Autor Téma: Domácí bioplyn  (Přečteno 1583 krát)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Domácí bioplyn
« kdy: Únor 11, 2015, 10:25:43 odpoledne »
získáno z fcb se svolením autora.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Domácí bioplyn
« Odpověď #1 kdy: Únor 12, 2015, 02:08:36 odpoledne »
se svolením debata zkopírovaná

diskutujíci č.1
no to je sice jednoduchy,, ale existuji jednodussi zpusoby,, a plynu je vic ,, pod vetsim tlakem,, nekde jsem nel obrazky,, staci dva barely vetsi , jeden mensi par plastickych trubek,,, a jede to ne plyn zdarma,, bezny denni odpad v domacnosti,, staci pry asi na 15 minut vareni


diskutující č.2
tak ta filtrace je o tom ako dlho vam vydrzia trysky. a je to bezpochyby jednoduche, ale vzdy su tam detaily, ktorymi sa to da pokazit, co viem tak najcitlivejsi je prave startovaci proces a udrziavanie teploty.

co sa tyka jednoduchosti tak s tou dusou mi to teda pride jednoduchsie a istejsie ako s tymi barelmi v sebe...

co sa tyka mnozstva tak ked som to pocital, na uvarenie obedu denne treba min. 1 kravu a 2 kubikovu nadrz ako digester Emotikona smile


diskutujíci č.1
uz nemuzu najit to video s temi barely,, tam nepouzivali kravsky odpad,, ale jen namixovany odpad z domacnosti,, vyuzivali tlaku vody v barelu kde se tlakoval plyn pomoci pretlaku kolik vody plyn vytlaci ,takovym tlakem potom je tlaceny do plynoveho potrubi,, jestli je pravda co rikal autor videa o tech 15. minutach vareni nevim,, ale podle mne plyn z duse urcite neni tak snadno vyuzitelny,, jako plyn z tlakove nadoby,,, kdybych byl trochu zdatnejsi pocitacivy, uzivatel,, nakreslil bych to jednoduchy schema a pridal,, takhle jen pisu neco,, co nenni az tak pochopitelny,, bez vizualniho,prikladu
neco jsem nasel,, precti si koment pod videem,,,
http://www.youtube.com/watch?v=WLm8o5tlJpg
http://www.youtube.com/watch?v=KpYdHXvQ50g


diskutující č.2
v tej dusi je pod tlakom kludne do 4 atmosfer, traktorova dusa da aj viac... taky tlak v tych vnorenych bareloch nevyrobite. je tam celkovo problem pri konstrukcii tych vnorenych barelov, ze ten horny musi byt zatazeny (a hmotnost udava maximalny tlak ktory to dosiahne) a zaroven musi byt utesneny voci spodnemu barelu aby plyn neunikal cez vodu (resp. rozkladajucu biomasu) a zaroven musi byt pohyblivy... pohyblive utesnene kusy su podla mna citlivejsie miesto na chybu ako napevno pripojena dusa.
to na kolko minut varenia to je zavisi od objemu a priamo od pouzitej biomasy a teploty. kravsky hnoj je idealny ak uz nie na celu prevadzku tak aspon na nastartovanie procesu toho bioplynu, pretoze ma najlepsiu kombinaciu potrebych bakterii.

tie vnorene barely/kyble mi pridu ako pekne proof-of-concept, teda na skusku ci to funguje, ale nevypada to realne pouzitelne...


diskutujíci č.1
no to je vec nazoru,, jestli to nekdy budu delat,, asi pouziju zpusob pretlaju vody,, spis mi to vyhovuje,, ale i ty mas pravdu,, kdyz by ti vyhovoval tvuj zpusob,,, hlavni je o tom mluvit,, Emotikona smile Emotikona smile Emotikona like


diskutující č.2
Citace
Pro inspiraci je tam video : http://www.skutecnydarek.cz/p/bioplynarna/

akurat s tym kalom to nie je az take super. obsahuje sice hodne dusika, ale takmer ziadny uhlik, takze je podobne ako synteticke hnojiva prvym adeptom na vymyvanie do spodnych vod a tokov. takze to nie je na dlhodobe hnojenie...

chpslst

  • Host
Re:Domácí bioplyn
« Odpověď #2 kdy: Březen 07, 2015, 08:35:20 odpoledne »
zaujal ma tento údaj:
Prvý autobus poháňaný čisto ľudským a potravinovým odpadom absolvoval vo Veľkej Británii svoju prvú jazdu. Ekologické vozidlo, ktoré dostalo názov Bio-Bus, jazdí na biometán. Autobus má 40 sedadiel a na jednu nádrž dokáže prejsť až 300 kilometrov. Využíva pritom plyn, ktorý sa vyrába z kanalizačného odpadu a potravín nevhodných na konzumáciu ľuďmi. Jednu nádrž takto dokáže naplniť ročný odpad asi piatich ľudí.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7599
Re:Domácí bioplyn
« Odpověď #3 kdy: Březen 08, 2015, 09:38:25 odpoledne »
Problém u biometánu je jeho plnenie a uskladnenie. Pre spalovacie motory je ovela bezproblémovejší-čistejší, ako drevoplyn. Preto na pohon stabiláku-centrály si ho viem živo predstaviť.

Keby mal ten autobus 40 kadibúdok, tak to by bolo o inom :D
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

konec

  • Host
Re: Domácí bioplyn
« Odpověď #4 kdy: Prosinec 10, 2020, 12:20:09 odpoledne »
Tam nebylo napsané 40 kadibudek. Tam bylo napsané využití kanalizačního odpadu.
Samozřejmě, když bude v každé zemi jezdit jeden nebo dva takvéhle bio-busy, tak to svět nespasí.