Autor Téma: Panelákové nouzové vybavení  (Přečteno 1515 krát)

Offline vvitty

• Praktikující prepper
  • a
Re: Panelákové nouzové vybavení
« Odpověď #50 kdy: Srpen 30, 2018, 11:09:11 odpoledne »
Z pudy se dostanes na strechu. Neznam barak ktery by mel pudu a nemel vylez na strechu, minimalne kvuli kominum. Pak je otazka co dal.
Vzhledem k tomu ze prepazeni bude dost slaba zed tak se da napriklad pripravit vhodny nastroj na pudu...
12 patrovy objekt urcite mit pudu nebude, zato tam budou vylezy nahoru do strojovny vytahu.

Pro slaneni smerem dolu zas tolik sily nepotrebujes. Neni k cemu, gravitace funguje celkem slusne. Ale psychiku to chce trosku potrenovat predem a samozrejme vedet jak dostupny material pouzit, par lidi uz takhle skoncilo dole driv a o dost rychleji nez chteli.

Offline SoňaR

• Moderuje
  • Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody.
« Odpověď #51 kdy: Srpen 30, 2018, 11:36:05 odpoledne »
No nevím, jestli lození po šikmé střeše není větší hazard než průchod zakouřeným schodištěm...
Co se toho přepažení půdy týče - "přepažení" nebyl z mé strany zrovna ten správný termín. Zrovna nedávno jsem měla v ruce plány několika různých bytovek z jednoho sídliště. Mají sice několik vchodů, ale dalo by se říct, že každý "vchod" je stavěný jako samostatný dům, skoro jako řadovka. Na půdě je celková tloušťka "přepážky" 30 cm, 15 a 15, u některých domů dokonce s mezerou uprostřed.

No co já vím, tak spousta lidí se na laně rukama prostě neudrží. To tělo je prostě dost těžký na to, aby se člověk několik pater držel lana a ručkoval dolů (pokud si nechce spálit dlaně), i když se bude nohama opírat o budovu (což by měl v každém případě, pomůže to udržet stabilitu). Nebo by to chtělo ještě další výbavu kromě lana. Horolezecký úvaz a slaňovací pomůcky má doma asi málokdo a ani s nima není slaňování hračka.

Offline BartH8

« Odpověď #52 kdy: Srpen 31, 2018, 12:15:58 dopoledne »
Mám kurz práce ve výškách. Párkrát jsem dělal něco na laně. Není to žádná sranda (pro toho kdo to nedělal). Když bych plánoval slaňování z baráku, pravidelně bych si to zkoušel (stačí jen techniku na menší skále) Na lano pozor. Stářím degraduje! Základní potřeby : sedák, brzda, lano, karabiny a smyčka na uvázání. Armáda používá nějaké vesty které umožňují slanění, ale s tím nemám zkušenost.

Offline vvitty

• Praktikující prepper
  • a
« Odpověď #53 kdy: Srpen 31, 2018, 12:28:26 dopoledne »
Pokud si prectes muj prispevek poradne tak jsem tam psal o blokantu, resp. presneji brzde ktera te na tom lane udrzi. O tom ze by to mel nekdo davat 12 pater po lane holyma rukama jsem nepsal ani slovo.
Pokud někdo bude vážně uvažovat o této cestě tak předpokládám že si materiál pořídí a naučí se ho používat, zas tak drahé to není, ne že vyhodí lano ven a poleze.
A s ohledem na jediný cíl - dostat se bezpečně dolů - odpadne i spousta zajímavých dovedností, jako třeba jak z lana uříznout větev a nepřeříznout si lano.

PS: Zas tak výjimečné vybavení to není. Já to třeba pravidelně používám na opravy střechy, prořezávku stromů a sběr ovoce z vysokých stromů.

Offline milo1944

« Odpověď #54 kdy: Srpen 31, 2018, 07:25:48 dopoledne »
Hodně nouzově a krátkodobě se dá "topit" i svíčkami...deset čajových svíček dokáže výrazně zvýšit teplotu v místnosti - teplota hoření svíčky se pohybuje mezi 1000°C - 1400°C... 
Dotaz :  Jak dlouho hoří čajová svíčka ?
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline Saladin

• Praktikující prepper
  • I' ll be back!
« Odpověď #55 kdy: Srpen 31, 2018, 08:39:17 dopoledne »
Dával jsem je do aromalampy, odpařovaly mi eukalyptový olej.. Určitě déle než 2 hodiny.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline PooM

• Praktikující prepper
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
« Odpověď #56 kdy: Srpen 31, 2018, 08:40:40 dopoledne »
Na půdě je celková tloušťka "přepážky" 30 cm, 15 a 15, u některých domů dokonce s mezerou uprostřed.

A říká se tomu "fajrštít" - je to tam kvůli zpomalení šíření požáru.

Pokud si prectes muj prispevek poradne tak jsem tam psal o blokantu, resp. presneji brzde ktera te na tom lane udrzi. O tom ze by to mel nekdo davat 12 pater po lane holyma rukama jsem nepsal ani slovo.

Dulferúv sed jsme zkoušeli...a není to ani pohodlné ani jsem si v tom nepřipadal nijak jistě. I šest pater by takhle na mě bylo moc. Ten žebřík je super nápad. Sice čím budu níž, tím víc lidí budu po žebříku evakuovat, ale o to vlastně jde...

Dotaz :  Jak dlouho hoří čajová svíčka ?

2-3 hodiny, liší se to podle kusu (a možná i výrobce).
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline MaunaKea

• Praktikující prepper
  • Mus uni non fidit antro.
« Odpověď #57 kdy: Září 03, 2018, 12:13:18 dopoledne »
K nouzovému slanění z výškové budovy....Dulferův sed je docela dobrý způsob pro strmou stráň, pokud ale jde o kolmy vis z budovy je tlak a tření na vnitřní stranu stehna, intimní partie, bok a rameno značný a chce to cvik a určitě doporučuji se vypolstrovat....více vrstev oblečení činí tento způsob transportu dolů o něco snesitelnější. Blokant je fajn, ale více lidí umí používat asi stále 8....a tu pořídíte za 250 peněz....ano kroutí lano a potřebujete jednu ruku jistící lano a chce to nezepomenout na pojistný uzel, aby nemohla sjet z konce lana....

Pokud by byla nouze o osmu či blokant, nebyl by sedák...úvazek lze vytvořit z 2,5 - 2,8m statického lana, nebo 2 smyček o 120-150 cm nebo i z popruhu kurty....místo 8 lze použít i karabinu HMS nebo mailonek a půllodní uzel - jen pohlídat, aby lano do jistící ruky nešlo na stranu k zámku karabiny a zkontrolovat že je zámek zašroubovaný....Určitě bych zvolil improvizované slanění z 12p budovy pomocí improvizovaného úvazku, HMS karabiny a půlloďáku pokud bych měl pevný kotevní bod a 50m lano....než pokoušet Dulfera na kolmé stěně - toho doporučuji vyzkoušet na delší strmé stráni a ať se pak každý rozhodne....Jenže pokud někdo má problém uvázat v klidu osmičkový uzel, nelze předpokládat, že v krizi zachová chladnou hlavu a uváže si správně úvazek a půlloďák.....

Offline Cajgalamo

• Moderátor
« Odpověď #58 kdy: Září 04, 2018, 11:41:49 odpoledne »
Ak niekto chce zlaňovať 12 poschodí, nech si to určite najprv vyskúša. Mám v tomto smere nejaké skúsenosti a zlaňovanie z takej výšky v strese a časovej tiesni by som volil určite až v úplne krajnej situácii.
Ak to niekto naozaj myslí vážne, nech si kúpi lano, sedačku, karabíny, osmu, kýblik, prípadne brzdu a zachytávač pádu. Dobrou pomôckou môžu byť napríklad polyamidové slučky, rôzne dĺžky a pevnosti sa používajú napríklad namiesto reťazí pri viazaní bremien, stoja pár korún a unesú 2T. Všeobecne možno zohnať množstvo dobrého a bezpečného vybavenia v špecializovanom obchode pre pilčíkov, výškarov, stavbárov... Výbava je na tieto účely použiteľná rovnako ako superprofi horolezecká, avšak za výrazne nižšie ceny. Naučte sa tie veci používať. A viazať uzly (minimálne dvojosmička, polovičný lodný uzol, dračia smyčka).

Dúfam, naozaj pevne dúfam, že nikoho nenapadne skúšať zlaňovať výškovú budovu pomocou prsného úväzu a lana pod zadkom.
"Svet v temných, ale skutočných farbách má väčšiu cenu, ako svet v ružových farbách, ale falošných." Jean Gwenaél Dutourd

Offline SoňaR

• Moderuje
  • Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody.
« Odpověď #59 kdy: Září 08, 2018, 10:42:57 dopoledne »
Tak jsem si včera stopla ty čajové svíčky - první zhasla po 3,5 hodinách, další dvě až po 4 hodinách, poslední ještě o 10 minut později  :)
Jednalo se o běžné svíčky ze supermarketu, všechny z jednoho balení.

Offline PooM

• Praktikující prepper
« Odpověď #60 kdy: Září 19, 2018, 08:48:14 odpoledne »
Vlasec. Aspoň jednu cívku. Na výstražná zařízení.

Offline PooM

• Praktikující prepper

Offline BartH8

« Odpověď #62 kdy: Září 20, 2018, 03:56:55 odpoledne »
To levnější je cvičné :D