Autor Téma: seznam jídla a věcí potřebných na 1 rok pro jednoho člevěka  (Přečteno 1858 krát)

Offline George

seznam jídla a věcí potřebných na 1 rok pro jednoho člevěka
« kdy: Říjen 17, 2017, 10:34:55 dopoledne »
Zdarec lidičky,
tak mě napadlo jestli má někdo zpracovaný nějaký jednoduchý seznam věcí které 1 člověk potřebuje k přežití na 1 rok. V jednoduchosti je základ.
Ps: Mám informace, v roce 2018 se něco změní ;-)

Online PooM

• Praktikující prepper
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: seznam jídla a věcí potřebných na 1 rok pro jednoho člevěka
« Odpověď #1 kdy: Říjen 17, 2017, 01:53:03 odpoledne »
To záleží na tolika faktorech...mají to být jen potraviny? Bude čím/v čem topit? Je kam to uskladnit?

A další tvrdé scénáře...bude se střílet? Chemický útok? Radiace? Nákaza?

Je spozsa věcí, které nutně potřebuju ke spokojenému životu už teď a spoustu z nich stále nevlastním... ::)
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline Dag Björndal

• Praktikující prepper
« Odpověď #2 kdy: Říjen 17, 2017, 02:31:58 odpoledne »
Najjednoduchší zoznam vecí na jeden rok je: čím viac tým lepšie. 
Podrobnejšie sa to tu rozoberá na celom fóre niekolko rokov.  ;)
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline milo1944

« Odpověď #3 kdy: Říjen 17, 2017, 03:35:15 odpoledne »
Ono záleží na trvanlivosti potravin.
Dnes nakoupíš, za půl nebo tři čtvrtě roku začneš potraviny konzumovat, a za další rok začneš vyhazovat. A za dalších půl roku jsi v  ::!

Je možný sehnat za o něco ´dražší peníz konzervy s trvanlivostí dááleko delší, i desetiletou, ale i přitom se ti stane, že bude tvoje zásoba poněkud . . .
Pak to můžeš vyřešit i takhle : https://www.novinky.cz/koktejl/451305-american-daroval-na-pomoc-zdevastovanemu-portoriku-vsechno-sve-jidlo.html

Co se týče "nepotravinových zásob" - - 100 svíček ti vystačí na určitý období. Ale když budete dva, spotřebujete ne 200, ale jen 105 kusů svíček.
Naopak Whisky, nebo slivovice, ti stačí pět litrů na určitou dobu. Ale když budete dva, nebude stačit na stejnou dobu ani patnáct litrů.  A to budeš používat jenom jako medicínu !

Vytvořit zásobu na nějakou dobu je dost problém, nikdo ti neporadí. Protože tě nechce mít na svědomí, když ti dojde sůl nebo sirky !

Ono taky nejde jenom o trvanlivost potravin. Ale potřebuješ takový, co se ti za měsíc nepřejí.
Najdeš tady  třeba návod na "skromnou polévku" (viz vyhledávač), ale chci tě vidět po pár dnech, jak ti bude šmakovat  :P

Přeju hodně štěstí, při plánování zásob !
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline George

« Odpověď #4 kdy: Říjen 17, 2017, 05:03:15 odpoledne »
Děkuji za názory a odpovědi.
Jen sem se mi v hlavě urodil nápad sestavit nějaký jakoby mustr na žití (ne jen přežití) na jeden rok, protože osobně si myslím, že základ je u všech stejný. Zjednodušil bych to jen na jídlo. Pokud by někdo něco podobného měl a chtěl se o to podělit a případně konzultovat (víc hlav víc vymyslí).
Myslel jsem hlavně na období zimy. Samozřejmostí je třeba zahrádka, kde by byla vypěstována většina jídla na celý rok, sklep na uskladnění zavařených jídel atd. Jasně, že třeba sůl může dojít - zásoba soli na jeden rok a na další by se někde splašila. Samozřejmostě by mělo být počítáno s vzájemnou spoluprací určitých skupin, protože bez toho to také nejde. 

Pokud by se toto sestavilo, vznikne ve finále návod jak přežít neomezeně a nezávisle na okolí.

Nejde o to jaká katastrofa nebo změna příjde, ale být připraven a umět přežít...

Díky za názory...Přeji slunečné dny :-)

Offline MaunaKea

• Praktikující prepper
  • Mus uni non fidit antro.
« Odpověď #5 kdy: Říjen 17, 2017, 06:03:01 odpoledne »
Milý Georgi, každý má jiný chutě a jiné stravovací návyky. Ale vem si třeba maso. Pokud ho nabereš najednou za slušnou cenu pár desítek kilo a připravíš si různý základ, máš podušené maso, které během chvilky dokořeníš a doděláš třeba na guláš, přírodní platky a pod...ušetříš místo v mrazáku (a peníze za proud), pokud to děláš ve větším tak i čas na přípravu a 2-3 roky ti to při správném postupu (viz třeba Miki) a správných víčkách vydrží...A je to chutné samo o sobě. Pokud si nabereš vhodné přílohy můžeš kombinovat...pokud si pořídíš mlýnek můžeš mlít a zároveň péci pečivo...a stačí ti uskladnit obilí, což lze....Pokud je k dispozici ovocná a zeleninová zahrada tak ve spolupráci s místním zemědělcem, kterému jsi schopen vypomáhat třeba řemeslem, už jsi hodně soběstačný a unešeš i slušný hospodářský kolaps...Ponechme stranou války, střelbu a nepokoje, pandemie, mor tyfus a jiné chuťovky. Nejhůř na tom budou zdravotně postižení lidé, nemouhoucí, ženy samoživitelky a pod...Ale je to jen důsledek individualismu a tlaku na výkon. Už 3-4 samoživitelky dohromady jsou hodně platné....1-2 pohlídají děti a zbytek již může něco opravovat vyrábět....efektivita práce vzroste, střídáním činností se tolik neunaví....Prostě plánovat přežití jako jedinec není ideální. Jídlo si připravíš a vyzkoušíš...Ale vydržíš psychicky? To málokdo. Takže se začneš stýkat s lidmi a najednou je tu otázka důvěry a spolehlivosti. Neoberou tě o tvé zásoby? ...Takže vidíš, že pouhopouhý seznam potravin na rok je skoro k ničemu....A je jich tu mhoho a na jiných webech také. Je to spíš o změně stylu života. O hledání spolehlivých lidí, o pěstování vůle....

Offline votroubek

• Praktikující prepper
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
« Odpověď #6 kdy: Říjen 17, 2017, 08:30:48 odpoledne »
Lidi, neřešte roky, stačí jeden jedinej rok.A už vůbec neřešte, co vám chutná, protože hlady budeme okusovat kůru u stromů a holejma rukama vyhrabávat kořínky ze zmrzlé země.Co komu chutná je veselé, jako když si odsouzený na oprátku stěžuje, že má na mýdlo, kterým se maže smyčka alergii.....

Offline MaunaKea

• Praktikující prepper
« Odpověď #7 kdy: Říjen 17, 2017, 09:19:49 odpoledne »
Votroubku máš samozřejmě ze svého pohledu pravdu. Já jen chtěl sdělit světobornou myšlenku, že plánovat přežití pro jednotlivce na rok je prtaktický nesmysl...Pokud je na to někdo trénovaný nepotřebuje seznam potravin. A pokud není, nebudou mu potraviny k ničemu. Ten rok o samotě naprostá většina lidí nedá. Statisticky toto vyhovuje asi 12-15 % populace pokud není stres. Pokud se přidá informační vákum a citivá deprivace odhaduji odolnost běžné populace na 1-2%....Stačí se zeptat vojáků operujících 2-3 týdny v týlu nepřítele, vězňů na samotce...člověka v této situaci položí spíše psychika. Hory znají spoustu případů zemřelých, na podchlazení a vyčerpání, protože si nedovedli včas sehnat útulný pelech nebo se neudrželi bdělí. Zemřeli a když je našli, měli jídla i vody dost a dost....

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
  • Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody.
« Odpověď #8 kdy: Říjen 17, 2017, 09:49:23 odpoledne »
Si myslím, že on neplánuje přežívat sám, ale hledá něco jako obecnou normu, která by se pak podle počtu členů násobila.

A mimochodem - mít zásoby toho, co nám chutná, mi připadá naprosto v pořádku. Nebudu si plnit spižírnu jídlem, které z jakéhokoliv důvodu nejím, fakt né  :) . Však je tolik možností, čím ji naplnit, aby nám to zároveň i chutnalo, no ne? :)

Offline MaunaKea

• Praktikující prepper
« Odpověď #9 kdy: Říjen 17, 2017, 10:09:56 odpoledne »
No jasně Soňo, vždyť to taky tak dělám. Koupím vzorek, rodině to šmakuje, tak přikoupím s ohledem na skladování a průběžně doplňuji a konzumuji....Brát jídlo v akci jen proto, že je to levné, když to nikdo v rodině běžně nejí, vyjde nakonec dost draho a je s tím i spousta zbytečné práce....A já jsem strašný lenoch, jen na to pořád nemám čas ;D :pa:.

Offline votroubek

• Praktikující prepper
« Odpověď #10 kdy: Říjen 18, 2017, 06:56:28 dopoledne »
určitě máte pravdu, každý to máme jinak. Někdo má zásoby podle chutí, já podle nutričních potřeb lidského organismu s přihlédnutím na předimenzování kvantity, tedy bezpečnější normu. Navíc kladu extremní důraz na soběstačnost a samozásobování.chutě se upraví při přípravě, leda byste potraviiny kupovali v prefabrikovaném stavu, tehdy by se vše vysvětlovalo.....

Online PooM

• Praktikující prepper
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
« Odpověď #11 kdy: Říjen 18, 2017, 08:26:10 dopoledne »
Někdo má zásoby podle chutí, já podle nutričních potřeb lidského organismu

Ono se to navzájem vylučuje??? :"no":
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline MaunaKea

• Praktikující prepper
« Odpověď #12 kdy: Říjen 18, 2017, 10:28:52 dopoledne »
No já hotová jídla moc neskladuji. Spíš základní suroviny ze kterých jsem schopen uvařit více variací jídel. A na spoustu z nich mi stačí jen vařící voda, protože jde o to uvařit přílohu a dochutit podle potřeby základ. Třeba u masa se mi to osvědčuje, protože cibule a koření zkracují trvanlivost zavařeného masa....Takže upeču nebo podusím a nacpu do sklenic. A šetřím místo v mrazáku, energii a čas, protože to maso musím tepelně upravit v každém případě...A pak mám i pár jídel, která se dají jíst okamžitě a bez zdroje energie...Pokud jde o nutriční hodnoty je to OK, ale musí ti to i chutnat. Jak praví přísloví láska prochází žaludkem a dobře se najíst a pořádně se vyspat už pomohlo mnoha lidem vyřešit pěkně zapeklité situace...Jasně až to nepůjde bude se improvizovat. Ale když to jde, má smysl usilovat o dostupmou pohodu a komfort. Sám za sebe mám zkušenost, že když jsem sám, jsem líný si pro sebe vařit. A rád sáhnu po hotovém, dochutím a mám za 15 minut hotovo...Něco jiného je víkendový oběd pro rodinku, to často vařím i s dětmi. Je baví pomáhat a ochutnávat a žena si může něco dělat nebo odpočnout.

Offline George

« Odpověď #13 kdy: Říjen 18, 2017, 10:39:16 dopoledne »
Zdarec,
Ano, Soňa to vystihla. Rozhodně neplánuju přežívat sám, ale žít dál pouze s nutnými změnami. S tím jídlem to bylo myšleno taky jen nejnutnější potraviny jako např. sůl, rýži, olej atd - to co nelze běžně vypěstovat na zahrádce. Maso moc neřeším, nějakou tu slepici mít na statku nění problém a maso stejně není moc potřeba (samozřejmně jak pro koho). Specifické potraviny, které chutnají jednotlivcům nelze řešit, to je individuální. Potom by se to dalo vynásobit počtem členů rodiny + rezerva.

A jak napsal Votroubek, že budeme případně hlady okusovat kůrku atd. na tom rozhodně něco je, protože hlad je nejlepší kuchař :-)

Tak už snad je Vám jasné o co mě jde. Kdybyste náhodou o nějakém jednoduchém šikovném seznamu věděli, dejte mě prosím vědět. Měl by to být jen jednoduchý seznam, aby se případný (začínající) prepper měl od čeho odpíchnout. Zhodnotil si třeba bude mě to stát tolik pracháčů a tolik práce a času atd. Ve finále si myslím, že tak velká investice to není a čím více nás bude mít zásoby a bude připraveno tím lépe.

Myslel jsem, že už něco takového tady máte zmáknutý, abych se nezabýval něčím co už bylo vytvořeno. Případně si ho vypracuju sám.

Dík za odpovědi

Peace

Offline MaunaKea

• Praktikující prepper
« Odpověď #14 kdy: Říjen 18, 2017, 11:28:52 dopoledne »
A co kdyby jsi zde použil funkci vyhledávání a nějaký již existující si našel. Přeci neočekáváš, že ti tu popíšu co a kolik mám a pro kolik lidí ;)? Ber to tak, že 250-300 kg pšenice či žita tě kaloricky uživí...rýže má prakticky stejnou kalorickou hodnotu a mnoho potravin rovněž....Takže pokud nebudeš extrémista a nebudeš žrát  1 rok cukr  a pít lisovaný olej (což by tě metabolicky zpolehlivě odvařilo) jsou to kaloricky snadné počty...8500 Kj v klidu cca 12500 KJ při práci a max cca 20 000KJ při extrémní práci, kterou ale nejsi zřejmě schopen vykonávat dlouho...Víc lidský metabolismus za den není schopen zpracovat, i kdybys mu to nakrásně naservíroval na stříbrném podnosu. Stačí ti to takto? A masa bych se nevzdával, když není třeba. Nejsem vegetarián, ale teď okamžitě mohu maso na 1-2 měsíce vynechat a nijak se nebudu trápit. Jenže to je za předpokladu, že mám jogurty, tvarohy....Bílkovinu mohu nahradit sojou (ale někdo ji hůře tráví), i v luštěninách a pohance je jich dost. Pokud máš slepice, drůbež fajn máš i zdroj bílkovin...a zase budeš muset přidat na jádru pro ně. Takže bych si sednul na zadek, vzal kalkulačku (kalorické tabulky) kterých je na netu plno a udělal si seznam podle potřeby. Pak vezmi v úvahu zdravotní stav, věk a stravovací zvyky lidí se kterými počítáš, to zda jsi schopen danou potravinu připravit v podmínkách na které se předzásobuješ, nároky na uskladnění (prostor, teplota, světlo, vlhkost, kyslík-inertní atmosféra) a hned vidíš, jak na tom jsi. A dej to svým drahým ke konzultaci, protože sení nic horšího nežli nasyslit apak poslouchat, tati já tohle nejím...A pak se tím cpát sám nebo to rozdávat a vyhazovat. Ale pokud máš statek asi je to bezpředmětné ti radit, konzervovat, udit, zavařovat, sušit a nakládat byla u statkářů zvládnutá záležitost.

Offline votroubek

• Praktikující prepper
« Odpověď #15 kdy: Říjen 18, 2017, 12:24:12 odpoledne »
Ano, proto je fajn se nad tím zamyslet....Jestli někomu chutná to či ono je vlastně naprosto irelevantní, to jsou subjektivní věci. Biologická hodnota potravin je kjedna věc a kalorická hodnota druhá a kulinářská hodnpota třetí a skladovatelnost čtvrtá a osobní postoj na průmyslově připravené potraviny další.Z toho se nevymotáme. Maximální biologickou hodnotu si potraviny zachovají, když jsou v elementární podobě,,,,skladované zrní či semena můžete oproti vařenému či pečenému výrobku naklíčit a i když naklíčené obilí chutná příšerně, o jeho biologické hodnotě nelze pochybovat. Naproti tomu konzerva nějakého masa je jistě chutí dobrá, avšak z toho žádný zázračný benefit nevytlučete, tedy jistě ne pozitivní.Proto je výhodnější skladovat potraviny v elementární formě...Zrno můžete zasít, naklíčit, pomlet na šrot, mouku, uvařit celé, dát sežrat zvířatům.....Totéž platí o drtivé většině potravin, které v té základní, surovinové formě neztrácí svpoji hodnotu. Jasně že se musí počítat kalorie, to je jisté, já funguju na čtyřnásobné bezpečné konstantě.Spočítají se kalorie a čtyřikrát tolik kalorií skladuju....Nejen kaloriema je člověk živ a tak každý by měl umět semenařit pár rostlinek, které jsou důležité. Mezi ně na předním místě je kadeřavá petržel, která je nadupaná snad nejvíce ze všech.Pak už ten olej, převařené máslo, sádlo, cukr sůl a cokoli, co zasytí.

Offline MaunaKea

• Praktikující prepper
« Odpověď #16 kdy: Říjen 18, 2017, 03:07:09 odpoledne »
No něco je třeba brát v úvahu. Třeba jestli je dotyčný schopný konzumovat potraviny s lepkem, zda nemá cukrovku, zda není na něco vyloženě alergický apod.

Chtít po lidech, aby vesměs uměli semenařit je asi taky trochu přehnané nebo alespoň nereálné....A každý k tomu ani nemá možnosti. Stejně jako vetšina lidí nikdy nebude potravinově soběstačná, protože prostě nemá dostatečné množství půdy, neumí ji obdělávat, nemá na to v současnosti čas.

Smysl podle mě má dávat podněty k zamyšlení - třeba ta petržel je dobrý postřeh může dobře růst na balkoně v paneláku a ejhle člověk má hned zdroj celé řady vitamínů a dalších látek.

A je třeba si uvědomit, že jeden Votroubek nebo Mauna to vůbec nevytrhne. Smyslem tedy je co možná nejvíce rozšířit povědomí o potravinové a jiné bezpečnosti. Pak bude většina lidí připravená třeba jen na 2-3 týdny. I když se to asi bude zdát málo, tak v situaci, kdy rezervy státu jsou necelý týden to znamená velice mnoho. Už tímto malým počinem vykonaným plošně stát získá hromadu času něco dělat....A lidi třeba čas se přesunout na jiné místo.

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #17 kdy: Říjen 18, 2017, 03:16:35 odpoledne »
Georgei, projdi si místní témata, zejména o připravenosti, zásobách, potravinách, základním výbavení atd. a určitě pár seznamů pro inspiraci najdeš. Prosím nechtěj po nás, abychom ti to servírovali, museli bychom to vyhledávat stejně jako ty :)

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #18 kdy: Říjen 18, 2017, 04:15:28 odpoledne »
Taky bych ti mohla napsat "kup si 12 měsíčních survival boxů" a máš na rok vystaráno. Takže  opravdu si musíš nejprve ujasnit o jakou skladbu zásob máš zájem a kolik jsi ochotný do toho investovat.  :pa:

Offline MaunaKea

• Praktikující prepper
« Odpověď #19 kdy: Říjen 18, 2017, 04:59:10 odpoledne »
Tohle mu stejně nepomůže. Každý má jiné podmínky skladování, nároky na přípravu...To co bude vyhovovat Georgeovi na statku, nebude akceptovatelné holčinou v paneláku. Někdo umí vařit a ví, že si umí ze základních surovin udělat jednoduché jídlo. Jiný je schopen si rozpárat břicho otvírákem na konzervy při pokusu otevřít pikslu párků, protože kromě klávesnice na nic jiného kromě matčina prsu nesáhl...Opravdu se stačí trochu zamyslet. Co obvykle jím -(me), v jakém množství, co z toho mohu skladovat déle než 3,6,12...měsíců. Vždyť to není nic složitého. Někdo naskladní rýži 1kg/20-22Kč jiný pytel pšenice 1kg/5-7Kč....Jiný postřílí 5 divokých prasat a udělá si zásobu kančího ;D. A někdo, kdo je líný sekat trávu a má louku bude chovat ovce na zimu zredukuje stádo a doplní mrazák...cest je hodně, cíl společný.

Offline votroubek

• Praktikující prepper
« Odpověď #20 kdy: Říjen 18, 2017, 07:21:15 odpoledne »
ano, a proto jsme tady, abychom hledali cesty, způsoby a možnosti....jak píše soňa, je třeba zvážit možnosti, schopnosti a potřeby, každej to máme jinak....

Offline Dag Björndal

• Praktikující prepper
« Odpověď #21 kdy: Říjen 19, 2017, 04:09:24 odpoledne »
Ps: Mám informace, v roce 2018 se něco změní ;-)

A aj sa s nami podelíš zo svojimi informáciami?

Slubujeme, že ti tu potom zostavíme parádny všestranný zoznam.  ;)

A len tak pre všeobecnú informovanosť: existuje komplexná strava. Niečo podobné, ako boli amarouny v seriály Návštevníci. Jeden z výrobkov sa volá mana https://mojemana.cz/

Existujú aj núdzové balíčky potravy na jeden rok. Je tam aj zoznam: http://www.outdoor.sk/katadyn-365-dnova-nudzova-strava-zakladne-potraviny.html

Offline George

« Odpověď #22 kdy: Říjen 24, 2017, 07:50:41 odpoledne »
Děkuji,

jednoduchý seznam je na světě :-)

moc se mě líbí: cituji MaunaKea: Smyslem tedy je co možná nejvíce rozšířit povědomí o potravinové a jiné bezpečnosti.
Na tom něco je...

Až budu mít podložené informace, které tu budu moci zveřejnit, napíšu.

Důležité je nebát se... ;-)

peace

Offline Dag Björndal

• Praktikující prepper
« Odpověď #23 kdy: Říjen 24, 2017, 09:58:22 odpoledne »
Koniec sveta je niekolko krát do roka, tak snáď nič horšie nehrozí.  ;)

Offline sahaw

• Minimalista
« Odpověď #24 kdy: Duben 19, 2018, 01:18:02 odpoledne »
Nejlehčí je mít pár pytlů zrní(pšenice,ječmen,oves,kukuřice) a nějaký pytel hrachu. K tomu kyblík semínek dýní a nějaké jiná semena rostlin. A pak koření a ingredience do jídla.

Zásoby se daji prodat chovatelům drůbeže, tak neni co řešit.:)

A uvařit jídlo z pšenice,ječmen,oves,kukuřice a hrachu neni problém. Stačí mlýnek a umět vařit. Knedlíky, chleba,buchty,těstoviny,...

Taky si člověk dělá zásoby i pro blízké, které si zásoby nedělá, tak by pak musel jíst nonstop konzervy atd.:(

Offline votroubek

• Praktikující prepper
« Odpověď #25 kdy: Duben 19, 2018, 04:20:34 odpoledne »
mám novou udírnu, pro jistotu větší, a tedey nemáme jinou možnost, než to přežít s úsměvem......

Offline Yaro

« Odpověď #26 kdy: Červen 21, 2018, 02:28:58 odpoledne »
Ahoj, ak môžem poradiť tak začnite najprv uzatváratelnou nádobou napr. 50L barel na kvasenie...
Potom by zoznam mohol vyzerať podľa toho čo Vám chutí, vôbec neodporúčam na tieto účely lacné potraviny, už len z dôvodu že tam siahnem aj "keď sa mi to práve hodí".
1. Ryža, múka, kukuričná múka
2. Zemiaková kaša v prášku
3. Strukoviny (fazuľa, šošovica)
4. Cukor, soľ, olej, bujón
5. Sucháre, čierny čaj, káva, alkohol
Profesionáli môžu pribaliť aj tabak, náboje a pár konzerv (bravčové, ryby)
Množstvo už si upravte sami podľa vlastnej spotreby, poznáte to, niekto necukrí, niekto siahne po bezlepkovej múke...
A na záver uschovať na chladné a tmavé miesto (pivnica, garáž, alebo zakopať)

Edit: Ešte by som doplnil cestoviny, sušené ovocie a lieky na trávenie
Veríme v najlepšie, čakáme najhoršie...

Offline Včeliš

« Odpověď #27 kdy: Červen 21, 2018, 03:37:09 odpoledne »
Na jak dlouho by takovej 50 litrovej barel vydržel? Na měsíc, na dva? Děkuji za radu :D

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #28 kdy: Červen 21, 2018, 03:59:16 odpoledne »
Jak vidím, tak je skutečně potřeba zpřehlednit i tuto část fóra... až budu mít chvilku, tak se do toho pustím, jinak budeme stále znovu řešit to samé, co už je lépe řešené v jiných vláknech... třeba toto téma zde:

http://preppers.cz/forum/index.php/topic,502.0.html

Najdete zde hned několik verzí seznamů zásob.

Ve výše uvedeném zásadně chybí voda. A ráda bych se zeptala - znáte někdo nějakou dobrou bramborovou kaši v prášku? Já jsem zatím ve fázi hledání, vyzkoušela jsem 3 a všechny byly nepoživatelné.

Offline milo1944

« Odpověď #29 kdy: Červen 21, 2018, 04:52:50 odpoledne »
Včeliš
Každej člobrda má jiný návyky, a je jinak mlsnej.

Slož na kuchyňskej stůl trvanlivý potraviny na tejden (nebo líp na měsíc) podle vlastního uvážení.
Teda počet dní x počet snídaní, obědů a večeří.
A  PROSTĚ  TO  VYZKOUŠEJ  :P
Porom stačí vynásobit počtem dnů, týdnů, měsíců nebo let.

VYZKOUŠEJ  SI,  JAK  TI  TO  BUDE  ŠMAKOVAT. 

Za tejden uvidíš, jestli ti něco chybí, a co ti přebejvá.
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline Včeliš

« Odpověď #30 kdy: Červen 21, 2018, 06:04:03 odpoledne »
Já to myslel jinak. Mě přišlo vtipný považovat 50 kg trvanlivého jídla za sásoby. To mám doma normálně a spotřebované běžně doplňuju.
Ve špajzu mám cca 20 kg mouky, 5kg luštěnin, 5 kg těstovin, 5 kg rýže + bulgur. Dál 5 litrů oleje, 10 kcg cukru (+ 60 pro včely) - to je 50 kg celkem. K tomu spoustu jinýho jídla.
Málokdo si uvědomuje, že jeden človšk sní za rok přes tunu jídla.
Na venkově se takhle žilo vždycky, plnej špajz, plnej mrazák, plnej sklep byl základem rodinného štěstí.

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #31 kdy: Červen 21, 2018, 06:12:06 odpoledne »
No jo, tak ale jsou lidi, kteří začínaj a pro ně 50 kg trvanlivých potravin může být zcela nová záležitost a dobrý začátek.

Offline Včeliš

« Odpověď #32 kdy: Červen 21, 2018, 06:32:51 odpoledne »
To určitě. Já to nemyslel zle.

Offline Yaro

« Odpověď #33 kdy: Červen 22, 2018, 08:34:44 dopoledne »
Schválne som sa nebavil o množstve (počte sudov), u každého to vychádza inak. Nemám ranč s bunkrom a keď budem potrebovať odísť do 15min tak to nieje problém preniesť, čo môže byť aj celkom problém pri 300kg jedla na policiach... A pri tak krátkom čase si možno ani nespomeniete na jedlo v špajzi  "omg"
Veríme v najlepšie, čakáme najhoršie...

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #34 kdy: Červen 22, 2018, 09:16:01 dopoledne »
Tak většina preppers, kteří se tím zabývají delší dobu, už má připravené postupy i pro rychlý odchod z domu, zahrnující i to, jaké potraviny a odkud pobere. Pokud to máš takto připravené a ve spíži zásoby, pak není problém vzít bágl a během pár minut tam ve spižírně naházet tuňáky, konzervy, dehydrovaná jídla, trvanlivé pečivo ... atd. ... prostě dle preferencí každého. Většinou se jedná o potraviny pro "krátkodobou" spotřebu a jsou ve spižírně i proto, že je běžně jíme a tudíž obměňujeme. Je docela důležité rozlišovat zásoby na cestu /rychlý nouzový přesun (lehké, výživné, konzumovatelné bez předchozí tepelné úpravy), zásoby na přežití prvních týdnů / několika měsíců na místě či zásoby na přežití např. jednoho roku při setrvání na místě. Případně zmíněné zásoby na odnesení na zádech, když neplánujeme návrat. Tyto zásoby mívají rozdílný charakter.