Autor Téma: Jahodník / jahody  (Přečteno 891 krát)

SoňaR

  • Host
Jahodník / jahody
« kdy: Červenec 19, 2018, 04:43:16 odpoledne »
No já vím, že jahodník není strom, ale tak nějak se mi to sem hodí víc, než do Zeleniny a luštěnin  :)

Mám v plánu kompletně obměnit jahodiště, jaké máte vyzkoušené / oblíbené odrůdy jahod?

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Jahodník / jahody
« Odpověď #1 kdy: Červenec 19, 2018, 05:39:51 odpoledne »
Zeptám se na něco jiného...Čím nebo jak chráníte jahody před ptactvem? My musíme jahody pžikrývat takovou plastovou zelenou síťkou, jinak nesklidíme ani jahudku. Zato se mohu ráno kochat pohledem na vypaseného kosáka sedícího na plotě s jahodou v zobáku. Není na to nějaký fígl? CD ta tyčkách jsme vyzkoušeli a zvykli si na to během týdne, vítr u nás příliš nefouká a tak větrníky a řehtačky nefungují...A já mám rád ticho.

SoňaR

  • Host
Re: Jahodník / jahody
« Odpověď #2 kdy: Červenec 19, 2018, 05:56:27 odpoledne »
a nebo proti mravencům...

Offline stepan-hawk

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re: Jahodník / jahody
« Odpověď #3 kdy: Červenec 19, 2018, 08:21:35 odpoledne »
No u jednoho člověka jsem viděl strašáka, který měl ruce udělané ze záclon, takže se musely hýbat i v úplně minimálním větru. Ale nevím zda by to fungovalo.

My s ptáky problémy neměli.
Zato s mravenci problém byl. Babička to řešila likvidací všech mravenišť na zahrádce a na chalupě jsme to nakonec řešili podkládáním jahod, aby nebyly přímo na zemi. Překvapivě to fungovalo. I když jsem to nečekal.
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

SoňaR

  • Host
Re: Jahodník / jahody
« Odpověď #4 kdy: Červenec 19, 2018, 10:54:43 odpoledne »
Máte někdo odrůdu Korona?

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7598
Re: Jahodník / jahody
« Odpověď #5 kdy: Červenec 20, 2018, 10:23:10 dopoledne »
Tak ja mám odrodu "od susedky" A rád bych zohnal odrodu "od druhej susedky"  ;D
Ta má krásne jahodiská a hlavne rodia "celoročne". Teda od jara snáď až do októbra.  ::)
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

SoňaR

  • Host
Re: Jahodník / jahody
« Odpověď #6 kdy: Červenec 20, 2018, 10:43:53 dopoledne »
Nad tímhle teď docela váhám - tedy jestli jednouplodící, nebo "stále plodící", které ale prý ve skutečnosti rodí dvakrát ročně. Původně jsem chtěla stále plodící, ale pak jsem se někde dočetla, že ty jednou plodící mají kvalitnější a chutnější plody.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Jahodník / jahody
« Odpověď #7 kdy: Červenec 20, 2018, 08:02:07 odpoledne »
Mám jednouplodící i stáleplodící.
Stáleplodící plodí pořád až do listopadu.

SoňaR

  • Host
Re: Jahodník / jahody
« Odpověď #8 kdy: Červenec 22, 2018, 07:51:12 dopoledne »
A nevíš jaké odrůdy?

CyPro

  • Host
Re: Jahodník / jahody
« Odpověď #9 kdy: Červenec 22, 2018, 07:55:53 odpoledne »
Nad tímhle teď docela váhám - tedy jestli jednouplodící, nebo "stále plodící", které ale prý ve skutečnosti rodí dvakrát ročně. Původně jsem chtěla stále plodící, ale pak jsem se někde dočetla, že ty jednou plodící mají kvalitnější a chutnější plody.
S tou plodností je to tak, že obě odpovědi jsou správné. Stáplodící jahody (alespoň ty co jsme měli) plodí jednou, přibližně ve stejnou dobu jako ty jednouplodící. Pak si dají pauzu tak měsíc, dva a poté plodí podruhé tak dlouho, jak jen možno. Až do příchodu silnějších mrazíků.  Čím více se zkracují dny a je méně tepla, tím jsou plody méně vybarvené a je jich míň. Ale miska na kaši nebo na puding pro děcka se dá nasbírat pořád.
Stáleplodící jahodníky mají opravdu poněkud tužší plody.
A také hůře odnožují. Výsadby starší (pořád mluvím o stáleplodíccích) než jeden rok už odnožují velice málo, takže v případě, že chcete mít vlastní sadbu je dobré brát z sazenice z ročních výsadeb.
Co se týče odrůd jahodníků, měli jsme jich už na zahradě řadu. Na všechny si nevzpomínám (Karmen, Tamara, Selva, Elsanta, Sonáta, samozřejmě Senga). Žádná z nich není špatná (na Tišnovsku 300 m. n. m., černozem, rovina, možnost zálivky bez omezení). Pro jiné podmínky doporučuji odzkoušet vhodnou odrůdu.
Chuťově je bezkonkurenční Karmen (připomíná vůní lesní jahody). Plody má obrovské, ale je jich málo. A když si zobne takový kos, to je pak škody....
V současné době pěstujeme hlavně stáleplodící Ostaru. Při prvním "flushi" je dostatečně úrodná. Už teď začíná plodit podruhé (nutno mít na paměti, že letošek je atypický). Jednouplodící už pěstovat nechceme, Ostara nám plně vyhovuje. Právě proto, že se dá sklízet pořád.

CyPro

  • Host
Re: Jahodník / jahody
« Odpověď #10 kdy: Červenec 22, 2018, 08:30:51 odpoledne »
Zeptám se na něco jiného...Čím nebo jak chráníte jahody před ptactvem? My musíme jahody pžikrývat takovou plastovou zelenou síťkou, jinak nesklidíme ani jahudku. Zato se mohu ráno kochat pohledem na vypaseného kosáka sedícího na plotě s jahodou v zobáku. Není na to nějaký fígl? CD ta tyčkách jsme vyzkoušeli a zvykli si na to během týdne, vítr u nás příliš nefouká a tak větrníky a řehtačky nefungují...A já mám rád ticho.
Jahodníky nechráníme nijak. Pouze se kosy snažíme umlátit množstvím. Hned vedle našich má jahody i soused a na sežrání všech jahod místní kosstvo (vzor mužstvo) nemá. Ale první týden sklizně stejně patří těm černým potvorám.
Ještě postřeh. V blízkosti našich jahod začíná nastupovat do plodnosti sousedova třešeň. Třešně zrají přibližně v době sklizně jahod. Všiml jsem si, že kosi jdou raději po třešních než po jahodách.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Jahodník / jahody
« Odpověď #11 kdy: Červenec 22, 2018, 08:39:36 odpoledne »
No, máme pět koček a ještě se nenašel kosák, kterej by měl odvahu sednout na zem. Teda měl odvahu, ale přišel o ni velmi rychle.....

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Jahodník / jahody
« Odpověď #12 kdy: Červenec 22, 2018, 09:38:44 odpoledne »
Mám tyto...4 keříky..plodí docela dost a zrovna dnes jsem sklidila výjimečnou jahodu velikosti pingpongového míčku.
Mám je 3.sezonu.
http://www.zahradnictviweiss.cz/p/jahoda-staleplodici-aromas

Ty jednouplidící mám od paní sousedky, která je pěstuje mnoho let...krásné, velké, sladké.
Plodily 1.sezonu a velmi slušně.