 kdy: Srpen 16, 2018, 12:14:42 odpoledne »
Nejsem si jistej, ale myslím, že podle normy nebo nějakého předpisu musí být lahve zajištěny proti nežádoucí manipulaci - proto ta drátěná klec - to se pochopitelně vztahuje na krádež, ale i na jiné případy. Zažil jsem případ, kdy jednoho vyrazili z práce a on na rozloučenou podsypal kovový odpad do sání motorů, narazit na dostatečnýho debila, mohl by i povolit ventily volně stojících lahví. Stejně to by mohli udělat děti na balkóně domu, takže bude lepší, když se k tomu nedostanou. Prostě volně přístupné bych to nenechával, zvlášť když si vzpomenu co my byli za parchanti... ;D Nicméně to pokud vím nikdo nekontroluje, (resp. v tom paneláku o kterém mluvím je volně stojící lahev na balkóně běžná věc), takže...
To s tím vyspádováním balkónu kvůli odtoku dešťovky mi nedošlo stejně jako využití stávajícího zábradlí pro balistickou ochranu - mělo by to být víc než dostatečné a zároveň nenápadné.  "hold" Jen by to chtělo nechat mezeru mezi balistickou ochranou a podlahou - stačí minimální - aby to mělo kudy odtíkat a zároveň bylo obtížné ji trefit.
Jak to řešit dnes, aby bylo normě učiněno zadost můžu ověřit u bezpečáka, nicméně to nepovažuji za důležité. Důležité je, že to lze i se to děje (používání LPG v bytových domech).

Pokud by někdo slídil po zásobách LPG až "den po té", řekněme v případě málolidného kolapsu, kdy přežije jen procento populace, tak firmy (některé stavebniny třeba) používají stroje se spalovacími motory a mají vlastní zásoby lahví LPG (jen je třeba zohlednit jiný způsob odběru LPG z lahve pro motory a pro sporáky, ale to je detail - budou-li to správně naplněné lahve moderní konstrukce, rozdíl pravděpodobně nepoznám). Nikoho tím k ničemu nenabádám, jen tvrdím, že je třeba mít pro všechny případy přehled o tom, kde co je a jak to případně využít. Stejně tak většina čerpacích stanic LPG má někde dobře schovanou redukci na plnění lahví, i když se to oficiálně nesmí (prostě se to děje), ne všude, ale dost často. Takže si můžu prázdnou lahev naplnit třeba i za několik let, tlak v čerpačce zůstane...jen musím vědět, že do lahve nesmím nikdy dát víc, než na kolik je určená - kontroluju to jednoduše. Váhou. Zvážím prázdnou lahev, plním, plním a až má o deset kg víc, plnit přestanu. Pokud dám víc, hrozí po zahřátí exploze. Pokud naplním lahev naplno, tak při nárůstu teploty o 1°C vzroste tlak v lahvi o 7 barů! Takže když naplním lahev doplna ráno při 10°C a postavím ji na balkón, kde přes poledne stoupne teplota na 30°C...bum. Když ji naplním jak mám, v lahvi zůstane dostatečný vzduchový polštář, který bude nárůst tlaku kompenzovat.       

Jinak pokud chci skladovat lahve někde uvnitř, je dobré vědět, jak otestovat těsnost. Jde to snadno - mýdlovou vodou ideálně v rozprašovači, nebo "natíranou" štetcem. Kolem ventilu, na ventil a klidně i kolem svarů. Pokud se někde objeví bubliny, plyn uniká. Poznám tak i minimální úniky, které nemusí být cítit. 
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Panelákové nápady bez hranic
« Odpověď #44 kdy: Srpen 16, 2018, 01:08:54 odpoledne »
Pokud to trosku rozsirime a "panelak" nahradime "vicepodlazni bytovy dum" tak pocitej neco v rozmezi 1m3 - 4m3, podle toho jak je dany byt navrzeny a kolik prostoru je majitel ochoten obetovat na zasobu jidla. Obvykle je treba ulozit i dalsi veci... a take je dobre si uvedomit ze 1m3 v dnesni dobe prijde v Praze na 20-30 tisic.
Tam kde jsou sklepy k dispozici bych je ale nezavrhoval, v dobe nez zacne hrozit nejaky prusvih tam konzervy nebo jine jidlo nikoho zajimat nebude a v okamziku kdy se k necemu zacne schylovat se daji presunout i do toho obyvaku.

Já bych sklep zavrhnul, protože sklepy se vykrádají příliš často...ale je to celkem fuck, je otázka, jestli by "tu naskladněnou veteš" někdo kradl...potřebujeme se odpíchnout od něčeho co známe a lepší budou skromnější podmínky, cokoli nad to je bonus (abychom se netloukli stylem: ale já počítám se sklepem a já zase s patrem podhledem, protože zrovna já na to mám místo atd. a já v 1+0 mám k dispozici jen skříňku nad dřezem... ;)). Řekněme tedy 2m2 skladovacích prostorů v každém bytě, cokoli nadto je jen k dobru.

Tam musím dostat tekutiny (vodu), jídlo (trvanlivé, skladovatelné bez elektriky), kopie důležitých dokumentů, něco čím to jídlo ohřeju (zvlášť pokud mám malé děti), hygienické potřeby (dezinfekci), teplé oblečení, věci na přespání, léky, vitaminové přípravky...no a podle mě i věci na potřebný pěší přesun někam jinam.

Takže zásoby na 3 dny pro mírné nepohodlí, na dva týdny pro opravdu krizovou situaci a železnou zásobu s kempovacími potřebami na týdenní pěší přesun?

Je to jen mozkové cvičení, netuším, zda je to vůbec reálné...

EDIT: Určitě se tady najde nějaký pamětník, který osobně zažil záplavy v Praze v roce (tuším) 2002? Mohl by popsat jak to tenkrát bylo? Nálada mezi lidmi, distribuce potravin, zásobování vodou, elektrikou, plynem, možnosti "útěku" někam z postižené oblasti...podle mě by bylo dobré odpíchnout se od reálné situace. Fantazírovat můžeme potom  ;)

 
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

SoňaR

  • Host
Re: Panelákové nápady bez hranic
« Odpověď #45 kdy: Srpen 16, 2018, 01:37:42 odpoledne »
Já bych to neomezovala, to akorát brání v rozletu. Hned na začátku seznamu potravin do "paneláku" je poznámka, že si každý z toho musí vybrat sám - podle svých možností, situace a potřeb či preferencí. Tedy i podle toho, kolik má místa, kolik má peněz, co jí nebo nejí. Ač se to může zdát, tak skladovací prostory v panelákách a bytovkách jsou značně různorodé - velikostí počínaje, teplotou, vlhkostí, přístupností, bezpečností konče. Takže bych to nechala na každém jednotlivě, ať si vybere a sestaví svůj vlastní seznam zásob. My zde dáváme náměty na potraviny relativně trvanlivé a skladné, vhodné do paneláku / bytovky, takový byl záměr.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5151
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Panelákové nápady bez hranic
« Odpověď #46 kdy: Srpen 16, 2018, 02:36:49 odpoledne »
Určitě, jen je třeba podotknout, že nejen chlebem je člověk živ, ale i voda pitná i jakákoli jiná by měla být v hledáčku každého zodpovědného.Ale jak píše poom, je třeba uvažovat v širším kontextu, i o časovém rámci, aby měl člověk situaci pokud možno pod kontrolou a rozhodoval se nikoli pudově, ale předvídatelně s chladnou hlavou.

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Panelákové nápady bez hranic
« Odpověď #47 kdy: Srpen 17, 2018, 02:25:06 odpoledne »
Takže pokud jsem nečekal na poslední chvíli a nedoufal, že se voda nedostane až ke mě, bylo to vážně jen chvilkové nepohodlí.

Mimochodem, pokud mě evakuují hasiči (třeba člunem, ale na poslední chvíli), je někde/nějak definované, jak velké zavazadlo smím mít s sebou? Já jsem pro všechny případy sbalenej v jezevci ( https://www.google.cz/search?q=ta%C5%A1ka+jezevec&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjT7u2EivTcAhUiMuwKHe8wD7IQ_AUICigB&biw=1536&bih=771 ) teda spíš je to odkladiště věcí, ale pár dní bych s tím vydržel...bylo by nepříjemné zjistit, že mě s tím nenaloží.
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Panelákové nápady bez hranic
« Odpověď #48 kdy: Srpen 17, 2018, 04:04:23 odpoledne »
Já to zkusím podle svého zadání - je to pro mě snazší. A odpíchnu se od toho, co znám, tzn. tříčlenná domácnost.

Nejdůležitější je uvědomit si, že se budeme muset (snad na chvíli) vzdát komfortu...
 
1. Krizová situace netrvající déle, než 5 dní, setrvávám v bytě.
Předpoklad: neteče voda a nestihl jsem naplnit vanu, nejde elektrika ani plyn, kanalizace zatím funguje, je leden.
- potřebuju něco, čím ohřeju jídlo - vařič a 2kg PB lahev
- potřebuju něco, čím udělám teplo - kamna pohoda turbo + 10kg PB lahev (to je ale drahé, zabere hodně místa a nijak dobře to netopí), lepší je "infrazářič" na 2kg lahev a rezervní lahev (pozor, takové topení spotřebuje poměrně hodně kyslíku, takže větrat), každopádně nebudu doufat, že vytopím celý byt na trenýrkovou teplotu, ale fungovat budeme v jedné větratelné místnosti
- zásoby z ledničky popř. mrazáku dám na balkón, vydrží, jen je potřebuju uchránit před "škodnou" - buďto dostatečně velká nádoba, nebo skříňka z obýváku, něco (v létě netuším, nějak si neumím představit, jak v bytě dostatečně rychle zpracuju třeba 30 kg masa z mrazáku - pokud něco takového mám. Snad část z toho zpracuju a sním, část můžu zkusit zavařit - ale to kvůli pár dnům nestojí vlastně ani za to (navíc těžko říct, jestli bych na to měl dost paliva - PB), co se zkazí zavčas vyhodím - než to začne smrdět, až krize pomine, prostě si koupím jiné. Asi by stálo za úvahu popřemýšlet o záložním akumulátoru a dostatečně výkonném měniči, ale bude to náročné na prostor, cenu a údržbu. Na druhou stranu "suchý" akumulátor a kyselina vedle v lahvi nestárnou, netrpí a baterie je "přednabitá" - stále ale podle mě náklady převýší přidanou hodnotu.)
- neteče voda ale kdyby byl sníh, můžu ho rozpuštěný použít na mytí. Pít bych to neriskoval.
- pro děti do 3 let bych to viděl na potřebu 3-5l vody denně, pro dospělého 2l
- jinak klasika jako kdekoli jinde - 2 balení svíček nebo lampu, sirky/zapalovače, zásobu hygienických potřeb předpokládám v bytě (toaletní papír, mýdlo, vložky), těstoviny - 2kg, rýžě - 2kg, ovesné vločky - 1kg, musli tyčinky, čokoláda, rozinky, sklenice medu, 0,5 kg cukru, 4 ks masové konzervy dle chuti, 1-2 sklenice ovocného kompotu, sušené ovoce...když to tak čtu, docela bych se i na třídenní PA těšil. Začíná to vypadat jako správné svátky obžerství  ;D
- lahev pálenky na vypálení červa (grog)
- lékárnička - obvaz (raději než obvaz mám pružné obinadlo), náplasti, běžné pilule (ibalgin, paralen...), vitamínové přípravky - víceméně mírně doplněná kvalitní (zdaleka ne všechny jsou kvalitní) autolékárnička
- 2-3 teplé deky
 
Náklady odhadem 5 000,- (když koupím vařič, topidlo a bomby z druhé ruky) a myslím, že i s tímhle předimenzovaným seznamem se vejdu do 0,5m2. (Prostě si představuju kolik místa mi zbude v kubíkové nádobě, když tam tohle všechno naskládám). 

A to nejdůležitější: odhodlání (nepropadat trudnomyslnosti) a vědomosti (třeba je dobré vědět, že když si chci umýt ruce mohu si je polévat vodou z lahve, ale budu mít ohromnou spotřebu. Nebo můžu na lahvi trochu povolit víčko, voda poteče málo, ale na mytí dostatečně - nebudu plýtvat).
Určitě jsem na něco zapomněl a něco zase přehnal - vím o tom. Je to námět do diskuze...                   
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Panelákové nápady bez hranic
« Odpověď #49 kdy: Srpen 17, 2018, 05:14:53 odpoledne »
Jenže o krk nešlo a pokud ano, tak hlavně vlastní hloupostí... Na Moravě v 97 to bylo podobné, jen tady nahoře to přišlo bez varování (vědělo se že jde voda, ale CO totálně zklamala). Kdyby pár hodin předem projelo dědinou auto s amplionem a varovalo lidi, aby přemístili věci ze sklepů, škody by byly menší.
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.