Autor Téma: Jak zasít svazenku vratičolistou?  (Přečteno 864 krát)

Offline Saladin

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Jak zasít svazenku vratičolistou?
« kdy: Červen 07, 2017, 09:33:16 dopoledne »
Není problém hektarové pole na podzim zorat, na jaře usmykovat nebo co se s ním vlastně dělá, na to mám malého zemědělce. Jenže má sečku jen na obilí.

Jak zasít svazenku? Najednou budu potřebovat osít 2-4000 metrů, když to setí bude trvat třeba tři dny po pár hodinách, také to nebude špatně, alespoň půjde do květu postupně a včelky budou mít stále co sbírat.. Moje idea je zasít 4 po sobě jdoucí vlny s odstupem 2-3 týdny a když první odkvete, zaorat a osít znovu.. První lán bude větší, ty další budou menší, protože včely budou mít i další pastvu.

Čím by se dalo takhle malé políčko zasít? nějaký konkrétní secí strojek mi můžete poradit?
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

SoňaR

  • Host
Re: Jak zasít svazenku vratičolistou?
« Odpověď #1 kdy: Červen 07, 2017, 10:18:03 dopoledne »
Můžeš trénovat na PA dobu - semínka do zástěry a oset rozhozem  ;)

No a nebo něco takového  ;)

http://www.agromega.cz/page/0309030106-rucni-seci-stroj-jp-6


edit: ale ty bys asi raději něco s pohonem, co?
http://www.agromega.cz/page/0309030109-seci-stroj-s-pojezdem-jas

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Jak zasít svazenku vratičolistou?
« Odpověď #2 kdy: Červen 07, 2017, 10:50:12 dopoledne »
Stale mu vychvaluji plečku, že by ji měl mít každý prepper a on se zeptá čím sázet svazenku vratičolistou .:))
http://www.vserob.cz/zahradkari.html

Offline Saladin

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Jak zasít svazenku vratičolistou?
« Odpověď #3 kdy: Červen 07, 2017, 03:14:54 odpoledne »

http://www.agromega.cz/page/0309030106-rucni-seci-stroj-jp-6
edit: ale ty bys asi raději něco s pohonem, co?
http://www.agromega.cz/page/0309030109-seci-stroj-s-pojezdem-jas

Koukal jsem na ně, jednořádkový secí stroj stojí přes 10.000,- Kč a kdo ví, zda to není ještě bez DPH :(  Kolik by asi stál ten šestiřádek?

Z toho, co jsem viděl na trhu, budou, dle mého názoru, asi nejužitnější ty JP1 - 3 - 6, ostatní strojky jsou na větší semínka.

Svazenka má totiž průměr semínka 1 až 2 mm, seje se 12,5 cm od sebe, takže maximálně tři řádky najednou, máme tam kamenitou a jílovitou půdu, to znamená o něco dražší provedení sečky. Když už bych pořizoval něco s vlastním pohonem, tak už rovnou jako robota :D

Co se ručního rozhazování týče, vidím to tak, že by se to smíchalo se suchým pískem, rozházelo a pak přejelo bránou a uválcovalo..

Myslím si ale, že spotřeba osiva bude pri ručním rozhozu 2x až třikrát (možná i více) násobná oproti secímu strojku, takže by se ten jednořádkový strojek mohl za dvě sezóny zcela zaplatit, protože svazenku budeme na tom hektaru sít dvakrát.

První polovina pole by, podle mého názoru, mohla být podruhé oseta ještě s nějakou další medonosnou rostlinou, která by vykvetla později než svazenka, protože do konce září nám zbude skoro 50 a 35 dnů a tak se nevyplatí na první dva lány sít svazenku potřetí, pokud ano, tak už jen jako zelené hnojivo, bez nektarového bonusu.

Ale kdyby byla nějaká medonosná plodina, která by rozkvetla cca 65 - 70 dnů po výsevu, tak by včely mohly zimovat ne na cukru, ale na medu. Druhá polovina pole svazenky totiž dá nektar od začátku do konce září, a kdyby k tomu přibyla i ta druhá medonosná rostlina, na první polovině pole, tak bychom buď nemuseli přikrmovat cukrem vůbec, nebo bychom plástve s cukrovými zásobami  vytvářel jinými včelami v jiné lokalitě, dostatečně vzdálené od svazenkové plantáže tak, aby ty včely vytvořily zásoby cukru i včely chované na svazence.. Ale to už vyloženě fabuluji, i když ta lokalita k dispozici je..

Ale nevím, zda by to nebyl moc brutální zásah do biologie včelstva, možná že by tu snůšku v září musely zpracovávat už zimní včely a pak by se nemusely dožít konce zimy..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Saladin

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Jak zasít svazenku vratičolistou?
« Odpověď #4 kdy: Červen 07, 2017, 10:01:48 odpoledne »
Právě že bude za setá na samém konci března, začátkem dubna proto, v těch 14-ti denních rozestupech proto, aby v červnu až odkvetou ovocné stromy, měly mladé oddělky včel dostatek krmení. Mi je totiž přivezeme právě asi na tom konci května.

Pokud první lán náhodou pomrzne, tak ho osejeme ještě jednou, půjde o pouhé 4.000 m2

Ten termín výsevu jsme probírali s tím včelařem a agroinženýrem. On by to nejraději zasel "na široko" z ruky a vůbec by se s tím "ne...l" Ten seci strojek je moje iniciativa.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Saladin

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Jak zasít svazenku vratičolistou?
« Odpověď #5 kdy: Červen 08, 2017, 02:45:03 dopoledne »
To poroste druhá generace svazenky..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline sedlacek

  • ***
  • Příspěvků: 46
Re: Jak zasít svazenku vratičolistou?
« Odpověď #6 kdy: Červen 08, 2017, 12:01:13 odpoledne »
Kup si rozmetadlo na hnojiva na travnik davku si tam seridis a zavlacis. Ja tak seju mensi plochy vojtesky.