Autor Téma: Stavby z hlíny  (Přečteno 3707 krát)

Toooom

  • Host
Stavby z hlíny
« kdy: Listopad 25, 2012, 10:52:26 dopoledne »
A přemýšleli jste někdo o tzv. "cob housingu"? tzn. stavění z udusané hlíny? Jde o světově často používanou technologii, používá se od Afriky přes Asii po Ameriku, hlína je perfektní izolant, je tvárná a prakticky nic nestojí...

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Stavby z hlíny
« Odpověď #1 kdy: Listopad 25, 2012, 11:51:35 dopoledne »
To si piš že ano! Nejprve si postavím chatičku v zahrádkářské kolonii, abych nemusel z osady každý večer jezdit domů přespat a pak se pustím do nějaké stavby.. Hlína si o to doslova říká, aby byla použita.. Pilíře nesoucí střechu budou z pálených cihel, aby to schroupnul stavební úřad a vše ostatní z nepálených cihel či jiné technologie z místních zdrojů.. Už se těším, jak si budu hrát..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Toooom

  • Host
Re:Stavby z hlíny
« Odpověď #2 kdy: Listopad 25, 2012, 12:17:11 odpoledne »
Jestli mluvíme o PA době, tak stavební úřad je nejmenší problém, takže já osobně bych střechu řešil dřevěnýma trámama na kterých by byly lišty, na tom voděodolná vrstva a pak sendvič, jako tady, protože zelená střecha je nejlepší izolace...

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Stavby z hlíny
« Odpověď #3 kdy: Listopad 25, 2012, 12:30:55 odpoledne »
tooom: Děkuji za pěknou fotku zelené střechy s řezem jednotlivých vrstev..

Udělej si tu prosím vlákno a začni vést diskusi o tomto typu staveb! Moc prosím!!!

Mně se zelená střecha také velmi líbí. Zatím jsem řešil jen tu zahrádkářskou chajdu, o domě jsem zatím příliš nepřemýšlel..

Jediné co o něm vím, je, že musí být bytelný, levný a ekologický, energeticky soběstačný, postavený co nejvíce z místních materiálů a tak podobně..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Toooom

  • Host
Re:Stavby z hlíny
« Odpověď #4 kdy: Listopad 25, 2012, 01:04:03 odpoledne »
Hlína je nejdostupnější stavební materiál, snadno se s ní pracuje, má skvělé izolační vlastnosti a zadržuje v sobě teplo, je tvárná a ve světě se z mixu hlíny a sena staví i dvoupatrové domy. Taková třešnička na dortu může být zelená střecha

Tady je jedno video z USA, kde se "cob houses" stávají módní záležitostí ekologicky zaměřených lidí, ale ukazuje, jak jednoduchá stavba z hlíny je: <a href="http://www.youtube.com/watch?v=Cjb709Tx7MA" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=Cjb709Tx7MA</a>


V literatuře se uvádí stavební poměr jílu a písku 2:1, přidá se seno a hmota se zapracuje s trochou vody nohama, podobně jako když se šlape zelí.
Potom tvarujeme "cihly", skládáme na zeď a spáry zahladíme. Do konstrukce je možné vložit jakékoliv okno, často se k prosvětlení zasadí několik skleněných lahví, které propouští světlo

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Stavby z hlíny
« Odpověď #5 kdy: Listopad 25, 2012, 02:43:43 odpoledne »
Díky za nové zajímavé vlákno.. Dá se z toho postavit i něco, řekněme civilnějšího? Tyhle domečky jsou moc šmoulovaté, do toho bych ženu nedostal :D, ale věřím, že děti by byly nadšené..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Stavby z hlíny
« Odpověď #6 kdy: Listopad 25, 2012, 03:06:30 odpoledne »
Vypadá to opravdu pěkně, zejména ta odolnost proti zemětřesení mne velmi udivila.

Od kamaráda, který něco podobného stavěl v rámci pracovní terapie v čáslavské Diakonii vím, že Stavební úřad striktně požaduje nosnou konstrukci pro střechu. Takže pilířům z pálených cihel, dobře založeným v zemi nebo kostře z dřevěných trámů se u nás v Česku určitě nevyhneme. Ale zbytek hmoty domu z udusané hlíny stavbu velmi významně zlevní. A po případné demolici nebude třeba řešit co se sutí.. Určitě se tomuto typu staveb začnu věnovat.

V PA době to samozřejmě bude fuk, důležitá bude střecha nad hlavou, ale my skutečnou apokalypsu tak nějak neočekáváme. Spíše postupné narůstání ekonomické mizérie.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Kapi

  • ***
  • Příspěvků: 2
Re:Stavby z hlíny
« Odpověď #7 kdy: Listopad 25, 2012, 03:58:56 odpoledne »
z těchto druhů staveb jsou myslím nejpromyšlenější tzv. Zemělodě. Je naprosto soběstačná (elektřina, voda, teplo, kanalizace,...). Recykluje spoustu odpadu (pneumatiky, PET-lahve, plechovky, skleněné flašky). <a href="http://www.youtube.com/watch?v=mVFHa5xM9Io" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=mVFHa5xM9Io</a>. Kapi.

Toooom

  • Host
Re:Stavby z hlíny
« Odpověď #8 kdy: Listopad 25, 2012, 04:35:27 odpoledne »
Jak jsem psal, materiál je to velmi poddajný, tak záleží na staviteli, jaký vtiskne budově finální tvar, jde ale o to, že tupé úhly nebo zakulacené stěny líp nesou váhu střechy. Ale v Británii se už staletí staví něco takového:

CyPro

  • Host
Re:Stavby z hlíny
« Odpověď #9 kdy: Listopad 25, 2012, 07:47:17 odpoledne »
A přemýšleli jste někdo o tzv. "cob housingu"? tzn. stavění z udusané hlíny? Jde o světově často používanou technologii, používá se od Afriky přes Asii po Ameriku, hlína je perfektní izolant, je tvárná a prakticky nic nestojí...
Boužel, musím Tě zklamat. Hlína není dobrý izolant. Stavět pouze z hlíny bez přidané tepelné izolace je v našich zeměpisných šířkách poněkud zcestné.  To raději kombinaci hlíny a slaměných balíků, lpí-li někdo na hodně přírodních materiálech.  Ale i toto řešení  má své mouchy.

Toooom

  • Host
Re:Stavby z hlíny
« Odpověď #10 kdy: Listopad 25, 2012, 08:42:08 odpoledne »
Technologie "výroby" zahrnuje přidání slámy. Možná jsem použil špatný termín, správně to bude asi "s vysokou tepelnou kapacitou"? Jakože dlouho trvá než se prohřeje, pak ale dlouho teplo drží...

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Stavby z hlíny
« Odpověď #11 kdy: Listopad 25, 2012, 10:52:16 odpoledne »
Jasně, velká schopnost akumulace tepla, / chladu (v létě) je velmi užitečná, pak teplota neskáče nahoru/ dolů jako třeba u dřevostaveb. A jak je u té stavby řešena tepelná izolace? Asi je, viděl jsem na videu baráček v zasněžené krajině..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Toooom

  • Host
Re:Stavby z hlíny
« Odpověď #12 kdy: Listopad 26, 2012, 10:04:00 dopoledne »
Co jsem zatím načetl, tak pokud jsou venku velké teplotní rozdíly, řeší se to šířkou stěn a pasivním solárním vytápěním, v pdf co mám (můžu poskytnout, ale je v angličtině) se při plánování hodně pracuje s umístěním na parcele, natočením oken, střechy atd. Hlína by si měla udržet nakumulované teplo dost dlouho na spánek a ráno se stejně musí zatopit..
Nebo se to taky dá pojistit takhle:

Offline Gloch

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1015
Re:Stavby z hlíny
« Odpověď #13 kdy: Listopad 26, 2012, 11:30:44 dopoledne »
Můj zeť se živí stavěním těchle domů, tak se ho poptám - pokud by byly nějaké otazy.

Toooom

  • Host
Re:Stavby z hlíny
« Odpověď #14 kdy: Listopad 29, 2012, 09:49:57 dopoledne »
Vím, že to pořád nevypadá jako opravdový dům, ale tohle vyrostlo na Slovensku a funguje to už dva roky...http://bydleni.idnes.cz/dum-ze-slamy-cyk-/architektura.aspx?c=A121128_141832_architektura_web

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Stavby z hlíny
« Odpověď #15 kdy: Listopad 29, 2012, 03:22:00 odpoledne »
Aniž jsem tušila, že se tahle citace ocitla už tady, založila jsem na jejím základě vlákno o stavbách ze slámy. Omlouvám se, jestli jde o nežádoucí zdvojení...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Cataleyo

  • ***
  • Příspěvků: 155
Re:Stavby z hlíny
« Odpověď #16 kdy: Listopad 30, 2012, 12:13:17 odpoledne »
Netreba objavovať to čo už bolo objavené pred nami, stačí to iba prispôsobiť a využiť v našej dobe.

Toooom

  • Host
Re:Stavby z hlíny
« Odpověď #17 kdy: Listopad 30, 2012, 01:05:16 odpoledne »
Nevím, jestli znáte tenhle projekt: http://www.slunakov.cz/energetikadomu/index.php