Autor Téma: Pěstování stále na jednom místě  (Přečteno 2660 krát)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Pěstování stále na jednom místě
« kdy: Leden 03, 2018, 12:49:38 odpoledne »
Pěstovat na jednom místě je blbost. Nedoporučuji.

Ale jsme na preppers, tak si člověk musí položit otázku. Co bude pěstovat a kde v PA? Co pěstovat už víme. A ted je otázka, kde.

Beru nejhroší scénař, že člověk bude rád za 300-1000m2. A většinu člověk bude sázet kukuřici. Troufnu si říc, že bude tvořit co nejvíce z plochy. Tak jak může člověk střídat plodiny?

Proto se věnuji jak pěstovat, abych mohl mít na jednom místě stále jeden druh rostlin.

Postupně napíšu k tomu další texty.


Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7545
Re: Pěstování stále na jednom místě
« Odpověď #1 kdy: Leden 03, 2018, 04:04:34 odpoledne »
Prečo si myslíš, že kukurica bude najhlavnejšia plodina? Kukurica potrebuje velmi výživnú pôdu, a potrebuje hlavne kvalitné semeno. Dnes sú to všetko hybridy a GMO.
Mne sa teda s kukuricou moc nedarilo. A čo som dopestoval, zožrali hlodavce. A slnečnicu zase vtáky.

Ak pestovať na jednom mieste tú istú rastlinu, tak jedine vymyslieť prísun dostatku potrebných živín. Napríklad závlahou.

Kedysi sedliak mal zväčša viac políčok, často až nezmyselne daleko od seba.  Okrem iného to bola záležitosť toho, že keď už bol odkázaný na to, čo dopestoval, tak nikdy nevsádzal na jednu kartu, a na jednu plodinu.
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

SoňaR

  • Host
Re: Pěstování stále na jednom místě
« Odpověď #2 kdy: Leden 03, 2018, 05:47:21 odpoledne »
Nejspíš bychom se vrátili do historie, kdy se nepěstovala jedna plodina, ale zahrada byla značně smíšená. Což jednak zajistí širší spektrum živin a jednak si vhodně zvolené rostlin navzájem poskytují ochranu před různými škůdci, nebo se podporují v růstu. O tom to chce si něco načíst, protože naopak jsou i rostliny, které se navzájem zahubí, pokud budou pěstovány spolu.
Na kukuřici bych moc nesázela, nezdá se mi, že by se jí tu nějak zvlášť dařilo.


Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Pěstování stále na jednom místě
« Odpověď #3 kdy: Leden 03, 2018, 05:51:51 odpoledne »
Doporučoval bych tuřín jako nejvíce pěstovanou plodinu, ale mám problém dobrovolně jíst tuřín ve větším množství, tak by to byla jen teorie jestli se dá žít na tuřínu. Tak jsem přešel na kukuřici.

Pro pěstování a mít z nich jídelníček po PA(neni čas) jsou :
Kukuřice, hrách, topinambury,dýně, cuketa, černá ředkev, tuřín, divoká rajčata, horčice. Pokud se mi podaří semenařit, tak červená řepa,vodnice,krmná/cukrová řepa. A brambory s rizikem, že nic z nich nebudu mít kvůli mandelince.

Nedoporučuji mít z toho jídelníček. Neni to dobrý nápad, ale pokud máte hlad a nemáte čas, tak se mi zdá tohle nejlepší.

Zkoušel jsem pěstovat kukuřici v několika podmínkách. A v nejhorší jsem získal 50-100g/m2. Měl jsem velké škody kvůli hlodavcům a ptákům, ale ty se daji snadno odstranit v PA.
Kukuřice se dá skladovat x let. Sklízet i nezralou. A skladovat.

Netuším jak je to s vyčerpáním půdy. Pamatuji si, že Setik něco psal, že řepka vyčerpává, i když ji neskladim. Netuším jestli je to pravda. Jestli je to i u kukuřici to samé netuším.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Pěstování stále na jednom místě
« Odpověď #4 kdy: Leden 03, 2018, 05:57:07 odpoledne »
Když člověk budu mít hodně času, tak neni co řešit. Může pěstovat co chce a bude mít i super výnosy. Ale pokud člověk bude rád, když bude moc dělat na zahradě jen 6 hodin týdně a to je jeden den, tak bude muset rozmyslet co sázet.

Beru, že člověk bude muset opracovat někdě 6 dní týdnu v nějaké praci. Tak mu zůstane neděle, ale možná zahradu budu mít daleko 10km(2h). Tak mu zůstane jen cca 6 hodin. Taky asi nebude mít moc energie. Doufám, že taková situace nenastane. Asi bych se zabil.:)

Beru ten příklad v dnešní době, kdy převážně cizinci pracují takto za minimální plat.




SoňaR

  • Host
Re: Pěstování stále na jednom místě
« Odpověď #5 kdy: Leden 03, 2018, 07:09:23 odpoledne »
V mém seznamu jsou: hrách (v max. možné míře, pěstovaný do stádia luštěniny), brambory a topinambury, zelí, tuřín, cibule, česnek, mrkev, to jako naprostý základ.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Pěstování stále na jednom místě
« Odpověď #6 kdy: Leden 03, 2018, 07:10:45 odpoledne »
Topinambury jsem zapomněl.

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Pěstování stále na jednom místě
« Odpověď #7 kdy: Leden 03, 2018, 07:30:46 odpoledne »
Nejsem zastánce pěstování na jednom místě. Ale v případě nutosti potravinové soběstačnosti s použitím pouze ručních nástrojů a lidské síly by to asi jinak nešlo.
Je jenom pár plodin, které dokážou uživit člověka svojí produkcí na ploše, kterou je člověk schopen ručně obdělat. A to nemluvím o nakrmení rodiny. Takže většina plochy bude osázena bramborama, v menší míře hrachem a zelím. Ostatní zelenina jen okrajově.
A co teď ? Takhle plodiny moc prostřídat nepůjdou.
Od odborníků na zemědělství už tady víckrát zaznělo, že se střídájí plodiny odjakživa a že se odmítají moudrosti svých předků vzdát.
Jenže ne všichni naši předkové měli velké pozemky, koně a tím pádem velké možnosti.Byli i takový, co měli jen pár arů políčka, kde měli doblba jen brambory a zeleninovou zahrádku. Do dneška to lidi takhle praktikujou, že mají na záhumenku brambořiště a krmnou řepu a to několik desítek let. Dneska může pomoci chemie, ale jak to dělali dřív, to by byla rada za všechny prachy. Neví někdo?

SoňaR

  • Host
Re: Pěstování stále na jednom místě
« Odpověď #8 kdy: Leden 03, 2018, 08:16:05 odpoledne »
I chalupník může střídat. Každý pozemek se dá rozdělit třeba jen na záhonky, a pěstovat zeleninu v 3-5 letých cyklech. Tak se to dělalo vždycky, bylo to nutné kvůli škůdcům, ale i kvůli nárokům na živiny. Cibule ti v dobře vyhnojené půdě nejspíš shnije, hrachu taky stačí "chudá" půda. A jak to dělali, aby jim to něco nesežralo? No co šlo, to se vysbíralo, co šlo, to se odpudilo vhodnou kombinací rostlin, nebo rostlinnými přípravky... no a občas jim prostě tu úrodu něco sežralo. I proto nebylo dobré pěstovat jenom jednu plodinu.

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Pěstování stále na jednom místě
« Odpověď #9 kdy: Leden 03, 2018, 08:46:00 odpoledne »
Já tomu rozumím a doma na zahradě se snažim tyhle zákonitosti dodržovat, ale musí přece existovat nějaké způsoby co snižují rizika a škody způsobené na plodinách jedním stanovištěm.
Speciálně se jedná o brambory. Bylo úplně normální, že se vykopaly brambory, spálila nať, navez hnůj, zaryl (zaoral se) a na jaře tam šly znova, a to desítky let za sebou.
On by ten chalupník musel mít buď 3x víc pozemků,aby měl stejně brambor , nebo 3x míň brambor, aby střídal. Protože si nemohl dovolit ani jedno, tak to prostě nedělal tím nejlepším způsobem na který měl.
Je možné, že škůdci a nemoci jsou dnes agresivnější a odolnější, narozdíl od nových odrůd.Jinak se mi líbí ten měsíček a ti ptáčci - tím člověk určitě nic nezkazí.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Pěstování stále na jednom místě
« Odpověď #10 kdy: Leden 03, 2018, 08:49:12 odpoledne »
V mém seznamu jsou: hrách (v max. možné míře, pěstovaný do stádia luštěniny)
Jaký mas vynos a kolik casu ti zabere?

SoňaR

  • Host
Re: Pěstování stále na jednom místě
« Odpověď #11 kdy: Leden 03, 2018, 09:17:24 odpoledne »
No abych pravdu řekla, tak jsem výnos neměřila. Naposled mi nejvíc času zabralo napínání opory a pak postupné sklízení zralých lusků. Příště bych to chtěla zkusit jako ve středověku - žádná opora, sklizeň vytrháním rostlin a výmlat.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Pěstování stále na jednom místě
« Odpověď #12 kdy: Leden 03, 2018, 09:22:58 odpoledne »
Já používám huste sazeni semen z 0,5kg baleni na jídlo. sázim myslim 50g/m2 a sklízím 300g/m2. 1m2 mi zabere(uprava zahonu a sázení,sklizeni ze zahonu) 25-40 minut casu.  Kolik casu zabere trhat lusky z hromady stonku netuším.

Kolik denně bys jedla hrachu? Přesněji kolik čeho by jedla denně?

Já zas jedu skromnou polevku : 50g hrachu,450g kukurice, 500g dyne/cukety/tuřin/brambory/topinambur. K tomu zakusovat nejake listy. K tomu semena dyni.

 Nevím co budu jíst kvůli B12.:)

SoňaR

  • Host
Re: Pěstování stále na jednom místě
« Odpověď #13 kdy: Leden 03, 2018, 09:25:17 odpoledne »
Já tomu rozumím a doma na zahradě se snažim tyhle zákonitosti dodržovat, ale musí přece existovat nějaké způsoby co snižují rizika a škody způsobené na plodinách jedním stanovištěm.
Speciálně se jedná o brambory. Bylo úplně normální, že se vykopaly brambory, spálila nať, navez hnůj, zaryl (zaoral se) a na jaře tam šly znova, a to desítky let za sebou.
On by ten chalupník musel mít buď 3x víc pozemků,aby měl stejně brambor , nebo 3x míň brambor, aby střídal. Protože si nemohl dovolit ani jedno, tak to prostě nedělal tím nejlepším způsobem na který měl.
Je možné, že škůdci a nemoci jsou dnes agresivnější a odolnější, narozdíl od nových odrůd.Jinak se mi líbí ten měsíček a ti ptáčci - tím člověk určitě nic nezkazí.

Ten měsíček je dobrej nejen pěstovat zároveň s plodinama, které je třeba chránit, ale i jako zelené hnojení, které odpuzuje třeba ty drátovce.

Mě by zajímalo (to jsem nikdy neměřila), jaký může mít chalupník výnos brambor a hrachu ze stejně velkého (malého) pozemku. Asi to budu muset otestovat  :) A následně dle výživových tabulek spočítat, co se víc vyplatí pěstovat, s přihlédnutím na pravděpodobnost ohrožení škůdci a chorobami  :)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Pěstování stále na jednom místě
« Odpověď #14 kdy: Leden 03, 2018, 09:34:11 odpoledne »
Chci pěstovat afrikány. Clovek může jíst okvetní plátky, ale pro to nedělám. Afrikány vytvoří šíleně velký kořenový systém. Miloval jsem to, kdy truhlík byl plný kořenů(vyklopil jsem ho a nebyla tam žádná volná půda). A tak umírající kořeny budou tvořit humus. Dost mně to zajimá jestli to fakt  funguje i na záhonech, kde je jen jíl.

SoňaR

  • Host
Re: Pěstování stále na jednom místě
« Odpověď #15 kdy: Leden 03, 2018, 09:37:02 odpoledne »
Já používám huste sazeni semen z 0,5kg baleni na jídlo. sázim myslim 50g/m2 a sklízím 300g/m2. 1m2 mi zabere(uprava zahonu a sázení,sklizeni ze zahonu) 25-40 minut casu.  Kolik casu zabere trhat lusky z hromady stonku netuším.

Kolik denně bys jedla hrachu? Přesněji kolik čeho by jedla denně?

Já zas jedu skromnou polevku : 50g hrachu,450g kukurice, 500g dyne/cukety/tuřin/brambory/topinambur. K tomu zakusovat nejake listy. K tomu semena dyni.

 Nevím co budu jíst kvůli B12.:)

Upřímně si myslím, že naplánovat "kolik bych jedla" konkrétní potraviny v době PA nejde. No podle toho - kolik by se jí urodilo, kolik by se urodilo ostatních plodin, jaké mají všechny moje výpěstky trvanlivost, co se podaří nasbírat "venku"... atd. Hrách je všestranný, jde z něj udělat polívka, kaše, naklíčit a upražit, umlet na mouku a dále zpracovávat. Ale i tak pro mě stále platí seznam plodin, který jsem uvedla výše. Tedy nejen hrách, ale i brambory, zelí, atd.

V PA době si s B12 starost nedělej. V důsledku snížené hygieny, dojde k vyššímu osídlení lidského organismu bakteriemi (jak tomu bývalo dřív) a ty nám budou B12 vyrábět :D
Dnes si prostě občas zobni tabletku.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Pěstování stále na jednom místě
« Odpověď #16 kdy: Leden 03, 2018, 09:55:15 odpoledne »
Upřímně si myslím, že naplánovat "kolik bych jedla" konkrétní potraviny v době PA nejde.
Dovolim si nesouhlasit.
Když víš, kolik toho sníš a čeho, tak můžeš vědet, kolik potřebuješ půdy a kolik ti to zabere času.

Pochopitelně se něco neurodí, tak v PA budeš muset sáhnout do zásob té položky nebo ji nahradit něčím, co bude její náhražkou.

Musíš znát vstupní hodnoty, abys mohla vyhodnotit situaci. Třeba pěstovat zelí a cibuli mi připadá zbytečné. Dokonce i mrkev, ale možná se ti u tebe dobře daří.
Proto mám hodně velkou motivaci skladovat sudy se zrním.:))

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5151
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Pěstování stále na jednom místě
« Odpověď #17 kdy: Leden 03, 2018, 10:34:31 odpoledne »
naši  předkové žili jinak. měli více času, netrávili tolik času mimo práci na poli.Měli stravu rozvrženou na více dílů. Jedli obiloviny, tvořené prosem, bérem, ovsem a pšenicí s pohankou. Základem stravy byly kaše, polévky, štouchané erteple, s mlíkem z kozy u chudých a kravským u movitějších.Zbytky a přebytky žralo prasátko, a hnůj zvířátek tvořil základ hnojení. Na podestýlku chodili děcka a staří do lesa, hrabalo se listí pod stromy a na krmení se sklízely větvičky listnatých stromů.Půda na erteple se střídala, něqkdy po dvou letech. Jeden rok brambory, druhý rok zahrádka, třetí rok úhor a pastvina.Před zoráním pod brambory se hojně na pozemku pálily větve, staré seno, hrabanka z lesa a někdy se i košárovalo.K pozemku se sedlák vracel nejdříve po pěti letech.Nebyly zdaleka takových výnosů, jako je dnes, brambory byly moučnaté, mrkve bledší, cibule menší.Každý barák měl více stromů ovoce, než dnes chápeme. Jablíčka pro lidi, i stromovou řepu strýmky pro zvířata, hrušky a švestky na povidla, sušení, i na pálení.Nebyl nevyužitý ani kousíček půdy, okrasné kousky zahrad byly vyjimkou u bohatších. Pěstovalo se vše, co člověk zvládl vypěstovat, uskladnit a co ho nutričně zajistilo.Zelí bylo základ, protože lidi chránilo před kurdějemi,a navíc, BRAMBORY A ZELÉ, ŽIVOBYTÍ CELÉ.
Pěstovala se kapusta, tuřín, někdy i krmná řepa, později i červená, mrkev, petržel, cibule všude hojně, po zrušení roboty i turek dýně, oves, kus pšenice , žita, na kopcích bér, italské žito, svatojánské.V každém stavení bez vyjimky byla koza, králíci, drůbež, mohovití drželi krávy i koně,  a vše spolu fungovalo od ruchadla veverkových do druhé světové války.Takže bez zvířat se těžko uvažuje o starých praktikách, ...před válkou měl statek patnáct hektarů, osm krav s odchovem, dvě prasnice, čtyři kozy na mléko pro děcka a prasata, mléko od krav se prodávalo do mlékárny a lidem, pracovalo na statku šest až osm lidí dospělých a všechny děcka.Dvě páry koní zabezpečily práci i mimo sezonu, dopravu potřeboval každý, jako i orbu polí, které potřeboval i chalupník bez koní.
Bez půdy mohl žít jen úředník, nebo písař, nebo řemeslník. Půda byla vždy základ života.Znám v okolí několik lidí, kteří na brambory zorají vždy jiný kus  louky, nebo sadu.Jako dříve a bez vyjimky to dělají organicky.....

Offline TNT1973

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1803
Re: Pěstování stále na jednom místě
« Odpověď #18 kdy: Leden 04, 2018, 10:36:45 dopoledne »
niekde som uz davnejsie čital,ze hlavne plodiny nasich predkov boli strukoviny:hrach,fazula,bôb ako pisala Sona.dalsie plodiny boli zemiaky a kapusta ako pise votroubek a boli to plodiny na ktorych ludia prezivali cele zimy.v mensej miere sa pestovala korenova zelenina.toto boli plodiny ludi ktory mali par arov pôdy a tieto plodiny tvorili 80% stravy chudobnejsich ludi.ako napisala Sona,hlavne sa jedli polievky a kaše do ktorych sa pridavalo vsetko sezonne.sedliaci mohli pestovat okrem ineho ovos,jacmen a psenicu...kedze mali volov alebo kravy (kone tiez nemal kazdy sedliak) potrebovali aj pasienky a na zimu uskladnit seno.na to sa vyuzivali chudobnejsi dedincania a za pracu dostavali čast urody povedzme psenicu po žatve alebo muku a ine potraviny ktore nedokazali vypestovat.to bolo pre chudobnych sezonne spestrenie stravy.na sedliakov su napojeny dalsi ludia ako remeselnici:kolesari,kovači,tesari,murari,hrnčiari....inak bolo na kazdom dvore ako pise votroubek aspon par sliepok,husi alebo zajacov.kto si mohol dovolit kozu mal aj prasa.neexistovali ploty a okolo domov rastli orechy,dule,myšpule,slivky...niekdajsie dediny boli svojim sposobom take male komunity kde fungoval barter a kde sa menili vyprodukovane prebytky
az zomrie posledny strom a posledna rieka bude otravena a posledna ryba bude chytena,az potom si uvedomime,ze penazi sa nenajeme!

         nacelnik Seattle 1854

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7545
Re: Pěstování stále na jednom místě
« Odpověď #19 kdy: Leden 04, 2018, 12:57:00 odpoledne »
Jedna vec je ale na tom blbá. A to, že dnes už nejde žiť tak, ako kedysi. A ani žiadna katastrofa nevráti svet späť.

Hej, môžme odísť na samotu, a skúšať žiť tak ako ludia kedysi. Ale tá bublina rýchlo praskne. Pekne je to opísané o Záježovej tu:
http://ciernalabut.sk/4115/5-mytov-o-zajezovej/
http://ciernalabut.sk/4848/vystudovany-ekonom-z-mesta-odisiel-na-zajezovske-lazy-v-snahe-stat-sa-uplne-sebestacnym-podarilo-sa-mu-to/

A po dákej katastrofe ludia prídu stratou civilizácie o viac, než o internet. Nebudú sa chcieť vrátiť do stredoveku. Ale budú sa silou mocou snažiť dostať späť na "vrchol". Bohužial silnejší zožerú slabších, a mäsožravci vegánov a neskôr vegetariánov. A nakoniec sa budú žrať navzájom.  ;D

Do PA doby by som videl jedinú možnosť pestovania, aspon v začiatkoch nenápadným spôsobom. Lebo rabovačka bude velká. A pri obrane pôjde aj o život.
-Takže mať vela malých políčok. Skúsiť pestovať brambor v pytloch, sudoch a rôznych hromadách. Tak sa dá pestovať vlastne na jednom mieste.
-Mať skleník na streche, alebo v tesnej blízkosti obydlia.
-Semenárčiť. Takže v bezpečí pestovať aj pár rastliniek, a tie necháť dorásť a dozrieť. Aby aj po krádeži úrody z políčka bolo čo zasadiť o rok.

Kukrica je nevýhodná, lebo je nápadná. A keď stonku nemá kto zožrať, tak je to zbytočne pestovaná hmota. Kedysi sa zbylé stonky šečkovali spolu zo senom a datelinou, a zožrali to s láskou kravy aj kone.
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline TNT1973

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1803
Re: Pěstování stále na jednom místě
« Odpověď #20 kdy: Leden 04, 2018, 01:16:13 odpoledne »
kukuricu by som nezavrhoval,ale urcite by som ju nepestoval hned prvy rok PA kvoli kradezi ako pises.ale kto byva v rodinnom dome alebo chova sliepky tak ma urcite v zasobe nejaky ten metrak kukurice aj psenice.ak to cele padne tak sa s kukurice daju robit placky,chlieb aj kaša tak isto aj s psenice.chlieb bude pomerne sviatocna potravina a preto nejaky ten metrak vydrzi dost dlho.neskor ked sa ludia navzajom pozeru ako pises bude mozne pestovat aj kukuricu aj nechat zem odpocinut uhorom.kukurica sa pestuje lahsie ako psenica a u mna je vitazom.vietnamske prasce mi zozeru celu rastlinu kukurice a nechaju iba koren ktory potom skurim v zahrade.zjedia naozaj vsetko.davam im to ako podstielku cele kukuricne rastliny,tak ako ich vytrnem zo zeme a oni to vsetko vyzeru
az zomrie posledny strom a posledna rieka bude otravena a posledna ryba bude chytena,az potom si uvedomime,ze penazi sa nenajeme!

         nacelnik Seattle 1854

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5151
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Pěstování stále na jednom místě
« Odpověď #21 kdy: Leden 04, 2018, 02:26:23 odpoledne »
kukuřici klidně ano, záleží na prioritách. Důležité je vědět, že musíte živiny po kukuřici doplnit.Pokud je máte, není v tom vůbec žádný problém, kromě těch krádeží....všichni jsme dospělí, víme dobře, co se stane, všichni dobře víme, jaké kdo máme šance.U mne, resp u nás bude uvnitř ohrady vše cenné , tedy brambory, zelí, a ostatní plodiny  krádeží ohrožené , a to pod dohledem z podkrovního stanoviště, které bude stíněné proti termokameře, i proti přímé palbě.Úroda pod přímým dohledem.Ostatní plodiny, které se nedají krást , jako krmná kapusta, slunečnice na siláž, krmný kostival, vojtěška, pohanka a obiloviny se velmi těžko budou krást, ty budou za jednoduchým plotem.Není třeba umět úrodu vypěstovat, ale ji sklidit, uložit, konzervovat a použít. Proto jsou dobytčata tak fajn, protože žerou to, co lidi ne.Navíc umožní uložení energie slunce na zimní chudé měsíce......A to zavření v bezpečí chléva a třebas dvora.Rozložení rizik funguje bezvadně.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7545
Re: Pěstování stále na jednom místě
« Odpověď #22 kdy: Leden 04, 2018, 02:45:57 odpoledne »
V Sahaw fóre  "Černočerný scenár" by som to až tak ružovo nevidel.  ;D
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Pěstování stále na jednom místě
« Odpověď #23 kdy: Leden 04, 2018, 05:08:37 odpoledne »
 1 ar brambor - 300 kg x 3500 kj = 1050000 kj
 1 ar hrachu    -  30 kg x 15000kj =  450000 kj
 1 ar zelí         - 600 kg x 1000 kj =  600000 kj

Výnosy na zahradě mívám i vyšší, ale poměr odpovídá.
Já tomu rozumím a doma na zahradě se snažim tyhle zákonitosti dodržovat, ale musí přece existovat nějaké způsoby co snižují rizika a škody způsobené na plodinách jedním stanovištěm.
Speciálně se jedná o brambory. Bylo úplně normální, že se vykopaly brambory, spálila nať, navez hnůj, zaryl (zaoral se) a na jaře tam šly znova, a to desítky let za sebou.
On by ten chalupník musel mít buď 3x víc pozemků,aby měl stejně brambor , nebo 3x míň brambor, aby střídal. Protože si nemohl dovolit ani jedno, tak to prostě nedělal tím nejlepším způsobem na který měl.
Je možné, že škůdci a nemoci jsou dnes agresivnější a odolnější, narozdíl od nových odrůd.Jinak se mi líbí ten měsíček a ti ptáčci - tím člověk určitě nic nezkazí.

Ten měsíček je dobrej nejen pěstovat zároveň s plodinama, které je třeba chránit, ale i jako zelené hnojení, které odpuzuje třeba ty drátovce.

Mě by zajímalo (to jsem nikdy neměřila), jaký může mít chalupník výnos brambor a hrachu ze stejně velkého (malého) pozemku. Asi to budu muset otestovat  :) A následně dle výživových tabulek spočítat, co se víc vyplatí pěstovat, s přihlédnutím na pravděpodobnost ohrožení škůdci a chorobami  :)

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5151
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Pěstování stále na jednom místě
« Odpověď #24 kdy: Leden 04, 2018, 05:48:40 odpoledne »
dagu, hlídat úrodu, abys nescípnul hlady je pro mne ten nejhorší černočernej scénář.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7545
Re: Pěstování stále na jednom místě
« Odpověď #25 kdy: Leden 05, 2018, 02:39:39 odpoledne »
Veď aj premna. Strielať po hladných deckách nebude nič veselé...  ???

S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Pěstování stále na jednom místě
« Odpověď #26 kdy: Leden 05, 2018, 02:53:55 odpoledne »
Myslím, že tady všichni máme zásoby zrní na nějaký ten rok. Pěstovat první rok budeme, ale bez obav, že budeme umírat hlady.:)

Zelí je nějak moc oblíbený, i když stačí jíst tráva kvůli vitamínům a minerálům. Maximálně sníte 100g (22kcal) nebo více denně? Musím to vyzkoušt jestli dokážu sníst  víc jak 100g.
Syrový jsem snedl i 300g, ale kysané netuším.


Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7545
Re: Pěstování stále na jednom místě
« Odpověď #27 kdy: Leden 05, 2018, 03:24:57 odpoledne »
Ono dobré jedlo potrebuješ aj k psychickej rovnováhe. Hej, dnes si zapneš počítač, hodíš sa na net, pustíš 60 dielov dákeho seriálu a stačí ti aj varené zrní a trochu trávy. Ale skús si tak na mesiac či rok odpustiť tieto vymoženosti. :D

Aj minimalizmus je krajší a jednoduchší, keď presedíš celý deň-týždeň-mesiac -rok za PC a mastíš hry. A ak ti náhodou dačo chýba, tak si to kúpiš, alebo niekoho poprosíš a on ti to prinesie.  ;)
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Pěstování stále na jednom místě
« Odpověď #28 kdy: Leden 05, 2018, 03:30:32 odpoledne »
K psychickej rovnováhe mi v PA bude stačit, že skoro nic neberu ze zásob. A depku budu mít, když budu ujídat zásoby.

Ale máš pravdu, že ostatní budou chtít nacpat přicho hned a netěšit se ze zásob.:(
Proto mám v seznamu hořcici.:) Pěstovat jde snadno a výroba neni těžká. A lidem zvedne morálku.:)
Chtěl jsem chilli, ale stále jsem nezvládl pěstování.

SoňaR

  • Host
Re: Pěstování stále na jednom místě
« Odpověď #29 kdy: Leden 05, 2018, 04:10:23 odpoledne »
A s čím máš u chilli papriček problémy? Jaké druhy jsi zkoušel?

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Pěstování stále na jednom místě
« Odpověď #30 kdy: Leden 05, 2018, 06:15:52 odpoledne »
Tak jsem zatím zíslal dojem, že nejvýhodnější rotace plodin z hlediska co největší kalorické hodnoty na co nejmenší ploše jsou 3 díly kukuřice + 1 díl brambor. K tomu samozřejmě zeleninová zahrádka a ovocný sad.
To platí při výnosu kukuřice cca 8 tun na hektar, který je v současnosti na polích dosahován.
Bez hybridního osiva, je ten výnos naprosto nedosažitelný. Koupil jsem si jednou starou odrůdu kukuřice a na jedné rostlině jeden cca 10 cm klas s malými zrny, no výnos tak sotva půl tuny z hektaru.
Proč nikdo nepočítá s pěstováním obilí, třeba pšenice? To je to tak náročný? Pro zvířata super, pro lidi taky, trvanlivost, skladnost, samý plusy. Pěstovat se taky dá i po sobě, na přerušení stačí jeden rok, tak v čem je problém? 

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Pěstování stále na jednom místě
« Odpověď #31 kdy: Leden 05, 2018, 06:21:05 odpoledne »
Zkoušel jsem pšenici, oves, ječmen, tritikate, žito a nebyl jsem nadšený. Bez techniky nebo koně je to moc pracné.

 Kukuřice jen uděláš dírku do země a tam strčíš zrnko. 12 der na 1m2. A dokonce neni potřeba tu díru zahrabavat. A neni potřeba si dělat starost s plevelem. Dokonce jsem vysázel do kvetinace a pak jsem je přesazoval a taky to šlo. Proto jsem si vybral kukuřici a né pšenici atd.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Pěstování stále na jednom místě
« Odpověď #32 kdy: Leden 05, 2018, 06:31:30 odpoledne »
A s čím máš u chilli papriček problémy? Jaké druhy jsi zkoušel?
Netopim, tak jsem sázel později. Nestíhnuli dozrát. Ale vůbec jsem se o ně nestaral, tak to zkusim tento rok znova.

SoňaR

  • Host
Re: Pěstování stále na jednom místě
« Odpověď #33 kdy: Leden 05, 2018, 06:36:43 odpoledne »
Sedláci s obilím počítají, chalupníci půjdou spíš jinou cestou. Příprava pozemku s pomocí motyky, rýče a hrabí  na výsev obilí a se stejnými nástroji obdělání strniště po sklizni nebude úplně jednoduché. Navíc se do polí vrátí plevele a škůdci, výnos bude nižší. ... chalupníkovi se to nevyplatí. Chalupník s kravkou do tahu už o tom může uvažovat.

SoňaR

  • Host
Re: Pěstování stále na jednom místě
« Odpověď #34 kdy: Leden 05, 2018, 06:47:44 odpoledne »
Mimochodem dřív byl výnos pšenice 2-4 zrna z klasu.

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Pěstování stále na jednom místě
« Odpověď #35 kdy: Leden 05, 2018, 07:05:02 odpoledne »
Jo, to jo. Viděl jsem v televizi pořad o kukuřici a tam také říkali, že ta kukuřice kterou sily první osadníci v Americe, měla jen 5 -10 zrn.
Ale vybrali si ji raději než pšenici z důvodů, které napsal Sahaw.
Ještě se zeptám, zda současná pšenice je hybrid, nebo se dá sklizená použít na setí?

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7545
Re: Pěstování stále na jednom místě
« Odpověď #36 kdy: Leden 05, 2018, 08:30:27 odpoledne »
Kamarát je taký lenivý záhradník. A tak nič nekope a nepleje. Na burinu rozprestrie na jeseň koberce a na jar pred sadením ich preloží niekam na inú burinu a sadí. Tak ako sahaw.  ;D

Mne obilie vyrástlo kade tade, kde sa rozsypalopo trávniku a po záhradke. A vcelku sa mu darilo. Z jedného zrnaka obrovský trs plný klasov. Na rozdiel od tých sladkých kukuríc.
Tak na jar snáď dačo skúsim. 

S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Pěstování stále na jednom místě
« Odpověď #37 kdy: Leden 06, 2018, 10:31:23 dopoledne »
To je divný, co? Všichni považují kukuřici za jednoduchou a mě ani ta cukrová nikdy nedorostla do sklizně.
Taky zkusím na jaře na malý kousek vyset ječmen, co mám koupený pro zvířata. Uvidím.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Pěstování stále na jednom místě
« Odpověď #38 kdy: Leden 07, 2018, 10:31:30 dopoledne »
Asi to moc idealizuji, ale z porovnáním s jinými obilovinami je kukuřice u mně vítěz.

Když je vyšší level, tak člověk má par slepic. A pokud od cca 15.června(záleží na velikosti kukuřice)do 1.května jsou na záhonech s kukuřicí, tak 1.května jen člověk přijde a vytrhá staré stonky a jen sází kukuřici pomoci klacku. Díky slepicím nemusí vytrhávat plevel. Nevýhoda je, že musí krmit slepice, ale docela věřim, že můžou přežít i na dýních a černé ředkvi. Ale nezkoušel a nebudu zkoušet.

Nejvyšší level je koza.:)

Proto fandim kukuřici. Sázet se dá do kameníté nebo hodně jílovité půdy.

SoňaR

  • Host
Re: Pěstování stále na jednom místě
« Odpověď #39 kdy: Leden 07, 2018, 12:39:43 odpoledne »
Tak jestli máš vyzkoušeno, že se tam u vás na vašich pozemcích kukuřici daří, tak proč ne. Mně se kukuřice nedaří ani kdybych se postavila na hlavu a odstrkovala ušima  ;D
Zato s hrachem ani fazolema nikdy problém nebyl.

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Pěstování stále na jednom místě
« Odpověď #40 kdy: Leden 07, 2018, 03:49:56 odpoledne »
Mně jdou luštěniny taky bez problémů, tak se na ně a na brambory zaměřuju.
Mám kozu, ale nepochopil jsem v čem je nejvyšší level. Ta kdyby se dostala na zahradu máš  po starostech....