Autor Téma: Hnůj na sluníčku  (Přečteno 665 krát)

Offline sahaw

• Minimalista
Hnůj na sluníčku
« kdy: Červenec 06, 2017, 10:26:20 odpoledne »
Určitě jsou tu nějací odbornící.

Od jednoho člověka by bylo řečeno, že hnůj, který neni přikrytý zeminou, tak na vrchu se udělaji suchá vrstva a uvnitř dochází rozkladu. A protože je to hnůj se slamou, tak docházi k nějakým procesům. A tento hnůj bez velké ujmy může být i několik měsíců jen tak. Prý existují SLOZISTE HNOJE, kde to tak funguje.

Pak je tu neustále nahladování, že do měsíce(do dvou) všechen dusík uteče a zůstane jen sláma.

Offline PooM

• Praktikující prepper
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Hnůj na sluníčku
« Odpověď #1 kdy: Červenec 06, 2017, 11:19:25 odpoledne »
Jasně, navrchu je to suchý a uvnitř to tleje. Je to stejné jako kompost - uvnitř je hlína a nahoře klidně rok neshnilá tráva (když se to přikryje dlouhou posečenou travou).
Pokud vím, nesmí se to skladovat stále na stejném místě (hnůj), tuším rok (ale vážně jen tuším) a netuším proč.
Když se vezmou vidle a hrábne se do toho, i když je to navrchu suché, uvnitř je to hodně "šťavnaté" a živé...10-20 cm pod povrchem.

Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline sahaw

• Minimalista
« Odpověď #2 kdy: Červenec 06, 2017, 11:25:53 odpoledne »
Pod povrchem je to krasně štavnaté. Já to právě využívám k tomu, aby živiny se dostali do půdy. Ta zemina je pak pěkně tmavá. Dávám to na místo, kde pak je velmi snadné odstranit drny a pak tam přímo sázím.

Offline PooM

• Praktikující prepper
« Odpověď #3 kdy: Červenec 06, 2017, 11:30:17 odpoledne »
Akorát nevím co je složiště hnoje...halda hnoje u pole? Popis odpovídá, ale název slyším poprvé...

Offline sahaw

• Minimalista
« Odpověď #4 kdy: Červenec 06, 2017, 11:34:16 odpoledne »
halda hnoje u pole?
Jo. Hromadí se na místě než se to zaryje najednou.

Offline PooM

• Praktikující prepper
« Odpověď #5 kdy: Červenec 06, 2017, 11:35:48 odpoledne »
Prý existují SLOZISTE HNOJE, kde to tak funguje.

Tak to existuje doopravdy, kdo chová zvířata a má pole, většinou to tak má.  ;)

Offline sedlák

• Včelaři sobě
  • *
« Odpověď #6 kdy: Červenec 07, 2017, 08:38:46 dopoledne »
Jako správný "hnojař" si dovolím reagovat.
Čerstvý hnůj ze stáje není vhodný k přímému zaorání. Nouzově to jde, ale je lepší ho nechat minimálně dva měsíce vyhnít na hromadě. Zahrádkáři také vědí, že některé rostliny čerstvý hnůj přímo nesnáší. Je vhodné ho na jednom místě nechat max. 12 měsíců, pro ty, co mají IČO je tato hranice povinná. (Aby se nevsakovala močka na jednom místě.) Dále je pro tzv. složiště potřeba vybrat vhodné místo, nesmí být na odtokových liniích nebo na místech, kde je meliorace.
Únik dusíku z hromady tam je, ale je nevýznamný, pouze z povrchové vrstvy. Proto se ty hromady dělají co největší, aby měly malý povrch. Na všechno máme státní normy, takže pro IČAře je minimální výška 150 cm. Fajnšmekři (zahrádkáři) můžou tu hromadu zaházet cca 10 cm vrstvou hlíny, zabrání vysychání a úniku dusíku. Kolem hromady by měla být vsakovací stružka, aby neodtékala močka.
Největší únik dusíku je po rozházení na pole. Proto by se měl hnůj zaorat do čtyřiadvaceti hodin.

Offline sahaw

• Minimalista
« Odpověď #7 kdy: Červenec 24, 2017, 07:38:23 dopoledne »
Uložení hnoje do budoucnosti(20let). Má smysl vozit na pozemek hnůj, aby se využil až za 20 let? Prý je to investice do budoucna.

Mně se zdá jako zbytečnost. Hnůj je k tomu, aby se využil hned. Jinak to nemá smysl.

Dochází mineralizace půdy. Tak z hnoje zůstanou jen prvky, které budou vázané v jilu. Tak jeden nákladák hnoje dá jen maximálně 1 kolečko objemu do půdy. Tedy podle mně.

Jestli zkvalitnit půdu, tak vytvořit ideální poměr písku a jílu, aby se dala snadno s půdou pracovat. Pak zapravit zelené hnojení bude velmi snadné a i pěstování. A to budoucí generace poděkuje.:)

Offline sedlák

• Včelaři sobě
  • *
« Odpověď #8 kdy: Červenec 24, 2017, 10:54:55 dopoledne »
Jestli ti ho tam někdo bude vozit zadarmo, tak ať ho tam klidně vozí. Ale jestli budeš platit hnůj i dopravu, tak se to opravdu nevyplatí.

Offline votroubek

• Praktikující prepper
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
« Odpověď #9 kdy: Červenec 24, 2017, 12:15:20 odpoledne »
Já likvidoval hromadu hnoje třicet let starou a byl to príma kompost.Ale vozit hnůj na dvacet let dopředu je k ničemu. Zaorat a na půdě pracovat. Za dvacet let z toho uděláš ráj na zemi......

Offline Saladin

• Praktikující prepper
  • I' ll be back!
« Odpověď #10 kdy: Červenec 24, 2017, 06:55:44 odpoledne »
Sahaw je jen líný pokrývat vždy čerstvě přivezený koňský hnůj vrstvou posekané trávy a hlínou, proto vymýšlí, jak mne přemluvit, abych přestal kupovat koňský hnůj..

Respektive, nekupuji hnůj, jen platím za jehom dopravu k nám. MVDr, chovající koně je spokojený, dopravce, který nám vozí hnůj je spokojený, já jsem spokojený (ve smyslu Votroubkova hesla, dokud je nafta levná - investovat do zvýšení bonity půdy) jen Sahaw brblá..

Já mu ten písek rád koupím, líbil se mi výsledek smísené jílovité půdy s trochou písku..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline sahaw

• Minimalista
« Odpověď #11 kdy: Červenec 25, 2017, 03:21:50 odpoledne »
Jasně, že jsem línej. Nejsem línej, když něco má smysl. A hnojit půdu, kdy člověk ztráví 30hodin zakopáním jedné vlečky za 1000 Kč se mi zdá nesmysl, když se tam nebude nic pěstovat. Za tu cenu člověk může kopit 50kg NPK a uložit někam do kulny a mít připraveno na PA. A pokud jen čerpá z půdy, tak je potřeba dát ročně  NPK 150kg/ha.

Stává se mi z hnoje noční můra, protože dělat 60 hodin měsíčně jen zakopávání hnoje. A pokud bych to dělal jak to chce Saladin, tak 100 hodin. Nevidím žádný smysl. Smysl to mělo, když jsem dělal záhony, tak jsem měl hodně drnů, tak jsem hnůj těmi drhny zakryl a dal jsem na to cukety. Ale teď je to kopání do jílovíte a často tvrdé země, abych zakopal něco co ve výsledku nebude mít žádný efekt.  Pro líného člověka je to fakt noční můra. :) 

Offline šotek

• Život je jako bonboniéra, nikdy nevíš, co ochutnáš
« Odpověď #12 kdy: Červenec 25, 2017, 03:59:59 odpoledne »
Tak ono snad není potřeba zakopat, cesta nejmenšího odporu se zachováním statkových hnojiv je rozhrnout slabší vrstvu, zasypat mulčem/slámou. Žížaly tu tvrdou zeminu pod tím trochu zpracují. Co bude problém že přibudou slimáci a myši. Záleží taky jak moc slámatej je ten hnůj.
Pokud by zmizely na Zemi včely, zbývají lidem jen čtyři roky života.

Offline bara

« Odpověď #13 kdy: Červenec 25, 2017, 07:03:42 odpoledne »
Čím jiným než slámou se to dá zasypat, aby nepřibyli slimáci?
Vždyť jsem to říkala..

Offline votroubek

• Praktikující prepper
« Odpověď #14 kdy: Červenec 25, 2017, 08:52:49 odpoledne »
ideální jsou piliny, ideální jsou z listnatého dřeba, jemnou štěpkou nebo dřeveným popelem, dolomitickám vápencem, drcenýma skořápkama, makovinou.....pazdeřím

Offline bara

« Odpověď #15 kdy: Červenec 25, 2017, 08:59:31 odpoledne »
Takže skladovat zimní popel  :)
Vždyť jsem to říkala..

Offline šotek

« Odpověď #16 kdy: Červenec 25, 2017, 09:28:39 odpoledne »
k tomu dřevu - z jehličnanú se nehodí protože tvoří kyselé prostředí a pomalu se rozkládá?

popel - popela je obvykle drtek co do množství ze dřeva, místo písku na "vylehčení" pak jde použít drcené dřevěné uhlí, ale to už jdeme směrem terra preta

za jak dlouho se rozloží skořápky že po nic nezbude viditelná stopa? v záhoncích je máme spoustu let vidět jen se postupem času mechanicky drobí

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
  • Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody.
« Odpověď #17 kdy: Červenec 25, 2017, 10:00:53 odpoledne »
Asi by bylo fajn se zamyslet, co tam chceme v budoucnu pestovat a dle toho vybrat zasyp - jiny bude vyhovovat kyselomilnym, jiny zasadomilnym.

Offline Dag Björndal

• Praktikující prepper
« Odpověď #18 kdy: Červenec 26, 2017, 01:05:12 dopoledne »

Stává se mi z hnoje noční můra, protože dělat 60 hodin měsíčně jen zakopávání hnoje. A pokud bych to dělal jak to chce Saladin, tak 100 hodin. Nevidím žádný smysl. Smysl to mělo, když jsem dělal záhony, tak jsem měl hodně drnů, tak jsem hnůj těmi drhny zakryl a dal jsem na to cukety. Ale teď je to kopání do jílovíte a často tvrdé země, abych zakopal něco co ve výsledku nebude mít žádný efekt.  Pro líného člověka je to fakt noční můra. :)

Keďže máte teranovu v zastavanej obci, tak pošli na Saladína anonym na obecný úrad, že zaneplešuje pozemok biologickým odpadom, a obťažuje tak zápachom jeho susedov. Taktiež na odbor životného prostredia, že znečistuje spodnú vodu nepovolenou skládkou.... Salimu príde nariadenie na odstránenie s mastnou pokutou, a ty môžeš dalej válať šunky pri hrách na kompe....  ;D
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline votroubek

• Praktikující prepper
« Odpověď #19 kdy: Červenec 26, 2017, 07:54:10 dopoledne »
no, dřevěný popel se dá sehnat zadarmo ve výtopnách, kde pálí dřevo nebo slámu.ve výtopně v hlinsku mají dokonce i se škvárou, tak půl na půl, což je naprosto nedostižné k zlepšování půdy. Čím déle se skořápky od vajec, nebo nastříhané peří bude rozkládat, tím lépe.Dříve jeli v uzavřeném cyklu, takže do půdy muselo jít vše, co z ní vzešlo a raději ještě kousek navíc.....Největší váhu dávali páleným kostem, tedy popelu ze spálených kostí a já teprve nedávno začal chápat, proč.Dokonce i dnes v biodynamickém hospodaření to jsou cenné věci.

Offline šotek

« Odpověď #20 kdy: Červenec 26, 2017, 08:14:26 dopoledne »
no kosti se jinak nerozkládají, musím je někdy přihodit ke dřevu když dělám dřevěné uhlí jak to bude vypadat.

Offline Saladin

• Praktikující prepper
  • I' ll be back!
« Odpověď #21 kdy: Červenec 26, 2017, 08:20:47 dopoledne »

Keďže máte teranovu v zastavanej obci, tak pošli na Saladína anonym na obecný úrad, že zaneplešuje pozemok biologickým odpadom, a obťažuje tak zápachom jeho susedov. Taktiež na odbor životného prostredia, že znečistuje spodnú vodu nepovolenou skládkou.... Salimu príde nariadenie na odstránenie s mastnou pokutou, a ty môžeš dalej válať šunky pri hrách na kompe....  ;D

Koňský hnůj prakticky nesmrdí..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline sahaw

• Minimalista
« Odpověď #22 kdy: Červenec 27, 2017, 10:52:59 odpoledne »
a ty môžeš dalej válať šunky pri hrách na kompe....  ;D
Tak nakonec budu mít čás celý den hrát na kompe.:) Hrát si hnojem bude Saladin.
Hučel jsem do něj, že je to zbytečné mít tolik hnoje, ale on miluje hnůj. Já před lety ztrávil asi 2 měsíce vození listí a trávy. Dokonce to viděl Saladin na jednom místě a koulil očima nechápavě. Já jsem si uvědomil, že je to dost neefektivní vozit listy atd. Saladin musí na to přijít sám.

Já mám hnojení pomocí slepic. Když z pozemku odeberu 2tuny zeleniny, tak musím dodat 2tuny materiálu s obsahem 75 procent vody jako u zeleniny +20 procent. Nebo jen 1 tuny pšenice.  1 tunu sní slepice a vyprodukuje asi 500kg slepičinců. Tak do půdy je vráceno co člověk odnesl.
Ale občas nějaká slepice snese vajičko nebo jde do polévky. A nebo odchová kuřatka. Pokud člověk peníze z vajiček a třeba z těch kuřat dá kasičky, tak zjístí, že má hnojivo zadarmo teoreticky. Musí ztrávit čas prodejem těch vajiček a kuřat. Hnojivo slepice roznesou po pozemku a ještě očístí většinu záhonků. Tak na jaře člověk může sázet.  Zdá se mi to jako ideální řešení v této době.
Já ztrávím denně 5 minut otevření kurníku a zavření a nasypání pšenice a čisté vody. Pokud dělám ručně šrot, tak denně 10 minut navíc. Pak je přesouvání pletiva a i nějaký čas okolo toho. A i přesto mi to vychází časově líp než jiný způsob hnojení. Slepičince v kurníku dělám jíchu a na podzim tím zalévám pozemek.....

Offline Dag Björndal

• Praktikující prepper
« Odpověď #23 kdy: Červenec 30, 2017, 11:02:19 odpoledne »
Tož, Saladíne, pre mna je konské lajno CHANNEL 5, ale tvojmu susedovi, čo nemá kam vypúšťat žumpu to môže pripadať inak.... :D

To Sahu, veď ja stále vravím, že permakultúra je o hovne. A to doslovne. Ale dnes ide viac o štýl a vzhlad. A k tomu patrí image "rýchlo a snadne"....

Mať obrovskú kopu hnoja, tak to na jar rozhrabem, nasadím tam každý rok hejno tekvíc. A mám aspoň dostatok krmiva pre zvery...
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

chpslst

• Host
« Odpověď #24 kdy: Červenec 31, 2017, 10:25:38 dopoledne »
no popravde to som tento rok udelal.
a zakúpil biele prasátko.  ;)