Autor Téma: Voda - základ života  (Přečteno 4045 krát)

Offline Norman

 • ***
 • Příspěvků: 83
Re: Voda - základ života
« Odpověď #100 kdy: Leden 21, 2019, 06:48:47 dopoledne »
Mám jíl ze všech jílů nejjílovatější! ...oplácat, to právě nevím jak. Rukama?!? Když je ta díra vykopaná v jílu, může to bejt ještě uplácanější? Viděl jsem video, kde to ujezdili traktorovym bagrem, kterej měl ještě plnou čelní lžíci hlíny. To bylo několik tun. Tak právě nevím, jestli to nějak jde i bez techniky.

Offline MaunaKea

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2284
 • Mus uni non fidit antro.
Re: Voda - základ života
« Odpověď #101 kdy: Leden 21, 2019, 08:53:30 dopoledne »
Soňo díky za odkaz. Normane 50 cm jílu utěsní i podloží skládky....jasně jsou tam i  folie, ale to se bavíme o kontaminované vodě. Na hradecku je všude kopaný jemný písek vátina....dobré tak na štuk. Ale souvislé jíly...ty jsou spíš asi směrem k Jaroměři, tam bylo i dříve mraky cihelen (obzvláště když stavěli Josefov ;)). Takže jezírko bych prohloubil a vyložim nakopaným jílem a postupně vlhký udusal...a pak další vrstu....a pak se můžeš zamýšlet nad omezemím odparu v parném létě....ale právě toto vidím jako jednu z cest, pro ty co mohou propojit domovní čistírny s jímáním vody. Retenční nádrž pro provoz domu, přepad do jezírka, čistírna nebo vícekomorový septi s přepadem do jezírka...případně okolo kořenové dočišťovací pole (které narozdíl od kořenové čovky může být menší a nahradí zemní filtr).

Offline MaunaKea

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2284
 • Mus uni non fidit antro.
Re: Voda - základ života
« Odpověď #102 kdy: Leden 21, 2019, 09:02:14 dopoledne »
Hutnit jíl znamená, že max 10 cm vrstvu jemně zkropíš tak aby se stala plastická a začneš ji ušlapávat...nebo pěchovat. Když je hotovo, nevháš to zdvrdnou, nanaseš další vrstvu, zkropíš a opět zhutníš.....takto klidně postavíš i třeba pec na chleba a bude ti těsnit....Ale fakt to misí být čistý jíl....když vyschne začne se hodně smršťovat a praskat.....to už je moc. Stačí, když přestane lepit a šup další vrstu. A až bude hotovo přikryj dno trochou rybničního kalu....bude to působit přizozeně.

Offline Norman

 • ***
 • Příspěvků: 83
Re: Voda - základ života
« Odpověď #103 kdy: Leden 21, 2019, 10:01:10 dopoledne »
Díky za názory! To hutnění po 10cm zní docela logicky,  ale neumím si představit, že tak budu dělat cca 150m2 při půlmetrový vrstvě... Na to nemám trpělivost. Jíl by u nás měl bejt celkem slušnej, když se namočí, je krásně mazlavej a bývala tu ve vsi i cihelna. Teď jsem koukal na nějaký geologický stránky a tam o jílovitých zeminách píšou " ...přijímají totiž dychtivě vodu až do úplného napojení a v tom stavu jsou pak pro vodu nepropustné. "

Offline votroubek

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 5126
 • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Voda - základ života
« Odpověď #104 kdy: Leden 21, 2019, 11:17:48 dopoledne »
no jo, pár kamionů jílu a máš klid...A šlapat to budeš, jako zátopek.....

Offline Norman

 • ***
 • Příspěvků: 83
Re: Voda - základ života
« Odpověď #105 kdy: Leden 21, 2019, 11:45:33 dopoledne »
To vychází na ušlapání asi 750m2,  s nejistým výsledkem... Možná ten pitomej jíl zkusím ještě, jak říká geolog, napojit, v případě selhání to zapažim,  prodloužim a udělám tam krytou střelnici!

Offline MaunaKea

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2284
 • Mus uni non fidit antro.
Re: Voda - základ života
« Odpověď #106 kdy: Leden 21, 2019, 12:28:07 odpoledne »
No trošku mi unikl rozměr tvého díla. Já takto dělal "louži" pro žáby cca 2,5x3m....vibrační žába je na svah břehu těžká, ale vibrační pěch by to zvládnout mohl....anebo tam nažeň o prázdninách hejno dětí v holinkách a pak je umyješ hadicí :-). Jinak pokud bys jen uhladil dno, odstranil kaménky a kořeny a dal jednu vrstvu folie a jednu krycí vrstu přes ní máš to nabeton těsný taky. Pokud bys foli pokládal alespoň s přesahem 15 cm ani to nemusíš svařovat, jen pohlídej, aby se filie na švu nezvlnila a další krycí vrsta to doslova přilisuje....těsnit to bude.

Offline CyPro

 • ***
 • Příspěvků: 284
Re: Voda - základ života
« Odpověď #107 kdy: Leden 21, 2019, 12:31:50 odpoledne »
i
SoňaR  - nojo, ale jim tam ta voda docela držela... Já jsem z Královéhradeckého kraje, tady je to s vodou tragický. Jsem v podstatě závislej na dešťovce. Už jsem do jezírka napumpoval veškerou vodu s zatím poměrně deštivý zimy, ale všechna se vsákla. Odhadem tak 12 kubíků. Zase se mi teda zvedla hladina ve studni, což je fajn, něco se vsáklo do zahrady, ale určitě by se mi libilo, aby v jezirku něco zůstalo. Světlo na konci tunelu.
Jak jsi na tom s výškou spodní vody? Nebylo by řešením dostat se s hladinou jezera níže a využívat spodní vodu? Pak by odpadla nutnost těsnění jezera. Je otázka, jestli to Tvoje místní poměry dovolují (prostor). I když by to třeba vyžadovalo jezero zahloubit níže, tak by se to možná dalo ztvárnit tak, aby to vypadalo dobře a přitom plnilo svůj účel.
Podobné jezero mám na vlastní zahradě. Táž se nachází v nivě řeky Svratky, hladina spodní vod je velice pohyblivá, cca 0,5 až 1,5 m pod povrchem. Rozloha cca 200 - 300 m2. Záleží na ročním období a jak je deštivý rok. Na jaře je vody více a během roku hladina klesá. Zatím to funguje a ani během loňského roku (2018) jsem neměl problémy s nedostatkem vody.
S poměrně velkým kolísáním hladiny je ovšem třeba počítat.
Nevím, je-li jíl na utěsnění až tak dobré řešení. Prakticky nesmí vyschnout. Nevím jaký máš jíl Ty, ale jíly obecně trpí dost velkým smršťováním při vysychání. Tedy trhliny a je možné, že bys o zachycenou vodu mohl v krátké době přijít. Neboli, pokud bys např. jezero vyzaléval a bylo nějakou dobu suché, mohlo by se stát, že by jílové těsnění popraskalo a další déšť už by nebyl schopen naplnit jezero. Folie? Proč ne?


Offline Norman

 • ***
 • Příspěvků: 83
Re: Voda - základ života
« Odpověď #108 kdy: Leden 21, 2019, 12:47:38 odpoledne »
Spodní vodu mám od 4,5m do 9m. Fólii jsem nechtěl kvůli vsaku, kterej bych do určitý míry uvítal- rád bych co možno nejpřirozenější biotop, ovšem na druhou stranu, loni u nás poprvé zapršelo v půli roku a to už by to jezírko, při aktuální propustnosti, bylo tak tři měsíce vyschlý...

Offline CyPro

 • ***
 • Příspěvků: 284
Re: Voda - základ života
« Odpověď #109 kdy: Leden 21, 2019, 01:32:48 odpoledne »
Takže strhnout povrch k hladině spodní vody nepadá v úvahu. Je to příliš hluboko.
Požadavek částečného vsaku by se dal řešit tím, že by jáma jezera byla vyložena buď folií nebo betonovou vanou, která by nedosahovala k hornímu okraji. Tj. při naplnění by se část vody postupně vsákla a něco by v jezeru zůstalo, aby to pořád bylo jezero. Betonové jímky dělají např. tady. Nebo nepropustnou betonovou vanu vyrobit svépomocí. Ovšem... peníze.
Jinak jezero částečně vyložené folií nebo s instalovanou betonovou vanou na dně nemusí být tak špatná volba. Jako ochrana před tím, aby biotop příliš nezvlčil. Pokud se v přírodním jezírku rozšíří např. orobinec nebo vrby, je o zábavu a tělocvik postaráno. Vím, o čem mluvím...Offline Norman

 • ***
 • Příspěvků: 83
Re: Voda - základ života
« Odpověď #110 kdy: Leden 21, 2019, 02:12:02 odpoledne »
Pokud jezírko vyložím fólií do, např. 2/3, voda mi ji neshrne? Beton určitě nechci, i sloupky kurníku nebo oplocení dávám jenom do štěrku.

Offline CyPro

 • ***
 • Příspěvků: 284
Re: Voda - základ života
« Odpověď #111 kdy: Leden 22, 2019, 08:41:52 dopoledne »
Nenapadá mě důvod, proč by voda měla shrnout fóii. Folie samozřejmě nemůže zůstat volně položená na boku jámy. Vždy se musí přetáhnout přes okraj jámy a přitížit. Přitížení musí být provedeno po napuštění, aby si folie pod tíží vody "sedla". Zkrátka, představuji si to tak, že by se postavilo regulérní foliované jezero, akorát s tím rozdílem, že by břeh byl spuštěn pod úroveň stávajícího terénu. O výšku, kterou bys chtěl ponechat na retenci. Takže v úrovni předpokládané trvalé hladiny vypracovat jakési osazení (nebo, řekněme, terasu) na které by se přetáhla fólie a zatížila. Pochopitelně to zvýší objem zemních prací. Jak široké osazení by mělo být si netroufám říci. Nejsem stavitelem fóliovaných jezírek. Osobně bych to odhadl tak na 0,8 až 1m (pro jistotu).
Měl bys vyloučit nebezpečí, že se Ti pod fólii dostane voda a vytvoří se souvislý vodní sloupec, který bude fólii tlačit nahoru. Fólie by měla být vždy zatížena směrem dolů. Tedy žádné uvízlé vzduchové kapsy, které by měly snahu tlačit na fólii zespodu. A pokud existuje nebezpečí, že by se pod fólií mohla nahromadit voda, tak je nutno ji nějakým drenážní systémem (drenážní trubky, kačírková vrstva) svést do jezera nad fólii. Nebo někam jinam, pokud máš pozemek na svahu.

Offline MaunaKea

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2284
 • Mus uni non fidit antro.
Re: Voda - základ života
« Odpověď #112 kdy: Leden 22, 2019, 09:13:42 dopoledne »
Ale to přitížení folie mu udělá snadno ta krycí vrsta....A pak stačí přetáhnou folii i třena 20-30 cm na mělčinku-terasu, překrýt jílem nebo jílopísčitou zemí a bude to držet a po úroveň folie i těsnit. Beton není třeba. A jím je přirozené vynikající těsnění...těsní se jím podloží skládek, odkališť. Jem jak číkal CyPro musí zůstat vlhký aby nerozpraskal. Ale i když rozpraská a nabere vodu, zase se po čase zcelí....to u té vrchní části bez folie...anebo tam nanes trošku rybličního kalu...působí jako dokonalý tmel. Orobinci a jiné zelené havěti se také nemusíš bránit, pokud to chceš pojmout jako divoké přírodní jezírko....Pokud jsou okolo záhonky růží a anglický trávník, pak je údržba prostě pracnější....V mém jezírku, které mělo v nejhlubší části asi 1,3m na hloubku přes zimu přezimovávali i želvy a v létě se na terásce slunily...Ono pokud je břeh zarostlý vegetací bude to mírnit vítr nad hladinou a částčně i chránit hladinu před odparem....Záleží jak se to pojme, aby to zapadlo do okolí.

Offline Norman

 • ***
 • Příspěvků: 83
Re: Voda - základ života
« Odpověď #113 kdy: Leden 22, 2019, 09:45:41 dopoledne »
Ok, díky za tipy! Jezírko bude určitě divočina, nic okrasnýho. Pak sem hodím fotky, jak to dopadlo.

Offline sedlák

 • Včelaři sobě
 • *
 • Příspěvků: 1073
Re: Voda - základ života
« Odpověď #114 kdy: Leden 22, 2019, 10:41:17 dopoledne »
Ještě bych dodal, že nejdůležitější je mít zdroj vody. Spoléhat na to, co naprší, nejde. Tedy pramen, vyústění meliorace, řeku a vodní trkač, nebo tu vodu z domovní čističky. Ono napouštět to z vodovodního řadu nebude ideální.
Mám tady v okolí hned dva případy, kdy si majitelé pozemků postavili rybníky. Krásné, utěsněné jílem, s požerákem a bezpečnostním přelivem. Ale na to nejdůležitější zapomněli.

Offline Norman

 • ***
 • Příspěvků: 83
Re: Voda - základ života
« Odpověď #115 kdy: Leden 22, 2019, 11:04:19 dopoledne »
Nic takovýho tam není, sedláku. Dokonce ani vodovodní řád. Mám studnu, která přes léto takřka vyschne a hodně zastřešený plochy. Je to ale dědictví a půdy se člověk vzdávat nemá, takže to zkusím takhle.

Offline sedlák

 • Včelaři sobě
 • *
 • Příspěvků: 1073
Re: Voda - základ života
« Odpověď #116 kdy: Leden 22, 2019, 03:14:18 odpoledne »
Ale jo, i to je dobrej základ. Ze střech se voda dá svést s minimálními náklady a studna se dá vyčistit či prohloubit opět s minimálními náklady.

Offline milo1944

 • ***
 • Příspěvků: 1823
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline CyPro

 • ***
 • Příspěvků: 284
Re: Voda - základ života
« Odpověď #118 kdy: Duben 07, 2019, 08:31:13 odpoledne »
Narazil jsem na tento článek. 10 miliónů stromů do krajiny plánuje ministerstvo. V zájmu krajiny a nás všech. Jak ušlechtilé.
Střih.

Tohle je pohled ze silnice mezi Kuřimí a Tišnovem na nivu Čebínského potoka. Často tama jezdím. Potok teče tam, kde je vidět řada vrb. Tak ten pohled už neuvidíte. Vrby jsou totálně pryč, spálené na popel. Důvod neznám, jsem jen kolemj(e)doucí. Asi proto, aby sedmipatrové Casy a NewHollandy mohly až na samou hranu koryta potoka. Aby bylo více zrna, více chlebíčka pro všechny.... Jak ušlechtilé.
Asi něčemu nerozumím.

P.S.: SoňoR, pokud naznáte, že se jedná o nerelevantní příspěvek, klidně ho smažte. Vyskočilo to tak nějak samo, jako blues.

Offline SoňaR

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 4377
 • Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody.
Re: Voda - základ života
« Odpověď #119 kdy: Duben 07, 2019, 08:47:34 odpoledne »
Jestli to není kvůli tomu obchvatu Čebína... každopádně je to škoda.