Autor Téma: silážovanie  (Přečteno 936 krát)

chpslst

  • Host
silážovanie
« kdy: Září 15, 2017, 01:49:38 odpoledne »
zvažujem vrhnúť sa na výrobu siláže v sudoch.
čo to som už o tom prečítal.
začnem vňaťou topinamburi plus hrušky (niekde bol spomínaný údaj 5-10 litrov/200Litrov ).
budúci rok skúsim drobnú trávu z kosačky /mulč/.
tiež ma zaujal tento článok: http://www.myslivost.cz/Casopis-Myslivost/Myslivost/2011/Prosinec---2011/SILAZOVANI-TOPINAMBURU

chpslst

  • Host
Re: silážovanie
« Odpověď #1 kdy: Září 16, 2017, 08:25:23 odpoledne »
Mám dve kravy, tak im chcem vylepšiť jedalnicek.


Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: silážovanie
« Odpověď #2 kdy: Únor 25, 2018, 08:50:47 odpoledne »
Mám jen ovečky, ale taky bych jim chtěl přilepšit siláží. Poradíš mi jak mám bez speciálních strojů udělat z natí topinambur, nebo kukuřice řezanku vhodnou pro silážování?
Dá se opravdu silážovat tráva ze sekačky a může se pužít pro králíky?

chpslst

  • Host
Re: silážovanie
« Odpověď #3 kdy: Únor 26, 2018, 12:45:00 dopoledne »
Siláž z vňate a listov som vyrobil vďaka zahradnemu drviču konarov. Vo vypredaji v kauflande som za einhell dal 25euro...
Z pásu pribl. 15m2 som nadusal 180litrovy plastový sud tak že s nim nešlo pohnúť. Vydržal skoro dva mesiace...
Postup je jednoduchý. Ja som lopatoval a žena šlapala ako keď sa robí kapusta. Dôležité je aby po našliapaní bol sud uzavretý. Ja som použil igelit a navrch ešte zaťažil 30 kg. Musí "fermentovať" šesť týždňov. Vo finále to krásne voní. 😉 následne by to nemalo zmrznúť
Trávu som neskúšal ale zrejme by som ju doladil hruškami...
Zajacom som to neskúšal dať (pre istotu)...

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: silážovanie
« Odpověď #4 kdy: Únor 26, 2018, 10:24:02 dopoledne »
Silážování je radost...Vynikající siláž je z natě topinamburů, slunečnic, kukuřice a vojtěšky nebo jateliny.Pro jednu kravku čtyři záhonky, možno míchat s mladší , tedy otavovou trávou a nažduchat do sudů, nebo ibc kontejneru při dvou kravkách.Vše se nechá proběhnout v zavadlém stavu sečkovicí, tedy řezačkou píce......
K vybalancování sušiny mícháme s řezaným senem nebo slámou.Ale spoustu parády naděláme i s jarní travičkou, sekanou však nejlépe počátkem května, nebo i poslední týden v dubnu, protože starší tráva už nemá tolik cukrů, důležitých ke kvašení...

Offline plenty

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2712
Re: silážovanie
« Odpověď #5 kdy: Únor 26, 2018, 10:32:48 odpoledne »
Siláž je neprirodzená potrava pre dobytok. Siláž a hlavne kukuričná sa využíva najmä v intenzívnych chovoch a zabezpečuje zvyšovanie mliečnej produkcie a rýchle priberanie zvierat. Zároveň je však zodpovedná za rýchlejší úhyn zvierat, keďže nie je prirodzenou potravou dobytka.
Nemožno predať pôdu, po ktorej chodia ľudia.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: silážovanie
« Odpověď #6 kdy: Únor 27, 2018, 09:30:53 dopoledne »
všechna strava je nepřirozená...v přírodě nenajdou šrot, otruby, nebo minerální lizy či suplementy. Ani lidi toho v přírodě moc nenajdou.A navíc, v přírodě krávě nikdo nechce utrhnout vemeno,kvůli dojení....Já osobně chápu, že kysaná zelenina nemusí každému svědčit, ale od roku 1885, co mám časopisy o zemědělství se silážuje a všichni jsou z toho vyřízení, jak skvěle to funguje.Dá se na tom hodně pokazit a pak opravdu jde o život, ale to je normální....Navíc, dobytku ta siláž mimořádně chutná, takže se nažere víc, než jen senem.

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: silážovanie
« Odpověď #7 kdy: Únor 27, 2018, 12:14:42 odpoledne »
A dá se siláží seno úplně nahradit? Nebo je to jen dobrota na přilepšenou?

Offline plenty

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2712
Re: silážovanie
« Odpověď #8 kdy: Únor 27, 2018, 01:30:14 odpoledne »
Kto chce nech si dáva kravkám kadejaký sajrajt v dobrej viere, že im to chutí.  Ono aj kola chutí, emulgátory, umelé sladidlá ale ...  proste je to sajrajt.

V dobe kedy som sa narodil sa ešte bežne chovali 15-20 a viac ročné dojnice. Dávali mlieko, ťažnú silu a dokázali sa reprodukovať. Dnes vplyvom hypermodernej starostlivosti založenej na nadupanom krmive a syntetických "liečivách" kravy majú problém prežiť 3-5 laktačné obdobia. 

Skúste si prečítať toto:

http://www.vetservis.sk/media/object/396/mastne_kyseliny_v_krmive_zvierat__%E2%80%93_ich_vplyv_na_kvalitu_mlieka__a__masa__prezuvavcov.pdf
Nemožno predať pôdu, po ktorej chodia ľudia.

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re: silážovanie
« Odpověď #9 kdy: Únor 27, 2018, 04:39:37 odpoledne »
Pokud silážuješ trávu, jmenuje se to senáž.
To jen tak, nedůležitá poznámka na okraj.
 Asi v roce 1986 jsem byl zaměstnán na VK Všestudy.
Někdy na podzim otevřeli klasickej betonovej žlab senáže. Nádherně voněl ! Žádnej kyselej smrad siláže.
Možná, že se tady najde pamětník, který si vzpomene, jak voněl červenej dýmkovej tabák AMPHORA. Naprosto nezaměnitelná vůně.
A tahle senáž voněla právě tak  ::)

Jeden můj tehdejší spolupracovník kouřil výhradně značku "satármo". Co vysomroval, anebo co vydrolil z vajglů, pro které chodil na autobusovou zastávku.

Mněl jsem právě prázdnej pytlík od originál Amphory. Tak jsem vzal nůžky, a nastříhal jsem asi půl pytlíku té fajnové senáže. Dokonce i barva senáže - světle hnědá - odpovídala, stejně jako vlhkost. Jen si nacpat, resp. ubalit.
Ve chlévě jsem pytlík ledabyle "vytrousil" v krmné chodbě, právě když tam Krakonoš mněl poklízet.
Večer v hospodě Krakonoš vykuřoval, a nemohl si Amphoru vynachválit.
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline plenty

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2712
Re: silážovanie
« Odpověď #10 kdy: Únor 27, 2018, 06:49:53 odpoledne »
Pôvodný termín pre všetky fermentované krmivá je siláž. Senáž je termín, ktorý sa zaviedol pre siláž s vysokým obsahom sušiny. Neexistuje presná hranica, ktorá by rozlišovala senáž od siláže, ale ak obsah sušiny presiahne 50%, zvyčajne sa o takomto krmive hovorí ako o senáži. Pretože senáž obsahuje menej vody ako siláž dochádza tu k poklesu tvorby kyseliny mliečnej. Baktérie produkujúce kyselinu mliečnu potrebujú k svojej činnosti cukor. Senáž je teda druh konzervácie, ktorá je založená skôr na prostredí bez prítomnosti kyslíka než na produkciu kyseliny mliečnej.
Nemožno predať pôdu, po ktorej chodia ľudia.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: silážovanie
« Odpověď #11 kdy: Únor 27, 2018, 07:49:31 odpoledne »
to je na mne moc vědecké, já jen vím, že se silážováním dá konzervovat zelená hmota rostlin, které jinak konzervovat nejdou.mladá kukuřice, mladá slunečnice, nebo natě topinamburů s čímkoli je pro domácí kravičku lepší, než drátem do oka.Je v tom přirozená vlhkost rostlin a kromě rostlin už vůbec nic. S láskou to našlapeme do díry, nebo nádoby a zasypeme otrubama, pokryjeme hlínou, nebo využijele laskavosti silážní folie a v zimě bude mít kravička radost....Když to neuděláme, nic se nestane, kravička bude dál žvýkat seno.Siláže byly k tomu, že šetřily tehdy drahé a vzácné jaderné krmivo.