Autor Téma: Hnojení slepicemi  (Přečteno 1144 krát)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Hnojení slepicemi
« kdy: Srpen 23, 2017, 12:25:52 odpoledne »
Potřeboval bych kritiku mého způsobu hnojení. Mně se zdá super, ale až ji budu obhajovat, tak můžou vzniknout otázky na které nebudu znát odpověď. Tak bych potřeboval, abyste mi to zkritizovali a ptali.

Můj způsob hnojení(neni to můj vynález. Minimálně 3 lidi mi řekli, že to tak dělaji.), že zeleninu, kterou odnesu ze zahrady nahradim pšenici. Tedy 1kg zeleniny = 0,25kg pšenice.

1kg zeleniny odnesu ze zahrady a dodám tam slepičince, které předtím bylo 0,25kg pšenice.

  Tím je dosaženo, že se živiny vrátí a dokonce i možná o 10-20 procent více. Pšenici nakrmím slepice a oni ji v nové formě roznesou.  Tím se půda udržuje plná živin.

Máš povolení mně zadupat do země.:)

SoňaR

  • Host
Re: Hnojení slepicemi
« Odpověď #1 kdy: Srpen 23, 2017, 03:08:00 odpoledne »
Tak ďáblova advokáta potřebuješ?  ;D

V jaké formě tam chceš ty slepičince dávat?

SoňaR

  • Host
Re: Hnojení slepicemi
« Odpověď #2 kdy: Srpen 23, 2017, 03:26:38 odpoledne »
Možná hloupý dotaz, ale my to fakt nikdy nepřepočítávali - kolik je slepičinců ze 1/4 kg pšenice?  :D
A jak se to spočítá / odměří, když budeš krmit i něčím jiným?  ???
A předpokládám správně, že budeš vážit celou zeleninu, tedy i s odpadními částmi rostliny...?
A odkud je ten poměr - 1 kg zeleniny = slepičince ze 1/4 kg pšenice?

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Hnojení slepicemi
« Odpověď #3 kdy: Srpen 23, 2017, 04:12:03 odpoledne »
Přivezli mi pšenici a ječmen, tak musím ho uskladit a pak budu moc pořádně věnovat.

Podle nutřicní hodnoty jsem odhadnul, že 1kg zeleniny je cca 80 procent vody. Zrní a luštěniny jsou bez vody. Tak 1kg zeleniny podle mně bez vody tedy 0,25kg. Tak jsem odvodil, že když 1kg nahradím 0,25kg pšenici kterou sní slepice, tak vrátím do půdy živiny, které jsem odebral.

Počet slepic budu zvyšovat jak budu mít krmiva. Když budu mít málo krmiva, tak zas počet slepic budu snižovat. :)  Jsem měl asi 250 drůbeže minulý rok a skoro jsem nic nepěstoval, tak mám teoreticky živiny v rezervě.:)

SoňaR

  • Host
Re: Hnojení slepicemi
« Odpověď #4 kdy: Srpen 23, 2017, 06:54:26 odpoledne »
Mno jo, ale každá zelenina ti odebere z půdy něco jiného a v jiném množství. Některé jsou na živiny náročné, některé mnohem méně. Některé druhy obsahují vody strašně moc, některé skoro nic. A jak to, že luštěniny jsou bez vody? To počítáš až uschlá semena? A co ty rostliny, na kterých ta semena vyrostla... to je přesně to, jak jsem se ptala, jestli to budeš vážit všechno a ne jen tu sklizenou část.

A jak to je s těma slepičincema, v jaké formě je budeš na zahradu dávat?

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Hnojení slepicemi
« Odpověď #5 kdy: Srpen 23, 2017, 09:15:04 odpoledne »
Rozprava dost o exkrementu...předpokládám, že slepicím jen prospěje když dostanou odpad ze zeleniny a ze záhonů a díky tomu bude i složení slepičinců jiný než jen ze pšenice, ne?

Moje slepice teda na kompost můžou...ať si tam vyberou co jim je libo...no a když se kurník podestele dřevem (hoblinama)...jen mi tam chybí objem...

Jsou to jen úvahy...
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Hnojení slepicemi
« Odpověď #6 kdy: Srpen 23, 2017, 10:13:11 odpoledne »
Na zahradě(kde se pěstuje zelenina odolná proti slepicím) žije po celý rok slepice.  A na části záhrady, kde roste neodolná vůči slepicím žijou slepice od listopadu do března-května. 

Teoreticky na zahradu přinesu i popel,snila jablka,větve,listí atd. A krmit budu i hrachem,jecmenem, kukuřici atd. Ale berme, že slepice budu krmit jen pšenici a zas pšenici. A nic tam dalšího nepřinesu. Jejich výběh je ta zahrada, kde pěstuji.

Kompost nemám a neni potřeba. Celá zahrada je jako kompost. Stonky hrachu a zbytky jinych rostlin nechávám jen na cestickách a vedle záhonů. Počítam jen to, co už nevrátím na tu zahradu.

Slepičky udělaji kdekoliv slepičince a tam zůstanou. Upřesním, že chovám Hedvábničky.
Kurník(mobilní) je 50x50x100 cm, kde neni kromě klacku, kde řádují nic. Nejsem fanda kurníků.

Semena(zrní,hrách) jsou bez vody.
https://www.kaloricketabulky.cz/hrach-zluty-loupany-puleny/




SoňaR

  • Host
Re: Hnojení slepicemi
« Odpověď #7 kdy: Srpen 23, 2017, 10:44:24 odpoledne »
Tak z toho mi jednak vyplývá to, že nezpracované slepičince nejsou jako hnojivo vhodné - jednak mohou spálit kořeny rostlin a jednak jejich výživové látky rostliny nejsou schopny přijmout. A pak také to, že to znamená, že hnojíš celou zahradu tak nějak nahodile, bez ohledu na to, co kde pěstuješ, přičemž jsou rostliny, které zpracované slepičince budou zbožňovat (to jsou ty, co potřebuješ na květ a následně plod), dále rostliny, kterým stačí slepičinců mnohem míň (rostliny na list) a konečně tu máme rostliny, které slepičince fakt nesnáší (např. luštěniny).

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Hnojení slepicemi
« Odpověď #8 kdy: Srpen 24, 2017, 06:44:25 dopoledne »
Toto hnojení má problém v tom, že koncentrace živin je nerovnoměrná a rostliny ji nevyužijí. Spíš by to chtělo slepičince posbírat - zkoncentrovat, nechat uležet, poté rozmíchat ve vodě a nechat překvasit a pak zředěné použít při zálivce. Oproti navrhovanému řešení je s tím více práce a neobejde se to bez zápachu. Na městské zahrádce v současnosti je to neproveditelné....Na vesnici pokud jsou sousedé daleko nebo chovají také drůbež by to prošlo.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Hnojení slepicemi
« Odpověď #9 kdy: Srpen 24, 2017, 07:37:41 dopoledne »
Musíte se dívat na to z pohledu dlouho trvající zahrady. Brát zahradu jako živý organismus.

1, Spálení kořinku
slepičince jsou velké jako pecka švestky/mirabelky u Hedvábniček.  Určitě dojde ke spálení kořinků, ale jen na malém prostoru. To musí rostlina zvládnout. Pěstuji dýně a cukety na vrstvě čerstvého konského hnoje a vrstvy zeminy. Měl jsem obavy ze spálení, ale daří se jim.

2, Neschopnost přijmout živiny
Já počítám, že z minulého roku rostliny neodebrali vsechny živiny. Z mých pokusů v truhlíkách trvá minimálně 2-3 roky než půda zcela vyčerpá. Pokud trval jen 2 roky, kdy jsem sázel a jen bral, ale kromě destove vody jsem nedodával. A ta voda byla chycena primo z nebe do nádob. Půda byla z louky. Tak věřím, že slepičince se rozloží a časem je rostlina třeba v příštím roce využije.

3, Nerovnoměrně slepičince
To je velký problém. Hlavně je to v místě, kde maji ukryt nebo misky s vodou a krmivem. První pořádný zádrhel v teorii. Tady člověk musí věřit, že jednoho dne se živiny z toho místa dostanou i do okolí.


Offline TNT1973

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1803
Re: Hnojení slepicemi
« Odpověď #10 kdy: Srpen 24, 2017, 07:44:18 dopoledne »
 ...Spíš by to chtělo slepičince posbírat - zkoncentrovat, nechat uležet, poté rozmíchat ve vodě a nechat překvasit a pak zředěné použít při zálivce...

takto to robim aj ja.inak v pevnej forme je slepači trus na okamzite vyživenie plodin nepouzitelny.v pevnej forme je pouzitelny jedine na jesen ked sa zapravi do pody pri jesennom rylovani,počas zimy sa v pode rozlozi a na jar moze vyzivovat zasadene plodiny.
inak nikdy som nemal tolko sliepok,aby dokazali dostatocne pohnojit celu zahradu.aspon raz za 3 roky preto hnojim maštalnym hnojom,alebo ak nezozeniem tak aspon hnojom s domacej produkcie
az zomrie posledny strom a posledna rieka bude otravena a posledna ryba bude chytena,az potom si uvedomime,ze penazi sa nenajeme!

         nacelnik Seattle 1854

SoňaR

  • Host
Re: Hnojení slepicemi
« Odpověď #11 kdy: Srpen 24, 2017, 08:40:18 dopoledne »
Musíte se dívat na to z pohledu dlouho trvající zahrady. Brát zahradu jako živý organismus.

1, Spálení kořinku
slepičince jsou velké jako pecka švestky/mirabelky u Hedvábniček.  Určitě dojde ke spálení kořinků, ale jen na malém prostoru. To musí rostlina zvládnout. Pěstuji dýně a cukety na vrstvě čerstvého konského hnoje a vrstvy zeminy. Měl jsem obavy ze spálení, ale daří se jim.

2, Neschopnost přijmout živiny
Já počítám, že z minulého roku rostliny neodebrali vsechny živiny. Z mých pokusů v truhlíkách trvá minimálně 2-3 roky než půda zcela vyčerpá. Pokud trval jen 2 roky, kdy jsem sázel a jen bral, ale kromě destove vody jsem nedodával. A ta voda byla chycena primo z nebe do nádob. Půda byla z louky. Tak věřím, že slepičince se rozloží a časem je rostlina třeba v příštím roce využije.

3, Nerovnoměrně slepičince
To je velký problém. Hlavně je to v místě, kde maji ukryt nebo misky s vodou a krmivem. První pořádný zádrhel v teorii. Tady člověk musí věřit, že jednoho dne se živiny z toho místa dostanou i do okolí.

No právě - záleží na tom, kolik těch slepičinců bude. Buď málo a pak rostlinám neublíží, ale taky nic nepohnojí, a nebo dost a pak jim ublíží.

Slepičince se velmi rychle rozkládají a velmi rychle mizí jejich hnojící účinek, takže "časem" z  nich pro změnu rostlina nebude mít co využít.

A co ty rozdílné druhy rostlin a jejich rozdílné nároky? Slepičince obsahují spoustu dusíku (čerstvé slepičince ale ve formě, kterou rostliny nepřijmou) a spoustu fosforu (skvělé na květ, např. jahody budou nadšené, ale jiným rostlinám přemíra fosforu může uškodit). Luštěniny pěstuješ, budeš je oddělovat nějakou ohradou proti slepicím? A cibule slepičí trus taky nesnáší.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5151
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Hnojení slepicemi
« Odpověď #12 kdy: Srpen 24, 2017, 02:03:06 odpoledne »
já si myslím, že to gro je dobré, ten základ je jako košárování ovcema nebo kozama, nebo hovězím.To je dobrá myšlenka, enem to má trhlinu. Se slepicema se snese jenom zaparkovanej traktor, nebo šibičák. Jináč ty mrchy vše zničí. A pokud to bude smíšený chov, tak bych upozornil, že husy umí ozobat kůru z mladého stromku.A tak bych se zeptal, která že to zelenina odolá těm slepičím sviním, ty naše budou mít brzy na křídle háknkrojc.Další věc je, že slepičinec není plné hnojivo, nestačí samotné k dobré výživě rostlin. A už vůbec slepičinec nezlepší strukturu půdy, a odolnost rostlin.Takže, slepice nechat řádit na pozemku, potom jej zrýr, zorat, zrotavátorovat a pak, na jaře oset a k rotaci použít další záhonek. Jináč slepicím svázat nohy, aby nehrabaly a otupit zobák, aby neklovaly.....

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Hnojení slepicemi
« Odpověď #13 kdy: Srpen 25, 2017, 07:17:55 dopoledne »
Chovám Hedvábničky, které skoro nehrabou, tak neudělaji škody. A jsem jediný, který chová na záhonech. Ostatní maji obyčejné slepice, ale maji zahradu rozdělenou na výběh a na záhony a každý rok střídaji.

Luštěniny neboli hrách budu asi pěstovat s kukuřicí. Ted od 15.března do 15.května samostatně a pak od 15.května společne s kukuřicí. Zkoušim fazole s kukuřicí, ale moc fazolí nejím a hůř se prodává.Tři sestry neplánuji.

Ideální by bylo mít ovce nebo kozy, ale pro malé plochy je to zbytečné a podle mně složité. Zas u slepic vidím problém, že většina dusíku zmizí, i když nevim nevim. Tam, kde jsem měl výběh ukazuje, že je tam dost dusíku a nic jsem nezakopával, ale zas tam bylo až moc slepic. I ostatním lidem to roste. Mně napadá, že je tam v půdě dost bakterii, které rozkladaji některé věci a vytváří mikrobobky, kde je dusík a rostlina to přijmá.

Slepičince maji pro mně důležitou roli, aby se mi vrátili prvky do půdy, které jsem odnesl. Chtěl bych i dusík, ale protože nezakopávám slepičince, tak s nima moc nepočítám. Teoreticky bych měl jíchu z rostlin, tak bych získal dost dusíku, ale to je zas na víc práce. Tou jen hnojím cukety a rostliny okolo sudu s ní.

Hedváničky tedy kvočnu s kuřaty pouštím postupně na zahradu, kde jsem vysázel něco. Škody jsou minimální a jak rostou kuřata, tak i rostlinky, tak zas jsou škody minimální.

Mně se líbí na tom hnojení, že pokud se nic nepokazí, tak je zadarmo hnojivo. Tedy člověk musí prodat nějaké slepičky nebo vajička. Taky přes zimu připraví z velké časti na sázení. Prý odstraní škůdce a prokypří půdu. Zníčí rostlinky a třeba listí. 


SoňaR

  • Host
Re: Hnojení slepicemi
« Odpověď #14 kdy: Srpen 25, 2017, 07:41:41 dopoledne »
Teoreticky pokud už budeš dělat jíchu z rostlin, tak ti nic nebrání přihodit tam něco slepičinců a budeš mít hnojení luxusní a mnohem lépe využitelné pro spoustu rostlin.  ;)