Autor Téma: potřebuju vědět.....  (Přečteno 6470 krát)

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5151
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: potřebuju vědět.....
« Odpověď #50 kdy: Prosinec 06, 2018, 04:53:01 odpoledne »
To bude ono, předvAřený lalok, možná i klasické sádlo. A jak dlouho vydrží ta papriková slanina na háku poživatelá? Možná by se to dalo i zaudit. Já mám s lalokama problém, protože z nich dělám guanciale.Ale zkusím to i  z jiých surovin.
 Na paštiku sem dostal vyloženě hlad........

Nalim

  • Host
Re: potřebuju vědět.....
« Odpověď #51 kdy: Prosinec 06, 2018, 05:34:57 odpoledne »
Soňo, díky, příležitostně rád vyzkouším, akorát zase (můj obvyklý, tudíž zřejmě zase blbý) dotaz:  kolik týdnů je v daném případě několik týdnů?   2, 3, 4, nebo ještě víc ?

SoňaR

  • Host
Re: potřebuju vědět.....
« Odpověď #52 kdy: Prosinec 06, 2018, 05:39:08 odpoledne »
4 až 6 týdnů

Nalim

  • Host
Re: potřebuju vědět.....
« Odpověď #53 kdy: Prosinec 06, 2018, 05:49:20 odpoledne »
Dík

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5151
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: potřebuju vědět.....
« Odpověď #54 kdy: Prosinec 06, 2018, 05:55:02 odpoledne »
jde o to, jestli používá dusitany, tedy  pragadu či nikoli a jestli solí nasucho či mokrou cestou.Rozhodně je ta měkká konzistence oblíbenější, než bych se vsadil.....

SoňaR

  • Host
Re: potřebuju vědět.....
« Odpověď #55 kdy: Prosinec 06, 2018, 06:24:29 odpoledne »
Jen čistá sůl nebo slaný nálev, podle toho, jak moc se mu chce riskovat  :D . Solené na sucho mu prý víc chutnaj, nakládané do nálevu jsou méně náchylné na zkázu při tom uležování.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5151
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: potřebuju vědět.....
« Odpověď #56 kdy: Prosinec 06, 2018, 06:34:06 odpoledne »
no jo, třebs italové nakládání do láku vůbec neznají, všechno valí na sucho.Tak budu zkoušet, hlavě tu paprikovou, ale i vše ostatní, mám prasátko čistě k experimentům.....

SoňaR

  • Host
Re: potřebuju vědět.....
« Odpověď #57 kdy: Prosinec 06, 2018, 06:52:07 odpoledne »
Mě štve, že už se nedá sehnat to pořádné sádlo, jako dřív. Všechno je to u řezníků moc hubený, prasata se chovají jen na maso. Co teta nevykrmuje prasata, tak je to bída...

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5151
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: potřebuju vědět.....
« Odpověď #58 kdy: Prosinec 06, 2018, 07:19:22 odpoledne »
no, právě, to prasátko musí mít svoji váhu, aby mělo ten správnej špíček, tak, jak tomu bylo dříve. Kupodivu po me chtějí přátelé a kamarádi sádlo, škvarky, slaninu, špek uzený i italský.Bez ohledu na cholesterové strašáky si lidi rádi ovoní míchaná vajíčka špekem, nebo italskou uhlířinu si ovoní slaninou, ba i k čestvému chlebu jen tak zakrojí uzený bůček, nebo i jen špek.A protože jsem se dočetl v milotickém hospodáři, že prase sádelnaté začíná na čtvrt tuně, moje má rovné tři metráky, aby se pámbíček nehněval.Škopky i bedny jsou schystané, čas bych měl mít, čeká se na řezníka  a mráz.. A letoší zima bude výhradně ve znamení salámů, špeků, klobás, uzení, paštik i prejtů. Musím k tomu smékout pár jehnat, ale to zvládnu.Každej si občas uděláme radost, bez toho to nejde.
Vyšší level je magalica, jeho sádlo je uznávanou lahůdkou, u nás to nikdo nechová, jináč bych měl mangalici, nebo dvě.Možná příští rok.....

SoňaR

  • Host
Re: potřebuju vědět.....
« Odpověď #59 kdy: Prosinec 06, 2018, 08:01:24 odpoledne »
hm, jsem právě přelila čerstvě vyškvařené "vánoční" sádlo do sklenic a přesypala škvarky...  :bee:

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: potřebuju vědět.....
« Odpověď #60 kdy: Prosinec 06, 2018, 08:07:09 odpoledne »
Už toho nechte, to se nedá vydržet. Já plánuju zabijačku až v lednu.

SoňaR

  • Host
Re: potřebuju vědět.....
« Odpověď #61 kdy: Prosinec 06, 2018, 08:20:05 odpoledne »
 :D :D :D

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5151
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: potřebuju vědět.....
« Odpověď #62 kdy: Prosinec 06, 2018, 08:23:12 odpoledne »
a vánoce a krku.....pěkně blbnem, a navíc jsem dostal hlad....

SoňaR

  • Host
Re: potřebuju vědět.....
« Odpověď #63 kdy: Prosinec 06, 2018, 08:56:13 odpoledne »
Já teda sádlo škvařím vždycky před Vánoci, protože takovej řízek z kapra je smaženej na sádle prostě nejlepší  ;)

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5151
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: potřebuju vědět.....
« Odpověď #64 kdy: Prosinec 06, 2018, 09:26:16 odpoledne »
sádelnatá prasata se nevyplatí, jatka platí málo za sádlo, všichni chtějí maso, a mladé maso.V automatizovaných chovech jeden člověk obhospodaří tisíce prasat.Silější sádlo bývá poklad, pokud není ze staré svině, plné anbt.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7537
Re: potřebuju vědět.....
« Odpověď #65 kdy: Prosinec 07, 2018, 02:05:49 dopoledne »
Hej, choval som aj mangalice, ale Přestická černo bílá je podla mna lepšia. Slanina a mäso podobné, akurát mangalica keď sa moc rýchlo krmí, tak má slaninu moc riedku, mäso moc tlsté a má štvorcový rámec, kdežto přeštík je obdĺžnik. Teda dlhšie karé, aj bok.  ;D

Mangalice bývajú odolnejšie ale aj agresívnejšie. Som bol na zabíjačke, kde medzi 200kg biele svine behol mäsiar, a tam jednu z desiatich zabil a potom sa vytiahla von z chlieva. Ak by to urobil pri mangaliciach, tak by ho roztrhali. A tie biele pozerali ako telce....

Ja mám teraz len jednu přeštickú prasnicu, a má trochu z mangalice aj durocka. A nakryl som ju s bielim kancom. To budú excelentné prasiatka. Akurát doba je taká, že dnes ubúda ludí, čo by chceli chovať. Každý by rád už vychované a najlepšie aj zabité a spracované a za cenu tesco-maine-švajne.

Varená papriková slanina-lalok je na rýchlu spotrebu. Ale ako som písal, v mrazáku vydrží dlho. Masť dávam do pohárkov a ešte teplú zavriem. Takto vydrží v pivnici zasterilizovaná aj dva roky. Ale to sa skôr minie.

Tiež sa mi osvedčilo slaninu na masť strčiť do mrazáku a trochu si vytopiť potom hoc kedy. Nie kvôli masti, ale chuť čerstvých škvarkov je proste úžasná. A staré škvarky nie sú chutné.
Tiež sa dá takáto slanina použiť pri výrobe klobás, napríklad z ovce.

Inak slanina z mangalice nie je moc vhodná do klobás. Lebo neurobí po zomletí pekné biele oká, ale rozmlázne sa ako masť.

Inak ja mám najradšej svinku na zabíjačku, keď má viac ako rok, ideál 15 mesiacov. Vtedy majú tieto pastevné plemená krásne chutné mäso tmavej farby, s plnou chuťou podobnejšie hovädzine, či divine, než tesco-švajne-mu.

Mäso na údenie sa solí dlho podla velkosti. Preto je dôležité rezať štráfy približne rovnaké, a tiež či je tam kosť či koža. Menšie kúsky týždeň stačia, väčšie a kolená 2 týždne, velké kusy, šunky-stehná mesiac.
Po dosolení je potom treba mäso opláchnuť, nechať obschnúť a dať údiť. Dva až 5 dní.
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline TNT1973

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1803
Re: potřebuju vědět.....
« Odpověď #66 kdy: Prosinec 07, 2018, 05:34:02 dopoledne »
ak chcete prasiatko na mast,tak vam musim zasa pripomenut moje oblubene vietnamske prasiatka.paprikovy lalok s nich sice nerobim,pretoze je tucny a malo alebo vobec prerasteny,ale masti ma kazde cca 60kg prasiatko tak10-15 litrov.a oskvarky su tiez paradne.najradsej mam ked je na nich aj trochu chudeho.
este by som chcel doplnit co uz naznacil Dag,ze ak chcete aby mala mangalica dobru mast a slaninu,tak ju treba past vo vybehu.ak bude chovana iba na šrote alebo nejakymi zmeskami tak to bude čisty grc.
votroubek ak by si chcel mangalicu tak zajdi do madarska.je to ich narodne plemeno a znova dost rozsirene.u nas ich chova kamarat.vychova kazdy rok cca 30-40 kusov a stale je malo.nemusi vyrobky nikam nosit,ludia s mesta mu to stahuju priamo s udiarne s hakov :)
az zomrie posledny strom a posledna rieka bude otravena a posledna ryba bude chytena,az potom si uvedomime,ze penazi sa nenajeme!

         nacelnik Seattle 1854

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: potřebuju vědět.....
« Odpověď #67 kdy: Prosinec 07, 2018, 08:03:49 dopoledne »
Mam reznika s prasatky vykrmenymi spravne ... bohuzel na konci roku zavira :(

Jsem schopen nakontaktovat na člověka, který vykrmí prase podle požadavků (pro toho, koho nezná oproti záloze). Na jaře jsem od něj bral 160kg. Ale trvá to, není to: přijedu-ukážu-večer odjíždím. Prodává to kolem 50KČ/kg živé váhy (spíš o pár peněz víc) a něco chce i za zabití a rozbourání.
Krmí téměř výhradně šrot a brambory a zbytky mlíka po dojení, oboje z vlastního pole, ale ne v "biokvalitě".


 
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5151
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: potřebuju vědět.....
« Odpověď #68 kdy: Prosinec 07, 2018, 09:05:41 dopoledne »
no, já byl na mistrovství světa ve výrobě klobásek, jmenovalo se to csabaikolbászfestivál,a tam jsem viděl sponzorované závodní týmy, obrovské haly plné soutěžících týmů a spousty stánků s gulászem, paprikášem a bůhví čím ještě. A tak jsme rozmarně vyspovídali vítěze soutěže a ten se zapřísahal, že kvalitní klobásky nelze vyrobit z nevyzrálého masa. Oni dělají ty svoje zázraky výhradě ze sviní.Bylo to úžasné, jako u nás velká cena v brně, doprovodné akce a všude hulákající madarština,které nerozumím ani pípnutí. Nebýt našeho kámoše od nových zámků, byli bychom v řiti i s celou lingvistikou.Takže, ty nej klobásky se opravdu dělají ze sviní.....

Offline Jarek26

  • ***
  • Příspěvků: 135
Re: potřebuju vědět.....
« Odpověď #69 kdy: Prosinec 16, 2018, 01:30:21 odpoledne »
Mam reznika s prasatky vykrmenymi spravne ... bohuzel na konci roku zavira :(

Jsem schopen nakontaktovat na člověka, který vykrmí prase podle požadavků (pro toho, koho nezná oproti záloze). Na jaře jsem od něj bral 160kg. Ale trvá to, není to: přijedu-ukážu-večer odjíždím. Prodává to kolem 50KČ/kg živé váhy (spíš o pár peněz víc) a něco chce i za zabití a rozbourání.
Krmí téměř výhradně šrot a brambory a zbytky mlíka po dojení, oboje z vlastního pole, ale ne v "biokvalitě".

Ten človek je asi z Česka že? Nemáte niekto takýto kontakt na Slovensku?

konec

  • Host
Re: potřebuju vědět.....
« Odpověď #70 kdy: Prosinec 09, 2020, 03:02:09 odpoledne »
Má tu někdo solární panely a má s nimi zkušenost?
Jaký je rozdíl mezi výkonem solárních panelů v létě a v zimě?
Stojí výroba elektřiny v zimě za to, nebo je nicotná?

Nalim

  • Host
Re: potřebuju vědět.....
« Odpověď #71 kdy: Prosinec 09, 2020, 04:49:22 odpoledne »
Osobní zkušenost nemám, protože jsem se dočetl a následně tak nějak prokalkuloval, že to ekonomický smysl nemá.

Pokud je dosažitelné připojení k distribuční soustavě, je to nejlevnější a nejjednodušší řešení - a tohle mohu z praxe potvrdit. Žádné desetitisíce, jak mnozí nesmyslně vynaložili, ale za jednotky tisíc lze.

Pokud ale distribuční soustava není, jiné řešení pak není.

Offline BartH8

  • ***
  • Příspěvků: 1946
Re: potřebuju vědět.....
« Odpověď #72 kdy: Prosinec 09, 2020, 05:01:02 odpoledne »
Tak tak. Žádný ten zelený nesmysl zatím nefunguje tak jak by si soudruzi přáli. Jako doplněk to použít jde. Nebo jako koníček...
Dobré časy dělají slabé muže.
Slabí muži dělají špatné časy.
Špatné časy dělají silné muže.
Silní muži dělají dobré časy.

www.no-deal.eu

konec

  • Host
Re: potřebuju vědět.....
« Odpověď #73 kdy: Prosinec 10, 2020, 12:42:39 odpoledne »
Elektřina není zatím tak drahá, aby člověk musel investovat do svých solárních panelů. Avšak lidem, kteří žijí v odlehlých oblastech a museli by si ze svého zaplatit elektrické vedení ke svému odlehlému baráku, tak těm se investice do solárních panelů opravdu vyplatila.
Solární panely nejsou zas tak drahé, otázkou je, a to jsem chtěl vědět, jestli něco vyrobí také v zimě.
Solární panely mohou být dobrou pojistkou pro preppery. Pokud bude blackoout, kdo má solární panely, tak má elektřinu i nadále. Pokud bude konec civilizace, tak asi už nikdo nebude udržovat elektrickou síť. Žít v post apo době bez elektřiny by asi nějak šlo, ale člověk tu elektřinu mít může, ze solárních panelů. Možná by musel elektřinou šetřit, ale je to lepší, než nemít elektřinu vůbec.
Post apo alternativy:
-- Postavím si solární elektrárnu, ale nikoliv z fotovoltaických panelů. Mohu postavit park zdrcadel, které budou mířit světlo na parní kotel a roztáčet parní turbínu. Takováhle elektrárna stojí roky ve Španělsku. U nás tohle řešení zavrhli, nevím proč.
-- Postavím stejný parní kotel, ale budu pod ním přitápět uhlím nebo dřevem. A tak budu vyrábět elektřinu.
Teď by mě zajímalo, jak náročné je něco takového postavit.

p.s. Je mi jasné, že u nás vyrostlo tolik fotovoltaických parků jen proto, že byla velmi štědře dotovaná výkupní cena elektřiny.
A přijde mi velmi neférové, že někdo dostává dotace, a někdo musí naopak na solárních panelech platit DPH !!!

Offline BartH8

  • ***
  • Příspěvků: 1946
Re: potřebuju vědět.....
« Odpověď #74 kdy: Prosinec 10, 2020, 04:25:39 odpoledne »
Ach jo. Uhelnou elektrárnu nemáme? Jadernou taky ne?
Dobré časy dělají slabé muže.
Slabí muži dělají špatné časy.
Špatné časy dělají silné muže.
Silní muži dělají dobré časy.

www.no-deal.eu

Nalim

  • Host
Re: potřebuju vědět.....
« Odpověď #75 kdy: Prosinec 10, 2020, 07:03:31 odpoledne »
Konci či Konče, v podmračených dnech solár. elektrárna nevyrobí lautr nic. A někdy je podmračeně v podstatě od podzimu do jara.

Ve Španělsku sluníčko svítí úplně jinak, než v ČR, tam ty soláry mají úplně jiný smysl.

Tady to byla akce "malá domů" korytářů, co zrovna byli u koryt v době, když EU pískla tuhle notu. Technickou logiku to u nás nemá cca půl roku, je to čistá politika, a ty dotace solárbaronům platíme a ještě dlouho platit budeme v ČR my všichni ostatní.

I např. "park zrcadel" ti bude v ČR fungovat fakt jen pár dnů v roce, takže zase lautr žádný praktický význam.

Kdyby mělo být dlouhodobě zle, nejreálnějším řešením mechanického pohonu + el. v našich zeměpisných šířkách by byl parní stroj. Znáš ale někoho, kdo by to uměl (na koleně?) vyrobit?

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: potřebuju vědět.....
« Odpověď #76 kdy: Prosinec 12, 2020, 07:12:13 odpoledne »
Ta myšlenka se mi líbí. Nic jistějšího a efektivnějšího zatím asi nikdo nevymyslel. Fakt dobrý.

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: potřebuju vědět.....
« Odpověď #77 kdy: Prosinec 12, 2020, 08:30:34 odpoledne »
Nevím, jestli Tvoje odpověď byla na mojí chválu parního stroje.
Ale fotovoltaika asi opravdu není ve střední Evropě cestou k energetické soběstačnosti, ale spíše velký tunel.

Nalim

  • Host
Re: potřebuju vědět.....
« Odpověď #78 kdy: Prosinec 12, 2020, 08:39:44 odpoledne »
Sorry, vloudila se chyba, stornováno.
Dík za upozornění @-->

konec

  • Host
Re: potřebuju vědět.....
« Odpověď #79 kdy: Prosinec 12, 2020, 08:51:46 odpoledne »
Ach jo. Uhelnou elektrárnu nemáme? Jadernou taky ne?

To záleží na tom, koho myslíš tím "my".
Česká republika má uhelné i jaderné elektrárny.
V post apo době by mě však zajímalo, jestli uhelnou elektrárnu bude schopna postavit post apo komunita.
Obrovské uhelné elektrárny z mostecka budou tou dobou již mimo provoz a rozvodná elektrická sít nebude fungovat.
Někdy mám pocit, že uvažuješ jako robot.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7537
Re: potřebuju vědět.....
« Odpověď #80 kdy: Prosinec 12, 2020, 09:32:11 odpoledne »
Solárny panel urobí v zime cca 30% energie na rozdiel od letnej sezóny. Nevýhoda to nie je. Nevýhoda je, že niekedy nemusí byť ani to pravda. Keď je týždeň pod mrakom a hmla.
Nevýhoda je aj to, že nepojdú večne ani panely, ani meniče a ani batérie.

Vyrábať v postapo elektrinu bude však velký luxus. Ja si viem predstaviť krásny rozpad pekne potme bez elektriny.
V neskoršej dobe pri rozbehu preživších bych to videl na veternú a vodnú turbínu. To sa bude dať ako tak rozhýbať, vyrobiť aj servisovať.
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

konec

  • Host
Re: potřebuju vědět.....
« Odpověď #81 kdy: Prosinec 12, 2020, 09:45:09 odpoledne »
Solárny panel urobí v zime cca 30% energie na rozdiel od letnej sezóny. Nevýhoda to nie je. Nevýhoda je, že niekedy nemusí byť ani to pravda. Keď je týždeň pod mrakom a hmla.
Nevýhoda je aj to, že nepojdú večne ani panely, ani meniče a ani batérie.

Vyrábať v postapo elektrinu bude však velký luxus. Ja si viem predstaviť krásny rozpad pekne potme bez elektriny.
V neskoršej dobe pri rozbehu preživších bych to videl na veternú a vodnú turbínu. To sa bude dať ako tak rozhýbať, vyrobiť aj servisovať.

Tak záleží, jaký typ apokalypsy nás postihne. Pokud to bude EMP, tak je pravděpodobné, že soloární fotovolt panely budou poškozené. Pokud však přežijou apokalypsu bez poškození, tak moohu fungovat ještě dlouho.
Měly by fungovat 30 let. _A potenciálně mohou fungovat i déle, akorát se bude stále snižovat jejich výkon a některé pokažené panely budu muset vyřadit zcela. Uvažoval bych to jako poločas rozpadu.
Důležité je, aby se panely nepřehřívaly a nezkratovaly, což by zkracovalo jejich životnost.
Solární fotovolt panely, které budu mít uloženy na skladě v temnotě a nepoužívané , tak budou moci fungovat i po 100 letech.

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: potřebuju vědět.....
« Odpověď #82 kdy: Prosinec 12, 2020, 09:55:11 odpoledne »
Bez proudu se lidstvo obešlo mimo posledních 100 let celkem v pohodě. Pokud přijde apokalipsa budem se bez něj muset obejít zas.
Připravovat se na PA ve stejném komfortu, jako je dnes, je hovadina. Lepší je tvořit scénáře bez současných vymožeností. Koupit valchu, zavařovat, svítit ohněm, topit dřevem, používat lidskou sílu atd. a vydržet to.


konec

  • Host
Re: potřebuju vědět.....
« Odpověď #83 kdy: Prosinec 12, 2020, 10:13:36 odpoledne »
Některé technologie mohou přežít. Samozřejmě, že se už nebudou vyrábět, ale mohou ještě dlouho fungovat staré stroje, staré fotovolt panely i staré počítače. Avšak je dobré se připravit na to, že nebude fungovat nic.

konec

  • Host
Re: potřebuju vědět.....
« Odpověď #84 kdy: Prosinec 12, 2020, 10:23:39 odpoledne »
Konci či Konče, v podmračených dnech solár. elektrárna nevyrobí lautr nic. A někdy je podmračeně v podstatě od podzimu do jara.

Ve Španělsku sluníčko svítí úplně jinak, než v ČR, tam ty soláry mají úplně jiný smysl.

Tady to byla akce "malá domů" korytářů, co zrovna byli u koryt v době, když EU pískla tuhle notu. Technickou logiku to u nás nemá cca půl roku, je to čistá politika, a ty dotace solárbaronům platíme a ještě dlouho platit budeme v ČR my všichni ostatní.

I např. "park zrcadel" ti bude v ČR fungovat fakt jen pár dnů v roce, takže zase lautr žádný praktický význam.

Kdyby mělo být dlouhodobě zle, nejreálnějším řešením mechanického pohonu + el. v našich zeměpisných šířkách by byl parní stroj. Znáš ale někoho, kdo by to uměl (na koleně?) vyrobit?

Ideálně by se solární parky měly stavět na poušti, protože tam je stále slunečno. Španělsko je napůl pouští, proto je vhodná.
U nás to byl jen dotační tunel. A solární parky hodně stavěly politici z ODS a SZ, tedy ti, co vymysleli ten zákon. A myslím, že to hodně lidí pochopilo, protože znovu se Strana Zelených do sněmovny už nedostala.

Parní stroj je věčný. Dodnes se používá v uhelných a jaderných elektrárnách. A používá se i v solárních elektrárnách typu hromada zrcadel zaměřena na jeden bod. Jenže parní stroje staví jen velké firmy a jsou to obrovské parní stroje obrovských elektráren. Post apo komunita potřebuje malý parní stroj, který by měl i přes svou malost nějakou solidní efektivitu. A také je důležité, aby to ta komunita amatérů vůbec sestavila. Tedy na koleně. Bohužel neznám nikoho, kdo by parní stroj vyrobil na koleně. Avšak pokud bych někde našel parní lokomotivu, tak ta by se dala využít a přestavět na elektrárnu.

Fotovoltaické panely si mohu koupit a je to způsob, jak vyrábět elektřinu v malém. Malý parní stroj se koupit nedá. Benzínový či naftová elektrocentrála se koupit dá, jenže v post apo době nebude benzín ani nafta. V post apo době bude dřevo a pokud si někdo naskladní velké zásoby, tak také uhlí.

Offline BartH8

  • ***
  • Příspěvků: 1946
Re: potřebuju vědět.....
« Odpověď #85 kdy: Prosinec 12, 2020, 11:01:31 odpoledne »
Jako nevím. Podle mě pořád mluvíš o nějaké "totální" katastrofě. K čemu ti bude elektřina na 30 let, když do 2 let nebudeš mít co tou elektřinou pohánět. Když se smíříš s životem bez elektřiny, ušetříš si hromadu starostí už teď.  :D
Dobré časy dělají slabé muže.
Slabí muži dělají špatné časy.
Špatné časy dělají silné muže.
Silní muži dělají dobré časy.

www.no-deal.eu

konec

  • Host
Re: potřebuju vědět.....
« Odpověď #86 kdy: Prosinec 13, 2020, 12:00:40 dopoledne »
Jako nevím. Podle mě pořád mluvíš o nějaké "totální" katastrofě. K čemu ti bude elektřina na 30 let, když do 2 let nebudeš mít co tou elektřinou pohánět. Když se smíříš s životem bez elektřiny, ušetříš si hromadu starostí už teď.  :D

Ve vedlejší místnosti se mě chlap snaží přesvědčit, že bez osvětlení se nedá žít. A ty se mě snažíš zase přesvědčit, že je elektřina zbytečná.

Offline BartH8

  • ***
  • Příspěvků: 1946
Re: potřebuju vědět.....
« Odpověď #87 kdy: Prosinec 13, 2020, 06:30:11 dopoledne »
Tak to je v pořádku ne? Co člověk to názor. Vybrat si musíš sám.

Sem netušil že bez elektřiny si neposvítím.
Dobré časy dělají slabé muže.
Slabí muži dělají špatné časy.
Špatné časy dělají silné muže.
Silní muži dělají dobré časy.

www.no-deal.eu

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7537
Re: potřebuju vědět.....
« Odpověď #88 kdy: Prosinec 13, 2020, 10:42:28 dopoledne »
Osvetlenie ludia vedeli urobiť ešte v dobe kamennej, 80 tisíc rokov pred elektrikou. :D Takže bolo určite dôležité.

Inak komu by sa chcel pozrieť starý film tiež o svetle... tam by sa ten konec páčil koncovi... :D

https://www.csfd.cz/film/21145-podzemni-pevnost/prehled/

Citace
Podzemní pevnost se zakládá na pravdivém příběhu. Ve skutečnosti šlo o německé vojáky, kteří rabovali při příchodu Rudé armády v jednom skladišti v Babích Dolech v Polsku. Vchod vyhodili Němci do vzduchu a uvěznili tak uvnitř své vlastní lidi. Po 6 letech byl prostor otevřen. Dva lidé byli nalezeni živí, čtyři nebo pět mrtvých zasypaných moukou. Z oněch dvou živých jeden zemřel deset minut po vysvobození a druhý o třicet šest hodin později, slepý a šílený.
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.