Autor Téma: Voda - základ života  (Přečteno 9727 krát)

Offline Norman

 • ***
 • Příspěvků: 155
Re: Voda - základ života
« Odpověď #100 kdy: Leden 21, 2019, 06:48:47 dopoledne »
Mám jíl ze všech jílů nejjílovatější! ...oplácat, to právě nevím jak. Rukama?!? Když je ta díra vykopaná v jílu, může to bejt ještě uplácanější? Viděl jsem video, kde to ujezdili traktorovym bagrem, kterej měl ještě plnou čelní lžíci hlíny. To bylo několik tun. Tak právě nevím, jestli to nějak jde i bez techniky.

Offline MaunaKea

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2938
 • Mus uni non fidit antro.
Re: Voda - základ života
« Odpověď #101 kdy: Leden 21, 2019, 08:53:30 dopoledne »
Soňo díky za odkaz. Normane 50 cm jílu utěsní i podloží skládky....jasně jsou tam i  folie, ale to se bavíme o kontaminované vodě. Na hradecku je všude kopaný jemný písek vátina....dobré tak na štuk. Ale souvislé jíly...ty jsou spíš asi směrem k Jaroměři, tam bylo i dříve mraky cihelen (obzvláště když stavěli Josefov ;)). Takže jezírko bych prohloubil a vyložim nakopaným jílem a postupně vlhký udusal...a pak další vrstu....a pak se můžeš zamýšlet nad omezemím odparu v parném létě....ale právě toto vidím jako jednu z cest, pro ty co mohou propojit domovní čistírny s jímáním vody. Retenční nádrž pro provoz domu, přepad do jezírka, čistírna nebo vícekomorový septi s přepadem do jezírka...případně okolo kořenové dočišťovací pole (které narozdíl od kořenové čovky může být menší a nahradí zemní filtr).

Offline MaunaKea

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2938
 • Mus uni non fidit antro.
Re: Voda - základ života
« Odpověď #102 kdy: Leden 21, 2019, 09:02:14 dopoledne »
Hutnit jíl znamená, že max 10 cm vrstvu jemně zkropíš tak aby se stala plastická a začneš ji ušlapávat...nebo pěchovat. Když je hotovo, nevháš to zdvrdnou, nanaseš další vrstvu, zkropíš a opět zhutníš.....takto klidně postavíš i třeba pec na chleba a bude ti těsnit....Ale fakt to misí být čistý jíl....když vyschne začne se hodně smršťovat a praskat.....to už je moc. Stačí, když přestane lepit a šup další vrstu. A až bude hotovo přikryj dno trochou rybničního kalu....bude to působit přizozeně.

Offline Norman

 • ***
 • Příspěvků: 155
Re: Voda - základ života
« Odpověď #103 kdy: Leden 21, 2019, 10:01:10 dopoledne »
Díky za názory! To hutnění po 10cm zní docela logicky,  ale neumím si představit, že tak budu dělat cca 150m2 při půlmetrový vrstvě... Na to nemám trpělivost. Jíl by u nás měl bejt celkem slušnej, když se namočí, je krásně mazlavej a bývala tu ve vsi i cihelna. Teď jsem koukal na nějaký geologický stránky a tam o jílovitých zeminách píšou " ...přijímají totiž dychtivě vodu až do úplného napojení a v tom stavu jsou pak pro vodu nepropustné. "

Offline votroubek

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 5207
 • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Voda - základ života
« Odpověď #104 kdy: Leden 21, 2019, 11:17:48 dopoledne »
no jo, pár kamionů jílu a máš klid...A šlapat to budeš, jako zátopek.....

Offline Norman

 • ***
 • Příspěvků: 155
Re: Voda - základ života
« Odpověď #105 kdy: Leden 21, 2019, 11:45:33 dopoledne »
To vychází na ušlapání asi 750m2,  s nejistým výsledkem... Možná ten pitomej jíl zkusím ještě, jak říká geolog, napojit, v případě selhání to zapažim,  prodloužim a udělám tam krytou střelnici!

Offline MaunaKea

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2938
 • Mus uni non fidit antro.
Re: Voda - základ života
« Odpověď #106 kdy: Leden 21, 2019, 12:28:07 odpoledne »
No trošku mi unikl rozměr tvého díla. Já takto dělal "louži" pro žáby cca 2,5x3m....vibrační žába je na svah břehu těžká, ale vibrační pěch by to zvládnout mohl....anebo tam nažeň o prázdninách hejno dětí v holinkách a pak je umyješ hadicí :-). Jinak pokud bys jen uhladil dno, odstranil kaménky a kořeny a dal jednu vrstvu folie a jednu krycí vrstu přes ní máš to nabeton těsný taky. Pokud bys foli pokládal alespoň s přesahem 15 cm ani to nemusíš svařovat, jen pohlídej, aby se filie na švu nezvlnila a další krycí vrsta to doslova přilisuje....těsnit to bude.

CyPro

 • Host
Re: Voda - základ života
« Odpověď #107 kdy: Leden 21, 2019, 12:31:50 odpoledne »
i
SoňaR  - nojo, ale jim tam ta voda docela držela... Já jsem z Královéhradeckého kraje, tady je to s vodou tragický. Jsem v podstatě závislej na dešťovce. Už jsem do jezírka napumpoval veškerou vodu s zatím poměrně deštivý zimy, ale všechna se vsákla. Odhadem tak 12 kubíků. Zase se mi teda zvedla hladina ve studni, což je fajn, něco se vsáklo do zahrady, ale určitě by se mi libilo, aby v jezirku něco zůstalo. Světlo na konci tunelu.
Jak jsi na tom s výškou spodní vody? Nebylo by řešením dostat se s hladinou jezera níže a využívat spodní vodu? Pak by odpadla nutnost těsnění jezera. Je otázka, jestli to Tvoje místní poměry dovolují (prostor). I když by to třeba vyžadovalo jezero zahloubit níže, tak by se to možná dalo ztvárnit tak, aby to vypadalo dobře a přitom plnilo svůj účel.
Podobné jezero mám na vlastní zahradě. Táž se nachází v nivě řeky Svratky, hladina spodní vod je velice pohyblivá, cca 0,5 až 1,5 m pod povrchem. Rozloha cca 200 - 300 m2. Záleží na ročním období a jak je deštivý rok. Na jaře je vody více a během roku hladina klesá. Zatím to funguje a ani během loňského roku (2018) jsem neměl problémy s nedostatkem vody.
S poměrně velkým kolísáním hladiny je ovšem třeba počítat.
Nevím, je-li jíl na utěsnění až tak dobré řešení. Prakticky nesmí vyschnout. Nevím jaký máš jíl Ty, ale jíly obecně trpí dost velkým smršťováním při vysychání. Tedy trhliny a je možné, že bys o zachycenou vodu mohl v krátké době přijít. Neboli, pokud bys např. jezero vyzaléval a bylo nějakou dobu suché, mohlo by se stát, že by jílové těsnění popraskalo a další déšť už by nebyl schopen naplnit jezero. Folie? Proč ne?


Offline Norman

 • ***
 • Příspěvků: 155
Re: Voda - základ života
« Odpověď #108 kdy: Leden 21, 2019, 12:47:38 odpoledne »
Spodní vodu mám od 4,5m do 9m. Fólii jsem nechtěl kvůli vsaku, kterej bych do určitý míry uvítal- rád bych co možno nejpřirozenější biotop, ovšem na druhou stranu, loni u nás poprvé zapršelo v půli roku a to už by to jezírko, při aktuální propustnosti, bylo tak tři měsíce vyschlý...

CyPro

 • Host
Re: Voda - základ života
« Odpověď #109 kdy: Leden 21, 2019, 01:32:48 odpoledne »
Takže strhnout povrch k hladině spodní vody nepadá v úvahu. Je to příliš hluboko.
Požadavek částečného vsaku by se dal řešit tím, že by jáma jezera byla vyložena buď folií nebo betonovou vanou, která by nedosahovala k hornímu okraji. Tj. při naplnění by se část vody postupně vsákla a něco by v jezeru zůstalo, aby to pořád bylo jezero. Betonové jímky dělají např. tady. Nebo nepropustnou betonovou vanu vyrobit svépomocí. Ovšem... peníze.
Jinak jezero částečně vyložené folií nebo s instalovanou betonovou vanou na dně nemusí být tak špatná volba. Jako ochrana před tím, aby biotop příliš nezvlčil. Pokud se v přírodním jezírku rozšíří např. orobinec nebo vrby, je o zábavu a tělocvik postaráno. Vím, o čem mluvím...Offline Norman

 • ***
 • Příspěvků: 155
Re: Voda - základ života
« Odpověď #110 kdy: Leden 21, 2019, 02:12:02 odpoledne »
Pokud jezírko vyložím fólií do, např. 2/3, voda mi ji neshrne? Beton určitě nechci, i sloupky kurníku nebo oplocení dávám jenom do štěrku.

CyPro

 • Host
Re: Voda - základ života
« Odpověď #111 kdy: Leden 22, 2019, 08:41:52 dopoledne »
Nenapadá mě důvod, proč by voda měla shrnout fóii. Folie samozřejmě nemůže zůstat volně položená na boku jámy. Vždy se musí přetáhnout přes okraj jámy a přitížit. Přitížení musí být provedeno po napuštění, aby si folie pod tíží vody "sedla". Zkrátka, představuji si to tak, že by se postavilo regulérní foliované jezero, akorát s tím rozdílem, že by břeh byl spuštěn pod úroveň stávajícího terénu. O výšku, kterou bys chtěl ponechat na retenci. Takže v úrovni předpokládané trvalé hladiny vypracovat jakési osazení (nebo, řekněme, terasu) na které by se přetáhla fólie a zatížila. Pochopitelně to zvýší objem zemních prací. Jak široké osazení by mělo být si netroufám říci. Nejsem stavitelem fóliovaných jezírek. Osobně bych to odhadl tak na 0,8 až 1m (pro jistotu).
Měl bys vyloučit nebezpečí, že se Ti pod fólii dostane voda a vytvoří se souvislý vodní sloupec, který bude fólii tlačit nahoru. Fólie by měla být vždy zatížena směrem dolů. Tedy žádné uvízlé vzduchové kapsy, které by měly snahu tlačit na fólii zespodu. A pokud existuje nebezpečí, že by se pod fólií mohla nahromadit voda, tak je nutno ji nějakým drenážní systémem (drenážní trubky, kačírková vrstva) svést do jezera nad fólii. Nebo někam jinam, pokud máš pozemek na svahu.

Offline MaunaKea

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2938
 • Mus uni non fidit antro.
Re: Voda - základ života
« Odpověď #112 kdy: Leden 22, 2019, 09:13:42 dopoledne »
Ale to přitížení folie mu udělá snadno ta krycí vrsta....A pak stačí přetáhnou folii i třena 20-30 cm na mělčinku-terasu, překrýt jílem nebo jílopísčitou zemí a bude to držet a po úroveň folie i těsnit. Beton není třeba. A jím je přirozené vynikající těsnění...těsní se jím podloží skládek, odkališť. Jem jak číkal CyPro musí zůstat vlhký aby nerozpraskal. Ale i když rozpraská a nabere vodu, zase se po čase zcelí....to u té vrchní části bez folie...anebo tam nanes trošku rybličního kalu...působí jako dokonalý tmel. Orobinci a jiné zelené havěti se také nemusíš bránit, pokud to chceš pojmout jako divoké přírodní jezírko....Pokud jsou okolo záhonky růží a anglický trávník, pak je údržba prostě pracnější....V mém jezírku, které mělo v nejhlubší části asi 1,3m na hloubku přes zimu přezimovávali i želvy a v létě se na terásce slunily...Ono pokud je břeh zarostlý vegetací bude to mírnit vítr nad hladinou a částčně i chránit hladinu před odparem....Záleží jak se to pojme, aby to zapadlo do okolí.

Offline Norman

 • ***
 • Příspěvků: 155
Re: Voda - základ života
« Odpověď #113 kdy: Leden 22, 2019, 09:45:41 dopoledne »
Ok, díky za tipy! Jezírko bude určitě divočina, nic okrasnýho. Pak sem hodím fotky, jak to dopadlo.

Offline sedlák

 • Včelaři sobě
 • *
 • Příspěvků: 1390
Re: Voda - základ života
« Odpověď #114 kdy: Leden 22, 2019, 10:41:17 dopoledne »
Ještě bych dodal, že nejdůležitější je mít zdroj vody. Spoléhat na to, co naprší, nejde. Tedy pramen, vyústění meliorace, řeku a vodní trkač, nebo tu vodu z domovní čističky. Ono napouštět to z vodovodního řadu nebude ideální.
Mám tady v okolí hned dva případy, kdy si majitelé pozemků postavili rybníky. Krásné, utěsněné jílem, s požerákem a bezpečnostním přelivem. Ale na to nejdůležitější zapomněli.

Offline Norman

 • ***
 • Příspěvků: 155
Re: Voda - základ života
« Odpověď #115 kdy: Leden 22, 2019, 11:04:19 dopoledne »
Nic takovýho tam není, sedláku. Dokonce ani vodovodní řád. Mám studnu, která přes léto takřka vyschne a hodně zastřešený plochy. Je to ale dědictví a půdy se člověk vzdávat nemá, takže to zkusím takhle.

Offline sedlák

 • Včelaři sobě
 • *
 • Příspěvků: 1390
Re: Voda - základ života
« Odpověď #116 kdy: Leden 22, 2019, 03:14:18 odpoledne »
Ale jo, i to je dobrej základ. Ze střech se voda dá svést s minimálními náklady a studna se dá vyčistit či prohloubit opět s minimálními náklady.

Offline milo1944

 • ***
 • Příspěvků: 1844
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

CyPro

 • Host
Re: Voda - základ života
« Odpověď #118 kdy: Duben 07, 2019, 08:31:13 odpoledne »
Narazil jsem na tento článek. 10 miliónů stromů do krajiny plánuje ministerstvo. V zájmu krajiny a nás všech. Jak ušlechtilé.
Střih.

Tohle je pohled ze silnice mezi Kuřimí a Tišnovem na nivu Čebínského potoka. Často tama jezdím. Potok teče tam, kde je vidět řada vrb. Tak ten pohled už neuvidíte. Vrby jsou totálně pryč, spálené na popel. Důvod neznám, jsem jen kolemj(e)doucí. Asi proto, aby sedmipatrové Casy a NewHollandy mohly až na samou hranu koryta potoka. Aby bylo více zrna, více chlebíčka pro všechny.... Jak ušlechtilé.
Asi něčemu nerozumím.

P.S.: SoňoR, pokud naznáte, že se jedná o nerelevantní příspěvek, klidně ho smažte. Vyskočilo to tak nějak samo, jako blues.

SoňaR

 • Host
Re: Voda - základ života
« Odpověď #119 kdy: Duben 07, 2019, 08:47:34 odpoledne »
Jestli to není kvůli tomu obchvatu Čebína... každopádně je to škoda.

Offline MaunaKea

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2938
 • Mus uni non fidit antro.
Re: Voda - základ života
« Odpověď #120 kdy: Červen 05, 2019, 09:08:44 odpoledne »
Obrátil se na mě člověk s myšlenkou zda by šlo chatu na kopci, kde není zdroj pitné vody (na mytí jímá dešťovku do sudu a jinak vodu vozí v kanystrech) zásobovat dešťovkou z podzemní nádrže a tu upravovat na kvalitu pitné vody. Chatu má uprostřed chráněné oblasti, průmysl nikde, takže mě to zaujalo a vymýšlím, jak to pokud možno levně pořídit. Voda je pochopitelně měkká, ale rozhodně ne demineralizovaná. Takže by měla stačit vícenásobná filtrace, průtok přes aktivní uhlí a dezinfekce UV lampou nebo malým ozonizátorem....Mělo by to vyjít levněji nežli cca 50-60 m vrt.....voda je tam hoodně hluboko a studna a její vystrojení by šlo dost přes 100t....Navrhuji mu 5-6m3 nádrž s tlumičem nátoku a syfonem napojenou na filtrační šachtu, pak 10mikronový filtr mikrofiltrační modul, uhlíkový filtr a 10w UV na likvidaci virů. Jelikož je nádrž jen 2,5m pod povrchem a chata nemá patro, stačí to celé utáhnout maličké ponorné automatické čerpadlo za 2,5t ;)se příkonem 500W, které pojede z akumulátorů dobíjených soláry. Tlak na výstupu z kohoutku bude jen okolo 1 Baru, ale to mu nevadí....pračku ani myčku tam neplánuje....No a jsme zvědavi, zda s tou dešťovkou v 1-2 lidech přes víkend a prázdniny vystačí. Jímat může po celý rok z cca 80m2. 

Offline Nalim

 • ***
 • Příspěvků: 959
 • Připraveným štěstí přeje
Re: Voda - základ života
« Odpověď #121 kdy: Červen 05, 2019, 09:48:59 odpoledne »
Až budeš mít časem zpětnou vazbu ohledně dostatečnosti zásoby vody, bude to určitě zajímavé poznání.

Ono to bude ale především záviset na postoji uživatelů - dá se minimalisticky osprchovat se 4 litry vody, ale běžně s 50 litry, do vany se vejde 200 litrů.

Na pití stačí 3 litry/den, na vaření a mytí nádobí je prý potřeba 9 l/den/osobu.

Bude potřeba nepodcenit přívalové deště, aby to buď pojmul vtok do nádrží (což bude asi nereálné?), a nebo aby to mohlo přepadem pryč, ale ne do sklepa, ale pryč z chajdy - ale nejlépe do rybníčku, a odtud ke stromům a keřům. Do rybníčku by také přes jednoduchou kořen. čističku mohla jít šedá voda, aby se využilo maximum, které takový ostrovní systém poskytne.
Předpokládám suchý záchod?


Offline votroubek

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 5207
 • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Voda - základ života
« Odpověď #122 kdy: Červen 06, 2019, 08:11:05 dopoledne »
Na chatě jsme měli dvoukubíkovou nádrž a pro rodinu dvou dospělých a dvou dětí to stačilo.Na víkend určitě, a pitnou vodu jsme voziůli, dvacet litrů v kanystrech to zachránilo.Zkoušeli jsme tu vodu ze střechy filtrovat, ale byly tam e coli, takže jen po převaření. Filtrace je ošidná, jemný filtr se hned ucpe, v té vodě je děsnýho bordela, hlavně prachu.

Offline Nalim

 • ***
 • Příspěvků: 959
 • Připraveným štěstí přeje
Re: Voda - základ života
« Odpověď #123 kdy: Červen 06, 2019, 10:46:37 dopoledne »
Ejhle, je to pravda, něco se ZAČÍNÁ hýbat.

Vyvolení už budou hlasovat, jestli je vhodné přestat trestat sedláky za remízky v krajině.
 
Akorát že sedláci to budou muset ouředníkům podrobně zdokladovat. Ouřadové mají podrobné družicové snímky, na jejichž základě zpřesňují vybírání daní. Pro "osvobození" se ale zase bude muset ouřední šiml nejdřív nažrat.

No jo, já vím, furt se mi něco nelíbí. No, možná nejsem sám:

https://www.e15.cz/byznys/potraviny/dan-za-remizky-ma-spadnout-na-nulu-pomohou-zadrzet-vodu-v-krajine-1359511?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Offline votroubek

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 5207
 • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Voda - základ života
« Odpověď #124 kdy: Červen 06, 2019, 02:33:15 odpoledne »
Tak vida, a trvalo to pouhých třicet let. Je vidět, že zub času uondá i nejzarytějšího pablba.A to je moc dobře.

Offline MaunaKea

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2938
 • Mus uni non fidit antro.
Re: Voda - základ života
« Odpověď #125 kdy: Červen 06, 2019, 05:58:25 odpoledne »
Na chatě jsme měli dvoukubíkovou nádrž a pro rodinu dvou dospělých a dvou dětí to stačilo.Na víkend určitě, a pitnou vodu jsme voziůli, dvacet litrů v kanystrech to zachránilo.Zkoušeli jsme tu vodu ze střechy filtrovat, ale byly tam e coli, takže jen po převaření. Filtrace je ošidná, jemný filtr se hned ucpe, v té vodě je děsnýho bordela, hlavně prachu.

Prachu se ani moc nebojím, ta filtrace začíná už ve žlabu, pokračuje gaigrem a filtrační šachtou s 0,7 mm sítem....to je na listí a hrubší nečistoty, které by mohli poškodit čerpadlu....v nádrži bude klidný nátok ke dnu, aby se nevířili zbytečně sedimenty a pak to čerpalo žene přes kaskádu filtrů, které se dají proplachovat 50 a 10 mikronů....to by mělo stačit na všechno, co se nebude pít....jen se to ještě desinfikuje UV lampou. Voda na pití a vaření projde odbočkou ještě přes mikrofiltr 0,2mi a náplň aktivního uhlí. Tohle by mělo bezpečně s UV výbojkou stačit na bakterie, kvasinky i viry a to aktivní uhlí pak pohltí pachy a případné chemické znečištění. Uvidíme, jak s tou kapacitou nádrže vystačí. V zadání bylo, že chce vodu upravit, aby se část dala pít a vařit z ní, což se povede. Jiná věc, že je závislý na tom co spadne, ale zase je tu předpoklad akumulace v době kdy tam není. Uvidíme co změna klimatu udělá s mými výpočty. Na výtlaku z čerpadla i na odbočce s pitnou vodou budou vodoměry, aby se dala udělat za kvartál první hrubá bilance. Nádrž má přepad na kaskádu 3 kontejnerů, které ale leží o 30m dál volně na povrchu a na zimu se budou vypouštět....slouží jen na přilepšenou zahradě, kdyby byl vody přebytek a pak sucho. Rybníček na kopci neplánujeme, je to tam samý šutr a skála a i tu díru pro nádrž možná budeme z části vyrubat nebo vystřílet...a nebo najmou -vypůjčit bagřík s bouracím kladivem...

Offline votroubek

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 5207
 • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Voda - základ života
« Odpověď #126 kdy: Červen 07, 2019, 11:44:45 dopoledne »
Vypadá to dobře, to uhlí bych dal až na konec, aby se to dalo pít. Totiž, ne všechna pitná voda se dá pít. Nádrž stejně bude muset být pod zemí, nebo ne??

Offline MaunaKea

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2938
 • Mus uni non fidit antro.
Re: Voda - základ života
« Odpověď #127 kdy: Červen 07, 2019, 08:11:16 odpoledne »
Jak píšu uhlí je poslední za mikrofiltrací a nádržmusí být pod zemí. Ale už jsem se díval, že se dá půjčit hydraulický kladivo na minibagr s uderem okolo 450J, což je cca 10x hodnota běžných silných ručních demoličních kladiv.....takže to dáme i v té skále. Bagřík to i vybere a srovná nahrubo terén, takže za mě dobrá volba. Nejsem si jist jen vhodností hrubosti filtračních vložek. Předpokládám, že největší znečištění bude prach a pyly. Hlavně u těch pylů jsem zvědav, jak to bude fungovat....velikost pylových zrnek jak jsem byl poučen je prý tak od 5-10 mikronů až přes 200 mikronů....takže jsem navrhnul 50 mikronů předfiltr a doufám, že se nebude často zalepovat a 10 mikronů by měl pochytat prakticky ten zbytek...aby se šetřila membrána mikrofiltrace.....Ale kdybych byl vedle tak to taková katastrofa nebude, tělo filtru zůstává a vymění se jen vložka, což je pár stovek....uvidíme, jak jsem to trefil, protože podle toho co kvete a kdy to déšť spláchne ze střechy se teprve po čase uvidí....Ale majitele chaty jsem na to upozornil, takže s tím počítá.

Offline votroubek

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 5207
 • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Voda - základ života
« Odpověď #128 kdy: Červen 07, 2019, 08:31:43 odpoledne »
Určitě nějakou filtrovou kartuši, klidně doma skládaný nerezový filtr, vřazený přímo do okapu, aby byl dobře přístupný k propláchnutí či výměně, aby měl slušnou plochu k zasírání.Možná nadzemní pískovou filtraci, ale nerez dobře poskládanej mi přijde dobrá volba s ručním proplachem protiproudem.Pokud existuje taková filtrační vložka, pak není co řešit, jen aby to hnijící ve filru nedávalo vodě nekalej čmach.Ale, jestli to bude fungovat, tak se hláím na obšlehnutí. Je to velmi lákavé, jen se mi nechce nést břímě pokusu a omylů, už toho mám i tak dost.

Offline Nalim

 • ***
 • Příspěvků: 959
 • Připraveným štěstí přeje
Re: Voda - základ života
« Odpověď #129 kdy: Červen 07, 2019, 10:22:24 odpoledne »
Jéje, Mauno, jestli dovolíš, a jestli budeš tak laskav, taky se hlásím do pořadí.
Dešťovku jímáme zatím bez filtrace, ale taky to mám v plánu, a taky se mi už nechce experimentovat, já už bohužel pohybu moc nedám.

Offline MaunaKea

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2938
 • Mus uni non fidit antro.
Re: Voda - základ života
« Odpověď #130 kdy: Červenec 14, 2019, 05:44:52 odpoledne »
Narazil jsem na zprávu o 5M indickém městě prakticky bez vody.
https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/obri-mesto-v-indii-je-bez-vody-lide-stoji-hodinove-fronty/r~8082ea00935c11e9a049ac1f6b220ee8/

I u nás jsem již četl o úvahách nad projektem o stavbě odsolovacích stanic umístěných na Baltu a 800 km přivaděči, který by doplňoval zásobu pitné vody pro ČR. Tu úvahu vyslovil vodohospodář při rozhovoru nad dlouhodobým trendem stavu podzemních vod na našem území. Je to paradox, když jeden chce budovat plavební kanály aniž by něco věděl o převýšení okolní krajiny a napájecích zdrojích a druhý vážně hovoří o možnosti výstavby dálkového přivaděče pro odsolenou vodu, kterou na našem území částečně zasolíme a vyrobíme z ní pitnou....nebo bude sloužit k napájení kotlů elektráren....

Offline MaunaKea

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2938
 • Mus uni non fidit antro.
Re: Voda - základ života
« Odpověď #131 kdy: Srpen 12, 2019, 08:24:15 dopoledne »
Včera jsem vyslechl diskuzi 2 chatařů, kteří se bavili o regulaci odběru vody ze svých studní. Jednoho osobně znám, hruhý asi jeho kamarád horoval, že si nepostavil studnu proto, aby mu někdo zakazoval z ní dodatečně čerpat vodu, když přitom vše udělal podle projektu a studnu řádně zkolaudoval...No novela vodního zákona toto umoňuje, ale osvěta a šíření tak citlivé otázky jako čerpání vody je v ČR pojata opět formou nařízení, vyhlášek a hrozeb pokud až 50t pro fizickou osobu a 100t v případě podnikatelů....Jenže....chybí nám zcela osvěta a práce s lidmi. Úřad nemůže kontrolovat všechny odběratele a tak chodí namátkově nebo na poslaný podnět k prošetření, což např. u chatařů budí zášť. A naplno je na této otázce vidět naše povaha, egocentrismus a s prominutím i omezenost. Chatař si stěžoval, že si studnou chtěl napouštět jen "malý bazének", aby se mohl s rodinou osvěžit o dovolené ve vedrech. Ten jeho bazének spotřebuje cca 10m3 vody a když mu jej napouštěli dříve hasiči, musel nejprve vodu zaplatit a pak zanést potrvzení hasičům, kteří přijeli s cisternou a jim pak platit dovoz....stálo ho to okolo 2,5t....a myslel si, že s vlastní studnou ušetří. Když jsem mu navrhnul zahradní sprchu, která spotřebuje za stejné období cca 500-750l vody opovrživě odfrkl, že to přeci není stejné...no není, voda jej osvěží a ještě zaleje okolo trávu. Ušetří za filtraci a v mém případě na to použiju zachycenou dešťovku...poslouchal a nakonec váhavě souhlasil. Jenže mu prý nikdo nic nevysvětlil, a jeho popudilo, že mi pořád někdo reguluje život...a to je podstata problému. Moc nařizujeme a málo vysvětlujeme a nabízíme schůdná řešení...zatím je to pohodlnější, dokud si lidé myslí, že to obejdou poruší. Problémy to však neřeší, jen to vymáhání a kontroly zaměstnají lidi a navýší výdaje rozpočtů...smyslem je vychovat lidi a změnit jejich návyky dobrovolně.

SoňaR

 • Host
Re: Voda - základ života
« Odpověď #132 kdy: Srpen 12, 2019, 09:31:11 dopoledne »
V tomto ohledu jsem méně shovívavá. Myslím, že informací je dost a kdo chce, snadno i najde další. Jen ta disciplína, zodpovědnost a solidarita trochu vázne.

My už na chalupě zachytáváme ze všech okapů, co máme. A to bez specielních podzemních nádrží. Z jednoho okapu zachytáváme i za cenu "kaskády" z toho, co se našlo v kůlně - 3 rozdílné nádoby (jednu z nich tvoří velká stará plechová vana), mírně nakloněné tak, aby při naplnění stékala voda do další nádoby pod ní. Při každé příležitosti vodu vybíráme a přendáváme RUČNĚ do sudů. Když tam náhodou nejsme a vodu nemůžeme vybrat, nevadí, voda přeteče a zalévá nám zahradu.

Chystáme se na připevnění nového okapu ke dřevníku a nový přístřešek na dřevo jsme navrhli tak, aby i z něj šla maximálně zachytávat voda.

Aneb řekla bych, že mám já i MK i ostatní preppeři stejně informací a stejný přístup k informacím , jako zbytek národa, jde jen o to změnit způsob myšlení.

Informací jsou plné zprávy téměř každý den, píše se o tom v novinách i na netu, děti mají ve školách vzdělávací programy... co víc?

Offline MaunaKea

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2938
 • Mus uni non fidit antro.
Re: Voda - základ života
« Odpověď #133 kdy: Srpen 12, 2019, 10:42:25 dopoledne »
Soňo ono podle mě nejde ani tak o toleranci jako o vnitřní nastavení lidí. Ty si připouštíš realitu světa, ale spousta lidí stále žije v iluzích. Oni si koupili, oni zaplatili, oni mají právo....oni si chtějí užívat. Takže když nechcete abych používal bazén, proč mi jej prodáváte, proč za něj zaplatím x tisíc a proč mi pak omezujete jeho užívání...no ale bazén můžu plnit vodou ze střechy a ještě bude měkká...cože? to jako fakt no jo to mě nenapadlo....Já chci mít nablískané auto, ale přeci nepojedu do myčky, aby mi to kartáč poškrábal a ještě za to platil...takže vezmu hadici a kbelík trochu saponátu, přijedu na chatu a jdu na to...a když se po trávě válí chomáče pěny ze saponátu a soused láteří...je to přeci moje zahrada, kam jdem ten zamaštěný sajrajt vylil, tak co se čertí...Takže jde o to, že někteří lidé se již natolik od přírody odtrhly a odcizili, že si neuvědomují naší totální závislost a prohlubující se problémy. Oni žijí kariérou, budují image úspěšných a žijí konzumentsky podle očekávání ekonomů. Tohle nepředěláš zákazy a pokud nepochopí ani disciplína nebude, tedy pokud jim ta voda nedojde a nedostanou ji přídělem. A i potom se obávám, že by s ní nakládali lehkomyslně, protože úspornost jim nebyla všepována. Má mabička si musela vodu přinést ze studny v konvi a odpadní vodu vynášela v kbelících na kompost....díky tomu se prostě neplýtvalo, ale také byl komfort daleko nižší...my díky technic emůžeme komfort do velké míry zachovat, ale chce to učit a vysvětlovat. Když svého souseda sprdneš nebo udáš, rapidně se ti zhorší sousedské vztahy a možná, že si pak svou dovolenou moc neužiješ....když mu vysvětlím situaci a nabídnu výhodné řešení, třeba si dá říct....

Offline šotek

 • ***
 • Příspěvků: 333
 • Život je jako bonboniéra, nikdy nevíš, co ochutnáš
Re: Voda - základ života
« Odpověď #134 kdy: Říjen 03, 2019, 12:38:17 odpoledne »
Narazil jsem na zajímavé video - i díky čemu je tu problém s extrémnějším počasím. Štefan Vaľo, možná jej tu už někdo zmínil. Doporučuji shlédnout celé, raději než nějaký film nebo televizní zprávy/seriál. https://www.youtube.com/watch?v=GTyJHt8H3Ag

Pokud by zmizely na Zemi včely, zbývají lidem jen čtyři roky života.

Offline Thor

 • ***
 • Příspěvků: 46
Re: Voda - základ života
« Odpověď #135 kdy: Říjen 03, 2019, 10:51:01 odpoledne »
podzemní nádrže na vodu je náhodou skvěla stačí si odpustit jeden Iphone a je doma lopatu do ruky a ještě si spevníte střed těla :-) a hned mate druhou studnu kterou můžete používat primárně 

Offline šotek

 • ***
 • Příspěvků: 333
 • Život je jako bonboniéra, nikdy nevíš, co ochutnáš
Pokud by zmizely na Zemi včely, zbývají lidem jen čtyři roky života.

Offline sedlák

 • Včelaři sobě
 • *
 • Příspěvků: 1390
Re: Voda - základ života
« Odpověď #137 kdy: Květen 03, 2020, 12:14:44 dopoledne »
Ještě k té vodě.
Brno chystá projekt, kdy bude dešťovku z paneláků svádět do podzemních zásobníků. Nebude to pro splachování, on ten druhý rozvod po celém městě by byl asi dost drahý. Bude to pro zalévání zeleně, kropení ulic, pro hasiče, ...
A chtějí i finančně podpořit podzemní zásobníky u soukromých budov. Myslím, že se to časem rozšíří i do ostatních měst. Ono Brno je v těchto věcech dost pokrokové.  Třeba teplárna je řešena tak, že je schopna startovat ze tmy, tedy bez potřeby elektrické energie. A rozvody tepla jsou navrženy tak, že v letním období zásobuje celé město TUV jenom spalovna odpadů, teplárna je odstavená.
Ono hodně záleží na tom, jak jsou radní pokrokoví. Někde jsem četl, že Paříž získala druhý rozvod vody už v devatenáctém století při rozsáhlé rekonstrukci města.
Nezjišťoval jsem, jak jsou daleko se zadržováním vody ze střech paneláků. Ale syn bydlí v Brně a říkal, že majitelé soukromých budov můžou od města dostat na zadržování vody ze střech 50% nákladů. A lze to kombinovat se státní podporou (dešťovka), kde je taky 50%. Takže kdo přemýšlí, tak do toho jde, kdo ne, tak stále zalívá zahrádku z vodovodního řadu. Je to dražší, ale pohodlnější.
No a zatím to vypadá, že sucho bude horší, jak vloni.

Offline TNT1973

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 1523
Re: Voda - základ života
« Odpověď #138 kdy: Květen 03, 2020, 08:49:49 odpoledne »
no,ja mam s toho zadrziavania vody zmiesane pocity.je fajn ak to robi niekto na vidieku v rodinnom dome,ale ak to budu robit cele mesta nebude ta voda v kolobehu chybat?nesposobime tym este vecsie suchá?
az zomrie posledny strom a posledna rieka bude otravena a posledna ryba bude chytena,az potom si uvedomime,ze penazi sa nenajeme!

         nacelnik Seattle 1854

Offline vvitty

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2518
 • a
Re: Voda - základ života
« Odpověď #139 kdy: Květen 03, 2020, 09:32:34 odpoledne »
princip je jednoduchy - zadrzet vodu tam kde spadne a pouzit ji tam, narozdil od vybetonovanych toku ktere ji odvedou akorat pryc. Vody pada stale relativne dost, ale v intenzivnich destich ktere jen bez uzitku odtecou pryc.

Offline sedlák

 • Včelaři sobě
 • *
 • Příspěvků: 1390
Re: Voda - základ života
« Odpověď #140 kdy: Květen 04, 2020, 07:56:43 dopoledne »
no,ja mam s toho zadrziavania vody zmiesane pocity.je fajn ak to robi niekto na vidieku v rodinnom dome,ale ak to budu robit cele mesta nebude ta voda v kolobehu chybat?nesposobime tym este vecsie suchá?
Jezírko na zahradě, zasakovací rýha, IBC kontejner pod okapem, podzemní nádrž, cokoli je lepší, než nechat vodu ze střechy odtéct do kanálu, potažmo do řeky.
A k tomu jeden citát, který jsem někde četl:
Mizí voda, symbol i zdroj a podmínka života. A my odbržďujeme kola jakési falešné ekonomické spásy, která urychlují pád. Vracíme se do "normálu", který není normálem, ale ignorancí Boha a jedním velkým globálním nepořádkem, jedinou stávající starostí o globální kšefty se vším, i s lidmi...

Offline TNT1973

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 1523
Re: Voda - základ života
« Odpověď #141 kdy: Květen 04, 2020, 10:12:57 dopoledne »
vvitty
princip poznam,ale aj napriek tomu mi to nejde do hlavy.
v marci-aprili(breznu-dubnu) ked je zrazkove obdobie vodu nepustime do pôdy ale zadrzime v podzemnych zasobnikoch a pouzijeme ju az v letnych mesiacoch ked neprsi skoro vobec?ale ta zadrzana voda bude v pôde chybat uz v marci a tym ze mi v lete budeme touto zadrzanou vodou striekat v mestach asfalt a tulipany v parku,tym pôde vobec nepomozeme a bude jej chybat stale viac vlahy.a ked sa taketo hospodarenie da do ruk mestskym byrokratom ktory o tom nemaju ani ponatia tak to moze byt v priebehu par rokov katastrofa.
sedlak
IBC kontajner aj jazierko je fajn,ale ako som uz pisal tak iba na vidieku.v mestskej zastavbe si neviem predstavit budovanie jazierok a podobne.fontany ktore by mohli osviezovat vzduch a ktore boli vybudovane za byvaleho rezimu su bud uplne zrusene alebo nefunkcne a navyse by ich prevadzka stala dalsie peniaze ktre hlavne mensie mesta nemaju.a teraz si predstav prahu s rozlohou 500km2 a s tejto velkej plochy zadrzis povedzme 75 percent vody ktora sa nevsiakne do pôdy,alebo povedzme neodtecie "iba nadarmo"do rieky,ale budeme ju 3/4 roka drzat k dispozicii hasičom.tak ta dazdova voda bude chybat v spodnej vode ktora ma vplyv aj na uroven vody v rieke.ked tam nebude hladina rieky klesne cim prispejeme k este vecsiemu vysichaniu.
az zomrie posledny strom a posledna rieka bude otravena a posledna ryba bude chytena,az potom si uvedomime,ze penazi sa nenajeme!

         nacelnik Seattle 1854

Offline Chinalady

 • ***
 • Příspěvků: 396
Re: Voda - základ života
« Odpověď #142 kdy: Květen 04, 2020, 10:55:10 dopoledne »
Tady se trochu motají jablka s hruškami

Podzemní zásobníky jsou ryze technickým řešením na zachytávání nedostatkové vody pro zavlažování na zahrádkách a na polích - řešení důsledku. Jsou sice dobrou pojistkou, ale problém neřeší.  Stavět je ve městech moc nemá smysl.

Vytváření rybníčků, jezírek, mokřadů je zachycování vody v krajině a změna mikroklimatu - řešení příčiny.
 
Z dlouhodobého hlediska by se mělo spíš podporovat zachycování vody v krajině- péče o studánky a prameny, rybníky, rašeliniště, mokřady, zalesňování (lesy zachycují vodu a přitahují srážky), přirozené meandrování řek, podpora udržitelného zemědělství, opatření proti nadměrnému kácení a zastavování půdy...

Offline MaunaKea

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2938
 • Mus uni non fidit antro.
Re: Voda - základ života
« Odpověď #143 kdy: Květen 04, 2020, 11:07:37 dopoledne »
Ty podzemní zásobníky mají pouze lokální význam....máte vodu pro RD ve městě (záchody, zahrádka, praní...) dá se tím šetřit cca 70-80% pitné vody a pokud není k dispozici studna, má toto řešení i ekonomickou návratnost. Mě to třeba umožní zalévání zahrádky a udržení zeleně v době největšího sucha....za pár měsíců to bude rok a pat to vyhodnotím, kolik vody zsem zachytil a následně použil na zalévání....udělal jsem to bez dotace, takže technické řešení jsem volil podle svých potřeb a svépomocí....dá se říci, že dotaci z větší části spolyká projekt, administrativní poplatky a práce firmy na klíč....

Offline MaunaKea

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2938
 • Mus uni non fidit antro.
Re: Voda - základ života
« Odpověď #144 kdy: Květen 04, 2020, 11:17:56 dopoledne »
Pokud jde o zadržení vody v krajině, naše krajina je schopna zadržet cca 8-8,5 miliardy. M3 vody a v současnosti zadržuje cca 5.....dejte si to do souvislosti s vodou zadržovanou v největší naší přehradě (cca 0,31 miliardy tedy asi 1/10 nevyužitého potenciálu krajiny)....nebo ve všech přehradách, uvědomte si, jak dlouho se ty přehrady stavěly a kolik to stálo ve své době peněz.....a zjistíte, že správná péče o krajinu a agrotechnika vyjde nakonec levněji, náklady se dají vynakládat postupně a z výce zdrojů a přispívat mohou i obyčejní lidé...třeba výsadbou aleji...obnovou smíšených lesokultur, zahrádkařením....vyčištěním zaneseného rybníka ve vsi...jenže než obec sežene peníze a vypíše výběrové řízení se vší transparentností...je transparentní voda dávno fuč....a rybník je stále i po 20 letech plný bahna, děti se v něm nekoupou a je dobrý tak pro kačeny.

Offline šotek

 • ***
 • Příspěvků: 333
 • Život je jako bonboniéra, nikdy nevíš, co ochutnáš
Re: Voda - základ života
« Odpověď #145 kdy: Květen 05, 2020, 08:58:59 dopoledne »
Myslím že minimálně JIrka Malík to má zmáknuté, model Zdoňov a Křinice - komplexní řešení oblastí
https://www.facebook.com/pg/SpolekZivaVoda/posts/ - je toho hodně

krom zadržování vody v obvyklém kontextu je třeba si uvědomit, že se zvýšil odpar vody s vyšší průměrnou teplotou. Tudíž je třeba reagovat i opatřeními na snížení odparu z krajiny, ale i měst.
Pokud by zmizely na Zemi včely, zbývají lidem jen čtyři roky života.

Offline Chinalady

 • ***
 • Příspěvků: 396
Re: Voda - základ života
« Odpověď #146 kdy: Květen 05, 2020, 09:34:13 dopoledne »
krom zadržování vody v obvyklém kontextu je třeba si uvědomit, že se zvýšil odpar vody s vyšší průměrnou teplotou. Tudíž je třeba reagovat i opatřeními na snížení odparu z krajiny, ale i měst.
S tím odparem vody je to složitější. U bazénů, fontánek, a různých malých okrasných jezírek a rybníčků je to závažný problém. Potíž také nastává, když se voda zachytí na betonových stavbách nebo zničené půdě a bez užitku se odpaří nebo odteče. Opatření na snížení odparu jsou tedy v hodná pouze v malém měřítku.

Ale vypařování vody z vegetace a větších vodních ploch je spíše žádoucí, protože ochlazuje okolní vzduch a přitahuje srážky. 
Proto se ve městech (na první pohled nelogicky) navrhují opatření zvyšující vzdušnou vlhkost jako je třeba sázení pouličních stromů nebo rozšiřování parkových ploch.

Offline Nalim

 • ***
 • Příspěvků: 959
 • Připraveným štěstí přeje
Re: Voda - základ života
« Odpověď #147 kdy: Květen 05, 2020, 01:25:02 odpoledne »
Je hódně zajímavé omrknout, jak tohle dělají např. v Dubaji.

Offline hetta

 • ***
 • Příspěvků: 23
  • Atelier Johanna vše pro předení, plstění a tkaní.
Re: Voda - základ života
« Odpověď #148 kdy: Květen 05, 2020, 01:55:50 odpoledne »
Bydlíme v zapadlé osadě kde je pár usedlíků a nějaké chalupy. Zvláštní je, že všichni -  chalupáři a místní mají za ideál zahrady trávní oholený téměř k zemi a pokud strom, tak jeden doprostřed trávníku. My když jsme se před 20 lety přistěhovali, tak první co bylo jsem vysadila 30 ovocných stromů. Loni bylo všude vedro a sucho, na naší zahradě se pod stromy dalo docela slušně existovat a i půda pod nimi vysychala méně. To jsem se naučila od mého táty, který permakulturní postupy praktikoval dávno předtím, než se to tak jmenovalo. Mívali jsme na zahradě třešeň, po které se pnul břečťan a vinná réva, dole na zemi rostly jahody, na jedné jabloni byly naroubované čtyři odrůdy, ve skleníku měl meruňku. Já se snažím všechnu půdu mimo záhony něčím pokrýt, oblíbila jsem si popenec, je hezký a plevele umí parádně potlačit, navíc se dá konzumovat.

Takže je to i tom, že venkovské zahrádky zanikají, jsou to napodobeniny anglických trávníků vylepšené thujemi a pronásledují se sedmikrásky. Kde se pak ta voda má zadržet?  Na jedné skupině o zahradničení na FB dal někdo dotaz, jak odstranit z trávníku kopretiny. Svatá prostoto.  :o

Offline vvitty

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2518
 • a
Re: Voda - základ života
« Odpověď #149 kdy: Květen 05, 2020, 04:46:05 odpoledne »
vvitty
princip poznam,ale aj napriek tomu mi to nejde do hlavy.
v marci-aprili(breznu-dubnu) ked je zrazkove obdobie vodu nepustime do pôdy ale zadrzime v podzemnych zasobnikoch a pouzijeme ju az v letnych mesiacoch ked neprsi skoro vobec?ale ta zadrzana voda bude v pôde chybat uz v marci a tym ze mi v lete budeme touto zadrzanou vodou striekat v mestach asfalt a tulipany v parku,tym pôde vobec nepomozeme a bude jej chybat stale viac vlahy.a ked sa taketo hospodarenie da do ruk mestskym byrokratom ktory o tom nemaju ani ponatia tak to moze byt v priebehu par rokov katastrofa.
sedlak
IBC kontajner aj jazierko je fajn,ale ako som uz pisal tak iba na vidieku.v mestskej zastavbe si neviem predstavit budovanie jazierok a podobne.fontany ktore by mohli osviezovat vzduch a ktore boli vybudovane za byvaleho rezimu su bud uplne zrusene alebo nefunkcne a navyse by ich prevadzka stala dalsie peniaze ktre hlavne mensie mesta nemaju.a teraz si predstav prahu s rozlohou 500km2 a s tejto velkej plochy zadrzis povedzme 75 percent vody ktora sa nevsiakne do pôdy,alebo povedzme neodtecie "iba nadarmo"do rieky,ale budeme ju 3/4 roka drzat k dispozicii hasičom.tak ta dazdova voda bude chybat v spodnej vode ktora ma vplyv aj na uroven vody v rieke.ked tam nebude hladina rieky klesne cim prispejeme k este vecsiemu vysichaniu.

V letnich mesicich (zatim) neni vyrazny pokles v uhrnu srazek. Ale podstatne se zmenilo jejich rozlozeni v case - rychly, intenzivni dest je to co stale vic prevazuje a puda si s tim neporadi. Takze ano, tam ma smysl zadrzet vodu v zasobniku a pak ji postupne rozlevat na tulipany v parku a klidne i na asfalt.