Autor Téma: Latě na výrobu rámečků  (Přečteno 2517 krát)

Offline Saladin

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Latě na výrobu rámečků
« kdy: Červen 12, 2017, 10:07:55 odpoledne »
Rámečky se vyrábí ze tří dřevěných profilů 25x12mm horní loučka, 25x10mm boční loučka a 18x10 mm spodní loučka. Ať googlím jak chci, pořád dostávám prkna a fošny.

To se  takhle drobné latičky a hranolky prodávají jen v Hornbachu za cenu dřevěné fošny?

Tedy, budu si je muset nařezat sám z prken?
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Latě na výrobu rámečků
« Odpověď #1 kdy: Červen 12, 2017, 10:37:30 odpoledne »
A to tě donutí pořídit si univerzální kutilský dřevoobráběcí stroj který využiješ na spoustu aplikací i nadále.  ;D
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline Dag Björndal

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 7538
Re: Latě na výrobu rámečků
« Odpověď #2 kdy: Červen 12, 2017, 11:44:45 odpoledne »
Asi tak. Alebo si na začiatok kúpiť hotové prírezy. A aj tak stĺcť solidné rámky, urobiť výplet a osadiť medzisteny dá hodne práce....okrem inej práce okolo :)

Ja som vcelku zručný, ale prírezy som aj tak chodil kupovať sem.... https://www.vcelarstvisedlacek.cz/vcelarsky_obchod.php?id=1204302330&cat=prirezy-a-ramky
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Latě na výrobu rámečků
« Odpověď #3 kdy: Červen 13, 2017, 12:32:50 dopoledne »
Rámečky se vyrábí ze tří dřevěných profilů 25x12mm horní loučka, 25x10mm boční loučka a 18x10 mm spodní loučka. Ať googlím jak chci, pořád dostávám prkna a fošny.

To se  takhle drobné latičky a hranolky prodávají jen v Hornbachu za cenu dřevěné fošny?

Tedy, budu si je muset nařezat sám z prken?

Popravdě mám pocit, že hledáš složitosti tam kde nejsou....Kdyby to byly profilové latě na které potřebuješ alespoň horizontální frézku, tak neřeknu. Ale vždyť to na tom Dagově odkazu vypadá na obyčejné hranolky...no nerozumím tomu, třeba je to složitější, musel bych to vidět. Já kdysi vyráběl desítky obrazových rámečků a stačila na to kvalitní pokosovka, horizontální frázka a šablony...Dnes se to sponkuje, já to ještě poctivě lepil a lakoval....

Pokud potřebuješ hoblované profily a budeš je potřebovat trvale stačí ti na toto obyčejný elektrický hoblík noname a maličká stolní cirkulka....pokud bys potřeboval alespoň desítky m od každého profilu ozvi se a v SZ ti dám tip na profika co dělá km latí....a umí.

Offline plenty

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 2710
Re: Latě na výrobu rámečků
« Odpověď #4 kdy: Červen 13, 2017, 08:38:17 dopoledne »
Saladin ty si spomínal, že chceš včeláriť na Langstrotoch, výška rámika 16,9 cm  t.j.  2/3 Langstroth.
Horná latka tam je 27x19mm, spodná latka 19x10mm a hrúbka bočných latiek 10mm.  Výška bočných latiek je podľa výška používaného rámika?  285, 232, 185, 159, 137 mm.




Nemožno predať pôdu, po ktorej chodia ľudia.

Offline Dag Björndal

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 7538
Re: Latě na výrobu rámečků
« Odpověď #5 kdy: Červen 13, 2017, 09:52:32 dopoledne »
A samozrejme na rámiky je najvhodnejšia lipa, či topol. A to v Horbachu asi nezoženieš :D
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Latě na výrobu rámečků
« Odpověď #6 kdy: Červen 13, 2017, 10:12:52 dopoledne »
Lípu a topol zmiňuješ proto, že mají rovná léta a dobře se obrábí nebo to má jiný pro včelaře specifický význam? Nejdostupnější je pro mne třeba smrk a na něco co má vydržet buk či dub...A frézovat nebo soustružit habr je opravdu "chuťovka".

Offline Dag Björndal

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 7538
Re: Latě na výrobu rámečků
« Odpověď #7 kdy: Červen 13, 2017, 10:15:57 dopoledne »
Hej, má všetky potrebné vlastnosti. /teplé, letokruhy, bez sukov a živice.../ A okrem iného je v úli vlhko a teplo, a iné drevá sa ti skrútia.
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Latě na výrobu rámečků
« Odpověď #8 kdy: Červen 13, 2017, 11:52:32 dopoledne »
No vida co se člověk všechno nedoví. díky za poučení, to vlhko mě nenapadlo. Jak se vlastně impregnuje dřevo úlu? Aby to nebylo toxický a včelám to nevadilo...Mě napdlo to natřít včelím voskem rozpuštěným v lihus přídavkem lékařského benzínu a nechat pořádně vyvětrat, ale vřelaři jistě mají své vychytávky...poučte  mě.

Offline plenty

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 2710
Re: Latě na výrobu rámečků
« Odpověď #9 kdy: Červen 13, 2017, 02:08:12 odpoledne »
Na výrobu rámikov sa dajú použiť tieto dreviny:  smrek, jedľa, lipa, topoľ, osika.
Rámiky sa ničím nenatierajú ani nenapúšťajú, včely ich potiahnu tenkou vrstvou propolisu.

Na výrobu latiek rámikov používam odrezky pri výrobe úľových komponentov. Reže sa postupne na rozmer 27, 19 a 10 mm.  Keď nie sú odrezky tak kupuje stolárske rezivo, ktoré sa obyčajne reže na 50mm (fošne) 32 a 27 mm  dosky. S toho sa po prehobľovaní jednej strany aby bolo rezivo "do uhla"  reže príslušný rozmer.  Na výrobu pliecok rámikov kupujem lipové alebo topoľové dosky 38 alebo 40 mm.
Nemožno predať pôdu, po ktorej chodia ľudia.

Offline Dag Björndal

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 7538
Re: Latě na výrobu rámečků
« Odpověď #10 kdy: Červen 13, 2017, 02:26:35 odpoledne »
Úle netreba z vnútra nijako natierať. A vydrží aj bez povrchovky cez 10 rokov.
Ale sem tam sa využíva na dezinfekciu opalovanie, namáčanie v horúcom ľanovom oleji, či parafíne. U nízkonadstavkového včelárenia vyrobiť nový nádstavok nie je finančne a ani technologicky náročné. A tak sa neoplatí srať zo starými haraburdami. A proste vyrobiť nový.

Ja som začínal tak, že som dokúpil cilkulár, hoblovačku, pneumatickú nastrelovačku /frézku, aku, vrtačku...som ma/ zohnal za odvoz topol, odviezol som ho na pílu. Nechal za pár korún porezať a vyrobil som si za pár korún svoje nové.

S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline Saladin

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Latě na výrobu rámečků
« Odpověď #11 kdy: Červen 13, 2017, 02:46:46 odpoledne »
A co borovice vejmutovka, že které se vyrábí nástavky? Brání něco tomu, vyrábět rámečky z ní?

Nástavek Langstroth 2/3 se totiž vyrábí z prkének 25 -27 milimetrů tlustých, širokých 167 mm. Hobluje se to z fošen 32 - 35 mm tlustých a musí se to zařezávat, takže by neměl být problém se dohodnout s výrobcem polotovaru tak, aby při výrobě prken na nástavky nařezal latičky 9 a 11 milimetrů tlustých. S každým prknem na nástavek by se tak pár rámkových latí dalo uříznout jako "odpad"
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Saladin

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Latě na výrobu rámečků
« Odpověď #12 kdy: Červen 13, 2017, 02:49:45 odpoledne »
Vejmutovka se používá proto, že váží polovinu toho co smrk a je prodyšná..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Dag Björndal

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 7538
Re: Latě na výrobu rámečků
« Odpověď #13 kdy: Červen 13, 2017, 03:04:52 odpoledne »
Vole, urob si z čoho chceš. Včelám je to u prdele. Ak si včely budú hladať nový bejvák, tak si ho urobia v krabici od telky, bútlavom strome, aj v rozvodnej skrini VN.  8)

S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline Saladin

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Latě na výrobu rámečků
« Odpověď #14 kdy: Červen 13, 2017, 04:26:21 odpoledne »
Ale včely nemají medomet, já ano..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Dag Björndal

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 7538
Re: Latě na výrobu rámečků
« Odpověď #15 kdy: Červen 13, 2017, 04:45:02 odpoledne »
Mal som podobného suseda. Ten trúd na jar doniesol dvojmesačné kozľa, a pýta sa ma: "myslíš, že v lete ju už môžem začať dojiť?"  "omg"
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline Saladin

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Latě na výrobu rámečků
« Odpověď #16 kdy: Červen 13, 2017, 04:59:20 odpoledne »
Nerozumím ti.

Můj dotaz směřoval na to, zda je Borovice Vejmutovka dostatečně mechanicky odolná na to, aby se z ní dal vyrobit rámek, co snese vydrátkování a pak i opakované vytáčení v medometu.

Nevadí mi, že ti mé dotazy připadají blbé. Lépe se blbě zeptat než dělat zbytečné chyby.

P.S.: Pokud vím, tak soudruzi v CCCP dokázali rozdojit kozla.  :bee:   :bee:   :bee:   :bee:   :bee:
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Dag Björndal

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 7538
Re: Latě na výrobu rámečků
« Odpověď #17 kdy: Červen 13, 2017, 05:22:41 odpoledne »
Poznáš slabšie drevo, ako je lipa a topol?
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline Saladin

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Latě na výrobu rámečků
« Odpověď #18 kdy: Červen 13, 2017, 07:44:15 odpoledne »
Jsem elektrikář, ne dendrolog. Znám jen dub a měkké dřevo, smolné dřevo, korek a balzu
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline plenty

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 2710
Re: Latě na výrobu rámečků
« Odpověď #19 kdy: Červen 13, 2017, 10:01:52 odpoledne »
Vejmutovka použiteľná je  :pa:
Nemožno predať pôdu, po ktorej chodia ľudia.

Offline bara

  • ***
  • Příspěvků: 270
Re: Latě na výrobu rámečků
« Odpověď #20 kdy: Červen 13, 2017, 10:21:19 odpoledne »
Poznáš slabšie drevo, ako je lipa a topol?

Většina tropických nebo subtropických rychle rostoucích. Například ekvádorská borovice je určitě měkčí než naše lípa :)
Vždyť jsem to říkala..

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Latě na výrobu rámečků
« Odpověď #21 kdy: Červen 13, 2017, 11:39:54 odpoledne »
Asi jsem šťoural, ale nebude se to tady hůř shánět?  ;)

Edit: I když možná ne. Chtělo by to sehnat palety z nějaké země, kde to roste. Kdysi jsem měl pár palet z Kralup (ještě v době, kdy se Synthos jmenoval Kaučuk), byly popsaný takovým tím "rozsypaným čajem" a dřevo bylo měkké, křehké, jakoby zcela bez "let" a velice špatně hořelo (ale mohlo být něčím ošetřené).
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline Dag Björndal

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 7538
Re: Latě na výrobu rámečků
« Odpověď #22 kdy: Červen 14, 2017, 12:19:11 dopoledne »
A o čom to celé je? Aby sa niekto, kto videl predvčerom prvý raz včelu, snažil pre ne vymyslieť niečo nové? Ja nie som elektrikár, ale nebudem dávať fázu na stranu podla toho, či som lavičiar alebo pravičiar?
Ak nevieš, čo s volným časom, tak to rob ako sahaw. Proste urob si to po svojom, a aj tradične, a potom porovnávaj a popíš zistenia. Ale urob prosím ťa aspoň niečo, a až potom mudruj....  ::!

To, že včely mají matku si vymysleli republikáni, protože prezidentka by zněla blbě..

Včely monarchistů, a to i těch bývalých,  mají výhradně a vždy jen a pouze Královnu.

S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline Saladin

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Latě na výrobu rámečků
« Odpověď #23 kdy: Červen 14, 2017, 02:25:00 dopoledne »
Je už dost dlouho jedno, kam dáš fázu, pokud to nebude zrovna ochranný kolík. Tedy, je jedno kde bude modrý nebo hnědý (černý, šedivý) jestli vlevo nebo vpravo..

O včelách píšu proto, abych se dozvěděl co nejvíce, než si pořídím svoje. Jinak, už včelařím, zatím na cizích včelstvech, než dorazí ty moje..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Latě na výrobu rámečků
« Odpověď #24 kdy: Červen 14, 2017, 07:22:21 dopoledne »
Ona tam fáze myslím musí být pořád, ale v principu je to jedno, protože přístrojům je to jedno Saladine, ne?

Jinak hezky napsané (nejen) o včelách: http://vetvicka.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=450430
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline Saladin

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Latě na výrobu rámečků
« Odpověď #25 kdy: Červen 14, 2017, 07:42:45 dopoledne »
I já, stále ze zvyku dávám fázi na levo, ale když UK-čka v celém baráku dají do leva modrý drát, tak to neřeším.

Přístrojům to je skutečně jedno.

Fáze se dávala na levou stranu zřejmě z praktických důvodů, když byl nulák na pravo, tak zeleno-žlutý drát přivedený do zásuvky šel nejprve na kolík a potom na pravou svorku a na obou místech byl umístěn po tahu šroubku, tedy, šroubek ho při utahování vtahoval dovnitř a tak vznikal dokonalejší elektrický spoj. Přívod do zásuvky byl nahoře a odchod dole. Inu, to byly doby, kdy byly v celém Československu zásuvky od jediného výrobce - EPJ z Jablonce.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Dag Björndal

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 7538
Re: Latě na výrobu rámečků
« Odpověď #26 kdy: Červen 14, 2017, 08:07:50 dopoledne »
No super, takže fázu hoci kde, a rámik z hoci čoho. To sa lahko zapamätá.  ;D

A oné, máš k dispozícii stolársku dielnu, keď už nakupuješ vejmutovku?
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

SoňaR

  • Host
Re: Latě na výrobu rámečků
« Odpověď #27 kdy: Červen 14, 2017, 08:16:26 dopoledne »
Pánové, zas na druhou stranu - o co jde? Saladin si chce zkusit vyrobit rámečky, tak ať si to zkusí, ne? A třeba Saladin fakt na něco přijde... Někdo musel být první, koho napadlo, že med nebude od lesních včel jen sbírat, ale zkusí si ty včely vzít domů. Někdo musel vymyslet první úly... dřevěné, slámové... A určitě taky byl vždycky někdo, kdo si ťukal na čelo a dotyčnému říkal "neblázni, to nepůjde, nesnaž se to měnit, když to takhle funguje"  ;) :rose:

Offline bara

  • ***
  • Příspěvků: 270
Re: Latě na výrobu rámečků
« Odpověď #28 kdy: Červen 14, 2017, 09:37:42 dopoledne »
Asi jsem šťoural, ale nebude se to tady hůř shánět?  ;)

Edit: I když možná ne. Chtělo by to sehnat palety z nějaké země, kde to roste. Kdysi jsem měl pár palet z Kralup (ještě v době, kdy se Synthos jmenoval Kaučuk), byly popsaný takovým tím "rozsypaným čajem" a dřevo bylo měkké, křehké, jakoby zcela bez "let" a velice špatně hořelo (ale mohlo být něčím ošetřené).

Přesně tak, právě palety se občas dělají z tropického dřeva, což je sice značně neekologické, ale když potřebuješ tropické dřevo.. :christmas:  Myslím, že někdo říkal, že ve Škodovce (Ml. Boleslavi) je prodávají použité za pár kaček, ale už je to dlouho a nevím, jestli si to pamatuju přesně, přecijen jsem od té doby odkojila jedno dítě a to si nedovedeš představit, co ti taková věc udělá s mozkem... :-ů
Vždyť jsem to říkala..

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Latě na výrobu rámečků
« Odpověď #29 kdy: Červen 14, 2017, 09:43:32 dopoledne »
I já, stále ze zvyku dávám fázi na levo, ale když UK-čka v celém baráku dají do leva modrý drát, tak to neřeším.

Takže už to v normě není?
Není nic lepšího, než když je elektrika roztahaná v jedné barvě vodiče (ideálně zvonkovou dvojlinkou) nebo je fáze jinde, než kde by ji našinec čekal a pak musí se zkoušečkou pořád řešit, kterej drát je ten zlej co kouše...i když na druhou stranu to udržuje člověka ve střehu... :pa:
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline bara

  • ***
  • Příspěvků: 270
Re: Latě na výrobu rámečků
« Odpověď #30 kdy: Červen 14, 2017, 09:44:21 dopoledne »
Lípu a topol zmiňuješ proto, že mají rovná léta a dobře se obrábí nebo to má jiný pro včelaře specifický význam? Nejdostupnější je pro mne třeba smrk a na něco co má vydržet buk či dub...A frézovat nebo soustružit habr je opravdu "chuťovka".

No tak frézování a soustrožení habru - tos mě fakt pobavil  :) U nás je to plevel, roste to všude, takže se s tím lidi snaží topit a to je vždycky zábavy, když se z toho snaží vyrobit nějaké tvary, které by se vešly do kamen  8)
Vždyť jsem to říkala..

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Latě na výrobu rámečků
« Odpověď #31 kdy: Červen 14, 2017, 09:50:52 dopoledne »
No tak frézování a soustrožení habru - tos mě fakt pobavil  :) U nás je to plevel, roste to všude, takže se s tím lidi snaží topit a to je vždycky zábavy, když se z toho snaží vyrobit nějaké tvary, které by se vešly do kamen  8)

U nás je to taky plevej, tak jsem z toho udělal prolejzačku. A do kamen to není vůbec špatný (i když to dost tupí pilu, tvrdý dřevo). Jak to zvládá štípačka netuším, ale kalač a klíny a vcelku s tím není problém. Tepla to dá jak černý uhlí  "hold" a dokonce třikrát. Poprvé když to kácím a tahám na vlečku a domů, podruhé když to zpracovávám na polena a potřetí když to pálím.  ;)
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline bara

  • ***
  • Příspěvků: 270
Re: Latě na výrobu rámečků
« Odpověď #32 kdy: Červen 14, 2017, 09:56:11 dopoledne »
Báro, aniž bych chtěl mateřství zlehčovat, víš kolik dětí měla Marie Terezie?
A do úlu bych nedával  nic exotického, ani to, o čem nevíme, čím to bylo napuštěno. Jen čisté dřevo, včely mají svoje postupy, naimpregnují si to samy.

Díky za optání, myslím že 10 a asi třetina to nepřežila. Předpokládám, že měla kojnou a chůvy, ale i tak má můj hluboký obdiv.
Já vám tropické dřevo necpu pro včely, jen kdyby ho někdo potřeboval na něco jiného. Taky bych ke včelám nedávala sajrajty  :)
Vždyť jsem to říkala..

Offline bara

  • ***
  • Příspěvků: 270
Re: Latě na výrobu rámečků
« Odpověď #33 kdy: Červen 14, 2017, 10:03:12 dopoledne »
No tak frézování a soustrožení habru - tos mě fakt pobavil  :) U nás je to plevel, roste to všude, takže se s tím lidi snaží topit a to je vždycky zábavy, když se z toho snaží vyrobit nějaké tvary, které by se vešly do kamen  8)

U nás je to taky plevej, tak jsem z toho udělal prolejzačku. A do kamen to není vůbec špatný (i když to dost tupí pilu, tvrdý dřevo). Jak to zvládá štípačka netuším, ale kalač a klíny a vcelku s tím není problém. Tepla to dá jak černý uhlí  "hold" a dokonce třikrát. Poprvé když to kácím a tahám na vlečku a domů, podruhé když to zpracovávám na polena a potřetí když to pálím.  ;)

Jasně, topí výborně a roste to samo. Mám takovej lesnickej plán: máme tady hektárek dost nedostupného pozemku o sklonu 45%, habří tam roste samo, akorát nám z toho srny dělají bonsaje. Kdyby se to oplotilo, je tam za pár let lesejk jedna báseň. Habr se dá skvěle kopicovat, byla by z toho dobrá pěstírna topiva. 
Vždyť jsem to říkala..

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Latě na výrobu rámečků
« Odpověď #34 kdy: Červen 14, 2017, 10:20:28 dopoledne »
Kompetentní nás jistě přesune kam patříme a to je zde: http://preppers.cz/forum/index.php/topic,1829.msg157656.html#msg157656

Nebylo by na sezónu na zapůjčení pár těch srn? Těch potvor je všude kolem plno, u mě se drží rády, mají tu klid (dokonce metr od plotu pozorují ovce) ale habr ne a ne a nežerou. Asi nějaká jiná odrůda nebo jsou toho přežraný nebo co...
Zkušenosti s růstem habru "nadivoko" mám - nechat to úplně svému osudu nejde, protože to udělá houští a všechno se to táhne za sluníčkem. Takže místo kmenů vzniknou suprový špejle. Dlouhý a tenký. Chce to jednou za čas proklestit.
Navíc někde už zaznělo (ale nejsem sto dohledat) že habr má sice bezva výhřevnost, ale roste relativně pomalu. Bříza vychází v poměru rychlost růstu/výhřevnost líp.
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline bara

  • ***
  • Příspěvků: 270
Re: Latě na výrobu rámečků
« Odpověď #35 kdy: Červen 14, 2017, 11:21:45 dopoledne »
Kompetentní nás jistě přesune kam patříme a to je zde: http://preppers.cz/forum/index.php/topic,1829.msg157656.html#msg157656

Nebylo by na sezónu na zapůjčení pár těch srn? Těch potvor je všude kolem plno, u mě se drží rády, mají tu klid (dokonce metr od plotu pozorují ovce) ale habr ne a ne a nežerou. Asi nějaká jiná odrůda nebo jsou toho přežraný nebo co...
Zkušenosti s růstem habru "nadivoko" mám - nechat to úplně svému osudu nejde, protože to udělá houští a všechno se to táhne za sluníčkem. Takže místo kmenů vzniknou suprový špejle. Dlouhý a tenký. Chce to jednou za čas proklestit.
Navíc někde už zaznělo (ale nejsem sto dohledat) že habr má sice bezva výhřevnost, ale roste relativně pomalu. Bříza vychází v poměru rychlost růstu/výhřevnost líp.

Přijď si je pochytat :)
Tady to taky roste všude nadivoko. "Špejle" mi přijdou, že jsou akorát ve velikosti polen, což by mi stačilo (sice to bude dýl schnout, ale uděláme o hráň víc a počkáme :). Jasně, že bříza roste rychlejc, ale ještě jsem neviděla kopicovanou břízu, ty už jo? Habr mi tam vyroste sám, bříza ne. Je to dost extrémní stanoviště a habru se tam vyloženě líbí, břízy tam samy nejdou (o pár set metrů vedle jsou, je tam vlhčí stanoviště, ale tam mi to zase nepatří, na mém prostě nerostou). Taky mi přijde, že to s tou pomalostí růstu není tak strašné, v mých očích roste docela rychle, spíše pomalu "tloustne" neb je narozdíl od břízy hustoletý. Ale pokud by mi stačila tloušťka polen, nemusela bych čekat tak dlouho. :)

Houpačku jsi sem myslím dával fotku, už to máš hotový?  8)
Vždyť jsem to říkala..

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Latě na výrobu rámečků
« Odpověď #36 kdy: Červen 14, 2017, 12:01:12 odpoledne »
Houpačka je stále ve vývoji  ;) ještě si vymyslela záclony.

Když má habr 5 metrů výšky a v nejširším místě průměr 8 cm...je to špatně. Jen řežeš a na hromadě to nepřibývá.  :(

 
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

SoňaR

  • Host
Re: Latě na výrobu rámečků
« Odpověď #37 kdy: Červen 14, 2017, 12:28:51 odpoledne »
S dalším využitím palet a dřevěných beden z destinací jako je Asie apod. bych byla opatrná. Naše europalety už se ničím nenapouštěj, ale z Číny nám běžně chodily palety chemicky ošetřené.

SoňaR

  • Host
Re: Latě na výrobu rámečků
« Odpověď #38 kdy: Červen 14, 2017, 01:11:22 odpoledne »
jen poznámka - břízu lze také kopicovat

Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: Latě na výrobu rámečků
« Odpověď #39 kdy: Červen 25, 2017, 05:36:52 dopoledne »
Se na to nemuzu koukat. Sezen si drevo a ja ti to narezu.
Praktikující cynik

Offline Anakin

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2561
    • Blog Prepper.cz
Re: Latě na výrobu rámečků
« Odpověď #40 kdy: Červen 25, 2017, 11:07:22 dopoledne »
Možná mám na půdě ještě po pradědovi nějaké rámečky. Ale moc jich zas nebude a nevím jestli mají vyhovující rozměry.

Offline Saladin

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Latě na výrobu rámečků
« Odpověď #41 kdy: Červen 25, 2017, 09:55:46 odpoledne »
Určitě nebudou, neztrácej s tím čas..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)