Autor Téma: Regrowing - Panelákové pěstování jídla ze zbytků  (Přečteno 3012 krát)

Offline Chinalady

  • ***
  • Příspěvků: 1045
Regrowing - Panelákové pěstování jídla ze zbytků
« kdy: Březen 03, 2020, 07:06:42 odpoledne »
Regrowing je druh primitivního pěstování potravin v domácích podmínkách, které umožňuje pěstovat jídlo ze zbytků.
Původně pochází z Bronxu, ale teď v něm sbírají úspěchy moji spolužáci zavření v čínské karanténě.
Sama jsem dost z toho vyzkoušela, výsledky sice nejsou jako z obchodu ale jinak jsem s nimi spokojená.

Domácí primitivní hydroponie -
Potřeby - Voda, světlo, nádobka. 
Voda by měla dosahovat do cca poloviny "sazeničky". Vodu vyměňujte obden nebo jednou za tři dny

Jednoduché
Jarní cibulka - Nechte cca 2 centimetry bílých částí s kořeny. Zasaďte do kelímku s vodou a postavte na okno. Za dva týdny máte novou jarní cibulku. Celý cyklus můžete několikrát opakovat.

Pórek -  Stejně jako s cibulkou, jen nechte aspoň 4 cm. A dejte mu víc času.

Česneková nať - Klíčící stroužek česneku dejte do vody. Během několika dní dostanete česnekovou nať, která je plná vitamínů a používá se podobně jako jarní cibulka.


Středně těžké
Mrkvová nať - Také je jedlá. Zhruba 2 centimetry uříznutého vršku mrkve částečně ponořte do vody. Můžete jíst čerstvé výhonky nebo si chviličku počkat. Konzumujte jako salát nebo jako kopr.

Listy řepy, tuřínu a ředkviček - všechny jejich části jsou jedlé. Ponořte živě vypadající vrcholek do vody (nesmí být plesnivý nebo vyschlý na troud) a vyrostlé listy  použijte jako špenát


Uvědomte si, že z kořenové zeleniny nepůjde vypěstovat nový kořen (příroda tohle bohužel neumí :'( ), ale pořád můžete získat chutné listy.

Offline PavelM

  • ***
  • Příspěvků: 6
Re: Regrowing - Panelákové pěstování jídla ze zbytků
« Odpověď #1 kdy: Březen 03, 2020, 07:46:53 odpoledne »
Zní to zajímavě, můžeš sem hodit nějaký fotky nebo odkazy, jak to vypadá, příp. vlastní zkušenost i, jak je to náročný na vodu a na údržbu.

Offline Lucina

  • ***
  • Příspěvků: 396
Re: Regrowing - Panelákové pěstování jídla ze zbytků
« Odpověď #2 kdy: Březen 03, 2020, 07:48:35 odpoledne »
Takto pěstujeme i v domečku  :) . Hlavně česnek a odkrojky cibule, té normální. Akorát ten česnek nedávam do vody, ale píchnu ho do květináče. Prý jde i řapíkatý celer, ale zatim jsem nezkoušela.

Offline Chinalady

  • ***
  • Příspěvků: 1045
Re: Regrowing - Panelákové pěstování jídla ze zbytků
« Odpověď #3 kdy: Březen 03, 2020, 07:55:39 odpoledne »
Pěstování v květináči
Pěstování v květináči vám zabere o dost víc času, řádově několik týdnů až měsíců.  Některé listové zeleniny můžete pěstovat hydroponicky, ale vyroste vám z toho zmrzačený chudáček-chcípáček.

Celkem jednoduché
Římský salát - Uřízneme cca 4 cm spodní části, nesmíme jít až "úplně na kost".  "Sazeničku" si předpěstujeme hydroponicky. Po cca deseti dnech až dvou týdnech, kdy se objevily zelené lístečky nebo kořeny, opatrně přesuneme do květináče.

Zelí pekingské - Stejný postup

Čínské zelí/pak čoi - Nechte centimetr a půl, postupujte jako nahoře.

Řapíkatý celer - stejně jako salát.

Fenykl bulvový -  nechte dva centimetry ve vodě, počkejte si na silné kořeny a rašící lístky. Přesaďte do hlíny.

Cibule - Uříznutý spodek cibule (cca 4 cm) nechte pár hodin schnout a pak zasaďte na povrch hlíny, tak aby kořeny byly ve hlíně ale zbytek cibule trčel nad hlínou. Zalévejte a kontrolujte kořeny a listy.  Až vyrostou odstraňte staré mrtvé části staré cibule a seřízněte listy. Pokud se začne dělit na dvě, rozřežeme je.  Znovu zasaďte a počkejte si několik měsíců na úrodu.

Zázvor, kurkuma a galgán- Uřízněte část zázvoru s očkem (kurkumu použijte celou) a nechte pár hodin oschnout. Ponořte na den do teplé vody a pak zasaďte do velkého květináče, kousek pod povrch hlíny. Za pár týdnů (u galgánu až dva - tři měsíce) se objeví listy. Ale na samotou úrodu kořenů si počkáte několik měsíců až rok.

Středně těžké
Houby (žampiony a šiitake) - Uřízněte nohy hub a zasaďe je do vlhké hlíny. Tentokrát nepotřebujete moc světla. Zakryjte celé nohy hlínou až na samotný vršek. Ideální je, když budou mít v noci trochu chladněji. Máte poloviční šanci, že vypěstujete nové houbičky nebo vám shnijí. Prý se dají pěstovat i ve starém kávovém lógru.

Bylinky - Bazalka, Koriandr, Tymián -  Nechte asi 5 cm dlouhý stonek, kdy odstraníte veškeré lístečky na dolních 4 cm stonku. Ponořte většinu stonku do vody a dejte na sluníčko, vodu pravidelně obměňujte. Po dvou  až čtyřech týdnech byste měli vidět několikacentimetrové kořeny, pak je můžete přesadit do hlíny.

Citronová tráva - Ponořte několik spodních centimetrů do teplé vody, a za pár týdnů, až na vás vykouknou kořeny, přesaďte do hlíny.





Offline Chinalady

  • ***
  • Příspěvků: 1045
Re: Regrowing - Panelákové pěstování jídla ze zbytků
« Odpověď #4 kdy: Březen 03, 2020, 08:01:03 odpoledne »
Zní to zajímavě, můžeš sem hodit nějaký fotky nebo odkazy, jak to vypadá, příp. vlastní zkušenost i, jak je to náročný na vodu a na údržbu.
Právě se pokouším nahrát fotky z mobilu, strpení :) Trápí mě technika :)

zkoušela jsem jarní cibulku, salát, mrkev, pak-čoi, řapíkatý celer

Všechno fungovalo, cibulka šla během týdne, vyloženě to rostlo před očima.  Jenom mrkev mi jednou chcípla z nedostatku vody, když jsem musela na týden odjet.
Pěstovala jsem ve starých skleničkách nebo kelímcích od jogurtů.

Tady máte fotky a návod od Američanů
https://www.buzzfeed.com/jesseszewczyk/16-food-scraps-that-you-can-regrow

Na údržbu to moc náročné není, malým problémem je voda - musí se měnit každý druhý den, max jsou 3-4 dny. Navíc  jsem jednou týdně promyla nádobku, aby neplesnivěla. Jinak vše v pohodě.

Jo, a ještě něco -"sazenička" nesmí být plesnivá nebo úplně seschlá. Zvláště u listové nebo kořenové zeleniny. Příroda je sice mocná čarodějka ale z mrtvolky už nic nevypěstujete.

Offline Chinalady

  • ***
  • Příspěvků: 1045
Re: Regrowing - Panelákové pěstování jídla ze zbytků
« Odpověď #5 kdy: Březen 03, 2020, 08:09:48 odpoledne »
Takto pěstujeme i v domečku  :) . Hlavně česnek a odkrojky cibule, té normální. Akorát ten česnek nedávam do vody, ale píchnu ho do květináče. Prý jde i řapíkatý celer, ale zatim jsem nezkoušela.
Česnek jde i normálně, to jsem zapomněla napsat :D

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re: Regrowing - Panelákové pěstování jídla ze zbytků
« Odpověď #6 kdy: Březen 03, 2020, 08:18:54 odpoledne »
Toho je plnej internet !
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline Chinalady

  • ***
  • Příspěvků: 1045
Re: Regrowing - Panelákové pěstování jídla ze zbytků
« Odpověď #7 kdy: Březen 03, 2020, 08:54:27 odpoledne »
To jo, američané v tom jedou ve velkém.
Nás to v Číně učil jeden afroameričan. Teď s tou karanténou se ukázalo, kdo z mých spolužáků dával pozor a kdo ne.

Teoreticky by měl jít i ledový salát, hlávkový salát, endivie, bílá řepa, bulvový celer a kořenová petržel.
 Jen nevím o nikom kdo by to zkoušel, takže nemůžu nic zaručit.
Pokud to někdo zkusíte, napište mi to sem.

Jenom s těmi americkými návody - ananas, batáty, nebo plodící kokos a avokádo tady na 95 % nevypěstujete. Bohužel nežijeme na Havaji.

Nalim

  • Host
Re: Regrowing - Panelákové pěstování jídla ze zbytků
« Odpověď #8 kdy: Březen 03, 2020, 09:05:46 odpoledne »
My už mnohokrát zkoušeli leccos běžného (mrkev, petržel, cibuli, naťovou cibulku, zázvor), ale vždycky nám to chytlo nějakou plíseň a přestalo to růst. Vodu jsme ale nevyměňovali, jen dolévali, čili tam by mohla být ta chyba

Offline Chinalady

  • ***
  • Příspěvků: 1045
Re: Regrowing - Panelákové pěstování jídla ze zbytků
« Odpověď #9 kdy: Březen 03, 2020, 09:16:23 odpoledne »
Ta voda se musí dost často měnit, zvláště v létě. Já jsem pak jednou týdně vymývala nádobky a opatrně propláchla kořínky, jak nás to ten chlápek učil.
A ideální je, aby v hydroponické fázi byla průhledná nádobka. Nebo aspoň nízká, na "sazeničku" musí svítit světlo.
Spousta věcí se musí po nějakých dvou týdnech přesadit do hlíny.

Ale občas něco chytne plíseň i tak, zvláště když je léto nebo málo světla. Při měnění vody by se vše mělo opatrně prohlédnout a odstranit všechny plesnivé části.

Offline BartH8

  • ***
  • Příspěvků: 1946
Re: Regrowing - Panelákové pěstování jídla ze zbytků
« Odpověď #10 kdy: Březen 03, 2020, 11:24:19 odpoledne »
To téma by chtělo zpracovat přehledněji a komplexně  :)
Dobré časy dělají slabé muže.
Slabí muži dělají špatné časy.
Špatné časy dělají silné muže.
Silní muži dělají dobré časy.

www.no-deal.eu

Offline ptr

  • ***
  • Příspěvků: 5
Re: Regrowing - Panelákové pěstování jídla ze zbytků
« Odpověď #11 kdy: Březen 04, 2020, 09:39:28 odpoledne »
Babicka bezne takto nechala rust vrchni skrojek (cca 1cm) petrzele, zejmena v zime (panelak). Lehce zvysena teplota zrejme pomaha - mela to vzdy u/na topeni na vicku od zavarovacky nebo dezertnim talirku, voda byla vlazna a obden menena, resp. doplnovana. Sam jsem nedavno dva kusy zkousel, ale bez topeni - jeden kus zplesnivel a na druhem vyrasily zelene listy, po par cm sklizeno a vyuzito do polevky. Diky chinalady za info u ceho vseho se to da taky zkusit.

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Regrowing - Panelákové pěstování jídla ze zbytků
« Odpověď #12 kdy: Březen 05, 2020, 03:57:27 odpoledne »
Mohu se zeptat k čemu to pěstování ze zbytků je? Ten takzvaný zbytek má většinou větší výživovou hodnotu než to, co z něj vyroste.

Offline Chinalady

  • ***
  • Příspěvků: 1045
Re: Regrowing - Panelákové pěstování jídla ze zbytků
« Odpověď #13 kdy: Březen 05, 2020, 05:40:34 odpoledne »
Mohu se zeptat k čemu to pěstování ze zbytků je? Ten takzvaný zbytek má většinou větší výživovou hodnotu než to, co z něj vyroste.
Právě že ne. Z nového výpěstku získáte o dost víc kalorií a vitamínů než ze zbytku. Stačí si jen počkat 14 dní až měsíc.
Bývá z toho poměrně dobrá úroda, navíc si můžete nechat pár kousků na semínka.

Navíc bez toho by ty zbytky šly skoro vždycky do koše, protože většina těch odřezků je příliš hořká, tvrdá nebo dřevnatá.

Offline Brouca

  • ***
  • Příspěvků: 235
Re: Regrowing - Panelákové pěstování jídla ze zbytků
« Odpověď #14 kdy: Březen 05, 2020, 06:17:57 odpoledne »
Já to zkusím. Většina zbytků u nás končí na kompostu, tak zkusím něco nového.

Offline Brouca

  • ***
  • Příspěvků: 235
Re: Regrowing - Panelákové pěstování jídla ze zbytků
« Odpověď #15 kdy: Březen 21, 2020, 05:13:56 odpoledne »
Funguje to :D

Jarní cibulka 6 dnů, pórek 3 dny, mini saláty a řapíkatý celer jsem usadila dnes.

Offline Chinalady

  • ***
  • Příspěvků: 1045
Re: Regrowing - Panelákové pěstování jídla ze zbytků
« Odpověď #16 kdy: Březen 21, 2020, 06:29:27 odpoledne »
Já právě zkouším vypěstovat enoki -kulturní verzi penízovky sametonohé. Nikdy jsem neslyšela, že by to někdo zkoušel, takže je to takový hokus-pokus s hodně nejistým výsledkem.

Offline Brouca

  • ***
  • Příspěvků: 235
Re: Regrowing - Panelákové pěstování jídla ze zbytků
« Odpověď #17 kdy: Březen 21, 2020, 06:54:09 odpoledne »
Já postupně usadím všechno, co tu mám. Ráda zkouším nové věci. Zjistila jsem, že tenčí cibulky reagují dobře, hodně silným se růst moc nechce.

Offline Brouca

  • ***
  • Příspěvků: 235
Re: Regrowing - Panelákové pěstování jídla ze zbytků
« Odpověď #18 kdy: Březen 21, 2020, 07:02:05 odpoledne »
Koukala jsem na penízovku. Budeš to dělat z nožiček, jako v tom návodu? Myslíš, že to poroste v hlíně, když normálně roste na pařezu? Tedy alespoň podle informací z netu roste na pařezu.

Offline Chinalady

  • ***
  • Příspěvků: 1045
Re: Regrowing - Panelákové pěstování jídla ze zbytků
« Odpověď #19 kdy: Březen 21, 2020, 07:18:57 odpoledne »
Koukala jsem na penízovku. Budeš to dělat z nožiček, jako v tom návodu? Myslíš, že to poroste v hlíně, když normálně roste na pařezu? Tedy alespoň podle informací z netu roste na pařezu.
Zkouším sázet nožičky, všimla jsem si, že je na nich hodně podhoubí.
Pařez mám jenom z borovice a na tom by nerostly, takže zkouším dát půlku normálně do hlíny a půlku do zbytku mulčovací kůry.  Sama jsem zvědavá jak to dopadne.  (Penízovka se většinou pěstuje na dřevě, slámě nebo recyklovaném lógru.)

Takže plánuji nastřádat trochu starého kávového lógru, podle všeho je ideální pro růst hub všeho druhu.

Za tvoje pokusy ti dávám palec nahoru :)

Offline Brouca

  • ***
  • Příspěvků: 235
Re: Regrowing - Panelákové pěstování jídla ze zbytků
« Odpověď #20 kdy: Březen 21, 2020, 07:45:58 odpoledne »
:D  Venku je zima, na zahradě pusto, semínka jsou zasázená, dítko si hraje s tatínkem, pes nechce ven a já se nudím. Takže zkouším, co se dá :D

Letos zkusím pěstovat základní houby (žampiony a hlívy). Naposledy jsem to zkoušela před 5 lety a nedařilo se mi.

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re: Regrowing - Panelákové pěstování jídla ze zbytků
« Odpověď #21 kdy: Březen 22, 2020, 06:51:39 odpoledne »
Já právě zkouším vypěstovat enoki -kulturní verzi penízovky sametonohé. Nikdy jsem neslyšela, že by to někdo zkoušel, takže je to takový hokus-pokus s hodně nejistým výsledkem.
P:-/  Penízovka je plod houby.
Vlastní rostlina je podhoubí, které žije ve dřevě.
Pokud se někdo pokusí zasadit kus nožičky, to je jako sázet stopky od třešní.

Pokud dáš do vody horní kus petržele, pokud na něm zůstalo SRDÍČKO, tak zasadíš kořen, který je schopen vyživit srdíčko, a vyroste ti pár lístků.

Stejně tak cibule, tam musíš sázet kořínky, tedy "spodek" a poroste.

Ale u houby se ti to nepodaří.
Jediná výjimka je  KOTRČ KADEŘAVÝ, ale ten neroste, jenom se rozvíjí.
                                                                                            :pa:   
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline Chinalady

  • ***
  • Příspěvků: 1045
Re: Regrowing - Panelákové pěstování jídla ze zbytků
« Odpověď #22 kdy: Březen 22, 2020, 06:59:29 odpoledne »
Já právě zkouším vypěstovat enoki -kulturní verzi penízovky sametonohé. Nikdy jsem neslyšela, že by to někdo zkoušel, takže je to takový hokus-pokus s hodně nejistým výsledkem.
P:-/  Penízovka je plod houby.
Vlastní rostlina je podhoubí, které žije ve dřevě.
Pokud se někdo pokusí zasadit kus nožičky, to je jako sázet stopky od třešní.

Pokud dáš do vody horní kus petržele, pokud na něm zůstalo SRDÍČKO, tak zasadíš kořen, který je schopen vyživit srdíčko, a vyroste ti pár lístků.

Stejně tak cibule, tam musíš sázet kořínky, tedy "spodek" a poroste.

Ale u houby se ti to nepodaří.
Jediná výjimka je  KOTRČ KADEŘAVÝ, ale ten neroste, jenom se rozvíjí.
                                                                                            :pa:
Však taky sázím kus na kterém bylo hodně podhoubí. Není to tak že bych sázela nožičku bez ničeho.

Offline Brouca

  • ***
  • Příspěvků: 235
Re: Regrowing - Panelákové pěstování jídla ze zbytků
« Odpověď #23 kdy: Březen 22, 2020, 07:28:24 odpoledne »
Já jsem dnes dala cibulku i pórek do hlíny. Tak uvidím, jestli nechcípne.

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re: Regrowing - Panelákové pěstování jídla ze zbytků
« Odpověď #24 kdy: Březen 24, 2020, 09:28:03 dopoledne »
Však taky sázím kus na kterém bylo hodně podhoubí. Není to tak že bych sázela nožičku bez ničeho.


Růst hub není tak jednoduchý, jak se ti zdá.
To, co vidíš na konci nožičky NENÍ kořínek ! Ten kousíček mycelia (podhoubí) ani zdaleka nestačí  ;)

Penízovka patří mezi dřevokazné houby. Její mycelium prorůstá dřevo, a teprve v době, kdy mu "dochází živiny", houba vytvoří plodnici, a výtrusy se přenese na další objekt, na další poleno.

Ty se snažíš ze skrojku jablka vypěstovat jabloň.
Věřit mi nemusíš, nakonec je demokracie, klidně to zkus.

Já se zabývám pěstováním hub od roku 1975, a zdaleka o houbách nevím všechno !
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline Brouca

  • ***
  • Příspěvků: 235
Re: Regrowing - Panelákové pěstování jídla ze zbytků
« Odpověď #25 kdy: Duben 03, 2020, 01:43:34 odpoledne »
Funguje to. Pórek, cibulka, 3 druhy salátů a řapíkatý celer.

Offline Chinalady

  • ***
  • Příspěvků: 1045
Re: Regrowing - Panelákové pěstování jídla ze zbytků
« Odpověď #26 kdy: Duben 03, 2020, 06:07:04 odpoledne »
Však taky sázím kus na kterém bylo hodně podhoubí. Není to tak že bych sázela nožičku bez ničeho.


Růst hub není tak jednoduchý, jak se ti zdá.
To, co vidíš na konci nožičky NENÍ kořínek ! Ten kousíček mycelia (podhoubí) ani zdaleka nestačí  ;)

Penízovka patří mezi dřevokazné houby. Její mycelium prorůstá dřevo, a teprve v době, kdy mu "dochází živiny", houba vytvoří plodnici, a výtrusy se přenese na další objekt, na další poleno.

Ty se snažíš ze skrojku jablka vypěstovat jabloň.
Věřit mi nemusíš, nakonec je demokracie, klidně to zkus.

Já se zabývám pěstováním hub od roku 1975, a zdaleka o houbách nevím všechno !
Nakonec mi to roste.
Sice mě asi ještě žádná úžasná úroda nečeká, ale na první pokus to není špatné.
Uvidíme jak to bude vypadat za týden.
Nevíte někdo jak poslat obrázky formátu .jpeg?