Autor Téma: Právnický dotaz - osivo  (Přečteno 3844 krát)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3653
    • Forum Chedrbí
Právnický dotaz - osivo
« kdy: Květen 23, 2018, 02:54:45 odpoledne »
Když si koupim velké balení osiva a budu ho prodávat dál po pytlíčkách, tak dopouštím se něčeho tresného?

SoňaR

  • Host
Re: Právnický dotaz - osivo
« Odpověď #1 kdy: Květen 23, 2018, 04:46:14 odpoledne »
No to záleží. ... bude to dle podmínek spadat do podnikání nebo jde jen o nahodilý příjem? Pokud to bude přesahovat stanovenou hranici, chystáš se příjem zdanit? 

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3653
    • Forum Chedrbí
Re: Právnický dotaz - osivo
« Odpověď #2 kdy: Květen 23, 2018, 04:57:00 odpoledne »
Budu to prodávat za tolik, za kolik jsem koupil.

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re: Právnický dotaz - osivo
« Odpověď #3 kdy: Květen 23, 2018, 08:10:40 odpoledne »
Budu to prodávat za tolik, za kolik jsem koupil. 

To je blbina.
Kolik zaplatíš jenom na obalovej materiál ?

Udělej si živnostenskej list, budeš moct nakupovat za velkoobchodní cenu. Potom to bude legální. Dostaneš IČO, a můžeš prodávat.
Eventuelně můžeš zadarmo pozastavit ŽL, a zase si ho (třeba za rok, nebo za dva) zadarmo obnovit.

Nešel bych do rizika, dohadovat se s finančákem  ::)
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7582
Re: Právnický dotaz - osivo
« Odpověď #4 kdy: Květen 23, 2018, 11:38:22 odpoledne »
Ono je tak hrozne vela možností, že uspokojivo sa nedá na tak biednu otázku odpovedať. Ale v podstate sa dá takmer všetko predať beztrestne...
Ale ohladom trestného práva nie je dôležité, čo sme urobili, ale čo povieme pred súdom :D
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Právnický dotaz - osivo
« Odpověď #5 kdy: Květen 24, 2018, 06:33:51 dopoledne »
já bych se tím  netrápil a prodal si to, co chceš...Přeci kvůli pytlíku semínek nebudeš studovat práva....Jako bys kvůli velké potřebě studoval vědecká fekalismus,.....navíc, netrap se něčím, co nemůžeš ovlivnit....

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3653
    • Forum Chedrbí
Re: Právnický dotaz - osivo
« Odpověď #6 kdy: Květen 24, 2018, 10:04:30 dopoledne »
Hlavní dotaz je na prodej technického konopí, ale i semínka ze Semo.

Technické konopí se dá sehnat jen v 25kg balení nebo v menší  balení, ale chtěji přirážku za to 620 Kč.

Tak na moje pokusy 100g bych utratil 17Kč za osivo+ 620Kč. :(

A pokud Saladin realizuje svoje plány, tak bude sázet na 3000m2. Tak cca 8kg.

Nejlepší řešení je koupit si 25kg a zbytek prodat.

Musí se vyřešit právní stránka a i učetní. Když to nebude časově tyhle stránky časově náročné, tak pak už posílání nezabere skoro nic. Posílal bych to obyčejné psaní do 100g. Tak bych posílal 80-90g konopí, abych se vešel do hodnoty postovní známky pro psaní 100g.

Kromě toho, že bych se zbavil celého balení 25kg, tak to vidim jako skvělou reklamu.

Po právní stránce a účetní se to dá asi vyřešit jako tady
http://www.magazin-legalizace.cz/en/articles/detail/67-100-kytek-aneb-pestujte-konopi-beze-strachu

Vlastně člověk pošle příspěvěk sdružení a za to dostane brožůrku a semínka.

Na hraně je to, že asi hodně prepperů by se nelíbilo, že by preppers.cz bylo spojeno s konopím. Na druhou stranu by propagovalo prepperství docela efektivně.

Aktualně nevidim žádné zásadní háčky. Do emailu mi přijde objednávky s adresou a pošlu. Tento ukon mi zabere asi 30 minut na jednu objednávku. A počítám, že bude objednávek do roka 100-200. Tak se to dá zvladnout.

V ceně bude obálka(2kč),osivo(17Kč),postovní známka(23kč). Bublikový sáček(1 Kč) udělaný doma.Tak hádám, že 80-90 g osiva vyjde na 43 Kč.

SEMO
Další bod je prodej semen ze SEMO. Ten cenový rozdíl je obrovský
http://preppers.cz/forum/index.php/topic,12909.msg186189.html#msg186189

A každý prepper by měl mít zásobu semen. A tak se dá pořídit za 1/10 ceny.


Počítám, že překupníkům (je to velká část prodejců semen) se to nebude líbit. Budu jim níčit život. Čekám, že na mně pošlou finanční úřad atd.

Pro jednoduchost jsem vymyslel balíček, který bude obsahovat několik druhů semen a zas bude vážit 80-90g, aby to byla zasilka obyčejná dopisní 100g. Pak stačí jako u konopí jen hodit do schránky.https://www.ceskaposta.cz/sluzby/psani/cr/obycejne-psani

Trochu sebekritiky. Netuším jestli se to realizuje, protože můžu tam být věci, které člověka nenapadnou jako u semínkovny. Před cca 4 lety mně ten nápad chytil a začal jsem to realizovat, ale ukázalo se, že mám hodně málo semínek a hlavně skoro u většiny se nedá určit původ. aby to fungovalo, tak by všichni, kteří vezmou semínka, tak by museli dát jiné stejném množství. A to je nemožné. To mně nenapadlo v té době. A až, když to běželo. Proto mám obavy, že i tady je nějaký háček, protože vždy je nějaký háček.:(

Ono už to, že pokud bude chtít někdo poslat větší balení než 80-90g. :)




Offline Sumo.cz

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1029
  • Po roce zpět a ještě chytřejší:)
Re: Právnický dotaz - osivo
« Odpověď #7 kdy: Květen 24, 2018, 10:28:26 dopoledne »
A co koupit těch 8 kulo + 620 za menší balení?

Páč jako prodávat semínka byť technického konopí je skoro tutovka že půjdeš k výslechu. A kdo ví zda to prodáš.
Dostatečně pokročilou technologii nelze odlišit od magie - Arthur Charles Clarke

Samotář

  • Host
Re: Právnický dotaz - osivo
« Odpověď #8 kdy: Květen 24, 2018, 10:35:51 dopoledne »
Pokud jsi legální vlastník můžeš si s věcí více méně dělat, co chceš, tedy i prodat.

Podnikání je z definice soustavná činnost provozovaná za účelem zisku. Nevím, zda budeš semínka prodávat soustavně nebo se jen nárazově potřebuješ zbavit přebytku. Když prodáváš za stejnou cenu, za jakou jsi koupil a nezapočítáváš poštovné a obal, to nevypadá na dosažení zisku.
Z těchto důvodů bych se neobával postihu za nedovolené podnikání.

Při prodeji jakékoliv movité věci, kterou vlastníš méně než jeden rok, platí, že příjem z prodeje podléhá dani z příjmů. Jedná se o příjem bez odečtení pořizovací ceny. Ale je zase nějaké nezdanitelné minimum, které finanční správu nezajímá.
V případě daňové povinnosti záleží, kolik budeš mít příjem.

Vyřídit si živnostenské oprávnění, jak radí milo1944 by všechny problémy vyřešilo. Jen by s tím byla nějaká administrativa. A nevím, nakolik se podnikání slučuje se sociálními příjmy, v téhle oblasti se vůbec nevyznám.

SoňaR

  • Host
Re: Právnický dotaz - osivo
« Odpověď #9 kdy: Květen 24, 2018, 10:39:50 dopoledne »
Má to rysy podnikání, nikoliv "příležitostného příjmu", takže - živnosťák (nákup-prodej), ověřit si, jak je to legislativně s nákupem - prodejem technického konopí (a určitě si na dokladu od prodejce nechat jasně vymezit, že ti prodává technické konopí), vést daňovou evidenci, nebo alespoň paušál, tzn. minimálně vydávat nějaký paragon kupujícím, podávat daňové příznání (raději bez ohledu na povinnost ho podat). Jestli vykazuješ zisk je čistě jen tvoje věc, ale nesmíš být dlouhodobě ve ztrátě, o to se pak úřady zajímají. Pokud si zvolíš paušál, pak ti ztráta nehrozí  ;)
No jenže jako osvč si musíš platit zdravotní a sociální pojištění... nevím, jak jsi na tom teď, takže z nedostatku vstupních informací těžko radit dál  :)


Pěstování technického konopí nad 100m podléhá povinnosti ohlášení.

SoňaR

  • Host
Re: Právnický dotaz - osivo
« Odpověď #10 kdy: Květen 24, 2018, 10:48:46 dopoledne »
Prostě to asi budeš muset provést tak, aby to jako podnikání nevypadalo, nebo vymyslet jinou cestu, 100-200 objednávek za rok je dost, bez zisku si nevyděláš na pojištění... Navíc to ani není tvůj výpěstek / výrobek. Vypadá to jako semenářský zasílatelský maloobchod.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3653
    • Forum Chedrbí
Re: Právnický dotaz - osivo
« Odpověď #11 kdy: Květen 24, 2018, 11:17:29 dopoledne »
A co koupit těch 8 kulo + 620 za menší balení?

Páč jako prodávat semínka byť technického konopí je skoro tutovka že půjdeš k výslechu. A kdo ví zda to prodáš.
Nejspíš to tento rok takhle dopadne, že koupím 7kg +620kc a budu na facebooku ve vcelarských skupinách prodávat, abych vyzkoušel jak to jde. 100g by tak stálo 70kč.

V výslechu se mi moc nechce jít, ale je to technické konopí s celtifikací. Tak se zas nebojím. A prodej osiva neni nelegalní. Tak mně trápí jen, že budu muset cestovat.

Pokud jsi legální vlastník můžeš si s věcí více méně dělat, co chceš, tedy i prodat.

Podnikání je z definice soustavná činnost provozovaná za účelem zisku. Nevím, zda budeš semínka prodávat soustavně nebo se jen nárazově potřebuješ zbavit přebytku.

Přemýšlím o sdružení. Vlastně ty semínka bych neprodával, ale byli součásti balíčku. Člověk by poslal příspěvek na účet a přisli by mu za to dopis se semínkami a brožůrkou jako poděkování za příspěvek našemu sdružení.

Prostě to asi budeš muset provést tak, aby to jako podnikání nevypadalo, nebo vymyslet jinou cestu, 100-200 objednávek za rok je dost, bez zisku si nevyděláš na pojištění... Navíc to ani není tvůj výpěstek / výrobek. Vypadá to jako semenářský zasílatelský maloobchod.
Já nechci podnikat. Pak bych měl náklady, které bych musel přičíst k semínkům. Tak by ztratila tahle akce smysl.

Hodně si pohrávám, že pokud někdo pošle DAR sdružení, tak pošlu děkovací dopis a jako dárek od nás semínka.

SoňaR

  • Host
Re: Právnický dotaz - osivo
« Odpověď #12 kdy: Květen 24, 2018, 11:25:42 dopoledne »
A to plánuješ posílat semínka (tedy sáček + semínka + brožůrka + obálka + známka) jen za cenu těch semínek?

To sdružení by bylo jakého druhu?

Samotář

  • Host
Re: Právnický dotaz - osivo
« Odpověď #13 kdy: Květen 24, 2018, 11:38:35 dopoledne »
Spolek (občanské sdružení je již neplatný termín) musí vést podvojné účetnictví.

Dar není dobrý nápad. Dar mimo rodinu není osvobozený od daně z příjmu a všechny dary bys musel zdaňovat.
Z hlediska právního je správnějším řešením poskytování nějakého plnění od spolku členům spolku proti zaplacení členského příspěvku. Pokud se budou příspěvky rovnat nákladům, potom se žádná daň neplatí.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3653
    • Forum Chedrbí
Re: Právnický dotaz - osivo
« Odpověď #14 kdy: Květen 24, 2018, 11:43:20 dopoledne »
Za 57 Kč
cena semen zeleniny(30kč)+cena známky
(23kč)+ cena obálky(2Kč+asi 2Kč bublinková folie)+ dekovný dopis zadarmo

Bylo by to přes spolek, který je pod moji komunitní zahradou Chedrbí
https://rejstrik-firem.kurzy.cz/22710183/komunitni-pozemkovy-spolek/
Jen ho musím reaktivovat.

Ale nikdo nechce být členem spolku a ještě pokud by byli členové, tak bych je musel zvát na schůze atd. Myslel jsem, že dar je nejlehčí řešení.  Dar 60 Kč se musí taky danit?
http://www.ok5t.cz/content/spolek-finan%C4%8D%C3%A1k

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7582
Re: Právnický dotaz - osivo
« Odpověď #15 kdy: Květen 24, 2018, 11:52:48 dopoledne »
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3653
    • Forum Chedrbí
Re: Právnický dotaz - osivo
« Odpověď #16 kdy: Květen 24, 2018, 11:58:12 dopoledne »
Problém je, že chci víc jak 30 semínek(první odkaz). Chci 100g. A to by mně stálo hodně peněz.:)
A druhý problém(druhý odkaz), že musí mít osvěčení, že je to osivo bez víc jak 0,3 THC. A tam prodávaji jen k jídlu.  To jsem si koupil 150g za 69Kč v BIO, ale nemůžu to sázet.

Proto, že jsem nenašel fungující stránky nebo firmu, která by prodávala osivo konopí za normální cenu v menším množství, tak jsem si uvědomil, že je tu mezera v trhu. Tedy skvělá příležitost pro reklamu. Když se nabízí něco, co neni na trhu, tak je to skvělá možnost tím upozornit na druhý produkt. A ten druhý produkt je prepperství.:)

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7582
Re: Právnický dotaz - osivo
« Odpověď #17 kdy: Květen 24, 2018, 12:13:53 odpoledne »
Ono nie je to asi medzera v trhu. Tu vidím skôr problém. Lebo ty nemáš certifikát na rozdávanie certifikátov pri rozpredávaní v malom.
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3653
    • Forum Chedrbí
Re: Právnický dotaz - osivo
« Odpověď #18 kdy: Květen 24, 2018, 12:26:42 odpoledne »
To teď se řeší jestli stačí jen kopie certifikátu. Saladin po tom pátrá.:)

Ten certifikát neni důležitý. Důležitý je jen, aby měl osivo, které nemá víc jak 0,3 THC. Policajti udělaji testy stejně. Ten kus papíru jen říká, že si koupil osivo, ale už neříká, že jsi to fakt zasadil.:)
Je to jen na tvoji obranu, že jsi pěstoval něco jiného než jsi myslel.

A fakt si nemyslim, že někdo bude mít podezření, že dodáváme osivo, když na jídlo je o 3 Kč dražší nez osivo.
https://www.chytapust.cz/Partikly/Mikbaits-Konopi-Premium-1kg?gclid=EAIaIQobChMI5uPm5JGe2wIVyIjVCh1LEgkYEAQYASABEgIlT_D_BwE




SoňaR

  • Host
Re: Právnický dotaz - osivo
« Odpověď #19 kdy: Květen 24, 2018, 12:33:36 odpoledne »
Asi by to chtělo se rozhodnout, jestli to nutně potřebuješ i distribuovat, nebo jestli ti stačí určité množství na pokusy. Pokud by ti stačilo nějaké množství na pokusy, tak pokusy o rok odlož, kup si malé množství, jaké se teď běžně prodává a vypěstuj si vlastní semínka. Ostatně nic ti nebrání, aby sis koupil několik malých pytlíčků semínek, třeba i z různých zdrojů. Asi by to bylo jednodušší a méně nákladné než pokusy s distribuováním obrovských přebytků.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3653
    • Forum Chedrbí
Re: Právnický dotaz - osivo
« Odpověď #20 kdy: Květen 24, 2018, 12:38:07 odpoledne »
Konopí nemůžu pěstovat z vlastních semínek. Je tam riziko, že budou mít víc jak 0,3 THC.
A vlastní semínka zeleniny zas nemůžu, protože mám mizernou klíčivost. Tento rok nebudu distribovat zeleninu. Až v prosinci si koupim osivo od Sema a začnu přístí sezonu. Tento rok si vše připravim stránky a promyslím do puntíku.


S konopím uvidim. Stále je tu problém s policii a lidi, kteří koupí osivo a řeknou, že maji od nas a zasadí něco jiného. Možná můj strach to zablokuje.

Měl jsem v plánu, že budu za poštovné dodávat vlastní semínka, ale ta klíčivost mně zabíjí.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7582
Re: Právnický dotaz - osivo
« Odpověď #21 kdy: Květen 24, 2018, 12:45:57 odpoledne »
Uff si stále protirečíš. Certifikát nepotrebuješ, ale semínka z bioobchodu nemôžeš sadiť??? Si myslíš, že tam predávajú semínka nad 0,3 thc ???

A ak si niekto od teba kúpi technické konope, aby mal alibi a zasadí indické. A pri razii sa vyhovorí na teba?  ::)

Pridám jednu motivačnú :D

S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3653
    • Forum Chedrbí
Re: Právnický dotaz - osivo
« Odpověď #22 kdy: Květen 24, 2018, 12:52:41 odpoledne »
Až tak si neprotiřečim.

Certifikát jen dokazuje, že osivo nemá víc jak 0,3 THC. Tak máš klidné spaní, že ti nic jiného neroste.

Někdo se může vymluvit, že jsem mu prodal osivo s vyším THC, ale já mam certifikát, tak jsem v pohodě. Jinak osivo s vyšším THC se prodává za 1000krát vyšší cenu, tak by bylo divné na tom tak prodělat.:) Ale já budu muset jet na policii a dokazovat. Tohle se mi nelíbí, že budu mít dost starosti kvůli tomu, že se na mně někdo bude chtít vymluvit.

Můžu pěstovat konopí na jídlo(semínka 1kg balení ). Mám těd i 1 cm sazeničky, abych viděl jak roste než seženu osivo s certifikaci. Až ho budu mít, tak ty rostlinky co mi teď rostou zníčím. Ale pokud bych nechal je růst, tak je stále riziko, že bodu mít více THC.

SoňaR

  • Host
Re: Právnický dotaz - osivo
« Odpověď #23 kdy: Květen 24, 2018, 01:08:13 odpoledne »
Stále si myslím, že by sis měl hlavně ujasnit to, co s tím konopím chceš dělat a podle toho lze potom najít řešení. Na začátku tohoto tématu jsem to aspoň teda já (nevím jak ostatní) pochopila tak, že potřebuješ osivo na pokusy, ale protože by se ti vyplatilo to větší balení, tak bys zbytek "přenechal" zájemcům za pokrytí nákladů. Teď už to vypadá hlavně na tu distribuci a to soustavnou za cenu pokrytí nákladů....

A proč nemůžeš pěstovat semínka z vlastních semínek? Nestačí snad certifikát na tu první várku a pak doložit - to jsem zasel, to sklidil, tady mám zbytek, klidně si to otestujte... Ze semínek konopí setého opravdu nemůže vyrůst konopí indické. Zejména pro vlastní potřebu by to nemělo vadit, ale tady se zas dostáváme k tomu, na jaký účel to teda chceš, viz odstavec výše.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3653
    • Forum Chedrbí
Re: Právnický dotaz - osivo
« Odpověď #24 kdy: Květen 24, 2018, 01:19:33 odpoledne »
Tak prosim neřešme konopí osivo. Budu muset zjístit certifikaci atd. Tak tohle dám k ledu.


Jak vyřeším prosím legálně distribuci osiva zeleniny ze SEMO?  Chci ji šířit, ale nechci mít papírování, složité účetníctví, platit sociální, podnikat atd.

Samotář

  • Host
Re: Právnický dotaz - osivo
« Odpověď #25 kdy: Květen 24, 2018, 01:27:05 odpoledne »
Za 57 Kč
cena semen zeleniny(30kč)+cena známky
(23kč)+ cena obálky(2Kč+asi 2Kč bublinková folie)+ dekovný dopis zadarmo

Bylo by to přes spolek, který je pod moji komunitní zahradou Chedrbí
https://rejstrik-firem.kurzy.cz/22710183/komunitni-pozemkovy-spolek/
Jen ho musím reaktivovat.

Ale nikdo nechce být členem spolku a ještě pokud by byli členové, tak bych je musel zvát na schůze atd. Myslel jsem, že dar je nejlehčí řešení.  Dar 60 Kč se musí taky danit?
http://www.ok5t.cz/content/spolek-finan%C4%8D%C3%A1k

Spolek má velkou výhodu, že si lze téměř vše libovolně nastavit ve stanovách, včetně vzniku a zániku členství, svolávání valné hromady a další.

Podle mě na výši daru nezáleží. Řeší se i daň z nepeněžitých věcných darů.
Odkaz směřuje na ustanovení § 19b odst. 2 písm. b) odrážka 1., která se týká veřejně prospěšných poplatníků. Nevím, zda by takový spolek byl uznaný za veřejně prospěšnou osobou. A takové osvobození se musí podle § 19b odst. 3 každý rok uplatnit u finančního úřadu, není to automatické.

Ale asi by to mělo jít.

SoňaR

  • Host
Re: Právnický dotaz - osivo
« Odpověď #26 kdy: Květen 24, 2018, 01:37:27 odpoledne »
Asi bys to mohl distribuovat jako "dary" soukromé osoby jiným osobám s tím, že ti druhá osoba uhradí poštovné. Případné zdanění darů je pak na příjemcích  :D

Offline šotek

  • ***
  • Příspěvků: 576
  • Život je jako bonboniéra, nikdy nevíš, co ochutnáš
Re: Právnický dotaz - osivo
« Odpověď #27 kdy: Květen 24, 2018, 01:41:53 odpoledne »
Pardon za Offtopic, je tu nějaký patentový právník?  :) Pokud by byl ochoten se se mnou bavit :)
Mluvil jsem s několika a každý má jiný výklad a názor na stejný problém :)
Pokud by zmizely na Zemi včely, zbývají lidem jen čtyři roky života.

Samotář

  • Host
Re: Právnický dotaz - osivo
« Odpověď #28 kdy: Květen 24, 2018, 01:43:32 odpoledne »
Tak prosim neřešme konopí osivo. Budu muset zjístit certifikaci atd. Tak tohle dám k ledu.


Jak vyřeším prosím legálně distribuci osiva zeleniny ze SEMO?  Chci ji šířit, ale nechci mít papírování, složité účetníctví, platit sociální, podnikat atd.

V tom případě mám stále za to, že pokud koupíš více semínek a to, co nepotřebuješ, prodáš dále za stejnou cenu, nejedná se o podnikání a můžeš to provádět bez jakékoliv regulace a povolování. Nevím, jestli nebude nějaké smluvní omezení v obchodních podmínkách SEMA.

Podíval jsem se do zákona a podle § 4 odst. 1 písm. c) zákona o daních z příjmů je příjem z prodeje semínek osvobozený od daně. Jeden rok mezi nabitím a prodejem se týká pouze aut, lodí a letadel, za nepřesnost se omlouvám.

SoňaR

  • Host
Re: Právnický dotaz - osivo
« Odpověď #29 kdy: Květen 24, 2018, 02:06:14 odpoledne »
Aha, já to pochopila tak, že ta semínka ze Sema chce semenařit a distribuovat ty svoje výpěstky  :)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3653
    • Forum Chedrbí
Re: Právnický dotaz - osivo
« Odpověď #30 kdy: Květen 24, 2018, 02:13:24 odpoledne »
Mám v tom guláš.

Tak to vezmu z jiného konce.

Chci propagovat prepperství. A zjístil jsem, že se daji koupit levně semínka. Kdybych je šířil za nákupní cenu(nebudu mít žádný zisk), tak se o prepperství  více lidi dozví.

Když udělám seminkový balíček(10g dýní,5g partizonu, 5g cuket, 30g cukrová kukuřice, 1g rajčat, 30g červená řepa, 5g ředkvičky,...), který bude vážit celkem 80-90g, tak asi bude mít hodnotu 120-220 Kč pokud by někdo koupil v krámu v malých pytlíčkách.  Cena mého balíčku bude i s poštovním 57 Kč. Nebudu mít žádný zisk.

Semínka budou kupovaná od SEMO. Jen je budu dávat do pytlíčků.

Chci si udělat stránky třeba osivo.preppers.cz (stránka neni funkční) a tam nabízet balíček jako dárek za to, že pošlou 57 Kč jako dar do spolku.

Spolek využiji starý, který mám nebo založim nový spolek třeba PREPPERS(bude lepší pro reklamu).

Budu to moc dělat legálně? Budu mít nějaké náklady s tím?



SoňaR

  • Host
Re: Právnický dotaz - osivo
« Odpověď #31 kdy: Květen 24, 2018, 04:31:54 odpoledne »
Mám v tom guláš.

Tak to vezmu z jiného konce.

Chci propagovat prepperství. A zjístil jsem, že se daji koupit levně semínka. Kdybych je šířil za nákupní cenu(nebudu mít žádný zisk), tak se o prepperství  více lidi dozví.

Když udělám seminkový balíček(10g dýní,5g partizonu, 5g cuket, 30g cukrová kukuřice, 1g rajčat, 30g červená řepa, 5g ředkvičky,...), který bude vážit celkem 80-90g, tak asi bude mít hodnotu 120-220 Kč pokud by někdo koupil v krámu v malých pytlíčkách.  Cena mého balíčku bude i s poštovním 57 Kč. Nebudu mít žádný zisk.

Semínka budou kupovaná od SEMO. Jen je budu dávat do pytlíčků.

Chci si udělat stránky třeba osivo.preppers.cz (stránka neni funkční) a tam nabízet balíček jako dárek za to, že pošlou 57 Kč jako dar do spolku.

Spolek využiji starý, který mám nebo založim nový spolek třeba PREPPERS(bude lepší pro reklamu).

Budu to moc dělat legálně? Budu mít nějaké náklady s tím?

No to zní náhodou docela zajímavě. Pro začátek budeš potřebovat ten spolek fungující podle nových pravidel... jestli se nepletu, měl by mít min. 3 zakládající členy a v názvu slovo "spolek" a musí splnit další náležitosti... jako náplň bych viděla společný zájem (společné aktivity) členů spolku a vzdělávání. Pro takový spolek, který máš na mysli, by pak stačilo vést daňovou evidenci s tím, že každý rok sestavíš patřičné přehledy a splníš zveřejňovací povinnost.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7582
Re: Právnický dotaz - osivo
« Odpověď #32 kdy: Květen 24, 2018, 04:48:13 odpoledne »
Asi by to chcelo urobiť dáky prieskum. Či o to bude vôbec zájem... 
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3653
    • Forum Chedrbí
Re: Právnický dotaz - osivo
« Odpověď #33 kdy: Květen 24, 2018, 05:01:39 odpoledne »
Hledám řešení, kde provozní náklady jsou nulové, tak pak nevadí, že o to nebude zájem.:)

Spolek musím kvůli komunitní zahradě buď reaktivovat nebo založit nový. Založit stránku osivo.preppers.cz udělám díky šabloně. Budu jen potřebovat opravit text z mé češtiny na normální češtinu.:)  Osivo stejně musím koupit pro svou zahradu.

Investice je cca 2000 Kč za osivo, které bych normálně nepěstoval. Dýně a jiné osivo využiji všechno.

Existuje riziko, že o to nebude vůbec zájem. Kvůli cenně určitě ne. Lidi si koupí levnější dýně než v eshopu. Tak jedině kvůli složitosti objednání. Protože budu muset formulovat text, že když pošlou dar 57 Kč, tak dostanou od nás dárek.  Vytvoří to rozruch, že je to podvod a jaký smysl má ten dar, když se všechno utratí za dárek atd.

 

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3653
    • Forum Chedrbí
Re: Právnický dotaz - osivo
« Odpověď #34 kdy: Květen 24, 2018, 05:08:02 odpoledne »
Prepperský balíček osiva.

To nebude náhodný výběr osiva, ale bude sestaven, aby v PA si mohl vypěstovat zeleninu, která mu vystačí na celý rok. Chtěl bych napsat jídlo na celý rok, ale to by pak musel balíček vážit 1-2 kg. A chodit na poštu se mi nechce.

Myslim, že i preppeři z města o to budou mít zájem. Za 57 Kč budou mít všechno osivo, které potřebují až přímo domů.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Právnický dotaz - osivo
« Odpověď #35 kdy: Květen 24, 2018, 06:13:32 odpoledne »
Pokud jde o klíčivost, je asi blbost, aby něco garantoval, když sám bude nakupovat v dobré víře že to vyklíčí....Ale napadá mě druhá varianta, že by se ta dávka semínek zatavila do tmavého sáčku (nebo do normálního sáčku) ve kterém by byl silikagel jako sorbent vlhkosti. V sáčku by byl CO2, aby tam nešel kyslík a celý by to bylo v tmavém obalu kvůli světlu. Kdyby se toto dalo do mrazáku na -18 nebo dokonce -30oC jsem přesvědčen, že by se klíčivost prodloužila na 8-10 let. Takže kdo by chtěl experimentovat dostal by semínka na hraní a kdo by si připlatil, mohl by mít semínkovou banku do mrazáku....Ale třeba je to blbost.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Právnický dotaz - osivo
« Odpověď #36 kdy: Květen 24, 2018, 06:19:19 odpoledne »
Myslím si, že spolek by mohl mít i nějaký zdroj legálních přijmů. Zahrádkáři třeba lisují ovoce a mají dvě ceny...pro členy spolku a pro širší veřejnost. Ale je to jen nápad. Ten spolek může fungovat třeba i jako burza hospodářských přebytků mezi členy. A třeba jako mezisklad při hromadném nákupu něčeho výhodného. Nevím, jen nahazuji co mě právě napadá.

SoňaR

  • Host
Re: Právnický dotaz - osivo
« Odpověď #37 kdy: Květen 24, 2018, 06:37:41 odpoledne »
Já vidím trošku problém v těch 3 zakládajících osobách. Pro ně to znamená absolutní ztrátu anonymity. Kdo do toho půjde?

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3653
    • Forum Chedrbí
Re: Právnický dotaz - osivo
« Odpověď #38 kdy: Květen 24, 2018, 06:38:43 odpoledne »
Já vidím trošku problém v těch 3 zakládajících osobách. Pro ně to znamená absolutní ztrátu anonymity. Kdo do toho půjde?
Už mám na to lidi. :)

Spíš je problém u toho, že o tyhle balíčky nebudou mít zájem preppeři, protože vlastně mi pošlou adresu a jestě se dozvím i účet u banky. 

Tahle akce je fakt jen reklamní kampaň na propagaci prepperství.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3653
    • Forum Chedrbí
Re: Právnický dotaz - osivo
« Odpověď #39 kdy: Květen 24, 2018, 06:43:31 odpoledne »
...jen tak mimochodem, pokud musis resit ze za male baleni se plati prirazka 620,- Kc, na kolik myslis ze vyjde provoz spolku ???
Jen jsem náklady při založení a zániku spolku. Jinak nejsou.

Dovolím si upozornit na klíčivost semen. Budeš to garantovat?
Já napíšu jen, že semena jsem koupil od SEMO ten rok. To je vše. A možná přidám semínka černé ředkve z mé zahrádky. To jsou jediné semínka z mé produkce, kde je klíčivost snad 90 procent. Jen nemůžu ručit za čistotu.

Ale napadá mě druhá varianta, že by se ta dávka semínek zatavila do tmavého sáčku (nebo do normálního sáčku) ve kterém by byl silikagel jako sorbent vlhkosti.
Zatim jsem neuvažoval, protože by to chtělo svařovačku a asi i nějakou odbornost. Jeví se mi, že se vyplatí každý rok koupit osivo http://preppers.cz/forum/index.php/topic,12909.msg174567.html#msg174567  Cenik je tam. A podle toho je to levné a osivo z minulýho roku se dá použít na sázení.


Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3653
    • Forum Chedrbí
Re: Právnický dotaz - osivo
« Odpověď #40 kdy: Květen 24, 2018, 07:01:57 odpoledne »
Myslím si, že spolek by mohl mít i nějaký zdroj legálních přijmů.
Ono je hodně možnosti a časem se ukáže co je všechno možné dělat.

Já jdu teď cestou, že člen nebo vlastně kdokoliv může pěstovat  v komunitní zahradě. Nechci po něm peníze. Dokonce mu to zasadim(pokud to bude do určité výměry). A zaliju. Za to až si sklidí svou zeleninu, tak čas, který jsem s tím ztrávil mi vrátí, že odveze moji zeleninu do svého bydliště a předá to mému člověku.  Tím ušetřím náklady za dopravu a čas. Kupodivu půda dává hodně možností jak generovat příjem. A teď máme přímé spojení s Prahou.

Offline Jarek26

  • ***
  • Příspěvků: 135
Re: Právnický dotaz - osivo
« Odpověď #41 kdy: Květen 24, 2018, 08:03:44 odpoledne »
Já vidím trošku problém v těch 3 zakládajících osobách. Pro ně to znamená absolutní ztrátu anonymity. Kdo do toho půjde?
Už mám na to lidi. :)
Spíš je problém u toho, že o tyhle balíčky nebudou mít zájem preppeři, protože vlastně mi pošlou adresu a jestě se dozvím i účet u banky. 
Tahle akce je fakt jen reklamní kampaň na propagaci prepperství.
Ale oni Ti nemusia poslať adresu, existujú balíkomaty alespoň u nás a tam nemusíš dať pravé meno. Zato musíš dať číslo telefónu na ktorý Ti príde SMS v ktorom balíkomate si môžeš zásielku vyzdvihnúť a platíš kartou. Takže ak si kúpi jednorázovú telefónnu kartu moc sa o dotyčnom nedozvieš.

Offline Loki

  • ***
  • Příspěvků: 1235
  • I'm the Key I'm the Gate
Re: Právnický dotaz - osivo
« Odpověď #42 kdy: Květen 25, 2018, 09:26:00 dopoledne »
Tvůj záměr "propagovat preppers" tímto způsobem je poněkud nešťastný, protože celé je to postavené na tom, že "chceš přesvědčovat přesvědčené" - jestli mi rozumíš.

Ten, kdo se o toto zajímá, má navíc tihle věci dávno zmáknuté na úplně jiné úrovni, než jakou se chystáš nabízet, viz třeba : http://www.happypreppers.com/Survival-seeds.html

Pokud chceš "propagovat preppers", tak nejlepší je vzít instagram a youtube a začít natáčet a fotit "tvoji prepperskou zahradu", jako to třebas dělá Curtis Stone - ...a "celé to tématicky zabalit do preppingu". Viz jedno jeho video, ale projdi si celý kanál. Když pomineme všechny benefity, zjistíš, že ho to také velice dobře živí...

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=jbHwAfHQA9M" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=jbHwAfHQA9M</a>








Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3653
    • Forum Chedrbí
Re: Právnický dotaz - osivo
« Odpověď #43 kdy: Květen 25, 2018, 09:34:42 dopoledne »
Reklama neni cílená na prepperskou komunitu, ale na lidi, kteří o prepperství nic neslyšeli.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3653
    • Forum Chedrbí
Re: Právnický dotaz - osivo
« Odpověď #44 kdy: Květen 25, 2018, 09:41:33 dopoledne »
Využívat Komunitní zahradu k propagaci k prepperství ještě nějaký rok potrvá. Tvrdím takové věci u kterých i já kroutím hlavou.

Sázet jen pomocí krumpáče.
- Odstranit jen 1-3 cm drny a pak rovnou sázet.  Tedy žádný rýč. Je to dobré pro půdu, která není zpracovaná.
Hnojení celý rok jíchou z plevelu bez zředění a i zalévat vodou s ředěnou zeminou
Mít jídelníček jen co se vypěstuje na pozemku ručně
Sázet jen do 5cm rýhy a okolo samej plevel. Sázet do drnů.

Sázet na to samé místo stále dokola stejné rostliny.

a další věci, které bez fotodokumentace a otestování 3-5 let bude jen k smíchu.

Hlavní teorie, že pozemku je okolo dost a rostlina chce taky žít, tak se snaží růst a množit se. A tím máme jídlo s minimem práce.

Offline Loki

  • ***
  • Příspěvků: 1235
  • I'm the Key I'm the Gate
Re: Právnický dotaz - osivo
« Odpověď #45 kdy: Květen 25, 2018, 09:50:30 dopoledne »
To, zda je něco "xmíchu" rozhoduje publikum, ne ty. Dokumentovat tyhle "pokusy" a dávat je na tvůj kanál rozhodně přiláká lidi. Nabízíš "jiný přístup k zahradničení". A to je přesně ono! Natoč video na youtube, kde sázíš "jen pomocí krumpáče". Budou diskutovat nad tvým počínáním, někteří to budou shazovat, jiní naopak v tom uvidí pozitiva. Začnou ti radit, podporovat. Budeš za blázna, ale budeš i za člověka, co "jede to svoje". Lidi to láká. Něco nevzejde, ale něco ano. Bude to "napínavá podívaná". Ve skutečnosti, právě co jsi popsal je přesně to, co potřebuješ dělat a to je tvůj "produkt", která můžeš nabídnout.

Offline Sumo.cz

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1029
  • Po roce zpět a ještě chytřejší:)
Re: Právnický dotaz - osivo
« Odpověď #46 kdy: Květen 25, 2018, 10:35:41 dopoledne »
A když se to nepovede tak aspoň ukážeš TUDY NE PÁNOVÉ. Podle mě to zajímavé obohacení českého prepperingu rozhodně je. USA preppeři to je samej GUN a atomové bunkry. V ČR je to jiné, rostou tu jiné rostliny a zabalit to do soběstačnosti, semínkové burzy a úsporám(ve kterých je sahaw mistrem,) cesta podle mě je. Člověk pak nemusí ty pokusy z YT dělat sám a někdo mi je podá zda se to dá a zda je to v ČR použitelné.

Ale člověk pak musí nést kůži na trh a anonimita = 0.
Dostatečně pokročilou technologii nelze odlišit od magie - Arthur Charles Clarke

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3653
    • Forum Chedrbí
Re: Právnický dotaz - osivo
« Odpověď #47 kdy: Květen 25, 2018, 02:34:45 odpoledne »
Budu se muset zeptat spolku KONOPA (jejich stránky teď nefungují) jak to dělaji, že za 70 Kč posílaji 100 semínek. Jestli platí daně atd. Jeji učet na FIO
https://ib.fio.cz/ib/transparent?a=2300589565&f=25.01.2018&t=25.05.2018

Nevim jestli budou chtít poskytnout informace.

Offline Sumo.cz

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1029
  • Po roce zpět a ještě chytřejší:)
Re: Právnický dotaz - osivo
« Odpověď #48 kdy: Květen 25, 2018, 03:01:53 odpoledne »
Ty jména a příjmení v kombinaci s adresou to bude pro GDPR smlsnutí:)
Dostatečně pokročilou technologii nelze odlišit od magie - Arthur Charles Clarke

SoňaR

  • Host
Re: Právnický dotaz - osivo
« Odpověď #49 kdy: Květen 25, 2018, 03:36:39 odpoledne »
Třeba všichni podepsali souhlas  :D

No ale - sice jsem obracela oči v sloup, když jsem si připravovala smlouvu o zpracování osobních údajů, ale dnes jsem objevila pozitivum GDPR - z mailu mi mizí "dodavatelé" nejrůznějších newsletterů a dalších reklamních informací, kteří moje údaje získali bůhvíkde a teď potřebují na další rozesílání v souladu s GDPR můj souhlas.... a jelikož ho nedostanou, tak už mi nic neposílají  :)

Sahaw - GDPR se tě taky bude týkat, pokud hodláš provozovat spolek a manipulovat (jakkoliv) s osobními údaji.