Autor Téma: Situace a život ve Finsku  (Přečteno 239 krát)

Offline MaunaKea

• Praktikující prepper
  • Mus uni non fidit antro.
Situace a život ve Finsku
« kdy: Únor 04, 2018, 03:29:04 odpoledne »
Dnes jsem našel a vyslechl si zajímavý rozhovor s Češkou žijící dlouhodobě ve Finsku. Porovnává život a situaci v této zemi a u nás.
https://www.youtube.com/watch?v=u-UM9QEgVfM

Offline MaunaKea

• Praktikující prepper
Re: Situace a život ve Finsku
« Odpověď #1 kdy: Únor 04, 2018, 03:33:40 odpoledne »
A přihodím ještě odkaz na reportáž o finském školství, které by mohlo být pro naši zemi dobrým modelem.
https://www.youtube.com/watch?v=_e-xziXbbmw

Offline Včeliš

« Odpověď #2 kdy: Únor 04, 2018, 07:42:31 odpoledne »
Názory chlapce z neziskovky, kterýho platíme za nic z našich daní snad na tohle fórum ani nepatří.
Zajímalo by mě, čím  ten típek bude užitečnej až to rupne, nebo jak pro společnost budou důležitý absoloventi škol, co nemají znalosti, nic neumí, nenaučili se zodpovědnosti ani povinnostem, ale škola je bavila a chodili do ní rádi.
Snad nás nečeká vývoj jako v chudém agrárním Finsku 80. let :"no":.

Offline MaunaKea

• Praktikující prepper
« Odpověď #3 kdy: Únor 04, 2018, 09:20:45 odpoledne »
Podívej se na to také očima těch mladých. Copak oni mohou za to, co jsme tu po revoluci od 89 vytvořili? Oni mohou za klesající úroveň našeho školství? Co je má jako motivovat k tomu, aby se něco naučili, když kolem sebe vidí, že kdo a jak získal majetek, kdo a jak jej spravuje a že s holýma rukama toho zas moc nezmohou a maximálně budou za dobré peníze do úmoru pracovat pro nějaký nadnárodní koncern...Ano souhlasím, že nám chybí kvalifikkovaní lidé, ale my samy jsme je naučili, že se práce šidí. Je tu tlak na výkon a když budeš dělat pomalu a poctivě, nevydělájí si. A jsou pod neustálým tlakem, co všechno musí mít, aby na ně okolí nenahlíželo jako na socky....Každá doba má své, ale pro ty mladé je tu hodně nejistot a rizik. Každý druhý vyrostl mimo rodinu. Každá druhá rodina se rozpadá. Vídí že majetek a peníze jsou preferovány, zatímco vztahy často složí k využívání druhých. A ani nejvyšší společenská elita není příkladem. Stačí se podívat na Prezidenta a premiéra. Ani jednoho bych dětem za  vzor dát nemohl. Proto mě zajímají i názory mladých a i z těch neziskovek. A Finsko si prošlo zajímavým vývojem a školství má vynikající.

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
  • Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody.
« Odpověď #4 kdy: Únor 04, 2018, 09:58:06 odpoledne »
No vidíš, tak aspoň v něčem se s naším prezidentem shodneš  ;)

Online votroubek

• Praktikující prepper
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
« Odpověď #5 kdy: Únor 04, 2018, 10:37:32 odpoledne »
lidičky, neblázněte, naše školstvý není špatný, jen ty idioty, kteří to ženou do kytek je třeba vypudit. A finy brát jako nějaký etalon, to pramení jen z neznalosti.
Mladí mají smůlu, že jim náš superbyrokratický systém nedovolí žádný rozjezd. Můžou studovat nějaký humanitní obor a trávit zbytek života v nicnedělání, třeba v nějaké neziskovce....Nebo na úřadě....To ale dělají všichni, takže by s tím stavem byl spokojenej jen idiot.
Naštěstí ti mladí dobře vědí, že stojíme ve slepé uličce a oprávněně  propadají bezmocnosti...však on je sjednotí nějaký nový fýrer s obskurními žebříčky hodnot.....
Finové, jako norové, dáni, holandani mají  jistě svéráznou společnost, ale recept to není.

Offline MaunaKea

• Praktikující prepper
« Odpověď #6 kdy: Únor 05, 2018, 12:46:04 dopoledne »
No vidíš, tak aspoň v něčem se s naším prezidentem shodneš  ;)
Je to OT, ale. Já ani tak nemám problém s názory pana prezidenta, v ledasčem s ním naprosto souhlasím (problém migrace, nepřijmout euro, když se  EU potácí před finančním kolapsem....ohledně pijavic z neziskovek mám již výhrady, protože sám Zeman si třeba Klokánky bere do úst, a pak zase tvrdí, že na ně přispívá - Fond ohrožených dětí je nestátní nezisková organizace.....ale pak je šmahem zařadí mezi pijavice vysávající státní rozpočet, kteří by si měli na sebe vydělávat....https://echo24.cz/a/wFDxx/neziskovky-jsou-pijavice-statu-mysli-si-zeman). Ale mám zásadní problém s jeho sebestřednou politikou, nevypočitatelností, častým účelovým lhaním a tím pádem i nedůvěryhodností jeho osoby.

A tomu finskému školství...já bych ho zde bral všemi deseti a vím o čem mluvím. Ve finské škole jsem měl možnost vidět a zažít výuku a určitě by to byl pro naše základní školy klad. Votroubku naše školství bylo dobré možná ještě před 20 lety, ale od té doby jsou výsledky na mezinárodních srovnávacích testech systematicky dolů....a nechtěl bych ani model korejský, který je sice velice úspěšný, ale systematicky žáky přetěžuje a vede k obrovskému stresu a hromadě zbytečných sebevražd mladistvých....https://fin.ff.cuni.cz/cs/2017/09/04/finske-zakladni-skolstvi-zazrak-ze-severu/