Autor Téma: Diskusia ku Kalejdoskopu Krachu  (Přečteno 13796 krát)

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7545
Re: William R. Forstchen: Vteřinu poté
« Odpověď #300 kdy: Prosinec 19, 2020, 03:01:23 odpoledne »
..... Ale první den by se asi ještě moc nerabovalo, lidé by byli vyděšení z mrtvol a zalezli by na celý den do sklepa.

Ještě ten den by se mnoho lidí snažilo odjet co nejdál pryč a hodně lidí by se nacpalo na dálnici, která by byla však neprůjezdná. Na dálnici by hodně lidí zkončilo a zemřelo nebo by z tama nakonec byli nuceni odejít pěšky.
A to ve stejnou chvíli, kdy by si někdo v kanceláři ještě neuvědomoval, že se vůbec něco děje.

Největší chyba příběhu je to, že okamžitě věděli, kterým lékem se dá záhadná nemoc vyléčit. V praxi by to trvalo velmi dlouho, než by na to někdo přišel. Dokonce je dost pravděpodobné, že by to ani nezkoušel nikdo na to přijít.

Mal by si čítať pomalšie.  ;)

Snažíš sa tváriť, že všetko vieš a všetkému rozumieš. Ale hneď si tam po sebe tri krát protirečíš: Ludia by vydešený zalezli do sklepa, a ešte v ten den by tých pár preživších zacpalo dálnicu a tam by umrelo, a v tu chvílu by ale nekdo sedel v kanclu a nechápal, co se deje.

Ono v skutočnosti by ludia začali v prvom rade zisťovať, čo je z ich rodinou. A kto nemá kam ísť by určite neutekal okamžite z mesta do neznáma, ale zaliezol by si do jediného bezpečia čo má-do svojho bytu. Jedine tí, čo do mesta len dochádzajú za prácou, by ponáhlali z mesta domov, či za rodinou.

A ako človek bez medicínskeho vzdelania nemáš šancu posúdiť čo je možné a čo nie.
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline stepan-hawk

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re: Diskusia ku Kalejdoskopu Krachu
« Odpověď #301 kdy: Leden 02, 2021, 03:39:10 odpoledne »
Tomáš H-15 sekund
Zvláštní je, že EMP nezničila jeho počítač.

poučení bych z toho vzal: všímej si neovyklých věcí
No EMP přišel asi patnáct až pětadvacet minut po tom ochromení populace. Mysell jsem,ž e to tam mám docela jasně popsané.

Lukáš H-15 sekund
V apokalypse by si člověk měl co nejrychleji uvědomit, co se děje. V praxi však lidem bude trvat strašně dlouho, než si uvědomí, co se děje. Takže může nastat situace, kdy třetina lidí bude panikařit a šílet, třetina si bude teprve uvědomovat, co se děje, a třetina stále ještě nebude tušit, co se děje. Zrovna Lukáši to trvalo dlouho, než si uvědomil, co se děje. A poté, co vstal a už věděl, že je plno lidí mrtvých, trávil ještě plno času ve vaně a pak si bral z ledničky "rychle se kazící potraviny" a počítal s tím, že se domů ještě vrátí. Takže i když věděl, kolik lidí je mrtvých, tak si vlastně situaci stále plně neuvědomoval.
No tak jsem ho nepsal jako by měl IQ 210. Prostě jednal podle nějakých zažitých standardních postupů. Myslím,ž e v situaci, kterou jsem nahodil v KK by si situaci dokázalo na začátku vyhodnotit absolutní minimum lidí, protože navíc byla vyřazena elektronika a tak spousta lidí nemůže své názory a pocity konzultovat na facebooku. :D

Další: Jakmile šel nakupovat do krámů, tak vzniká otázka, jestli by prodavači prodávali v krámech po dni, kdy vymřela polovina lidí. Prodávali by? Měli by chut prodávat? Měli by motivaci? Nebáli by se prodávat?
Možná, že by nikde žádní prodavači již nebyli.
"Asi jsem byl poslední nakupující v Praze a vietnamka celou dobu lamentovala v jazyce, kterému jsem nerozuměl."
Možná by se dalo nakupovat, ale člověk by nakupoval již bez prodavaček. A neměl by se o zboží moc přetahovat, protože lidé by mohli být již nepříčetní.
Když nemám jak se dozvědět, co se děje a jsem zavřený v krámě, tak v tom krámě budu sedět než mne přijde někdo vystřídat nebo než skončí otevírací doba. Nebo vy jako obsluha kdyby Vám přestal jít mobil a kasa, tak hned zavřete a běžíte domů?A ano Lukáš si někde jinde asi mohl opatřit nákup bez placení, ale prostě u něj fungovala setrvačnost a tak hned co viděl nějaké mrtvé nezačal vykrádat klenotnictví, banky a řeznictví. :D

Další /„Zavolám na vás poldy,“ prohlásila kategoricky slečna./
Slečna s brokovnicí byla dost hloupá, obzvlášt ve chvíli, kdy se chtěla vyspat.
Když Lukáš opustil dům dívky s brokovnicí a prohlédal další domy a supermarket a čekal, až se ti dva spolu usouloží, tak riskoval, že se scéna s brokovnicí bude opakovat v jiném domě.
No ona na ně nevlítla rovnou s tím, že se chtěla s nima vyspat, ale prostě jí to potom najednou napadlo.
On dům neopustil s brokovnicí. A vzhledem k tomu, jak málo lidí je kolem, tak to prostě chtěl vyzkoušet. Snažil se zachránit další lidi.


Tomáš  - šestý den – čtvrtek (a pár dalších dní)

"V besedě byla klasická diskusní snídaně. Prý se včera zase ozvala ta vysílačka, která tvrdí, že zastupuje vládu, a prohlásila, že nám sem pošle někoho, kdo nám dá přímé příkazy, když na rádiové nereagujeme. Aby z toho ještě nebyly nějaké problémy. Mě pouze udivilo, že takovýto záměr hlásí s předstihem."

Jen idiot si může myslet, že někdo (koho navíc nikdy neviděl) čeká na jeho příkazy. Ale takových idiotů je spousta, takže je to docela realistické hlášení.
Někdo může být tak zmatený, že je rád, když dostane příkazy.


závěr: Lidé se chovají často nelogicky. Mají alzheimera, mnoho lidí je hloupých vrozeně... Ale pokud lidi něco zaváhne -záření -horečky, tak lze očekával, že krom své přirozené hlouposti budou všichni lidé zmatení vlivem té energie, která je zasáhne. Lidé budou mdlí a nebude jim to vůbec myslet.
To znamená, že se budou chovat hodně chaoticky.

Tá část cca 1-2%, které může normálně jednat není omezeno nijak. Byly cca 4 možnosti, jak
Krom toho, že třetina lidí bude šílet, třetina lidí si nebude uvědomovat situaci, a třetina lidí bude situaci popírat; tak navíc lidé budou ve svých snahách postupovat bezmyšlenkovitě nebo promyšleně na jen velmi špatné úrovni.
Popírání by mohlo být pokud by nebyla většina lidí instantně mrtvá. To se popírá dost blbě.

Bude snadné lidi nachytat, protože jim to nebude vůbec myslet. Na druhé straně člověk, který někoho nachytal, se může velmi podobně brzy sám nechat nachytat.
Avšak ikdyž to lidem nebude myslet, tak je nepravděpodobné, aby stále ještě měli chut a motivaci někde pracovat.
Polovina okamžitě odjede z práce domů. Druhá polovina lidí v práci ještě nějaký čas zůstane, protože ikdyž se jim bude zdát všechno divné, tak budou mít iracionální strach, že  je šéf vyhodí, když zmizí. Nejdéle se v práci zdrží ti, kteří mají kancelář, ve které jsou úplně sami. Až potom půjdou ven z kanceláře, budou se divit, a když vyjdou na ulici, budou se divit nejvíc.
V obchodech budou prodavačky nejspíše pobíhat sem a tam a snažit se dovolat komunikoliv, aby se zeptali, co mají dělat s těma mrtvolama. Správně by bylo se na všechno vykašlat a prostě jít domů. Což by nakonec všechny prodavačky udělali, obzvlášt ve chvíli, kdyby přišel někdo rabovat. Ale první den by se asi ještě moc nerabovalo, lidé by byli vyděšení z mrtvol a zalezli by na celý den do sklepa.
Lidé nemají špatné myšlení. Jak jsem psal výše. A myslím, že část lidí by spíše podlehla panice a horečně jednali.

Ještě ten den by se mnoho lidí snažilo odjet co nejdál pryč a hodně lidí by se nacpalo na dálnici, která by byla však neprůjezdná. Na dálnici by hodně lidí zkončilo a zemřelo nebo by z tama nakonec byli nuceni odejít pěšky.
A to ve stejnou chvíli, kdy by si někdo v kanceláři ještě neuvědomoval, že se vůbec něco děje.
Přežilo procento lidí, tkaže dálnice ucpaná nebude. Není k tomu důvod.

Největší chyba příběhu je to, že okamžitě věděli, kterým lékem se dá záhadná nemoc vyléčit. V praxi by to trvalo velmi dlouho, než by na to někdo přišel. Dokonce je dost pravděpodobné, že by to ani nezkoušel nikdo na to přijít.
Takže jste to nečetl a jen jste tam v tom mém textu sem tam přeskakoval a četl jen nahodilé části. Aha. Já myslel, že jste to alespoň přečetl.
 Já jsem tu situaci - jak došlo k tomu, že na to Lukáš přišel, popsal, stejně jako to, že ten lék funguje jen u menší části lidí.


Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.