Autor Téma: Energeticky soběstačné domy  (Přečteno 2423 krát)

Offline CyPro

 • ***
 • Příspěvků: 282
Re: Energeticky soběstačné domy
« Odpověď #50 kdy: Březen 08, 2018, 11:10:42 dopoledne »
Ty soláry nejsou tak nevýhodné. Potřebuješ daleko menší plochu na daný výkon (asi 4-4,5x méně) a je snazší a levnější akumulovat krátkodobě teplo do akumulační nádrže s výměníky...kam může přitápět i kotel, který jede v optimálním výkonu...životnost solárů je i 40 let...

Přizpůsobení pasivu co znám od známých je třeba ta nemožnost větrání okny, velké prosklené plochy orientované na jih pro solární zisky z tebe mohou uprostřed města udělat opičku v kleci na kterou se chodí dívat veřejnost na procházce...takže spustíš motorové žaluzie a schováš se...kamarád hudebník si stěžoval, že mu vadí hukot vzduchu z rekuperační jednotky (má příliš malý průměr potrubí a vysoká rychlost vzduchu se projevuje vyšší hlučností) = je to dělané na klíč a když to plánovali tak jim to nepříšlo na mysl. Jinak znám 2 lidi, kterým odešlo tepelné čerpadlo vzduch voda...Jednomu řídící jednotka, druhému se tuším ucpal výměník. Oboje byla drahá legrace.

Fototermika zaujímá menší plochu při stejném energetickém zisku než fotovoltaika. To je pravda. Tím ale výhody končí.
FV dává na rozdíl od FT energii (elektřinu), kterou lze použít nejen jako nízkopotenciální teplo, ale jako prakticky cokoliv (světlo, mechanická práce, dobíjení el zařízení atd.) Cena FV panelů klesá, účinnost roste. Je jistě méně náročná na údržbu (v trubkách neteče médium, do domu vede pouze kabel). Lze očekávat, že se vyřeší i životnost baterií. Ještě k FT: Můj známý, který má pasiv zmiňuje nevýhodu obřího zásobníku tepla v PD. I když je běčka izolovaná, tak její velký povrch a tepelné ztráty přispívají v létě poněkud k nepohodě uvnitř domu. Zkrátka velký zásobník topí i v době, kdy to není žádoucí. Bohužel má zásobník uprostřed dispozice a nemůže s tím nic dělat. Řešením by bylo umístit zásobník někam k obvodové zdi a otevřít okno do TM. Já dodávám - nebo jej úplně vypustit a skladovat energii v bateriích. Malý bojler je samozřejmě nezbytností.

Nemožnost větrání okny v pasivu je naprostý nesmysl, který se kdovíproč táhne dějinami. V pasivu lze mít otevíravá okna, stejně jako v jakémkoliv jiném domě. Dokonce je můžeme i otevřít, ale pak je nutno počítat s tím, že se neuplatní rekuperační jednotka.

Hukot rekuperační jednotky lze do značné míry eliminovat dobrým návrhem. Existuje nějaká maximální rychlost, jakou lze přepravovat vzduch v potrubí, aby to nebylo pociťováno subjektivně rušivě. Takže dostatečný průměr potrubí, použití prvků v rozvodu vhodných pro daný účel. Je odborná úloha pro vzduchaře a amatérsky se do toho pouštět není dobré.

Tepelné čerpadlo do pasivu je ekonomický nesmysl. Půvab pasivního domu totiž spočívá v tom, že při velmi dobré izolaci domu, vzduchotěsnosti, zpětném vracení tepla (rekuperace) odpadá nutnost mít složitý vytápěcí systém. Tedy žádné tepelné čerpadlo, teplovodní rozvody atd. Malou potřebu tepla lze zajistit elektricky nebo pomocí topidla na dřevo s malým výkonem (akumulace do nějaké hmoty je nezbytná, jinak hrozí přetopení domu).


Offline CyPro

 • ***
 • Příspěvků: 282
Re: Energeticky soběstačné domy
« Odpověď #51 kdy: Březen 08, 2018, 11:17:43 dopoledne »
Ten prvý je  konštrukcia z gulatiny a obalená s malými balíkmi bez povolenia-absolútne neviem,aký lis ich lisoval,ideálna je hustota slamy 20 kg/m3
Druhý je samonosná slama z velkých balikov-80x70x150 cm cca 100 kg/balik a na ten som už vybavil dodatočné stavebné povolenie. Na Slovensku http://slamenedomy.ozartur.sk/vyhladavanie/ a aj v čechách stoji kopec slamených domov

PS tú samotu by som prijal tak 3x väčšiu,ale toto je max,čo toleruje moja polovička-mame to 1 km do dediny

Hustota 20 kg na kubík se mi nějak nezdá. Nespletl ses?
Doporučuje se hustota cca 90 kg/m3 pro zajištění optimálních vlastností. 20 kg/m3 je přibližně hustota fasádního polystyrénu.

Offline CyPro

 • ***
 • Příspěvků: 282
Re: Energeticky soběstačné domy
« Odpověď #52 kdy: Březen 08, 2018, 11:39:05 dopoledne »
https://www.novinky.cz/krimi/360126-novostavba-z-lisovane-slamy-lehla-popelem.html

Citace
Lisované slaměné panely jsou přitom prodejci často popisovány jako vysoce odolné proti požárům, případně jako nehořlavé.

Podle tohohle článku to žádná výhra není...

Těžko řící, co se myslí lisovanými slaměnými panely. Psal to novinář, který o věci asi moc neví.
Měl jsem možnost dělat s ekopanely. Tloušťka 58mm. Samozřejmě zbyly nějaké odřezky. Co s nimi? Spálit. Zjistil jsem, že je to prakticky nemožné. Materiál se trochu očudí na povrchu a pak má tendenci zhasínat. Bez podpory hoření odřezky z masivního dřeva to spálit prakticky nešlo. Ekopanel je uznaný jako protipožární vrstva (je tam nějaká doba na prohoření).

Napadá mě, že i možnost úniku z hořící dřevostaby v pasivním standartu hovoří pro použití otevíravých oken v PD (viz výše). V každé místnosti alespoň jedno křídlo. Oheň může zablokoval vstupní dveře. Rozbít trojsklo nemusí být pro každého snadné.

Offline šotek

 • ***
 • Příspěvků: 223
 • Život je jako bonboniéra, nikdy nevíš, co ochutnáš
Re: Energeticky soběstačné domy
« Odpověď #53 kdy: Březen 08, 2018, 12:08:24 odpoledne »
Ještě k FT: Můj známý, který má pasiv zmiňuje nevýhodu obřího zásobníku tepla v PD. I když je běčka izolovaná, tak její velký povrch a tepelné ztráty přispívají v létě poněkud k nepohodě uvnitř domu. Zkrátka velký zásobník topí i v době, kdy to není žádoucí. Bohužel má zásobník uprostřed dispozice a nemůže s tím nic dělat. Řešením by bylo umístit zásobník někam k obvodové zdi a otevřít okno do TM. Já dodávám - nebo jej úplně vypustit a skladovat energii v bateriích. Malý bojler je samozřejmě nezbytností.


Neznám detaily k tomu zásobníku - ale je jasné že zde závisí na množství izolace(což zase zabere prostor/náklady) a kde se nachází. To teplo by šlo zneužít i ve prospěch - komínový efekt a do domu tím nasávat chladnější vzduch buď v noci nebo i dokonce přes den - v případě zemního kolektoru/sklepa.
Pokud by zmizely na Zemi včely, zbývají lidem jen čtyři roky života.

Offline PooM

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2510
 • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Energeticky soběstačné domy
« Odpověď #54 kdy: Březen 08, 2018, 12:15:53 odpoledne »

Fototermika zaujímá menší plochu při stejném energetickém zisku než fotovoltaika. To je pravda. Tím ale výhody končí.
FV dává na rozdíl od FT energii (elektřinu), kterou lze použít nejen jako nízkopotenciální teplo, ale jako prakticky cokoliv (světlo, mechanická práce, dobíjení el zařízení atd.)

Nesouhlasím. Od panelů nevedou jen dráty nebo hadice, jde o to všechno, co je za tím. Buďto mám hadici-čerpadlo-akumulační nádrž (jednoduché, přehledné, snadno opravitelné), případnou regulaci panelů jsem schopen řešit primitivně - žaluziemi, nebo drát-řídící jednotku/měnič-baterii. Krom toho drátu se nejedná v žádném případě o snadno opravitelné součástky, rozhodně ne o součástky opravitelné improvizovaně. A schopnost udržet něco v chodu bez možnosti vyměnit (měnič, baterii) kus za kus se taky počítá.
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline CyPro

 • ***
 • Příspěvků: 282
Re: Energeticky soběstačné domy
« Odpověď #55 kdy: Březen 08, 2018, 12:16:51 odpoledne »

Ohledně té výměny vzduchu - je třeba si nastolit otázku jestli se chci jak mezek držet normy a nebo větrat tak jak je opravdu potřeba. Trochu mám pocit že "pasivní dům" byl zdémonizován na škatulku musí to být tak jak nám norma napíše abychom za to a to utratili. Tak to necítím. Pro mě udává čeho co do parametrů prostředí je potřeba dosáhnout. Neurčujme prosím tu cestu zkostnatěle.
V dobře navrženém domě by neměl být problém dodržet teplotu povrchů v domě dostatečně vysokou na to, aby nedocházelo ke kondenzaci páry.
K výměně vzduchu. Existuje jestě jeden důvod pro instalaci rekuperace. Ano, CO2. Můj soused má postavený dům ze slam. balíků a hliněnými omítkami uvnitř  i vně. Okna kvalitní. Původně nechtěl do domu cpát mnoho techniky. Měřením zjistil, že k ránu překračují hygienické limity koncentrace oxidu uhličitého v ložnicích. Skončilo to tím, že urychleně dobudovával nucené větrání s rekuperací.

Zkušenosti lidí z mého okolí jsou takové, že dobrá rekuperace je schopná zlepšit zdravotní stav obyvatel. Díky zabudovaným filtrům a udržováním hygienického vnitřního prostředí. Astmatikům se dost zmírnily po instalaci nuceného větrání potíže.
Rekuperaci nelze dost dobře nahradit ručním větráním v noci. Doporučení pro intenzivní větrání - každou hodinu na pět minut dokořán otevřít okna - jsou nerealizovatelná.

Jinak profesionálně navržená a zhotovená rekuperace  pro RD (bungalov) vyjde na 100 až 200 tisíc.

Offline CyPro

 • ***
 • Příspěvků: 282
Re: Energeticky soběstačné domy
« Odpověď #56 kdy: Březen 08, 2018, 12:39:45 odpoledne »

Nesouhlasím. Od panelů nevedou jen dráty nebo hadice, jde o to všechno, co je za tím. Buďto mám hadici-čerpadlo-akumulační nádrž (jednoduché, přehledné, snadno opravitelné), případnou regulaci panelů jsem schopen řešit primitivně - žaluziemi, nebo drát-řídící jednotku/měnič-baterii. Krom toho drátu se nejedná v žádném případě o snadno opravitelné součástky, rozhodně ne o součástky opravitelné improvizovaně. A schopnost udržet něco v chodu bez možnosti vyměnit (měnič, baterii) kus za kus se taky počítá.
Tys asi nečetl můj příspěvek celý. Nebo četl a moc jsi se nezamyslil.
Důležité je, že elektřina je daleko universálnější nosič energie než teplá voda. Můžeš ji přeměnit prakticky na cokoliv. To je to hlavní.

Co s bečkou teplé vody? V létě ji budeš mít nadbytek. V zimě ji stejně nenatopíš. Fakt nevím, co dělat s cca kubíkem teplé vody v létě. V zimě ta voda bude stejně studená.
A žaluzie na FT panelech? Za prvé jsem je nikde neviděl. A dál, jak je chceš ovládat - další pohyblivé díly - možnost poruchy.  Dálkové ovládání, elektronika? Ale prosím, já proti kutilství nic nemám.

FV: Panely jsou bezúdržbové a neopravují se. Na řídící elektroniku se lze dívat podobně jako třeba na televizi nebo auto. Také si je nevybíráš podle toho, jestli si je umíš opravit nebo ne. Navíc se jedná o nepohyblivé díly a možnost poruchy není velká.
Baterie - životnost, to jsem psal. Zatím je to nejslabší článek celého FV řetězce. Ale pokud se tu bavíme o energeticky soběstačných domech, tak to bez baterií (téměř) nejde. Jinak středověk.


Offline CyPro

 • ***
 • Příspěvků: 282
Re: Energeticky soběstačné domy
« Odpověď #57 kdy: Březen 08, 2018, 12:51:45 odpoledne »

Neznám detaily k tomu zásobníku - ale je jasné že zde závisí na množství izolace(což zase zabere prostor/náklady) a kde se nachází. To teplo by šlo zneužít i ve prospěch - komínový efekt a do domu tím nasávat chladnější vzduch buď v noci nebo i dokonce přes den - v případě zemního kolektoru/sklepa.

Obecně platí, že do dobře izolovaného domu by se neměly dělat žádné prostupy, které nejsou nutné. Rekuperaci má, takže je zbytečné se pokoušet o nějaký alternativní systém větrání. Bylo by to nesystémové.
Zemní kolektory byly kdysi populární, ale jsem opět u peněz. Náklady a ještě potíže s hygienou. Myslím, že tudy cesta nevede.
Jeho zásobník je uvnitř dispozice. Pokud se chceme vyhnout obludným tloušťkám izolace, pak nabitý (tepelně) zásobník nějaké teplo uvolňuje. To je fyzika. V letních vedrech skutečně bojujeme o každý stupeň.

Offline šotek

 • ***
 • Příspěvků: 223
 • Život je jako bonboniéra, nikdy nevíš, co ochutnáš
Re: Energeticky soběstačné domy
« Odpověď #58 kdy: Březen 08, 2018, 01:19:13 odpoledne »

Neznám detaily k tomu zásobníku - ale je jasné že zde závisí na množství izolace(což zase zabere prostor/náklady) a kde se nachází. To teplo by šlo zneužít i ve prospěch - komínový efekt a do domu tím nasávat chladnější vzduch buď v noci nebo i dokonce přes den - v případě zemního kolektoru/sklepa.

Obecně platí, že do dobře izolovaného domu by se neměly dělat žádné prostupy, které nejsou nutné. Rekuperaci má, takže je zbytečné se pokoušet o nějaký alternativní systém větrání. Bylo by to nesystémové.
Zemní kolektory byly kdysi populární, ale jsem opět u peněz. Náklady a ještě potíže s hygienou. Myslím, že tudy cesta nevede.
Jeho zásobník je uvnitř dispozice. Pokud se chceme vyhnout obludným tloušťkám izolace, pak nabitý (tepelně) zásobník nějaké teplo uvolňuje. To je fyzika. V letních vedrech skutečně bojujeme o každý stupeň.

Ono to co píšu není zas tak alternativní, to že k větrání není používán komínový efekt četně jen znamená že to v rámci úspor za energii není obrovské číslo a zajímá to jen pár lidí. Jde to v klidu spojit s reku. pokud je s tím počítáno od začátku.

Neznám střeva v zásobníku apod, jde ho třeba natopit jen do prostoru kde je výměník na TUV pakliže tomu daná konfigurace sedne. Ale předpokládám že na tím problémem dumal uživatel poměrně dlouho :) takže to asi taky nejde.

Jo zemní kolektory jsou jak píšeš, ale někdo když už je třeba má...

Jo jo, fyzika je drsná milenka :)
Pokud by zmizely na Zemi včely, zbývají lidem jen čtyři roky života.

Offline votroubek

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 5101
 • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Energeticky soběstačné domy
« Odpověď #59 kdy: Březen 08, 2018, 01:34:00 odpoledne »
To mne docela zajímá, naposledy mi jeden jouda architekt spočítal, že tehdy můj dvoudomek nikterak zvláště zateplený, tedy dvě velké bytové jednotky nad sebou by potřebovaly k zimnímu vytápění bazen vody o 700 metrech kubických, izolovaný metrovou vrstvou škváry.Já sám si to vůbec nedovedu spočítat, ani ty úbytky tepla, takže jsem myšlenku opustil.

Offline vvitty

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 1993
 • a
Re: Energeticky soběstačné domy
« Odpověď #60 kdy: Březen 08, 2018, 02:26:37 odpoledne »
FV: Panely jsou bezúdržbové a neopravují se. Na řídící elektroniku se lze dívat podobně jako třeba na televizi nebo auto. Také si je nevybíráš podle toho, jestli si je umíš opravit nebo ne. Navíc se jedná o nepohyblivé díly a možnost poruchy není velká.

S poslední větou bych si dovolil nesouhlasit. Častou slabinou měničů a zdrojů v dnešní elektronice jsou kondenzátory které časem vyschnou a pokud jsou ještě navíc umístěné v blízkosti hřejících součástek odchází o to rychleji. Takové moderní kurvítko které často přežije tak akorát záruční dobu. Ne že by nešly udělat kvalitněji, ale většina jde po ceně a podle toho to potom vypadá.
Přesto bych šel raději do FV než FT panelů.

Offline Ursa Minor

 • Gardening
 • *****
 • Příspěvků: 67
Re: Energeticky soběstačné domy
« Odpověď #61 kdy: Březen 08, 2018, 02:36:48 odpoledne »
Kurvítko je kurvítkem zcela úmyslně. Čili je záměrem výrobce, aby se to pojebalo hned po záruce.

Offline CyPro

 • ***
 • Příspěvků: 282
Re: Energeticky soběstačné domy
« Odpověď #62 kdy: Březen 08, 2018, 02:38:59 odpoledne »
votroubek: Uvažuješ správně. Před nějakým časem jsem se pokusil spočítat totéž, co Tvůj jouda architekt. I když spočítat je poněkud nadsazené - spíš se dobrat k odhadu, kolik akumulačního materiálu bych potřeboval. Pro PD samozřejmě a tudíž minimální ztráty. Došel jsem k více než 100 kubíků vody (jestli to bylo 100 nebo 200 si už nepamatuji). Bez uvažování ztrát, které výpočet dost ovlivní. Vůbec jsem neřešil dynamiku (teplota vody během otopného období klesá, ztráty izolací se též mění v závislosti na teplotě v zásobníku a teplotě v okolí atd.
Takže 700 kubíků bude pravda, je možné, že by to pro úsporný dům šlo snížit. Ale pořád jsme na stovkách kubíků vody a zřejmě bude nutná šílená spousta izolace. A jsme zase u peněz.

Je pravda, že při velkých objemech zásobníku význam izolace klesá (zmenšuje se poměr ochlazovaná ploch ku objemu), ale pro RD  je sezónní akumulace za rozumný peníz prakticky nereálná.

Při opravdu velkých objemech tepelná izolace dokonce vůbec není potřeba (viz. tady. )

Offline CyPro

 • ***
 • Příspěvků: 282
Re: Energeticky soběstačné domy
« Odpověď #63 kdy: Březen 08, 2018, 02:42:03 odpoledne »
S těmi kurvítky je to, bohužel, smutná pravda.

Offline PooM

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2510
 • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Energeticky soběstačné domy
« Odpověď #64 kdy: Březen 08, 2018, 02:48:21 odpoledne »
Tys asi nečetl můj příspěvek celý. Nebo četl a moc jsi se nezamyslil.
Důležité je, že elektřina je daleko universálnější nosič energie než teplá voda. Můžeš ji přeměnit prakticky na cokoliv. To je to hlavní.

A jéje, vy jste asi zapomněl, že nejste na stránkách fanoušků elektroniky, ale trochu jinde  ;) takže kolty zpátky do pouzder. Když mi exne měnič nebo baterie - středověk - neopravitelné, kdežto prasklé potrubí zaletuju, hadici opravím/vyměním svépomocí. Toliko k tomu, kde končí výhody čeho. Když říkám "A", musím říct i "B".

K tomu ostatnímu: co s bečkou teplé vody v létě? Vy se nemejete? Boiler tím nahřeju spolehlivě - jaká by byla cena fotovoltaiky, která by mi byla schopna spolehlivě aspoň přes léto vyhřívat boiler (tzn. 2-2,5kW?)? A zajímá mne přesné číslo, nejen řeči o správně navrženém systému...
A že bude teplé vody při solárním ohřevu v létě nadbytek? To asi jo, proto tam může být něco, čím se to přikryje, aby se to nepřehřálo (třeba ty žaluzie). A když se do toho opře sluníčko, ono to pěkně hicuje i v zimě...
Primárně tu totiž neřešíme kde a jak bydlet teď co nejpohodlněji, rozumíme si?  ;)

Mimochodem, jak jste přišel na to, že si auto (věci) nevybírám podle toho jestli ho zvládnu opravit? Pro mě je to jeden z nejdůležitějších faktorů při výběru dané věci, zvlášť pokud s ní počítám pro použití i v době nouze (proto třeba nemám TV - k ničemu mi není).

Takže pokud s elektrikou ze solárů počítám jako s nutností pro to, aby byl dům vůbec obyvatelný (pohon vzduchotechniky atd.), pokud mi nepřiteče proud ze sítě, musím uvést i to, že potřebuju náhradní elektronické součásti, které mi systém sakra prodraží. A ty součástky mi nutně musí ležet doma (skladování baterií je kapitola sama pro sebe, ale jde to), protože může přijít doba, kdy mi ani součástku v záruce nikdo nevymění.
Jiná věc je, když se soláry počítám jako s přilepšením (třeba napájení ledničky) s tím, že když exne měnič poradím si bez ledničky.
Ale obejít se v pasivním/nízkoenergetickém domě bez vzduchotechniky dost dobře nejde.     
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline šotek

 • ***
 • Příspěvků: 223
 • Život je jako bonboniéra, nikdy nevíš, co ochutnáš
Re: Energeticky soběstačné domy
« Odpověď #65 kdy: Březen 08, 2018, 03:27:48 odpoledne »
To PooM:

Trochu se obávám že i u FT když mi uteče médium (praskne trubka, něco jiného) tak nebudu v pozici si tam načepovat cokoliv co bude bezpečně fungovat, pokud teda nebudu mít naskladněnou zásobu, což by mohlo odpovídat problému skladování měniče (který například pro ohřev vody jaksi nutně potřeba není - vodě je to fuk jestli v odporovém drátu jde 50Hz nebo teče proud pouze jedním směrem). Není to černobílé.

Volba cesty je tedy na každém občanovi po vhodném uvážení možností a potřeb. A domnívám se že je dobré mít technologii sic snadnou na udržování v provozu téměř za každých podmínek, obvykle má technologie primárně sloužit a ne být obsluhována, ideálně to vypadá, domnívám se, když o technologii "nevím že ji vůbec mám".

FV třeba 2 kW pokud pouze na ohřev TUV pro 200 bojler a 3 lidi. Nejlépe se ale k číslu dojde se znalostí zadání (1-2-10 lidí v domě?, kde dům stojí? jaké panely?) To je ten důvod podmínky správného výpočtu/návrhu. Nebo se šeredně pletu a někdo mi klidně z fleku doporučí ideální konfiguraci.
Pokud by zmizely na Zemi včely, zbývají lidem jen čtyři roky života.

Offline MaunaKea

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2282
 • Mus uni non fidit antro.
Re: Energeticky soběstačné domy
« Odpověď #66 kdy: Březen 08, 2018, 04:27:48 odpoledne »
Pánové nebudu tu přilívat oleje do ohníčku. Sám jsem uvažoval o systému Kerberos, který by mi na chatě nahříval 100 l zásobník od lázeňských kamen. A pak jsem si řekl, že ten zásobník má v sobě už výměník a ten mohu připojit na kus hadice a v létě tím ohřívat vodu bez topení. A pak jsem si řekl, že hodím cca 1,5 kW na střechu a ono mi to ten zásobníček taky vytopí a k tomu to v zimě pomůže temperovat i tu chatku. Jinak abych udělal smírné gesto existuje i kombinace fotovoltaického panelu s fototermikou. Panel tak vyrábí apriori teplou vodu (cca650W/m2) a k tomu okolo 20W elektřiny, takže to současně pohání i oběžné čerpadlo. Jinak nevim jak zy své zásobníky počítáte, jaké uvažujete ztráty a rozložení příkonu tepla v roce, ale nahrubo vám řeknu, že to těch Vašich 100m3 vody jste schopni uložit okolo 5MWh energie při ještě rozumném teplotním spádu okolo 45 oC...Ale počítal jsem to prakticky z hlavy a dost zaokrouhloval, tak mě tu nepranýřujte a tepelnou kapacitu vody bral 4200 Jkg/k a ne 4186....Všechno je o proporcích. Nic proti fotovoltaice nemám, ale je pravda že baterie na týdení akumulaci jsou ještě příliš drahé - já bych třeba potřeboval uložit 70kWh. Na to mi stačí 1,2 -1,5 m3 nádrž. Voda je pakatel, jen ten zásobník. Pokud bych šel do roztoků solí jako je síran sodný nebo chlorid Vápenatý mohu tu kapacituještě navýšit, ale bude to dražšší. Fotovoltaiku beru jako zdroj elektřiny a tu nechci promrhat k topení. Takže je to otázka preferencí. Dříve jsem byl zastáncem technických řešení. Jenže pak jsem se začal přiklánět k jednodušším systémům, protože se nechci stát otrokem své technologie. Saladin to tu kdysi popisoval, když vypne proud musím vyřešit mrazák a v zimě napájení kotle. Vše ostatní je nahraditelné nebo zbytečné. A na to nepotřebuji celou fotovoltaickou elektrárnu a pár tun baterií....Ale uznávám, že jsou i sofistikovanější řešení. Jenže ty já opravdu neopravím a když mi odešla řídící jednotka ventilátoru na značkovém kondenzačním kotli, stálo mě to 7t. Ale co když budu mít jako důchodce hluboko do kapsy a na ten ventilátor mít prostě nebudu? Nebo se změní poměry a servisní technik mi nepřijede? Běžný topenář je na to krátký a já sám s tím nic nezmůžu. Zato zatopit v kamnech a vymazat si šamotem popraskanou vyzdívku zvládnu, pokud mi bude sloužit zdraví. V práci jsem obklopen moderní technikou a vidím, jak často odchází a jak se zvyšuje její poruchovost. Já se prostě rozhodl, že ty opravdu důležité věci je lepší mít jednodušší, třeba i méně účinné, ale blbuvzdorné.

A to tomu prasklému kolektoru .....médium je propylenglykol se stabilizátorem....to si díky svým znalostem dovolím namíchat sám. Skladovat se to dá velice dobře, životnost při dobrých skladovacích podmínkách je prakticky neomezené....Má se to sice vyměňovat po 8-10 letech, ale to jen když se to soustavně přehřívá. Za bězných teplot tu vaši zásobu použijí vaše pravnoučata  ;).

Offline PooM

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2510
 • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Energeticky soběstačné domy
« Odpověď #67 kdy: Březen 08, 2018, 05:45:12 odpoledne »
To PooM:

Trochu se obávám že i u FT když mi uteče médium (praskne trubka, něco jiného) tak nebudu v pozici si tam načepovat cokoliv co bude bezpečně fungovat, pokud teda nebudu mít naskladněnou zásobu, což by mohlo odpovídat problému skladování měniče (který například pro ohřev vody jaksi nutně potřeba není - vodě je to fuk jestli v odporovém drátu jde 50Hz nebo teče proud pouze jedním směrem). Není to černobílé.

Volba cesty je tedy na každém občanovi po vhodném uvážení možností a potřeb. A domnívám se že je dobré mít technologii sic snadnou na udržování v provozu téměř za každých podmínek, obvykle má technologie primárně sloužit a ne být obsluhována, ideálně to vypadá, domnívám se, když o technologii "nevím že ji vůbec mám".

FV třeba 2 kW pokud pouze na ohřev TUV pro 200 bojler a 3 lidi. Nejlépe se ale k číslu dojde se znalostí zadání (1-2-10 lidí v domě?, kde dům stojí? jaké panely?) To je ten důvod podmínky správného výpočtu/návrhu. Nebo se šeredně pletu a někdo mi klidně z fleku doporučí ideální konfiguraci.

Buďto budu řešit drahé "inhibitory koroze" (doporučené třeba do topení), nebo tam naliju...fridex, resp. chladicí kapalinu G12+, koncentrát na -76 C, 5l = necelých 200KČ, k ředění se nedoporučuje destilovaná voda, ale obyčejná, kohoutková, středně tvrdá. Navíc hadici považuju za vcelku bezproblémovou záležitost...o elektronice tohle říct nemůžu.

Volba cesty je na každém, ale zajímala by mě odpověď na otázku: jak dlouho bude obyvatelný pasivní/nízkoenergetický dům bez elektriky?
A budiž, připusťme, že měnič i baterie vydrží. Co když tři měsíce neuvidím slunce? Jak je to dlouho, co si na Islandu odfoukla ta sopka, jejíž jméno nikdo neumí vyslovit? Tři měsíce pak bylo zateženo. Co když dojde k něčemu horšímu se stejnými následky? Co když...??? Pak budu mít honičky abych nasbíral dost energie...a pokud kromě toho ten sousedovic spratek vezme šutr a strefí se mi do toho...nebo změna klimatu, kroupy...

Takže mám dvě možnosti - buďto spokojeně bydlet v pasivním domě a věřit, že se nikdy nic nestane, nebo mít i plán "B".
Spoléhat se na to, že mi v PA vyrobí soláry dost energie (pro chod vzduchotechniky, mrazáku, počítače, vysílačky atd) je...naivita (a je ode mne slušnost že používám tohle slovo).
Řeší se tu i konfiskace potravin apod...proč by někdo nemohl rekvírovat solární panely, když usoudí, že je potřebuje víc než vy? Jestli mají být k něčemu, zakopat nepůjdou a schovat taky ne. A vidět jsou z dálky... ;D
Mít dům závislý na elektrice a tvrdit, že soláry jsou nejlepší řešení? Rozhodně ne pro mě.

Ale ať jen neplivu - Mauna dost dobře definoval řešení: Pokud to jde (ať už prostorové nebo finanční nebo nevímjaké důvody), klidně kombinovat nebo využít jen jeden ze systémů dle vkusu každého soudruha. Proč ne?
Ale nespoléhat se jen na něj! To ale obávám se musím, pokud je bez vzduchotechniky dům neobyvatelný, nebo nebezečný (vysoká koncentrace COx). A zvažovat všechny pro a proti. To, že fotovoltaika je neopravitelná (výměnu komponent nepovažuju za opravu) je holý fakt.
Takže mít panely na nabíjení baterií - jasně! Ohřívat tím teplou vodu-jasně! Ale zároveň mít v domě i komín a kamna a...a nebo to mít aspoň připravené: v každém patře/místnosti jednu zděř, aby bylo kam ty kamna připojit co možná nejméně pracně. A mít vymyšlené, jak ohřeju vodu, pokud praskne hadice (lázeňská kamna).  "hold"

P.S. Brácha bydlí v nízkoenergetické řadovce a v létě tam nevydrží bez klimatizace (elektrika) a v zimě bez rekuperace a přitápění (elektrika). Krom toho tu vzduchotechniku študoval a teď se tím živí (vč. kulatého razítka). Není paranoidní, přesto teď, když staví dům má solární elektrárnu někde na konci seznamu všeho, co tam chce mít (solární ohřev vody má někde uprostřed seznamu). Ale má komín středem domu a uvažuje nad sklepem (mimo dům). Myslím, že ví proč. 

Pro mě osobně převažuje možnost provizorní udržitelnosti v chodu nad většinou jiných faktorů.
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline MaunaKea

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2282
 • Mus uni non fidit antro.
Re: Energeticky soběstačné domy
« Odpověď #68 kdy: Březen 08, 2018, 06:33:00 odpoledne »
Ještě jedno zamyšlení k technickým vymoženostem doby. Technologie se neustále vyvíjí a firmy nebudou mít zájem držet náhradní díly 20 let po vypuštění výrobku. A pokud se něco pokazí (a s rostoucí složitostí systému roste i tato pravděpodobnost) není jistota, že k svému starému systému seženete něco kompatibilního...Dnes Vás výrobce telefonu už ani nepustí k tomu, abyste si vyměnili špatnou baterku....a co když vám řekne, že se přestala dělat a jiná tam nepasuje nebo významně ovlivní třeby výdrž telefonu. Vyměníte jej proto za nový? A s domem to pořešíte kompletní rekonstrukcí technologií...A v důchodovém věku? Kolik lidí si toto řešení bude moci dopřát, když většina lidí bude ráda, že splatí před důchodem tu svou hypotéku?

Offline Brčo

 • ***
 • Příspěvků: 14
Re: Energeticky soběstačné domy
« Odpověď #69 kdy: Březen 08, 2018, 11:05:12 odpoledne »
Ten prvý je  konštrukcia z gulatiny a obalená s malými balíkmi bez povolenia-absolútne neviem,aký lis ich lisoval,ideálna je hustota slamy 20 kg/m3
Druhý je samonosná slama z velkých balikov-80x70x150 cm cca 100 kg/balik a na ten som už vybavil dodatočné stavebné povolenie. Na Slovensku http://slamenedomy.ozartur.sk/vyhladavanie/ a aj v čechách stoji kopec slamených domov

PS tú samotu by som prijal tak 3x väčšiu,ale toto je max,čo toleruje moja polovička-mame to 1 km do dediny

Hustota 20 kg na kubík se mi nějak nezdá. Nespletl ses?
Doporučuje se hustota cca 90 kg/m3 pro zajištění optimálních vlastností. 20 kg/m3 je přibližně hustota fasádního polystyrénu.

Opss,jasne preklep,hustota je tých 90 kg/m3  a 120 kg/m3 pre samonosnu slamu,tych okolo 20 kg vychádzy jeden balik

Offline šotek

 • ***
 • Příspěvků: 223
 • Život je jako bonboniéra, nikdy nevíš, co ochutnáš
Re: Energeticky soběstačné domy
« Odpověď #70 kdy: Březen 09, 2018, 01:59:16 dopoledne »
To: PooM
To: MaunaKea

Díky za názory. Přijde mi jako bychom se tu snad handrkovali kdo má "lepší" názor nebo horší zkušenost s tím že nebylo něco dotaženo dokonale do konce :) Prosím zachovat chladné hlavy

Nevím proč se tu brojí tak trochu proti PD a podobně. Když by nešel proud, třeba někdo vysabotoval všechny možnosti jak proud zajistit, tak budu větrat tak jako "obyčejný/běžný/nazvetesijakchcete" dům který má nižší neprůvzdušnost. Protože je to snadné z těsnějšího domu udělat pootevřením oken nebo mikroventilací a podobně krok k přirozené ventilaci domu nepasivního.

Škoda že jsme i tu nestanovili že se máme bavit například jen čistě o řešení k VP, nebo normálním stavu nebo obém. To by možná vyřešilo dost velký podíl různých poznámek všech diskutujících.

Předpokládal jsem, že když jsme na foru preppers, tak je záložní řešení ohřevu vody a topení tak nějak standard :) Ale nežijeme jen VP ale i v současnosti.

Já osobně zastávám názor ten, že je lepší mít když už nový nebo rekonstrukci domu raději dotáhnout na minimální tepelné ztráty protože pak nebudu muset topit jak divej a shánět palivo ve velkém objemu. Co když bude ve VP třeba v nejlepším případě na příděl že. Někdo si radši zaleze do péřáku a nechá dům zamrznout, a dalo by se vymýšlet nespočet scénářů :)

Domnívám se že lépe izolovaný, těsný a s dobrou vnitřní akumuací dům obstojí i lépe v létě. Musím taky myslet na okna - jak svítí v létě a na podzim, v zimě a na jaře. Když toho využiju tak v létě vedro nebývá uvnitř ale pěkně jen venku a když je Sluce nízko tak naopak zisků využiji.

Mimochodem k topení, už to tady asi několikrát zaznělo, vyjma léta na ohřev vody, jsou v PD dobrá akumulační kamna/pec kdy údržba a blbuvzdosnost je naprosto na jiném levelu než radiátorové systémy.

Keep it simple, sir  @-->
Pokud by zmizely na Zemi včely, zbývají lidem jen čtyři roky života.

Offline MaunaKea

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2282
 • Mus uni non fidit antro.
Re: Energeticky soběstačné domy
« Odpověď #71 kdy: Březen 09, 2018, 07:57:32 dopoledne »
Šotku jsem naprosto v klidu. Vůbec nelpím na tom, že mé řešení je nej....jen jsem se snažil popsat změnu své životní filozofie a co mě k tomu vedlo. A také žiju s lidmi, kterým technika nic neříká a já chci, aby se doma cítili dobře. A souhlasím s myšlenkou, že nejlevnější topení a energie je ta, kterou nepotřebuji. Takže izolace se do určité fáze vždy vyplácí. Já se třeba spokojil s větší tepelnou ztrátou než má pasivní dům a mám dostupnější zdroj paliva, co mi roste 50100m od obydlí. I tak mi při posledních mrazech -12-14oC stačilo 5-7kW výkonu a po 4h jsem měl teplotu z 3oC na 22oC....A stopil jsem 3/4 koše dřeva.

Offline PooM

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2510
 • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Energeticky soběstačné domy
« Odpověď #72 kdy: Březen 09, 2018, 11:03:32 dopoledne »
Šotku, jsem v klidu, jen nemám rád, když mi někdo poměrně agresivně vnucuje to "své" řešení jako to nej nej nej a jediné správné P:-/...mám docela rád moderní techniku. Opravdu. Ale jsme na fóru preppers a tak se snažím na všem hledat hnidy - pasivní dům (moderní, bez sklepa a komína) je totéž co panelákový byt - past. Stejně jako dům ve městě (ve většině scénářů).
Osobně bych také raději investoval do komína a sklepa na úkor dokonalé "energetické soběstačnosti" - protože energetické soběstačnosti lze dosáhnout jen velice stěží, za hodně velkej ranec a jen dočasně. Komín a sklep považuju za bezporuchové s téměř neomezenou životností  ;) - tím netvrdím, že sklep a komín a pasivní dům se vylučují. Takže až budu mít pasivní dům a venku sklep a komín středem domu, můžu laškovat s fotovoltaikou.
Mimochodem - nahradit rekuperaci větráním dost dobře nejde, zvlášť v zimě, nebo se pletu?

Proč se nespoléhám na moderní vymoženosti jsem popsal výše - nebudu se na ně moct spolehnout a nedokážu je udržet v chodu.

Stejně tak si myslím, že naši předové to měli zmáknutý (třeba tím, co píše Votroubek jinde - topilo se jen v kuchyni, na spaní se brala čepice a teplé oblečení apod.).
Spořit na teple/elektrice/vodě/čemkoli pomocí moderních technologií (včetně izolací - minerální vaty a polystyren považuju taky za bezporuchové  ;D) - proč ne? Pomůže mi to naškudlit peníze, které můžu použít jinde, jenže je otázka návratnosti investice. Dnes už se ví, že tepelné čerpadlo do vrtu (kdysi strašný hit) se stěží kdy zaplatí...

Osobně bych místo fotovoltaiky pořídil někde v dosahu nějakou "zálohu" - ideálně vytěžený lesní pozemek - to se dá sehnat za pár peněz. A přizpůsobil si ho. Řeší se to zhruba tady:  http://preppers.cz/forum/index.php/topic,9897.0.html
Tím neodsuzuju fotovoltaiku - menší, přenosný panel, měnič a baterie dobře schovaný na půdě, pro použití počítače, vysílačky a pod (navíc pro mě je vysílání z domu méně výhodné, než z míst vzdálených "jen" pár km - i proto by pro mě byl vhodnější přenosný panel). Něco takového pořídím do 10 000,- s rezervou, ale není to má cesta (protože mám štěstí - moje "řešení" nejde použít všude).   

Předpokládal jsem, že když jsme na foru preppers, tak je záložní řešení ohřevu vody a topení tak nějak standard :) Ale nežijeme jen VP ale i v současnosti.

Já osobně zastávám názor ten, že je lepší mít když už nový nebo rekonstrukci domu raději dotáhnout na minimální tepelné ztráty protože pak nebudu muset topit jak divej a shánět palivo ve velkém objemu. Co když bude ve VP třeba v nejlepším případě na příděl že. Někdo si radši zaleze do péřáku a nechá dům zamrznout, a dalo by se vymýšlet nespočet scénářů :)
To je samozřejmě ideální...ovšem mám trošku obavu že předchozí příspěvky mohly vyznít i tak, že: postavím pasiv, na střechu šupnu fotovoltaiku a ať se stane co chce, budu mít neustále pocit sucha a bezpečí. Tak jsem poukázal na to, že tak snadné a jednoznačné to není (a svůj názor se snažil obhájit tak, aby to pochopil i oponent). Nejsme jediní, kdo to tu čte a pokud si to přečte někdo "zvenku" a díky tomu si svůj pasiv doplní komínem/sklepem se kterým dřív nepočítal...svou misi jsem splnil. Jo a ještě bych se přimlouval za to, aby ten komín šel středem domu ;). Jak pravil moudřejší než já: "Když bude každej připravenej jenom tršičku, mohlo by to hodně eliminovat následky PA."
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline MaunaKea

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2282
 • Mus uni non fidit antro.
Re: Energeticky soběstačné domy
« Odpověď #73 kdy: Březen 09, 2018, 01:35:57 odpoledne »
Ruské přísloví praví postav komín a okolo pak postav dům....Dnes se často staví venkovní komíny. Má to sice výhodu v pohodlném vymetání bez prachu a špíny, ale ztrátové teplo z komína je většinou nevyužito. Já si u komína udělal "police" na dřevo izolované keramzitem a Silco deskama a když topím, dosouší mi to a předehřívá pohotovostní zásobu dřeva na 1-2 dny...a taky to dotápí místnost....když si dám do jiné vykachlíkované poličky  v zimě studené ručníky, jsou před koupáním krásně předehřáté. Je to sice blbůstka, ale přijemná. Alespoň žena a děti si nestěžují.

Offline PooM

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2510
 • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Energeticky soběstačné domy
« Odpověď #74 kdy: Březen 09, 2018, 01:55:41 odpoledne »
Navíc věřím tomu, že ty police jsouo nejen praktické, ale i estetické.  "hold" A koneckonců lázeňská kamna dovybavená mosaznou baterii a sprchou... ::)

A nepořádek z vymetání? Od doby co lidi vymysleli vysavače na popel (běžný to nezvládne) to nebude tak zlé.
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline šotek

 • ***
 • Příspěvků: 223
 • Život je jako bonboniéra, nikdy nevíš, co ochutnáš
Re: Energeticky soběstačné domy
« Odpověď #75 kdy: Březen 09, 2018, 02:53:54 odpoledne »
Chápu, co jsem napsal, tak by někomu "zvenku" mohlo evokovat něco jiného než jsem myslel. :)

Máte někdo zkušenost jak vyrobit improvizovaný šamot - bez kupovaného sypaného/práškového šamotu (výmazové hmoty) a vodního skla?

Pokud by zmizely na Zemi včely, zbývají lidem jen čtyři roky života.

Offline plenty

 • Moderátor
 • *****
 • Příspěvků: 2214
Nemožno predať pôdu, po ktorej chodia ľudia.

Offline MaunaKea

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2282
 • Mus uni non fidit antro.
Re: Energeticky soběstačné domy
« Odpověď #77 kdy: Březen 09, 2018, 06:46:44 odpoledne »
Chápu, co jsem napsal, tak by někomu "zvenku" mohlo evokovat něco jiného než jsem myslel. :)

Máte někdo zkušenost jak vyrobit improvizovaný šamot - bez kupovaného sypaného/práškového šamotu (výmazové hmoty) a vodního skla?
Tak osobní zkušenost s výrobou šamotu nemám, ale můžu ti zhruba popsat, jak se o to pokusit. Improvizovaný šamot bych se snažil připravit ze 2 hmotnostních dílů jemnoučkého sklářského písku nebo vátiny a 1 dílu oxidu hlinitého (třeba smirek, nebo upražený hydroxid hlinitý, nebo spalovat v kyslíku práškový hliník...safíry a rubíny nechej raději v trezoru nebo ženě na krku). Mohlo by se přidat i troška kaolínu a pak to vodní sklo....což je křemičitan sodný...takže sehnat louh sodný a co nejemnější křemičitý písek a po dokonalém promíchání to pár hodin žhavit alespoň na 350 oC...A pak to rozmíchat ve vodě a přidat k té předchozí směsy. Pokud by nebyl louh dá se použít i soda, ale bude to chtí vyšší teplotu.

Offline MaunaKea

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2282
 • Mus uni non fidit antro.
Re: Energeticky soběstačné domy
« Odpověď #78 kdy: Březen 09, 2018, 07:02:34 odpoledne »
Malá inšpirácia.

https://homebydleni.cz/dum/ned-a-pasivni-domy/pasivni-dum-kamennou-fasadou-vyrostl-miste-totalnich-ruin/
Je to fakt pěkný nápad. Ta kamenná fasáda dobře vyspárovaná je věčná. Má to nádrerně posazený do krajiny a uvnitř taky krásné. A koukám, že si taky předehřívá dřevo jako já, ale uprostřed mu vede kouřovod, což by v Čechách neprošlo. Ale kdovíjak v tom Španělsku v tom často topí.

Offline bartolomej

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 859
Re: Energeticky soběstačné domy
« Odpověď #79 kdy: Březen 09, 2018, 11:23:44 odpoledne »
jak to tu sleduji...
taky mam barak 200let stary... izolvat ho zvenku celi je fakt ranec a hlavne tezko se izoluje kdyz neni podriznuty, takze jde vlchkost od spoda. Tento rok sem prisle s timto resenim, vnitrna izolace  https://www.porfix.cz/produkty/bile-prickovky-porfix_15/

vlchkost tim prechazi, nenit o zadny polystyren. chci tu z tloustkou 5cm. sice zmensim o 10cm mistnosti ale myslim ze to urcite pocitim na tepelnom komforte. a kdyz koukam na cenu mohu si to dovolit. samozrejme ze se to nesmi natahovat na lepidlo, natahuje se to na specialni maltu, ktera dycha.
kdo chce kam, pomožme mu tam

Offline Dag Björndal

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 4471
Re: Energeticky soběstačné domy
« Odpověď #80 kdy: Březen 10, 2018, 01:21:52 odpoledne »
Starý dom by som neizoloval. Teda nie steny.
A tie lepidlá a speciálne malty by som tiež do chalupy moc nechcel. /teda okrem klebru na obkladačky a dlažby/

Starú chalupu treba hlavne odvodniť. Okapy, a drenáže. Pomôžu aj lepšie okná a dvoj-trojsklá.
A staré chalupy bývajú slabo izolované z vrchu-stropy. A podlahy sú tiež biedne. Takže dodatočné izolovanie vcelku pomôže. Taktiež zníženie stropu môže pomôcť.
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline bartolomej

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 859
Re: Energeticky soběstačné domy
« Odpověď #81 kdy: Březen 10, 2018, 02:22:11 odpoledne »
ta specialna malta a lepidlo je vapennocementova jemna malta. takze to dycha. odvodneni je nasnem, okapy taky, okna dvere a stropy, steny su ale stale studene. dany material mi prijde byt dost dobry prave proto ze dycha. je mrte materialov na izolaciu ale nedychaju. Jako zednik bych to tam v klidu dal a vlastne i dam.
kdo chce kam, pomožme mu tam

Offline MaunaKea

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2282
 • Mus uni non fidit antro.
Re: Energeticky soběstačné domy
« Odpověď #82 kdy: Březen 10, 2018, 04:44:38 odpoledne »
Pokud je dům vlhký je obecně problém jej izolovat. Polystyren nepříchází v úvahu, to ti vše zplesnivý. Vata zase natahuje postupně vodu a ztrácí izolační vlastnosti. Podřezání takového domu a izolace stěn asi bude pěkně drahá. Dá se to sice dělat ručně nebo diamantovou pilo či takovým lanem s diamantem napovrchu, které pomalu roluje mezi 2 bubny, ale je to drahé. Vlhké zdivo musí stále větrat, takže  bych zvažoval udělat venkovní přizdívku a mezeru vysypat třeba tím keremzitem nebo i použít vatu, ale vždy ponechat provětrávanou mezeru alespoň 5 cm....Pokud by byl zdrj odpadního tepla mohl by se teplý vzduch použít na dosoušení zdiva. Kdysi jsem takto viděl docela dobře vymyšlený odvod tepla z keramické pece. Byla v dílně v domě postaveného z kamene, majitel udělal vnitřní zateplení a izolace, a do provětrávané mezery zavedl perforované hliníkové hadice a odplyny z pece mu permanentně dosoušely zdivo.

Také vím, že existuje nějaký systém ventilátorů, které jsou pohávěné fotovoltaickými panely. Když svítí, je většinou vzduch sušší a teplejší, takže se spustí ventilátor a teplý vzduch může sušit zdi...Ale základ je podřezat barák a zaizolovat, když to jde a jsou chechtáky.

Offline bartolomej

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 859
Re: Energeticky soběstačné domy
« Odpověď #83 kdy: Březen 10, 2018, 05:32:30 odpoledne »
mne prave prijde zateplovat z venku velky stary dum . popravde ja vyuzivam jen pulku spodku a dve patra na demnou taky ne, tak je to jen petina baraku dejme tomu.z venky ma ta izolace prave problemy o kterych rikas. Prace proto mi prijde byt vhod material jaky sem tu popsal tady je ehzky video k tomu
https://www.youtube.com/watch?v=YLvJEvUBXn8
je to pruchozi, jak material tak ta malta, a proste na dotek ty zdi budoucitiit ze sou to jsem si jisti
z venku byl dat konstrukci z lati a nabyl prkna, neni to zatepleni jakotakove, ale studenej vytr nefouka rovnou na zed ale na prkna a tym padem se tolik ta zed neochlazuje. vzduchova mezera ktera tam vznikne je vlastne izolace
kdo chce kam, pomožme mu tam

Offline MaunaKea

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2282
 • Mus uni non fidit antro.
Re: Energeticky soběstačné domy
« Odpověď #84 kdy: Březen 10, 2018, 08:48:40 odpoledne »
Díval jsem se, jaký to má vlastnosti:  Deklarovaná hodnota tepelné vodivosti λ10,Dry 0,042, po realizaci 0,045[W/m.K]. Polystyren má 0,033-0,04 takže prakticky v suchém stavu rovnocenné. Páry to propouští, takže asi dobrá volba. Jen to chce zateplit nějaký vnitřní logický uzavřený celek (byt), abys teplo neztrácel prostupy (dveře, kabelové kanály, stoupačky). V památkově chráněných budovách taky není prakticky jiná možnost. Pokud umíš řemeslo náklady budou rozumné. Přeji ti k tomu ale hodně zdraví. I když je to lehoučké, pár tun ti stejně rukama projde. Ať se daří  :pa:.

Offline bartolomej

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 859
Re: Energeticky soběstačné domy
« Odpověď #85 kdy: Březen 10, 2018, 10:02:39 odpoledne »
jasne ze dvere a okna sou vzdy rizikova/ nejdrive chci udelat spalnu, tam ty tluste zdi sou studene i kdyz je teplo na 23. a pak bych udelal detsky pokoj a pokracoval. spise to chci udelat sektorove. hlavne v mistnostech kde se spi prvne a pak obejvak. Na chodbu se asi vykaslu.
prave ta cena je dosti slusna. Na tom videu je pekne videt jak kolem okna, pripadne radiatoru nebo tak. Urcite je to 100 pro oproti polystyrenu... 
kdo chce kam, pomožme mu tam

Offline MaunaKea

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2282
 • Mus uni non fidit antro.
Re: Energeticky soběstačné domy
« Odpověď #86 kdy: Březen 10, 2018, 11:02:00 odpoledne »
Polystyrenové vnitřní zateplení byl kdysi nějaký první historický francouzský systém (už fakt nevím, jak se to jmenovalo a nikdo to tu už asi stejně nevede). Pokud byly zdi studene a vlhké dělaly se za tím plísně. Bylo to fakt problematické, ptotože deska polystyrenu byla teplá a ohřívaná a betonový panel za tím okamžitě studený a rosný bod byl v panelu....zásadní problém. Tohle je určitě vhodnější. Přemýšlím zdy by to šlo i zvenčí na dřevostavbu....zda je to dost lehké na kotvení k OSB desce s adhezním můstkem. Protože je to nehořlavé stejně jako vata, ale na povrchu pevnější, takže by odpadalo vícevrstvé armování perlinkou a bylo by to i paropropustné...Docela jsi mě inspiroval. Budu o tom přemýšlet.

Offline bartolomej

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 859
Re: Energeticky soběstačné domy
« Odpověď #87 kdy: Březen 10, 2018, 11:07:59 odpoledne »
ke asi dulezite dodrzovat pracovni postup a ten je ze se to prtahuje perlinkou s jejich "lepidlem" coz je jemna vapenocementova malta.je to videt v tom videu. Mne se to taky libi a neni to fakt drahe. zvenku to urcite jde udelat taky akorat musis mit rovny povrh na ktery to budes davat, pak to pretahnes a pak to rovnou zatocis.... a je to...v mem pripade mi to ale prijde byt lepsi davat to zevnitrs. Barak mam fakt velky, takovy statecek  a cele to oblepovat tymto....
kdo chce kam, pomožme mu tam

Offline martas

 • ***
 • Příspěvků: 15
Re: Energeticky soběstačné domy
« Odpověď #88 kdy: Březen 11, 2018, 12:54:11 dopoledne »
Pro bartolomej: Zateplovat zevnitř porobetonem je nesmysl. Porobeton propustí vodní páru z interiéru a na povrchu původní zdi (kde bude určitě teplota pod rosným bodem) bude kondenzovat velké množství vody. Tím pádem zvýšení vlhkosti celé konstrukce, plísně, zhoršení tepelně izolačních vlastností.
Při vnitřním zateplování je naopak nutno používat parozábrany - to zabrání kondenzaci vodní páry uvnitř konstrukce. Že to má negativní vliv na vlhkostní režim v interiéru je druhá věc. Proto se taky dnes od vnitřního zateplování ustupuje a používá se jen pokud není jiná možnost.
Mimochodem 5 cm porobetonu je z hlediska tepelné izolace nic moc (minimální požadavek současné normy je zhruba 3x tolik).
 

Offline MaunaKea

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2282
 • Mus uni non fidit antro.
Re: Energeticky soběstačné domy
« Odpověď #89 kdy: Březen 11, 2018, 01:35:52 dopoledne »
 Bartoloměj už má vlhkou původní zeď takže jde o to, jak odvádět průběžně vodu ven. A tady platí že difůzní koeficient směrem ven musí růst ne klesat. Určitě by hodně pomohlo provětrávání, ale ubere to prostor. 5cm není mnoho, ale toto není klasický porotherm, m3 váží jen 110kg....prakticky vzduch v křemičitanových kavitách...Chtělo by to spočítat, kde bude ležet ten rosný bod. Jestli to bude ještě uvnitř původní zdi, může se voda ještě dostávat ven, Pokud to bude na vnitřním povrchu zateplené stěny bude to stékat do místnosti a bude problém. Když dá parobrzdu, vody ve zdi se nezbaví, jde nejspíš vzlínáním ze základů nosných stěn.....Nedalo by se to "podřezat" nějakou injektážní technologií = vyvrtat díru vypěnit to izolací a takto postopně odizolovat celý obvodový zdivo....

Offline bartolomej

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 859
Re: Energeticky soběstačné domy
« Odpověď #90 kdy: Březen 11, 2018, 08:42:13 dopoledne »
ja zkusim udelat jednu zed. barak vzlina. nenti to moc vlchkosti, nebot hodne topim a vetram. spise bych rekl ze vchkosti je tak akorat. barak neni zatepleny a ani byt nemuze nebot neni podrezany, takze to vnitrni zatepleni na nejvice exponovancyh zdech  mi prijde byt v poradku. pro mne jako zednika tento material mi urcite nebude delat vlhkost do baraku.
chova se to tako cihla jakoby si prizdil kantovku, to nemuze delat neplechu. znovu rikam ze to dycha, jak material tak ta malta.
kdo chce kam, pomožme mu tam

Offline votroubek

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 5101
 • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Energeticky soběstačné domy
« Odpověď #91 kdy: Březen 11, 2018, 08:52:11 dopoledne »
no, žádný dům nebyl postavený tak, aby byl vlhký a studený. V růběhu let se cosi změnilo a dům začal být vlhký. á když kupoval dům, měl jsem místy zdi zelené až metr od podlahy. A po čase se dům vrátil do své původní podoby, bez plísní a bez nějaké špatné atmosféry. Je jen třeba pochopit, proč se  podmínky oproti původnímu stavu změnily...Naši předkové nebyli idioti , aby stavěli vlhké a neobyvatelné stavení.....A tu kantku proti vlhkosti má kámoš v celém domě, má tam dokonce odvětrávanou mezeru, na mne to je moc práce, ale funguje to docela dobře.

Offline milo1944

 • ***
 • Příspěvků: 1818
Re: Energeticky soběstačné domy
« Odpověď #92 kdy: Březen 11, 2018, 01:48:53 odpoledne »
Máš pravdu, kantka proti vlhkosti je dobrá věc, ale pracná.
Já dal dovnitř sádrokarton, a tu škvejru za ním jsem odvětral. malej větrník, 30W x 230V.
A jsem spokojenenej.
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline bartolomej

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 859
Re: Energeticky soběstačné domy
« Odpověď #93 kdy: Březen 11, 2018, 08:21:19 odpoledne »
ja to mel taky kdyz sme kupoval tento dum, v jedne casti domu zelene zdi, a casem tim ze se topi tak vse zmizlo. danou izolaci chci davat na navetrnych stranach, kde sou zdi studene.
kdo chce kam, pomožme mu tam

Offline PooM

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2510
 • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Energeticky soběstačné domy
« Odpověď #94 kdy: Březen 11, 2018, 09:45:16 odpoledne »
no, žádný dům nebyl postavený tak, aby byl vlhký a studený. V růběhu let se cosi změnilo a dům začal být vlhký.
To určitě ne, ale stačilo, někdo původní dřevěnou podlahu nahradil betonem...


Mimochodem, zdi nemusí být vždy nutné "podřezávat", existuje něco, co se "natlačí" do spár v kamenné zdi a funguje to taky (ale je to alchymie, nemusí se to povést) nebo lze vodu "srážet" zpátky dolů el. pulzy...platí to co výše: někde to funguje perfektně, někde vůbec...
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline martas

 • ***
 • Příspěvků: 15
Re: Energeticky soběstačné domy
« Odpověď #95 kdy: Březen 12, 2018, 12:51:48 dopoledne »
Jde o to, jaký účel má ta vnitřní přizdívka splňovat :
-Pokud to má být "zateplení", pak to není dobré řešení (nezateplí to nic moc a budou problémy s kondenzací). Ono - když se tam ta přizdívka udělá, tak se poměrně dlouho nebude nic viditelného dít. Ale v původní zdi se bude hromadit zkondenzovaná voda (a že jí nebude málo). To, že to není vidět, neznamená, že tam ten problém není. 
-Pokud to má být řešení vlhké obvodové zdi, pak je asi nutné nechat mezi původní zdí a novou přizdívkou větranou mezeru a do ní přivádět spíše suchý vzduch z venku (rozhodně ne teplý vzduch z interiéru). Vlhkou zeď je ale lepší řešit jinak (podřezání, injektáž...).

Offline bartolomej

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 859
Re: Energeticky soběstačné domy
« Odpověď #96 kdy: Březen 12, 2018, 08:18:33 dopoledne »
souhlas. ja tu ale neresim vlchkou zed, ale studenou zed..... v tom je ten rozdil.
kdo chce kam, pomožme mu tam

Offline PooM

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2510
 • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Energeticky soběstačné domy
« Odpověď #97 kdy: Březen 12, 2018, 01:34:27 odpoledne »
je to jinde ve vlákně, ale neřešil by to nějaký ten izolační nátěr? Něco jako: https://www.obnova.cz/stavebni-material/aero-therm-3l/?gclid=CjwKCAjwypjVBRANEiwAJAxlIlZ4x6QBzvAMTdh-AVpx95n3tMT-q2OJw5CTC2aAjZ9XW-3HJfFdqRoCBBwQAvD_BwE

U nás v "Domě barev" mají na zdi vzorky čtyř výrobců. ta nejlevnější je skoro neznatelná, ale ta nejdražší je na pohmat výrazně teplejší. Stojí skoro tolik, co polystyren a netuším, jestli je prodyšná...

 
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline milo1944

 • ***
 • Příspěvků: 1818
Re: Energeticky soběstačné domy
« Odpověď #98 kdy: Březen 12, 2018, 05:51:04 odpoledne »
souhlas. ja tu ale neresim vlchkou zed, ale studenou zed..... v tom je ten rozdil.

Rozdíl to je, ale nepatrnej.
STUDENÁ  stěna na sobě sráží vlhkost, potí se, a proto vlhne.
MOKRÁ  stěna odpařuje vodu do prostoru, a proto se ochlazuje.

Tak je ti jistě jasný, že problém je skoro stejnej, dobrá izolace, a taky zamezení přístupu další vlhkosti.
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline milo1944

 • ***
 • Příspěvků: 1818
Re: Energeticky soběstačné domy
« Odpověď #99 kdy: Duben 13, 2018, 07:38:29 odpoledne »
Jak jsem už psal, vyložil jsem barák sádrokartonem.
Vyřešil jsem problémy se studenou stěnou, a s místní trochou vlhkosti.
K tomu díru skrz stěnu, a docela malej ventilátorek. Ten má 30w, a běhá na levnej proud pro přímotopy. Na noc ho vypínám.
Vyhrabal jsem k tomu pár starejch fotek.
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D