Autor Téma: Podsev - jetel plazivý a jetel podzemní  (Přečteno 288 krát)

Offline Saladin

• Moderuje
  • I' ll be back!
Podsev - jetel plazivý a jetel podzemní
« kdy: Červenec 09, 2017, 10:11:15 odpoledne »
Vypreparováno z "kecání jen tak"

Písčitá půda vysychá rychle. Je chyba města, že to stromořadí nezalijí. Hasiči by to zvládli.. je třeba zatlačit na zastupitelstvo města.

Saladine, to je těžko realizovatelné, bylo by to obrovské množství vody a to v tomto "období sucha" není možné. Navíc hynou břízy i mimo města. Spíš bychom se měli vážně zamýšlet nad tím, jak s vodou co nejlépe hospodařit, co sázet atd. Tohle může být jen začátek.

Domnívám se že s problém bude řešit až ve chvíli kdy bude hodně citelně ovlivňovat lidi. Hospodaření s vodou na "písku" se domnívám má točit kolem snížení výparu z ploch a snížení odtoků bez vsaku. V pátek jsem projížděl na kole po labské cyklostezce Pardubice a kde se muselo projet polem, tak bylo jak sahara. Pedologie není můj obor, ale téměř ničím nepokrytá zemina i kdyby do ní byl "přidáván humus" bude za letního vedra dle mého názoru mrtvá. Nízko sekané trávníky ve městech mezi asfaltem a betonem snad ani nemůže nikdo čekat že neuschnou. dtto stromy
Předpokládám že bude třeba se prostě počasí přizpůsobit skladbou plodin/zeleně které budou podmínky zvládat. Cesta nejmenšího odporu.

Chce to nějaký podsev, tak aby byla zakrytá půda.

Zrovna dnes jsem na toto téma diskutoval se Sahawem.. Ukázal mi záhon, který byl (zatím) čistý a na něm drobná rajčata, polousychající chcípáčci.. Vedle záhon plný prevele, kde rajčata hrály dostihy s bodláky a mírně vítězily, tak říkajíc, o prsa.

Na jeho "permakulturním podsevu" něco bude, záhon plný plevele bujně vegetoval, čistý záhonek skomíral.. Tak si říkám, že kdyby pod rajčaty rostl plazivý jetel místo těch agresivních a píchavých trifidů, určitě by ten záhonek vegetoval stejně bujně..

Máte někdo zkušenost s jetelem podzemním? Ten by prý měl být na podsev ještě lepší než plazivý jetel.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Saladin

• Moderuje
  • I' ll be back!
Re: Podsev - jetel plazivý a jetel podzemní
« Odpověď #1 kdy: Červenec 09, 2017, 10:18:10 odpoledne »
Koukal jsem, že svazenka vratičolistá je docela velká rostlina.

1) Neměla by se před zaoráním zmulčovat?

2) co takhle pod ní nasít podsev - jetel plazivý či jetel podzemní? Jak je to s užitečností těchto dvou jetelů pro včely?

Bílý, plazivý jetel je prý použitelný, stejně jako jetel inkarnát, ale obyčený, červený luční jetel včely prý opylovat nedokáží.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
  • Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody.
« Odpověď #2 kdy: Červenec 09, 2017, 10:39:36 odpoledne »
Jetel plazivý včely běžně opylují, jetel podzemní je samosprašný.

Offline votroubek

• Moderuje
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
« Odpověď #3 kdy: Červenec 09, 2017, 11:50:24 odpoledne »
Ano, mělo by se před zoráním mulčovat, sám tak činím ve službách, mám řádnej mulčovač o záběru 3,8 metru. Mnohem lépe se to oře a lépe to uhnije.Mnozí mají svazenku s hořčičí, řepkou, heřmánkem či rmenem, a pak, jak svazenka odkvétá přidedu já, zahrčím a vyrobím z té masy řezanku, oni si to zořou a ještě jednou tam něco nasejou pro pozdní pastvu.Když přijdou první mrazíky, přijedu podruhé a znova to pochroupu.