Autor Téma: Grilované sele  (Přečteno 667 krát)

sedlak

  • Host
Grilované sele
« kdy: Září 03, 2017, 06:11:09 odpoledne »
.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Grilované sele
« Odpověď #1 kdy: Září 04, 2017, 07:45:00 dopoledne »
nezkoušel jsi do toho alobalu lít pivo? já byl na grilování ještě za komárů a tam do alobalu ůlili pivo, a mělo to takovej fajnovej šmak, jenom, jestli jsi  to nezkoušel, já griloval prase jen třikrát, pokaždé v alobalu.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7599
Re: Grilované sele
« Odpověď #2 kdy: Září 04, 2017, 10:35:05 dopoledne »
To bol môj sen odjakživa. Piecť si cez víkend na ražni vlastné prasátka, a zapíjať to vlastným pivčom. Krajšiu chvílku si neviem ani predstaviť. Práve ladím dáke detaily na grile, ale základ už je. A na výrobu piva idem v zime.
Mal som v hlave "dokonalý" gril, a zhodou okolností som ho minulý mesiac konečne zbuchol a skúšobne na nom upiekol dve selátka. Tento víkend to bude tretie, konečne aj z pohonom.

Základ /u mna/ je gril, pri ktorom nie je treba piecť v alobale. A aby nebolo zdraviu škodlivé. K tomu slúži zadné ohnisko, a pod ním je odkapkávací plech na omastok.
Druhá podstatná vec u môjho grilu je, aby sa dal uzavrieť a prasátko nechať zaúdiť v dyme.
Tretia vec je vzhlad. Aby sa dal vytiahnuť aj na hradných slávnostiach.
Štvrtá, aby sa na grile dala popri prasátku upiecť príloha. Plnka a zemiaky. 

Ten pácovací mrazák je fajn riešenie. Hlavne poslúži aj na zrenie ležáku.  ;)
Ja som zabíjal v zime, šupsol do pácu a potom do mrazáku. Do zimy chcem postaviť ešte velkú údiareň, a mám v pláne selátka aj zaúdiť. Hlavne pre tých, čo by si radi kúpili prasátko, a nechali ho upiecť v el. trúbe.
Viem, že sa dá prasátko aj napichať pácom velkou ihlou a striekačkou. Tým sa podstatne zníži čas pácovania. Hlavne krkovička a zadné stehno rýchlo podlieha skaze.

Nejde mi do hlavy, ako je zvykom potierať selátko olejom. Ved je logicky jasné, že sa do neho nevpije ani gram oleja. Skôr naopak. Ja mám v pekáči pod ním 2-4 litre výpeku. Mám riadnych tlusťochov.
A ako je známe, olej sa prepaluje pri ovela nižšej teplote, a tým pádom sa na prasátku môžu tvoriť zbytočné karcinogény.
Ja potieram roztlačeným cesnakom, soľou a korením rozmiešaných s vodou, alebo medom. Ale až po upečení "na hrubo" aby mi tam zbytočne koreniny nehoreli a nestekali.

Dlho som dumal nad motorčekom na točenie. Ako vcelku ideálne a dostupné riešenie je použitie motorčeka stieračov a k tomu regulátor otáčiek.
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.