Autor Téma: Efektivita ručního setí na široko versus strojového setí do řádků  (Přečteno 773 krát)

Offline Saladin

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Efektivita ručního setí na široko versus strojového setí do řádků
« kdy: Červen 07, 2017, 04:03:05 odpoledne »
Páni zemědělci, velmi mne zajímá efektivita ručního setí na široko oproti strojovmu setí do řádků..

Vycházím z toho, že svazenka vratičolistá se dle agronomů seje v množství asi tak 12 - 17 kg na hektar.

V reálném životě se ale prodává v balení 19,7 kg, asi to nebude pro nic za nic.. Stojí to 2.160 Kč.

Sít budeme v jednom roce ten samý pozemek 2x - tedy, pokud by nás při strojním osetí stálo osivo 4.500 i s poštovným, tak v případě ručního osetí, při, dejme tomu, 2-násobné spotřebě osiva se nám na hektaru cena jednořádkové sečky (13.000) vrátí nejpozději za tři sezóny, a to nemluvím o tom, že jí půjde použít i na cokoliv dalšího..

Ta sečka prý umožňuje osetí až 2 ha denně, tedy, výkon více než dostatečný. Hektar rozdělíme na 5 dílů, s tím, že osejeme nejprve dva díly najednou, pak třetí díl a ty poslední dva díly možná zasejeme společně, taky najednou. Tedy, najednou osejeme maximálně 0,4 ha a nebudeme muset pospíchat, nebude vadít, když svazenka bude rozkvétat postupně v rozmezí jednoho týdne a stejně i odkvétat.

Jaký je názor profíků?

řeč je o tomto bazmeku:

https://www.mascus.cz/zemedelske-stroje/seci-stroje-zemedelstvi/other-terradonis-jp1/ct4u5x63.html
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Efektivita ručního setí na široko versus strojového setí do řádků
« Odpověď #1 kdy: Červen 07, 2017, 04:11:24 odpoledne »
Tim u nás na hřišti nohejbalisti kreslí bílý čáry na antuku. Jen dole nemají to rádlo  ;D
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline Saladin

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Efektivita ručního setí na široko versus strojového setí do řádků
« Odpověď #2 kdy: Červen 07, 2017, 04:18:36 odpoledne »
Nedělej si srandu. Jen to vypadá podobně a to ještě z velké dálky..

Mne zajímá, co na to Votroubek, Sedlák a Gloch, popřípadě naši slovenskí gazdovia.. Ty jsi pravděpodobně jen nadšený amatér stejně jako já :D

Kamarád sedlák ze sousedství, který dělá rostlinnou výrobu mi řekl, že na něco takového nemá mechanizaci, a že prý už i velká družstva ustupují od zeleného hnojení, protože prý pak jsou v půdě plísně..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5151
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Efektivita ručního setí na široko versus strojového setí do řádků
« Odpověď #3 kdy: Červen 07, 2017, 04:21:30 odpoledne »
Dva hektary za den jednořádkovou sečkou... ;D ;D ;D
Jedině ilja muromec, terminátor nebo robocop.Fakt tam nemáš zemědělce, kterej má secí stroj s jeteláčkem, má to za chvilku a máš klid.Já bych po prvním půlhektaru odjel na jipku s infarktem....

Offline Saladin

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Efektivita ručního setí na široko versus strojového setí do řádků
« Odpověď #4 kdy: Červen 07, 2017, 04:35:43 odpoledne »
Když řeknu předsedovi JZD, že chci osít 4000, 2000 a 4000 m2 jeteláčkem, tak odvezou na JIP-ku jeho.. Jejich traktory by se na takovém kousíčku asi nedokázaly ani otočit.. Kamarád s traktorem to má 2 km a JZD asi tak 5 km. Oba po silnici najedou více než po poli.

Ale ten jetelák je dobrá informace..

Mne zajímá, co si myslíš o tom strojku - o jeho provedení a parametrech.

Nepočítám totiž s tím, že bychom těch 0,4 ha oseli najednou a v jediném dni. Naopak. Dělali bychom maximálně 1.000 m2 denně, aby to včely pak stačily spásat, tedy, plážovým tempem udělat 50řádků na poli širokém cca 150 metrů (7 řádků na metr šíře pole), to je 7 metrů x 150 metrů pás, čtyři takové pásy osít asi tak na konci března, pak dva pásy 7x150 metrů v polovině dubna a poslední čtyři pásy na konci dubna.. Možná že to pole rozdělíme na rovnoměrné třetiny.

Pak počkat cca 70 - 80 dnů, až včely vynosí všechen nektar, pozvat kámoše s traktorem, pluhem a bránami, zaorat, srovnat a znovu začít sít druhou úrodu, aby od poloviny srpna do poloviny září byl další hukot v úlech.

Co mne zajímá hlavně, je kvalifikovaný odhad, o kolik se nám zvýší spotřeba osiva při ručním osetí, takovém, abychom měli stejný výnos jako při osetí strojním. Dokáže to tady někdo odhadnout?
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

SoňaR

  • Host
Re: Efektivita ručního setí na široko versus strojového setí do řádků
« Odpověď #5 kdy: Červen 07, 2017, 05:10:42 odpoledne »
Saladine, měl by ses ptát chalupníků, kteří mají malé pozemky a obdělávají je s malou nebo žádnou mechanizací, ne sedláků, kteří mají hektary a velkou mechanizaci  ;)
Samozřejmě s jednořádkovou sečkou se projdeš víc, než když budeš set rozhozem. 4000 m2 se v pohodě dá oběma způsoby, však dřív se tak taky selo.

Offline Saladin

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Efektivita ručního setí na široko versus strojového setí do řádků
« Odpověď #6 kdy: Červen 07, 2017, 05:27:05 odpoledne »
Zajímá mne spotřeba osiva při ručním a strojovém setí.. a názor na kvalitu strojku JP1, případně tip na něco podobného, také kvalitního.

Kvalitní secí strojek na malá semínka uživíme i určitě i na jiné plodiny..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Efektivita ručního setí na široko versus strojového setí do řádků
« Odpověď #7 kdy: Červen 07, 2017, 07:44:41 odpoledne »
Nedělej si srandu. Jen to vypadá podobně a to ještě z velké dálky..

Ty jsi pravděpodobně jen nadšený amatér stejně jako já :D


"Děkuju ti náčelníku, že ses mě zastal"

Jasně, jsem nadšený amatér a proto bych se od takovéhle věci držel dál, zvlášť když jsi jinde psal, že máte těžkou kamenitou půdu nebo tak něco. Bude to nechutná dřina.
Já bych to pojezdil bránama (možná před tím pospěchem, nevím jak to vypadá) zasel ručně a zavláčel. Ideálně i uválvoval. Kam se nevleze traktor, vleze se vari nebo něco podobnýho. Brány se dají tahat i ručně...
Jedna věc jsou ušetřené peníze, druhá věc je, že za cenu jednoho takovýho strojku máš variho z druhé ruky (když budeš mít štěstí), to ti otevře úplně jiný dimenze. Raději bych šetřil záda a nervy i za cenu "plýtvání" osivem.
Ale to píšu jako nadšený amatér (opravdu jsi mě vystihnul). 
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5151
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Efektivita ručního setí na široko versus strojového setí do řádků
« Odpověď #8 kdy: Červen 07, 2017, 08:32:37 odpoledne »
Jasně, mám to dáááávno za sebou...na tu plechovou sečku, jak  píše soňa , kterou mám, která má štětečkové vysévací ústrojí, potřebuješ dobře připravenou půdubez hrud a nesmí být mokrá. tedy sypká. Pak to funguje, jináč ne.Spotřeba osiva bude stejná, jako u normálního setí strojem. Když to rozhážeš rukou, tak počítej dvojnásobek osiva, i když osivo smícháš s pískem, aby se lépe selo. Po rozházení se zrno přetáhlo březovýma metlama na prkně, čímž se zavláčelo....Zajímá mne tedy, jak půdu připravíš na setí, a od toho faktu se můžeš odpíchnout s technikou setí....

Offline Saladin

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Efektivita ručního setí na široko versus strojového setí do řádků
« Odpověď #9 kdy: Červen 07, 2017, 08:40:11 odpoledne »
Půdu k setí připraví zemědělec. Podzimní orba, na jaře brány, zřejmě vibrační, nějaké to smykování nebo co, prostě klasika, jako kdyby chtěl sít obilí..

Žádné sedláky tam prakticky nemáme, jen mega-giga-super JZD co obhospodařije snad tisíc hektarů a pak jedno o maličko menší agro s.r.o.

Oba podniky mají jen veliké traktory a secí stroj, který by těch 4.000 metrů osel na tři otočky traktoru..

A já nechci jen zeleně hnojit, já chci zajistit produkci nektaru pro včely, tak aby tři měsíce měly nektar pod sosákem a rostly a sílily z oddělků na pořádná a silná včelstva. To zelené hnojení je pro nás jen takový příjemný bonus navíc.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline plenty

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 2710
Re: Efektivita ručního setí na široko versus strojového setí do řádků
« Odpověď #10 kdy: Červen 07, 2017, 11:54:19 odpoledne »
Čo tak zapriahnuť  niekoľko kusov týchto malých jednoriadkových sejačiek vedľa seba ?   :pa:

http://www.majstrik.sk/rucna-sejacka-h1-pojazdna



http://www.majstrik.sk/rucna-vibracna-sejacka-h5-pojazdna#tb1=1

Nemožno predať pôdu, po ktorej chodia ľudia.

Offline šotek

  • ***
  • Příspěvků: 576
  • Život je jako bonboniéra, nikdy nevíš, co ochutnáš
Re: Efektivita ručního setí na široko versus strojového setí do řádků
« Odpověď #11 kdy: Červen 15, 2023, 04:10:05 odpoledne »
Zdravím, máte někdo osobní zkušenost (nebo o nějakém uživateli víte) s tímto typem sečky ? Viz foto..
Pokud by zmizely na Zemi včely, zbývají lidem jen čtyři roky života.