Autor Téma: Sůl nad zlato  (Přečteno 1988 krát)

Offline Sallat

  • ***
  • Příspěvků: 3
Sůl nad zlato
« kdy: Červenec 16, 2017, 12:19:35 odpoledne »
Ahoj, jsem tu novej, spíš čtu a beru teoreticke zkušenosti a při takovém seznamu na dlouhodobější soběstačnost jsem narazil na problém ze solí. Potřebu soli snad nemusím zmiňovat. Četl jsem tu jak planujete osadu ze vším všudy a naprostou soběstačnost. Tak bych se chtěl zeptat jak řešíte tenhle problém, protože zásobyt se tímhle nerostem se mi moc nechce ale přece jen bez něj to prostě nejde.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Sůl nad zlato
« Odpověď #1 kdy: Červenec 16, 2017, 02:43:42 odpoledne »
No, záleží na tom, k čemu sůl potřebuješ. Sám na osolení budeš potřebovat tři kila do roka, s rodinou šest, na zpracování úrody víc a když máš krizový plán s uložením masa, pak bude metráček dobrej, a když máš přežvýkavce, bude jih víc.
Nikomu  se nechce dělat zásoby, leze to do peněz, záleží na prioritách.

SoňaR

  • Host
Re: Sůl nad zlato
« Odpověď #2 kdy: Červenec 16, 2017, 04:18:25 odpoledne »
Třeba ve středověku lidi své pokrmy běžně nesolili, ale my jsme už poněkud jinde. Ne že bychom si nezvykli na neslaná jídla, spíš (jak píše Votroubek) na to zpracování a uchování potravin (kvašení a zaváření zeleniny, konzervaci masa..) je nenahraditelná.

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Sůl nad zlato
« Odpověď #3 kdy: Červenec 16, 2017, 04:41:41 odpoledne »
Sůl - 1kg = 10KČ (a to jsem přestřelil)
Plastový barrel na skladování 30l (kvůli snazší manipulaci) - 250KČ (do 30l barelu se vejde cca. 40kg soli)

Jeden plný 30l barel včetně soli - 650,- KČ

120kg soli včetně skladovacích nádob - NECELÉ 2000,-KČ

Takže doporučuju si rozmyslet, jestli se mi chce dělat zásoby a i pak využít stávající vlákna: http://preppers.cz/forum/index.php/topic,9508.msg174773.html#msg174773 a něco málo se řeší i tady:
http://preppers.cz/forum/index.php/topic,9340.msg125594.html#msg125594

P.S. Sůl se přidává i do mýdla. Sůl je potřeba všude a na všechno.


Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Sůl nad zlato
« Odpověď #4 kdy: Červenec 16, 2017, 05:14:38 odpoledne »
No já malou zásobu soli mám. Nejsou to tuny ani metráky, ale desítky kil. Cena je dnes zanedbatelná cca 4,50 peněz/kg. Technickou neskladuju i když je levnější, beru potravinářskou jako univerzální. Skladovatelnost neomezená, pokud je to v suchu, využitelnost neuvěřitelně široká....Skladuji v plastových stohovatelných kanystrech, zabere to méně místa a dobře se to nosí. Cena obalu 2-4 kč na kg, což jde. A když ji někdo za pár století vyhrabe ze sutin, v pohodě si s ní posolí chleba pokud v té době ještě někdo takový bude ;). A když bude náledí a budu potřebovat najednou 10 kg, mávnu nad tím rukou vezmu a sypu.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Sůl nad zlato
« Odpověď #5 kdy: Červenec 16, 2017, 05:26:48 odpoledne »
Ještě poznámka OT k tomuto vláknu: pokud máš vlastní prostor a bereš trvalé zásoby, asi ti inflace pokryje část vynaložených prostředků....Pokud je nyní inflace 2,3-2,4% a já nakoupím výhodně za 14peněz cukr a řekněme med, obilí, fazole, rýži, olej, kvalitní značkový chlast za 20t a uložím na 5-10 let, asi zjistím, že jsem ty peníze proti bežnému účtu docela zhodnotil a přitom  mám železnou zásobu potravin = zvýšil jsem o něco svou bezpečnost. Pokud těch 20t dám do akcií a dluhopisů, důchodového fondu, mohu možná po 10 letech vydělat víc, ale také mi mohou v ruce zůstat papírky na podpal.Klasickou ukázkou byly Kalouskovi dluhopisy, které po emisi naplánovaná inflace prakticky  jako investici znehodnotila. Záleží na míře rizika, představě investora o povaze investice, délce investice. Jisté je jen, že pokud budu živ, čekají mě poplatky, daně a budu se chtít najíst.

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re: Sůl nad zlato
« Odpověď #6 kdy: Červenec 16, 2017, 09:11:01 odpoledne »
O soli tady už vlákno někde je.
Tenkrát se tuším doporučovalo 40 kg na osobu, cen je do 200.- kaček.

Já sůl nepřesejpám, ale kupuju ji v PENNY. Je v polyetylenovejch kilovkách, a zavařená. Ta nezvlhne, ani neztvrdne.
Je potřeba hlídat, občas se dostane do slevy. Potom je super cena.
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Sůl nad zlato
« Odpověď #7 kdy: Červenec 16, 2017, 09:25:36 odpoledne »
chemiky čistá nacl z fichemy za šest kaček kilo, posypová sedm, kamenná devět, lisované kostky pro dobytek za sedm kilo, v lídlu tuším čtyři kačky,himalájská tuším deset.Možná jednou bude fakt sůl nad zlato, dnes to však nebude.

konec

  • Host
Re: Sůl nad zlato
« Odpověď #8 kdy: Prosinec 02, 2020, 12:12:36 dopoledne »
Třeba ve středověku lidi své pokrmy běžně nesolili, ale my jsme už poněkud jinde. Ne že bychom si nezvykli na neslaná jídla, spíš (jak píše Votroubek) na to zpracování a uchování potravin (kvašení a zaváření zeleniny, konzervaci masa..) je nenahraditelná.

Jaktože lidé ve středověku nesolili pokrmi??? Základem tehdejšího stravování byl chléb se solí !

konec

  • Host
Re: Sůl nad zlato
« Odpověď #9 kdy: Prosinec 02, 2020, 12:37:35 dopoledne »
No, záleží na tom, k čemu sůl potřebuješ. Sám na osolení budeš potřebovat tři kila do roka, s rodinou šest, na zpracování úrody víc a když máš krizový plán s uložením masa, pak bude metráček dobrej, a když máš přežvýkavce, bude jih víc.
Nikomu  se nechce dělat zásoby, leze to do peněz, záleží na prioritách.

Sůl je laciná, to znamená, že do peněz neleze. Nevím, kde je nejbližší místo, kde se sůl těží, ale...  v post apo době bude ochromen mezinárodní obchod. Jídlo si na poli vypěstuji, zatímco sůl si nevypěstuji.
Z čehož logicky vyplývá, že bych si měl udlěat zásobu soli na delší dobu, než zásobu jídla.
Řekněme, že si udělám zásobu jídla na 5 let.
V praxi budu 2 roky čerpat jídlo jen ze zásob, další 2 roky budu čerpat jen polovinu jídla ze zásob a polovinu si vypěstuju, a pak si vypěstuju už všechno. Takže budu mít ještě zásoby jídla na 2 roky v okamžiku , kdy budu mít již plně soběstačnou zemědělskou produkci.
Nicméně plně soběstačnou solnou produkci nebudu mít ani po 10 letech, neboť nebudu mít vůbec žádnou solnou produkci. Musel bych se přestěhovat do oblasti, kde se sůl přirozeně vyskytuje jako nerost.

Lidé dnes solí přehnaně mnoho, protože používají sůl ke konzervaci potravin. Nicméně nelze nesolit, člověk sůl potřebuje, dává se i zvířatům.

A navíc výhoda soli je v tom, že se mi nezkazí, takže si mohu udělat zásoby na neomezeně dlouho. Sůl a cukr nepodléhají vůbec žádné degradaci v čase.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7584
Re: Sůl nad zlato
« Odpověď #10 kdy: Prosinec 02, 2020, 01:04:25 dopoledne »
Základom jedla v stredoveku nebol chlieb a soľ. Ale kaša.

Sol je dnes obsiahnutá v bohatej strave, ale pri biednej výžive nám bude chýbať hodne napríklad aj jód. Preto národy v stredoveku, čo mali prístup k jódu /prímorské oblasti/ prevyšovali inteligenciou vnútrozemcov...  ::)

Citace
Všeobecný nedostatok jódu v ľudskom organizme má vplyv na všetky funkcie organizmu. Nedostatok jódu poškodzuje všetky vnútorné orgány človeka, znižuje celkovú imunitu organizmu. Môže spôsobiť: neplodnosť, duševnú zaostalosť u detí, zvýšenú úmrtnosť novorodencov a hyperaktivitu. S nedostatkom jódu v organizme súvisia poruchy sústredenia, spomalené reflexy, pocit chladu v končatinách, lámavé nechty, bolesti a kŕče svalov, suchá koža, zápcha, u žien poruchy menštruačného cyklu, problémy v tehotenstve a u mužov poruchy plodnosti.

Nedostatok jódu sa ďalej prejavuje znížením IQ, poruchami učenia u detí, únavou, priberaním na váhe, sklonmi k depresiám, poruchami sexuálneho vývoja, nepriaznivo ovplyvňuje imunitu a vznik niektorých nádorov. Je zistené, že u ľudí trpiacich rakovinou je hladina jódu v organizme výrazne znížená a v organizme žien chorých na rakovinu prsníkov jód prakticky chýba.
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

konec

  • Host
Re: Sůl nad zlato
« Odpověď #11 kdy: Prosinec 02, 2020, 01:32:04 dopoledne »
Základom jedla v stredoveku nebol chlieb a soľ. Ale kaša.

Sol je dnes obsiahnutá v bohatej strave, ale pri biednej výžive nám bude chýbať hodne napríklad aj jód. Preto národy v stredoveku, čo mali prístup k jódu /prímorské oblasti/ prevyšovali inteligenciou vnútrozemcov...  ::)

Citace
Všeobecný nedostatok jódu v ľudskom organizme má vplyv na všetky funkcie organizmu. Nedostatok jódu poškodzuje všetky vnútorné orgány človeka, znižuje celkovú imunitu organizmu. Môže spôsobiť: neplodnosť, duševnú zaostalosť u detí, zvýšenú úmrtnosť novorodencov a hyperaktivitu. S nedostatkom jódu v organizme súvisia poruchy sústredenia, spomalené reflexy, pocit chladu v končatinách, lámavé nechty, bolesti a kŕče svalov, suchá koža, zápcha, u žien poruchy menštruačného cyklu, problémy v tehotenstve a u mužov poruchy plodnosti.

Nedostatok jódu sa ďalej prejavuje znížením IQ, poruchami učenia u detí, únavou, priberaním na váhe, sklonmi k depresiám, poruchami sexuálneho vývoja, nepriaznivo ovplyvňuje imunitu a vznik niektorých nádorov. Je zistené, že u ľudí trpiacich rakovinou je hladina jódu v organizme výrazne znížená a v organizme žien chorých na rakovinu prsníkov jód prakticky chýba.

Úha. Věděl jsem, že je jód důležitý, ale nevěděl jsem, že má tak mnoho funkcí. Takže místo toho, aby ženy pravidelně chodili na rentgen prsou, jestli náhodouo už nemají rakovinu, tak by mohli prostě jen začít přijímat jód.
Vím, že do kuchynské soli se musí přidávat jód ze zákona, to znamená, že přirozeně by v kuchynské soli jód nebyl, nebo rozhodně by tam nebyl vždy. Ve středověku mělo hodně lidí nedostatek jódu, protože se ještě nevědělo, že je důležité mít jód. A když se to zjistilo, tak se začal jód přidávat do soli -- takhle mi to říkali. To jsou moje informace.

z wiki
Jod je velmi vzácný[zdroj?] prvek, který se v přírodě vyskytuje pouze ve sloučeninách. Byl objeven roku 1811 francouzským chemikem Bernardem Courtoisem.

Na Zemi je jód přítomen pouze ve formě sloučenin, většina z nich je rozpuštěna v mořské vodě.

Protože jod je přítomen v mořské vodě, jsou mořské ryby a plody moře jeho dobrým zdrojem. Pro vegany jsou dobrými zdroji jodizovaná sůl (ačkoliv u té není snadné zjistit, na jaké úrovni je jodizovaná), mořské řasy a minerální doplňky. Jod je také ve zvýšené koncentraci přítomen v některých minerálních vodách. V současné době se uměle přidává do řady mléčných výrobků (jogurty, mléčné nápoje, mléčné krémy), které jsou pravidelně konzumovány dětmi. Obvykle se jedná o miligramová množství jodistanu sodného, která zajišťují pravidelný přísun potřebného množství jodu pro dospívající organizmus. Jodidové tablety dokáží v případě kritického stupně radiace zabránit poškození štítné žlázy, avšak mohou mít i vedlejší vážné zdravotní důsledky.

Moje poznámka: U mléčných výrobků je problém, že ne každé je konzumuje. A konzumovat může. Mléčné výrobky jsou pro mnoho lidí zdravotně problematické.

Bohužel všechny následky nedostatku jodu nejsou na wikipedii napsané. Wikipedie je hodně slabá jako zdroj informaci.

konec

  • Host
Re: Sůl nad zlato
« Odpověď #12 kdy: Prosinec 02, 2020, 01:40:14 dopoledne »
http://raw.catca.sk/jod-v-ludskom-organizme/

Když se ví, že je rakovina prsa z nedostatku jodu, tak proč se stále rentgenují prsa a jód nikomu nedají?

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7584
Re: Sůl nad zlato
« Odpověď #13 kdy: Prosinec 02, 2020, 01:48:30 dopoledne »
Predošlí príspevok sa necituje.

A pochopil som to tak, že nedostatok jódu nespôsobuje rakovinu, ale rakovina spôsobuje nedostatok jódu.

Chcel som tým len naznačiť, že ak niekto chystá zásobu soli, tak hlavne morskú a jodidovanú. Hlavne u nás vnútrozemí...
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

konec

  • Host
Re: Sůl nad zlato
« Odpověď #14 kdy: Prosinec 09, 2020, 02:56:24 odpoledne »
Já měl za to, že je sůl jodidovaná ze zákona. Už ve škole mi říkali, že do soli se musí přidávat jod povinně.
Ale stejně je lepší mít nějakou zásobu jodu ještě navíc. Hlavně pro případ jaderné války, kdy je nutné se jodem cíleně předávkovat.

Offline BartH8

  • ***
  • Příspěvků: 1946
Re: Sůl nad zlato
« Odpověď #15 kdy: Prosinec 09, 2020, 04:53:55 odpoledne »
To není tak úplně pravda. Čím starší člověk, tím méně jódu potřebuje do sebe dostat. Musel bych dohledat, ale snad od 40? let věku už není potřeba dodávat žádný. Navíc je potřeba to do sebe v ideálním případě dostat před tím než to bouchne.
Dobré časy dělají slabé muže.
Slabí muži dělají špatné časy.
Špatné časy dělají silné muže.
Silní muži dělají dobré časy.

www.no-deal.eu

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7584
Re: Sůl nad zlato
« Odpověď #16 kdy: Prosinec 09, 2020, 05:48:44 odpoledne »
No poprosím dáky zdroj. Ja som našiel zatial iba opak : "Odporúčaná denná dávka jódu je závislá predovšetkým na veku. Deti do piatich rokov potrebujú pre svoje zdravie prijať denne 90 mikrogramov, od šiestich do dvanástich rokov 120 mikrogramov, nad 12 rokov a dospelí 150 mikrogramov, tehotné a dojčiace ženy 200-250 mikrogramov."
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline BartH8

  • ***
  • Příspěvků: 1946
Re: Sůl nad zlato
« Odpověď #17 kdy: Prosinec 09, 2020, 06:37:06 odpoledne »
https://www.gigalekarna.cz/produkt/jodid-draselny-65mg-hameln-por-tbl-nob-4x65mg/



Matně si vzpomínám jestli už jsme to neřešili se Soňou, budiž jí křemíkové nebe lehké...


Dobré časy dělají slabé muže.
Slabí muži dělají špatné časy.
Špatné časy dělají silné muže.
Silní muži dělají dobré časy.

www.no-deal.eu

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7584
Re: Sůl nad zlato
« Odpověď #18 kdy: Prosinec 09, 2020, 07:22:00 odpoledne »
Aha, no tak toto predpokladám platí pri zvýšenej radioaktivite ako "protilátka". A nie že by štyridsiatnici už nepotrebovali jód.  :bee:
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline BartH8

  • ***
  • Příspěvků: 1946
Re: Sůl nad zlato
« Odpověď #19 kdy: Prosinec 09, 2020, 08:08:56 odpoledne »
Jód je potřeba pořád. Jde o to, pokud si dobře pamatuji, že čím je člověk starší, tím má plnější štítnou žlázu. Tudíž ho neohrožuje radioaktivní jód.
A dávka jódu v tabletě by mohla takovému člověku uškodit. Účelem tablety je zaplnit štítnou žlázu aby nemohla přijmout radioaktivní jód. Když je plná, jde jód do těla a působí problémy v takovém množství.
Dobré časy dělají slabé muže.
Slabí muži dělají špatné časy.
Špatné časy dělají silné muže.
Silní muži dělají dobré časy.

www.no-deal.eu

konec

  • Host
Re: Sůl nad zlato
« Odpověď #20 kdy: Prosinec 10, 2020, 02:43:43 odpoledne »
https://www.gigalekarna.cz/produkt/jodid-draselny-65mg-hameln-por-tbl-nob-4x65mg/
Matně si vzpomínám jestli už jsme to neřešili se Soňou, budiž jí křemíkové nebe lehké...

Píšeš, že štítná žláza čtyřicátníka je plná, to znamená, že se tam celý život ukládal další a další jód.
Ta štítná žláza však bude plná jen tehdy, pokud měl člověk celý život vysoký příjem jódu.
Chápu to dobře?

A pokud má člověk plnou štítnou žlázu, tak do konce života nemusí žádný jod přijímat.
Chápu to dobře?

Soňa je nyní v křemíkovém nebi. To znamená, že se jedná o robota.
Chápu to dobře?

Offline BartH8

  • ***
  • Příspěvků: 1946
Re: Sůl nad zlato
« Odpověď #21 kdy: Prosinec 10, 2020, 04:29:28 odpoledne »
Nejsem lékař. Vím jen to co jsem přečetl. Nad 40 let se nedoporučuje.
Soňa zrušila účet. Tudíž její účet je v křemíkovém nebi.
Dobré časy dělají slabé muže.
Slabí muži dělají špatné časy.
Špatné časy dělají silné muže.
Silní muži dělají dobré časy.

www.no-deal.eu

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7584
Re: Sůl nad zlato
« Odpověď #22 kdy: Prosinec 10, 2020, 10:08:52 odpoledne »
Čo som tu dačo počítal, tak tuším človek, ktorý má nedostatok jódu, tak ostane duševne zaostalý, a to sa odborne nazýva kreténizmom. https://cs.wikipedia.org/wiki/Endemick%C3%BD_kretenismus

A kreténom netreba žiaden jód.  ;D

Ostatným to ublíži enem minimálne. Maximálne sa z toho poserú...  :D
"...Naopak, nadmerné množstvo jódu môže spôsobiť zvýšenú aktivitu, hnačky, úbytky telesnej hmotnosti, zvýšenie telesnej teploty, ale taktiež stavy úzkosti, výrazné búšenie srdca atď...."
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

konec

  • Host
Re: Sůl nad zlato
« Odpověď #23 kdy: Prosinec 10, 2020, 10:24:10 odpoledne »
Nejsem lékař. Vím jen to co jsem přečetl. Nad 40 let se nedoporučuje.
Soňa zrušila účet. Tudíž její účet je v křemíkovém nebi.

Do křemíkového nebe může jít počítač nebo kalkulačka, ale ne účet. Účet je jen záznam, není sám o sobě aktivní a nemůže tedy umřít. Navíc se z křemíku vymazává při každém restartu počítače, takže by se mohl dostávat do křemíkového nebe i několikrát za den.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7584
Re: Sůl nad zlato
« Odpověď #24 kdy: Prosinec 10, 2020, 10:31:41 odpoledne »
Nehraj sa, že si mal v mládí nedostatek jódu :D
Bytosť, čo tu ožila a roky pracovala na internete, bavili sme sa s ňou, ako s najlepším priatelom, niektorý sme sa aj zamilovali a nakoniec sa ofučala, ako správná ženská..... to nie je iba záznam. Záznam je to, čo po nej ostalo.  "omg"
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

konec

  • Host
Re: Sůl nad zlato
« Odpověď #25 kdy: Prosinec 10, 2020, 10:47:11 odpoledne »
Nehraj sa, že si mal v mládí nedostatek jódu :D
Bytosť, čo tu ožila a roky pracovala na internete, bavili sme sa s ňou, ako s najlepším priatelom, niektorý sme sa aj zamilovali a nakoniec sa ofučala, ako správná ženská..... to nie je iba záznam. Záznam je to, čo po nej ostalo.  "omg"

Já to nerozporuju. Ale živá ženská nepřichází do křemíkového nebe, protože nemá s křemíkem nic společného. Ať to vysvětlí  BartH8, proč poslal Soňu do křemíkového nebe.

konec

  • Host
Re: Sůl nad zlato
« Odpověď #26 kdy: Prosinec 10, 2020, 10:54:02 odpoledne »
https://www.gigalekarna.cz/produkt/jodid-draselny-65mg-hameln-por-tbl-nob-4x65mg/
Matně si vzpomínám jestli už jsme to neřešili se Soňou, budiž jí křemíkové nebe lehké...

Pokud by jsi mluvil o účtu, který byl smazán, tak je TEN účet, musel by jsi mluvit v mužském rodě. 
Ale ty jsi poslal do křemíkového nebe tu ženu. Proč? Tomu nerozumím.

Offline BartH8

  • ***
  • Příspěvků: 1946
Re: Sůl nad zlato
« Odpověď #27 kdy: Prosinec 11, 2020, 12:18:35 dopoledne »
Nepotřebuji aby jsi tomu rozuměl.
Dobré časy dělají slabé muže.
Slabí muži dělají špatné časy.
Špatné časy dělají silné muže.
Silní muži dělají dobré časy.

www.no-deal.eu

konec

  • Host
Re: Sůl nad zlato
« Odpověď #28 kdy: Prosinec 13, 2020, 10:55:34 dopoledne »
Nepotřebuji aby jsi tomu rozuměl.

Radši sem nahoď odkaz na experiment s myšším rájem a znovu napiš a zdůrazni, jak je zcela vyloučené, aby lidé ztráceli plodnost elektromagnetickým zářením.

Offline BartH8

  • ***
  • Příspěvků: 1946
Re: Sůl nad zlato
« Odpověď #29 kdy: Prosinec 13, 2020, 12:50:12 odpoledne »
Nevkládej mi do úst slova, která jsem neřekl.
Na jiném fóru by jsi nevydržel tak dlouho. Nikde by ti flame netrpěli.
Dobré časy dělají slabé muže.
Slabí muži dělají špatné časy.
Špatné časy dělají silné muže.
Silní muži dělají dobré časy.

www.no-deal.eu

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Sůl nad zlato
« Odpověď #30 kdy: Prosinec 23, 2020, 09:51:53 odpoledne »
Zpět k soli.
Mám nějak zakódováno, že sůl rozežírá povrchy. Není možné, aby při skladování v plastu, nějak reagovala s obalem a přebírala do sebe nějaké škodliviny.
Mám v úmyslu naskladnit větší množství soli do plastových nádob po potravinách (ketodieta), ale bojím se, aby sůl nádoby nerozpustila. Tedy při dlouhodobém skladování.
Má někdo zkušenost?

Offline pamelnik

  • ***
  • Příspěvků: 403
Re: Sůl nad zlato
« Odpověď #31 kdy: Prosinec 23, 2020, 10:43:36 odpoledne »
Příspěvek výše od MaunaKea z července 16/2017 čas 05:14:38 - skladuje sůl v plastových kanystrech a myslím si, že on ví. A co se týká zásob soli, nebylo by špatné mít i nějaké množství černé himalájské soli pro její vysoký obsah železa a jiných minerálních látek.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7584
Re: Sůl nad zlato
« Odpověď #32 kdy: Prosinec 23, 2020, 10:52:54 odpoledne »
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline Goof

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 489
    • Goofy's vintage workshop
Re: Sůl nad zlato
« Odpověď #33 kdy: Prosinec 23, 2020, 11:35:00 odpoledne »
Nedávno, asi pred dvema lety nám doma došla sůl z dob komunismu, asi tak 40 let stará. Byla ještě bez jódu, jen čistá sůl, používaná na nakládání masa pro uzení. Skladování bylo v papírovém pytly a v suchu a byla celou dobu v pohodě. Jinak v plastové dóze mám na chalupě sůl, asi tak 10 let a beze změny. Moc nesolim a tuto sůl používám občas, jinal mam růžovou himalajskou.
"Člověk je jediný tvor, který konzumuje, aniž by produkoval."

George Orwell (vlastním jménem Eric Arthur Blair)

Offline BartH8

  • ***
  • Příspěvků: 1946
Re: Sůl nad zlato
« Odpověď #34 kdy: Prosinec 23, 2020, 11:58:26 odpoledne »
Jestli náhodou nebude ten problém s obaly ve vodě (vlhkosti). Voda je nejagresivnější sloučenina na planetě.
Dobré časy dělají slabé muže.
Slabí muži dělají špatné časy.
Špatné časy dělají silné muže.
Silní muži dělají dobré časy.

www.no-deal.eu

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Sůl nad zlato
« Odpověď #35 kdy: Prosinec 24, 2020, 12:06:59 dopoledne »
Nemám problém, jen pocit. Chtěl jsem se jen ujistit.
Jinak sůl a voda není dobrá kombinace na skladování. Nechal jsem rok karton soli v papírových pytlíkách ve sklepě a ten papír se úplně rozpustil. Nedalo se to ani vzít do ruky.
Proto můj dotaz na plastové obaly.
Díky za sdílení zkušeností @-->

Offline plenty

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2712
Re: Sůl nad zlato
« Odpověď #36 kdy: Prosinec 24, 2020, 06:59:01 dopoledne »
Jeden diel relácie "Test magazín"  RTVS (Rozhlas a televízia Slovenska) bol pred časom venovaný soli. Slávna " Himalájska soľ" tam dopadla v hodnotení dosť biedne...

https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/15251/178093#502

https://www.dtest.sk/testy-vyrobku-875/jedla-sul
Nemožno predať pôdu, po ktorej chodia ľudia.